Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βιταμίνες για ενίσχυση του οργανισμού και της γονιμότητας


CHRUMA96

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια,

Σας είχα γράψει για πρώτη φορά τον Ιούνιο , 2 θετικά τεστ αλλά βιοχημικη εγκυμοσυνη.

Μίλησα με τον γιατρό μου είπε κανένας λόγος σνησυχιας, αφού έχω κανονικά ωορρηξια δεν χρειάζεται κάποια αγωγή. Οπότε σκέφτηκα μήπως είναι καλό να ξεκινήσω κάποιες βιταμίνες που να ενισχύουν την γονιμότητα. 

Έχετε κάποιες βιταμίνες να προτείνετε βρε κοριτσια;; 

Ευχαριστώ πολύ! 

Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού με θετικά τεστ και υγεία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσι μου! Εμένα ο δικός μου γυναικολόγος μου έδωσε της ovamax! Παρολαυτα υπάρχουν διάφορες γιατί αυτές είναι λίγο τσιμπημένες στην τιμή. Ρωτά και τον δικό σου γυναικολόγο τι προτείνει εκείνος. 
 

Ευχομαι σύντομα να έχεις ευχάριστα και να μην χρειαστει καν να πάρεις🥳

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η CHRUMA96 είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

Σας είχα γράψει για πρώτη φορά τον Ιούνιο , 2 θετικά τεστ αλλά βιοχημικη εγκυμοσυνη.

Μίλησα με τον γιατρό μου είπε κανένας λόγος σνησυχιας, αφού έχω κανονικά ωορρηξια δεν χρειάζεται κάποια αγωγή. Οπότε σκέφτηκα μήπως είναι καλό να ξεκινήσω κάποιες βιταμίνες που να ενισχύουν την γονιμότητα. 

Έχετε κάποιες βιταμίνες να προτείνετε βρε κοριτσια;; 

Ευχαριστώ πολύ! 

Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού με θετικά τεστ και υγεία!

Κορίτσι μου καλημέρα !! Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις βασιλικό πολτό! Κάνει θαύματα και για τους 2 ♥️ ξεκίνα με αυτό και ίσως να μην χρειαστεί τίποτα άλλο από τη στιγμή που είχες ήδη μια σύλληψη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από μένα. Μπορείς να πάρεις τα pregnacare conception. Είναι πολύ καλά. Εγώ πριν μείνω έγκυος έπαιρνα και καθαρό συνένζυμο Q10 200mg κάθε μέρα. Είναι φανταστικό αλλά η τιμή του τσουχτερότατη! Οπότε βλέπεις και πράττεις. Πριν πάρεις οτιδήποτε, ρώτα και τον γυναικολόγο/ ενδοκρινολόγο σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Εγω παίρνω D3+k2,Ω3, Mg (θα βρεις υψηλής  απορρόφησης οχι αυτα που γραφουν οι γιατροί). Βιτ.Ε , Q10, προβιοτικα, NAC,και ολες τις Β.(Μεθυλιωμενης μορφης) 

Ολα τα παραπάνω βοηθούν ψαξε. 

Α και εδω και λίγες ημέρες ξεκίνησα και λυγαριά ( agnus castus) που βοηθούν στην περίοδο στις γυναικείες ορμόνες αλλα και στην σύλληψη. Εχω την αδερφή που οταν το χρησιμοποίησε επαψε να εχει αιμαρραγιες και πόνους και έχω και την κολλητή μου, που επαψε να έχει εξάψεις και πονοκεφάλους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι απο μένα!

Και εγώ θα σου πρότεινα τις pregnacare preconception μιας και μου τις έχει συστήσει η γυναικολόγος μου.

Όσο για την παλίνδρομη να μην το πολυσκέφτεσαι, το πιο πιθανό είναι απλά να οφείλεται σε τυχαίο γεγονός. Η κολλητή μου πριν απο ένα χρόνο σχεδόν είχε παλίνδρομη και μετά απο τρεις μήνες έμεινε ξανά έγκυος φυσιολογικά. Αυτή τη στιγμή είναι στον 8ο και τον επόμενο μήνα γεννάει το μπέμπη της.  Απο τη στιγμή που ο κύκλος σου είναι φυσιολογικός και πιάνεις παιδί να μην φοβάσαι.

Η αλήθεια είναι ότι εγώ έχω προσθέσει στη καθημερινότητα μου και τον βασιλικό πολτό. Αν και το δικό μας θέμα οφείλεται καθαρά στο σπέρμα, προσπαθώ κι εγ΄ω με τη σειρά μου να κρατάω τον οργανισμό μου στα καλύτερα επίπεδα που μπορώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/8/2024 at 10:56 ΠΜ, ο/η Eirinistz είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Εμένα ο δικός μου γυναικολόγος μου έδωσε της ovamax! Παρολαυτα υπάρχουν διάφορες γιατί αυτές είναι λίγο τσιμπημένες στην τιμή. Ρωτά και τον δικό σου γυναικολόγο τι προτείνει εκείνος. 
 

Ευχομαι σύντομα να έχεις ευχάριστα και να μην χρειαστει καν να πάρεις🥳

Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου! Θα ρωτήσω σίγουρα τον γυναικολόγο μου και θα δω τι μου προτείνει. Καταλαβαίνω ότι οι Ovamax είναι λίγο ακριβές, αλλά αν αξίζουν τα αποτελέσματα, ίσως να αξίζει η επένδυση. Ελπίζω κι εγώ να έχω ευχάριστα νέα σύντομα και να μην χρειαστεί να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Σε ευχαριστώ και πάλι για τη σκέψη σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η mp_christina είπε:

Καλημέρα κι απο μένα!

Και εγώ θα σου πρότεινα τις pregnacare preconception μιας και μου τις έχει συστήσει η γυναικολόγος μου.

Όσο για την παλίνδρομη να μην το πολυσκέφτεσαι, το πιο πιθανό είναι απλά να οφείλεται σε τυχαίο γεγονός. Η κολλητή μου πριν απο ένα χρόνο σχεδόν είχε παλίνδρομη και μετά απο τρεις μήνες έμεινε ξανά έγκυος φυσιολογικά. Αυτή τη στιγμή είναι στον 8ο και τον επόμενο μήνα γεννάει το μπέμπη της.  Απο τη στιγμή που ο κύκλος σου είναι φυσιολογικός και πιάνεις παιδί να μην φοβάσαι.

Η αλήθεια είναι ότι εγώ έχω προσθέσει στη καθημερινότητα μου και τον βασιλικό πολτό. Αν και το δικό μας θέμα οφείλεται καθαρά στο σπέρμα, προσπαθώ κι εγ΄ω με τη σειρά μου να κρατάω τον οργανισμό μου στα καλύτερα επίπεδα που μπορώ.

Καλημέρα και σε σένα! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και τις συμβουλές. Είναι πολύ ενθαρρυντικό να ακούω τέτοιες ιστορίες, όπως αυτή της κολλητής σου, γιατί πραγματικά δίνουν ελπίδα. Θα κοιτάξω και τις Pregnacare Preconception, αφού τις προτείνει και η γυναικολόγος σου και θα συζητήσω όλες τις επιλογές με τον γιατρό μου.

Όσο για τον βασιλικό πολτό, είναι καλή ιδέα να τον προσθέσω κι εγώ στη διατροφή μου. Είναι σημαντικό να φροντίζουμε τον οργανισμό μας όσο καλύτερα μπορούμε, ιδιαίτερα όταν προσπαθούμε να επιτύχουμε κάτι τόσο σημαντικό. Σου εύχομαι τα καλύτερα στη δική σου προσπάθεια, και ελπίζω σύντομα να έχουμε ευχάριστα νέα και οι δύο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/8/2024 at 1:02 ΜΜ, ο/η dnaphrodite είπε:

Καλημέρα και από μένα. Μπορείς να πάρεις τα pregnacare conception. Είναι πολύ καλά. Εγώ πριν μείνω έγκυος έπαιρνα και καθαρό συνένζυμο Q10 200mg κάθε μέρα. Είναι φανταστικό αλλά η τιμή του τσουχτερότατη! Οπότε βλέπεις και πράττεις. Πριν πάρεις οτιδήποτε, ρώτα και τον γυναικολόγο/ ενδοκρινολόγο σου.

Καλημέρα και σε σένα! Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. Θα κοιτάξω και τα Pregnacare Conception, μιας και έχουν πολύ καλές κριτικές από οτι έχω δει.Θα τα συζητήσω όλα αυτά με τον γυναικολόγο μου και θα δω τι είναι καλύτερο για μένα. 

Σε ευχαριστώ για την υποστήριξη και τις συμβουλές σου! Εύχομαι να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη ή, αν έχεις ήδη γεννήσει, να απολαμβάνεις το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/8/2024 at 12:51 ΜΜ, ο/η CHRUMA96 είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

Σας είχα γράψει για πρώτη φορά τον Ιούνιο , 2 θετικά τεστ αλλά βιοχημικη εγκυμοσυνη.

Μίλησα με τον γιατρό μου είπε κανένας λόγος σνησυχιας, αφού έχω κανονικά ωορρηξια δεν χρειάζεται κάποια αγωγή. Οπότε σκέφτηκα μήπως είναι καλό να ξεκινήσω κάποιες βιταμίνες που να ενισχύουν την γονιμότητα. 

Έχετε κάποιες βιταμίνες να προτείνετε βρε κοριτσια;; 

Ευχαριστώ πολύ! 

Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού με θετικά τεστ και υγεία!

Καλημέρα κορίτσι μου.. Όποιο κ αν καταλήξεις να πάρεις θα πρέπει να ξέρεις ότι θέλει τουλάχιστον κάποιο διάστημα λήψεως για να έχουν κάποιο αποτέλεσμα. Βέβαια είναι και θέμα οργανισμού μετα. 

Εγώ παίρνω τα pregnacare, το επιθυμητό αποτέλεσμα δεν το έχω αλλά με βοήθησαν πολύ στην τριχόπτωση που είχα και γενικά στον οργανισμό μου μιας και έχει πολλές βιταμίνες. Μπορείς επίσης να ξεκινήσεις και τα felicine που είναι από τα βασικότερα που χρειάζεται ο οργανισμός όταν είσαι σε προσπάθειες για παιδί. 

Εύχομαι όποιες βιταμίνες και αν πάρεις να έχεις σύντομα το δικό σου 🌈

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/8/2024 at 8:59 ΠΜ, ο/η CHRUMA96 είπε:

Καλημέρα και σε σένα! Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. Θα κοιτάξω και τα Pregnacare Conception, μιας και έχουν πολύ καλές κριτικές από οτι έχω δει.Θα τα συζητήσω όλα αυτά με τον γυναικολόγο μου και θα δω τι είναι καλύτερο για μένα. 

Σε ευχαριστώ για την υποστήριξη και τις συμβουλές σου! Εύχομαι να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη ή, αν έχεις ήδη γεννήσει, να απολαμβάνεις το μωράκι σου!

΄Καλημέρα! Η κόρη μου είναι 3ων χρονών! Τώρα παίρνω άλλες βιταμίνες! χαχαχαχα! Σε δουλειά να βρίσκομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 10/8/2024 at 8:59 ΠΜ, ο/η Tina23 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου.. Όποιο κ αν καταλήξεις να πάρεις θα πρέπει να ξέρεις ότι θέλει τουλάχιστον κάποιο διάστημα λήψεως για να έχουν κάποιο αποτέλεσμα. Βέβαια είναι και θέμα οργανισμού μετα. 

Εγώ παίρνω τα pregnacare, το επιθυμητό αποτέλεσμα δεν το έχω αλλά με βοήθησαν πολύ στην τριχόπτωση που είχα και γενικά στον οργανισμό μου μιας και έχει πολλές βιταμίνες. Μπορείς επίσης να ξεκινήσεις και τα felicine που είναι από τα βασικότερα που χρειάζεται ο οργανισμός όταν είσαι σε προσπάθειες για παιδί. 

Εύχομαι όποιες βιταμίνες και αν πάρεις να έχεις σύντομα το δικό σου 🌈

Καλημέρα! Χαίρομαι που μοιράζεσαι την εμπειρία σου. Τα Pregnacare είναι όντως πολύ δημοφιλή και τα Felicine είναι επίσης μία καλή επιλογή επιλογή, καθώς περιέχουν βιταμίνες και μέταλλα που υποστηρίζουν την αναπαραγωγική υγεία (αυτά δεν τα έχω πάρει ακόμη). 

Είχα διαβάσει κάποια στιγμή για το "Lamberts Myo-Inositol Powder 200g" (κορίτσια δεν κ΄άνω διαφήμιση), ίσως και αυτό που κάνουμε καμία φορά και ψαχνόμαστε να πάρουμε βιταμίνες κτλ μας κάνει να αγχων΄όμαστε ακόμη περισσότερο. 😝

Εύχομαι κάθε επιτυχία σε όλες μας και σύντομα να αξιοθούμε να έχουμε και το δικό μας!🌈

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα. Για την μυοινοσιτόλη συγκεκριμένα να πω ότι είναι πολύ βοηθητική ειδικά για πολυκυστικές ωοθήκες. Εγώ έχω και ήμουν σε αγωγή με τα inofert combi από το 2017 έως και το 2020 που έμεινα έγκυος. Μετά διέκοψα και τα ξανά-άρχισα όταν σταμάτησα τον θηλασμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Η προσμονή για το σποράκι σου σε κάνει να είσαι ανυπόμονη… ζήσε τον έρωτα σου με τον άντρα σου κ θα έρθει εκεί που δεν το περιμένεις !!  εμενα μου ήρθε στο πιο άκυρο μήνα προσπαθειών (εντάξει είχα κ χειρότερο) κ μάλιστα δεν έκανα νωρίτερα τεστ πρώτη φορά γιατί δεν το πίστευα … στην πρώτη μέρα καθυστέρησης έλεγα θα μου έρθει κ την δεύτερη έκανα τεστ γιατί μου ήρθε αναγούλα … Εχε πίστη κ επιμονή! Αν πιστεύεις στα θεία, κάνε προσευχές… εγω σε αλλά νέα πήγα για 2ο υπέρηχο , 6+5 , ακούσαμε καρδούλα !!!! Ευχαριστημένος με την αύξηση στο μέγεθος, καμία ένδειξη για αποκόλληση, παρά τα καφέ που είχα.. είμαι 4 μέρες πίσω (βέβαια το υπολογίζαμε εξ αρχής) .. θα με δει στις 9 εβδομάδες κ μετά πάω στις 12 για αυχενική! μου έδωσε την επιλογή αν θέλω να το βλέπω κάθε βδομάδα , αλλά νομίζω είναι αγχωτικό… (σίγουρα δεν είναι οικονομικό το θέμα) αν δω ότι αγχώνομαι ίσως πάω να το δω νωρίτερα, αλλά καλύτερα να έχουμε κ μια εξέλιξη… για επιβράβευση έφαγα μια κρέπα από έξω , δεν είχα ξαναφάει βρωμια από την μέρα που εμαθα την εγκυμοσύνη (αν εξαιρέσουμε κανονική ταβέρνα/εστιατοριο) χιχιχι
    • Ηθελα να μεινω λίγο μόνη μου είναι η αλήθεια να ηρεμήσω..  αυριο που θα είμαι όλη μέρα μόνη όμως να δω πως θα πάει 😅
    • Αχ μπράβο κορίτσι μου!! Πολύ ωραία! Α έκλεισες κιόλας την β επιπέδου? Εγώ η στις 1 Οκτωβρίου η στις 8 θα την κάνω!! Ακόμα δεν έχω αποφασίσει 🤔 έχω ακούσει ότι μετά την β επιπέδου ο χρόνος κυλάει σαν νεράκι!! Η αλήθεια είναι ότι εμένα μου φάνηκε σαν αιώνας ο 4ο μήνας!! 
    • Οχι δεν ειχα καποιο θέμα παντα κυμαινόταν απο 37 έως 39. Πιστευω να ανέβει  τωρα π μ αλλαξε την αγωγή αν κ πιστευω πως δεν ειναι τοσο χαμηλα κ ειναι λαθος τα αποτελέσματα του νοσοκομείου.Μ εχει ξανασυμβεί. Ειχα δωσει αιμα κ μετα απο ενα δίμηνο  είχα παει να κάνω έλεγχο να δω αν ανέβηκε. Αποτελέσματα νοσοκομείου 32 αιματοκρίτης, παω την ιδια μερα εξω σε μικροβ 36. Σκεφτομαι να παω αυριο στην μικροβιολόγο μ να κανω μια γενική αίματος.  Εγώ πάντως νιωθω καλά. Σιγουρα μπισκοτάκια με ζαχαροπλάστα δεν ξερω τι αλλο. Για πειτε καμια ιδέα κοριτσια   
    • Την είδαμε,μεγάλωσε όντως πολύ κι έπαιζε με τα χέρια της!Όλα καλά!!🧿🩷Τώρα στις 24 πάλι,που έχουμε την Β'επιπεδου!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...