Μετάβαση σε περιεχόμενο

Άρνηση θηλασμού


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Είμαι νέα στο φόρουμ, συγκεκριμένα έκανα λογαριασμό για να μπορέσω να συζητήσω ένα ζήτημα που με απασχολεί σχετικά με το θηλασμό, απο ότι είδα υπάρχουν πολλές μανουλες με γνώσεις και εμπειρια. Εγώ έχω το πρώτο μου μωράκι, αγοράκι 2,5 μηνων, γεννήθηκε με φυσιολογικό τοκετό, 3760γρ, υγιέστατος. Θήλασε από την πρώτη στιγμή εύκολα χωρίς ιδιαιτερη βοήθεια, έπιανε καλά τη θηλή, έπαιρνε βάρος, όλα τέλεια. Τους πρώτους δύο μήνες πηγαίναμε εκδρομές, βόλτες, όπου κ αν ήμουν αν ήθελε να θηλάσει απλώς έβγαζα το στήθος και θηλαζε, τόσο απλά. Είναι τώρα λοιπόν δύο βδομάδες που θηλάζει 5-10 λεπτά το πολύ και μετά αρνείται να συνεχίσει. Ουρλιάζει πάνω στο στήθος μου, τραβιέται, δεν μπορώ να κάνω τίποτα να τον ηρεμήσω για να φάει. Δεν έχω αλλάξει τίποτα στη διατροφή μου και δεν παίρνω φάρμακα. Γάλα έχω, το ξέρω γιατί το στήθος μου είναι βαρύ και στάζει, επίσης βγάζω και με το θηλαστρο αλλά ο μικρός αρνείται και το μπιμπερο (το μπιμπερο το αρνείται εντελώς, χειρότερα από το στήθος). Πάνες με ουρα και κακά έχει κανονικά οπότε αρχικά θεώρησα ότι απλώς χορταινει. Δυστυχώς όμως έχει αρχίσει να πέφτει και στις καμπύλες ανάπτυξης, δηλαδή παίρνει βάρος αλλά όχι τόσο καλά όσο έπαιρνε τους δύο πρώτους μήνες. Με συγχωρείτε για το μακροσκελές μήνυμα. Έχει κάποια μαμα ανάλογη εμπειρία η κάποια συμβουλή/οδηγία; Κάθε σχόλιο θα μου ήταν πολύτιμο σε αυτή τη φάση γιατί τρέμω ότι κάνω κακό στο παιδί μου. Ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η MarinaM είπε:

Καλησπέρα!

Είμαι νέα στο φόρουμ, συγκεκριμένα έκανα λογαριασμό για να μπορέσω να συζητήσω ένα ζήτημα που με απασχολεί σχετικά με το θηλασμό, απο ότι είδα υπάρχουν πολλές μανουλες με γνώσεις και εμπειρια. Εγώ έχω το πρώτο μου μωράκι, αγοράκι 2,5 μηνων, γεννήθηκε με φυσιολογικό τοκετό, 3760γρ, υγιέστατος. Θήλασε από την πρώτη στιγμή εύκολα χωρίς ιδιαιτερη βοήθεια, έπιανε καλά τη θηλή, έπαιρνε βάρος, όλα τέλεια. Τους πρώτους δύο μήνες πηγαίναμε εκδρομές, βόλτες, όπου κ αν ήμουν αν ήθελε να θηλάσει απλώς έβγαζα το στήθος και θηλαζε, τόσο απλά. Είναι τώρα λοιπόν δύο βδομάδες που θηλάζει 5-10 λεπτά το πολύ και μετά αρνείται να συνεχίσει. Ουρλιάζει πάνω στο στήθος μου, τραβιέται, δεν μπορώ να κάνω τίποτα να τον ηρεμήσω για να φάει. Δεν έχω αλλάξει τίποτα στη διατροφή μου και δεν παίρνω φάρμακα. Γάλα έχω, το ξέρω γιατί το στήθος μου είναι βαρύ και στάζει, επίσης βγάζω και με το θηλαστρο αλλά ο μικρός αρνείται και το μπιμπερο (το μπιμπερο το αρνείται εντελώς, χειρότερα από το στήθος). Πάνες με ουρα και κακά έχει κανονικά οπότε αρχικά θεώρησα ότι απλώς χορταινει. Δυστυχώς όμως έχει αρχίσει να πέφτει και στις καμπύλες ανάπτυξης, δηλαδή παίρνει βάρος αλλά όχι τόσο καλά όσο έπαιρνε τους δύο πρώτους μήνες. Με συγχωρείτε για το μακροσκελές μήνυμα. Έχει κάποια μαμα ανάλογη εμπειρία η κάποια συμβουλή/οδηγία; Κάθε σχόλιο θα μου ήταν πολύτιμο σε αυτή τη φάση γιατί τρέμω ότι κάνω κακό στο παιδί μου. Ευχαριστώ πολύ.

Να τον χαίρεσαι κοπέλα μου! Αρχικά ηρέμησε για όλα υπάρχουν λύσεις και σίγουρα δεν κάνεις κακό στο μωράκι σου! Ότι ο μικρός δεν παίρνει το ίδιο βάρος πώς το γνωρίζεις;; Επίσης ο παιδίατρος σας τι σας έχει πει;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και τις ευχές σου. Έχω βρεφική ζυγαριά στο σπίτι και τον ζυγίζω δύο φορές τη βδομάδα και τις μετρήσεις τις κραταω από την αρχή. Όταν ξεκίνησε να μειώνει το χρόνο θηλασμού και να δυσανασχετεί στο στήθος έβαλα τις μετρήσεις σε καμπύλη ανάπτυξης και είδα ότι σε όλο το πρώτο δίμηνο κινείται στην 50η εκατοστιαία θέση ενώ μετά, ταυτόχρονα με τη συμπεριφορά που περιγράφω άρχισε να πέφτει και έχει φτάσει στην 25η. Συγκεκριμένα είναι 2,5 μηνών 5550γρ. Να αναφερω ότι στο μήκος είναι στην 80η εκατοστιαία θέση. Το ότι τρώει λιγότερη ώρα αρχικά δε με ανησύχησε αλλά το συνδυάσω με τη μείωση του ρυθμού πρόσληψης βάρους και δεν ξέρω αν κάνω εγώ κάτι λάθος. Ο παιδίατρος είπε ότι αυτά συμβαίνουν στον αποκλειστικό θηλασμό, μου είπε αν θέλω να δώσω φόρμουλα, είπα όχι γιατί θα ήθελα να θηλάσω το παιδί μου αποκλειστικά αφού κιόλας γάλα έχω δεν είναι αυτό το πρόβλημα (που προκάλεσε τύψεις ωστόσο με αυτην την πρόταση αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) και μου είπε οκ, το παιδί είναι ενυδατωμενο και υγιές και χαρούμενο, κατουράει πολύ κάθε μέρα, μπορούμε να περιμένουμε απλά να το βάζω σε κάθε θηλασμό και στα δύο στήθη από 15 λεπτά. Προσπάθησα πολύ αλήθεια αλλά είναι αδύνατο, κάποιες φορές κλαίει και τραβιέται η άλλες φορές αποκοιμιεται στο στήθος και δεν ξυπνάει μετά από 5 μάξιμουμ 10 λεπτά. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω για να τον πείσω να καθήσει να θηλάσει λίγο ακόμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου ❤️

Έχει εδραιωθεί η παραγωγή σου; 
Όταν εδραιώνεται η παραγωγή (40-60 μέρες μετά την γέννηση) το στήθος σταματάει να είναι βαρύ, πρησμένο κ να τρέχει. Αν περάσουν πολλές ώρες από τον τελευταίο θηλασμο μπορεί να βαρύνει το στήθος αλλά με την εδραίωση θελουμε το στήθος να είναι μαλακό κ να μην τρέχει. 
 

Σε κάποιες περιπτώσεις παρότι έχουμε εδραίωση της παραγωγής η μητέρα εμφανίζει έντονη ΡΟΗ κάνοντας το μωρό να δυσανασχετεί γιατί δεν μπορεί λόγω  ηλικίας να την διαχειριστεί.

 

αν θέλεις γράψε μου λίγο για την παραγωγή σου για να μπορέσω να καταλάβω τι συμβαίνει καθώς η συμπεριφορά του μωρού σου όπως την περιγράφεις μπορεί να έχει διαφορετικά αίτια. 
 

Να ξέρεις πως σε κάθε περίπτωση υπάρχει λύση ❤️ 

 

το μπιμπερό μην το δοκιμάζεις καλύτερα γιατί προκαλεί περισσότερη σύγχυση στο μωρό (αν η ΡΟΗ είναι αυτό που το ενοχλεί τότε το μπιμπερό προσθέτει μια ακόμα  διαφορετική  εκδοχή ροής γάλακτος μπερδεύοντας ακόμα περισσότερο το μωράκι) 

επισης είναι πολύ σημαντικό να μου γράψεις πώς αντλείς , με  τι  θήλαστρο αντλείς (μόνο , διπλό , χειροκίνητο, ηλεκτρικό) και ποσο συχνά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να μπορέσω να σε βοηθήσω περισσότερο (με αρχεία και φωτό θηλασμού) αν θέλεις κ έχεις φβ κάνε αίτημα απαντώντας στις ερωτήσεις εισόδου στην τοπική ομάδα σου (ανάλογα με τον τόπο κατοικίας σου) στο πανελλήνιο δίκτυο εθελοντικών ομάδων μητρικού θηλασμού και μητρότητας. 
Με ένα ποστ στην τοπική σου ομάδα θα μπορώ να σου βάλω υλικό γιατί εδώ δεν ξέρω αν επιτρέπεται 🤷🏼‍♀️😊

το πανελλήνιο δίκτυο έχει σελίδα όπου εκεί έχει καρφιτσωμένο ποστ με όλες τις τοπικές ομάδες του δικτύου. 
 

αν για οποιονδήποτε λόγο δν επιθυμείς να γίνεις μέλος τότε θα προσπαθήσω κ από εδώ να σε βοηθήσω με μεγάλη μου χαρά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης να προσθέσω ότι μέσα σε όλα αυτά που μπορεί να συμβαίνουν το μωρό σου εκεί στις 8-9 εβδ περνάει κ άλμα ανάπτυξης που το κάνει ακόμα πιο εκδηλωτικό και πιο αναστατωμένο. 
κάποια μωρά στα άλματα κάνουν απεργία θηλασμού. 
Μεχρι να εντοπίσουμε το θέμα δοκίμασε να το θηλάζεις όταν είναι μισοκοιμισμένο ή χαλαρωμένο. Ειδικά το βράδυ όταν ξυπνάνε συνήθως πίνουν πιο ήρεμα γάλα. 
 

Αν το στήθος το νιώθεις βαρύ βγάλε λίγο γάλα με το χέρι (αμελξη με το χέρι) τόσο όσο να το νιώσεις πιο ελαφρυ,  χωρίς δηλαδή να σε ενοχλεί και μετά να προσφέρεις στο μωρό. Δοκίμασε διαφορετικές στάσεις θηλασμού! Γνωρίζεις ποιες είναι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειλικρινά ευχαριστώ πολύ Χρυσα που μου αφιερώνεις τον πολύτιμο χρόνο σου. Είσαι σύμβουλος θηλασμού; Είσαι τρομερά ενημερωμένη.

Γνωρίζω τις στάσεις θηλασμού, είχα κάνει κ ένα σεμινάριο πριν γεννήσω αλλά δε μου είχε χρειαστεί καμιά άλλη έως τώρα πλην της κλασικής αγκαλιάς. Το στήθος μου είναι μαλακό πλέον μέσα στην ημέρα αλλά όταν έρχεται η ώρα να φάει βαραινει και γεμίζει και όταν θηλάζω από τον ένα μαστό τρέχει ο άλλος. Όταν βλέπω ότι είμαι μεγάλη η ροή και σταματάει για να τη διαχειριστεί τον θηλάζω καπως ξαπλωμένη για να μην τρέχει πολύ. Θα δοκιμασω αυτο που λες να βγάζω λίγο όταν βλέπω ότι έχει βαρύνει πολύ. Θηλαστρο χρησιμοποιώ μια φορά τη μέρα αμέσως μετά τον πρωινό θηλασμο για να αυξήσω την παραγωγή (γιατί μέσα σε όλες τις ανησυχίες είναι κ ότι δεν του φτάνει το γαλα μου γιατί το ανέφερε κ αυτό ο παιδίατρος) μόνο 5-6 λεπτά στο κάθε στήθος και βγάζω περίπου 60ml με ηλεκτρικό μόνο θηλαστρο που το ρυθμίζω σε λειτουργία απαλό μασάζ. Δεν του τα δίνω αυτά γιατί δεν τα δέχεται και τα κρατάω τράπεζα. Έχεις δίκιο ότι ο πιο αποτελεσματικός θηλασμός του είναι ξημερώματα όταν ξυπνάει και είναι μισοκοιμισμενος. Αλλά ακόμα και τοτε δεν καταφέρνω να τον βάλω και στους δύο μαστούς. Μόλις τελειώσει με τον πρώτο γεια σας, χείλη ερμητικά κλειστα. 

Δυστυχώς δεν έχω fb αλλά θα δω μήπως μπορώ να μπω από κάποιας φιλης, ευχαριστώ!

Συγγνώμη πάλι για τη μεγάλη ανάρτηση αλλά ξέρετε πως είναι, ολος ο κόσμος έχει άποψη πάνω στο θέμα, να δώσω φόρμουλα, δεν του φτάνει το γαλα, πεινάει, έχει κολικούς, όλα τα έχω ακούσει και το τελευταίο που χρειάζομαι είναι αμφιβολία και τύψεις. Ειμαι τυχερή που ο άντρας μου είναι ο μεγαλύτερος υποστηρικτής και μου θυμίζει κάθε μέρα πως το παιδί μας είναι υγιές και χαρούμενο και εγώ μια καλή μαμά και θα τα καταφέρω. Και ο μικρός μου είναι τόσο μικρός και γλυκός και εύθραυστος και θέλω να του προσφέρω ότι καλύτερο έχει να δώσει αυτός ο κόσμος. Ελπίζω να τα καταφέρω.

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άλμα περνάει σίγουρα γιατί είναι σκαρφαλωμένος πάνω μου μέρα νύχτα εδώ και 10 μέρες ενώ μέχρι πριν από λίγο καιρό κοιμόταν σερί 6-7 ώρες το βράδυ. Τώρα ξυπνάει κάθε 3 και λίγο είτε για να θηλάσει η να πιπιλησει λίγο στο στήθος μου η απλά να κοιμηθεί στην αγκαλιά μου. Διαβάζω ότι σε αυτή την ηλικία πρέπει να παίρνει 15-20γρ την ημέρα κανονικά. Εμένα παίρνει περίπου 10γρ την ημέρα μέσο όρο. Ο παιδίατρος λέει τα γνωστά, συμπλήρωμα κλπ. Δεν ξέρω τι να κάνω... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ επιμένω να γράφω αν και μέχρι να ανέβουν οι αναρτήσεις μου θα έχει παει δημοτικό φοβάμαι! Ξέχασα να αναφέρω ότι ο παιδίατρος ανέφερε ότι ανεπαρκής πρόσληψη βάρους μπορεί να οφείλεται σε ουρολοίμωξη αν και δεν έχει πυρετό η κάποιο άλλο σύμπτωμα και του πήρα ουρα με ελεύθερη ούρηση (τα έπιασα με κύπελλο ούρων στον αέρα) και ήταν πεντακάθαρα. Οπότε πάει κ αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Αργούν πολύ να εγκριθούν τα μηνύματα μου και δυστυχώς χάνονται. Τα πηγαίνουμε λίγο καλύτερα τις τελευταίες μέρες, τρώει καλώς καλύτερα αλλά βάρος εξακολουθεί να μην παίρνει οσο καλά θα έπρεπε. Φαίνεται ωστόσο ικανοποιημένος, δε μοιάζει πεινασμενος.. δεν ξέρω αν τα κάνω σωστά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου. Καταρχάς δεν μου φαίνεται περίεργο να θηλάζει 5-10' στην ηλικία που είναι. Εμένα από 40 ημερών θήλαζε 10-15' και μετά πήγε στα 5-10'. Εγώ επειδή είχα πολύ παραγωγή μετά τους πρώτους 2 μήνες της έδινα ένα στήθος σε κάθε γεύμα.

Έπειτα η παραγωγή σου μου φαίνεται μια χαρά! Αφού λες κι όλας ότι στάζει και το παιδί χορταινει δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Αν δεν χορταινε θα σου ζητούσε κι άλλο στήθος, δεν θα σταματούσε. 

Ο παιδίατρος μου φαίνεται εντελώς άσχετος με τον θηλασμό όπως οι περισσότεροι. Τώρα η ζυγαριά μόνο άγχος προσφέρει. Και δεν πρέπει να το ζυγίζεις 2 φορές την εβδομάδα. Το πολύ ζύγιζε το 1 φορά αν θες αλλιώς κάθε μήνα είναι το πιο σωστό. Το θέμα δεν είναι μόνο τα κιλά, το θέμα είναι το παιδί πώς το βλέπεις; Έχει καθόλου μπουτακια; Φαίνεται υγιές;

Γενικά τα μωράκια τείνουν να παίρνουν πολύ βάρος στην αρχή και μετά να γυρνάνε στην καμπύλη γέννησης τους. Εσένα σε ποια καμπύλη γεννήθηκε; 

Τελευταία συμβουλή, ψάξε μία σύμβουλο θηλασμού αν έχεις τόσο άγχος με τον θηλασμό να σε καθοδηγήσει κι αυτή και ίσως και να πάρεις γνώμη και από άλλον παιδίατρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/7/2024 at 10:51 ΠΜ, ο/η MarinaM είπε:

Αργούν πολύ να εγκριθούν τα μηνύματα μου και δυστυχώς χάνονται. Τα πηγαίνουμε λίγο καλύτερα τις τελευταίες μέρες, τρώει καλώς καλύτερα αλλά βάρος εξακολουθεί να μην παίρνει οσο καλά θα έπρεπε. Φαίνεται ωστόσο ικανοποιημένος, δε μοιάζει πεινασμενος.. δεν ξέρω αν τα κάνω σωστά..

Εγώ πιστεύω μια χαρά τα κάνεις όλα. Για το βάρος ίσως είναι το σκαρί του έτσι, ίσως έχει θέμα με τον θυρεοειδή; Δεν ξέρω πραγματικά. Εγώ θα έπαιρνα και άλλη γνώμη από παιδίατρο που να έχει γνώσεις με τον θηλασμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/7/2024 at 10:51 ΠΜ, ο/η MarinaM είπε:

Αργούν πολύ να εγκριθούν τα μηνύματα μου και δυστυχώς χάνονται. Τα πηγαίνουμε λίγο καλύτερα τις τελευταίες μέρες, τρώει καλώς καλύτερα αλλά βάρος εξακολουθεί να μην παίρνει οσο καλά θα έπρεπε. Φαίνεται ωστόσο ικανοποιημένος, δε μοιάζει πεινασμενος.. δεν ξέρω αν τα κάνω σωστά..

Ειλικρινά κορίτσι μου νομίζω γεμίζεις τον εαυτό σου με επιπρόσθετα άγχη από αυτά που ήδη έχεις σαν νέα μαμά. Η ζυγαριά περιττή. Το παιδί το μετράει ο παιδίατρος όποτε σου πει. Δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό ούτε στον εαυτό σου ούτε στο μωρό σου. Εννοείται ότι όσο μεγαλώνει θηλάζει λιγότερη ώρα.  11 μηνών μωράκι έχω με αποκλειστικό θηλασμο και μάλιστα πέρασα πάρα πολλά για να τα καταφέρω. Μετά από κάποιον καιρό και θηλάζουν λιγότερη ώρα και όπως σου είπε και η ελιζα εφόσον έχεις τόσο γάλα χορταίνει κ από το ένα στήθος.   δείγμα καλής παραγωγής είναι και ότι όταν θηλάζεις από το ένα τρέχει το άλλο στήθος. Αλλος λογος που δυσανασχετει περα απο το να εχει χορτασει εφοσον μιλαμε για καλη παραγωγη ειναι η υπερπαραγωγη και το αντανακλαστικο της απότομης εκροής γαλακτος. Δηλαδη να πετάγεται αποτομα γαλα και να το πνιγει. Το ειχα αυτο παρα πολυ καιρο και σιγα σιγα εμαθε κ τ μωρο κ εγω να το ελεγχουμε μεχρι που ρυθμιστηκε κ αυτο. Επισης να ξέρεις ότι τα μωράκια δεν παίρνουν το ίδιο βάρος όσο περνάει ο καιρός. Το βάρος μειώνεται,  έτσι είναι το φυσιολογικό. Φαντάσου να έπαιρνε ένα κιλό πχ κάθε μήνα.... καηκες! Εφόσον το μωρό σου είναι καλά,  έχει πάνες και παίρνει βάρος προσπάθησε να ηρεμήσεις γιατί το πιθανότερο είναι να είναι όλα φυσιολογικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρχικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλες για την προθυμία σας να προσφερετε βοήθεια και υποστήριξη! Είναι πολύ όμορφη αυτή η αλληλεγγύη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχετε δίκιο για τον παιδίατρο, θεωρητικά υποστηρίζει τον θηλασμό αλλά πολύ εύκολα λεει έλα μωρέ δώσε ένα μπουκάλι δεν έγινε και τίποτα. Εν τέλει σταμάτησα να βγάζω και με θηλαστρο μια φορά τη μέρα για να αυξήσω την παραγωγή. Δεν θεωρώ ότι είναι θέμα παραγωγής και ίσα ίσα μπορεί και να το παρακανα και να πνιγόταν και να είχα το αντίθετο αποτέλεσμα τελικά. Πλέον βγαζω μόνο αν θέλω να τον αφήσω 1-2 ώρες στον μπαμπά του η στους γονείς μου (δεν προλαβαίνει να πεινάσει μέχρι να γυρίσω αλλά αφήνω για ασφάλεια, να έχει αν χρειαστεί). Ο μικρός είναι πιο ήρεμος στο στήθος μου την τελευταία εβδομάδα. Πάλι χορταινει γρήγορα αλλά δεν φεύγει από τη θηλή ουρλιάζοντας πλέον, όταν δε θέλει άλλο την αφήνει μαλακά και με κοιτάει και γελάει. Οπότε είμαι κ εγώ πιο ήρεμη και σίγουρη ότι το παιδί τρώει όσο θέλει. Τσισα μπορεί να κάνει και 10 φορές τη μέρα και κακά 2-3, είναι ζωηρός, δραστήριος και χαρούμενος. Μπουτάκια έχει αλλά όχι αυτά τα χοντρουλικα τα απολαυστικά που βλέπω σε άλλα μωράκια, είναι πιο αδυνατουλης. Σε καμία περίπτωση απισχνασμενος πάντως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πριν από 10 μέρες έκλεισα ραντεβού με μαια-συμβουλο θηλασμού η οποία εκτίμησε πως το μωρό πιάνει καλά τη θηλή και παρόλο που ο θηλασμός διήρκεσε 5 λεπτά τον χαρακτήρισε ικανοποιητικό και όταν άρχισε να δυσανασχετεί μου είπε να τον βγάλω από το στήθος γιατί χόρτασε. Εκείνη την ώρα δεν είχα αυξημένη ροή ώστε να δει στην πράξη και να μου δώσει κάποια συμβουλή αλλά μου είπε θεωρητικά αυτό που κάνω ήδη όταν πνίγεται, να θηλάζω λίγο ξαπλωτη.
Από θέμα βάρους κ εκείνη μου είπε ότι είναι βασανιστικό και λάθος να τον ζυγίζω κάθε λίγο και λιγάκι και να υπολογίσουμε πόσο πήρε τον τελευταίο μήνα. Είχε πάρει 500γρ συνολικά. Χαρακτήρισε την πρόσληψη βάρους στα κατώτερα φυσιολογικά όρια για την ηλικία του (θα ήθελε 550-600) αλλά μου είπε ότι δε χρειάζεται να θορυβηθω γιατί το παιδί φαίνεται ικανοποιημένο. Επισης επουδενί δε χρειάζεται φόρμουλα τουλάχιστον επί του παρόντος. Μια συμβουλή που μου έδωσε ήταν να μην τον βάζω στο στήθος συνέχεια (το έκανα χωρίς να ζητάει με σκοπό να φάει περισσότερο) αλλά οι θηλασμοι να απέχουν τουλάχιστον 2-3 ώρες μεταξύ τους κατά τη διάρκεια της ημέρας ώστε να θηλάζει καλύτερα και να φτάνει το πιο λιπαρό γάλα στο τέλος του θηλασμού ώστε να μην χορταινει με το πρώτο γάλα του θηλασμού που είναι πιο αραιό, πιο ενυδατικο αλλά δεν έχει τόσο λίπος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακολουθώ λοιπόν τις συμβουλές και ελπίζω να κάνω το σωστο. Είμαι πιο ήρεμη πλέον αν και ακόμα με πιάνει και αναρωτιέμαι γιατί δεν παίρνει παραπάνω βάρος, αν υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω καλυτερα. Γεννήθηκε στη 50η+ ΕΘ (3760γρ) και σταδιακά ως τον δεύτερο μηνα έπεσε ως την 25η ΕΘ που δείχνει να έχει σταθεροποιηθεί. Επισης να σας πω ότι εμείς δεν είμαστε μικρόσωμοι. Εγώ 1,71, 60 κιλά (προ εγκυμοσύνης, τώρα άστο! 🫣) και ο μπαμπάς του 1,88, 95 κιλα αλλά εντάξει μας βγήκε φιτ το παιδί μας. Ψυχραιμία και παρακολούθηση λοιπόν! Ελπίζω μόνο να μην πέσει άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/8/2024 at 2:39 ΜΜ, ο/η MarinaM είπε:

Πριν από 10 μέρες έκλεισα ραντεβού με μαια-συμβουλο θηλασμού η οποία εκτίμησε πως το μωρό πιάνει καλά τη θηλή και παρόλο που ο θηλασμός διήρκεσε 5 λεπτά τον χαρακτήρισε ικανοποιητικό και όταν άρχισε να δυσανασχετεί μου είπε να τον βγάλω από το στήθος γιατί χόρτασε. Εκείνη την ώρα δεν είχα αυξημένη ροή ώστε να δει στην πράξη και να μου δώσει κάποια συμβουλή αλλά μου είπε θεωρητικά αυτό που κάνω ήδη όταν πνίγεται, να θηλάζω λίγο ξαπλωτη.
Από θέμα βάρους κ εκείνη μου είπε ότι είναι βασανιστικό και λάθος να τον ζυγίζω κάθε λίγο και λιγάκι και να υπολογίσουμε πόσο πήρε τον τελευταίο μήνα. Είχε πάρει 500γρ συνολικά. Χαρακτήρισε την πρόσληψη βάρους στα κατώτερα φυσιολογικά όρια για την ηλικία του (θα ήθελε 550-600) αλλά μου είπε ότι δε χρειάζεται να θορυβηθω γιατί το παιδί φαίνεται ικανοποιημένο. Επισης επουδενί δε χρειάζεται φόρμουλα τουλάχιστον επί του παρόντος. Μια συμβουλή που μου έδωσε ήταν να μην τον βάζω στο στήθος συνέχεια (το έκανα χωρίς να ζητάει με σκοπό να φάει περισσότερο) αλλά οι θηλασμοι να απέχουν τουλάχιστον 2-3 ώρες μεταξύ τους κατά τη διάρκεια της ημέρας ώστε να θηλάζει καλύτερα και να φτάνει το πιο λιπαρό γάλα στο τέλος του θηλασμού ώστε να μην χορταινει με το πρώτο γάλα του θηλασμού που είναι πιο αραιό, πιο ενυδατικο αλλά δεν έχει τόσο λίπος.

Πολύ σωστά στα είπε. Χαίρομαι που πήγες για να σου φύγει και εσένα το άγχος 😊 Προφανώς έτσι είναι το σκαρί του που λέμε και ακολουθεί την καμπύλη του η οποία είναι η πιο κάτω από ότι φαίνεται. 

Έτσι και μιας φίλης μου το παιδί. Και φόρμουλα που έδωσε καμία διαφορά στο βάρος δεν έκανε και το ξαναγύρισε στον αποκλειστικό θηλασμό. Δεν είναι όλα τα παιδάκια το ίδιο. Ωραία και τα μπουτάκια αλλά να μην κάνουμε body shaming στα μωρά 🤣🤣🤣🤣 

Καλούς θηλασμούς μανούλα! Απόλαυσε τα χαμόγελα μετά το γεύμα 😁 Είναι ανεκτίμητα 😁😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ και πάλι πολύ! Η μαία όταν της έλεγα μήπως κάνω αυτό λάθος μήπως κάνω εκείνο λάθος μου είπε να μην κάνω mommy shaming! 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να σας κάνω μια ερώτηση μήπως γνωρίζει κάποια; Ήθελα σιγά σιγά να ξεκινήσω διατροφή γιατι έχασα εύκολα 10 κιλά μετά τον τοκετό και μου έμειναν άλλα 5 που δεν λένε να φύγουν. Η διατροφή (όχι κάποια ακραία δίαιτα), μόνο περιορισμός υδατανθράκων, λιπών και λίγο μείωση ποσοτητων μπορεί να επηρεάσει την ποιότητα και την ποσότητα του γάλακτος; Ευχαριστώ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...