Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ανακούφιση για ναυτία


Recommended Posts

Καλημέρα! Θέλω να αναφέρω κάτι που ίσως βοηθήσει κι άλλες κοπέλες όπως βοήθησε εμένα. Είμαι στον 3ο μήνα και δοκίμασα διάφορους τρόπους για να ανακουφιστω από τη ναυτία. Το πρώτο που έπιασε ήταν να τρώω ένα κομματάκι τζιντζερ. Έβαζα ένα μικρό κομματάκι στο στόμα και σιγά σιγά έκοβα ίνες και τις κατάπινα. Η ναυτία κοβόταν μαχαίρι μετά από λίγη ώρα. Μετά από κάποιες βδομάδες όμως με αηδιάζει το τζιντζερ. Έτσι δοκίμασα να εισπνεω αιθέριο έλαιο δυοσμο ή μέντα και επίσης με βοηθάει πολύ. Οπότε έχω συνέχεια ένα πανάκι στο οποίο έχω ρίξει σταγόνες απ το αιθέριο έλαιο και το μυρίζω συνέχεια. Τέλος δοκίμασα να πατάω κάποια σημεία στα χέρια μου και τις περισσότερες φορές, όχι πάντα, μου σταματάει επίσης τη ναυτία. Τα σημεία λέγονται acupressure points και είναι όπως φαίνεται στο παρακάτω βιντεο: 

 

Πιστεύω ότι αν δεν έκανα όλα αυτά θα είχα ξεκινήσει εμετούς γιατί πολλές φορές ήμουν στο τσακ να κάνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...