Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2025!!!!!!!


Recommended Posts

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Θεωρώ ότι είναι καλύτερο να γίνεται η μεγάλη κατευθείαν αλλά εδώ γενικά αποφεύγουν τις πολλές εξετάσεις κ παρεμβάσεις κτλ! 😊 

(Στο συγκεκριμένο βέβαια εγώ υποφέρω με την καμπύλη δν την αντέχει ο οργανισμός μου αλλά είναι πολύ πιο αναλυτική κ κατάλληλη για τον διαβήτη κύησης απ’ ότι η μικρή)

 

και του λέω να έρθω πρωί πρωί όπως στην Ελλάδα χωρίς να έχω φάει; Κ η απάντηση του γιατρού «έλα το απόγευμα οπότε να ναι απλά να μην έχεις φάει πολλά γλυκά, νορμαλ πραγματα» 😳 εγώ είμαι μαθημένη από την Ελλάδα κ μου φαίνονται περίεργα όλα αυτά αλλά τόσα παιδιά γέννιουνται εδώ πιστεύω θα τα καταφέρουμε 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 

είχα αρρωστήσει κ πήρα τηλ την γραμματέα να μου γράψει παρακεταμόλη κ μου λέει «ααα αν δν ψήνεσαι στον πυρετό δεν γράφουμε φάρμακα  😬😬😬😬 πάρε κάτι φυτικό από το φαρμακείο κ κάνε υπομονή» 

ναι οκ  της είπα ότι θα πάρω παρακεταμόλη όπως έπαιρνα στην Ελλάδα  κ να το πει στο γιατρό να το ξέρει!!! 

Είπαμε δεν δίνουν εύκολα φάρμακα αλλά με πονοκέφαλο κ ρίγος τι να μου κάνει το φυτικό κ με 2 παιδιά στο σπίτι που πρέπει να είμαι στα πόδια μου πάντα 😅😅😅

 

Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά θα σου πω με την συγκεκριμένη εξέταση μου έδειξε όλα καλά και τελικά ένα μηνα μετά αποδείχθηκε ότι είχα διαβήτη κύησης με όλα τα καλά γτ επηρεάστηκε και το μωράκι μου . Μπορείς να πας στο φαρμακείο να πάρεις το μηχάνημα και να κάνεις μερικούς ελέγχους τα πρώινα πριν σηκωθείς απ' το κρεβάτι 

Όσο για όλα τα άλλα που λες για τα φάρμακα θα έρθεις ένα χρόνο μετά και θα γράφεις για τα μωρά εκεί να δεις τι έχεις να δεις πόσες φορές θα ζυγίζει το μωρό ζμμ 1 φορά !!! Μετά στο τρίμηνο μετά στο 6 μηνο και μετά τέλος!!!!  Α.. καλά δε συζητάμε επέμενα για τον μικρό να κάνουμε εξετάσεις αίματος είναι χλωμός κτλ όχι καλά είναι το παιδί κτλ το παιδί είχε έλλειψη σιδήρου φυσικά!!! 

 

@Kiddo μετά από συζητήσεις μας πλέον δε θα σου κάνει εντύπωση αυτά που γράφει η Χρύσα 🫨

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Θεωρώ ότι είναι καλύτερο να γίνεται η μεγάλη κατευθείαν αλλά εδώ γενικά αποφεύγουν τις πολλές εξετάσεις κ παρεμβάσεις κτλ! 😊 

(Στο συγκεκριμένο βέβαια εγώ υποφέρω με την καμπύλη δν την αντέχει ο οργανισμός μου αλλά είναι πολύ πιο αναλυτική κ κατάλληλη για τον διαβήτη κύησης απ’ ότι η μικρή)

 

και του λέω να έρθω πρωί πρωί όπως στην Ελλάδα χωρίς να έχω φάει; Κ η απάντηση του γιατρού «έλα το απόγευμα οπότε να ναι απλά να μην έχεις φάει πολλά γλυκά, νορμαλ πραγματα» 😳 εγώ είμαι μαθημένη από την Ελλάδα κ μου φαίνονται περίεργα όλα αυτά αλλά τόσα παιδιά γέννιουνται εδώ πιστεύω θα τα καταφέρουμε 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 

είχα αρρωστήσει κ πήρα τηλ την γραμματέα να μου γράψει παρακεταμόλη κ μου λέει «ααα αν δν ψήνεσαι στον πυρετό δεν γράφουμε φάρμακα  😬😬😬😬 πάρε κάτι φυτικό από το φαρμακείο κ κάνε υπομονή» 

ναι οκ  της είπα ότι θα πάρω παρακεταμόλη όπως έπαιρνα στην Ελλάδα  κ να το πει στο γιατρό να το ξέρει!!! 

Είπαμε δεν δίνουν εύκολα φάρμακα αλλά με πονοκέφαλο κ ρίγος τι να μου κάνει το φυτικό κ με 2 παιδιά στο σπίτι που πρέπει να είμαι στα πόδια μου πάντα 😅😅😅

 

ναι αυτο θυμαμαι Χρυσα μου... οτι αυτη η εξεταση δεν σου αρεσε καθολου σαν διαδικασια και σε παιδευε...

εγω μια φορα την εχω κανει (λογω ενδοκρινολογου) και περα απ οτι βαριομουν τοσες ωρες καθιστη στο μικροβιολογικο, δεν ειχα θεμα...

ααα.. μου φαινεται εκει ειναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα σε σχεση με εδω... εδω την παρακεταμολη την παιρνουμε με το κιλο!!😅 κι αυτο βεβαια ειναι το αλλο ακρο...

παρε εσυ τα φαρμακα που ξερεις οτι σε βοηθανε κι αστους να λενε...

εκει για να παρεις φαρμακα μονο με συνταγη γιατρου;;;

Περαστικα και συντομα ευχομαι!! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά θα σου πω με την συγκεκριμένη εξέταση μου έδειξε όλα καλά και τελικά ένα μηνα μετά αποδείχθηκε ότι είχα διαβήτη κύησης με όλα τα καλά γτ επηρεάστηκε και το μωράκι μου . Μπορείς να πας στο φαρμακείο να πάρεις το μηχάνημα και να κάνεις μερικούς ελέγχους τα πρώινα πριν σηκωθείς απ' το κρεβάτι 

Όσο για όλα τα άλλα που λες για τα φάρμακα θα έρθεις ένα χρόνο μετά και θα γράφεις για τα μωρά εκεί να δεις τι έχεις να δεις πόσες φορές θα ζυγίζει το μωρό ζμμ 1 φορά !!! Μετά στο τρίμηνο μετά στο 6 μηνο και μετά τέλος!!!!  Α.. καλά δε συζητάμε επέμενα για τον μικρό να κάνουμε εξετάσεις αίματος είναι χλωμός κτλ όχι καλά είναι το παιδί κτλ το παιδί είχε έλλειψη σιδήρου φυσικά!!! 

 

@Kiddo μετά από συζητήσεις μας πλέον δε θα σου κάνει εντύπωση αυτά που γράφει η Χρύσα 🫨

Έφερα το μωρό μου 40 ημερών εδω Γερμανία  τα ξέρω αυτά κ δν με τρομάζουν είναι το τρίτο μου παιδάκι αυτό! ❤️
 

τώρα για διαβήτη δν έχω ιστορικό ούτε στις προηγούμενες κυήσεις δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει τώρα αλλά μπορώ να μιλήσω στο γιατρό να την κάνουμε είναι πολύ συνεργάσιμος κ ξέρει ότι έρχομαι από την Ελλάδα κ δν μου πάει κόντρα. ❤️ αλλά δν θα το επιδιώξω αν μπορώ να το αποφύγω! Άλλωστε αν υπάρχει διαβήτης υπάρχουν κ τα σημάδια (υπήρχε υποψία στο δεύτερο παιδάκι μου οπότε είμαι πολύ εξοικειωμένη με μετρήσεις , σημεία κτλ ) 🙏🏼 

Εχω εξαιρετικούς παιδίατρους. Μου αρέσουν πιο πολύ κ από ότι είχα στην Ελλάδα! Παρότι μετακόμισα κ είναι μακριά δν τους άλλαξα γιατί είναι φοβερά ενημερωμένοι κ δεκτικοί σε εξετάσεις κτλ (φυσικά είναι λαχείο αλλά λαχείο είναι κ στην Ελλάδα έχοντας μεγαλώσει παιδιά κ γεννήσει παιδιά Ελλάδα γνωρίζω πολύ καλά και τους μεν και τους δε)

Όπου κ να μένεις είναι πραγματικά πάρα πολύ σημαντικό να διαλέξεις τους επαγγελματίες υγείας που σε σέβονται (οπως λες όταν έχεις μια ανησυχία κ θέλεις μια εξέταση είναι πολύ σημαντικό να σε σεβαστούν, να σεβαστούν την ανησυχία σου κ να σε βοηθήσουν) 🙏🏼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

ναι αυτο θυμαμαι Χρυσα μου... οτι αυτη η εξεταση δεν σου αρεσε καθολου σαν διαδικασια και σε παιδευε...

εγω μια φορα την εχω κανει (λογω ενδοκρινολογου) και περα απ οτι βαριομουν τοσες ωρες καθιστη στο μικροβιολογικο, δεν ειχα θεμα...

ααα.. μου φαινεται εκει ειναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα σε σχεση με εδω... εδω την παρακεταμολη την παιρνουμε με το κιλο!!😅 κι αυτο βεβαια ειναι το αλλο ακρο...

παρε εσυ τα φαρμακα που ξερεις οτι σε βοηθανε κι αστους να λενε...

εκει για να παρεις φαρμακα μονο με συνταγη γιατρου;;;

Περαστικα και συντομα ευχομαι!! ❤️❤️❤️

Μπορείς να πάρεις καποια φαρμακα χωρίς συνταγή γιατρού αλλά με συνταγή γιατρού όταν υπάρχει ανάγκη δεν πληρώνεις τίποτα’ 😊 γι αυτό τους πήρα 🤣 αλλά εγώ έχω πάντα φαρμακείο στο σπίτι για κάθε ενδεχόμενο! 
(πχ την ιβουπροφαινη των 400 μπορείς να την πάρεις χωρίς συνταγή για την ιβουπροφαινη των 600 πρέπει να έχεις συνταγή, στην Ελλάδα έχει την εμπορική ονομασία αλγκοφρεν για να καταλάβεις ) στα φάρμακα γενικά είναι πολύ φειδωλοί. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@annitakianna Κορίτσι μου εσύ που έκανες πρόκληση πότε είδες θετικό τεστ; Ή έκανες κατευθείαν χοριακη; 
 

η αδερφή μου έκανε πρόκληση όπως σας έχω πει κ αύριο κανονικά κλείνει 14 μέρες από την ωορρηξία κ περιμένει περίοδο (δεν περιμένει δλδ 🤣❤️

μέχρι τώρα δν έχει κάποιο θετικό τεστ 

την παρασκευή πρωί θα πάει για χοριακη γιατί αύριο δεν μπορούσε. 
 

(εγώ δν ξέρω αν αλλάζει κάτι με την πρόκληση . Στο πρώτο παιδί έμαθα την εγκυμοσύνη 8 εβδ άρα πήγα κατευθείαν για υπέρηχο, στο γιο μου είχα θετικό τεστ 2 μέρες  πριν κ την ημέρα της περίοδου είχα χοριακη 120 άρα είχα δει θετικό κ στο τρίτο τώρα είχα θετικό τεστ 9η ΜΤΟ κ την ημέρα της περιόδου είχα χοριακη 850 άρα δεν έχω εμπειρία στο να μην έχω δει θετικό πριν την αναμενόμενη) 

 

θα ήθελες να μου πεις αν αλλάξει κάτι στην πρόκληση ή αν είναι το ίδιο; 
 

(Πήγε την ημέρα της επαφής/ωορρηξιας  κ έκανε ένα τεστ Χούνερ λέγεται εδώ δν νομίζω να το κάνουν ακόμα κ της είπαν ότι δν βρήκαν σπερματοζωάρια άρα σίγουρα δεν θα έχει πιάσει ο κύκλος κ όπως κατάλαβες μας έχουν ζώσει τα φίδια) 

δν έχει όμως κ συμπτώματα περιόδου κ έχει αγχωθεί φουλ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

@annitakianna Κορίτσι μου εσύ που έκανες πρόκληση πότε είδες θετικό τεστ; Ή έκανες κατευθείαν χοριακη; 
 

η αδερφή μου έκανε πρόκληση όπως σας έχω πει κ αύριο κανονικά κλείνει 14 μέρες από την ωορρηξία κ περιμένει περίοδο (δεν περιμένει δλδ 🤣❤️

μέχρι τώρα δν έχει κάποιο θετικό τεστ 

την παρασκευή πρωί θα πάει για χοριακη γιατί αύριο δεν μπορούσε. 
 

(εγώ δν ξέρω αν αλλάζει κάτι με την πρόκληση . Στο πρώτο παιδί έμαθα την εγκυμοσύνη 8 εβδ άρα πήγα κατευθείαν για υπέρηχο, στο γιο μου είχα θετικό τεστ 2 μέρες  πριν κ την ημέρα της περίοδου είχα χοριακη 120 άρα είχα δει θετικό κ στο τρίτο τώρα είχα θετικό τεστ 9η ΜΤΟ κ την ημέρα της περιόδου είχα χοριακη 850 άρα δεν έχω εμπειρία στο να μην έχω δει θετικό πριν την αναμενόμενη) 

 

θα ήθελες να μου πεις αν αλλάξει κάτι στην πρόκληση ή αν είναι το ίδιο; 
 

(Πήγε την ημέρα της επαφής/ωορρηξιας  κ έκανε ένα τεστ Χούνερ λέγεται εδώ δν νομίζω να το κάνουν ακόμα κ της είπαν ότι δν βρήκαν σπερματοζωάρια άρα σίγουρα δεν θα έχει πιάσει ο κύκλος κ όπως κατάλαβες μας έχουν ζώσει τα φίδια) 

δν έχει όμως κ συμπτώματα περιόδου κ έχει αγχωθεί φουλ! 

Κορίτσι μου εγώ έκανα τεστ κανονικά!! Δεν αλλάζει κάτι με την πρόκληση! Το μόνο που προσέχουμε είναι να φύγει τελείως από τον οργανισμό μας η ένεση  ovitrelle αν έκανε η αδελφή σου! Θέλει 8-10 μέρες περίπου! Αν η επίδραση της ένεση δεν έχει φύγει από τον οργανισμό τότε το τεστ βγαίνει ψευδώς θετικό!! Στις 14 μέρες όμως εννοείται ότι δεν τίθεται τέτοιο θέμα μπορεί άνετα να κάνει τεστ και θα είναι και έγκυρο! Εγώ έκανα στις 10 μέρες όπου κάτι ψιλό φαινόταν Ε και μετά στις 11 μέρες φαινόταν ξεκάθαρα!! Και μετά πήγα για χοριακη!!  Αυτό το χουνερ τι είναι? Τεστ που βλέπουν αν έχεις σπέρμα που? Στον κόλπο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσι μου εγώ έκανα τεστ κανονικά!! Δεν αλλάζει κάτι με την πρόκληση! Το μόνο που προσέχουμε είναι να φύγει τελείως από τον οργανισμό μας η ένεση  ovitrelle αν έκανε η αδελφή σου! Θέλει 8-10 μέρες περίπου! Αν η επίδραση της ένεση δεν έχει φύγει από τον οργανισμό τότε το τεστ βγαίνει ψευδώς θετικό!! Στις 14 μέρες όμως εννοείται ότι δεν τίθεται τέτοιο θέμα μπορεί άνετα να κάνει τεστ και θα είναι και έγκυρο! Εγώ έκανα στις 10 μέρες όπου κάτι ψιλό φαινόταν Ε και μετά στις 11 μέρες φαινόταν ξεκάθαρα!! Και μετά πήγα για χοριακη!!  Αυτό το χουνερ τι είναι? Τεστ που βλέπουν αν έχεις σπέρμα που? Στον κόλπο? 

Ναι παλιά το έκαναν κ Ελλάδα αυτό το τεστ αλλά πλέον δεν νομίζω να το κάνουν. Της το έκαναν κ δεν βρήκαν αρκετο  σπερμα μέσα στον κόλπο (σχεδόν καθόλου) οπότε τους είπαν ότι πρέπει να δούνε κ το σπερμα (είχαν ήδη κλείσει για εξετάσεις γιατί έχει θέμα με τη μορφολογία ο άντρας της) κ ότι δν θα πιάσει αυτός ο κύκλος με σιγουριά. 
έκανε ένεση αλλά ξεκίνησε και κάνει κάθε μέρα τεστ από νωρίς 9-10 μέρα κ δν ανιχνεύτηκε η ένεση αλλά ούτε κ θετικό αποτέλεσμα γενικά. 
Αύριο περιμένει περίοδο ας ελπίσουμε να κάνει τεστ κ να είναι θετικό αύριο. 
 

(γενικότερα ενώ ξέρανε ότι υπάρχει θέμα στο σπερμα κ ότι έχει να αδιαθετήσει 5 μήνες κτλ της ξεκίνησαν διέγερση και ειναι κάπως περίεργη η φάση) 

 

της δώσανε ελπίδες δλδ να ξεκινήσει διέγερση κτλ κ στο τέλος αφού έγινε η ωορρηξία της είπαν ότι θα αποτύχει ο κύκλος. Είναι πραγματικά τραγικό (είχαν εξαρχής το σπερμοδιαγραμμα στα χέρια τους κ ξέρανε τα πάντα αλλά όπως είπα από το πρώτο ραντεβού χωρίς δικές της εξετάσεις της ξεκίνησαν διέγερση κατευθείαν ) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

@ΛΕΥΚΗ μου καλημερα!!! 

Πως εισαι σμρ;; ξαναμιλησες μ το γιατρο;;

Καλημέρα διδυμομανούλα μας!!!! 

Ναι μιλήσαμε και μου έδωσε μια κολπική κρέμα για 3 μέρες. Μου είπε πως αν δεν υποχωρήσει θα κάνουμε καλλιέργεια. Την έβαλα εχθές και κοιμήθηκα πολύ καλά. Το πρωί στο σκούπισμα είδα πάλι κάτι πρασινωπά κομματάκια αλλά καμία σχέση με εχθές. Νομίζω έκανε δουλίτσα η κρέμα. Θα την συνεχίσω και βλέπουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα διδυμομανούλα μας!!!! 

Ναι μιλήσαμε και μου έδωσε μια κολπική κρέμα για 3 μέρες. Μου είπε πως αν δεν υποχωρήσει θα κάνουμε καλλιέργεια. Την έβαλα εχθές και κοιμήθηκα πολύ καλά. Το πρωί στο σκούπισμα είδα πάλι κάτι πρασινωπά κομματάκια αλλά καμία σχέση με εχθές. Νομίζω έκανε δουλίτσα η κρέμα. Θα την συνεχίσω και βλέπουμε.

Μπραβο Λευκη μου!!!! πολυ χαιρομαι που σου εφυγε η ενοχληση!! 😊

ειχα κι εγω λιγους μυκητες την ανοιξη και ηταν πολυ ενοχλητικο.. αλλα φαντασου εγω ειχα ενοχληση εντονη μονο μετα την επαφη με τον αντρα μου και οχι στην υπολοιπη μερα...

αν θες ρωτα το γιατρο σου μηπως μετα την κρεμα παρεις και προβιοτικα για να σου κρατανε το περιβαλλον κατω ισορροπημενο.. απ' οσο ξερω, επιτρεπονται κανονικα στην κυηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Ναι παλιά το έκαναν κ Ελλάδα αυτό το τεστ αλλά πλέον δεν νομίζω να το κάνουν. Της το έκαναν κ δεν βρήκαν αρκετο  σπερμα μέσα στον κόλπο (σχεδόν καθόλου) οπότε τους είπαν ότι πρέπει να δούνε κ το σπερμα (είχαν ήδη κλείσει για εξετάσεις γιατί έχει θέμα με τη μορφολογία ο άντρας της) κ ότι δν θα πιάσει αυτός ο κύκλος με σιγουριά. 
έκανε ένεση αλλά ξεκίνησε και κάνει κάθε μέρα τεστ από νωρίς 9-10 μέρα κ δν ανιχνεύτηκε η ένεση αλλά ούτε κ θετικό αποτέλεσμα γενικά. 
Αύριο περιμένει περίοδο ας ελπίσουμε να κάνει τεστ κ να είναι θετικό αύριο. 
 

(γενικότερα ενώ ξέρανε ότι υπάρχει θέμα στο σπερμα κ ότι έχει να αδιαθετήσει 5 μήνες κτλ της ξεκίνησαν διέγερση και ειναι κάπως περίεργη η φάση) 

 

της δώσανε ελπίδες δλδ να ξεκινήσει διέγερση κτλ κ στο τέλος αφού έγινε η ωορρηξία της είπαν ότι θα αποτύχει ο κύκλος. Είναι πραγματικά τραγικό (είχαν εξαρχής το σπερμοδιαγραμμα στα χέρια τους κ ξέρανε τα πάντα αλλά όπως είπα από το πρώτο ραντεβού χωρίς δικές της εξετάσεις της ξεκίνησαν διέγερση κατευθείαν ) 

Κορίτσι μου ξέρω αυτό το σκληρό πρόσωπο της υπογονιμότητας δυστυχώς!! Είναι πολύ δύσκολο και πόσο μάλλον όταν είσαι σε μια χώρα που δεν ξέρεις την γλώσσα και δεν έχεις τους κατάλληλους επιστήμονες δίπλα σου!! Μακάρι να έχει θετικό τεστ η αδελφή σου και να σταματήσει εδώ η ταλαιπωρία της!! Πραγματικά το εύχομαι! Δυστυχώς για τους γιατρούς στην Γερμανία δεν έχω ακούσει τα καλύτερα σε ότι αφορά το κομμάτι της υποβοηθούμενης!! Το θέμα με την ωορρηξία που έχει η αδελφή σου είναι αυτά που λύνονται σχετικά εύκολα!! Όσο για το σπέρμα αν έχει θεματακι στην κινητικότητα τότε και αυτό λύνεται πολύ εύκολα με κάποιες βιταμίνες!! Εύχομαι θετική χοριακη ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα διδυμομανούλα μας!!!! 

Ναι μιλήσαμε και μου έδωσε μια κολπική κρέμα για 3 μέρες. Μου είπε πως αν δεν υποχωρήσει θα κάνουμε καλλιέργεια. Την έβαλα εχθές και κοιμήθηκα πολύ καλά. Το πρωί στο σκούπισμα είδα πάλι κάτι πρασινωπά κομματάκια αλλά καμία σχέση με εχθές. Νομίζω έκανε δουλίτσα η κρέμα. Θα την συνεχίσω και βλέπουμε.

Κορίτσι μου περαστικά σου!! Μακάρι να μην σε ταλαιπωρήσει άλλο το θέμα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

@elenitsa2. Κορίτσι μου τι ώρα είναι σήμερα το ραντεβού σου? Κοίτα να μη μας ξεχάσεις 🥰 θα το απολαύσεις το νινακι σου 🩵

 

 

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

@elenitsa2. με το καλο η εξεταση σας σμρ!!!! ❤️🙏🧿🤰👶

θα περιμενουμε νεα σου!!!!

κοριτσια μου μόλις γυρίσαμε ολα καλα με τον μπεμπη μας!!🩵🩵

η γιατρός τα βρήκε ολα φυσιολογικά κ καλα…στο τελος μας ειπε οτι δεν θελει να μας αγχώσει και μας εξήγησε οτι φανηκε στην καρδιά δεξιά κ αριστερά από μια κουκιδιτσα σαν το κεφαλι καρφίτσας και να παμε περίπου σε 2 εβδομάδες σε εμβρυομητρικο παιδο..κατι δεν θυμαμαι πως τον ειπε…απλά για να σιγουρευτούμε οτι δεν είναι κατι εφόσον τα αποτελέσματα στην αυχενική ήταν άριστα και δεν υπάρχει κάποιο αλλο εύρημα.  

στο χαρτί πανω το γραφει ως μονήρης υπέρηχογενης εστία στην αριστερή και δεξιά κοιλιά της καρδιάς χωρίς αλλες εμφανής ανατομικές ανωμαλίες. την ειδα εντελώς ψύχραιμη και μας ειπε και μην ανυσυχουμε όταν πήρε και το γιατρο μου τηλέφωνο μπορστα μας ειπε ολα είναι τελεια θα κανονισουμε όταν είναι το ραντεβού με τον εμβρυομητρικο. εγω είμαι ακομα αρρωστη οποτε αφού τους άκουγα τοσο ήρεμους δεν αγχώθηκα και ούτε θελω να αγχωθώ. όταν την ρωτησα κιολας μου ειπε να μην ασχοληθούμε και οτι αν ήταν κατι θα συνδεόταν με φύσημα;;; αχ αληθεια δεν θυμαμαι κοριτσια μου είχα αρχίσει και τα έπαιζα εκείνη την ωρα και ηθελα να ξαπλώσω! παντως ολα καλα γενικα ολα τα βρήκε άριστα! 

*εγω το έψαξα εννοειται μέχρι να έρθουμε σπιτι 😂 δεν βρηκα κατι ανυσυχητικο.. μαλιστα διάβασα οτι κάποιοι έκαναν αμνιο επειδή φοβήθηκαν κ ήθελαν να ξέρουν και εν τέλη απλά όσο προχωρούσε η εγκυμοσύνη κάποια στιημη αυτο το ασβέστωμα εξαφανίστηκε🤷🏼‍♀️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενιτσα μου πολυ καλα τα νεα σας!!! 😍😍

Ο μπεμπουλης φαινεται υγιεστατος!!! 💙🙏🧿👶

δεν ξερω αυτο που αναφερεις αλλα περυσι μια συναδελφος ειχε βρει στη β επιπεδου μια μικρη φουσκαλιτσα στον εγκεφαλο της μικρης της.. φαινοταν σαν κυστουλα.. τους ενημερωσαν οτι γινεται σχετικα συχνα και οτι στην πορεις της κυησης συνηθως υποχωρει απο μονο του αυτο το σημαδακι...

θορυβηκαν πολυ τα παιδια (η μικρη ηταν το 2ο παιδακι τους) και εκαναν παρακεντηση οπως τους συμβουλευσαν... τλκ οοοοολα ηταν πολυ καλα!!! ολα καθαρα...

ελπιζω και πιστευω οτι και σ εσας το ιδιο θα ισχυει... δεν θα ειναι τπτ...

εσυ πως εισαι σμρ;; σε βοηθαει η αντιβιωση;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Ελενιτσα μου πολυ καλα τα νεα σας!!! 😍😍

Ο μπεμπουλης φαινεται υγιεστατος!!! 💙🙏🧿👶

δεν ξερω αυτο που αναφερεις αλλα περυσι μια συναδελφος ειχε βρει στη β επιπεδου μια μικρη φουσκαλιτσα στον εγκεφαλο της μικρης της.. φαινοταν σαν κυστουλα.. τους ενημερωσαν οτι γινεται σχετικα συχνα και οτι στην πορεις της κυησης συνηθως υποχωρει απο μονο του αυτο το σημαδακι...

θορυβηκαν πολυ τα παιδια (η μικρη ηταν το 2ο παιδακι τους) και εκαναν παρακεντηση οπως τους συμβουλευσαν... τλκ οοοοολα ηταν πολυ καλα!!! ολα καθαρα...

ελπιζω και πιστευω οτι και σ εσας το ιδιο θα ισχυει... δεν θα ειναι τπτ...

εσυ πως εισαι σμρ;; σε βοηθαει η αντιβιωση;;

❤️❤️❤️❤️❤️ ναι αντωνία μου ήταν πολυ καλα και πολυ δραστήριος!!! μαλιστα όσο τον πίεζε με τον υπέρηχο για να δει τοσο πιο πολυ κοπανιόταν και έβαζε τα χερια του μπροστά από το πρόσωπο του σαν να μην θελει να τον δουμε!!😂😂🥹❤️ 

και γω ετσι πιστεύω! εμάς ούτε μας πρότειναν αμνιο ουτε τιποτα ήταν απόλυτα χαλαροί και οι δυο γιαυτο και δεν βρίσκω λογο να αγχωθώ! μαλιστα για πρωτη φορά οτι διαβάζω στο ιντερνετ είναι μονο θετικο και δεν έχω δει μια αρνητική κατάληξη🤷🏼‍♀️😅❤️

θα μιλήσω και αργότερα με τον γιατρο μου να τον ξανα ρωτησω αλλά αν ήταν να αγχώθουμε θα μας το είχε πει η έμβρυο μητρικός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Ελενιτσα μου πολυ καλα τα νεα σας!!! 😍😍

Ο μπεμπουλης φαινεται υγιεστατος!!! 💙🙏🧿👶

δεν ξερω αυτο που αναφερεις αλλα περυσι μια συναδελφος ειχε βρει στη β επιπεδου μια μικρη φουσκαλιτσα στον εγκεφαλο της μικρης της.. φαινοταν σαν κυστουλα.. τους ενημερωσαν οτι γινεται σχετικα συχνα και οτι στην πορεις της κυησης συνηθως υποχωρει απο μονο του αυτο το σημαδακι...

θορυβηκαν πολυ τα παιδια (η μικρη ηταν το 2ο παιδακι τους) και εκαναν παρακεντηση οπως τους συμβουλευσαν... τλκ οοοοολα ηταν πολυ καλα!!! ολα καθαρα...

ελπιζω και πιστευω οτι και σ εσας το ιδιο θα ισχυει... δεν θα ειναι τπτ...

εσυ πως εισαι σμρ;; σε βοηθαει η αντιβιωση;;

ευτυχως είμαι πολυ καλύτερα αλλά ακομα χρειάζομαι ξεκούραση ηδη από την ωρα που ήρθα σπιτι ένιωσα καλύτερα από οτι πριν που ημουν εξω !!❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η elenitsa2. είπε:

 

κοριτσια μου μόλις γυρίσαμε ολα καλα με τον μπεμπη μας!!🩵🩵

η γιατρός τα βρήκε ολα φυσιολογικά κ καλα…στο τελος μας ειπε οτι δεν θελει να μας αγχώσει και μας εξήγησε οτι φανηκε στην καρδιά δεξιά κ αριστερά από μια κουκιδιτσα σαν το κεφαλι καρφίτσας και να παμε περίπου σε 2 εβδομάδες σε εμβρυομητρικο παιδο..κατι δεν θυμαμαι πως τον ειπε…απλά για να σιγουρευτούμε οτι δεν είναι κατι εφόσον τα αποτελέσματα στην αυχενική ήταν άριστα και δεν υπάρχει κάποιο αλλο εύρημα.  

στο χαρτί πανω το γραφει ως μονήρης υπέρηχογενης εστία στην αριστερή και δεξιά κοιλιά της καρδιάς χωρίς αλλες εμφανής ανατομικές ανωμαλίες. την ειδα εντελώς ψύχραιμη και μας ειπε και μην ανυσυχουμε όταν πήρε και το γιατρο μου τηλέφωνο μπορστα μας ειπε ολα είναι τελεια θα κανονισουμε όταν είναι το ραντεβού με τον εμβρυομητρικο. εγω είμαι ακομα αρρωστη οποτε αφού τους άκουγα τοσο ήρεμους δεν αγχώθηκα και ούτε θελω να αγχωθώ. όταν την ρωτησα κιολας μου ειπε να μην ασχοληθούμε και οτι αν ήταν κατι θα συνδεόταν με φύσημα;;; αχ αληθεια δεν θυμαμαι κοριτσια μου είχα αρχίσει και τα έπαιζα εκείνη την ωρα και ηθελα να ξαπλώσω! παντως ολα καλα γενικα ολα τα βρήκε άριστα! 

*εγω το έψαξα εννοειται μέχρι να έρθουμε σπιτι 😂 δεν βρηκα κατι ανυσυχητικο.. μαλιστα διάβασα οτι κάποιοι έκαναν αμνιο επειδή φοβήθηκαν κ ήθελαν να ξέρουν και εν τέλη απλά όσο προχωρούσε η εγκυμοσύνη κάποια στιημη αυτο το ασβέστωμα εξαφανίστηκε🤷🏼‍♀️ 

Κορίτσι μου και σε μένα βρήκαν αυτην την κουκίδα που λες!! Και ο γιατρός δεν έδωσε καμία σημασία!! Αν βρω και φωτογραφία θα στο βάλω! Είναι ασβέστιο και άλατα και πηγαίνουν και κάθονται σε εκείνο το σημείο! Δεν είναι τίποτα ανησυχητικό! Ο γιατρός που μου έκανε την β επιπέδου είναι έμβρυομητρικός και δεν χρειάστηκε να πάρουμε άλλη γνώμη! Μας είπε ότι λίγο πριν την γέννα φεύγει οπότε πιθανόν να το δούμε και στους υπόλοιπους υπερήχους που θα κάνουμε και να μην το δώσουμε σημασία! Το έχουν παρά πολλά μωράκια!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Μπορείς να πάρεις καποια φαρμακα χωρίς συνταγή γιατρού αλλά με συνταγή γιατρού όταν υπάρχει ανάγκη δεν πληρώνεις τίποτα’ 😊 γι αυτό τους πήρα 🤣 αλλά εγώ έχω πάντα φαρμακείο στο σπίτι για κάθε ενδεχόμενο! 
(πχ την ιβουπροφαινη των 400 μπορείς να την πάρεις χωρίς συνταγή για την ιβουπροφαινη των 600 πρέπει να έχεις συνταγή, στην Ελλάδα έχει την εμπορική ονομασία αλγκοφρεν για να καταλάβεις ) στα φάρμακα γενικά είναι πολύ φειδωλοί. 
 

Θα καραφλιασετε φίλη μου πήγε να πάρει το χάπι την επόμενης ημέρας  απ' το φαρμακείο βράδυ και την είπαν μόνο με συνταγή γιατρού. Ο γιατρός ανοίγει Δευτέρα τι κάνεις;;; 🤷 Η μόνη λύση είναι το νοσοκομείο. 

Πόσο καιρό είσαι στη Γερμανία; Βλέπω λιγάκι ότι κάποια πράγματα δεν τα γνωρίζεις ακριβώς ή σε έχουν ενημερώσει κάπως διαφορετικά. Καλό είναι να μη λέμε δεν πληρώνουμε τίποτα γιατί αν κάποιοι το δουν θα λένε τα δικά τους. Δεν ήταν ανάγκη οι μετρήσεις στον διαβήτη κύησης;;; Φυσικά και ήταν όμως πλήρωνα τις ταινίες και ουκ ο λίγο. Δεν  είναι ανάγκη ο άντρας μου που έχει αλλεργία και παίρνει φάρμακα; Είναι και όμως πληρώνει . Δεν αναφέρομαι για το ποσοστό συμμετοχής το οποίο είναι μικρό ποσό . Αναφέρομαι ότι κάποιες συνταγές δεν καλύπτονται από την ασφάλεια. Τα πράγματα το 2012 που ήρθα ήταν πολύ καλύτερα. Πλέον οι ασφάλειες ΚΟΒΟΥΝ ο άντρας μου χρειάζεται φυσιοθεραπεία και δεν μπορεί να γράψει η γιατρός γτ έχει γεμίσει το ς μπάτζετ της. (Σημείωση ο άντρας μου δεν έχει πάρει ούτε μια φορά στα 10 χρ που είναι εδώ ) 

Και σε όλα αυτά θα ενημερώσω ότι ως εργαζόμενη τουλάχιστον 10 χρ και πληρώνοντας αρκετά χρήματα στην ασφάλεια θα έπρεπε να μην παρακαλάω για την έξτρα εξέταση , ή για την φυσιοθεραπεία κτλ 500€ το μήνα απ' του άντρα μου και άλλα 500€ από εμένα. 

Μόνο τα παιδιά δεν πληρώνουν τις συνταγές γιατρών , και πάλι όπως έγραψα ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ για μια εξέταση. Όταν έκανα την εξέταση στην Ελλάδα και του την έδειξα η απάντηση ήταν εντάξει δεν έγινε και κάτι 🤬🤬🤬🤬🤬🤬 άντε άλλαξε γιατρό.. που δεν δέχονται νέους Patienten!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Θα καραφλιασετε φίλη μου πήγε να πάρει το χάπι την επόμενης ημέρας  απ' το φαρμακείο βράδυ και την είπαν μόνο με συνταγή γιατρού. Ο γιατρός ανοίγει Δευτέρα τι κάνεις;;; 🤷 Η μόνη λύση είναι το νοσοκομείο. 

Πόσο καιρό είσαι στη Γερμανία; Βλέπω λιγάκι ότι κάποια πράγματα δεν τα γνωρίζεις ακριβώς ή σε έχουν ενημερώσει κάπως διαφορετικά. Καλό είναι να μη λέμε δεν πληρώνουμε τίποτα γιατί αν κάποιοι το δουν θα λένε τα δικά τους. Δεν ήταν ανάγκη οι μετρήσεις στον διαβήτη κύησης;;; Φυσικά και ήταν όμως πλήρωνα τις ταινίες και ουκ ο λίγο. Δεν  είναι ανάγκη ο άντρας μου που έχει αλλεργία και παίρνει φάρμακα; Είναι και όμως πληρώνει . Δεν αναφέρομαι για το ποσοστό συμμετοχής το οποίο είναι μικρό ποσό . Αναφέρομαι ότι κάποιες συνταγές δεν καλύπτονται από την ασφάλεια. Τα πράγματα το 2012 που ήρθα ήταν πολύ καλύτερα. Πλέον οι ασφάλειες ΚΟΒΟΥΝ ο άντρας μου χρειάζεται φυσιοθεραπεία και δεν μπορεί να γράψει η γιατρός γτ έχει γεμίσει το ς μπάτζετ της. (Σημείωση ο άντρας μου δεν έχει πάρει ούτε μια φορά στα 10 χρ που είναι εδώ ) 

Και σε όλα αυτά θα ενημερώσω ότι ως εργαζόμενη τουλάχιστον 10 χρ και πληρώνοντας αρκετά χρήματα στην ασφάλεια θα έπρεπε να μην παρακαλάω για την έξτρα εξέταση , ή για την φυσιοθεραπεία κτλ 500€ το μήνα απ' του άντρα μου και άλλα 500€ από εμένα. 

Μόνο τα παιδιά δεν πληρώνουν τις συνταγές γιατρών , και πάλι όπως έγραψα ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ για μια εξέταση. Όταν έκανα την εξέταση στην Ελλάδα και του την έδειξα η απάντηση ήταν εντάξει δεν έγινε και κάτι 🤬🤬🤬🤬🤬🤬 άντε άλλαξε γιατρό.. που δεν δέχονται νέους Patienten!! 

Τα χρόνια που γνωρίζω το σύστημα είναι 13 

τόσα χρόνια μένει εδώ η οικογένεια μου. 
Προσωπικά οπως είπα είναι ποιον επιστήμονα θα διαλέξεις, δεν έχω παρακαλέσει για εξέταση γιατί ακριβώς όπως είπα φροντίζω να διαλέγω που θα πάω κ επιμένω 🥹

παθολόγο έχω κολλητή φίλη της μαμάς μου κ δόξα το θεό μας γράφει τα πάντα κ δν πληρώνουμε τίποτα. 
Μας δίνει Überweisung κ γλιτώνουμε κ χρόνο αναμονής κ χρήματα. 

Φυσικά τα παιδιά δεν πληρώνουν. 
Το ότι δεν δέχονται πελάτες το ακούω σε κάποια κρατίδια  αλλά δεν μου έχει τύχει ίσως γιατί μένω σε πόλη μόλις 300.000 κατοίκων που όπως ξέρεις είναι πάρα πολύ μικρή πολη για τα δεδομένα της Γερμανίας. Πάντα ζητάω συστάσεις πριν πάω κάπου όμως δεν πάω ποτέ τυχαία. Το ίδιο έκανα κ στην Ελλάδα. 
Παίζει μεγάλο ρόλο σε ποιο κρατίδιο ζεις. Τεράστιο ρόλο βασικά. 

δεν ξέρω τι εννοείς ότι δεν γνωρίζω κάτι ή ότι κάτι μπερδεύω. Αλλά νομίζω ξεφεύγει του θέματος ούτως ή άλλως κ δεν απασχολεί και τα κορίτσια εδώ 😊εγώ αναφέρω την δική μου εμπειρία όπως εσύ την δική σου. Εχω αλλάξει ασφαλιστική κ έχω πάει σε αυτήν που καλύπτει τα πιο πολλά! Δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ κάποιο θέμα. Όμως ακριβώς γι αυτόν τον λόγο όπως προείπα παίζει σημαντικό ρόλο ποιον γιατρό θα έχεις δίπλα σου. 
Τα χρήματα που δίνουμε εδώ είναι κατά πολύ μα πάρα πολύ λιγότερα σε σχέση με την Ελλάδα (σε συντριπτική διαφορά), το πρόβλημα εδώ είναι ότι πρέπει να έχεις Überweisung για να αποφύγεις αναμονή κ χρήματα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσι μου ξέρω αυτό το σκληρό πρόσωπο της υπογονιμότητας δυστυχώς!! Είναι πολύ δύσκολο και πόσο μάλλον όταν είσαι σε μια χώρα που δεν ξέρεις την γλώσσα και δεν έχεις τους κατάλληλους επιστήμονες δίπλα σου!! Μακάρι να έχει θετικό τεστ η αδελφή σου και να σταματήσει εδώ η ταλαιπωρία της!! Πραγματικά το εύχομαι! Δυστυχώς για τους γιατρούς στην Γερμανία δεν έχω ακούσει τα καλύτερα σε ότι αφορά το κομμάτι της υποβοηθούμενης!! Το θέμα με την ωορρηξία που έχει η αδελφή σου είναι αυτά που λύνονται σχετικά εύκολα!! Όσο για το σπέρμα αν έχει θεματακι στην κινητικότητα τότε και αυτό λύνεται πολύ εύκολα με κάποιες βιταμίνες!! Εύχομαι θετική χοριακη ♥️

Μορφολογία έχει 1% 

κ τα σπερματοζωάρια κινούνται μέτρια. 
παίρνει βιταμίνες 1 χρόνο τώρα κ για το σπερμα κ γενικά ότι μπορείς να φανταστείς από βιταμίνη 🥹

αύριο θα πάει από το κέντρο να δούμε τι θα της πούνε! 
 

πάντως η υποβοηθούμενη όντως είναι ένα θέμα εδω! 🤷🏼‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η elenitsa2. είπε:

 

κοριτσια μου μόλις γυρίσαμε ολα καλα με τον μπεμπη μας!!🩵🩵

η γιατρός τα βρήκε ολα φυσιολογικά κ καλα…στο τελος μας ειπε οτι δεν θελει να μας αγχώσει και μας εξήγησε οτι φανηκε στην καρδιά δεξιά κ αριστερά από μια κουκιδιτσα σαν το κεφαλι καρφίτσας και να παμε περίπου σε 2 εβδομάδες σε εμβρυομητρικο παιδο..κατι δεν θυμαμαι πως τον ειπε…απλά για να σιγουρευτούμε οτι δεν είναι κατι εφόσον τα αποτελέσματα στην αυχενική ήταν άριστα και δεν υπάρχει κάποιο αλλο εύρημα.  

στο χαρτί πανω το γραφει ως μονήρης υπέρηχογενης εστία στην αριστερή και δεξιά κοιλιά της καρδιάς χωρίς αλλες εμφανής ανατομικές ανωμαλίες. την ειδα εντελώς ψύχραιμη και μας ειπε και μην ανυσυχουμε όταν πήρε και το γιατρο μου τηλέφωνο μπορστα μας ειπε ολα είναι τελεια θα κανονισουμε όταν είναι το ραντεβού με τον εμβρυομητρικο. εγω είμαι ακομα αρρωστη οποτε αφού τους άκουγα τοσο ήρεμους δεν αγχώθηκα και ούτε θελω να αγχωθώ. όταν την ρωτησα κιολας μου ειπε να μην ασχοληθούμε και οτι αν ήταν κατι θα συνδεόταν με φύσημα;;; αχ αληθεια δεν θυμαμαι κοριτσια μου είχα αρχίσει και τα έπαιζα εκείνη την ωρα και ηθελα να ξαπλώσω! παντως ολα καλα γενικα ολα τα βρήκε άριστα! 

*εγω το έψαξα εννοειται μέχρι να έρθουμε σπιτι 😂 δεν βρηκα κατι ανυσυχητικο.. μαλιστα διάβασα οτι κάποιοι έκαναν αμνιο επειδή φοβήθηκαν κ ήθελαν να ξέρουν και εν τέλη απλά όσο προχωρούσε η εγκυμοσύνη κάποια στιημη αυτο το ασβέστωμα εξαφανίστηκε🤷🏼‍♀️ 

Είχε κ μένα η κόρη μου δεν είναι κάτι! Μέχρι το ντοπλερ είχε απορροφηθεί στη δική μας περιπτωση! 
 

δεν έχει καμία σχέση με το φύσημα! 
 

είναι το λεγόμενο golf ball δλδ ασβεστώσεις που απορροφούνται! 
 

μην ανησυχείς κορίτσι μου ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια όσες θέλετε βάλτε φωτό κοιλίτσες να δούμε ❤️❤️❤️ 

 

είχαμε βάλει κ στα μωράκια Μαρτίου του 2022 κ άρεσε σε όλες μας ❤️❤️❤️

 

όσες θέλετε φυσικά!!! ❤️❤️❤️

εγώ εδώ είμαι 21+1 πριν λίγες μέρες δλδ! 
(Εχω από τον γιο μου ακόμα φαρδιά πουκάμισα, όχι εγκυμοσύνης, που με βολεύουν φουλ κ είναι οικονομικά σε σχέση με τα ρούχα εγκυμοσύνης κ θηλάζω κιόλας με τα πουκαμισάκια άνετα! ) 

IMG_1448.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Τα χρόνια που γνωρίζω το σύστημα είναι 13 

τόσα χρόνια μένει εδώ η οικογένεια μου. 
Προσωπικά οπως είπα είναι ποιον επιστήμονα θα διαλέξεις, δεν έχω παρακαλέσει για εξέταση γιατί ακριβώς όπως είπα φροντίζω να διαλέγω που θα πάω κ επιμένω 🥹

παθολόγο έχω κολλητή φίλη της μαμάς μου κ δόξα το θεό μας γράφει τα πάντα κ δν πληρώνουμε τίποτα. 
Μας δίνει Überweisung κ γλιτώνουμε κ χρόνο αναμονής κ χρήματα. 

Ό,τι έχω πάρει μέχρι τώρα δεν έχω πληρώσει. Φυσικά τα παιδιά δεν πληρώνουν. 
Το ότι δεν δέχονται πελάτες το ακούω σε κάποια κρατίδια  αλλά δεν μου έχει τύχει ίσως γιατί μένω σε πόλη μόλις 300.000 κατοίκων που όπως ξέρεις είναι πάρα πολύ μικρή πολη για τα δεδομένα της Γερμανίας. Πάντα ζητάω συστάσεις πριν πάω κάπου όμως δεν πάω ποτέ τυχαία. Το ίδιο έκανα κ στην Ελλάδα. 
Παίζει μεγάλο ρόλο σε ποιο κρατίδιο ζεις. Τεράστιο ρόλο βασικά. 

δεν ξέρω τι εννοείς ότι δεν γνωρίζω κάτι ή ότι κάτι μπερδεύω. Αλλά νομίζω ξεφεύγει του θέματος ούτως ή άλλως κ δεν απασχολεί και τα κορίτσια εδώ 😊Εχω αλλάξει ασφαλιστική κ έχω πάει σε αυτήν που καλύπτει τα πιο πολλά! Δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ κάποιο θέμα. Όμως ακριβώς γι αυτόν τον λόγο όπως προείπα παίζει σημαντικό ρόλο ποιον γιατρό θα έχεις δίπλα σου. 
Τα χρήματα που δίνουμε εδώ είναι κατά πολύ μα πάρα πολύ λιγότερα σε σχέση με την Ελλάδα (σε συντριπτική διαφορά), το πρόβλημα εδώ είναι ότι πρέπει να έχεις Überweisung για να αποφύγεις αναμονή κ χρήματα.  

Πολύ σωστά το θέτεις.. οτι είναι ανάλογα που θα πετύχεις εύχομαι να μην αντιμετωπίσεις ότι έχω αντιμετωπίσει. Στο κέντρο εξωσωματικής μπρεδεψαν τα ονόματα και τα έμβρυα μου μπήκαν σε λάθος γυναικα. Μου κάνανε απόξεση ενώ ήμουν σε δίδυμα. Και πολλά πολλά ακομα .Σου το έχω αναφέρει και άλλες φορές αλλά έχεις μια άποψη και δέκτη δικαίωμα σου. Όμως δεν θα πρέπει να λες δεν πληρώνουμε σκέψου πως θα το πάρει κάποιος άλλος όλο αυτό . Ενώ ΔΕΝ ισχύει.  Ούτε για τα χάπια αλλεργίας χρειάζεσαι Überweisung και όμως ωραιότατα 50€ μας φευγουν. Αλήθεια καμία εξέταση δεν πλήρωσες στην εγκυμοσύνη σου; Πόσους υπερήχους έκανες ; 4 απλήρωτους άλλοι οι άλλοι είναι επί πληρωμή . 

Ποιες συστάσεις εδώ τηλέφωνο παίρνουμε και ακους ΔΕΝ δεχόμαστε νέους πελάτες . Άντε βρες συστάσεις χαχχαα πήγα το βρέφος 2 μηνών σε καρδιολόγο σε άλλη πόλη 4 ώρες ταξίδι  μόνο πάνε γτ δε δέχονταν πελάτες Νέους . 

Εάν ήσουν εδώ το 2012 θα ήξερες και θα καταλάβαινες πολλές διαφορές που σου λέω . 

Καλή εγκυμοσύνη και ας είμαστε ενημερωμένοι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




  • Απαντήσεις

    • Εμένα δεν την παίρνει καθόλου! Κι ούτε και θέλω...  Εγώ κορίτσι μου είμαι στον 7ο ουρανό οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό. Ούτε κουρασμένη νιώθω να πω την αλήθεια. Απλά κάποιες μέρες, αραιά ευτυχώς, νιώθω πως θα ήθελα να κοιμηθώ λίγο ακόμα. Εγώ ευτυχώς εδώ και 10 μέρες είμαι τελείως καθαρή επιτέλους. Σίγουρα θα πρέπει να προσέχετε. Δεν ξέρεις πότε θα ξανά γίνει ωορρηξία. 
    • Εγώ φοβόμουν μην καεί αλλά νομίζω ότι πια δύσκολα καίει ο ήλιος. Για κοιλίτσα μάλλον έχει ψύχρα, αλλά, χεράκια και ποδαράκια θα τ' αφήνω κι εγώ λίγο. 
    • Ελααα η εμπειρία, και εγώ 85 υπολόγισα από την ένταση της γραμμής. Απίστευτο 😂😂. Είπα τέλος, χτες το βράδυ έκλαιγα, έλεγα στον άντρα μου ότι τελείωσε και αυτή η εγκυμοσύνη. Σήμερα εννοείται με εκραξε χαχα Οπότε θα κάνω 1 τεστ έτσι για την τιμή των όπλων κάθε 2-3 μέρες. Σίγουρα όχι κάθε μέρα όμως (και έκανα και εγώ 2-3 τη μέρα, ψύχωση!!)   @ditaki κορίτσι μου γλυκό αν θελήσεις μπορείς να μου στείλεις μήνυμα. Είμαι σίγουρη ότι πέρασα και εγώ επιλοχειο. Τώρα ένα χρόνο μετά το αναγνωρίζω που επιτέλους αρχίζω να βγαίνω από αυτό το σκοτάδι. Με βοήθησε που άλλαξα σπίτι και περιοχή. Πλέον βγαίνω σχεδόν κάθε μέρα βόλτες με το κοριτσακι μου και κυρίως κάθε φορά που νιώθω να πέφτω και να πνιγομαι. Οπότε, σωστά ειπώθηκε παραπάνω να βγαίνεις. Μόνη σου, με φίλες, με άλλες μαμάδες, αλλά μην μένεις μέσα στους 4 τοίχους. Πάρε βοήθεια σε παρακαλώ, είναι πολύ δύσκολο αυτό που περνάς, το έζησα στο πετσί μου. Και ένιωθα και τύψεις που πάλεψα τόσο πολύ για αυτό το μωρό και αντί να το ζω στα άκρα και να πετάω στα σύννεφα, εγώ έκλαιγα συνέχεια. Ένιωθα απέραντη μοναξιά, χαμένη, δεν ήξερα ποια είμαι πλέον... Λάτρευα και λατρεύω το παιδάκι μου, αλλά δυστυχώς δεν ήταν αυτό αρκετό για να είμαι ευτυχισμένη, τουλάχιστον όχι όπως περίμενα να είμαι. Κανείς δεν μας προετοιμάζει για την περίοδο της λοχείας. Είναι μια περίοδος πάρα πολύ δύσκολη για τη νέα μαμά και για αυτό χρειαζόμαστε ένα υποστηρικτικό περιβάλλον γύρω μας. Θα στο ξαναγράψω και το εννοώ.. Μπορείς να μου στείλεις απλά για να τα πεις κάπου μια αν είσαι Αθήνα μετά χαράς να βγαίνουμε μαζί βόλτες ♥️ Δεν είσαι μόνη σου ♥️
    • Τώρα καλά είμαι! Είναι λίγο γκρινιάρης γιατί πεινάει διαρκώς...κ τον κρατάω στο στήθος μιάμιση με δύο ώρες, αλλά δεν έχω γάλα. Τον ακούω που καταπίνει, αλλά αν βγει θα ηρεμήσει για μισή ώρα το πολύ κ μετά ξανά κλάμα κ στήθος απευθείας. Κ με το θηλαστρο που προσπάθησα να βγάλω 10ml με το ζόρι κ από τα δύο. Τώρα θα έρθει τη Δευτέρα να τον δει κ θα συζητήσω μαζί του τι θα κανω με τον θηλασμό.  Εγώ ηρέμησα λίγο μέχρι χθες το πρωί. Ξεκίνησε πάλι να δαγκώνει ενώ είχε ηρεμήσει. Πιστεύω ότι φταίει κ η πεθερά μου σε αυτό. Ήρθε χθες για 3 ώρες για να αρχίσει να την μαθαίνει κ δεν τον άφησε στιγμή από την αγκαλιά της κι αυτός έκλαιγε γιατί πεινούσε κ της το έλεγα κ δεν μου τον έδινε. Μέχρι που αναγκάστηκα να κατεβάσω μπλούζα κ σουτιέν μπροστά της για να αναγκαστεί να μου τον δώσει. Εννοείται πως από τη νευρικότητα που είχε που τον πήγαινε βόλτες μέσα στο σπίτι κ καλά για να τον ηρεμήσει με δάγκωσε κ μου άνοιξε ξανά την πληγή. Την επόμενη φορά που θα έρθει δε θα είμαι ευγενική. 
    • Κι εμένα βάζει το χεράκι του στο στόμα και νόμιζα ότι πεινάει αλλά όταν τον βάζω στο στήθος τρώει τρεις γουλιές και σταματάει.. άρα το κάνει απλώς για να πιπιλάει .. τώρα για την πιπίλα..ένα απόγευμα είχα απελπιστεί, έκλαιγε ασταμάτητα χωρίς να καταλαβαίνω τι θέλει.. συνήθως βράδυ τον πιάνουν οι κολικοί πλέον..και του έβαλα μια πιπίλα.. την άρπαξε αμέσως και ηρέμησε.. μετά από λίγο βέβαια του την έβγαλα γτ δεν ήμουν σγρ ότι θέλω να του δώσω..  Εν τω μεταξύ από χθες έχω καφετί αίμα.. τώρα περίοδος είναι; Δεν ξέρω.. μάλλον..μου φαίνεται έχει περάσει αρκετός καιρός για να είναι από τα λοχια.. εν τω μεταξύ κάναμε και μια βλακεία μια μέρα με τον σύζυγο, οπότε αν είναι περίοδος θα πρέπει να προσέχω..  Από διάθεση πώς είστε; Εγώ ώρες ώρες είμαι λίγο πεσμένη.. σκέφτομαι αν τα κάνω όλα καλά για το μωρό μου.. είμαι και λίγο κουρασμένη σωματικά.. αλλά πιστεύω να συνηθίσει το σώμα μου στους νέους ρυθμούς.. **Δυστυχώς δε θυμάμαι ποια μάρκα ήταν η πιπίλα..γτ πέταξα το κουτάκι..νομίζω στο μαιευτήριο μου τη δώσανε..μια διάφανη με καρδούλες που φαίνεται πώς πιπιλάει είναι..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...