Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2025!!!!!!!


Recommended Posts

στις πριν 13 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Κοριτσια μου πριν λιγο φυγαμε απ το γιατρο!!!! 😁

Οοοοολα τελεια τα βρηκε!!!!🥰🥰🥰🥰🎉🎉🎉🎉🎉💃💃💃💃💃

Φυσιολογικες ολες οι μετρησεις!!!!!✌️✌️

Ενθουσιαστηκαμε!!!

Ειχαν μεγαλωσει κ αρκετα κ τα απολαυσαμε!!!! 🥹🫠❤️

Την Παρασκευη το βραδακι θα μας στειλει τα τελικα αποτελεσματα αφοτου βγουν κ τα αποτελεσματα των αιματολογικων!!!!

Μας εκλεισε απο τωρα κ ημερομηνια για Β επιπεδου μεσα Οκτωβριου!!! 

Συνεχιζουμε ακαθεκτοι!!!!!🛫☀️

Τι ωραία νέεεεα. Μπράβο κορίτσι μου, χαίρομαι που τα ζουζούνια σας είναι καλά. 😊

Με το καλό και οι απαντήσεις των εξετάσεων🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μου!!! ❤️❤️

@Xrisa95 μου, @annitakianna μου, @elenitsa2. μου, @Elenaki_ μου, @ΛΕΥΚΗ μου σας ευχαριστω ολες τοσο πολυ κ την καθεμια ξεχωριστα για ολες τις ευχες κ την αγαπη σας!!!🥰🥰🥰🥰🥰

Πραγματικα απο χθες εχουμε μια χαρα απεριγραπτη!!!️ βεβαια οσες με ξερετε λιγο καλυτερα, παραμενω παντα συγκρατημενη μεχρι να παρουμε κ τα αυριανα αποτελεσματα αλλα η ευτυχια δεν κρυβεται...!!!!

Μακαρι ετσι ομορφα να συνεχισουν ολα για ολες μας κ το μπαρμπουνακι να εχει καλα νεα π θα την ησυχασουν!!!🙏🙏🙏🙏🧿🧿🧿🧿

@Xrisa95 μου δν μας ειπε τπτ για φυλο! Ισως στο ενα ν μπορουσε ν δει κτ γτ ηταν πολυ δραστηριο αλλα το 2ο καθοταν οκλαδον, σαν ν λεει μη βιαζεστεεεεε!!!!  Δεν θα μαθετε απ τωρα!!!😅

η αληθεια ειναι οτι δε με απασχολησε καθολου. Ο αντρας μου μουγκρισε κατι γ ν ρωτησω αλλα δεν ηθελα ν μας πει κτ κ να πεσει εξω γτ θα το βαλω στο μυαλο μου κ θα αρχισω τα ονειρα.. γερα να ειναι κ θα τα αγαπαμε το ιδιο!!!❣️❣️❣️

(Εννοειται οτι ιδανικα θελουμε 1+1 αλλα οτι θελει ο θεος κ η φυση)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/8/2024 at 10:45 ΜΜ, ο/η barbounaki04 είπε:

Το σκεφτόμουνα να γράψω η όχι γιατί δεν ήθελα να σε αγχωσω,αλλά μέχρι να εγκριθεί θα έχεις κάνει την αυχενική σου και θα ξέρεις ότι είναι όλα καλά!

Λοιπόν,εμάς τα νέα μας δεν είναι τα ιδανικά,το ένα μωρό ήταν άψογο στις μετρήσεις,στο άλλο όμως εμφανίστηκε μια μικρή ανεπάρκεια στην τριχλωχινα (κάπως έτσι) βαλβίδα...ο εμβρυολογος είπε ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι κάτι,αλλά αυξάνει τις πιθανότητες για χρωμοσομικες ανωμαλίες. Περιμένουμε αύριο και τα τελικά ποσοστά με τις αιματολογικές,αλλά όπως και να έχει,δεν νομίζω ότι θα ηρεμήσω μέχρι να κάνω αμνιο (είχαμε αποφασίσει ούτως η άλλως ότι θα κάνουμε για προσωπικούς λόγους). Δεν θέλω να σκέφτομαι το τι θα συμβεί εάν πράγματι βγει κάτι και ελπίζω να διορθωθεί σε επόμενη εξέταση,όπως μας είπε κ ο γιατρός. Νιώθω τρομερές ενοχές για την άρνηση με την οποία αντιμετώπισα αυτη την εγκυμοσύνη 🥺

Καλησπέρα κορίτσι μου τώρα είδα το μνμ σου! Αρχικά καταλαβαίνω ότι νιώθεις κάποιες τύψεις αλλά δν ευθύνεσαι εσυ για κάτι! Βασικα για τίποτα δεν ευθύνεσαι! Το σοκ που ένιωσες στην αρχή κ για κάποιο διάστημα είναι λογικό όπως σου έχω ξανά πει❤️ δν υπάρχει λόγος να κατηγορείς τον εαυτό σου! Κ εγώ έτσι θα ήμουν στη θέση σου στο λέω με το χέρι στη καρδιά! 
 

από εκει κ πέρα από την εμπειρία μου εγώ θεωρώ ότι αν δν υπάρχει πάντα κ κάποιο άλλο εύρημα είναι λίγες οι πιθανότητες να υπάρχει κάποιο θέμα! Βέβαια αυτό λεω εγώ κ απ ότι κατάλαβα κ ο γιατρός ήταν θετικός άρα λίγο υπομονή μέχρι την αμνιο που αποφασίσατε να κάνετε! Είναι δύσκολο να σκεφτείς θετικά ειδικά με τις ορμόνες να κάνουν πάρτι αλλά μπορείς να τα καταφέρεις ❤️❤️❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η elenitsa2. είπε:

εμάς κοριτσια μου τς βρήκε τελεια ολα ο γιατρός ολες οι μετρήσεις φαντάστηκες το μωρο μας μεγαλώνει! και μας εδειξε και τα προσόντα του ο κυριος πολυ καθαρά !!🤣🤣🤣❤️🫶🏼🩵🩵🩵 μας έκλεισε ραντεβού 18/9 κ β επιπέδου μόλις μπει ο οκτώβρης με το καλο !

Κι άλλο αγοράκι στην παρέα 💙💙💙💙💙💙💙 με το καλό Ελενίτσα. 🤱🏼🤱🏼🤱🏼🤱🏼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Καλημερα κοριτσια μου!!! ❤️❤️

@Xrisa95 μου, @annitakianna μου, @elenitsa2. μου, @Elenaki_ μου, @ΛΕΥΚΗ μου σας ευχαριστω ολες τοσο πολυ κ την καθεμια ξεχωριστα για ολες τις ευχες κ την αγαπη σας!!!🥰🥰🥰🥰🥰

Πραγματικα απο χθες εχουμε μια χαρα απεριγραπτη!!!️ βεβαια οσες με ξερετε λιγο καλυτερα, παραμενω παντα συγκρατημενη μεχρι να παρουμε κ τα αυριανα αποτελεσματα αλλα η ευτυχια δεν κρυβεται...!!!!

Μακαρι ετσι ομορφα να συνεχισουν ολα για ολες μας κ το μπαρμπουνακι να εχει καλα νεα π θα την ησυχασουν!!!🙏🙏🙏🙏🧿🧿🧿🧿

@Xrisa95 μου δν μας ειπε τπτ για φυλο! Ισως στο ενα ν μπορουσε ν δει κτ γτ ηταν πολυ δραστηριο αλλα το 2ο καθοταν οκλαδον, σαν ν λεει μη βιαζεστεεεεε!!!!  Δεν θα μαθετε απ τωρα!!!😅

η αληθεια ειναι οτι δε με απασχολησε καθολου. Ο αντρας μου μουγκρισε κατι γ ν ρωτησω αλλα δεν ηθελα ν μας πει κτ κ να πεσει εξω γτ θα το βαλω στο μυαλο μου κ θα αρχισω τα ονειρα.. γερα να ειναι κ θα τα αγαπαμε το ιδιο!!!❣️❣️❣️

(Εννοειται οτι ιδανικα θελουμε 1+1 αλλα οτι θελει ο θεος κ η φυση)

Όντως Αντωνία μου στο επόμενο ραντεβού ο γιατρός σας ίσως σας πει με μεγαλύτερη ακρίβεια ❤️❤️❤️❤️ 

αλλα κ πάλι γνωρίζεις τον εαυτό σου καλύτερα άρα εφόσον το λες είναι προτιμότερο να μάθεις όταν θα είσαι σίγουρη😍 λίγο υπομονή ο άντρας σου ο δόλιος που ψηνόταν να μάθει 😂 τον καταλαβαίνω όμως γιατι κ εγώ έτσι ήμουν κ ας είχα ήδη 1 και 1 😅😂 είχα πολλή περιέργεια 🤷🏼‍♀️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου τώρα είδα το μνμ σου! Αρχικά καταλαβαίνω ότι νιώθεις κάποιες τύψεις αλλά δν ευθύνεσαι εσυ για κάτι! Βασικα για τίποτα δεν ευθύνεσαι! Το σοκ που ένιωσες στην αρχή κ για κάποιο διάστημα είναι λογικό όπως σου έχω ξανά πει❤️ δν υπάρχει λόγος να κατηγορείς τον εαυτό σου! Κ εγώ έτσι θα ήμουν στη θέση σου στο λέω με το χέρι στη καρδιά! 
 

από εκει κ πέρα από την εμπειρία μου εγώ θεωρώ ότι αν δν υπάρχει πάντα κ κάποιο άλλο εύρημα είναι λίγες οι πιθανότητες να υπάρχει κάποιο θέμα! Βέβαια αυτό λεω εγώ κ απ ότι κατάλαβα κ ο γιατρός ήταν θετικός άρα λίγο υπομονή μέχρι την αμνιο που αποφασίσατε να κάνετε! Είναι δύσκολο να σκεφτείς θετικά ειδικά με τις ορμόνες να κάνουν πάρτι αλλά μπορείς να τα καταφέρεις ❤️❤️❤️❤️ 

Ευχαριστώ κορίτσια για τις θετικές σκέψεις. Δυστυχώς και οι αιματολογικές δεν ήταν καλές για το μωρό 1 (αν και δεν καταλαβαίνω πως γίνεται αφού το αίμα είναι ίδιο και για τα δύο), οι πιθανότητες για down και τρισωμία 18 είναι τραγικές, σχεδόν 1 στις 20....σκέφτομαι του γιου μου που είχα για down 1 στις 9.000 και για τρισωμία 18 μικρότερη από 1 στις 20.000 και όμως έκανα άμνιο γιατί δεν ήθελα να ρισκάρω...πόση ειρωνεία! από χτες μόνο κλαίω. μου είπε ο γιατρός ότι εάν τελικά επιβεβαιωθεί μέσω άμνιο ή τροφοβλάστης ότι το μωρό πάσχει, σταματάνε την καρδιακή λειτουργία (!!!!!) και το αφήνουν μέσα μέχρι να γεννηθεί το άλλο....και μόνο στη σκέψη τρελαίνομαι. Δεν θέλω να σας μαυρίζω και εσάς, εύχομαι σε όλες τα καλύτερα, γερά και τελειόμηνα μωράκια και να χαρείτε κάθε στιγμή της εγκυμοσύνης σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γνωρίζοντας τα κουκούνια μας 👶

@Xrisa95 Υπέρηχος 09/09 - ΠΗΤ 15/02 💙

@annitakianna Υπέρηχος 09/09 - ΠΗΤ 13/02 💙

@Antonia2 Υπέρηχος 11/09 - ΠΗΤ 01/03

@Elenaki_ Υπέρηχος 12/09 - Β' επιπέδου 24/09 - ΠΗΤ 04/02 🩷

@elenitsa2. Υπερηχος 18/9 - ΠΗΤ 13/02 💙

@Annoula1995 Υπερηχος 24/09 - Β' επιπέδου 08/10 💙

@barbounaki04  Αμνιο - ΠΗΤ 28/02

@ΛΕΥΚΗ Υπέρηχος ; - ΠΗΤ 11/02

@Emma1 Υπερηχος; - ΠΗΤ 01/03

@giogo Υπέρηχος ; - ΠΗΤ 13/02

@Mboo Επόμενος υπέρηχος ;;

@Ria_ ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Όντως Αντωνία μου στο επόμενο ραντεβού ο γιατρός σας ίσως σας πει με μεγαλύτερη ακρίβεια ❤️❤️❤️❤️ 

αλλα κ πάλι γνωρίζεις τον εαυτό σου καλύτερα άρα εφόσον το λες είναι προτιμότερο να μάθεις όταν θα είσαι σίγουρη😍 λίγο υπομονή ο άντρας σου ο δόλιος που ψηνόταν να μάθει 😂 τον καταλαβαίνω όμως γιατι κ εγώ έτσι ήμουν κ ας είχα ήδη 1 και 1 😅😂 είχα πολλή περιέργεια 🤷🏼‍♀️ 

Καλα ο αντρας μου ψαχνει για πουλακι 😂😂😂😂💙💙 ο γλυκουλακης!!!🥰🥰🥰

Θελει κ μια κορη αλλα νομιζω αν δν εχουμε ενα αγορι θα σκασει... 

Κ η μαμα μου με το π την πηρα ν της πω τα νεα, της λεω ειναι υγιη τα τζουτζουκια κ αμεσως ρωτησε αν μαθαμε φυλα... δν ξερω, ειχα τοσο αγχος π δν το σκεφτομουν.. 

Ασε π πραγματικα ειναι στριμωγμενα τα καημενα... δε βοηθαει στο να καταλαβεις με σιγουρια, τλχ σ αυτη τη βδομαδα.. λογικα θα κανουμε νιπτ οποτε θα ξερουμε αν το 1 τλχ ειναι αγορι 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η barbounaki04 είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια για τις θετικές σκέψεις. Δυστυχώς και οι αιματολογικές δεν ήταν καλές για το μωρό 1 (αν και δεν καταλαβαίνω πως γίνεται αφού το αίμα είναι ίδιο και για τα δύο), οι πιθανότητες για down και τρισωμία 18 είναι τραγικές, σχεδόν 1 στις 20....σκέφτομαι του γιου μου που είχα για down 1 στις 9.000 και για τρισωμία 18 μικρότερη από 1 στις 20.000 και όμως έκανα άμνιο γιατί δεν ήθελα να ρισκάρω...πόση ειρωνεία! από χτες μόνο κλαίω. μου είπε ο γιατρός ότι εάν τελικά επιβεβαιωθεί μέσω άμνιο ή τροφοβλάστης ότι το μωρό πάσχει, σταματάνε την καρδιακή λειτουργία (!!!!!) και το αφήνουν μέσα μέχρι να γεννηθεί το άλλο....και μόνο στη σκέψη τρελαίνομαι. Δεν θέλω να σας μαυρίζω και εσάς, εύχομαι σε όλες τα καλύτερα, γερά και τελειόμηνα μωράκια και να χαρείτε κάθε στιγμή της εγκυμοσύνης σας!

κοριτσι μου πονεσε η καρδια μου με το μνμ σου...😔

ποσο λυπαμαι.. δεν ξερω αν οι τοσο μικρες πιθανοτητες δειχνουν οτι σιγουρα το μωρακι εχει καποιο προβλημα. μπορει να ειναι ενα απο τα 19 που ειναι υγιη. μονο η αμνιο νομιζω θα βοηθησει ωστε να γνωριζετε σιγουρα αλλα αυτη η αναμονη μας σκοτωνει ακομα πιο πολυ.

κλαψε και ξεσπασε κοριτσι μου. παρε και δωσε δυναμη στον αντρα σου. νιωθω τον πονο σου και ολα αυτα τα 'αν' με ετρωγαν κι εμενα (ρωτουσα το γιατρο μου στην τελευταια επισκεψη τι γινεται σε περιπτωση που το ενα μωρακι φαινεται υγιες και το αλλο οχι) και γι αυτο ετρεμα πιο πολυ προχθες.

μονο υπομονη μπορεις να κανεις σε αυτες τις περιπτωσεις μεχρι να περασουν οι εβδομαδες και να κανετε την παρακεντηση. νομιζω απο τη 16η και μετα επιτρεπουν να την κανουμε.

τελος, δεν μας μαυριζεις καθολου. δεν ειμαστε εδω μονο για γελια και χαρες. να μας γραφεις, ο,τι σκεφτεσαι. εμεις εδω ειμαστε να σε στηριξουμε εστω κι απο μακρυα, οσο μπορουμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@barbounaki04 κορίτσι μου το 1 στα 20 δν είναι τόσο τραγικό όσο νομίζεις 

αν γεννούσες 20 παιδιά το 1 θα είχε πρόβλημα. 20 παιδιά όχι 1 ή 2 ή 3 … Οι πιθανότητες είναι υπέρ του μωρού! Κ είναι απλά πιθανότητες! 
 

αναγκαστικά μόνο με λήψη τροφοβλαστης θα έχεις λογικά καλύτερη εικόνα αλλά κ πάλι εγώ πιστεύω ότι είναι υγιές κ  με μόνο αυτό το  εύρημα που βρήκατε! 
 

κ οι πιθανότητες 1 στα 20 βγαίνουν σε συνδυασμό με το αίμα όχι μόνο το αίμα! Το ένα επηρεάζει το άλλο γι αυτό κ δν είναι ξεκάθαρη η εικόνα! 
 

στο λέω αντικειμενικά

 

μην χάνεις τις ελπίδες σου (το είχαμε συζητήσει τότε κ με το Ελενακι για τις πιθανότητες κ την αυχενική αν διαβάσεις πίσω πίσω) 

 

όλα θα πάνε καλά το λέω όχι απλά για να το πω αλλά γιατί το πιστεύω ❤️ πότε θα κάνετε λήψη τροφοβλαστης ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Καλα ο αντρας μου ψαχνει για πουλακι 😂😂😂😂💙💙 ο γλυκουλακης!!!🥰🥰🥰

Θελει κ μια κορη αλλα νομιζω αν δν εχουμε ενα αγορι θα σκασει... 

Κ η μαμα μου με το π την πηρα ν της πω τα νεα, της λεω ειναι υγιη τα τζουτζουκια κ αμεσως ρωτησε αν μαθαμε φυλα... δν ξερω, ειχα τοσο αγχος π δν το σκεφτομουν.. 

Ασε π πραγματικα ειναι στριμωγμενα τα καημενα... δε βοηθαει στο να καταλαβεις με σιγουρια, τλχ σ αυτη τη βδομαδα.. λογικα θα κανουμε νιπτ οποτε θα ξερουμε αν το 1 τλχ ειναι αγορι 😉

Γενικά απ ότι έχω δει στην πράξη οι άντρες στην αρχή θέλουν αγόρι αλλά μόλις κάνουν κόρη Αυτό ήταν ερωτεύονται! 😍🤷🏼‍♀️🥹😊

καπως έτσι είναι κ με τις μητέρες και τα αγόρια! 
 

αν κ δν μπορείς να ξεχωρίσεις τα παιδιά σου σε καμία περίπτωση ούτε να αγαπήσεις το ένα πιο πολύ από το άλλο απλά υπάρχει αυτό μαμά-γιος και μπαμπάς-κόρη! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

@barbounaki04 κορίτσι μου το 1 στα 20 δν είναι τόσο τραγικό όσο νομίζεις 

αν γεννούσες 20 παιδιά το 1 θα είχε πρόβλημα. 20 παιδιά όχι 1 ή 2 ή 3 … Οι πιθανότητες είναι υπέρ του μωρού! Κ είναι απλά πιθανότητες! 
 

αναγκαστικά μόνο με λήψη τροφοβλαστης θα έχεις λογικά καλύτερη εικόνα αλλά κ πάλι εγώ πιστεύω ότι είναι υγιές κ  με μόνο αυτό το  εύρημα που βρήκατε! 
 

κ οι πιθανότητες 1 στα 20 βγαίνουν σε συνδυασμό με το αίμα όχι μόνο το αίμα! Το ένα επηρεάζει το άλλο γι αυτό κ δν είναι ξεκάθαρη η εικόνα! 
 

στο λέω αντικειμενικά

 

μην χάνεις τις ελπίδες σου (το είχαμε συζητήσει τότε κ με το Ελενακι για τις πιθανότητες κ την αυχενική αν διαβάσεις πίσω πίσω) 

 

όλα θα πάνε καλά το λέω όχι απλά για να το πω αλλά γιατί το πιστεύω ❤️ πότε θα κάνετε λήψη τροφοβλαστης ; 

@Xrisa95μου φαίνεται τραγικό συγκρίνοντας αφενός με τα νούμερα του γιου μου(βέβαια ήμουν κ 5 χρόνια νεοτερη), αφετέρου με το ότι το 1/300 είναι το όριο συναγερμού....ο γιατρός μου είπε ότι είχε περίπτωση με 1 στα 5 κ όλα τελικά πήγαν καλά.δεν ξέρω ειλικρινά.τελικα αποφασίσαμε να κάνουμε αμνιο γιατί θέλουμε να ελέγξουμε και τα δύο μωρά κ δυστυχώς δεν είναι δυνατή η λήψη τροφοβλάστης για το ένα (αυτό που έχει καλά νούμερα βέβαια,αλλά δεν το ρισκάρω).οπότε υπομονή 1 μήνα,γιατί ναι μεν μπορείς από τη 16η εβδομάδα,αλλά είναι πιο ασφαλές μου είπε από τη 18η και μετά.ειλικρινα εάν δεν είχα τον γιο μου δεν ξέρω που θα ήμουν. Και πάλι σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

κοριτσι μου πονεσε η καρδια μου με το μνμ σου...😔

ποσο λυπαμαι.. δεν ξερω αν οι τοσο μικρες πιθανοτητες δειχνουν οτι σιγουρα το μωρακι εχει καποιο προβλημα. μπορει να ειναι ενα απο τα 19 που ειναι υγιη. μονο η αμνιο νομιζω θα βοηθησει ωστε να γνωριζετε σιγουρα αλλα αυτη η αναμονη μας σκοτωνει ακομα πιο πολυ.

κλαψε και ξεσπασε κοριτσι μου. παρε και δωσε δυναμη στον αντρα σου. νιωθω τον πονο σου και ολα αυτα τα 'αν' με ετρωγαν κι εμενα (ρωτουσα το γιατρο μου στην τελευταια επισκεψη τι γινεται σε περιπτωση που το ενα μωρακι φαινεται υγιες και το αλλο οχι) και γι αυτο ετρεμα πιο πολυ προχθες.

μονο υπομονη μπορεις να κανεις σε αυτες τις περιπτωσεις μεχρι να περασουν οι εβδομαδες και να κανετε την παρακεντηση. νομιζω απο τη 16η και μετα επιτρεπουν να την κανουμε.

τελος, δεν μας μαυριζεις καθολου. δεν ειμαστε εδω μονο για γελια και χαρες. να μας γραφεις, ο,τι σκεφτεσαι. εμεις εδω ειμαστε να σε στηριξουμε εστω κι απο μακρυα, οσο μπορουμε..

@Antonia2 ο άντρας μου είναι (η δείχνει για να μην τρελαθουμε οικογενειακώς) πολύ αισιόδοξος,θεωρεί ότι το 95% ποσοστό που έχουμε να είναι όλα καλά και δεδομένου ότι η αυχενική του μωρού ήταν καλή,είδαμε ρινικό οστό κλπ είναι υπέρ μας και ότι όλα θα είναι καλά....εγώ εννοείται ότι είμαι ακριβώς το αντίθετο,το θεωρώ σχεδόν δεδομένο ότι τα πράγματα δεν είναι καλά και απλά περιμένω την αμνιο να μου το επιβεβαιώσει.οπως και να έχει,δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά παρά μόνο υπομονή.ευτυχως έχω τον γιο μου,τον παίρνω αγκαλιά και λέω ότι όλα μπορώ να τα αντέξω. Από περιέργεια,εσείς γιατί θα κάνετε nipt;στην εξωσωματική δεν έχουν ήδη ελεγχθεί τα έμβρυα προς εμφύτευση για τρισωμιες κλπ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Με προβληματισε λιγο π το ενα μωρακι στα 2 συνδρομα εχει τις διπλασιες πιθανοτητες....

Εμένα μου φαίνονται πολύ καλααα!!επίσης και πάλι στο δεύτερο μωράκι οι πιθανότητες είναι ελάχιστες οπότε δεν νομίζω να χρειάζεται να σε προβληματίσει...θα σου πει βέβαια κ ο γιατρός αλλά εμένα Μ φαίνονται τέλεια😃 εγώ για ντάουν είχα 1/2000 και για τα άλλα δύο <1 στις 20000

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Annoula1995 είπε:

Εμένα μου φαίνονται πολύ καλααα!!επίσης και πάλι στο δεύτερο μωράκι οι πιθανότητες είναι ελάχιστες οπότε δεν νομίζω να χρειάζεται να σε προβληματίσει...θα σου πει βέβαια κ ο γιατρός αλλά εμένα Μ φαίνονται τέλεια😃 εγώ για ντάουν είχα 1/2000 και για τα άλλα δύο <1 στις 20000

Ευχαριστω Αννα μου!!! 

Τα εστειλα στο γιατρο κ μου ειπε κ ο εμβρυομητρικος οτι θ του τα περασει με μαιλ.

Απλα δεν κανει ιατρειο Παρασκευες, μονο δευτ-πεμπτη κ γθα πσκ παρακολουθει μονο εξωσωματικες...

Οταν τα δει θ με καλεσει γ ν μου πει πως να κινηθουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

Με προβληματισε λιγο π το ενα μωρακι στα 2 συνδρομα εχει τις διπλασιες πιθανοτητες....

Ούτε καν καλή μου… άψογα είναι! 
 

ακομα κ στο μισό που είναι ουσιαστικά σου λέει αν κανεις 7.000 παιδιά ή 5.500 παιδιά τότε το 1 μπορεί να έχει κάποιο θέμα. Μην ανησυχείς ούτε λίγο είναι εξαιρετικά τα αποτελέσματα ❤️

 

Γενικότερα οι γιατροί είναι καλό να εξηγούν τι σημαίνει αυτό το νούμερο. Να γεννήσεις πχ Χ παιδιά .. είναι αδύνατον δλδ να έχει κάποιο θέμα το μωράκι σου. 
Ακομα κ το 1 στα 20 που είχε το Μπαρμπουνακι μας είναι ένα ποσοστό σημαντικό για το ότι το μωρό λογικα  είναι υγιές. Έχουμε δει κ νούμερα τύπου 1 στα 3 κ να είναι υγιέστατο το μωρό. Εδώ στο φόρουμ μάλιστα έχει τύχει αυτό. 
Ουσιαστικά η αυχενική δεν βασίζεται τόσο σε αυτά τα νούμερα (γιατί είναι απλά πιθανότητες) αλλά στην απεικονιστική εικόνα του μωρού. Δλδ να δούμε ότι ένα μωρό έχει σχηματιστεί όπως πρέπει (αν έχει πχ κάποιο σοβαρό ανατομικό πρόβλημα παρά τα νούμερα με τις πιθανότητες) 
 

Σιγουρα όταν είναι η πρώτη φορά υπάρχει το άγνωστο της υπόθεσης αλλά μην πιανεστε απο εκεί γιατί αγχώνεστε χωρίς λόγο κ δν απολαμβάνετε την εμπειρία κ την εγκυμοσύνη ❤️
 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Ευχαριστω Αννα μου!!! 

Τα εστειλα στο γιατρο κ μου ειπε κ ο εμβρυομητρικος οτι θ του τα περασει με μαιλ.

Απλα δεν κανει ιατρειο Παρασκευες, μονο δευτ-πεμπτη κ γθα πσκ παρακολουθει μονο εξωσωματικες...

Οταν τα δει θ με καλεσει γ ν μου πει πως να κινηθουμε...

@Antonia2 θα σου απαντήσω όχι επηρεασμένη από τα δικά μου άθλια νούμερα,αλλά με αυτά του γιου μου.ειχα 1 στις 9000 για down αν κ 33 χρόνων κ όμως έκανα αμνιο,με ποσοστό αποβολης κατά πολύ μεγαλύτερο από την ως άνω πιθανότητα γιατί ήθελα να είμαι σίγουρη.εκ των υστέρων συνειδητοποίησα ότι η εγκυμοσύνη και εν γένει το θέμα παιδί είναι άλμα πίστης:κάνεις και καμιά εξέταση δεν μπορούν να σου διασφαλίσουν ότι όλα θα πάνε καλά. Οι εξετάσεις σου φαίνονται εξαιρετικές και για τα δύο μωρά,θα στο επιβεβαιώσει και ο γιατρός σου.στο λέω φιλικά γιατί με τον γιο μου με είχε φάει το άγχος ενώ δεν είχα καμία ένδειξη και τώρα που έχω λόγο να ανησυχώ,λέω τι χαζή που ήμουν τότε...δεν χάρηκα την εγκυμοσύνη μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Ούτε καν καλή μου… άψογα είναι! 
 

ακομα κ στο μισό που είναι ουσιαστικά σου λέει αν κανεις 7.000 παιδιά ή 5.500 παιδιά τότε το 1 μπορεί να έχει κάποιο θέμα. Μην ανησυχείς ούτε λίγο είναι εξαιρετικά τα αποτελέσματα ❤️

 

Γενικότερα οι γιατροί είναι καλό να εξηγούν τι σημαίνει αυτό το νούμερο. Να γεννήσεις πχ Χ παιδιά .. είναι αδύνατον δλδ να έχει κάποιο θέμα το μωράκι σου. 
Ακομα κ το 1 στα 20 που είχε το Μπαρμπουνακι μας είναι ένα ποσοστό σημαντικό για το ότι το μωρό λογικα  είναι υγιές. Έχουμε δει κ νούμερα τύπου 1 στα 3 κ να είναι υγιέστατο το μωρό. Εδώ στο φόρουμ μάλιστα έχει τύχει αυτό. 
Ουσιαστικά η αυχενική δεν βασίζεται τόσο σε αυτά τα νούμερα (γιατί είναι απλά πιθανότητες) αλλά στην απεικονιστική εικόνα του μωρού. Δλδ να δούμε ότι ένα μωρό έχει σχηματιστεί όπως πρέπει (αν έχει πχ κάποιο σοβαρό ανατομικό πρόβλημα παρά τα νούμερα με τις πιθανότητες) 
 

Σιγουρα όταν είναι η πρώτη φορά υπάρχει το άγνωστο της υπόθεσης αλλά μην πιανεστε απο εκεί γιατί αγχώνεστε χωρίς λόγο κ δν απολαμβάνετε την εμπειρία κ την εγκυμοσύνη ❤️
 

 

@Xrisa95έτσι ερμηνεύονται οι πιθανότητες;εγώ (μόνη μου😄) θεωρούσα ότι σημαίνει το 1/20 πχ ότι στις 20 γυναίκες με ίδιες ενδείξεις η 1 γέννησε άρρωστο μωρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Ούτε καν καλή μου… άψογα είναι! 
 

ακομα κ στο μισό που είναι ουσιαστικά σου λέει αν κανεις 7.000 παιδιά ή 5.500 παιδιά τότε το 1 μπορεί να έχει κάποιο θέμα. Μην ανησυχείς ούτε λίγο είναι εξαιρετικά τα αποτελέσματα ❤️

 

Γενικότερα οι γιατροί είναι καλό να εξηγούν τι σημαίνει αυτό το νούμερο. Να γεννήσεις πχ Χ παιδιά .. είναι αδύνατον δλδ να έχει κάποιο θέμα το μωράκι σου. 
Ακομα κ το 1 στα 20 που είχε το Μπαρμπουνακι μας είναι ένα ποσοστό σημαντικό για το ότι το μωρό λογικα  είναι υγιές. Έχουμε δει κ νούμερα τύπου 1 στα 3 κ να είναι υγιέστατο το μωρό. Εδώ στο φόρουμ μάλιστα έχει τύχει αυτό. 
Ουσιαστικά η αυχενική δεν βασίζεται τόσο σε αυτά τα νούμερα (γιατί είναι απλά πιθανότητες) αλλά στην απεικονιστική εικόνα του μωρού. Δλδ να δούμε ότι ένα μωρό έχει σχηματιστεί όπως πρέπει (αν έχει πχ κάποιο σοβαρό ανατομικό πρόβλημα παρά τα νούμερα με τις πιθανότητες) 
 

Σιγουρα όταν είναι η πρώτη φορά υπάρχει το άγνωστο της υπόθεσης αλλά μην πιανεστε απο εκεί γιατί αγχώνεστε χωρίς λόγο κ δν απολαμβάνετε την εμπειρία κ την εγκυμοσύνη ❤️
 

 

Ναι Χρυσα μου ειναι ολα αγνωστα... οποτε αγχωνομαστε μ το παραμικρο...

Ευτυχως ειναι ολα καλα!!! 😀

Με καλεσε ο γιατρος γυρω στις 10 κ μου ειπε οτι τα αποτελεσματα εινσι καλα κ το ρισκο πολυ χαμηλο. Αυτος δε συστηνει ν κανουμε κτ περαιτερω αλλα ειναι πανω μας αν θ κανουμε νιπτ, δεδομενου οτι η αυχενικη σου δινει ενα 97% σωστων σποτελεσματων, ενα 3% δεν το πιανει...

11 του μηνα θ μας δει ο γιατρος.. θα σκεφτουμε τι θελουμε κ θ του το πουμε απο κοντα..

Ολα καλα μεχρι στιγμης!! Ανασα κ συνεχιζουμε!! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η barbounaki04 είπε:

@Antonia2 ο άντρας μου είναι (η δείχνει για να μην τρελαθουμε οικογενειακώς) πολύ αισιόδοξος,θεωρεί ότι το 95% ποσοστό που έχουμε να είναι όλα καλά και δεδομένου ότι η αυχενική του μωρού ήταν καλή,είδαμε ρινικό οστό κλπ είναι υπέρ μας και ότι όλα θα είναι καλά....εγώ εννοείται ότι είμαι ακριβώς το αντίθετο,το θεωρώ σχεδόν δεδομένο ότι τα πράγματα δεν είναι καλά και απλά περιμένω την αμνιο να μου το επιβεβαιώσει.οπως και να έχει,δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά παρά μόνο υπομονή.ευτυχως έχω τον γιο μου,τον παίρνω αγκαλιά και λέω ότι όλα μπορώ να τα αντέξω. Από περιέργεια,εσείς γιατί θα κάνετε nipt;στην εξωσωματική δεν έχουν ήδη ελεγχθεί τα έμβρυα προς εμφύτευση για τρισωμιες κλπ;

Κοιτα κοριτσι μου, κι εμεις ετσι ακριβως θ ημασταν... οχι ουι ειμαι πεσιμιστρια αλλα προτιμω να κραταω μικρο καλαθι κ μετα αν ειναι ν μαθω τα ευχαριστα, παρα το αντιθετο...

Θελει μια ισορροπια.. γτ απ την εμπειρη μαμα της παρεας μας π ειναι κ πιο ψυχραιμη  καταλαβαινω οτι οντως εχετε πολλες ελπιδες ολα να ειναι πολυ καλα κ τα μικρα σας υγιη!!

Αυτο π ειπες γ την παρακεντηδη μου το ειπε κι εμενα ο εμβρυομητρικος.. οσο πιο αργα η αμνιο, τοσο πιο μεγαλη η μητρα κ τοσο το καλυτερο γ την αποφυγη αποβολης.

Ευχομαι ολοψυχα οι πιθανοτητες ν σας δικαιωσουν κ ολα ν ειναι καλα!!!🙏🙏🙏❤️❤️🧿🧿🧿🧿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η barbounaki04 είπε:

@Xrisa95έτσι ερμηνεύονται οι πιθανότητες;εγώ (μόνη μου😄) θεωρούσα ότι σημαίνει το 1/20 πχ ότι στις 20 γυναίκες με ίδιες ενδείξεις η 1 γέννησε άρρωστο μωρό.

Συγγνώμη που πετάγομαι κορίτσια στην ενότητα σας, αλλά ήθελα να πω ότι αυτό που είπε η Χρύσα είναι κι ακριβώς ο τρόπος που μου εξήγησαν κι εμένα! 

Δεν είχα τα ίδια νούμερα, αλλά ο γυναικολόγος μου εξήγησε την ερμηνεία αυτών των τιμών ως εξής:

Έχεις μια σακούλα με 20 μπαλάκια. Απ' αυτές οι 19 είναι μπαλάκια του τέννις κι η 1 είναι του ping-pong. Δλδ αν τραβήξεις ένα μπαλάκι έχεις 19 πιθανότητες να πιάσεις του τέννις και 1 του ping-pong. 

😅

Έτσι μας το εξήγησε για να πάρουμε μια απόφαση ως προς το αν θα κάναμε νιπτ. Νομίζω η Χρύσα το εξήγησε πιο ρεαλιστικά με το παράδειγμα της γέννας, απλά σας δίνω και τον πιο παιχνιδιάρικο τρόπο του δικού μας γιατρού 🎾 

Σου εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα @barbounaki04💖 και σε όλα τα μωράκια του Φεβρουαρίου 🤞🍀

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! Πώς είστε?

@barbounaki04 κορίτσι μου όλα καλά θα πάνε!! Άκου την  @Xrisa95 έτσι ακριβώς έχουν τα ποσοστά!! Το μωράκι σου είναι υγιέστατο και θα το διαπιστώσετε και στη αμνιο σε λίγο καιρό!! 

@Antonia2 κορίτσι μου άψογα είναι τα αποτελέσματα σου!! Τα μωράκια σου είναι καλά και συνεχίζουν να μεγαλώνουν 🥰❤️ άντε πάρε μια ανάσα τώρα και ξεκίνα να το απολαμβάνεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/8/2024 at 1:44 ΜΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Κι άλλο αγοράκι στην παρέα 💙💙💙💙💙💙💙 με το καλό Ελενίτσα. 🤱🏼🤱🏼🤱🏼🤱🏼

ευχαριστω χρυσά μου με το καλο και το δικο σου αγοράκι 🩵🩵🩵🩵🩵🩵

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Παρόλο που κι εμένα μου φαίνεται νωρίς να ξεκινήσεις χωρίς να έχει γεννηθεί το παιδί να ψάχνεις για βρεφονηπιακούς, θεωρώ ότι κάνετε πολύ καλά που το ψάχνετε. Να ξέρετε τι υπάρχει, πώς λειτουργεί το σύστημα, τι προσφέρει ο κάθε ένας κτλ. Μετά ίσως να μην έχετε την ίδια ευχέρεια με τον μικρό μαζί.  Κι εμείς εδώ, επειδή είναι λίγοι οι βρεφικοι και πολλή η ζήτηση, οι περισσότερες θέσεις είναι κλεισμένες από Μάρτιο σκέψου για την νέα σχολική χρονιά τον Σεπτέμβριο...  Θα σου πω τη δικιά μας εμπειρία μιας και μοιάζει να είμαστε στην ίδια περίπου φάση με εσάς. Επειδή δουλευουμε από το σπίτι και οι δύο και δεν έχουμε καθόλου γονείς κατά τη διάρκεια του χρόνου κοντά μας, τον στείλαμε τον μικρό από 1ος έτους βρεφικό. Για μας ήταν η καλύτερη απόφαση που πήραμε, έπαιζε το παιδί, χαιρόταν, πήγαινε με όρεξη στο σχολείο, μάθαινε πιο γρήγορα πράγματα, είχε πρόγραμμα. Ευτυχώς ήμασταν και τυχεροί και δεν αρρώστησε ούτε πολλές φορές ούτε άσχημα ποτέ. Όσο είναι σπίτι κι εμείς δουλεύουμε, απλά έρχεται πάνω μας, θέλει να είναι με εμάς, θέλει να πατάει τα πληκτρολόγια, να τραβάει ακουστικά κτλ, δεν γίνεται δουλειά... Φαντάσου και να είσαι μόνη σου σπίτι και να προσπαθείς να δουλέψεις παράλληλα... Όταν θα τελειώσει η άδεια σου/σας, θα θέλει έξτρα χέρια για να μπορέσετε και οι δύο να επανέλθετε στις υποχρεώσεις σας 🙄 Η λύση με το να τον κρατάει άνθρωπος στο σπίτι εμάς δεν μας βόλεψε, επειδή τα γραφεία μας είναι στο σαλόνι, δεν έχουμε δωμάτιο γραφείου να κλείνει η πόρτα να μη μας βλέπει. Το είδαμε και τώρα που το σχολείο είχε τελειώσει, τον κρατούσε η μάνα μου κι εμείς δουλεύαμε. Πάλι πάνω μας ερχόταν... 
    • Αχ βρε κορίτσι μου υπομονή τι άλλο να κανείς τώρα τουλάχιστον έχεις και ένα πιάτο φαει κάτι είναι και αυτό  και εγω έτσι από της 4 έχω σηκωθεί μετά την βγάζω στην πολυθρόνα κάπως χαζό κοιμάμαι εκεί τι να κάνω 
    • Καλημέρα κορίτσια πως είστε ;    ναι έφυγε η μαμα μου προχτές τελικά έφυγε νωρίτερα πριν σαραντησω αλλά εντάξει είχα κουραστεί και εγω 1,5 μήνα την είχα εδώ ποσο να καθησει .. ααα την έπιασαν καλά οι κολικοι ; Ή έτυχε εκεί την μέρα ; γιατι και εμένα έχει αλλά είναι μικρής εντάσεις δεν κρατάνε πολύ  εμενα με ταλαιπωρεί με ξενύχτι αλλα όχι από κολικούς χορταίνει ύπνο και σηκώνετε από της 4 τα ξημερώματα όποτε μετά την βγάζω στην πολυθρόνα αγκαλιά για να μπορω να κοιμάμαι και εγω λίγο μέχρι να ξημερώσει 🤷‍♀️ σημερα έχω και έναν γάμο να πάμε τώρα δεν έχω σαραντίσει κιολας, ο αντρας επιμένει πιο πολύ να πάμε για να ξεσκάσουμε λίγο, εγω πιστεύω πιο πολύ θα κουραστούμε με δυο παιδεία αλλά τέλος πάντων 
    • Αμάν βρε κορίτσι μου, μεγάλη τρομάρα από το ροζ να μείνεις δυο μέρες μέσα... Δε θέλω καν να το φανταστώ. Μεγάλο άγχος η αποκόλληση και πόσο μάλλον σε προχωρημένη εγκυμοσύνη που δεν το έχεις τόσο στο μυαλό σου. Προσωπικά δεν έχω περάσει κάτι παρόμοιο...  Προληπτικά σε κρατήσανε μέσα; Πιστεύω ότι όλα θα είναι μια χαρά, απλώς μάλλον από δω και πέρα θα πρέπει να ρίξεις κι άλλο τους ρυθμούς. Θα τη δείτε τη μικρούλα την Τετάρτη και θα μας πεις!! ☺️
    • Πάλι καλά είναι καλή η πίεση!  Αν δεν τρέφεται σωστά μέσα στην μήτρα καλύτερα να γεννηθεί. Εγώ γι αυτό γεννήθηκα πρόωρα γιατί δεν τρεφόμουν καλά και δεν μπορούσε τότε να το δει ο γιατρός…και ήμουν η μισή απ την δικη σου και μόλις 33 εβδομάδων και τώρα αν με δεις….1,70 και αν με αφήσουν να φάω πιάνω και τα 70 κιλά 🤣🤣🤣🤣 Κάνε ασκήσεις στην μπαλα θα σε βοηθήσουν γενικά…για την καισαρική μην σε φοβίσει κάτι, οι πρώτες μέρες είναι, αλλά όσο περπατάς τόσο πιο γρήγορα αναρρώνεις.    Εγω κορίτσια έχω από τις 7 το πρωί πολλές συσπάσεις 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...