Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2025!!!!!!!


Recommended Posts

@ΛΕΥΚΗ ανυπομονούμε να μας γράψεις τα νέα σου μετά το ραντεβού ❤️❤️❤️

 

αααα ο κόβιντ! Εμείς με τον κόβιντ έχουμε αγαπηθεί παρά πολύ αυτά τα χρονια
 

εχουμε κολλήσει  5 φορές σίγουρα οικογενειακά 

κ όσο ήμουν έγκυος στο δεύτερο μωρό κ όσο ήμουν λεχώνα κ γενικά σε πολλές κ διάφορες φάσεις 😂😂

προσωπικα όλες τις φορες το πέρασα πολύ ελαφριά ,στην εγκυμοσύνη δεν είχα τίποτα το ιδιαίτερο ούτε τα παιδάκια μου, ούτε το νεογέννητο τότε μωρό μου (βοήθησε πολύ κ ο θηλασμός γιατί πάντα κολλούσα πρώτα εγώ κ μετά τα παιδιά). Με όλες αυτές τις φορές δεν εμβολιαστήκαμε κ ποτέ. 
 

πλέον διαβάζω είναι σαν ίωση ωστόσο επειδή είναι ταλαιπωρία γενικά να κολλάς ίωση καλά κάνετε κ προσέχετε. ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

@ΛΕΥΚΗ ανυπομονούμε να μας γράψεις τα νέα σου μετά το ραντεβού ❤️❤️❤️

 

αααα ο κόβιντ! Εμείς με τον κόβιντ έχουμε αγαπηθεί παρά πολύ αυτά τα χρονια
 

εχουμε κολλήσει  5 φορές σίγουρα οικογενειακά 

κ όσο ήμουν έγκυος στο δεύτερο μωρό κ όσο ήμουν λεχώνα κ γενικά σε πολλές κ διάφορες φάσεις 😂😂

προσωπικα όλες τις φορες το πέρασα πολύ ελαφριά ,στην εγκυμοσύνη δεν είχα τίποτα το ιδιαίτερο ούτε τα παιδάκια μου, ούτε το νεογέννητο τότε μωρό μου (βοήθησε πολύ κ ο θηλασμός γιατί πάντα κολλούσα πρώτα εγώ κ μετά τα παιδιά). Με όλες αυτές τις φορές δεν εμβολιαστήκαμε κ ποτέ. 
 

πλέον διαβάζω είναι σαν ίωση ωστόσο επειδή είναι ταλαιπωρία γενικά να κολλάς ίωση καλά κάνετε κ προσέχετε. ❤️

Πω πω σας έχει πάει και εσάς άσχημα. Εμείς από 1 φορά αλλά μας χτύπησε δυνατά, πόνους στα κόκκαλα, 40άρη πυρετό κλπ.

Ναι ισχύει αυτό, πλέον ούτε στην δουλειά μπορείς να πάρεις άδεια επειδή νοσείς, δεν περνάει.

Φυσικά θα σας ενημερώσω❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Πω πω σας έχει πάει και εσάς άσχημα. Εμείς από 1 φορά αλλά μας χτύπησε δυνατά, πόνους στα κόκκαλα, 40άρη πυρετό κλπ.

Ναι ισχύει αυτό, πλέον ούτε στην δουλειά μπορείς να πάρεις άδεια επειδή νοσείς, δεν περνάει.

Φυσικά θα σας ενημερώσω❤️

Κανένας μας ποτέ δεν το πέρασε άσχημα άρα δεν τον έχουμε πάρει με κακό μάτι 😂 συνήθως κολλάει ο άντρας μου στη δουλειά ή κολλάμε από συγγενείς αλλά πλέον τόσες φορές που έχουμε κολλήσει δεν μας αγχώνει. Πχ με Η1Ν1 έχουμε περάσει πολύ χειρότερα! 
Γενικά όμως δεν νοσούμε βαριά σαν οικογένεια. Μόνο ο γιος μου κάνει πυρετό 39 αλλά μέχρι εκεί. Δν έχουν πάρει αντιβίωση τα παιδιά ποτέ κ εμείς έχουμε να αρρωστήσουμε βαριά από παιδάκια με τον άντρα μου! 
Φτου φτου καλά είμαστε 💪🏽

 

Αχχχ μακάρι να δείτε φύλο να μας πεις ❤️❤️❤️ κορίτσι λέμε όλες εδώ για σένα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να ρωτήσω...έχει αρχίσει καμία να νιώθει το μωρό;;εγώ σήμερα έκλεισα 15η εβδομάδα...και από την προηγούμενη κάποιες φορές νιώθω κάτι πολύ ελαφριά σαν γουργουρητα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι τ έντερο η το μωρό...αλλά τις τελευταίες μέρες τα νιώθω καθημερινά αρκετές φορές μέσα στη μέρα αλλά πρπει να είμαι ήρεμη και να παρατηρώ. Κοιλιά Έντο μεταξύ ακόμα άφαντη...μόνο ένα φουσκωμα και αυτό το βραδυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Annoula1995 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω...έχει αρχίσει καμία να νιώθει το μωρό;;εγώ σήμερα έκλεισα 15η εβδομάδα...και από την προηγούμενη κάποιες φορές νιώθω κάτι πολύ ελαφριά σαν γουργουρητα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι τ έντερο η το μωρό...αλλά τις τελευταίες μέρες τα νιώθω καθημερινά αρκετές φορές μέσα στη μέρα αλλά πρπει να είμαι ήρεμη και να παρατηρώ. Κοιλιά Έντο μεταξύ ακόμα άφαντη...μόνο ένα φουσκωμα και αυτό το βραδυ

Γεια σου Άννα εγώ όταν ένιωθα κ νιώθω γουργουρητό ήταν κ είναι το έντερο 100%! Το μωράκια μου εγώ τα νιώθω πραγματικά σαν απαλό πολύ απαλό χτύπημα στην αρχη, σαν κάτι στιγμαιο αλλά δν μπορώ να περιγράψω ακριβώς την αίσθηση. Σαν να σε ακουμπάει εκείνη την ώρα κάτι. 
στην αρχή κ εγώ νόμιζα ότι ήταν το μωρό αλλά ήταν το έντερο αυτό το γουργουρητό που έχει κ λίγη διάρκεια κάποια δευτερόλεπτα ενώ σ μένα τα μωράκια ήταν στιγμιαία στην αρχή η αίσθηση. 
Όμως κάθε γυναίκα είναι διαφορετική ίσως να είναι το μωρακι όπως κ να χει σε λίγο καιρό θα το νιώθεις με σιγουριά ❤️❤️❤️❤️❤️

εξαρτάται κ η θεση του πλακούντα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Annoula1995 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω...έχει αρχίσει καμία να νιώθει το μωρό;;εγώ σήμερα έκλεισα 15η εβδομάδα...και από την προηγούμενη κάποιες φορές νιώθω κάτι πολύ ελαφριά σαν γουργουρητα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι τ έντερο η το μωρό...αλλά τις τελευταίες μέρες τα νιώθω καθημερινά αρκετές φορές μέσα στη μέρα αλλά πρπει να είμαι ήρεμη και να παρατηρώ. Κοιλιά Έντο μεταξύ ακόμα άφαντη...μόνο ένα φουσκωμα και αυτό το βραδυ

Κοριτσι μου εγω ειμαι μονο 12+2 οποτε δε μπορω να σε βοηθησω..

Ωστοσο οταν ξεχωρισεις τι ειναι, πες μας κι εμας!!! 🥰😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Όλα καλά με το ραντεβού μας εχθές, είδαμε το ζουζούνι, έχει μεγαλώσει πολύ. Το μετρήσαμε και ακούσαμε και την πολλή δυνατή καρδούλα του. Το φύλο δυστυχώς δεν το είδαμε γιατί καθόταν στο πλάι, αλλά δεν πειράζει. Εξακολουθεί να έχει μεγάλη κοιλιά🤣

Επίσης ρωτήσαμε τον γιατρό για τις τιμές του τοκετού και μας είπε πως πέρα από την τιμή του νοσοκομείου που μπορεί να διαφοροποιηθεί ανάλογα με το τι δωμάτιο θα διαλέξουμε ή με ποιον τρόπο θα γεννήσουμε,  εκείνος θέλει 1.400 €, στην οποία τιμή θα συμπεριλαμβάνεται και η αμοιβή της μαίας. Το δωμάτιο κατά προσέγγιση θα κοστίσει γύρω στα 2.000 €. Εσείς θεωρείτε πως είναι πολλά???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/8/2024 at 8:47 ΜΜ, ο/η Emma1 είπε:

@Antonia2 Δόξα το θεό στην αυχενική μου είπε η γιατρός οτί είναι άψογα όλα ,τώρα περιμένουμε και την pappA για την συνεκτίμηση -ΠΗΤ 01/03/2025. Καλή Επιτυχία και σε εσένα και τα κορίτσια που είναι εδώ κοντά!

Καλημερα Εμμα!!! ☀️❤️

Τι ωραια νεα!!! 😁😁 μπραβο!!!! Ετσι ομορφα να συνεχισουν ολα μεχρι το τελος!!! 🥰🥰🥰 πηρατε τα αποτελεσματα απ τις αιματολογικες;;

Να φανταστω φυλο δν ειδατε ε;;

Ευχαριστω κοριτσι μου!! 🫶 μακαρι να πανε ολα καλα για ολες μας!!🙏❤️🧿🤰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Όλα καλά με το ραντεβού μας εχθές, είδαμε το ζουζούνι, έχει μεγαλώσει πολύ. Το μετρήσαμε και ακούσαμε και την πολλή δυνατή καρδούλα του. Το φύλο δυστυχώς δεν το είδαμε γιατί καθόταν στο πλάι, αλλά δεν πειράζει. Εξακολουθεί να έχει μεγάλη κοιλιά🤣

Επίσης ρωτήσαμε τον γιατρό για τις τιμές του τοκετού και μας είπε πως πέρα από την τιμή του νοσοκομείου που μπορεί να διαφοροποιηθεί ανάλογα με το τι δωμάτιο θα διαλέξουμε ή με ποιον τρόπο θα γεννήσουμε,  εκείνος θέλει 1.400 €, στην οποία τιμή θα συμπεριλαμβάνεται και η αμοιβή της μαίας. Το δωμάτιο κατά προσέγγιση θα κοστίσει γύρω στα 2.000 €. Εσείς θεωρείτε πως είναι πολλά???

Καλημερα Λευκη μου!! ☀️🥰

Μπραβοοο!!! Μεγαλωνει το μωρουλι κ θεριευει!!! ❤️❤️❤️ χαχαχα κλαιω μ την κοιλιτσα!!! Σε μια φιλη ελεγε το ιδιο ο γυναικολογος της κ τλκ ηταν π ετρωγε καθημερινα καρπουζι 😂😂 εχει λεει πολλη ζαχαρη...

Δν εχουμε ρωτησει το δικο μας γ χρηματα, ειπαμε μετα την αυχενικη αν ειναι ολα καλα...

Απο φιλες μου π ξερω, νομιζω ειναι λογικες οι τιμες π ειπε ο γιατρος.. με ποιο μαιευτηριο συνεργαζεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Όλα καλά με το ραντεβού μας εχθές, είδαμε το ζουζούνι, έχει μεγαλώσει πολύ. Το μετρήσαμε και ακούσαμε και την πολλή δυνατή καρδούλα του. Το φύλο δυστυχώς δεν το είδαμε γιατί καθόταν στο πλάι, αλλά δεν πειράζει. Εξακολουθεί να έχει μεγάλη κοιλιά🤣

Επίσης ρωτήσαμε τον γιατρό για τις τιμές του τοκετού και μας είπε πως πέρα από την τιμή του νοσοκομείου που μπορεί να διαφοροποιηθεί ανάλογα με το τι δωμάτιο θα διαλέξουμε ή με ποιον τρόπο θα γεννήσουμε,  εκείνος θέλει 1.400 €, στην οποία τιμή θα συμπεριλαμβάνεται και η αμοιβή της μαίας. Το δωμάτιο κατά προσέγγιση θα κοστίσει γύρω στα 2.000 €. Εσείς θεωρείτε πως είναι πολλά???

Είναι τέλειο που όλα είναι καλά κ κυλάνε όμορφα ❤️❤️❤️❤️❤️ μπράβο! Πότε έχεις ξανά ραντεβού; 

Αθήνα είσαι Λευκη;; 😊που θα γεννήσεις; 
Πληρώνεις κ επίσκεψη κάθε φορά που πας; 
 

γενικά κάθε γιατρός παίρνει διαφορετικά χρήματα αλλά ένα χιλιάρικο παίρνουν όλοι σίγουρα! Πόσο παραπάνω μετά εξαρτάται! Συνήθως η μαία παίρνει 200-250€ (δν μου φαίνεται δλδ παράλογη η τιμή που σου είπε για αυτόν) 

για το δωμάτιο αν δν μπορεί αυτός να σου κάνει καμία καλύτερη τιμή όπως κάνουν αρκετοί τότε εξαρτάται από το μαιευτήριο κ μόνο κ δν μπορείς να κανεις πολλά! 
 

γνωμη μου είναι ότι με το μισθό της Ελλάδας δεν αξίζουν τόσα λεφτά τα ιδιωτικά μαιευτηρια σε καμία περίπτωση  αλλα όταν ένας γιατρός είναι ιδιώτης κ τον επιλέγεις αναγκαστικά πρέπει να πληρώσεις κ αυτά τα λεφτά καταλαβαίνεις τι εννοώ! 😊 εγώ έχω δοκιμάσει κ μονόκλινο στο δεύτερο παιδί (αλλά δν πλήρωνα εγώ 😂 ήταν δώρο της μαμάς μου! Εκεί ναι θα σου πω ότι είδα διαφορά μεγάλη αλλά στα τρίκλινα δίκλινα που επίσης δοκίμασα δεν άξιζαν τα λεφτά) 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Καλημερα Λευκη μου!! ☀️🥰

Μπραβοοο!!! Μεγαλωνει το μωρουλι κ θεριευει!!! ❤️❤️❤️ χαχαχα κλαιω μ την κοιλιτσα!!! Σε μια φιλη ελεγε το ιδιο ο γυναικολογος της κ τλκ ηταν π ετρωγε καθημερινα καρπουζι 😂😂 εχει λεει πολλη ζαχαρη...

Δν εχουμε ρωτησει το δικο μας γ χρηματα, ειπαμε μετα την αυχενικη αν ειναι ολα καλα...

Απο φιλες μου π ξερω, νομιζω ειναι λογικες οι τιμες π ειπε ο γιατρος.. με ποιο μαιευτηριο συνεργαζεται;

 

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Είναι τέλειο που όλα είναι καλά κ κυλάνε όμορφα ❤️❤️❤️❤️❤️ μπράβο! Πότε έχεις ξανά ραντεβού; 

Αθήνα είσαι Λευκη;; 😊που θα γεννήσεις; 
Πληρώνεις κ επίσκεψη κάθε φορά που πας; 
 

γενικά κάθε γιατρός παίρνει διαφορετικά χρήματα αλλά ένα χιλιάρικο παίρνουν όλοι σίγουρα! Πόσο παραπάνω μετά εξαρτάται! Συνήθως η μαία παίρνει 200-250€ (δν μου φαίνεται δλδ παράλογη η τιμή που σου είπε για αυτόν) 

για το δωμάτιο αν δν μπορεί αυτός να σου κάνει καμία καλύτερη τιμή όπως κάνουν αρκετοί τότε εξαρτάται από το μαιευτήριο κ μόνο κ δν μπορείς να κανεις πολλά! 
 

γνωμη μου είναι ότι με το μισθό της Ελλάδας δεν αξίζουν τόσα λεφτά τα ιδιωτικά μαιευτηρια σε καμία περίπτωση  αλλα όταν ένας γιατρός είναι ιδιώτης κ τον επιλέγεις αναγκαστικά πρέπει να πληρώσεις κ αυτά τα λεφτά καταλαβαίνεις τι εννοώ! 😊 εγώ έχω δοκιμάσει κ μονόκλινο στο δεύτερο παιδί (αλλά δν πλήρωνα εγώ 😂 ήταν δώρο της μαμάς μου! Εκεί ναι θα σου πω ότι είδα διαφορά μεγάλη αλλά στα τρίκλινα δίκλινα που επίσης δοκίμασα δεν άξιζαν τα λεφτά) 

 

@Antonia2  Ναι δόξα τον Θεό πάνε όλα καλά!!😊 Με το Ρέα συνεργάζεται ο γιατρός μας.

Και εμένα μου φάνηκαν λογικά τα χρήματα απλά με προβλημάτισε το γεγονός ότι πληρώνουμε και σε κάθε επίσκεψη. Έχω ακούσει πως τα ζευγάρια συμφωνούν συνήθως με τον γιατρό ένα ποσό και το δίνουν είτε σταδιακά είτε όλο μαζί στο τέλος. Άρα το ποσό που ζητά στην ουσία δεν είναι 1.400 αλλά περίπου 2.000 αν υπολογίσουμε και τις επισκέψεις μας. Εκεί σκεφτείτε δίνουμε 30-40 € κάθε φορά.

@Xrisa95 είμαι σίγουρη πως δεν αξίζουν τόσα χρήματα για τρίκλινο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Xrisa95 στα μισά σου απάντησα πιο πάνω....🤣

Όχι δεν είμαι από Αθήνα, από επαρχία αλλά με το καλό θα γεννήσουμε Αθήνα.

Τώρα για ραντεβού μας είπε σε 4 εβδομάδες! Εφόσον είναι όλα καλά θα προγραμματίσουμε τότε και την β' επιπέδου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

 

@Antonia2  Ναι δόξα τον Θεό πάνε όλα καλά!!😊 Με το Ρέα συνεργάζεται ο γιατρός μας.

Και εμένα μου φάνηκαν λογικά τα χρήματα απλά με προβλημάτισε το γεγονός ότι πληρώνουμε και σε κάθε επίσκεψη. Έχω ακούσει πως τα ζευγάρια συμφωνούν συνήθως με τον γιατρό ένα ποσό και το δίνουν είτε σταδιακά είτε όλο μαζί στο τέλος. Άρα το ποσό που ζητά στην ουσία δεν είναι 1.400 αλλά περίπου 2.000 αν υπολογίσουμε και τις επισκέψεις μας. Εκεί σκεφτείτε δίνουμε 30-40 € κάθε φορά.

@Xrisa95 είμαι σίγουρη πως δεν αξίζουν τόσα χρήματα για τρίκλινο.

Εγώ στη γιατρό μου πληρώνω φορά πάρα φορά 50 ευρώ ! Και για τη γέννα παίρνει 1000 αλλά χωρίς μαία...η ναι είναι έξτρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Annoula1995 είπε:

Εγώ στη γιατρό μου πληρώνω φορά πάρα φορά 50 ευρώ ! Και για τη γέννα παίρνει 1000 αλλά χωρίς μαία...η ναι είναι έξτρα!!

Κατάλαβα... Ξέρετε η μαία πόσο θα σας στοιχίσει ή ακόμα και ο αναισθησιολόγος αν χρειαστεί???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Κατάλαβα... Ξέρετε η μαία πόσο θα σας στοιχίσει ή ακόμα και ο αναισθησιολόγος αν χρειαστεί???

H μαία 300 ευρώ...ο αναισθησιολογος δεν ξέρω!!😐

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Annoula1995 είπε:

H μαία 300 ευρώ...ο αναισθησιολογος δεν ξέρω!!😐

Στην Αθήνα θα γεννήσεις και εσύ κορίτσι μου???

Εμάς μας είπε πως ο αναισθησιολόγος συμπεριλαμβάνεται στην τιμή του δωματίου. Όπως επίσης και ο παιδίατρος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Στην Αθήνα θα γεννήσεις και εσύ κορίτσι μου???

Εμάς μας είπε πως ο αναισθησιολόγος συμπεριλαμβάνεται στην τιμή του δωματίου. Όπως επίσης και ο παιδίατρος

Ναι είναι μέσα στη τιμή! 
αν σας παίρνει κ επίσκεψη τότε για εμένα είναι ακριβός! 
Όμως δεν είναι ο μόνος! Πολλοί παίρνουν κ επίσκεψη πολλοί όμως όχι! Το θεωρώ τίμιο με βάση τα εισοδηματικά κριτήρια της χώρας μας να μην παίρνουν κ επίσκεψη γιατί πραγματικά το κόστος ξεφεύγει. (Συν μεγάλοι υπέρηχοι ,εξετάσεις κτλ κτλ) 

επαρχια είναι το ιατρείο; 
 

γενικά ο κάθε γιατρός ακολουθεί την τακτική του κ είναι σεβαστό απλά εγώ αναφέρομαι γενικότερα στα χρήματα που καλείται ένα ζευγάρι να δώσει, το σύστημα δεν μου φαίνεται γενικότερα τίμιο! 
η πλειοψηφία των γυναικών χωρίς να υπερβάλω στο δεύτερο , τρίτο κ πάει λέγοντας παιδί στρέφονται σε δημόσια νοσοκομεία με γιατρό της επιλογής τους κ δν τις αδικώ! 
 

ομως καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθει μια γυναίκα όταν γεννάει πρώτη φορά, θέλει τον γιατρό της, ένα γνώριμο περιβάλλον κτλ κ εγώ έτσι ένιωθα. 🤰🏼🤱🏼😊

 

(είναι κ η μπιζνα των ιδιωτικών  μαιευτηρίων απο την άλλη που σε χρεώνουν ένα σωρό υπηρεσίες κ δήθεν «προβληματα» που προκύπτουν. Ένας ακόμα λόγος που στρέφονται πολλοί στο δημόσιο) 

να έχετε στο νου σας ότι έξτρα χρεώνονται οι εξετάσεις στο μαιευτήριο για τα αυτιά, τα μάτια, ισχία   κτλ που θα σας πούνε (θυμάμαι ειναι σίγουρα κάπου στα  300€) 

επισης αν κάνετε επισκληρίδειο ανάλογα πόσο θα σας χορηγήσουν θα σας χρεώσουν έξτρα! Για κάθε δόση υπάρχει χρέωση! 
τα λέω για να εχετε στην άκρη ένα 500€ έξτρα τουλάχιστον! (Ανάλογα τις χρεώσεις του κάθε μαιευτηρίου) 

Εγώ όταν τα είδα στο πρώτο έπαθα ένα σοκ αλλά μεσολάβησε ο γιατρός όπως σας είχα πει κ δν πλήρωσα! 

αν θυμηθώ κάτι άλλο θα σας το πω 🤔😂🤰🏼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και μετά ρε κορίτσια που τα θυμάμαι όλα αυτά συγκρίνω με εδώ που είμαι κ με πιάνουν τα νεύρα! Γιατί σε άλλα κράτη να υπάρχει η πρόνοια σε αυτά τα θέματα κ στη χώρα μας τίποτα! Έτσι αναγκαζόμαστε πολλοί κ φεύγουμε! 
 

Όχι μέρα με νύχτα απλά, ακόμα πιο μεγάλη η διαφορά και αυτό ανεβάζει τρομερά το επίπεδο της ζωής ειδικά όταν δεν έχεις αυτό το άγχος πως θα βγει ο μήνας κ αν θα κανεις αυτά που θέλεις! 
 

μακαρι κάποια στιγμή για τον κόπο ειδικά όλων των εργαζομενων κ όλων των πολιτών να φτιάξει η κατάσταση στην Ελλάδα 🙏🏼🙏🏼🙏🏼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Xrisa95 πραγματικά η κατάσταση είναι άθλια εδώ σε πολλά επίπεδα πόσο μάλλον στην ιατρική περίθαλψη. Είναι τόσο στενάχωρο να μην δικαιούνται όλες οι μανούλες (θα μιλήσω μόνο για αυτό το κομμάτι) τις ίδιες απολαβές. Εγώ έτυχε και μπορώ να τα πληρώσω αλλά άλλες κοπέλες δεν μπορούν. Κοπέλες με ίδια συναισθήματα με τα δικά μας, με τον φόβο της πρώτης φοράς, χωρίς επισκληριδίους ή άλλες τέτοιες παροχές. 

Εγώ εκτός του ότι είναι το πρώτο μου παιδάκι και σίγουρα υπάρχει ο φόβος του άγνωστου, δεν θα πήγαινα με τίποτα να γεννήσω στο νοσοκομείο της πόλης μου. Είναι τόσο βρωμερό-κυριολεκτικά και μεταφορικά. Δεν έχει αναισθησιολόγους και παιδιάτρους και για να γεννήσεις εκεί πρέπει να έχεις φέρει εσύ τους γιατρούς που θα χρειαστείς αλλιώς πας για σφαγή μάλλον...Φυσικά ιδιώτες με έξτρα χρέωση. Επομένως αν δεν μπορούσα να πληρώσω θα απευθυνόμουν σίγουρα σε δημόσιο νοσοκομείο άλλης πόλης.

Με προβληματίζει και πολύ το γεγονός πως σε μια ενδεχόμενη επιπλοκή δεν αναλαμβάνουν και σε στέλνουν σε δημόσιο.

* Ναι στην πόλη μου με βλέπει, έρχεται από Αθήνα κάθε Παρασκευή και Σάββατο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ειναι οντως τραγικα τα πραγματα...

Σε ωθουν οι ιδιοι στα ιδιωτικα... κ παροτι μας κρατανε καθε μηνα τοσα χρηματα για ασφαλιση υποτιθεται, παλι σε ιδιωτες γιατρους απευθυνομαστε! 

Εμας ο γιατρος παιρνει κανονικα 30€ στην επισκεψη παρακολουθησης κυησης αλλα εμεις δινουμε 40€ λογω διδυμων.. κ οπως ειπα στο επομενο ραντεβου θα ρωτησουμε γ τις αμοιβες του τοκετου.. να δουμε πρωτα τι θα δειξει η αυχενικη...

Εννοειται οτι εκανα σκεψη για δημοσιο νοσοκομειο. Υπαρχουν ιδιωτες γιατροι που ξεγεννανε σε δημοσια νοσοκομεια. Αλλα ο αντρας μου ουτε ν το ακουσει...

Κ φανταστειτε ποσα χρηματα εχουμε δωσει 3 χρονια π προσπαθουσαμε..... γυναικολογοι, ουρολογοι, σαλπιγγογραφια, σπερμοδιαγραμματα, βιταμινες κ οι 2 κ ολα αυτα γ ν κανουμε εξωσωματικη... εννοειται δε το μετανιωνω γτ χωρις την ivf ακομα θ ημασταν στο 0... αλλα εχουν εμπορευματοποιησει τοσο την υπογονιμοτητα, οσο κ την εγκυμοσυνη. Φουλ εκμεταλλευση...😔

@Xrisa95 κατ'εμε κανατε πολυ καλα π φυγατε!! Εδω στην Ελλαδα δεν υπαρχει προνοια κ στοιχειωδης ανταποδοση γ τον φορολογουμενο πολιτη. 

Ακομα κ το επιδομα τοκετου χανουμε γτ εβαλαν εισοδηματικα κριτηρια... Ντροπη τους!!!

Για μενα δν υπαρχει σωτηρια, ουτε ελπιδα σε αυτη τη χωρα σε πολλα επιπεδα... δν υοαρχει υγεια, δν υπαρχει δωρεαν παιδεια κ φσκ δν υπαρχει δικαιοσυνη κ αξιοκρατια.. 

οποτε ειτε καθεσαι εδω κ τα υπομενεις (αλλα χωρις παραπονα γτ εις γνωση σου κ κατ'επιλογη μενεις εδω) ή φευγεις γ κατι καλυτερο... δε λεω οτι ειναι ευκολο, αλλα δε νομιζω οτι υπαρχει μεση λυση....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η mp_christina είπε:

Με το καλό κορίτσια μου!
Μια τελειώμηνη εγκυμοσύνη εύχομαι απο καρδιάς!

Ευχαριστουμε κοριτσι μου!! ❤️❤️❤️

Εισαι κι εσυ εγκυουλα;; εχεις παιδακια;; η μηπως προσπαθειτε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου να ρωτησω κτ ασχετο... γνωριζετε ποτε περιπου ξεκιναμε κρεμες/λαδακι για ραγαδες στην κοιλια;;

Εσεις εχετε ξεκινησει;; εχετε κτ να προτεινετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Στην Αθήνα θα γεννήσεις και εσύ κορίτσι μου???

Εμάς μας είπε πως ο αναισθησιολόγος συμπεριλαμβάνεται στην τιμή του δωματίου. Όπως επίσης και ο παιδίατρος

Εγώ Θεσσαλονίκη!!!😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου πώς είστε?? @ΛΕΥΚΗ τέλεια τα νέα σου! Το μωράκι μεγαλώνει 🥰🥰 

Όσο για τα νοσοκομεία εγώ είμαι τυχερή αρκετά γιατί στη Σέρρες στο νοσοκομείο μας το μοναδικό τμήμα που λειτουργεί είναι το γυναικολογικό!! Έχουμε πολύ καλούς γιατρούς - ειδικευόμενους- μαίες - νοσηλευτές πραγματικά!! Και είναι και καθαρά πολύ! Το έχουν απομονωμένο σαν τμήμα και είναι σαν ξεχωριστό μέρος λες και μπαίνεις σε άλλο νοσοκομείο ένα πράγμα!! 

Εγώ σε άλλα νέα κορίτσια τελείωσα με την μετακόμιση ( δύσκολο πράγμα) και επιτέλους τώρα σιγά σιγά μπαίνουμε στους καθημερινούς ρυθμούς μας!! Το μωράκι μεγαλώνει μιας και η κοιλιά μου ξεπετάχτηκε αρκετά 14+5 σήμερα🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εεε εντάξει είσαι μικρούλα γι' αυτό! & εμείς οι γριές η 35αρες με ΑΜΗ 2,99 κουτσά στραβά καλά μας λες..!!! 😅
    • Περαστικα κοπελα μου, εισαι πραγματικα πολυ γενναια! Καλη αναρρωση και ολα θα πανε καλα! Σιγα σιγα θα γινουν ολα. Κραταω οτι ακουσες το ενστικτο σου, το γιατρο σου και τη μητερα σου που ειχε σχετικη εμπειρια δυστυχως η καημενη.. Το οτι η μητερα σου καταφετε να αποκτησει εσενα να σου δινει δυναμη! Και εσυ θα τα καταφερεις!
    • @kokkinoskoufitsaΠραγματικά σε θαυμαζω για την δύναμη που εδειξες σε αυτή τη δύσκολη στιγμή! Έγινε το καλύτερο για την υγεία σου και ειμαι σίγουρη οτι το μωράκι που περιμένεις με τον εναν ή τον αλλο τρόπο θα το αποκτήσεις! Καλη ανάρρωση κορίτσι μου ολα θα πάνε καλά 🙏🙏🙏
    • Η ψυχολογία μου άλλαξε εντελώς με το που πάτησα στερια... και μόνο που είχα τη μάνα μου μαζί και stand by το γενεσις, ήμουν πολύ καλά παρα τον πόνο μου... Η μάνα μου έχοντας πείρα στα εξωμητρια κατάλαβε ότι ήταν αυτό κ με πίεσε να φύγω απ το νησι αμέσως, χωρίς να μου πει τι νομίζει, για να μη φοβηθω. Αν δεν, εκεί θα εμενα και ποιος ξέρει τι θα γινόταν... Σχετικά με τις 8 εβδομάδες, ο γιατρός μου είπε ότι η εξωμητρια άνετα φτάνει 3μηνο μ την ελαστικότητα της σάλπιγγας, όπως και τις 3 φορές στη μάνα μου, που τότε δεν είχαν ούτε χοριακες ούτε τίποτα και το 1ο σύμπτωμα ήταν οι πόνοι του υγρού στην κοιλιά... Ο γιατρός μου είπε ότι γίνεται να αφαιρεθεί το κυημα και να σωθει ή σάλπιγγα αλλά ο ίδιος το κάνει μόνο με γραπτή συγκατάθεση της ασθενούς γιατί είναι σχεδόν βέβαιο ότι η ίδια σάλπιγγα θα δώσει ξανά εξωμητριο (κ εδω θα πω μαμά, έτσι κατάφερε να έχει 3 και όχι 2 εξωμητρια) Για όσες ρωτάτε γιατί έγινε, είχα έναν προδιαθεσιακο παράγοντα. Προηγούμενη επέμβαση κοιλιακής χώρας κ πιθανές συμφησεις. Το οποίο με οδηγεί αυτή τη στιγμή να μη διανοούμαι φυσική σύλληψη, ηταν τοσο επώδυνο αυτό που εζησα που ειλικρινά δε θέλω να το εχω στο μυαλό ουτε σαν ιδεα. Δεν ξέρω αμ φύγει σιγα σιγα ο φόβος αλλα σίγουρα θα του μιλήσω για εξωσωματική στο μεθαυριανο ραντεβού πριν φύγω.  Τελικά το λογιστήριο ευτυχώς μας ενημέρωσε ότι το 3.500 ο γιατρός είπε να γίνει 2.500 επειδή είμαι πελάτισσα...   Θα βγω την Πέμπτη το απόγευμα αν όλα είναι οκ!! Θα με δει τότε !! Νομίζω ότι απάντησα σε όλα πάνω κάτω, είμαι κομμάτια τώρα, μόλις τελείωσα με φάρμακα ορους ενέσεις επισκέψεις κ το μυαλό ακόμα δεν το λες και καλά 🤣
    • Αυτά τα πετρώματα είναι οι συσπάσεις. Εμένα το Σάββατο αυτά γίνονταν πιο τακτικά, διαρκούσαν περισσότερο, ήταν πιο έντονα και επώδυνα και δεν υποχωρούσαν όσο περνούσε η ώρα (είχαν περάσει 3 ώρες και δεν σταματούσαν ή δεν αραίωναν). Εκεί κατάλαβα ότι δεν είναι προπαρασκευάστηκες και πήρα μαία και γιατρο. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...