Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2025!!!!!!!


Recommended Posts

στις On 7/8/2024 at 10:52 ΠΜ, ο/η Emma1 είπε:

Καλησπέρα σας,

Εύχομαι με το καλό με μία τελειόμηνη και ήσυχη εγκυμοσύνη σε όλες τις μέλλουσες μανούλες !

Πρώτη φορά κι εγώ με την σειρά μου είμαι αυτή την εβδομάδα αισίως στην  10η & 3 ημέρες.

Αυχενική διαφάνεια πηγαίνω στις 17/08.Εκτός απο τον αιματοκρίτη που είναι ήδη χαμηλός στο 33 αλλά ακόμα δεν μου έχει δώσει σίδηρο και με ανησυχεί λίγο αυτό όλα τα υπόλοιπα είναι εντάξει.

Η γυναικολόγος μου συνεργάζεται ιδιωτικά με το ΡΕΑ και μας είπε τιμές εξ αρχής ,

επειδή είναι αρκετά στα ύψη οι τιμές και ένα εγκεφαλικό το πάθαμε και απο τα λίγα σχόλια που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής σε παλαιά ποστ κλπ απλά πληρώνεις ενα ξενοδοχείο και τίποτα άλλο δεν προσφέρει, σκεφτήκαμε τώρα που είναι και  αρχή να βρούμε κάποιον καλό μαιευτήρα στο Έλενα.

Έχει κάποια κοπέλα ανάλογη εμπειρία με το Έλενα στο παρελθόν ή τώρα να μας συστήσει κάποιον καλό γιατρό?

Είμαι νέο μέλος και αργούν πολύ να εγκριθούν οι δημοσιεύσεις μου απο τις 16/07 εγκρίθηκε πρίν κάποιες μέρες οπότε δεν μπορούσατε να το δείτε.

Καλώς μας ήρθες κορίτσι μου. Με το καλό το μωράκι σας!!!!!

Το θέμα που αναφέρεις μας έχει προβληματίσει και εμάς. Τον Σεπτέμβριο που θα κάνουμε τον καθιερωμένο υπέρηχο μας, έχουμε σκοπό να ρωτήσουμε τον γιατρό μας για όλα αυτά, δηλαδή πακέτο τοκετού, αμοιβή γιατρού, παροχές κλπ. Και εμείς καλώς εχόντων των πραγμάτων στο ΡΕΑ θα γεννήσουμε. Δεν ξέρουμε καθόλου για τα παραπάνω αλλά έχω να πω πως συγκριτικά με άλλα ιδιωτικά, εκεί εγώ προσωπικά εξέλαβα πολύ βοήθεια και καλοσύνη όταν χρειάστηκε να πάω για κάποιες εξετάσεις.

Τώρα θα δούμε τι θα μας ζητήσει και ο γιατρός...αλλά κλείνουμε προς τα εκεί μάλλον μιας και είναι το πρώτο μας και θέλουμε μαζί μας τον γιατρό μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σου @Emma1 καλώς ήρθες με το καλό η αυχενική σου ❤️ μια ανάσα μακριά είσαι λίγο υπομονή μέχρι τις 17. 
 

Το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα Αθήνα σε ιδιωτικό. Στο Λητω (ο γιατρός μου ήταν κ στο ΡΕΑ) αλλα επιλέξαμε Λητω γιατί μας έδινε ο γιατρός μεγαλύτερη έκπτωση εκεί (το κάνουν αυτό τα μαιευτήρια στους μαιευτήρες που κάνουν πολλούς τοκετούς σ αυτά κ φέρνουν τον περισσότερο κόσμο) 

το 2019 λοιπόν εγώ έδωσα μόλις 1.100€ στο μαιευτήριο κ 900€ για τον γιατρό (τοκετός κ παρακολούθηση όλο το 9μηνο) δν έδωσα δλδ ποτέ λεφτά σε επίσκεψη. 
Συνάδελφος μου είχε ακριβώς την ίδια έκπτωση μ εμάς στον ίδιο γιατρό, άρα ο γιατρός μου γενικά βοηθούσε στην τιμή. 

 

καμια μα καμία διαφορά δεν έχουν τα ιδιωτικά μαιευτηρια μεταξύ τους ως προς τις παροχές (ακόμα κ το προσωπικό είναι μέτρια εκπαιδευμένο). Είναι απλά τυχερό αν θα πετύχεις κάποια καλή μαία στο ένα ή κάποια καλή μαία στο άλλο κ αν θα πετύχεις γενικά κάποιον καλό. 
 

τωρα στα δημόσια η αδερφή της κολλητής μου φίλης είναι μαία που κάνει τοκετούς μάλιστα (εχει  περάσει από Έλενα κ Αρεταίειο και Αλεξάνδρας). Την εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια γιατί ξέρω την εκπαίδευσή της κ το τι κάνει στα μαιευτήρια που περνάει. 
 

αν θέλεις μπορώ να την ρωτήσω να μου πει τα καλύτερα ονόματα γιατρών γιατί είναι μέσα στα πράγματα. Πάντως τελευταία φορά μου είχε πει ότι το Έλενα παρότι έχει κ καλά την πιστοποίηση ως «φιλικό προς το βρέφος» όσο πάει και χαλάει πολύ το προσωπικό του. Ίσως άλλαξαν τα πράγματα αλλά μπορώ να μάθω κ λεπτομέρειες κ ονόματα γιατρών. 😊

 

αν θέλεις πες μου κ την ρωτάω δεν υπάρχει κανένα θέμα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η barbounaki04 είπε:

Πρέπει να γνωρίσω τα πεθερικά σου😄όταν σκέφτομαι πιο ψύχραιμα,λέω πάμε βήμα βήμα και εάν κάτι στραβωσει,το αντιμετωπίζουμε τότε,αλλά όταν με παιρνει από κάτω,σκέφτομαι ότι χειρότερο και δεν έχει κανένα νόημα 🙄

Ειναι μεγαλο το σοκ!!! Κακα τα ψεματα...

Κ τα πεθερικα μου το εμαθαν στον 6ο μηνα οτι εχουν 2... αλλες εποχες τοτε.. ο γιατρος δν ειχε καταλαβει οτι ηταν 2 κ μου λερι η πεθερα μου 06/12 εμαθα οτι εινσι 2 κ 22/1 εσπασαν τα νερα μου...

Εσυ τι φοβασαι πιο πολυ;; την κυηση; το μετα; ποσο θα γεννηθουν;;

Υπαρχει δυνατοτητα να εχεις βοηθεια απο καποια μαμα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Ειναι μεγαλο το σοκ!!! Κακα τα ψεματα...

Κ τα πεθερικα μου το εμαθαν στον 6ο μηνα οτι εχουν 2... αλλες εποχες τοτε.. ο γιατρος δν ειχε καταλαβει οτι ηταν 2 κ μου λερι η πεθερα μου 06/12 εμαθα οτι εινσι 2 κ 22/1 εσπασαν τα νερα μου...

Εσυ τι φοβασαι πιο πολυ;; την κυηση; το μετα; ποσο θα γεννηθουν;;

Υπαρχει δυνατοτητα να εχεις βοηθεια απο καποια μαμα;;

Δεν μπορώ να φανταστώ καν το σοκ που θα έζησαν οι ανθρωποι,απίστευτο!

Εμένα το μετά δεν με τρομάζει τόσο ,με την έννοια ότι να γεννηθούν γερά και δυνατά κ θα την βρούμε την άκρη...Μαμά/πεθερά δεν παίζει να βοηθήσουν,αλλά σκέφτομαι να βρω μια κυρία στην αρχή,όσο κ αν κοστίσει,δεν θα βγει αλλιως.

Η εγκυμοσύνη με τρομάζει,δεν είμαι κ μικρή (37),ξεκίνησα κ με 20 κιλά πάνω από το φυσιολογικό μου,οπότε οι συνθήκες δεν είναι κ οι καλύτερες....βέβαια θα μου πεις κ ένα να είχες πάλι πρόβλημα θα ήταν αυτά,ας φροντίζες😄τέλος πάντων,θέλω να πιστεύω ότι μόλις κάνω την αυχενική,να δω ότι είναι όλα καλά,να μπω κ στο δεύτερο τρίμηνο να υποχωρήσουν τα συμπτώματα,θα το δω πιο θετικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/8/2024 at 10:52 ΠΜ, ο/η Emma1 είπε:

Καλησπέρα σας,

Εύχομαι με το καλό με μία τελειόμηνη και ήσυχη εγκυμοσύνη σε όλες τις μέλλουσες μανούλες !

Πρώτη φορά κι εγώ με την σειρά μου είμαι αυτή την εβδομάδα αισίως στην  10η & 3 ημέρες.

Αυχενική διαφάνεια πηγαίνω στις 17/08.Εκτός απο τον αιματοκρίτη που είναι ήδη χαμηλός στο 33 αλλά ακόμα δεν μου έχει δώσει σίδηρο και με ανησυχεί λίγο αυτό όλα τα υπόλοιπα είναι εντάξει.

Η γυναικολόγος μου συνεργάζεται ιδιωτικά με το ΡΕΑ και μας είπε τιμές εξ αρχής ,

επειδή είναι αρκετά στα ύψη οι τιμές και ένα εγκεφαλικό το πάθαμε και απο τα λίγα σχόλια που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής σε παλαιά ποστ κλπ απλά πληρώνεις ενα ξενοδοχείο και τίποτα άλλο δεν προσφέρει, σκεφτήκαμε τώρα που είναι και  αρχή να βρούμε κάποιον καλό μαιευτήρα στο Έλενα.

Έχει κάποια κοπέλα ανάλογη εμπειρία με το Έλενα στο παρελθόν ή τώρα να μας συστήσει κάποιον καλό γιατρό?

Είμαι νέο μέλος και αργούν πολύ να εγκριθούν οι δημοσιεύσεις μου απο τις 16/07 εγκρίθηκε πρίν κάποιες μέρες οπότε δεν μπορούσατε να το δείτε.

Δεν έχω έμπειρια προσωπική από το Έλενα,αλλά έχω φίλη που γέννησε με την κυρία Θεοδώρου και λέει τα καλύτερα.  παλιά ήταν στο Αττικό,τώρα είναι στο Έλενα. Μου έχει πει ότι ειναι κ πολύ ζεστός άνθρωπος,πάντα διπλα της σε ότι χρειάστηκε χωρίς να ζητήσει "έξτρα αμοιβή".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Γεια σου @Emma1 καλώς ήρθες με το καλό η αυχενική σου ❤️ μια ανάσα μακριά είσαι λίγο υπομονή μέχρι τις 17. 
 

Το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα Αθήνα σε ιδιωτικό. Στο Λητω (ο γιατρός μου ήταν κ στο ΡΕΑ) αλλα επιλέξαμε Λητω γιατί μας έδινε ο γιατρός μεγαλύτερη έκπτωση εκεί (το κάνουν αυτό τα μαιευτήρια στους μαιευτήρες που κάνουν πολλούς τοκετούς σ αυτά κ φέρνουν τον περισσότερο κόσμο) 

το 2019 λοιπόν εγώ έδωσα μόλις 1.100€ στο μαιευτήριο κ 900€ για τον γιατρό (τοκετός κ παρακολούθηση όλο το 9μηνο) δν έδωσα δλδ ποτέ λεφτά σε επίσκεψη. 
Συνάδελφος μου είχε ακριβώς την ίδια έκπτωση μ εμάς στον ίδιο γιατρό, άρα ο γιατρός μου γενικά βοηθούσε στην τιμή. 

 

καμια μα καμία διαφορά δεν έχουν τα ιδιωτικά μαιευτηρια μεταξύ τους ως προς τις παροχές (ακόμα κ το προσωπικό είναι μέτρια εκπαιδευμένο). Είναι απλά τυχερό αν θα πετύχεις κάποια καλή μαία στο ένα ή κάποια καλή μαία στο άλλο κ αν θα πετύχεις γενικά κάποιον καλό. 
 

τωρα στα δημόσια η αδερφή της κολλητής μου φίλης είναι μαία που κάνει τοκετούς μάλιστα (εχει  περάσει από Έλενα κ Αρεταίειο και Αλεξάνδρας). Την εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια γιατί ξέρω την εκπαίδευσή της κ το τι κάνει στα μαιευτήρια που περνάει. 
 

αν θέλεις μπορώ να την ρωτήσω να μου πει τα καλύτερα ονόματα γιατρών γιατί είναι μέσα στα πράγματα. Πάντως τελευταία φορά μου είχε πει ότι το Έλενα παρότι έχει κ καλά την πιστοποίηση ως «φιλικό προς το βρέφος» όσο πάει και χαλάει πολύ το προσωπικό του. Ίσως άλλαξαν τα πράγματα αλλά μπορώ να μάθω κ λεπτομέρειες κ ονόματα γιατρών. 😊

 

αν θέλεις πες μου κ την ρωτάω δεν υπάρχει κανένα θέμα ❤️

Πολύ καλή τιμή το μαιευτήριο!!δεν νομίζω ότι πλέον υπάρχει πακέτο κάτω από 2000 ευρώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η barbounaki04 είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που με κατάλαβες και δεν με εκρινες!έχω βαρεθεί να ακούω είσαι ευλογημένη και είσαι ευλογημένη,ενώ όλοι ξέρουμε ότι είναι κύηση υψηλού κινδύνου με ότι αυτό συνεπαγεται.ελπιζω να περάσει ο καιρός και να είμαι καλύτερα και σωματικά,να φτιάξει η ψυχολογία.

Θεωρώ μεγάλη υπευθυνότητα το γεγονός ότι γονείς ζυγίζουν τα πράγματα για να κάνουν παιδιά.


σαφως είναι ευλογία αλλά το να ξέρουμε τι μπορούμε και πόσο μπορούμε είναι το παν! ❤️

μετά τα 35 όντως η γυναίκα εχει υψηλές πιθανότητες για δίδυμη ή πολυδυμη κύηση αλλά αυτό συμβαίνει γιατί όσο μεγαλώνει η γυναίκα η ποιότητα των ωαρίων πέφτει όποτε το σωμα εντοπίζει την μείωση της γονιμοτητας όσο πλησιάζει στα 40  και παράγει όλο κ περισσότερα ωαρια με σκοπό την διαιώνιση. Εξ’ου κ σε πολύ μικρότερη ηλικία κάτω των 30 κ ειδικά κάτω των 25 είναι ελάχιστες οι πιθανότητες για δίδυμη ή πολυδυμη κύηση (όχι ότι δεν συμβαίνει αλλά είναι πολύ πολύ μικρότερο το ποσοστό). Είναι σοφό το σώμα μας. ❤️ (αυτά τα ξέρω γιατί κάθε φορά που μένω έγκυος έχω και εγώ το ίδιο άγχος κ μου έχουν εξηγήσει οι γιατροί τα παραπάνω!)
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! Τι πώς είστε?? 

Εμείς είχαμε χθες τον υπέρηχο για αν δει η γιατρός τα αποτελέσματα της αυχενικής! Ήταν πολύ ικανοποιημένη εκτός από μια τιμή που έλεγε κάτι για πρόωρο τοκετό οπότε μου είπε να ξεκινήσω σαλοσπιρ των 160 μέχρι και την 36 εβδομάδα!! Αποφάσισα να μην ανησυχώ μιας και η ίδια ήταν αρκετά χαλαρή!! Έχω και χαμηλό πλακούντα και μου ζήτησε να μη σηκώνω βάρος! Ένιωσα λίγο τύψεις γιατί γενικά σηκώνω βάρος τον τελευταίο καιρό αλλά εντάξει τώρα θα προσέχω!! Κατά τα άλλα όλα καλά το αγοράκι μας μεγάλωσε και άλλο και πιπιλουσε το δαχτυλακι του 🥰 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Τι πώς είστε?? 

Εμείς είχαμε χθες τον υπέρηχο για αν δει η γιατρός τα αποτελέσματα της αυχενικής! Ήταν πολύ ικανοποιημένη εκτός από μια τιμή που έλεγε κάτι για πρόωρο τοκετό οπότε μου είπε να ξεκινήσω σαλοσπιρ των 160 μέχρι και την 36 εβδομάδα!! Αποφάσισα να μην ανησυχώ μιας και η ίδια ήταν αρκετά χαλαρή!! Έχω και χαμηλό πλακούντα και μου ζήτησε να μη σηκώνω βάρος! Ένιωσα λίγο τύψεις γιατί γενικά σηκώνω βάρος τον τελευταίο καιρό αλλά εντάξει τώρα θα προσέχω!! Κατά τα άλλα όλα καλά το αγοράκι μας μεγάλωσε και άλλο και πιπιλουσε το δαχτυλακι του 🥰 

Καλημέρα κορίτσι μου!!! Χαίρομαι πολύ με τα νέα σας, το μωράκι σας μεγαλώνει μια χαρά. Βέβαια, όντως πρέπει να το προσέξεις αυτό με το βάρος! 💗

Ανυπομονώ και εγώ να το δω💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μου!! ☀️❤️

@annitakianna μπραβο γ τα νεα σας!!! Με λιγη προσοχη απ σενα μ τα βαρη κ ισως πιο στενη παρακολουθηση στους τελευταιους μηνες απ τη γιατρο, θα πανε ολα τελεια!!! 🥰🥰🥰

Αχ τι ωραια π ειδατε το αντρακι σας!!!! 💙💙💙 τι γλυκουλακης ειναι!!! Αντε ν περασουν οι μηνες ν τον παρετε αγκαλιτσα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Τι πώς είστε?? 

Εμείς είχαμε χθες τον υπέρηχο για αν δει η γιατρός τα αποτελέσματα της αυχενικής! Ήταν πολύ ικανοποιημένη εκτός από μια τιμή που έλεγε κάτι για πρόωρο τοκετό οπότε μου είπε να ξεκινήσω σαλοσπιρ των 160 μέχρι και την 36 εβδομάδα!! Αποφάσισα να μην ανησυχώ μιας και η ίδια ήταν αρκετά χαλαρή!! Έχω και χαμηλό πλακούντα και μου ζήτησε να μη σηκώνω βάρος! Ένιωσα λίγο τύψεις γιατί γενικά σηκώνω βάρος τον τελευταίο καιρό αλλά εντάξει τώρα θα προσέχω!! Κατά τα άλλα όλα καλά το αγοράκι μας μεγάλωσε και άλλο και πιπιλουσε το δαχτυλακι του 🥰 

Μπράβο Αννούλα!τέλεια!!!!🩵κ μένα στ χαρτί που μου έδωσαν λέει για τον πλακούντα κάτω πρόσθιος..άρα κι εμένα μάλλον είναι χαμηλά...η γιατρός όμως δεν Μ ανέφερε τίποτα για βάρη ή για πρόωρο τοκετό...πόσες πιθανότητες σ έδινε εσένα για πρόωρο τοκετό;;

Πάντως κάπου διάβασα ότι ο χαμηλός πλακούντας συνήθως όταν προχωράει η εγκυμοσύνη και μεγαλώνει η μήτρα ανεβαίνει και πλέον δεν έχεις θέμα..μόνο στο 10% μένει χαμηλά στον τράχηλο...Παρ όλα αυτά δεν ξέρω αν ισχύει θα ρωτήσω τη γιατρό Μ το Σεπτέμβριο που θα πάμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς σας βρήκα!

Και τα δικά σου και όλα τα μωράκια με το καλό να έρθουν, γερά και τυχερά να είναι!🙏🙏🙏

Σκεφτήκαμε το δημόσιο γιατί όπως είπες εκτός των άλλων δεν ξέρεις αν θα χρειαστεί το νεογέννητο παραπάνω ημέρες κλπ που όλα αυτά σαφώς σημαίνουν ότι χρειάζεσαι μια περιουσία ,αλλά κούφια ή ώρα αν υπάρξει κάποια επιπλοκή σε στέλνουν σε δημόσιο οπότε πηγαίνεις εξ'αρχής.

Απο τα λίγα που έχω διαβάσει και για το Αρεταιειο έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια .Είπα για το Έλενα γτ ξέρω πως μπορείς να επιλέξεις με πληρωμή βέβαια μονόκλινο πράγμα που θα εξυπηρετούσε για να έχω κάποιον μαζί μου συνεχώς.Δεν ξερώ αν γίνεται βέβαια το ίδιο και στα υπόλοιπα δημόσια.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ αν καταλήξω στο Αρεταιειο σίγουρα θα σ'ενοχλήσω να μου πεις ονόματα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Xrisa95Με το καλό το αντράκι σου ! 🙏🙏🙏

Περιμένω πως και πως την αυχενική...

Αν δεν σου κάνει κόπο κορίτσι μου να μας πει και εκείνη την γνώμη της που είναι και των έσω σίγουρα θα βοηθήσεις και εμένα και πολλές άλλες κοπέλες που σκέφτονται το δημόσιο.

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!!!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ΛΕΥΚΗ Και σε σένα με το καλό ,γερό και δυνατό!!! 🙏🙏🙏

Εμάς μας ανέφερε εξ'αρχής το κόστος τ'οποίο είναι 1500 για την γιατρό και 1800 με 2000(αν γίνει καισαρική) το Ρεα .

Στην αρχή λέγαμε σίγουρα ιδιωτικά είναι και το 1ο μας ,είναι και κοντά μας το Ρεα,το σκέφτηκα καλύτερα και όπως ανέφερε και η Antonia2 λέω αν τυχόν χρειαστεί το νινι επιπλέον φροντίδα για τον χ,ψ λόγο πόσο θα φτάσει το κόστος?Έπειτα γνωρίζω πως σε περίπτωση επιπλοκής σε πάνε σε δημόσιο και έτσι απο την αυχενική που θα κάνω και μετά θα κοιτάξουμε για κάποιον καλό γιατρό του δημοσίου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Τι πώς είστε?? 

Εμείς είχαμε χθες τον υπέρηχο για αν δει η γιατρός τα αποτελέσματα της αυχενικής! Ήταν πολύ ικανοποιημένη εκτός από μια τιμή που έλεγε κάτι για πρόωρο τοκετό οπότε μου είπε να ξεκινήσω σαλοσπιρ των 160 μέχρι και την 36 εβδομάδα!! Αποφάσισα να μην ανησυχώ μιας και η ίδια ήταν αρκετά χαλαρή!! Έχω και χαμηλό πλακούντα και μου ζήτησε να μη σηκώνω βάρος! Ένιωσα λίγο τύψεις γιατί γενικά σηκώνω βάρος τον τελευταίο καιρό αλλά εντάξει τώρα θα προσέχω!! Κατά τα άλλα όλα καλά το αγοράκι μας μεγάλωσε και άλλο και πιπιλουσε το δαχτυλακι του 🥰 

Καλημέρα! Τι ποσοστό είχες για πρόωρο τοκετό;; είχα κι εγώ γι αυτό σε ρωτάω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

Καλημέρα! Τι ποσοστό είχες για πρόωρο τοκετό;; είχα κι εγώ γι αυτό σε ρωτάω.. 

Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι σίγουρη αν είναι για πρόωρο τοκετό αυτή η μέτρηση γιατί γράφει για περιορισμένη ανάπτυξη εμβρύου!! Θα βάλω φωτό να το δεις για να μην κάνω παραπληροφόρηση .. εσείς πώς το αντιμετωπίσατε?IMG_20240809_163349.thumb.jpg.e6170b097d42797c5f68a3a8b4b1e7c0.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annitakianna είπε:

Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι σίγουρη αν είναι για πρόωρο τοκετό αυτή η μέτρηση γιατί γράφει για περιορισμένη ανάπτυξη εμβρύου!! Θα βάλω φωτό να το δεις για να μην κάνω παραπληροφόρηση .. εσείς πώς το αντιμετωπίσατε?IMG_20240809_163349.thumb.jpg.e6170b097d42797c5f68a3a8b4b1e7c0.jpg

Αυτό κορίτσι μου δεν είναι για πρόωρο τοκετό είναι αυτό ακριβώς που γράφει και εννοεί. 
 

να μην αναπτύσσεται το μωράκι 

Και οπως θα δεις κ πιο κάτω έχεις αυξημένη αντίσταση στις μητριαίες αρτηριες (συγκεκριμένα σε μια μόνο) γι αυτό κ βγάζει αυτό το ποσοστό . Όπως είχα κ εγώ κ πήρα ασπιρίνη αλλά εγώ είχα και στις 2 αρτηρίες αυξημένη αντίσταση. (Εμένα ήταν από το τσιγάρο όπως έχω ξανά πει) 
να σου πω ότι δεν είναι τίποτα με ασπιρίνη φτιάχνει κ γέννησα 40+5 αυτόματη έναρξη 3.5 κιλά μωράκι 52 εκ. 
 

ειλικρινά μην ανησυχείς στην β επιπέδου με την ασπιρίνη θα έχει φτιάξει η μέτρηση PI. ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Emma1 είπε:

@Xrisa95Με το καλό το αντράκι σου ! 🙏🙏🙏

Περιμένω πως και πως την αυχενική...

Αν δεν σου κάνει κόπο κορίτσι μου να μας πει και εκείνη την γνώμη της που είναι και των έσω σίγουρα θα βοηθήσεις και εμένα και πολλές άλλες κοπέλες που σκέφτονται το δημόσιο.

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!!!

 

 

Τώρα είδα το μνμ σου! Θα της στείλω αμέσως μήνυμα κ αύριο πρωι θα σας έχω νέα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η annitakianna είπε:

Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι σίγουρη αν είναι για πρόωρο τοκετό αυτή η μέτρηση γιατί γράφει για περιορισμένη ανάπτυξη εμβρύου!! Θα βάλω φωτό να το δεις για να μην κάνω παραπληροφόρηση .. εσείς πώς το αντιμετωπίσατε?IMG_20240809_163349.thumb.jpg.e6170b097d42797c5f68a3a8b4b1e7c0.jpg

Ναια αυτό δεν είναι για πρόωρο τοκετό! Εγώ είχα μια ακόμα μέτρηση, που έλεγε αυτόματος τοκετός πριν τις 34 εβδομαδες και ήταν 1/100. Τελικα γέννησα 39+6! Κορίτσια τα νούμερα από μόνα τους δε λένε τίποτα! Εάν προσέξετε ότι σας λέει ο γιατρός σας, όλα καλά θα πάνε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Emma1 είπε:

Καλώς σας βρήκα!

Και τα δικά σου και όλα τα μωράκια με το καλό να έρθουν, γερά και τυχερά να είναι!🙏🙏🙏

Σκεφτήκαμε το δημόσιο γιατί όπως είπες εκτός των άλλων δεν ξέρεις αν θα χρειαστεί το νεογέννητο παραπάνω ημέρες κλπ που όλα αυτά σαφώς σημαίνουν ότι χρειάζεσαι μια περιουσία ,αλλά κούφια ή ώρα αν υπάρξει κάποια επιπλοκή σε στέλνουν σε δημόσιο οπότε πηγαίνεις εξ'αρχής.

Απο τα λίγα που έχω διαβάσει και για το Αρεταιειο έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια .Είπα για το Έλενα γτ ξέρω πως μπορείς να επιλέξεις με πληρωμή βέβαια μονόκλινο πράγμα που θα εξυπηρετούσε για να έχω κάποιον μαζί μου συνεχώς.Δεν ξερώ αν γίνεται βέβαια το ίδιο και στα υπόλοιπα δημόσια.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ αν καταλήξω στο Αρεταιειο σίγουρα θα σ'ενοχλήσω να μου πεις ονόματα.

 

Ναι κοριτσι μου ο,τι χρειαστεις ν μου πεις!!! Γι αυτο ειμαστε εδω, να βοηθαμε οπου μπορουμε!!! 💞

Με το καλο τα μωρουδελια μας!!!🙏🤰🧿❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια καλή Κυριακή! ❤️

 

Τώρα που κλείνουμε το πρώτο τρίμηνο ως «παλιά καραβάνα» θα σας πρότεινα να διαβάσετε βιβλία γονεϊκοτητας μέχρι την γέννηση του μωρού σας/ μωρών σας ❤️

Να κάνετε εννοείται μαθήματα ανώδυνου τοκετού όσες θα γεννήσετε φυσιολογικά κ (όσες έχετε τη δυνατότητα) να πάρετε ανεξάρτητη μαία να κανετε μαθηματα κ να σας συμβουλεύει  (ειδικά αυτές που κάνουν τοκετό στο σπίτι) 

Σεμιναρια θηλασμού 

Αλλά και να διαβάσετε παρά μα παρα πολύ για τον θηλασμο αν επιθυμείτε να θηλάσετε αποκλειστικά ή εστω μικτα. Για να πετύχει ο θηλασμός πρέπει να υπάρχει ενημέρωση! 
 

Όσες έχετε φβ υπάρχουν αξιόλογες ομάδες για τοκετό κ θηλασμο! 
 Θα νιώσετε πιο σίγουρες κ δυνατές γιατί θα ξέρετε πως να αντιμετωπίσετε αυτό που έρχεται ❤️ έναν νέο κόσμο! ❤️

 

να περάσετε όμορφα σήμερα! Έρχεται κ η εβδομάδα του 15Αυγουστου που μας βρίσκει με γεμάτες κοιλίτσες ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/8/2024 at 12:21 ΜΜ, ο/η Emma1 είπε:

@Xrisa95Με το καλό το αντράκι σου ! 🙏🙏🙏

Περιμένω πως και πως την αυχενική...

Αν δεν σου κάνει κόπο κορίτσι μου να μας πει και εκείνη την γνώμη της που είναι και των έσω σίγουρα θα βοηθήσεις και εμένα και πολλές άλλες κοπέλες που σκέφτονται το δημόσιο.

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!!!

 

 

Σου στέλνω πμ με ονόματα κτλ γιατί δν ξέρω αν επιτρέπεται εδώ δημόσια ως διαφήμιση κτλ κτλ 😊 μετά όποια άλλη κοπέλα θέλει μπορεί να σου στείλει ή να μου στείλει ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα κορίτσια καλή Κυριακή! ❤️

 

Τώρα που κλείνουμε το πρώτο τρίμηνο ως «παλιά καραβάνα» θα σας πρότεινα να διαβάσετε βιβλία γονεϊκοτητας μέχρι την γέννηση του μωρού σας/ μωρών σας ❤️

Να κάνετε εννοείται μαθήματα ανώδυνου τοκετού όσες θα γεννήσετε φυσιολογικά κ (όσες έχετε τη δυνατότητα) να πάρετε ανεξάρτητη μαία να κανετε μαθηματα κ να σας συμβουλεύει  (ειδικά αυτές που κάνουν τοκετό στο σπίτι) 

Σεμιναρια θηλασμού 

Αλλά και να διαβάσετε παρά μα παρα πολύ για τον θηλασμο αν επιθυμείτε να θηλάσετε αποκλειστικά ή εστω μικτα. Για να πετύχει ο θηλασμός πρέπει να υπάρχει ενημέρωση! 
 

Όσες έχετε φβ υπάρχουν αξιόλογες ομάδες για τοκετό κ θηλασμο! 
 Θα νιώσετε πιο σίγουρες κ δυνατές γιατί θα ξέρετε πως να αντιμετωπίσετε αυτό που έρχεται ❤️ έναν νέο κόσμο! ❤️

 

να περάσετε όμορφα σήμερα! Έρχεται κ η εβδομάδα του 15Αυγουστου που μας βρίσκει με γεμάτες κοιλίτσες ❤️

Συγνώμη που πετάγομαι στο topic σας κορίτσια μου..

Να σε ρωτήσω Χρύσα μου, ποίο βιβλίο θα πρότεινες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Συγνώμη που πετάγομαι στο topic σας κορίτσια μου..

Να σε ρωτήσω Χρύσα μου, ποίο βιβλίο θα πρότεινες;

Ουυυ πολλά 😂😂

θα ξεκινούσα οπωσδήποτε πριν γεννήσετε με τον θηλασμο (όσες γυναίκες θέλουν να θηλάσουν):

1.αρχεια από το πανελλήνιο δίκτυο (υπάρχει κ η LLL με διαφορα άρθρα της αλλά δεν τα έχω διαβάσει όλα για να ξέρω 100% τι λένε όλα) 

2. Βιβλιογραφία της Αννας Πατσούρου (τα πιο παλιά βιβλία της όμως γιατί λίγο μας τα χάλασε τελευταία)

3. Βιβλιογραφία οπωσδήποτε του Παπαβεντζη για θηλασμο (εχει και σάιτ με άρθρα κτλ κτλ) 

4. Άρθρα της Ντίνας Γραμματικού (έχει στο Ίντερνετ αρκετά άρθρα της) 

Μετά είναι ανάλογα με τι τρόπο θέλει ο καθένας να μεγαλώσει τα παιδιά του. 

εγώ έχω επιλέξει βιβλία που αφορούν τη θετική διαπαιδαγώγηση 

(πχ γιατί οι Δανοι μεγαλώνουν τα πιο ευτυχισμένα παιδιά στο κόσμο, Πώς να μιλάτε στα παιδιά ωστε να σας ακούν και πως να τα ακούτε ώστε να σας μιλούν, αδέρφια όχι αντίπαλοι, τα μυστικά του αποτελεσματικού γονέα, ψυχολογία ανάπτυξης παιδιού, η συναισθηματική νοημοσύνη των παιδιών, το ικανό σου παιδί, στην καρδιά των συναισθημάτων του παιδιού, όλα τα βιβλία της Φιλιοζα επίσης είναι κορυφή πχ τα δοκίμασα όλα!) 

και έχω διαβάσει κ εφαρμόζω στη δίκη μου οικογένεια τη μοντεσοριανη προσέγγιση όχι γιατί είναι της μόδας τελευταία αλλά γιατί μέσα από τη σχολή μου τη διδάχτηκα πρώτη φορά κ έκανα σεμινάρια πάνω σ αυτήν ( μοντεσσορι στο σπίτι για μωρό κ έχει και συνέχεια ανάλογα την ηλικία του παιδιού), όλα τα βιβλία της Μοντεσσορι κ η τρομερή ομιλία που υπάρχει στο Ίντερνετ της κυρίας Ζαφρανά «πως μαθαίνει ο εγκεφαλος»). 

η αλήθεια είναι ότι η φοβερή κυρία Ελένη Παπαδόπουλου έχει την ομάδα Μοντεσσορι στο σπίτι στο φβ και κάνει φοβερά σεμινάρια καθώς έχει πιστοποίηση μοντεσσοριανης παιδαγωγού και παρά πολλά χρόνια εμπειρία σε μοντεσσοριανα σχολεία στην Ελλάδα κ στο εξωτερικό. 

 

προσπάθησα να γράψω όσα θυμάμαι @Kiddo μου ❤️❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! 

Τι κάνετε;; φανταζομαι βλεπετε το χαμό που γίνεται στην Αθήνα.... τεράστια καταστροφή και πραγματικά δεν ξέρουμε που θα σταματήσει η φωτιά.... 😭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εεε εντάξει είσαι μικρούλα γι' αυτό! & εμείς οι γριές η 35αρες με ΑΜΗ 2,99 κουτσά στραβά καλά μας λες..!!! 😅
    • Περαστικα κοπελα μου, εισαι πραγματικα πολυ γενναια! Καλη αναρρωση και ολα θα πανε καλα! Σιγα σιγα θα γινουν ολα. Κραταω οτι ακουσες το ενστικτο σου, το γιατρο σου και τη μητερα σου που ειχε σχετικη εμπειρια δυστυχως η καημενη.. Το οτι η μητερα σου καταφετε να αποκτησει εσενα να σου δινει δυναμη! Και εσυ θα τα καταφερεις!
    • @kokkinoskoufitsaΠραγματικά σε θαυμαζω για την δύναμη που εδειξες σε αυτή τη δύσκολη στιγμή! Έγινε το καλύτερο για την υγεία σου και ειμαι σίγουρη οτι το μωράκι που περιμένεις με τον εναν ή τον αλλο τρόπο θα το αποκτήσεις! Καλη ανάρρωση κορίτσι μου ολα θα πάνε καλά 🙏🙏🙏
    • Η ψυχολογία μου άλλαξε εντελώς με το που πάτησα στερια... και μόνο που είχα τη μάνα μου μαζί και stand by το γενεσις, ήμουν πολύ καλά παρα τον πόνο μου... Η μάνα μου έχοντας πείρα στα εξωμητρια κατάλαβε ότι ήταν αυτό κ με πίεσε να φύγω απ το νησι αμέσως, χωρίς να μου πει τι νομίζει, για να μη φοβηθω. Αν δεν, εκεί θα εμενα και ποιος ξέρει τι θα γινόταν... Σχετικά με τις 8 εβδομάδες, ο γιατρός μου είπε ότι η εξωμητρια άνετα φτάνει 3μηνο μ την ελαστικότητα της σάλπιγγας, όπως και τις 3 φορές στη μάνα μου, που τότε δεν είχαν ούτε χοριακες ούτε τίποτα και το 1ο σύμπτωμα ήταν οι πόνοι του υγρού στην κοιλιά... Ο γιατρός μου είπε ότι γίνεται να αφαιρεθεί το κυημα και να σωθει ή σάλπιγγα αλλά ο ίδιος το κάνει μόνο με γραπτή συγκατάθεση της ασθενούς γιατί είναι σχεδόν βέβαιο ότι η ίδια σάλπιγγα θα δώσει ξανά εξωμητριο (κ εδω θα πω μαμά, έτσι κατάφερε να έχει 3 και όχι 2 εξωμητρια) Για όσες ρωτάτε γιατί έγινε, είχα έναν προδιαθεσιακο παράγοντα. Προηγούμενη επέμβαση κοιλιακής χώρας κ πιθανές συμφησεις. Το οποίο με οδηγεί αυτή τη στιγμή να μη διανοούμαι φυσική σύλληψη, ηταν τοσο επώδυνο αυτό που εζησα που ειλικρινά δε θέλω να το εχω στο μυαλό ουτε σαν ιδεα. Δεν ξέρω αμ φύγει σιγα σιγα ο φόβος αλλα σίγουρα θα του μιλήσω για εξωσωματική στο μεθαυριανο ραντεβού πριν φύγω.  Τελικά το λογιστήριο ευτυχώς μας ενημέρωσε ότι το 3.500 ο γιατρός είπε να γίνει 2.500 επειδή είμαι πελάτισσα...   Θα βγω την Πέμπτη το απόγευμα αν όλα είναι οκ!! Θα με δει τότε !! Νομίζω ότι απάντησα σε όλα πάνω κάτω, είμαι κομμάτια τώρα, μόλις τελείωσα με φάρμακα ορους ενέσεις επισκέψεις κ το μυαλό ακόμα δεν το λες και καλά 🤣
    • Αυτά τα πετρώματα είναι οι συσπάσεις. Εμένα το Σάββατο αυτά γίνονταν πιο τακτικά, διαρκούσαν περισσότερο, ήταν πιο έντονα και επώδυνα και δεν υποχωρούσαν όσο περνούσε η ώρα (είχαν περάσει 3 ώρες και δεν σταματούσαν ή δεν αραίωναν). Εκεί κατάλαβα ότι δεν είναι προπαρασκευάστηκες και πήρα μαία και γιατρο. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...