Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2025!!!!!!!


Recommended Posts

στις On 13/7/2024 at 9:41 ΜΜ, ο/η Antonia2 είπε:

Ρια μου καλως ηρθες στην ομαδα μας!!! 🤗❤️

Κι εγω καθε Σαββατο αλλαζω βδομαδα!! Σμρ μπηκα στην 7η!! ✌️

Με το καλο να ερθει το μωρακι σου κ μοιραστουμε τις εμπειριες μας μεχρι να ερθουν τα μωρουδελια μας γερα στην αγκαλια μας!!🙏🤰🧿

Ειναι το 1ο σου μωρακι;; εκλεισες ραντεβου γ αυχενικη;

Υγ απ το μνμ σου καταλαβαινω οτι μαλλον προσπαθησατε αρκετα γ να ερθει το θαυματακι σας. Εμεις προσπαθουσαμε απ αρχες του 2021, περυσι ειχαμε μια κυηση με φυσικη συλληψη η οποια δυστυχως δν προχωρησε κ φετος καναμε εξωσωματικη.

Καλησπέρα κορίτσια μου! Είμαι στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου! Με το καλο σε όλες τις μανούλες εύχομαι ❤️🧿❤️🧿❤️🧿❤️🧿❤️🧿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 16 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Λευκη μου εγώ θυμάμαι στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα έντονους πόνους περιόδου μέχρι κ την 8η εβδ (γι αυτό άργησα να καταλάβω την εγκυμοσύνη γιατί νόμιζα ότι ήταν η περίοδος που έρχεται). Ώσπου στην 8η εβδ έκανα τεστ κ χοριακη κ το έμαθα ότι δεν θα έρθει 😂😂

 

Σε κάθε εγκυμοσύνη έχω όλο και πιο πολλούς πόνους. Ας πούμε στην δεύτερη εγκυμοσύνη έπαιρνα 2 φορές μαγνήσιο την ημέρα για να είμαι καλύτερα. Τώρα στην τριτη παίρνω 3-4 φορές την ημέρα γιατί έχω παρά πολύ έντονους πόνους (ειδικά όσο περνάει η μέρα κ κουράζομαι). Είναι σαν πόνοι στον τράχηλο από κάτω. Αλλά και στην κοιλιά χαμηλά. 
 

ο γιατρός μου είπε ότι σε κάθε εγκυμοσύνη όντως παρατηρείται το φαινόμενο να έχουν μεγαλύτερη ένταση οι πόνοι κ να είναι πιο πολλοί. 
 

εφόσον μίλησες με τον γιατρό κ είναι ενήμερος μην ανησυχείς κ εσυ  ❤️

 

αν οι πόνοι είναι δυνατοί κ συνεχίζουν μπορείτε στην αυχενική να συζητήσετε να πάρεις λίγο μαγνήσιο. 

Καλημέρα κορίτσι μου. Το βραδυ τελικά οι πόνοι έγιναν πολύ δυνατοί σε σημείο που δεν μπορούσα να κουνηθώ. Ειχα μείνει σε μια στάση στον καναπέ και δεν μπορούσα να αλλάξω θέση. Ξανά πήρα τον γιατρό μου τηλέφωνο και όπως του το περιέγραψα μου είπε πως μάλλον είναι το έντερο που με ενοχλεί. Μου συνέστησε ξεκούραση και στέρεες τροφές. 
Ωστόσο ο πόνος δεν περνούσε και ο άντρας μου μου λέει πρέπει να φας βρώμια για να επανέλθεις. Παραγγείλαμε λοιπόν τυλιχτά και φάγαμε. Σε πληροφορώ πως όχι μόνο πέρασε ο πόνος αλλά πήγα και τουαλέτα μετά από αρκετές μέρες. Και από εκείνη την ώρα είμαι περδίκι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και καλό Σάββατοκυριακο να έχουμε!!!

Θέλω την γνώμη σας, από εχθές νιώθω έντονους πόνους από κάτω και λιγότερο δυνατούς στην κοιλιά χαμηλά. Όχι σε σημείο να μην μπορώ να περπατήσω αλλά είναι ξαφνικοί και όντως πονάνε αρκετά. Πήρα ένα τηλέφωνο τον γιατρό μου και μου είπε πως δεν είναι ανησυχητικό, όποτε κάπως ηρέμησα. Εσεις το έχετε αυτό;;;;; Και δυστυχώς θα μας δει στην αυχενική όποτε λίγο ανησυχώ. 

Λευκη μου εγω δν εχω τετοιους πονους γ ν σε βοηθησω.. αλλα ειμαι και 2-3 εβδομαδες περιπου πισω απο εσας...

Πως εισαι σημερα;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Το βραδυ τελικά οι πόνοι έγιναν πολύ δυνατοί σε σημείο που δεν μπορούσα να κουνηθώ. Ειχα μείνει σε μια στάση στον καναπέ και δεν μπορούσα να αλλάξω θέση. Ξανά πήρα τον γιατρό μου τηλέφωνο και όπως του το περιέγραψα μου είπε πως μάλλον είναι το έντερο που με ενοχλεί. Μου συνέστησε ξεκούραση και στέρεες τροφές. 
Ωστόσο ο πόνος δεν περνούσε και ο άντρας μου μου λέει πρέπει να φας βρώμια για να επανέλθεις. Παραγγείλαμε λοιπόν τυλιχτά και φάγαμε. Σε πληροφορώ πως όχι μόνο πέρασε ο πόνος αλλά πήγα και τουαλέτα μετά από αρκετές μέρες. Και από εκείνη την ώρα είμαι περδίκι. 

Τωρα διαβασα το σημερινο μνμ Λευκη μου...

Μ επιασε κι εμενα χθες τρομερος πονος στο εντερο..😔 (νομιζα χθες περιεγραφες πονο στον τραχηλο ή τη μητρα)

Μετα απ τοσες μερες κλεισουρας κ αφου δν ξαναειχα αιμα, ειπα ν κατεβω να κανω 2 δουλειες. Ε δν προλαβα η κακομοιρα..

Στο 1ο μαγαζι που μπηκα κ χωρις να ταλαιπωρηθω ή να περπατησω μεσα στη ζεστη (παρκαρα στα 50μ), μ επιασε ενας φριχτος πονος κ δε μπορουσα ν ξεχωρισω αν ηταν στα γυναικολογικα ή στο εντερο... κρυος ιδρωτας κ ταση για εμετο... εφτασα στο αμαξι με τα 1000 ζορια... φοβομουν οτι θα γυρισω σπιτι κ θα δω αιμα.. 

Τλκ ηταν το εντερο κ ειχα σαν ευκοιλια. Δν ξερω αν με πειραξε κτ.. και γνκ δεν ειχα θεμα με δυσκοιλιοτητα ουτε πριν ουτε τωρα τελευταια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

Τωρα διαβασα το σημερινο μνμ Λευκη μου...

Μ επιασε κι εμενα χθες τρομερος πονος στο εντερο..😔 (νομιζα χθες περιεγραφες πονο στον τραχηλο ή τη μητρα)

Μετα απ τοσες μερες κλεισουρας κ αφου δν ξαναειχα αιμα, ειπα ν κατεβω να κανω 2 δουλειες. Ε δν προλαβα η κακομοιρα..

Στο 1ο μαγαζι που μπηκα κ χωρις να ταλαιπωρηθω ή να περπατησω μεσα στη ζεστη (παρκαρα στα 50μ), μ επιασε ενας φριχτος πονος κ δε μπορουσα ν ξεχωρισω αν ηταν στα γυναικολογικα ή στο εντερο... κρυος ιδρωτας κ ταση για εμετο... εφτασα στο αμαξι με τα 1000 ζορια... φοβομουν οτι θα γυρισω σπιτι κ θα δω αιμα.. 

Τλκ ηταν το εντερο κ ειχα σαν ευκοιλια. Δν ξερω αν με πειραξε κτ.. και γνκ δεν ειχα θεμα με δυσκοιλιοτητα ουτε πριν ουτε τωρα τελευταια...

Στην αρχή κορίτσι μου με πονούσε από κάτω. Ακόμα δεν ξέρω αν έφταιγε και για αυτό ο πόνος του εντέρου. Ύστερα πέρασε και ξεκίνησε να με πονά  αριστερά στην κοιλιά. 
και εγώ αυτό πιστεύω, ίσως κάτι μας πείραξε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσιαααα και καλή εβδομάδα. Πριν λίγο μου ΄ήρθαν δύο παραπεμπτικά από τον γιατρό μου. Στο ένα μου έχει γράψει την αυχενική διαφάνεια και στο άλλο την εξέταση Papp και χοριακή, τις οποίες καταλαβαίνω πως θα τις κάνω στο νοσοκομείο. Αλλά δεν κατάλαβα, χοριακή γιατί μου έγραψε??? Την κάνατε και εσείς???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα κορίτσιαααα και καλή εβδομάδα. Πριν λίγο μου ΄ήρθαν δύο παραπεμπτικά από τον γιατρό μου. Στο ένα μου έχει γράψει την αυχενική διαφάνεια και στο άλλο την εξέταση Papp και χοριακή, τις οποίες καταλαβαίνω πως θα τις κάνω στο νοσοκομείο. Αλλά δεν κατάλαβα, χοριακή γιατί μου έγραψε??? Την κάνατε και εσείς???

Κορίτσι μου καλημέρα!!! Το pap-a είναι μια εξέταση για τρισωμιες και μαζί με αυτό μετράνε και την ελεύθερη β χοριακη στο αίμα μας!! Δεν ξέρω για πιο λόγο αλλά το κάνουν όλες είναι στο πρόγραμμα μην αγχώνεσαι 😁.. επίσης δεν ξέρω αν θα τα κάνεις στο νοσοκομείο η έξω!! Δεν έχω ιδέα αν αυτά γίνονται στο νοσοκομείο!! Εγώ εκεί που θα κάνω την αυχενική θα μου πάρουν και αίμα για το pap-a και χοριακη είναι δηλαδή όλα μαζί!! Αυτά πρέπει να γίνουν την ίδια μέρα να ξέρεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!! Εδώ Σέρρες σήμερα βρέχει και είμαι πολύ ευχαριστημένη γι'αυτό!! Σήμερα αν και δεν το πιστεύω ακόμα είμαι ακιρβως 10 εβδομάδων 🥰🥰 απίστευτο μου φαίνεται!! Και περίμενα ότι τα συμπτώματα θα υποχωρούσαν αλλά γίνονται πιο έντονα !! Τα απογεύματα και βράδια έχω πολύ ανακατοσουρα και αναγουλα αλλά ευτυχώς το πρωί είμαι περδικη!! Εσείς πώς τα πάτε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσι μου καλημέρα!!! Το pap-a είναι μια εξέταση για τρισωμιες και μαζί με αυτό μετράνε και την ελεύθερη β χοριακη στο αίμα μας!! Δεν ξέρω για πιο λόγο αλλά το κάνουν όλες είναι στο πρόγραμμα μην αγχώνεσαι 😁.. επίσης δεν ξέρω αν θα τα κάνεις στο νοσοκομείο η έξω!! Δεν έχω ιδέα αν αυτά γίνονται στο νοσοκομείο!! Εγώ εκεί που θα κάνω την αυχενική θα μου πάρουν και αίμα για το pap-a και χοριακη είναι δηλαδή όλα μαζί!! Αυτά πρέπει να γίνουν την ίδια μέρα να ξέρεις! 

Καλημέρααα. Ααα εντάξει, άρα είναι φυσιολογικό. Μου φάνηκε πολύ περίεργο.  

Ναι μου είπε ο γιατρός μου ότι θα τις κάνω όλες εκεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα κορίτσιαααα και καλή εβδομάδα. Πριν λίγο μου ΄ήρθαν δύο παραπεμπτικά από τον γιατρό μου. Στο ένα μου έχει γράψει την αυχενική διαφάνεια και στο άλλο την εξέταση Papp και χοριακή, τις οποίες καταλαβαίνω πως θα τις κάνω στο νοσοκομείο. Αλλά δεν κατάλαβα, χοριακή γιατί μου έγραψε??? Την κάνατε και εσείς???

Ναι ελέγχουν πάντα κ την χοριακη γιατί η τιμή της χοριακης σε συνδυασμό με την τιμή της Papp-a σχετίζονται με σύνδρομα. Πχ η πολύ υψηλή χοριακη (από το μέσο όρο) κ η πολύ χαμηλή Papp-a συνδέεται με σύνδρομα που εξετάζονται στην αυχενική. 
 

να διευκρινίσω εδώ ότι δεν είναι υποχρεωτικό να γίνει η εξέταση αίματος την ίδια μέρα με την αυχενική.  Μπορει να προταθεί να γίνουν οι αιματολογικες λίγες μέρες πριν την αυχενική ώστε όταν πας για αυχενική να καταχωρηθούν ταυτόχρονα τα αποτελέσματα των αιματολογικών με αυτά του υπερηχογραφήματος για να βγει το τελικό αποτέλεσμα την ίδια στιγμή. Αλλά μπορεί να γίνουν κ λίγο πιο μετά ή την ίδια μέρα. Δεν υπάρχει πρόβλημα. Το ξεκαθαρίζω για να μην διαβάσει κάποια άλλη κοπέλα κ αγχωθεί.

προσωπικα και στις δυο εγκυμοσύνες έκανα λίγες μέρες πριν τις αιματολογικές (σε διαφορετικό  εμβρυολογο) ενώ εδώ Γερμανία θα είναι την ίδια μέρα. Όπως κ να έχει δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Ναι ελέγχουν πάντα κ την χοριακη γιατί η τιμή της χοριακης σε συνδυασμό με την τιμή της Papp-a σχετίζονται με σύνδρομα. Πχ η πολύ υψηλή χοριακη (από το μέσο όρο) κ η πολύ χαμηλή Papp-a συνδέεται με σύνδρομα που εξετάζονται στην αυχενική. 
 

να διευκρινίσω εδώ ότι δεν είναι υποχρεωτικό να γίνει η εξέταση αίματος την ίδια μέρα με την αυχενική.  Μπορει να προταθεί να γίνουν οι αιματολογικες λίγες μέρες πριν την αυχενική ώστε όταν πας για αυχενική να καταχωρηθούν ταυτόχρονα τα αποτελέσματα των αιματολογικών με αυτά του υπερηχογραφήματος για να βγει το τελικό αποτέλεσμα την ίδια στιγμή. Αλλά μπορεί να γίνουν κ λίγο πιο μετά ή την ίδια μέρα. Δεν υπάρχει πρόβλημα. Το ξεκαθαρίζω για να μην διαβάσει κάποια άλλη κοπέλα κ αγχωθεί.

προσωπικα και στις δυο εγκυμοσύνες έκανα λίγες μέρες πριν τις αιματολογικές (σε διαφορετικό  εμβρυολογο) ενώ εδώ Γερμανία θα είναι την ίδια μέρα. Όπως κ να έχει δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 

 

 

Καλησπέρα κορίτσια!!

Εμένα σχεδόν έφτασε η μέρα της αυχενικής κ έχω λίγο αγχωθεί!!

Χρύσα,θα έχουμε επιτόπου κάποια ένδειξη για τα αποτελέσματα? Μπορεί ο εμβρυολογος να δει τη στιγμή της εξέτασης αν υπάρχει κάτι ανησυχητικό?Ή πρέπει να περιμένουμε για να βγουν τα συνδυαστικά αποτελέσματα?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elenaki_ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!

Εμένα σχεδόν έφτασε η μέρα της αυχενικής κ έχω λίγο αγχωθεί!!

Χρύσα,θα έχουμε επιτόπου κάποια ένδειξη για τα αποτελέσματα? Μπορεί ο εμβρυολογος να δει τη στιγμή της εξέτασης αν υπάρχει κάτι ανησυχητικό?Ή πρέπει να περιμένουμε για να βγουν τα συνδυαστικά αποτελέσματα?

 

Ναι εκείνη την ώρα που θα εξετάζει θα σου λέει και τι βλεπεις στον υπέρηχο  κ αν οι μετρήσεις είναι φυσιολογικές. Θα σου δώσει μια πρώτη εικόνα. Αν κανεις εκείνη την ημέρα τις αιματολογικές τα τελικά αποτελέσματα θα βγουνε λίγες μέρες αργότερα (συμψηφισμός αιματολογικών κ υπερηχου) αλλά ο εμβρυολογος θα μπορεί να σου πει ανατομικά αν ειναι όλα φυσιολογικά , πως είναι το μήκος του τραχήλου και οι αρτηρίες. Αυτό που θα αλλάξει μόνο με τις αιματολογικές είναι τα ποσοστά για σύνδρομα γιατί ανατομικά όλα θα τα δείτε με τον υπέρηχο. Όσους εμβρυολογους είχα ήταν όλοι επεξηγηματικοί. Ίσως κάποιοι να μην εξηγούν τα πάντα αλλά σιγουρα τα βασικά θα σας τα πούνε! 
 

με το καλό η αυχενική σου ❤️❤️❤️ εύχομαι το μωράκι να μην σας παιδέψει κ να τα δείτε όλα αναλυτικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Ναι εκείνη την ώρα που θα εξετάζει θα σου λέει και τι βλεπεις στον υπέρηχο  κ αν οι μετρήσεις είναι φυσιολογικές. Θα σου δώσει μια πρώτη εικόνα. Αν κανεις εκείνη την ημέρα τις αιματολογικές τα τελικά αποτελέσματα θα βγουνε λίγες μέρες αργότερα (συμψηφισμός αιματολογικών κ υπερηχου) αλλά ο εμβρυολογος θα μπορεί να σου πει ανατομικά αν ειναι όλα φυσιολογικά , πως είναι το μήκος του τραχήλου και οι αρτηρίες. Αυτό που θα αλλάξει μόνο με τις αιματολογικές είναι τα ποσοστά για σύνδρομα γιατί ανατομικά όλα θα τα δείτε με τον υπέρηχο. Όσους εμβρυολογους είχα ήταν όλοι επεξηγηματικοί. Ίσως κάποιοι να μην εξηγούν τα πάντα αλλά σιγουρα τα βασικά θα σας τα πούνε! 
 

με το καλό η αυχενική σου ❤️❤️❤️ εύχομαι το μωράκι να μην σας παιδέψει κ να τα δείτε όλα αναλυτικά. 

Εμένα είναι αρκετά αναλυτικός γενικά,το ξέρω γιατί ευτυχώς είναι ο γιατρός μου!!Απλά δεν ήξερα αν σου λένε ή περιμένουν να βγουν πρώτα όλα!!

Σ'ευχαριστω πολύ για την επεξηγηματική σου απάντηση!!

Μακάρι ❤️🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/7/2024 at 9:43 ΜΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

@marw90 πως είσαι κορίτσι μου; Πως εξελίχτηκε η αποβολή; 🥲

Καλά είμαι... μου έκανε ο γιατρός στο ιατρείο του αποξεση Κ γλίτωσα την κλινική την προηγούμενη Τετάρτη! Πίνω αντιβιωση τώρα κ από Πέμπτη δλδ μεθαύριο θάλασσα κ επαφές μου είπε δλδ μια εβδομάδα μετά...εγώ νόμιζα ότι θέλει παραπάνω καιρό αλλά για να το λέει. Δεν έβγαλα πολύ αίμα. Δεν με έζησε δεν κάνει τέτοια βίαια πράγματα αυτός μου είπε.απλα μου το έβγαλε κ με καθάρισε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/7/2024 at 10:57 ΠΜ, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!! Εδώ Σέρρες σήμερα βρέχει και είμαι πολύ ευχαριστημένη γι'αυτό!! Σήμερα αν και δεν το πιστεύω ακόμα είμαι ακιρβως 10 εβδομάδων 🥰🥰 απίστευτο μου φαίνεται!! Και περίμενα ότι τα συμπτώματα θα υποχωρούσαν αλλά γίνονται πιο έντονα !! Τα απογεύματα και βράδια έχω πολύ ανακατοσουρα και αναγουλα αλλά ευτυχώς το πρωί είμαι περδικη!! Εσείς πώς τα πάτε??

Κοριτσια μου δν προλαβα χθες ν μπω να δω τα νεα σας.... ❤️

Αννιτακι μου κι εγω ωρες ωρες εχω καποια ανακατοσουρα.. δν εχω ταση γ εμετο αλλα νιωθω το στομαχι μου χαλια.. κ μαλιστα το παθαινω με τροφες π μου αρεσουν υπο κσ... τι να πω;; ευτυχως δν το νιωθω συχνα μεσα στη μερα...

Παντως σ εμενα εμφανιστηκαν αυτες οι ανακατοσουρες με το π εκλεισα την 8η εβδ κ μπηκα στην 9η...😬

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elenaki_ μου ποσο νιωθω το αγχος σου...💞

Αγχωνομαι κι εγω τοσο π δε θελω να φτασει η Πεμπτη... 😔 βασικα φοβαμαι πολυ μηπως δν εχουν μεγαλωσει τα κουκουνια ή σταματησε η καρδουλα του ενος....

απο την αλλη βεβαια θελω (και προσπαθω οσο μπορω) να σκεφτομαι θετικα...✌️ευτυχως με ξεσηκωνει ο αντρας μου!!

Αυριο τι ωρα ειναι η αυχενικη σου κοριτσι μου;;; θα δεις που ολα θα ειναι τελεια κ θα φερεις γουρι σε ολες μας!!!🙏🤰🧿❤️

Μην ακους τις δικες μου φοβιες.. φταιει κ η τηλεργασια νομιζω... τοσες ωρες κλεισμενη στ σπιτι, το μυαλο ολο σκεψεις κανει.. κ ως γνωστον το μυαλο πιο ευκολα βρισκει το δρομο προς το αρνητικο σεναριο παρα γ το θετικο...😩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η marw90 είπε:

Καλά είμαι... μου έκανε ο γιατρός στο ιατρείο του αποξεση Κ γλίτωσα την κλινική την προηγούμενη Τετάρτη! Πίνω αντιβιωση τώρα κ από Πέμπτη δλδ μεθαύριο θάλασσα κ επαφές μου είπε δλδ μια εβδομάδα μετά...εγώ νόμιζα ότι θέλει παραπάνω καιρό αλλά για να το λέει. Δεν έβγαλα πολύ αίμα. Δεν με έζησε δεν κάνει τέτοια βίαια πράγματα αυτός μου είπε.απλα μου το έβγαλε κ με καθάρισε....

Μαρω μου διάβασα τα νέα σου. Σου είπε ότι μπορείτε δηλαδή να έχετε ολοκληρωμένες επαφές ήδη από τον πρώτο μήνα; 
δεν γνωρίζω γι αυτό σε ρωτάω να δω πως το έχετε στο μυαλό σας κ αν θέλεις να προσπαθήσετε ξανά άμεσα! Θα σε βοηθήσει αν ξεσκάσεις λίγο κ φύγεις από το καθημερινό σου περιβάλλον. Έχεις άδεια; Θα πάτε κάπου διακοπές; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Antonia2 κορίτσι μου μην κάνεις τέτοιες σκέψεις!! Όλα θα είναι καλά!! Θα είναι μια χαρά τα μωράκια σου!! Τι ώρα είναι αύριο το ραντεβού σου?? @Elenaki_κορίτσι μου καλή επιτυχία σήμερα αν και είμαι σίγουρη ότι όλα είναι τέλεια!! Θα κάνεις την καλύτερη αρχή με την αυχενική σου 🥰♥️♥️🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elenaki_ να απολαύσεις σήμερα τον υπέρηχο κ όλα ν είναι τέλεια (που είμαι σίγουρη οτι θα είναι ❤️

γραψε μας όταν βρεις ευκαιρία θα μπαίνω να τσεκάρω 🎉🎉🎉🎉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσιαααα  🌝

@Antonia2 σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και εγώ έτσι σκέφτομαι συνεχώς, αλλά δεν μας κάνει καλό. Πρέπει να είμαστε θετικές. Να σου πω την αλήθεια βλέπω και λίγο την κοιλίτσα που πάει δειλά δειλά να ξεπεταχτεί και νομίζω πως με κάνει να νιώθω μια ασφάλεια. Όλα θα πάνε τέλεια😊

@Elenaki_ εύχομαι να πάνε όλα καλά με τον υπέρηχο σας. Κοίταξε να το χαρείς όσο μπορείς και να κάνεις την καλή αρχή για όλες μας. Θα αναμένουμε νέα σου👶

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Antonia2 @ΛΕΥΚΗ @annitakianna @Xrisa95

Καλημέρα κορίτσια!!!

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για την θετική σας ενέργεια!!Η αλήθεια είναι ότι ξύπνησα χωρίς άγχος,νιώθω ότι θα πάνε όλα καλά 🙏🧿🌈 Σίγουρα με βοήθησε κι ότι το είδα μια βδομάδα πριν!!

Το ραντεβού το έχω στις 20.00, οπότε έχουμε δρόμο ακόμα!!

Σε άλλα νέα,να σας πω ότι ενώ είχαν σταματήσει οι αναγουλες... επανήλθαν!!

Επίσης χθες,φτερνίστικα και ένιωσα σαν μπουρμπουλήθρες κάτω χαμηλά στη κοιλιά,το έχει πάθει καμία!??

Κάθε μέρα και κάτι καινούριο!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μου!!! 💗💐 Καλή Τεταρτη να έχουμε!! 

@annitakianna μου αυριο στις 6μιση θα με δει ο γιατρος!! Νομιζω ολες μας φοβομαστε λιγο πολυ... εγω το παρακανω λιγο... 🫣😬😇 μακαρι Αννιτακι μου να πανε ολα καλα για ολες μας!!!🙏🤰🧿

@ΛΕΥΚΗ μου δικιο εχεις!!! Ειναι αυτο π σε πιανει οταν φτανει η στιγμη του υπερηχου.. που ανυπομονεις, αγωνιας κ φοβασαι ταυτοχρονα...

Αχ τι ωραια π μεγαλωνει η κοιλιτσα σου!!! 🥰🥰🥰 Εμενα ιδια κ απαραλλαχτη προς το παρον.. ισως ειναι κ νωρις ακομα.. βεβαια υπαρχουν στιγμες π τη νιωθω πιο φουσκωμενη (κ δν εννοω οταν τρωω 😜) κι αλλες π ειναι τελειως επιπεδη..

@Elenaki_ μου ολη η θετικη μου ενεργεια μαζι σου σημερα!!! 🌬❤️🤰🙏🧿 στις 20.00 ε; αργα σε βαλανε!! Θ μας σκασουν! 😊

Αναγουλες ε;; μαλλον οπως ολα τα συμπτωματα πηγαινοερχονται κι αυτες.. ελπιζω συντομα να ειναι παρελθον!!🤞

@Xrisa95 μου εσυ που ολες μας εχεις εννοια κ τρεχεις πιο πολυ απ ολες μας με 2 παιδια, τι κανεις;; εισαι καλα;; τωρα που γυρισε ο αντρας σου σε βοηθαει οσο μπορει; 

Αληθεια, εσυ που εισαι εκπαιδευτικος (αν θυμαμαι καλα), ποση αδεια δικαιουσαι πριν κ μετα τη γεννα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η marw90 είπε:

Καλά είμαι... μου έκανε ο γιατρός στο ιατρείο του αποξεση Κ γλίτωσα την κλινική την προηγούμενη Τετάρτη! Πίνω αντιβιωση τώρα κ από Πέμπτη δλδ μεθαύριο θάλασσα κ επαφές μου είπε δλδ μια εβδομάδα μετά...εγώ νόμιζα ότι θέλει παραπάνω καιρό αλλά για να το λέει. Δεν έβγαλα πολύ αίμα. Δεν με έζησε δεν κάνει τέτοια βίαια πράγματα αυτός μου είπε.απλα μου το έβγαλε κ με καθάρισε....

Καλημερα Μαρω μου!!❤️

Σιδερενια ευχομαι!! Χαιρομαι που εισαι καλα κ δν ταλαιπωρηθηκες αλλο! Κι εγω ειχα παρει αντιβιωση περυσι κ επειδη ειχα καποιους εντονους πονους πηρα κανα 2 φορες αλγκοφρεν..

Για τις επαφες μου ειχε πει κι εμενα γυρω στις 10 μερες αλλα το εψαξα λιγο κ επειδη ειμαι επιρρεπης σε κολπικες φλεγμονες, αφησαμε 15 μερες να περασουν χωρις επαφες.. κ μετα πηραμε προφυλαξεις γ τον 1ο μηνα μετα την αποξεση..

Την εμπειρια μου σου καταθετω.. εσυ το γιατρο σου να ακους!!

Ευχομαι απο εδω κ περα μονο χαρες κοριτσι μου!! Κ πανω απ ολα Υγεια!!🙏❤️🧿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Καλημερα κοριτσια μου!!! 💗💐 Καλή Τεταρτη να έχουμε!! 

@annitakianna μου αυριο στις 6μιση θα με δει ο γιατρος!! Νομιζω ολες μας φοβομαστε λιγο πολυ... εγω το παρακανω λιγο... 🫣😬😇 μακαρι Αννιτακι μου να πανε ολα καλα για ολες μας!!!🙏🤰🧿

@ΛΕΥΚΗ μου δικιο εχεις!!! Ειναι αυτο π σε πιανει οταν φτανει η στιγμη του υπερηχου.. που ανυπομονεις, αγωνιας κ φοβασαι ταυτοχρονα...

Αχ τι ωραια π μεγαλωνει η κοιλιτσα σου!!! 🥰🥰🥰 Εμενα ιδια κ απαραλλαχτη προς το παρον.. ισως ειναι κ νωρις ακομα.. βεβαια υπαρχουν στιγμες π τη νιωθω πιο φουσκωμενη (κ δν εννοω οταν τρωω 😜) κι αλλες π ειναι τελειως επιπεδη..

@Elenaki_ μου ολη η θετικη μου ενεργεια μαζι σου σημερα!!! 🌬❤️🤰🙏🧿 στις 20.00 ε; αργα σε βαλανε!! Θ μας σκασουν! 😊

Αναγουλες ε;; μαλλον οπως ολα τα συμπτωματα πηγαινοερχονται κι αυτες.. ελπιζω συντομα να ειναι παρελθον!!🤞

@Xrisa95 μου εσυ που ολες μας εχεις εννοια κ τρεχεις πιο πολυ απ ολες μας με 2 παιδια, τι κανεις;; εισαι καλα;; τωρα που γυρισε ο αντρας σου σε βοηθαει οσο μπορει; 

Αληθεια, εσυ που εισαι εκπαιδευτικος (αν θυμαμαι καλα), ποση αδεια δικαιουσαι πριν κ μετα τη γεννα;

Καλημέρα Αντωνία μου δυστυχώς ο άντρας μου λείπει όλη μέρα (είναι με βάρδιες άλλοτε πρωί πρωί κ γυρνάει στις 5 το απόγευμα άλλοτε απογευματινός που γυρνάει στις 12 το βράδυ) συν γυμναστήριο συν φροντιστήριο που πηγαίνει για να μάθει την γλώσσα τον βλέπουμε καμία ώρα δυο την ημέρα το πολύ. 
Τα καταφέρνω γιατι μου αρέσουν κιόλας τα παιδάκια έχω υπομονή άρα είμαστε εντάξει. Το πρόβλημα θα είναι όταν θα έρθει το νεογέννητο που θα θέλει πολλές ώρες την προσοχή μου. Θα τα καταφέρουμε όμως κ τότε το πιστεύω 💪🏽 (είπα κ στον άντρα μου τότε θα έχει τελειώσει το φροντιστήριο θα πάρει κ την γονεϊκή άδεια κ το πρώτο διάστημα θα είναι μαζί μας) 

 

ως εκπαιδευτικός εξαρτάται αν είσαι μόνιμος η όχι 

δυστυχώς οι αναπληρωτές (που είναι όλοι οι νέοι ανθρώποι που τεκνοποιούν παίρνουν την άδεια τοκετού 56 μέρες πριν και 63 μέρες λοχείας. 
στον ιδιωτικό τομέα παίρνεις κ το 9μηνο του ΟΑΕΔ (όταν έκανα εγώ τ παιδιά μου ήταν 6μηνο) αλλά  δν το δικαιούνταν οι αναπληρωτές όσο ήμουν Ελλάδα. Δν ξέρω αν άλλαξε κάτι τα τελευταία 2 χρόνια που λείπω αλλά δεν νομίζω. 
 

είναι πραγματικά τραγική η κατάσταση γιατί αναγκάζονται οι γονείς τα βρεφακια να τα πηγαίνουν βρεφικό αν δν έχουν κάποια γιαγιά να τα κρατήσει. 
 

Ηταν κ ο λόγος που έφυγα (ήθελα να είμαι σπίτι με τα παιδιά να τα μεγαλώσω εγώ όπως θέλω και να δημιουργήσω μαζί τους έναν ασφαλή και υγιές δεσμό) 

Αν το δούμε ρεαλιστικά δεν βοηθάει το κράτος τους νέους να κάνουν παιδιά (πέραν του οικονομικού είναι κ οι γονεϊκές αδειες)

και η αλήθεια είναι ότι όσο δεν έχεις γεννήσει το παιδί λες οκ 3 μήνες θα κάτσω μαζί του μετά θα πάω για δουλειά αλλά όταν το γεννήσεις καταλαβαίνεις ότι 3 μήνες δεν είναι τίποτα. Γι αυτό κ η υποχρεωτική εκπαίδευση είναι από τα 4 (στην Γερμανία από τα 6)

 

δυστυχώς όμως δεν υπάρχουν επιλογές για τους γονείς.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Μαρω μου διάβασα τα νέα σου. Σου είπε ότι μπορείτε δηλαδή να έχετε ολοκληρωμένες επαφές ήδη από τον πρώτο μήνα; 
δεν γνωρίζω γι αυτό σε ρωτάω να δω πως το έχετε στο μυαλό σας κ αν θέλεις να προσπαθήσετε ξανά άμεσα! Θα σε βοηθήσει αν ξεσκάσεις λίγο κ φύγεις από το καθημερινό σου περιβάλλον. Έχεις άδεια; Θα πάτε κάπου διακοπές; 

Όχι καλη μου δεν θα πάμε πουθενά. Δουλεύω κ είμαστε τώρα φουλ σιζον! 

Κοίτα δε θέλω να γίνομαι κουραστική αλλά θα τον ξανά ρωτήσω για σιγουριά! Ναι μου είπε μετά από 1 εβδομάδα επαφες κ θάλασσα.  Εγώ διάβαζα μετα απο 3 εβδομάδες αλλά ίσως η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική πάντα!!! Εμένα δε με εξισε απλά μου το έβγαλε κ με καθάρισε....

Τώρα δε ξέρω αν πρέπει να προσέχουμε η αν πρέπει να κάνουμε πάλι ελευθερα όπως κάνουμε... γενικά έχω πολλές απορίες κ δε θέλω να ζαλίζω λ το γιατρο με αυτά...να μου πεις τον πληρώνουμε ναι αλλά ξέρεις.. 

Σίγουρα τώρα θα περιμένω περίοδο μου είπε σε 2 εβδομάδες περίπου θα έρθει κ μετά θέλω να κάνω ένα πακετο εξετάσεων θρομβοφυλλιας! 

Κ τον άλλο μήνα θα κάνω μια υστεροσκοπηση να δούμε τη μήτρα μέσα! 

Μακάρι να εφταιγε το ουρεοπλασμα που είχα η μακάρι να εφταιγε το ότι από καλά μικρόβια τους γαλακτοβακιλους εάν τους ξέρετε ειχα 9% κι αυτά πρέπει να τα έχουμε μέσα μας πάνω από 90% . Τώρα βάζω 2 φορές τη μέρα προβειοτικα κολπικα της eva που περιέχουν γαλακτοβακιλους μήπως κ ανέβει το ποσοστό. Γιατί η μήτρα μας έχει τα καλά κ τα κακά μικρόβια. Μπορεί λοιπόν το περιβάλλον της να μην ήταν φιλικό εφόσον ειχα μόνο 9% γαλακτοβακιλους να αναπτυχθεί το μωρό. 

@Antonia2 σε κάνω ταγκ να μη τα ξανά γράφω!!!!🩷🩷🩷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...