Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες-όλους. Έχω ξεκινήσει διαδικασία εξωσωματικής σε φυσικό κύκλο, σε απόλυτα φυσικό μάλιστα, χωρίς λήψη φαρμάκων. Δοκίμασα ήδη μια φορά, έγινε η ωοληψία, αλλά το ωάριο δεν η΄ταν ώριμο. Για το λόγο αυτό μου προτείνουν από τη μονάδα να πάρω ελάχιστα φάρμακα την επόμενη φορά, πράγμα το οποίο θα θέλαμε εγώ κ ο σύζυγός να αποφύγουμε. Ήθελα να ρωτήσω, εάν τα έχει κάποια καταφέρει, χωρίς τη λήψη φαρμάκων (έκανα μόνο την ovitrelle 36 ώρες πριν την ωοληψία). Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/6/2024 at 4:27 ΜΜ, ο/η optima85 είπε:

Καλησπέρα σε όλες-όλους. Έχω ξεκινήσει διαδικασία εξωσωματικής σε φυσικό κύκλο, σε απόλυτα φυσικό μάλιστα, χωρίς λήψη φαρμάκων. Δοκίμασα ήδη μια φορά, έγινε η ωοληψία, αλλά το ωάριο δεν η΄ταν ώριμο. Για το λόγο αυτό μου προτείνουν από τη μονάδα να πάρω ελάχιστα φάρμακα την επόμενη φορά, πράγμα το οποίο θα θέλαμε εγώ κ ο σύζυγός να αποφύγουμε. Ήθελα να ρωτήσω, εάν τα έχει κάποια καταφέρει, χωρίς τη λήψη φαρμάκων (έκανα μόνο την ovitrelle 36 ώρες πριν την ωοληψία). Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση. 

Καλησπέρα! Εγώ είχα κάνει φυσικό κύκλο χωρίς φάρμακα, παρά μόνο την οβιτρελ! Δεν είχα ανταπόκριση στα φάρμακα! Έφτασε βλαστοκυστη 5 ημερών! Έβαλα αυτήν κ άλλη μια που είχα στην κατάψυξη από φάρμακα! Έπιασε το ένα από τα 2! Τώρα ποιο, προφανώς και δεν ξέρω 😂😂 

Πάντως επειδή έκανα 2 με φυσικό κύκλο κι εγώ, την πρώτη δεν πήραμε ωάριο. Οπότε συμβαίνει! 

Με το καλό να τα καταφέρετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ούτε εγώ έχω ανταπόκριση στα φάρμακα και ακυρώσαμε την προσπάθεια. Στην επόμενη περίοδο θα είναι φυσικός κύκλος.

Άποψη μου, αν έχεις καλό απόθεμα, μπορείς να δοκιμάσεις με ενέσεις για να προχωρήσεις ίσως λίγο πιο γρήγορα την διαδικασία.

Αν το "γρήγορα" δεν είναι θέμα για σένα και τον σύζυγο σου τότε υπομονή και σε επόμενο κύκλο ίσως να έχεις το τυχερό αυγουλάκι.

Άλλωστε ο κάθε κύκλος είναι διαφορετικός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κορίτσι! Δεν είναι αδύνατο να πετύχεις με φυσικό. Πολλά κορίτσια έχουν πετύχει, απλά θέλει υπομονή και χρόνο ίσως. Έχω φίλη που ουσιαστικά με μια ωοθήκη προσπαθούσε, με φυσικούς και της πήρε σχεδόν δύο χρόνια. Χρειάστηκε 5 ωοληψίες για να φτιάξει δύο βλαστοκύστες, τις έβαλε και η μία πέτυχε!

Το θέμα είναι τι σου ταιριάζει. Αν έχεις έστω και 2-3 ωάρια τον μήνα θα σου έλεγα κι εγώ ότι είναι προτιμότερο να πάρεις λίγα φάρμακα (mini ivf ή αυτο που λέμε φυσικό τροποποιημένο) και να σου πάρει περισσότερα ωάρια. Αφού μπαίνεις στη διαδικασία να κάνεις τη μέθη και να πληρώνεις χειρουργείο, ας αυξήσεις τις πιθανότητες για εμβρυάκι. Μην φοβάσαι, δεν είναι επικίνδυνο να πάρεις ορμόνες για λίγες μέρες, αν δεν συντρέχει άλλος ιατρικός λόγος.

Καλή επιτυχία!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...