Μετάβαση σε περιεχόμενο

🍒Ιούνης τρέφει κεράσια στ' αμπέλι, και τα πολυπόθητα μωράκια μας στέλλει! 🍒🧿👶🤰🏼


Recommended Posts

στις πριν 18 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

κ μια επαφη να έχεισ κ εισαι σε ωορρηξια πάλι μπορεις να μείνεις εγκυος φτανει να βρεις το ταιμινγκ. απλά εμενα η γιατρος μου, μου είπε να το κανουμε ετσι ότν ηδη φτασααμε τον δευτερο χρονο για να πάρουμε όλα τα περιθωρια...αλλά αμα είναι να έρθει θα έρθει.!!! καλη επιτυχια μια χαρα είναι οι επαφες σου παντως

Πολύ σωστά. Εγώ 3 εγκυμοσύνες έχω στο ενεργητικό μου κ οι τρεις έγιναν με μια επαφη μόνο  2 μέρες πριν την ωορρηξία. 
 

και ο άντρας μου έχει κάνει εγχείρηση κιρσοκηλης με πολύ κακό σπερμα. Φυσικά αυτό δεν φτιάχνεται με την εγχείρηση αλλά όταν είναι επιτυχημένη δν χειροτερεύει. Εμείς δν μάθαμε ποτέ τι έγινε γιατί έμεινα έγκυος μετά από λίγο. 

μας έλεγαν θα δυσκολευτούμε πολύ κ με βάση τα νούμερα του σπερμοδιαγραμματος έτσι ήταν το αναμενόμενο αλλά…η γονιμότητα κ η σύλληψη είναι ένας απρόβλεπτος κόσμος μερικές φορές. 
 

με τον καιρό κ όπως εξελίχτηκαν τα πράγματα εμείς ξεχάσαμε σαν ζευγάρι το πολύ κακό σπερμα. Ούτε βιταμίνες πήρε ποτέ ούτε τίποτα. Ο άντρας μου έχει αυτοπεποίθηση γενικα κ ποτέ δεν τον επηρέασε το θέμα. 
 

Σαφώς κ αν έχεις πολλές επαφές αυξάνεις τις πιθανότητες αλλά κ πάλι τίποτα δεν είναι σίγουρο. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλημέρα κι απο μένα κορίτσια μου!

Όταν λες αίμα;;; κανονικό;;; δηλαδή κατέβηκε κανονικά η περίοδος; Έχεις ροη; 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα σου έχει ξανά έρθει 11μτω η περιοδος ; 

Απρίλιο στις 11ΜΤΩ Μάιο στις 12ΜΤΩ και τώρα αν είναι περιοδος 11ΜΤΩ.. λεω για αυτους του μηνες επειδη εκανα και τα τεστακια, για τους προηγούμενους που δεν εκανα δε ξέρω ..μέχρι στιγμής στο χαρτι σκουπιζω κανονικό ροζοκοκκινο και είχα βάλει ένα σερβιετακι που κατέβηκε και κει λίγο...τώρα δεν ξέρω θα είμαι και όλη μέρα έξω σήμερα , πφφφφ στεναχωριέμαι πάρα πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Maria98 είπε:

 

Απρίλιο στις 11ΜΤΩ Μάιο στις 12ΜΤΩ και τώρα αν είναι περιοδος 11ΜΤΩ.. λεω για αυτους του μηνες επειδη εκανα και τα τεστακια, για τους προηγούμενους που δεν εκανα δε ξέρω ..μέχρι στιγμής στο χαρτι σκουπιζω κανονικό ροζοκοκκινο και είχα βάλει ένα σερβιετακι που κατέβηκε και κει λίγο...τώρα δεν ξέρω θα είμαι και όλη μέρα έξω σήμερα , πφφφφ στεναχωριέμαι πάρα πολύ 

Για αρχή να μη στεναχωριέσαι! Μήπως η ωορηξία σου γίνεται κάποιες μέρες νωρίτερα; Μήπως να ξεκινήσετε επαφές, μέρα παρά μέρα σε όλον τον κύκλο και όχι μόνο γύρω απο την ωορηξία; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Maria98 είπε:

 

Απρίλιο στις 11ΜΤΩ Μάιο στις 12ΜΤΩ και τώρα αν είναι περιοδος 11ΜΤΩ.. λεω για αυτους του μηνες επειδη εκανα και τα τεστακια, για τους προηγούμενους που δεν εκανα δε ξέρω ..μέχρι στιγμής στο χαρτι σκουπιζω κανονικό ροζοκοκκινο και είχα βάλει ένα σερβιετακι που κατέβηκε και κει λίγο...τώρα δεν ξέρω θα είμαι και όλη μέρα έξω σήμερα , πφφφφ στεναχωριέμαι πάρα πολύ 

Κορίτσι μου λυπάμαι που δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα αυτός ο μήνας, αλλά μη μου στεναχωριέσαι για αρχή! Θα έρθει το σποράκι, έχετε μπει σε μια καλή σειρά και βλέποντας τα τελευταία τεστάκια σου έχεις βρεις τις μέρες κλειδί και κάνετε πολύ καλά στοχευμένες επαφές απο νωρίς. Όλα θα πάνε καλά 🙏 το σώμα ξέρει, κι όταν είναι έτοιμο θα κάνει τη δουλειά του ❤️

Εμένα με προβληματίζει λίγο η ωχρινική φάση που λες ότι δεν είναι σταθερή κι επειδή είχα κι εγώ το ίδιο θέμα μετά την παλλίνδρομη, θα σου πρότεινα να το ρίξεις λίγο σα θέμα με το/η γιατρό σου. Βέβαια 11-12 μέρες που λες είναι σούπερ, εγώ είχα 9η-10η για κάποιο διάστημα, απλά η ειδικός γονιμότητας μου έδωσε να παίρνω μυοινοσιτόλη κι από τότε αυξήθηκε η ωχρινική μου φάση από 9-10 σε 12. Δες μήπως σου πει κάτι γι αυτό, αν και 11-12 είσαι μέσα στα φυσιολογικά όρια η αλήθεια είναι. 

Σε καμία περίπτωση δε θέλω να σε ανησυχήσω για κάτι, όπως σου είπα 11-12 είναι πολύ καλά, απλά το αναφέρω διότι κι εμένα μου συνέβη μετά την παλλίδρομη να υπάρχει μια αστάθεια με την ωχρινική. ίσως είναι και μια ένδειξη ότι το σώμα ακόμα επανέρχεται, εγώ τουλάχιστον αυτό έλεγα στον εαυτό μου, κι όταν "εστρωσε" κάπως η ωχρινική μου φάση τους επόμενους μήνες έμεινα έγκυος. Δυστυχώς εμείς μπορεί να είμαστε έτοιμες να προσωρήσουμε, αλλά πρέπει να ακούμε και το σώμα μας στο οποίο δεν έχουμε τον απόλυτο έλεγχο πάντα.

Θα έρθει σύντομο το ουράνιο τόξο σου 🌈

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maria98 είπε:

 

Απρίλιο στις 11ΜΤΩ Μάιο στις 12ΜΤΩ και τώρα αν είναι περιοδος 11ΜΤΩ.. λεω για αυτους του μηνες επειδη εκανα και τα τεστακια, για τους προηγούμενους που δεν εκανα δε ξέρω ..μέχρι στιγμής στο χαρτι σκουπιζω κανονικό ροζοκοκκινο και είχα βάλει ένα σερβιετακι που κατέβηκε και κει λίγο...τώρα δεν ξέρω θα είμαι και όλη μέρα έξω σήμερα , πφφφφ στεναχωριέμαι πάρα πολύ 

Είναι λογικό να στεναχωριέσαι κορίτσι μου να περιμενεις τοση λαχτάρα να περάσουν οι μερες να δεις ένα θετικό αποτελέσματα και να μην το έχεις 

Επαφες είχες καλές αν θυμάμαι καλά και πιο πριν από το θετικό τεστ 

Αυτό που λέει η ΘέτιςΚ συμφωνώ κανε μια ερώτηση πες τον γιατρό σου να δεις τι θα σου πει δεν έχεις να χάσεις κάτι 

Έχεις γιατρό τώρα στα κοντά ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Κορίτσι μου λυπάμαι που δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα αυτός ο μήνας, αλλά μη μου στεναχωριέσαι για αρχή! Θα έρθει το σποράκι, έχετε μπει σε μια καλή σειρά και βλέποντας τα τελευταία τεστάκια σου έχεις βρεις τις μέρες κλειδί και κάνετε πολύ καλά στοχευμένες επαφές απο νωρίς. Όλα θα πάνε καλά 🙏 το σώμα ξέρει, κι όταν είναι έτοιμο θα κάνει τη δουλειά του ❤️

Εμένα με προβληματίζει λίγο η ωχρινική φάση που λες ότι δεν είναι σταθερή κι επειδή είχα κι εγώ το ίδιο θέμα μετά την παλλίνδρομη, θα σου πρότεινα να το ρίξεις λίγο σα θέμα με το/η γιατρό σου. Βέβαια 11-12 μέρες που λες είναι σούπερ, εγώ είχα 9η-10η για κάποιο διάστημα, απλά η ειδικός γονιμότητας μου έδωσε να παίρνω μυοινοσιτόλη κι από τότε αυξήθηκε η ωχρινική μου φάση από 9-10 σε 12. Δες μήπως σου πει κάτι γι αυτό, αν και 11-12 είσαι μέσα στα φυσιολογικά όρια η αλήθεια είναι. 

Σε καμία περίπτωση δε θέλω να σε ανησυχήσω για κάτι, όπως σου είπα 11-12 είναι πολύ καλά, απλά το αναφέρω διότι κι εμένα μου συνέβη μετά την παλλίδρομη να υπάρχει μια αστάθεια με την ωχρινική. ίσως είναι και μια ένδειξη ότι το σώμα ακόμα επανέρχεται, εγώ τουλάχιστον αυτό έλεγα στον εαυτό μου, κι όταν "εστρωσε" κάπως η ωχρινική μου φάση τους επόμενους μήνες έμεινα έγκυος. Δυστυχώς εμείς μπορεί να είμαστε έτοιμες να προσωρήσουμε, αλλά πρέπει να ακούμε και το σώμα μας στο οποίο δεν έχουμε τον απόλυτο έλεγχο πάντα.

Θα έρθει σύντομο το ουράνιο τόξο σου 🌈

 

στις πριν 7 ώρες, ο/η Elk είπε:

Είναι λογικό να στεναχωριέσαι κορίτσι μου να περιμενεις τοση λαχτάρα να περάσουν οι μερες να δεις ένα θετικό αποτελέσματα και να μην το έχεις 

Επαφες είχες καλές αν θυμάμαι καλά και πιο πριν από το θετικό τεστ 

Αυτό που λέει η ΘέτιςΚ συμφωνώ κανε μια ερώτηση πες τον γιατρό σου να δεις τι θα σου πει δεν έχεις να χάσεις κάτι 

Έχεις γιατρό τώρα στα κοντά ; 

 

στις πριν 8 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Για αρχή να μη στεναχωριέσαι! Μήπως η ωορηξία σου γίνεται κάποιες μέρες νωρίτερα; Μήπως να ξεκινήσετε επαφές, μέρα παρά μέρα σε όλον τον κύκλο και όχι μόνο γύρω απο την ωορηξία; 

Κορίτσια δεν σας κρύβω,  εχθές το αγόρι μου την ώρα που με είχε αγκαλιά μου λέει λες να τα καταφέρουμε; και κείνος το σκέφτεται αρκετά,  τώρα θέλει να μιλήσουμε με κάποιο ανδρολογο μήπως υπάρχει σε εκείνον κάποιο θέμα,  έχει φοβηθεί κι εκείνος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Maria98 είπε:

 

 

Κορίτσια δεν σας κρύβω,  εχθές το αγόρι μου την ώρα που με είχε αγκαλιά μου λέει λες να τα καταφέρουμε; και κείνος το σκέφτεται αρκετά,  τώρα θέλει να μιλήσουμε με κάποιο ανδρολογο μήπως υπάρχει σε εκείνον κάποιο θέμα,  έχει φοβηθεί κι εκείνος 

Θα τα καταφέρετε γλυκιά μου, έχετε ήδη μια εγκυμοσύνη στο ιστορικό σας που αν θυμάμαι σωστά ήρθε σχετικά εύκολα. Θα ξαναγίνει το θαύμα όσο κι αν φαίνεται μακρινό τώρα. Στο λέω εγώ που η πρώτη μου εγκυμοσύνη ήρθε με τη μία με μετρημένες 3 επαφές σε ό,τι να ναι μέρες γιατί δεν είχα ιδέα από γόνιμες κτλ όταν ξεκίνησα. Κι όταν λοιπόν ξανα ξεκινήσαμε τον Ιούλιο του 2023 πίστευα ότι θα έρθει εξίσου εύκολα. Δεν ήρθε όσο άμεσα όσο και την πρώτη φορά, αλλά πιστεύω πως όταν ήρθε τότε ήταν πραγματικά έτοιμο και το σώμα μου. Απ τον Ιούλιο μέχρι το Δεκέμβρη πέρυσι ο κύκλος μου είχε γίνει από 30-33 μέρες 26-27, η περίοδος μου άλλαξε τόσο πολύ, λες και ξαναγεννήθηκα ένα πράγμα. Από το Φλεβάρη και μετά νιώθω ότι επανήλθε το σώμα μου σε μια κανονικότητα, όχι όπως ήταν προ εκείνης της εγκυμοσύνης αλλά ήρθε σε μια αρμονία. Και τότε ήταν που ξαναέμεινα έγκυος. 1 χρόνο ακριβώς μετά την αποβολή. Καταλαβαίνω ότι ένας χρόνος σου ακούγεται τώρα ένας αιώνας, αλλά είναι η πραγματικότητα κάποιες φορές. Άλλες περιπτώσεις πετυχαίνουν άμεσα, όπως η @Elk, αλλες πιο μετά, ποτέ δε θα ξέρουμε το γιατί και το πώς. Το πιο σημαντικό είναι να μην αφήσετε αυτό το θέμα της σύλληψης να σας καταβάλει εσένα και το σύντροφό σου. Προσπαθείστε να εστιάσετε στους εαυτούς σας, κάντε βόλτες, εκδρομές ό,τι μπορείτε, να χαίρεστε αυτό που έχετε ήδη, ο ένας τον άλλο. Η αναμονή είναι ψυχοφθόρα αλλά ζήστε το παρόν - είστε μαζί, ε΄ιστε αγαπημένοι κι υγιείς. Αυτό ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Μόλις γυρίσαμε από τον γιατρό. Είδαμε τον σάκο που έχει μεγαλώσει πολύ και τον λεκιθικο ασκό. Εμβρυϊκά στοιχεία δεν είδαμε και καρδούλα, όσο και αν προσπαθήσαμε, δεν ακούσαμε. 
Βέβαια δεν απογοητεύτηκα γιατί ξέρω πως είναι πολύ νωρίς ακόμα ( 5w 3d). 
Μας είπε πως για τις εβδομάδες μας είμαστε πολύ καλά και πως θα ακούσουμε καρδούλα την άλλη εβδομάδα. Αυτααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Μόλις γυρίσαμε από τον γιατρό. Είδαμε τον σάκο που έχει μεγαλώσει πολύ και τον λεκιθικο ασκό. Εμβρυϊκά στοιχεία δεν είδαμε και καρδούλα, όσο και αν προσπαθήσαμε, δεν ακούσαμε. 
Βέβαια δεν απογοητεύτηκα γιατί ξέρω πως είναι πολύ νωρίς ακόμα ( 5w 3d). 
Μας είπε πως για τις εβδομάδες μας είμαστε πολύ καλά και πως θα ακούσουμε καρδούλα την άλλη εβδομάδα. Αυτααα

Τέλεια κορίτσι μου, όπως είχαμε πει και την άλλη φορά που ήσουν στο δίλημμα πότε να κλείσεις, αυτά που είδατε είναι τα αναμενόμενα όπως σου είπε κι ο γιατρός σου άλλωστε ❤️ Το μωράκι εξελίσσεται όπως θα πρεπε! Με το καλό, όταν περάσουν 2-3 βδομάδες να ακούσετε και καρδούλα 💫

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Μόλις γυρίσαμε από τον γιατρό. Είδαμε τον σάκο που έχει μεγαλώσει πολύ και τον λεκιθικο ασκό. Εμβρυϊκά στοιχεία δεν είδαμε και καρδούλα, όσο και αν προσπαθήσαμε, δεν ακούσαμε. 
Βέβαια δεν απογοητεύτηκα γιατί ξέρω πως είναι πολύ νωρίς ακόμα ( 5w 3d). 
Μας είπε πως για τις εβδομάδες μας είμαστε πολύ καλά και πως θα ακούσουμε καρδούλα την άλλη εβδομάδα. Αυτααα

Μπράβο όλα πηγαίνουν πολύ καλά αυτά που ήταν να δείτε τα είδατε 😊.. καρδούλα είναι νωρίς ακομα κορίτσι μου φαντάζομαι πως το περίμενες πως δεν θα ακούγατε από τόσο νωρίς 

εγω 7 εβδ άκουσα καρδούλα είχε 129 παλμούς 

8 εβδ είχε 158 παλμούς 

με το καλό να ακούσετε την καρδούλα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maria98 είπε:

 

 

Κορίτσια δεν σας κρύβω,  εχθές το αγόρι μου την ώρα που με είχε αγκαλιά μου λέει λες να τα καταφέρουμε; και κείνος το σκέφτεται αρκετά,  τώρα θέλει να μιλήσουμε με κάποιο ανδρολογο μήπως υπάρχει σε εκείνον κάποιο θέμα,  έχει φοβηθεί κι εκείνος 

Είναι λογικό να αγχώνεται και εκεινος όταν θέλεις κάτι πολύ το σκέφτεσαι συνέχεια αλλά κορίτσι μου είχατε μια σύλληψη που αυτό είναι στα + σας  

δωσε λίγο χρόνο ακόμα στο σώμα σου και αν δεν, τότε να το ψάξεις λίγο παρά πάνω δεν προσπαθείτε και πολύ καιρό από όσο θυμάμαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Maria98 είπε:

 

 

Κορίτσια δεν σας κρύβω,  εχθές το αγόρι μου την ώρα που με είχε αγκαλιά μου λέει λες να τα καταφέρουμε; και κείνος το σκέφτεται αρκετά,  τώρα θέλει να μιλήσουμε με κάποιο ανδρολογο μήπως υπάρχει σε εκείνον κάποιο θέμα,  έχει φοβηθεί κι εκείνος 

Είμαι εγω στην φάση με εσένα.. Εγω δεν είχα κάποια αποβολή ή βιοχημική αλλά είμαστε στις προσπάθειες εδώ και λίγους μήνες. Κάθε μήνα απογοητεύομαι που βλέπω περίοδο αλλά δεν το βάζω κάτω! Τώρα παίρνω  κάποιες βιταμίνες που μου έδωσε ο γυναικολόγος δεν ξέρω αν επιτρέπεται να τις γράψω ποιες είναι.
 Εδώ και ένα μήνα που τις παίρνω μου έχει έρθει μια αισιοδοξία!🙏🏻 Είμαι σίγουρη ότι κάποια στιγμή θα έρθουν και σε εμάς τα θετικά τεστακια μας!!!! Δεν έγινε ούτε εμένα αυτόν τον μήνα αλλά περιμένω τώρα να μου τελειώσει η περίοδος και να ξεκινήσω ξανά τις προσπάθειες! 
Θα μας έρθει που θα παειιιιιιι!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Μόλις γυρίσαμε από τον γιατρό. Είδαμε τον σάκο που έχει μεγαλώσει πολύ και τον λεκιθικο ασκό. Εμβρυϊκά στοιχεία δεν είδαμε και καρδούλα, όσο και αν προσπαθήσαμε, δεν ακούσαμε. 
Βέβαια δεν απογοητεύτηκα γιατί ξέρω πως είναι πολύ νωρίς ακόμα ( 5w 3d). 
Μας είπε πως για τις εβδομάδες μας είμαστε πολύ καλά και πως θα ακούσουμε καρδούλα την άλλη εβδομάδα. Αυτααα

Μια χαρά είδατε αυτά που έπρεπε για τις εβδομάδες που είσαι 🥳❤️

πότε θα πας για καρδούλα; 
 

εγω έχω την Δευτέρα ραντεβού και με βάση τον κύκλο μου που είναι 33 μέρες θα είμαι 4+6 άρα πολύ νωρίς, ίσα να δούμε κάτι. (με βάση την περίοδο είναι 5 μέρες πίσω η σύλληψη αλλά όλα καλά) 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα καλό Σαββατοκύριακο σε όλες ❤️

 

Ελλαδα διαβάζω έχετε ζέστη άρα όσες μπορείτε βουρ για θαλασσιτσα😊 να περάσετε όμορφα ότι και να κάνετε..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Elk είπε:

Μπράβο όλα πηγαίνουν πολύ καλά αυτά που ήταν να δείτε τα είδατε 😊.. καρδούλα είναι νωρίς ακομα κορίτσι μου φαντάζομαι πως το περίμενες πως δεν θα ακούγατε από τόσο νωρίς 

εγω 7 εβδ άκουσα καρδούλα είχε 129 παλμούς 

8 εβδ είχε 158 παλμούς 

με το καλό να ακούσετε την καρδούλα ❤️

Καλημέρα κορίτσι μου. Ναι το ήξερα πως δεν θα ακούγαμε. Ρώτησα τον γιατρό σχετικά και μου είπε πως θα ακούσουμε σίγουρα την άλλη εβδομάδα. Όποτε μας έκλεισε ραντεβού για την άλλη  Παρασκευή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Μια χαρά είδατε αυτά που έπρεπε για τις εβδομάδες που είσαι 🥳❤️

πότε θα πας για καρδούλα; 
 

εγω έχω την Δευτέρα ραντεβού και με βάση τον κύκλο μου που είναι 33 μέρες θα είμαι 4+6 άρα πολύ νωρίς, ίσα να δούμε κάτι. (με βάση την περίοδο είναι 5 μέρες πίσω η σύλληψη αλλά όλα καλά) 
 

Μας είπε να πάμε την επόμενη Παρασκευή που θα είμαστε 6w και 3d. 
Και εγώ τον πρώτο υπέρηχο τον εκανα στις 4 εβδομάδες και 3 μέρες και είδαμε σάκο. 
Εύχομαι να πάνε όλα καλά με τον υπέρηχο σου🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Τέλεια κορίτσι μου, όπως είχαμε πει και την άλλη φορά που ήσουν στο δίλημμα πότε να κλείσεις, αυτά που είδατε είναι τα αναμενόμενα όπως σου είπε κι ο γιατρός σου άλλωστε ❤️ Το μωράκι εξελίσσεται όπως θα πρεπε! Με το καλό, όταν περάσουν 2-3 βδομάδες να ακούσετε και καρδούλα 💫

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου. Η αλήθεια είναι πως εγώ είπα να μην πάμε αλλά επέμενε ο άντρας μου και δεν ήθελα να του το χαλάσω. 
τωρα ο γιατρός μας είπε πως θα ακούσουμε καρδούλα την άλλη εβδομάδα με το καλό. Άρα θα πάμε την Παρασκευή και βλέπουμε…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Ναι το ήξερα πως δεν θα ακούγαμε. Ρώτησα τον γιατρό σχετικά και μου είπε πως θα ακούσουμε σίγουρα την άλλη εβδομάδα. Όποτε μας έκλεισε ραντεβού για την άλλη  Παρασκευή. 

Εμένα με είχε βάλει 6 και 3 (περίπου αν θυμάμαι καλα )να πάμε για καρδιά αλλά κάτι του έτυχε και με ακύρωσε το ραντεβού ο γιατρός και πήγα 7 εβδ και πιστεύω καλύτερα που έγινε έτσι γιατί 6&3 πάλι δεν ξέρω αν θα μπορούσα να ακούσω κάτι γιατί στις 7 εβδ που πήγα ο ήχος δεν ήταν πολύ δυνατός της καρδιάς αλλά μετά από μια βδομάδα ήταν δυνατός και καθαρός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Μας είπε να πάμε την επόμενη Παρασκευή που θα είμαστε 6w και 3d. 
Και εγώ τον πρώτο υπέρηχο τον εκανα στις 4 εβδομάδες και 3 μέρες και είδαμε σάκο. 
Εύχομαι να πάνε όλα καλά με τον υπέρηχο σου🙏

Καλημέρα κι απο μένα κορίτσια μου! Και πάλι νωρίς μου φαίνεται κορίτσι μου. Αλλά πήγαινε την άλλη Παρασκευή και βλέπεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα καλό Σαββατοκύριακο σε όλες ❤️

 

Ελλαδα διαβάζω έχετε ζέστη άρα όσες μπορείτε βουρ για θαλασσιτσα😊 να περάσετε όμορφα ότι και να κάνετε..!

Ααααχχχχ μακάρι να μπορούσσα να πάω κορίτσι μου. Δεν την αντέχω τη ζέστη ούτε στα κανονικά μου... Όχι τώρα που είμαι 30 εβδομάδων έγγυος και +10 κιλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να ρωτήσω στις κοπέλες που ο σύντροφος έχει προβεί σε ανδρολογικο έλεγχο, πως προέκυψε; για παράδειγμα προέκυψε ύστερα από αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες; ως προγγενητικος έλεγχος; σε τι στάδιο έγινε ο έλεγχος; 

Επειδή ο συντροφος μου θέλει να προβεί σε εξετάσεις,  φοβάται θα το έλεγα,  είναι 34 χρονών και κάπως θέλει να το αποκλείσουμε σαν ενδεχόμενο (είναι επηρεασμένος και από ένα γνωστό μας που είχε θέμα εκείνος και πλέον δεν μπορεί να κάνει άλλο παιδάκι με δικό του σπερμα) 

Έχουμε εδώ στην περιοχή ανδρολογο-ουρολόγο, είχε χρειαστεί κάποια στιγμή να τον επισκεφθούμε και σε ερώτηση μου αν αναλαμβάνει ανδρολογικο έλεγχο για υπογονιμοτητα θυμάμαι είχε πει ναι...κοίταξα βέβαια είναι και το genesis crete που τα αναλαμβάνει αυτά εξ ολοκλήρου αφού είναι κέντρο εξωσωματικης, δεν ξέρω, να έρθω πρώτα σε επικοινωνία με τον γιατρό εδώ ή κατευθείαν στο κέντρο αυτό;

Όσον αφορά τα δικά μου φαντάζομαι αφού υπήρξε μια σύλληψη τον περασμένο Οκτώβριο θα είναι εντάξει οι σάλπιγγες κλπ , δε ξέρω μήπως και η αποξεση που είχα κάνει βοηθάει γενικα και την μητρα να ναι πιο καθαρή και έτοιμη για επόμενη σύλληψη 

Γιατρό που να με παρακολουθεί δεν έχω,  είχα έρθει σε επικοινωνία με τον υποψήφιο γιατρό που θέλω να έχω,  αλλά τηλεφωνικά, δεν έχουμε γνωριστεί ακόμα να το πω έτσι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Maria98 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω στις κοπέλες που ο σύντροφος έχει προβεί σε ανδρολογικο έλεγχο, πως προέκυψε; για παράδειγμα προέκυψε ύστερα από αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες; ως προγγενητικος έλεγχος; σε τι στάδιο έγινε ο έλεγχος; 

Επειδή ο συντροφος μου θέλει να προβεί σε εξετάσεις,  φοβάται θα το έλεγα,  είναι 34 χρονών και κάπως θέλει να το αποκλείσουμε σαν ενδεχόμενο (είναι επηρεασμένος και από ένα γνωστό μας που είχε θέμα εκείνος και πλέον δεν μπορεί να κάνει άλλο παιδάκι με δικό του σπερμα) 

Έχουμε εδώ στην περιοχή ανδρολογο-ουρολόγο, είχε χρειαστεί κάποια στιγμή να τον επισκεφθούμε και σε ερώτηση μου αν αναλαμβάνει ανδρολογικο έλεγχο για υπογονιμοτητα θυμάμαι είχε πει ναι...κοίταξα βέβαια είναι και το genesis crete που τα αναλαμβάνει αυτά εξ ολοκλήρου αφού είναι κέντρο εξωσωματικης, δεν ξέρω, να έρθω πρώτα σε επικοινωνία με τον γιατρό εδώ ή κατευθείαν στο κέντρο αυτό;

Όσον αφορά τα δικά μου φαντάζομαι αφού υπήρξε μια σύλληψη τον περασμένο Οκτώβριο θα είναι εντάξει οι σάλπιγγες κλπ , δε ξέρω μήπως και η αποξεση που είχα κάνει βοηθάει γενικα και την μητρα να ναι πιο καθαρή και έτοιμη για επόμενη σύλληψη 

Γιατρό που να με παρακολουθεί δεν έχω,  είχα έρθει σε επικοινωνία με τον υποψήφιο γιατρό που θέλω να έχω,  αλλά τηλεφωνικά, δεν έχουμε γνωριστεί ακόμα να το πω έτσι 

Εμείς πριν ξεκινήσουμε προσπάθειες είχαμε πάει για προγεννητικό έλεγχο. Ο ουρολόγος είχε γράψει στον άνδρα μου σπερμοδιαγραμμα, κάτι ορμονολογικες και υπέρηχο όρχεων (Δεκέμβριος 2023). Επειδή θα πηγαίναμε διακοπές Χριστουγέννων έκλεισε τον υπέρηχο και τις ορμονολογικες τον Ιανουάριο του 23 όπου και τις έκανε. Λόγω κάποιων επαγγελματικών υποχρεώσεων έκλεισε το σπερμοδιαγραμμα μόλις το Φεβρουάριο, όμως τότε μάθαμε ότι ήμουν έγκυος κι έτσι δε πήγε ποτέ τελικά. Έπειτα το μωράκι πάλιδρομησε, κι αφού προσπαθούσαμε μέχρι και το Γενάρη φέτος χωρίς αποτέλεσμα, έχοντας κλείσει 1 χρόνο απ' την πρώτη προσπάθεια, πήγαμε σε ειδικό γονιμότητας η οποία ήταν κάθετη να γίνει το σπερμοδιαγραμμα πριν από οποιαδήποτε εξέταση σε μένα. Εφόσον το σπερμοδιαγραμμα βγήκε αρκετά καλό, μετά εγώ έκανα σαλπιγγογραφια, ορμονολογικες και μου έδωσε και μυο-ινοσιτολη. Εφόσον η σαλπιγγογραφια μου ήταν καθαρή μου πρότεινε έκτοτε την πρόκληση ωορρηξίας. 

Πάντως, πες στον άνδρα σου να μη φοβάται καθόλου, οι εξετάσεις του άνδρα είναι ανώδυνες και καθόλου παρεμβατικές! Και κυρίως πολύ πιο οικονομικές απ' της γυναίκας. Ξεκινήστε απ' τον ουρολόγο της περιοχής και μετά θα κινηθείτε εκ του αποτελέσματος 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Maria98 κορίτσι μ καλημέρα. Για τ σύντροφο σου θα κλείσετε ενα ραντεβού στον ουρολόγο αρχικα της περιοχής σας να του γράψει ενα σπερμοδιαγραμμα, μια καλλιεργεια και εναν ορμονολογικο ελεγχο. Αν βρεθει κατι βλέπετε σε 2ο χρονο πως θα κινηθείτε. Αυτα είναι απλα πραγματακια για να δειτε που κινειται τ σπερμα.

Απο οτι καταλαβαινω εισαι μικρουλα. Οποτε δ χρειάζεται να τρελαθείς στις εξετάσεις άμεσα. Στη θεση σου θα αφηνα τ καλοκαιρι να περάσει κ τ Σεπτέμβριο θ πηγαινα στο νεο γιατρο για ενα τεστ παπ κ να τ συζητήσουμε απο κοντα αυτα. Να σ γραψει εναν ορμονολογικο ελεγχο, να κανεις μια παρακολούθηση ωοηξιας και να κινειθειτε αναλογα. Εύχομαι να μην χρειαστεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Εμείς πριν ξεκινήσουμε προσπάθειες είχαμε πάει για προγεννητικό έλεγχο. Ο ουρολόγος είχε γράψει στον άνδρα μου σπερμοδιαγραμμα, κάτι ορμονολογικες και υπέρηχο όρχεων (Δεκέμβριος 2023). Επειδή θα πηγαίναμε διακοπές Χριστουγέννων έκλεισε τον υπέρηχο και τις ορμονολογικες τον Ιανουάριο του 23 όπου και τις έκανε. Λόγω κάποιων επαγγελματικών υποχρεώσεων έκλεισε το σπερμοδιαγραμμα μόλις το Φεβρουάριο, όμως τότε μάθαμε ότι ήμουν έγκυος κι έτσι δε πήγε ποτέ τελικά. Έπειτα το μωράκι πάλιδρομησε, κι αφού προσπαθούσαμε μέχρι και το Γενάρη φέτος χωρίς αποτέλεσμα, έχοντας κλείσει 1 χρόνο απ' την πρώτη προσπάθεια, πήγαμε σε ειδικό γονιμότητας η οποία ήταν κάθετη να γίνει το σπερμοδιαγραμμα πριν από οποιαδήποτε εξέταση σε μένα. Εφόσον το σπερμοδιαγραμμα βγήκε αρκετά καλό, μετά εγώ έκανα σαλπιγγογραφια, ορμονολογικες και μου έδωσε και μυο-ινοσιτολη. Εφόσον η σαλπιγγογραφια μου ήταν καθαρή μου πρότεινε έκτοτε την πρόκληση ωορρηξίας. 

Πάντως, πες στον άνδρα σου να μη φοβάται καθόλου, οι εξετάσεις του άνδρα είναι ανώδυνες και καθόλου παρεμβατικές! Και κυρίως πολύ πιο οικονομικές απ' της γυναίκας. Ξεκινήστε απ' τον ουρολόγο της περιοχής και μετά θα κινηθείτε εκ του αποτελέσματος 🙏

Εμείς η αλήθεια είναι πως προγεννητικό δεν είχαμε κάνει πριν μάθω για την εγκυμοσύνη επειδή δεν περιμέναμε πως θα πετύχουμε τόσο γρήγορα, μέσα σε 2 μήνες πιο στοχευμενης προσπάθειας είχε έρθει.  Εγω ειχα κανει καποιες εξετασεις ορμονολογικες-όχι ολοκληρωμενες- επειδη ειχε μια ανωμαλία η περιοδος πριν ξεκινησουμε ελευθερες επαφες, ειχα ξεκινησει και την μυο-ινοσιτολη που είχε προτείνει η γυναικολογος. Επισης εχω ελεγξει και θυρεοειδη ειναι οκ+ οτι εξετασεις ειχα κανει ως προγεννητικο στην αρχη της εγκυμοσυνης επισης οκ. Τώρα είναι 4 κύκλοι που έχουν περάσει, ξανά οι 2 τελευταίοι πιο στοχευμενης προσπάθειας (χρησιμοποίησα και τα τεστακια) . Αλλά περίμενα πως τώρα θα ερχόταν κάπως πιο γρήγορα το σπορακι , όσο δεν έρχεται απογοητευομαστε 

Ειχα κανει και αυτές τις εξετάσεις για την θρομβοφιλία μετά την αποξεση ...αλλα τώρα τον έχει πιάσει ένας φόβος μήπως εκεινος έχει κάποιο θεματακι , θα το συζητήσω με τον ουρολόγο εδώ της περιοχής για αρχή και βλέπουμε 

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Maria98 κορίτσι μ καλημέρα. Για τ σύντροφο σου θα κλείσετε ενα ραντεβού στον ουρολόγο αρχικα της περιοχής σας να του γράψει ενα σπερμοδιαγραμμα, μια καλλιεργεια και εναν ορμονολογικο ελεγχο. Αν βρεθει κατι βλέπετε σε 2ο χρονο πως θα κινηθείτε. Αυτα είναι απλα πραγματακια για να δειτε που κινειται τ σπερμα.

Απο οτι καταλαβαινω εισαι μικρουλα. Οποτε δ χρειάζεται να τρελαθείς στις εξετάσεις άμεσα. Στη θεση σου θα αφηνα τ καλοκαιρι να περάσει κ τ Σεπτέμβριο θ πηγαινα στο νεο γιατρο για ενα τεστ παπ κ να τ συζητήσουμε απο κοντα αυτα. Να σ γραψει εναν ορμονολογικο ελεγχο, να κανεις μια παρακολούθηση ωοηξιας και να κινειθειτε αναλογα. Εύχομαι να μην χρειαστεί!

Η αλήθεια είναι πως καλύτερα να δούμε και το σπέρμα πιο πολύ και για κεινον , για να φύγουν τυχόν υποψίες ή ακόμα και να διορθωθεί κάτι αν χρειάζεται 

Εγώ είμαι 26 χρονών, αλλά από την στιγμή που θέλουμε ένα μωράκι καλό δεν είναι να έχουμε ένα ολοκληρωμένο ιστορικό και να το παρακολουθούμε το πράγμα; κάπως σκέφτομαι πως δεν θέλω να το αφήσω και στη τύχη του 

Είμαστε πολύ καλά ως ζευγάρι, έχουμε επικοινωνία περνάμε καλά όλα πολύ καλά, όσο και να θέλουμε το ότι είχαμε μια εγκυμοσύνη που δεν προχώρησε μας περνάει από το μυαλό και το σκεφτόμαστε συχνά ίσως τώρα να είναι μια φάση που να το σκέφτεται και ο σύντροφος μου πιο έντονα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Maria98 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω στις κοπέλες που ο σύντροφος έχει προβεί σε ανδρολογικο έλεγχο, πως προέκυψε; για παράδειγμα προέκυψε ύστερα από αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες; ως προγγενητικος έλεγχος; σε τι στάδιο έγινε ο έλεγχος; 

Επειδή ο συντροφος μου θέλει να προβεί σε εξετάσεις,  φοβάται θα το έλεγα,  είναι 34 χρονών και κάπως θέλει να το αποκλείσουμε σαν ενδεχόμενο (είναι επηρεασμένος και από ένα γνωστό μας που είχε θέμα εκείνος και πλέον δεν μπορεί να κάνει άλλο παιδάκι με δικό του σπερμα) 

Έχουμε εδώ στην περιοχή ανδρολογο-ουρολόγο, είχε χρειαστεί κάποια στιγμή να τον επισκεφθούμε και σε ερώτηση μου αν αναλαμβάνει ανδρολογικο έλεγχο για υπογονιμοτητα θυμάμαι είχε πει ναι...κοίταξα βέβαια είναι και το genesis crete που τα αναλαμβάνει αυτά εξ ολοκλήρου αφού είναι κέντρο εξωσωματικης, δεν ξέρω, να έρθω πρώτα σε επικοινωνία με τον γιατρό εδώ ή κατευθείαν στο κέντρο αυτό;

Όσον αφορά τα δικά μου φαντάζομαι αφού υπήρξε μια σύλληψη τον περασμένο Οκτώβριο θα είναι εντάξει οι σάλπιγγες κλπ , δε ξέρω μήπως και η αποξεση που είχα κάνει βοηθάει γενικα και την μητρα να ναι πιο καθαρή και έτοιμη για επόμενη σύλληψη 

Γιατρό που να με παρακολουθεί δεν έχω,  είχα έρθει σε επικοινωνία με τον υποψήφιο γιατρό που θέλω να έχω,  αλλά τηλεφωνικά, δεν έχουμε γνωριστεί ακόμα να το πω έτσι 

Κορίτσι μου και σε εμάς έτσι ακριβώς είναι, φοβάται και εμένα να πάει για τον ίδιο λόγο, έχουμε έναν γνωστό που είχε μια μικρη κυρσοκηλη την χειρούργησε αλλά το σπερμα δεν κατάφερε να δυναμώσει ούτε μετά το χειρουργείο. Λόγω αυτού και ο δικός μου φοβάται να κανει την εξέταση. 
 

ο γυναικολόγος μου μου είπε σε 3 μήνες ακόμη( προσπαθούμε ήδη 6) αν δεν καταφέρουμε θα πρέπει σίγουρα να εξεταστεί ο σύντροφος και μετά εγω. 
 

εδεις ποσό καιρό προσπαθείτε ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...