Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Χριστουγέννων 24 & Πρωτοχρονιάς 25


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου, χαίρομαι που σας άρεσε - περιμένουμε να δούμε και τα δικά σας δωμάτια αν θέλετε να μοιραστείτε εδώ να παίρνουμε ιδέες ❤️❤️❤️❤️

@_piripiri_ Δεν είχα σκοπό να πάρω καρέκλα θηλασμού για να είμαι ειλικρινής, απλά με αφορμή την αλλαξιέρα που πήρα απ τη συγκεκριμένη μαμά/πωλήτρια είδα και τι άλλο είχε, και επειδή ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και αρκετά οικονομική (φανταστείτε η κοπέλα την έδινε για 45ευρώ ενώ καινούργια στα ΙΚΕΑ είχες 80 ο σκελετός και σχεδόν άλλο τόσο το μαξιλάρι, πάνω από 100ασταρικο), οπότε σκέφτηκα γιατί όχι; 

@Kiddo Ταπετσαρία είναι, πολύ σωστά! Λοιπόν εμείς την πήραμε από etsy (https://www.etsy.com/listing/1335916958/wallpaper-fir-forest-watercolor-photo?ref=yr_purchases) και μας β΄γηκε 180 ευρώ για τις διαστάσεις που θέλαμε. Τώρα το λάθος που κάναμε είναι ότι δε προσέξαμε ότι δεν είναι ταπετσαρία τ΄υπου αυτοκόλλητο (peel & stick) που είναι πανεύκολο στην εφαρμογή. Η συγκεκριμένη ήρθε σε 7 τεμάχια τα οποία έπρεπε να αγοράσουμε και μια ειδική κόλλα, όχι όπως έβαζαν παλιά με τη βούρτσα πάνω απ το χαρτί, αλλά μια νέα φάση που την περνάς στον τοίχο απευθείας και εφαρμόζεις την ταπετσαρία μέσα σε 20 λεπτά για να μη στεγνώσει η κόλλα. Αυτό αύξησε και το κόστος τελικά, γιατί χρειαστήκαμε 3 κιλά αυτής της κόλλας, 14 ευρώ. Αλλά δεν είναι τόσο το οικονομικό όσο η ταλαίπα 😅Προφανώς αυτή η διαδικασία απαιτεί 2 άτομα, οπότε ο σύζυξ ήταν στη σκάλα να περνάει το πάνω μέρος κι εγώ να εφαρμόζω το υπόλοιπο προσέχοντας κιόλας να είναι ίσιο σε σχέση με το διπλανό κομμάτι. Μας πήρε περίπου 6-8 ώρες, όπου τις 2 πρώτες τις ξοδέψαμε να καταλάβουμε τι και πως, οπότε τις υπόλοιπες έγινε η ουσιαστικ΄η δουλειά. Το αποτέλεσμα μας αποζημίωσε σίγουρα, αλλά θα σου πρότεινα να ψάξεις για peel & stick ταπετσαρία. Η κόλλα αυτή δε μυρίζει καθόλου κι επιπλέον μετά για να αφαιρεθεί η ταπετσαρία απλά τη βρέχεις με νερό, διαλύεται και βγαίνει, αλλά και πάλι η λύση αυτοκόλλητο θεωρώ ότι θα είναι πιο εύκολη.

Τι μάτι είναι αυτό;;! Και ναι το λίκνο είναι το Chipolino sweet dreams όντως!! Μου άρεσε π΄αρα πολύ, πιστεύω δεν έχει να ζηλέψει κάτι από τα πιο επώνυμα όπως το κλασσικό chicco next to me! έρχεται με τους ιμάντες για να το εφαρμόσεις στο κρεβάτι, έχει αποθηκευτικό χώρο κάτω και ανοίγει με φερμουάρ στο μπροστινό μέρος. Το μόνο ίσως μεμπτό είναι ότι μόνο το μπροστινό μέρος είναι διάτρητο, ενώ το υπόλοιπο έχει επένδυση. Απ ότι βλέπω άλλα πιο επώνυμα, είναι διάτρητα κατά μήκος του λίκνο οπο΄τε ίσως "αναπνέουν" καλύτερα; Δε ξέρω, απλά στο αναφέρω. Το στρώμα που ρωτάς είναι σχετικά λεπτό και όχι και τόσο μαλακό, αλλά όχι και πέτρα. Δλδ είναι σαν το στρωματάκι που έχουν οι καλαθούνες. Όμως απ ότι κατάλαβα, στα νεογέννητα δε θέλουμε να βουλιάζει το μωρό μέσα στο στρώμα γιατί τα κοκκαλάκια του είναι ακόμα ευθραστα. Το ρώτησα δλδ και σε ένα σεμινάριο και μου είπαν δε χρειάζεται να πάρω κάτι έξτρα. Κάποιες μαμάδες βάζουν φωλιά μέσα στο λίκνο, αλλά η μαία μου εξήγησε οτί αυτό βολεύει ίσως στο να μεταφέρεις το μωρό απ το λίκνο πχ στο σαλόνι αν έχει αποκοιμηθεί και το λίκνο δεν έχει ροδάκια. Το συγκεκριμένο έχει. Σου βάζω και φωτο να το δεις καλ΄υτερα. Μιλώντας γι αυτό το λίκνο, πρέπει να πάρω σεντονάκια 😅

Αυγό πήραμε το Cybex T isize και την αντίστοιχη βάση.

Ο baby Yoda ξεκάθαρα από τα μυστηριώδη πλάσματα του ΄δασους 🤣🤣🤣🤣🤣🤣 Προσθήκη του μπαμπά προφανώς 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

IMG_20241025_093525.jpg

IMG_20241025_093629.jpg

IMG_20241025_093652.jpg

IMG_20241025_093603.jpg

IMG_20241025_093555.jpg

Αχ πόσο σε ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες!!! Πολύτιμες πληροφορίες και για τη ταπετσαρία!! Δε τα ήξερα.. θα τα έχω στο νου μου!! Έτσι και εμείς θέλουμε έναν ολόκληρο τοίχο να βάλουμε ταπετσαρία.. αρκετά τα λεφτά ε;! Πωπω.. θα κάτσω να τα χαζέψω να δω αν θα βρω αυτό που θέλω... 

Αφού το λίκνο το έχω σταμπαρει ρε συ!! 😂😂 Πόσο το πήρατε;; Εδώ έχει κάπου 160-170€.. Όχι τα έχω δει τα χαρακτηριστικά του και για αυτό το θέλω.. σα κατασκευή είναι στιβαρή;; Αυτό με ενδιαφέρει να μην είναι σα ψεύτικο που τρέμει ολόκληρο όπως είδα άλλα.. τα ροδακια κυλάνε εύκολα ή κολλάνε; για το θέμα του διάτρητου υφάσματος δεν δίνω σημασία γιατί και άλλα ακριβότερα που είδα πολλά δεν είχαν οπότε πιθανολογω να είναι και θέμα μάρκετινγκ.. ούτως ή άλλως ανοιχτό είναι από πάνω.. σκεπασμένο θα το έχεις το παιδί.. δε ξέρω..! Για το έξτρα στρωματάκι σε ρώτησα γιατί διάβαζα στα σχόλια του Σκρουτζ εδώ ότι το χρειάζεται γιατί είναι πολύ "ψεύτικο" το δικό του.. και εγώ μέσα στη φωλιά θα το έχω.. η φωλιά το βοηθάει λένε και για να νοιώθει ασφάλεια να είναι ήρεμο να κοιμάται πιο εύκολα τώρα δε ξέρω να σου πω.. εμπειρία δεν έχω..! 🤷 

Το αυγό το είδα στη φωτογραφία κάτω δεξιά και είπα να σε ρωτήσω.. εγώ έλεγα για το cloud g καθώς το καρότσι δεν ξέραμε αν παίρνει το cloud t δεν αναγράφεται πουθενά και οι πωλητές δεν ήξεραν κάν ότι κουμπώνει της cybex στο inglesina.. ε το g εντέλει δε μπορώ να το βρω Ελλάδα.. οπότε έψαχνα μίλησα με τις κατασκευάστριες εταιρείες (πολύ γέλιο η συνεννόηση..) και με τα πολλά μάλλον κάνει και το cloud t στο καρότσι.. για την ώρα και επειδή δεν περισσεύουν θα μου δώσει μια φίλη το Aton της cybex που έχει και αυτό πιστοποίηση ADAC και κουμπώνει στο καρότσι μας.. απλά δεν έχει ανάκληση.. όταν καταφέρουμε να πούμε ότι αντέχει η τσέπη μας, θα πάμε να το πάρουμε.. περιμένω review όταν με το καλό το χρησιμοποιήσετε!! Πόσο σας βγήκε αλήθεια μαζί με τη βάση;; Εδώ βγαίνει ένα 500€ περίπου και τα δύο.. 

P.S Ααα!!! Εγώ είμαι με το σύζυγο!!! 😂😂 Αυτός είναι ο δικός μας Yoda:

 

IMG_20191218_114105.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Αχ πόσο σε ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες!!! Πολύτιμες πληροφορίες και για τη ταπετσαρία!! Δε τα ήξερα.. θα τα έχω στο νου μου!! Έτσι και εμείς θέλουμε έναν ολόκληρο τοίχο να βάλουμε ταπετσαρία.. αρκετά τα λεφτά ε;! Πωπω.. θα κάτσω να τα χαζέψω να δω αν θα βρω αυτό που θέλω... 

Αφού το λίκνο το έχω σταμπαρει ρε συ!! 😂😂 Πόσο το πήρατε;; Εδώ έχει κάπου 160-170€.. Όχι τα έχω δει τα χαρακτηριστικά του και για αυτό το θέλω.. σα κατασκευή είναι στιβαρή;; Αυτό με ενδιαφέρει να μην είναι σα ψεύτικο που τρέμει ολόκληρο όπως είδα άλλα.. τα ροδακια κυλάνε εύκολα ή κολλάνε; για το θέμα του διάτρητου υφάσματος δεν δίνω σημασία γιατί και άλλα ακριβότερα που είδα πολλά δεν είχαν οπότε πιθανολογω να είναι και θέμα μάρκετινγκ.. ούτως ή άλλως ανοιχτό είναι από πάνω.. σκεπασμένο θα το έχεις το παιδί.. δε ξέρω..! Για το έξτρα στρωματάκι σε ρώτησα γιατί διάβαζα στα σχόλια του Σκρουτζ εδώ ότι το χρειάζεται γιατί είναι πολύ "ψεύτικο" το δικό του.. και εγώ μέσα στη φωλιά θα το έχω.. η φωλιά το βοηθάει λένε και για να νοιώθει ασφάλεια να είναι ήρεμο να κοιμάται πιο εύκολα τώρα δε ξέρω να σου πω.. εμπειρία δεν έχω..! 🤷 

Το αυγό το είδα στη φωτογραφία κάτω δεξιά και είπα να σε ρωτήσω.. εγώ έλεγα για το cloud g καθώς το καρότσι δεν ξέραμε αν παίρνει το cloud t δεν αναγράφεται πουθενά και οι πωλητές δεν ήξεραν κάν ότι κουμπώνει της cybex στο inglesina.. ε το g εντέλει δε μπορώ να το βρω Ελλάδα.. οπότε έψαχνα μίλησα με τις κατασκευάστριες εταιρείες (πολύ γέλιο η συνεννόηση..) και με τα πολλά μάλλον κάνει και το cloud t στο καρότσι.. για την ώρα και επειδή δεν περισσεύουν θα μου δώσει μια φίλη το Aton της cybex που έχει και αυτό πιστοποίηση ADAC και κουμπώνει στο καρότσι μας.. απλά δεν έχει ανάκληση.. όταν καταφέρουμε να πούμε ότι αντέχει η τσέπη μας, θα πάμε να το πάρουμε.. περιμένω review όταν με το καλό το χρησιμοποιήσετε!! Πόσο σας βγήκε αλήθεια μαζί με τη βάση;; Εδώ βγαίνει ένα 500€ περίπου και τα δύο.. 

P.S Ααα!!! Εγώ είμαι με το σύζυγο!!! 😂😂 Αυτός είναι ο δικός μας Yoda:

 

IMG_20191218_114105.jpg

Τι γλυκούλης ο σκυλάκος σας ❤️❤️❤️❤️ θα κάνουν αγκαλιές και με τη μικρή του χρόνου το φθινόπωρο 🥰

Το λίκνο κι εδώ τόσο το έβρισκα σε μηχανή αναζήτησης τύπου Σκρουτζ, αλλά τελικά το βρήκα σε ένα ισπανικό σάιτ με 99ευρώ!! Δυστυχώς, απ ότι βλέπω, στέλνουν μόνο εντός Ιβηρικής Χερσονήσσουμ αλλά αφήνω το λινκ εδώ (https://www.carrinhosbaratos.pt/berco-co-dormitorio-de-borracha-sweets-dreams-cinza-madeira-por-sweets-dreams-cinza-madeira-chipolino-3340_3724.html#/447-cor-mocca_wood🥲

Δε θα σου πω ψέμματα, δεν είναι και ξύλινη κατασκευή για να είναι φουλ στιβαρό, αλλά δεν είναι και φτερό στον άνεμο. Δλδ της chicco που το είδαμε απο κοντά σε κατάστημα μας φάνηκε ακραία ψεύτικο και κουνιούταν σαν καράβι 😅 αυτό είναι σταθερό σίγουρα και τα ροδάκια κυλάνε μια χαρά - εμείς έχουμε παρκέ στα δωμάτιο βέβαια ίσως γλυστράει καλύτερα 🤣 έχει και φρένα για να σταθεροποιήσεις καλύτερα. Γενικά για μέχρι 6 μηνών νομίζω θα κρατήσει καλά , αλλά θα φανεί στην πορεία. Τώρα για το στρωματάκι, ρε συ είναι μια τάβλα με αφρολεξ αν καταλαβαίνω καλά απ την υφή, αλλά και πάλι, σκέψου η κολλητή μου στη Σκωτία, το κράτος τους δίνει ένα κουτί με ρουχαλάκια και πραγματάκια για το νεογέννητο, στο οποίο μέσα έχει κι ένα ακόμα πιο λεπτό αφρολεξ για να κοιμάται το μωρό τους πρώτες 3-4 μήνες. Το ίδιο έχουν και στη Φιλανδία. (να παίρνουν ιδέες κι οι δικοί μας για το θέμα της υπογεννητικότητας εεεε 😅) Το είχα δει κι εγώ περυσι απο κοντά όταν πήγα να δω το μωρό, που είναι πλέον η βαπτιστικιά μου, και η αλήθεια είναι ότι σοκαρίστηκα τόσο για το κουτί όσο για το πόσο λεπτό ήταν αυτό το αφρολεξ, αλλά μια χαρά ήταν το παιδί. Νομίζω σκεφτόμαστε περισσότερο απ τη δική μας σκοπιά το θέμα της άνεσης ως ενήλικες κτλ, αλλά για το νεογέννητο είναι αρκετό. Οπότε με μέτρο σύγκρισης αυτό, το στρωματάκι του chipolino μου φαίνεται πολυτέλεια!! 🤣🤣🤣🤣

_67962615_83ffa4ad-e4b0-42e0-9ff4-2af1be

Για τη φωλιά που λες, όντως κι εγώ έχω αυτή την πληροφορία όσον αφορά το αίσθημα τους περιορισμού όπως όταν είναι στη μήτρα, απλά εγώ επέλεξα το φάσκιωμα για να παρέχω αυτή την αίσθηση. Αυτά τα Swaddles που έχω γράψει και στο excel είναι με βέλκρο και πήρα αρκετούτσικα, ίσως παραπάνω απ όσα χρειάζονται, από vinted σε διάφορα μεγέθη. Βέβαια η μαία στο σεμινάριο είπε ότι και πάλι θα πρέπει να βάλω μια κουβερτούλα να σκεπάζεται το μωρό απ τη μέση και κάτω γιατί η πάνα φασκιώματος δεν είναι τόσο ζεστή όσο ο υπνόσακος. Αυτές που βρήκα είναι 1.0 tog. Νταξει δε ζούμε και στη Σκαδιναβία είπε η μαία, αλλά όσο να ναι το χειμώνα θέλει λίγο προσοχή. 

170.8108-1-meyco-conjunto-2-swaddle-wrap

Δε χρειάζεστε απαραίτητα την πάνα φασκιώματος με βέλκρο φυσικά, εγώ την πήρα γιατί δε ξέρω που παν τα 4 για να κάνω το φάσκιωμα μόνη μου, για την ευκολία περισσότερο. Αλλά γίνεται και μια μουσελίνα. Επίσης υπάρχουν και αυτές που είναι σα κάλτσα.

How-to-Swaddle-a-Baby_720px.jpg?w=720&fmPhoto18-5-20_30028pm_0a0bcbcc-bafd-4cf0-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Ευχαριστούμε πολύ κορίτσι μου ❤️ Πιστεύω ότι είναι κι επειδή το περιμένουμε πως και πώς, προηγήθηκαν κι οι δύο απώλειες πριν απ αυτή την εγκυμοσύνη, οπότε τώρα είμαστε σε εκγρήγορση γιατί έχουμε ξεπεράσει το στάδιο της συνειδητοποίησης. Δλδ πέρυσι στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχαμε καλά καλά συνειδητοποιήσει ότι είμαι έγκυος και τι σημαίνει αυτό, τολμώ να πω ότι δε ξέραμε καλά καλά αν είμαστε έτοιμοι να γίνουμε και γονείς. Οπότε τώρα απ τη βδομάδα που ακούσαμε καρδούλα θέλαμε να τα κάνουμε όλα ξαφνικά, απλά κρατιόμασταν λόγω ιστορικού. 

Οπότε μη σου φαίνεται περίεργο για τον άνδρα σου, σκέψου κιόλας ότι γι αυτούς είναι ακόμα πιο αργή η συνειδοτοποίηση γιατί δε το νιώθουν το μωρό καθημερινά όπως εμεις και πολλά άλλα. Εμένα σκέψου τώρα έχει κάνα μήνα που νιώθει το μωρό συστηματικά, άρχισε να του διαβάζει και παραμύθια κάπου κάπου γιατί του είπα ότι πρέπει να συνηθίσει τη φωνή του, είναι κάπως σαν τώρα να άρχισε η εγκυμοσύνη για εκείνον 😅 Εσείς έχετε και κοριτσάκι, θα του πάρει τα μυαλά και θα ρθει ο καιρός που θα τρέχει για την κορούλα του, σούζα θα τον έχει! ❤️😅

Για τη βάση ιζοφιξ που ρωτάς, εγώ πιστεύω ότι δεν είναι κάτι άκρως απαραίτητο, απλά προσφέρει έξτρα ασφάλεια και την άνεση να γυρίζεις το αυγό και αργότερα το καθισματάκι 360 μοίρες. Εμείς να σου είμαι ειλικρινής το πήραμε γιατί το καρότσι τελικά μας το πρόσφεραν οι γονείς μου ως δώρο και το αυγό η πεθερά μου. Οπότε είπαμε εφόσον δεν είχαμε αυτά τα έξοδα, ας επενδύσουμε εμείς σ αυτό. Και ήταν και σε -20% οπότε το εκμεταλευτήκαμε. 

Μου έχουν τελειώσει οι αντιδράσεις ρε γμτ!

Υπέροχοι είστε και να συνεχίσετε έτσι!!! Για όποιον λ΄όγο κι αν σας βγαίνει έτσι...είναι τέλειο!🥰

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αν είχαμε μπει στη διαδικασία να τα αγοράσουμε καινούργια, θα μου είχαν λυθεί οι απορίες στα καταστήματα φαντάζομαι. Τώρα έχω λάβει ένα κάρο πράγματα που δεν έχω ιδέα τι κάνουν... μαζ΄΄ι με τα σελτεδάκια, πάνες αγκαλιάς για τα οποία επικραττεί μια σύγχυση ως προς τη χρήση τους κι άλλο ένα κάρο παιχνιδάκια που δεν έχω ιδέα για ποιο ηλικιακό στάδιο προορίζονται... Θα τα μάθουμε μωρε, πού θα πάει !!🙃

@KiddoΤρελαίνομαι με τον "γιόντα" σας... Είμαστε κι εμείς σκυλοοικογένεια και για να μη νιώθεις περίεργα κανένα απο τα δύο τα δικά μας δεν ασχολείται με την κοιλιά μου. Τις προάλλες ο μικρός κοιμόταν πάνω στην κοιλιά μου.. η μπέμπα απο μέσα έδινε πόνο κι αυτός μιλάμε ζερό.... 🤣

Τους αγωνιστικούς χαιρετισμούς μας...😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η MarMar90 είπε:

Καλημερούδια!!

15 ευρώ το καθένα. Με 45 ευρώ μου τα έκανε καινούργια χρησιμοποιώντας απαλά και υποαλλεργικά καθαριστικά από ότι μου είπε. Αρκετά καλή τιμή θεωρ΄ω! Είναι γνωστός του άντρα μου. Τον είχαμε χρησιμοποιήσει και στο παρελθόν. Αν θέλεις να σε φέρω σε επαφή μου λες. Νομίζω η βάση του είναι στην Κηφισιά.

Όχι πολύ καλά είναι!! Θα το συζητήσω με το σύζυγο γιατί δε ξέρω πως έχει στο μυαλό του τις προτεραιότητες τώρα με το σπίτι και θα σου πω ναι!! Είναι κάτι που συζητούσαμε να κάνουμε ούτως ή άλλως αλλά ακούγαμε κάπου 70€..

στις πριν 2 ώρες, ο/η MarMar90 είπε:

Επίσης, βρε κορίτσια, λύστε μου μια απορία. Επειδή κι εμείς κοιτάμε για καθισματάκι αυτοκινήτου  χρειαζόμαστε οπωσδήποτε βάση; Για μετά το αυγό/πορτ μπεμπέ κοιτάμε - για το οποίο η αδελφή μου επιμένει ότι δεν χρειαζόμαστε βάση.

Δεν έχω καταλάβει πως ακριβ΄ως λειτουργεί αυτο με το isofix. Στο αμάξι μου για παράδειγμα τα κουμπώματα της ζώνης γράφουν πάνω isofix. Είναι για να κουμπώνει πάνω η βάση; 

Τα έχω λίγο χαμενα...🤔

Λοιπόν οι απόψεις διίστανται.. από θέμα ασφάλειας στο αυτοκίνητο το ιδανικότερο είναι να πάρεις τη βάση.. δεν είναι μόνο το θέμα του να στερεώνεται στο αυτοκίνητο.. όντως το αυγό έχει ειδικές υποδοχές στο πλαίσιο περιμετρικά ώστε να στερεώνεται μόνο με τη ζώνη.. αν ασχοληθείς όμως με το θέμα ασφάλειας και το ψάξεις θα διαβάσεις τις διαφορές με βάση/ με ζώνη.. προσωπικά δεν το συζητώ καν χωρίς βάση... φυσικά είναι και το οικονομικό στη μέση.. η βάση σε πολλά κοστίζει το ίδιο με το αυγό αν όχι περισσότερο..! το Πορτ μπεμπέ από όσο έχω καταλάβει είναι η καλαθουνα.. αυτό δεν στερεώνεται στο αυτοκίνητο και ούτε ενδείκνυται η μεταφορά του παιδιού με τη καλαθουνα στο αυτοκίνητο.. τώρα τα καθίσματα αυτοκινήτου που είναι μέχρι 4-6 ετών ανάλογα το κάθισμα, από όσο ξέρω δεν μπαίνουν χωρίς βάση.. βέβαια δεν έχω ψάξει μέχρι εκεί καθώς με ενδιαφέρει να μπορώ να μεταφέρω το μωρό από το καρότσι στο αυτοκίνητο χωρίς να χρειάζεται να βγάζω το μωράκι από μέσα να το ξυπνάω κτλ.. άλλωστε υπάρχουν αυγά που επεκτείνονται και μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι περίπου 18-24 μηνών ανάλογα την ανάπτυξη του παιδιού.. 

Τώρα για το isofix δεν ξέρω πως είναι στο δικό σας αυτοκίνητο.. στο δικό μας δεν είναι τα κουμπώματα της ζώνης αλλά έχει λίγο πιο βαθιά "κρυφά" εσωτερικά του καθίσματος κάτι σα γάντζους το λέω λαϊκά γιατί δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω.. εφόσον γράφει ότι έχει isofix τότε θα έχει αλλά δε μπορώ να ξέρω πως είναι στο δικό σας αυτοκίνητο.. το θέμα με τη βάση δεν είναι μόνο ο τρόπος κουμπωματος στο θέμα ασφάλειας το isofix δηλαδή.. πχ οι βάσεις έχουν ανυψωμένη πλάτη που ακουμπάει στη πλάτη του καθίσματος ώστε σε περίπτωση μετωπικής σύγκρουσης να απορροφήσει μέρος της ισχύς ώστε να μη πεταχτεί το παιδί.. επίσης έχουν ένα υποπόδιο που φτάνει στο πάτωμα του αυτοκινήτου του οποίο λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο.. κάποια αυγά έχουν και πλαϊνά πτυσσόμενα προστατευτικά ώστε σε περίπτωση πλευρικής σύγκρουσης να απορροφήσει μέρος της ισχύς πάλι.. το ιδανικότερο από θέμα ασφάλειας είναι το αυγό να τοποθετηθεί στο κέντρο του πίσω καθίσματος ώστε να υπάρχει απόσταση ασφαλείας από πλευρικές συγκρούσεις.. επίσης πάντα με τη πλάτη γυρισμένη προς τη πλάτη του καθίσματος αυτοκινήτου.. υπάρχουν και ειδικοί καθρέπτες ώστε να βλέπεις ως οδηγός το παιδί ενώ είναι γυρισμένο ώστε να μην γυρνάς το κεφάλι πίσω και χάνεις την οπτική επαφή με το δρόμο.. 

By the way υπάρχουν αυγά τα οποία έρχονται με σύστημα πρόσδεσης isofix όπως το Nuna pipa urban το οποίο έχει πολύ καλή βαθμολογία ADAC .. απλά είναι μέχρι 12-13 μηνών..

Έχε υπόψη σου επίσης ότι τα αυγά έχουν και δύο διαφορετικές δυνατότητες.. αυτά που ξαπλώνουν ώστε να μην συμπιέζεται η σπονδυλική στήλη του παιδιού και αυτά που δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα.. αυτά που δεν ξαπλώνουν δεν είναι για πολύ ώρα να μείνει μέσα το μωράκι, περίπου 30'.. αλλά ακόμα και όσα έχουν αυτή τη δυνατότητα χωρίς τη χρήση βάσης στο αυτοκίνητο πάλι δε ξαπλώνουν.. δηλαδή αν το έχεις με τη ζώνη δε μπορούν να ξαπλώσουν με αποτέλεσμα να είναι το ίδιο και το αυτό.. 

Όλα αυτά είναι θέμα προσωπικών επιλογών.. τα δικά μου κριτήρια λίγο πολύ στα ανέλυσα.. και σε καμία των περιπτώσεων στους ελληνικούς δρόμους και έτσι όπως οδηγούν δεν εμπιστεύομαι απλά τη ζώνη.. + οι αποστάσεις εδώ είναι μεγάλες όλες οπότε ιδανικά θα ήθελα να ξαπλώνει το αυγό για τη σπονδυλική του μωρού.. και πες ότι θέλεις να κάνεις ένα ταξίδι.. ένα αυγό που δε ξαπλώνει δε σου κάνει..

Ελπίζω να βοήθησα.. ότι απορία μου λες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

image.thumb.png.a4a5b3e5ce922663dfb28bdbba9633ca.png
Κορίτσια μου ανανέωσα και το πινακάκι μας περνώντας έτσι μια ματιά απ αυτά που γράψατε και δεν είχα προλάβει να σχολιάσω.

Βλέπω έχουμε την @lilly1984 + @Kallia.Geo που έχουν κάνει το Ντοπλερ - να μας πείτε κορίτσια πως πήγε κι αν είδατε σε 3D τα μωράκια σας ❤️🥰

Αν έχω ξεχάσει κάποια πληροφορία πείτε μου να τη βάλω - εγώ όπως βλέπετε ακόμα δεν έχουμε μιλήσει για Ντόπλερ, λογικά θα μου το γράψει στο ραντεβού της ερχόμενης Δευτέρας 🤞

Επίσης @lahesis @Maya_ σας χάσαμε κορίτσια μου, ελπίζω να είστε καλά, στείλτε μας τα νέα σας αν θέλετε ❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Οχι 20 αιματοκρίτης, 20 η φεριτίνη! αν ήταν ο αιματοκρίτης, πιθανόν να μη μπορούσα να σταθώ εδώ να σας γράψω 🤣🤣 Αιματοκρίτη είχα 39, αιμορφαιρίνη 12.7 και φεριτίνη 20 που τι θέλουμε πάνω από 30 σε κανονική συνθήκη και πάνω από 50 σε εγκυμοσύνη (κατά το γιατρό μου). Εν τω μεταξύ εγώ αχγώθηκα για το μωρό και μου λέει ο γιατρός, μην ανησυχείς, το σώμα σου, ακόμα και σε συνθήκη χαμηλών αποθεμάτων, πάντα θα δίνει προτεραίοτητα στο μωρό, για σένα είναι που πρέπει να ανησυχούμε 😅 με άλλα λόγια ο μικρός μου ρουφάει τα πάντα και είναι άνετος 😆

Για το RSV, ο δικός μου γιατρός είπε να μην το κάνω. Είναι νέος και γενικά κάθε φορά που μου εξηγεί το οτιδήποτε βρίσκω τις απαντήσεις του πολύ τεκμηριωμένες, οπότε νιώθω ότι είναι διαβασμένος και με πείθει βρε παιδί μου. Απλά με φουντώνουν αυτά που γράφουν οι άλλες κοπέλες, βλέποντας τις οδηγίες και των δικών τους γιατρών, αυτές που έχουμε την οδηγία να μην το κάνουμε ως έγκυοι είμαστε λιγότερες απ αυτές που τους συνιστούν να το κάνουν. Και κάπως προβληματίζομαι... Ανεβάζουν και συνέχεια ειδήσεις και άρθρα που σπέρνουν φυσικά τον πανικό ότι υπάρχει έλλειψη του εμβολίου για τα βρέφη, κι επειδή θα γεννήσουμε χειμώνα είναι ακόμα πιο απαραίτητο να το κάνουμε, και τέτοια, και καταλαβαίνετε παρασέρνομαι κι εγώ στο άγχος αν κάνω τη σωστή επιλογή. Θα σας ήμουν ευγνώμων αν ρωτούσατε κι εσείς τους δικούς σας να διασταυρώσουμε πληροφορίες 🙏 Αν και μια φίλη μου (στην Ελλάδα) που γεννάει με το καλό κι αυτή τώρα Δεκέμβρη, δε το είχε ακούσει καν η κοπέλα. Την έβαλα κι αυτή να ρωτήσει το γιατρό της στο επόμενο ραντεβού 😅

Πωπω νταξει, πήγε κατευθείαν το μυαλό μου στον αιματοκρίτη επειδή εμένα δεν μου μετράει φερριτινη... Ο,τι να ναι κατάλαβα 😅 Πάλι καλά, άμα εξαιρέσεις το ότι είναι χαμηλά τα αποθέματα σου, τα υπόλοιπα είναι πολύ καλά!! 😅 Κι εμένα το ίδιο έλεγε ο γιατρός, άμα είναι να πάρει το μωρό, θα πάρει από σένα, εσένα πρέπει να προσέξουμε. Μου το είχε πει βέβαια για το ασβέστιο, και χαρακτηριστικά είχε πει "άμα δεν βρίσκει ασβέστιο, θα πάρει απ' τα κόκκαλα σου, μην ανησυχείς". Με ανησύχησε παραπάνω, απ' ότι καταλαβαίνετε, ότι θα πάθω οστεοπόρωση, και ότι θα σπάνε τα χέρια μου όταν θα παίρνω το μωρό αγκαλιά, αλλά εντάξει, δεν του είπα τίποτα μη με περάσει για καμία υπερβολικιά 😆

Θα τον ρωτήσω σίγουρα τον γιατρό μου για το εμβόλιο και θα σου πω!! Θα πρέπει να ρωτήσω και τη παιδίατρο για τα βρέφη τι παίζει, γιατί στο πρώτο σίγουρα δεν είχα κάνει τέτοιο εμβόλιο και δεν ξέρω καθόλου τις νέες οδηγίες 😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Όχι πολύ καλά είναι!! Θα το συζητήσω με το σύζυγο γιατί δε ξέρω πως έχει στο μυαλό του τις προτεραιότητες τώρα με το σπίτι και θα σου πω ναι!! Είναι κάτι που συζητούσαμε να κάνουμε ούτως ή άλλως αλλά ακούγαμε κάπου 70€..

Λοιπόν οι απόψεις διίστανται.. από θέμα ασφάλειας στο αυτοκίνητο το ιδανικότερο είναι να πάρεις τη βάση.. δεν είναι μόνο το θέμα του να στερεώνεται στο αυτοκίνητο.. όντως το αυγό έχει ειδικές υποδοχές στο πλαίσιο περιμετρικά ώστε να στερεώνεται μόνο με τη ζώνη.. αν ασχοληθείς όμως με το θέμα ασφάλειας και το ψάξεις θα διαβάσεις τις διαφορές με βάση/ με ζώνη.. προσωπικά δεν το συζητώ καν χωρίς βάση... φυσικά είναι και το οικονομικό στη μέση.. η βάση σε πολλά κοστίζει το ίδιο με το αυγό αν όχι περισσότερο..! το Πορτ μπεμπέ από όσο έχω καταλάβει είναι η καλαθουνα.. αυτό δεν στερεώνεται στο αυτοκίνητο και ούτε ενδείκνυται η μεταφορά του παιδιού με τη καλαθουνα στο αυτοκίνητο.. τώρα τα καθίσματα αυτοκινήτου που είναι μέχρι 4-6 ετών ανάλογα το κάθισμα, από όσο ξέρω δεν μπαίνουν χωρίς βάση.. βέβαια δεν έχω ψάξει μέχρι εκεί καθώς με ενδιαφέρει να μπορώ να μεταφέρω το μωρό από το καρότσι στο αυτοκίνητο χωρίς να χρειάζεται να βγάζω το μωράκι από μέσα να το ξυπνάω κτλ.. άλλωστε υπάρχουν αυγά που επεκτείνονται και μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι περίπου 18-24 μηνών ανάλογα την ανάπτυξη του παιδιού.. 

Τώρα για το isofix δεν ξέρω πως είναι στο δικό σας αυτοκίνητο.. στο δικό μας δεν είναι τα κουμπώματα της ζώνης αλλά έχει λίγο πιο βαθιά "κρυφά" εσωτερικά του καθίσματος κάτι σα γάντζους το λέω λαϊκά γιατί δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω.. εφόσον γράφει ότι έχει isofix τότε θα έχει αλλά δε μπορώ να ξέρω πως είναι στο δικό σας αυτοκίνητο.. το θέμα με τη βάση δεν είναι μόνο ο τρόπος κουμπωματος στο θέμα ασφάλειας το isofix δηλαδή.. πχ οι βάσεις έχουν ανυψωμένη πλάτη που ακουμπάει στη πλάτη του καθίσματος ώστε σε περίπτωση μετωπικής σύγκρουσης να απορροφήσει μέρος της ισχύς ώστε να μη πεταχτεί το παιδί.. επίσης έχουν ένα υποπόδιο που φτάνει στο πάτωμα του αυτοκινήτου του οποίο λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο.. κάποια αυγά έχουν και πλαϊνά πτυσσόμενα προστατευτικά ώστε σε περίπτωση πλευρικής σύγκρουσης να απορροφήσει μέρος της ισχύς πάλι.. το ιδανικότερο από θέμα ασφάλειας είναι το αυγό να τοποθετηθεί στο κέντρο του πίσω καθίσματος ώστε να υπάρχει απόσταση ασφαλείας από πλευρικές συγκρούσεις.. επίσης πάντα με τη πλάτη γυρισμένη προς τη πλάτη του καθίσματος αυτοκινήτου.. υπάρχουν και ειδικοί καθρέπτες ώστε να βλέπεις ως οδηγός το παιδί ενώ είναι γυρισμένο ώστε να μην γυρνάς το κεφάλι πίσω και χάνεις την οπτική επαφή με το δρόμο.. 

By the way υπάρχουν αυγά τα οποία έρχονται με σύστημα πρόσδεσης isofix όπως το Nuna pipa urban το οποίο έχει πολύ καλή βαθμολογία ADAC .. απλά είναι μέχρι 12-13 μηνών..

Έχε υπόψη σου επίσης ότι τα αυγά έχουν και δύο διαφορετικές δυνατότητες.. αυτά που ξαπλώνουν ώστε να μην συμπιέζεται η σπονδυλική στήλη του παιδιού και αυτά που δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα.. αυτά που δεν ξαπλώνουν δεν είναι για πολύ ώρα να μείνει μέσα το μωράκι, περίπου 30'.. αλλά ακόμα και όσα έχουν αυτή τη δυνατότητα χωρίς τη χρήση βάσης στο αυτοκίνητο πάλι δε ξαπλώνουν.. δηλαδή αν το έχεις με τη ζώνη δε μπορούν να ξαπλώσουν με αποτέλεσμα να είναι το ίδιο και το αυτό.. 

Όλα αυτά είναι θέμα προσωπικών επιλογών.. τα δικά μου κριτήρια λίγο πολύ στα ανέλυσα.. και σε καμία των περιπτώσεων στους ελληνικούς δρόμους και έτσι όπως οδηγούν δεν εμπιστεύομαι απλά τη ζώνη.. + οι αποστάσεις εδώ είναι μεγάλες όλες οπότε ιδανικά θα ήθελα να ξαπλώνει το αυγό για τη σπονδυλική του μωρού.. και πες ότι θέλεις να κάνεις ένα ταξίδι.. ένα αυγό που δε ξαπλώνει δε σου κάνει..

Ελπίζω να βοήθησα.. ότι απορία μου λες!

Αν βοήθησες λέει... πάρα πολύ!!!!

Τώρα για τους πρώτους μήνες έχουμε αυτ΄ο.

image.png.55fd933ae6f0f65fc2966a4b27480ecb.png

https://thebabycity.gr/kathismata-auto-quax/καθισμα-αυτοκινητου-avenue-chevron-grey/

Για μετά θέλουμε να αγοράσουμε αυτό:

https://www.lapinkids.com/el/kathisma-aytokinhtoy-spinel-360-plus-i-size-authentic-black-o12-black-maxi-cozi-br78154.html?gad_source=1&gclid=CjwKCAjwg-24BhB_EiwA1ZOx8m9l7oCYbcaYNo4b4VxlMDLp_hL3xQYhwg6K1jwViicRfSVMxSum1BoCfvIQAvD_BwE το οποίο φαίνεται να έχει όλα τα χαρακτηριστικά που λες. 

Απλά δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω για το αυγ΄ο - αυτό εννοούσα όταν έλεγα πορτ μπεμπέ- 200 ευρ΄΄ω για τη βάση του, ενώ έχουμε σκοπό να το αλλάξουμε τόσο σύντομα. Από την άλλη είναι θέμα ασφάλειας. Δεν είναι να τσιγκουνεύεσαι. Θα κοιτάξω μ΄ηπως τη βρω μεταχειρισμένη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Ευχαριστούμε πολύ κορίτσι μου ❤️ Πιστεύω ότι είναι κι επειδή το περιμένουμε πως και πώς, προηγήθηκαν κι οι δύο απώλειες πριν απ αυτή την εγκυμοσύνη, οπότε τώρα είμαστε σε εκγρήγορση γιατί έχουμε ξεπεράσει το στάδιο της συνειδητοποίησης. Δλδ πέρυσι στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχαμε καλά καλά συνειδητοποιήσει ότι είμαι έγκυος και τι σημαίνει αυτό, τολμώ να πω ότι δε ξέραμε καλά καλά αν είμαστε έτοιμοι να γίνουμε και γονείς. Οπότε τώρα απ τη βδομάδα που ακούσαμε καρδούλα θέλαμε να τα κάνουμε όλα ξαφνικά, απλά κρατιόμασταν λόγω ιστορικού. 

Οπότε μη σου φαίνεται περίεργο για τον άνδρα σου, σκέψου κιόλας ότι γι αυτούς είναι ακόμα πιο αργή η συνειδοτοποίηση γιατί δε το νιώθουν το μωρό καθημερινά όπως εμεις και πολλά άλλα. Εμένα σκέψου τώρα έχει κάνα μήνα που νιώθει το μωρό συστηματικά, άρχισε να του διαβάζει και παραμύθια κάπου κάπου γιατί του είπα ότι πρέπει να συνηθίσει τη φωνή του, είναι κάπως σαν τώρα να άρχισε η εγκυμοσύνη για εκείνον 😅 Εσείς έχετε και κοριτσάκι, θα του πάρει τα μυαλά και θα ρθει ο καιρός που θα τρέχει για την κορούλα του, σούζα θα τον έχει! ❤️😅

Για τη βάση ιζοφιξ που ρωτάς, εγώ πιστεύω ότι δεν είναι κάτι άκρως απαραίτητο, απλά προσφέρει έξτρα ασφάλεια και την άνεση να γυρίζεις το αυγό και αργότερα το καθισματάκι 360 μοίρες. Εμείς να σου είμαι ειλικρινής το πήραμε γιατί το καρότσι τελικά μας το πρόσφεραν οι γονείς μου ως δώρο και το αυγό η πεθερά μου. Οπότε είπαμε εφόσον δεν είχαμε αυτά τα έξοδα, ας επενδύσουμε εμείς σ αυτό. Και ήταν και σε -20% οπότε το εκμεταλευτήκαμε. 

@MarMar90 ισχύει!! Και ο δικός μου με την εγκυμοσύνη το τελευταίο μήνα έχει αρχίσει να το συνειδητοποιεί.. ίσως επειδή φούσκωσα απότομα.. ίσως γιατί δε με πιστευε ότι το μωράκι τον ακούει ενώ τώρα που του το επιβεβαίωσε ο γιατρός άρχισε να μιλάει στη κοιλιά μου.. το κορυφαίο είναι που πλέον δεν έρχεται να φιλήσει εμένα αλλά τη κοιλιά μου!! 🤣🤣🤣 Και πολλές φορές βαριέται να έχει συνέχεια το χέρι του στη κοιλιά.. δηλαδή οκ θα βάλει να τη νοιώσει αλλά μετά θέλει να παίξει με το κινητό πχ..🤦

Καλά εμείς δεν είναι ότι απλά το νοιωθουμε.. δε ξέρω, μιλώντας για εμένα έχω σχηματίσει μια εικόνα του χαρακτήρα της.. πχ το παιδί είναι τσαμπουκας!! Εκνευρίζεται εύκολα.. δεν της αρέσει το κρύο με τίποτα!! Της αρέσει η metal μουσική και η ηλεκτρονική.. δε ξέρω γιατί αλλά ηρεμεί!! Και δεν της αρέσει να τη πιέζουν, εκνευρίζεται!! Επίσης έχει ήδη αδυναμία στο μπαμπά της.. όταν ακούει τη φωνή του ξεκινάει κλοτσαει!! Και όταν θα βάλει το χέρι του ηρεμεί... και διάφορα έτσι παρόμοια που μου δίνουν μια εικόνα του πως είναι... Δε ξέρω πως θα είναι όταν γεννηθεί.. αλλά τη λατρεύω ήδη!! 

Όχι @Θέτις Κ.μου.. η δυνατότητα περιστροφής 360° έχει να κάνει με τη συγκεκριμένη που πήρατε εσείς.. δηλαδή δεν είναι κάτι που παρέχουν όλες οι βάσεις και αυτό γιατί η δική σας δέχεται και το κάθισμα μετά της cybex Sirona όπου από μια ηλικία και μετά θα μπορείς να έχεις το παιδί να κοιτάει μπροστά.. η άνεση είναι το λιγότερο δηλαδή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η MarMar90 είπε:

Αν βοήθησες λέει... πάρα πολύ!!!!

Τώρα για τους πρώτους μήνες έχουμε αυτ΄ο.

image.png.55fd933ae6f0f65fc2966a4b27480ecb.png

https://thebabycity.gr/kathismata-auto-quax/καθισμα-αυτοκινητου-avenue-chevron-grey/

Για μετά θέλουμε να αγοράσουμε αυτό:

https://www.lapinkids.com/el/kathisma-aytokinhtoy-spinel-360-plus-i-size-authentic-black-o12-black-maxi-cozi-br78154.html?gad_source=1&gclid=CjwKCAjwg-24BhB_EiwA1ZOx8m9l7oCYbcaYNo4b4VxlMDLp_hL3xQYhwg6K1jwViicRfSVMxSum1BoCfvIQAvD_BwE το οποίο φαίνεται να έχει όλα τα χαρακτηριστικά που λες. 

Απλά δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω για το αυγ΄ο - αυτό εννοούσα όταν έλεγα πορτ μπεμπέ- 200 ευρ΄΄ω για τη βάση του, ενώ έχουμε σκοπό να το αλλάξουμε τόσο σύντομα. Από την άλλη είναι θέμα ασφάλειας. Δεν είναι να τσιγκουνεύεσαι. Θα κοιτάξω μ΄ηπως τη βρω μεταχειρισμένη.

Εννοείτε για μεταχειρισμένα!! Και εγώ κοιτάω! Δεν υπάρχει ντροπή! Είναι πάρα πολλά τα λεφτά!! Απλά έχε στο νου σου στο θέμα των μεταχειρισμένων το πότε κυκλοφόρησε.. τι εννοώ.. τα πλαστικά έχουν ημερομηνία λήξης.. έχουν ένα αυτοκόλλητο/ετικέτα κάπου από κάτω από πίσω εξαρτάται τώρα.. που γράφει την ημερομηνία παραγωγής του.. ανάλογα την εταιρεία τώρα λήγουν κάπου μεταξύ 4-7 έτη από τη παραγωγή.. και τι εννοούμε ότι λήγουν.. το πλαστικό γίνεται εύθραυστο με αποτέλεσμα σε περίπτωση ατυχήματος να μην κρατήσει σωστά την αντικραδαστικοτητα για την οποία έχουν παρασκευαστεί και να σπάσει.. επίσης να έχεις στο νου σου να μην έχει εμπλακεί σε ατύχημα.. σε τέτοια περίπτωση πάλι χάνει την αντικραδαστικοτητα του και για αυτό λένε ότι θα πρέπει να πάρεις άλλο μετά από ατύχημα..

Της maxi Cosi εννοείτε τα ξέρουμε, από τα πιο γνωστά.. το αυγό πάνω δε νομίζω ότι έχει πιστοποιηθεί με ADAC.. κάπου είχα ανεβάσει ένα link για τα αυγά και καθίσματα αυτοκινήτου για παιδιά που έχουν πιστοποιηθεί με ADAC.. ADAC να το εξηγήσω πολύ απλά, είναι κάτι σαν πιστοποιημένος ανεξάρτητος οργανισμός που ελέγχει την οδηγική συμπεριφορά/ασφάλεια των καθισμάτων σε περιπτώσεις πρόσκρουσης.. μετωπική/πλάγια κτλ.. όταν λοιπόν ένα κάθισμα αυτοκινήτου απορροφά την ισχύ της πρόσκρουσης αφήνοντας το παιδί όσο πιο άθικτο γίνεται τότε παίρνει μια βαθμολογία.. όσα καθίσματα παίρνουν σκορ πάνω από 3.5 νομίζω, δεν λαμβάνουν αυτή τη πιστοποίηση.. θα ψάξω να βρω το link να στο στείλω να τα διαβάσεις και μόνη σου.. ψαξτο κιόλας! Δεν είναι όλα τα αυγά της αγοράς ασφαλή για μεταφορά μωρού με το αυτοκίνητο.. και δε στο λένε κιόλας σε μια προσπάθεια να πουλήσουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Άσε ναι! Το αστείο είναι ότι και τώρα κάθομαι με επαπειλούμενη από τον Ιούνιο.. η άδεια τοκετού με καίει για το οικονομικό που επειδή δεν είχα κλείσει ένα έτος στον ίδιο εργοδότη δεν δικαιούμαι να πληρώνομαι την επαπειλούμενη.. αλλά ξέρεις και χωρίς λεφτά τι να πρώτο κάνεις;! Θέλω να κατέβω και Πατήσια σε ένα πρατήριο με υφάσματα για το καναπέ.. κουράζομαι μόνο που το σκέφτομαι..

Κλαίω με τον άντρα σου!! Πόσο δίκιο έχεις!! 🤣🤣🤣🤣 Όχι ευτυχώς ο καημένος ο δικός μου λέει και ευχαριστώ που του δίνω ένα μαξιλάρι να κοιμηθεί το βράδυ..🤣🤣🤣 

Καλά μη φανταστείς!! Ίδιες ακριβώς πηγές έχω και εγώ και ζήλευα τόσα χρόνια.. αλλά μάπα το καρπούζι.. τα δικά μου κοσμαρα!! Περίμενα και εγώ από τα σκυλιά reactions.. αυτά κλαιν!! 

Τυχαία λέγεται "σκυλίσια ζωή";;; 😂😂 Δυστυχώς όμως από τα 4 μόνο ο ένας είναι συνεργάσιμος και του "κόβει".. ως τώρα θα μου φέρει ότι πέσει κάτω μικρό μεγάλο στρογγυλό βαρύ οτιδήποτε (βέβαια μερικές φορές θα μου φέρει και από το τραπεζάκι/κομοδίνο κτλ που δε χρειάζεται απλά για να πάρει λιχουδιές!!🤣) και ευτυχώς έμαθε το τηλεκοντρόλ που μου το αφήνει ο συζυξ στην άλλη άκρη και ποιος πάει μέχρι εκεί;; 🤣🤣🤣 Το κορυφαίο είναι ότι μου φέρνει χαρτί όταν πάω τουαλέτα!! 🤣🤣🤣 Ναι κι όμως!! Πάει και παίρνει το κουτί με τα χαρτομάντιλα από το τραπέζι του σαλονιού και μου το φέρνει στο μπάνιο!! Όχι δεν του το έμαθα εγώ αυτό.. ούτε και ξέρω πως το έμαθε!! 🤣🤣🤣 Βολικό βέβαια για να μου φέρνει τις πάνες αύριο μεθαύριο..!! Ένας άλλος που έχω είναι κανισακι και υποτίθεται τα 2α πιο έξυπνα σκυλιά στο κόσμο.. του μιλάς και σε κοιτάει.. του λες πήγαινε φερτο ξέρω εγώ και αρχίζει να χοροπηδάει σα κατσίκι.. του λες κάτσε και έρχεται με το κεφάλι σκυμμένο να σε σπρώχνει.. χαζεμενο παιδί τελείως!! Αν και αυτός είναι του μπαμπά το παιδί οπότε τι να περιμένεις;;; 🙄😅

Κλαίω με τα σκυλιά σου!! Έχω πεθάνει!!! 🤣🤣🤣 Μου έχουν τελειώσει κι οι αντιδράσεις και δεν μπορώ να εκφραστώ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

image.thumb.png.a4a5b3e5ce922663dfb28bdbba9633ca.png
Κορίτσια μου ανανέωσα και το πινακάκι μας περνώντας έτσι μια ματιά απ αυτά που γράψατε και δεν είχα προλάβει να σχολιάσω.

Βλέπω έχουμε την @lilly1984 + @Kallia.Geo που έχουν κάνει το Ντοπλερ - να μας πείτε κορίτσια πως πήγε κι αν είδατε σε 3D τα μωράκια σας ❤️🥰

Αν έχω ξεχάσει κάποια πληροφορία πείτε μου να τη βάλω - εγώ όπως βλέπετε ακόμα δεν έχουμε μιλήσει για Ντόπλερ, λογικά θα μου το γράψει στο ραντεβού της ερχόμενης Δευτέρας 🤞

Επίσης @lahesis @Maya_ σας χάσαμε κορίτσια μου, ελπίζω να είστε καλά, στείλτε μας τα νέα σας αν θέλετε ❤️

 

Αχ μπράβο ρε συ!! Και δε θυμόμουν τα nickname των κοριτσιών..

Δεν έχω και άλλα reaction εντωμεταξυ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η _piripiri_ είπε:

Κλαίω με τα σκυλιά σου!! Έχω πεθάνει!!! 🤣🤣🤣 Μου έχουν τελειώσει κι οι αντιδράσεις και δεν μπορώ να εκφραστώ!! 

Μια από τα ίδια!! 🤣🤣🤣🤣

Δε φαντάζομαι τη ζωή μου χωρίς αυτά... Και αν δεν καταφερναμε να κάνουμε παιδάκι ποτέ σίγουρα θα άνοιγα ζωολογικό στο τέλος...!!🙄😳

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Καλά αυτό με τους όρους των βρεφικών μεγάλη υπόθεση!! Και για μένα ξεδιπλώνεται ένα νέο επιπεδο λεξιλογίου - άσε που εγώ τα βλέπω σε αγγλικά, ελληνικά και πορτογαλικά! Έχω ζαλιστεί 🤣 Ελπίζω τλχ οι έρευνες που λένε ότι η πολυγλωσσία συμβάλλει στη μη εμφάνιση αλτσχαίμερ να ισχύουν, να πιάσει τόπο κάπου αυτό 🤣🤣🤣🤣

Σκεφτείτε τα "ζιπουνάκια" εγώ νόμιζα ότι είναι τύπου καλτσάκια ή αυτά που λέμε παπούτσια αγκαλιάς 🤣🤣🤣Που να πάει το μυαλό μου ότι ειναι τα φανελάκια - και γιατί δε τα λέμε φανελάκια αφού μπαίνουν από μέσα, εσώρουχα δεν είναι; 😅

Σας βάζω εδώ το προφίλ της κοπέλας απ το τικτοκ που παράλληλα με τον αριθμό του τί χρειάζεται απ το καθετί δείχνει και τι είναι.

Επίσης έχει κι άλλα βιντεάκια με το πως να ντύσεις το μωρό ανάλογα με τη θερμοκρασία, κτλ που τα λένε κι οι μαίες αν παρακολουθείτε κάποιο σεμινάριο.

Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα τι είναι τα σελτεδάκια και οι λαβέτες 🤣 πήρα μουσελίνες σε διάφορα μεγέθη κι ό,τι βγει 😅 Νομίζω στ αγγλικά είναι πιο κατανοητά για το δικό μου εγκέφαλο τλχ, εξού και το εξελάκι στ αγγλικά 😅

Για την άδεια που ρώτησες κορίτσι μου, δικαιούμαι άδεια κυήσεως 30 μέρες πριν την ΠΗΤ, ήτοι 8/12 το νωρίτερο, αλλά θα μπορούσα να κανονίσω και με το γιατρό να μου δώσει χαρτί για επαπειλούμενη ή υψηλού ρίσκου για να βγω νωρίτερα. Παρόλα αυτά επειδή είμαι ακόμα στην πειραματική περίοδο δεν ήθελα να το τραβήξω τόσο, κι επιπλέον η δουλειά μου είναι απ το σπίτι, έχω το πλεονέκτημα να φτιάχνω το πρόγραμμά μου όπως θέλω και να ξεκουράζομαι αν το νιώθω, οπότε θα πάρω την άδεια εκεί 8/12 όπως τη δικαιούμαι εκτός φυσικά αν ο γιατρός θεωρεί ότι πρέπει να φύγω νωρίτερα. Από εκεί και πέρα η άδεια λοχείας είναι καλύτερη στην Ελλάδα, εδώ έχω 4 μήνες 100% απολαβών ή 6 μήνες 83%, όπου τον 6ο μήνα το μοιράζομαι με τον πατέρα. Τώρα ψηφίστηκε ένας νέο νομοσχέδιο εδώ να κάνουν το 6μηνο 100%, αλλά ακόμα δεν έχει τεθεί σε ισχύ και περιμένουμε μ αγωνία να δούμε τι θα γίνει κι αν θα μας πιάνει 🤞🤞🤞🤞 Μετά το 6μηνο πάντως δικαιούμαστε και την εκτεταμένη άδεια γονεικότητας αμφόρετροι, αλλά είναι 30% απολαβών εάν την πάρει ο ένας γονιός μόνος του και 40% εάν την πάρουν μαζί ταυτόχρονα. Θα την πάρει ο σύζυγος μόλις τελειώσει το 6μηνο το δικό μου (Ιούλιο), λέμε να έρθουμε Ελλάδα κι εγώ να δουλεύω απ το σπίτι, αυτός θα είναι σε άδεια μέχρι και τέλη Σεπτεμβρίου κι εγώ έχω το δικαίωμα να πάρω αυτό το 3μηνο μέχρι και να γίνει 4 ετών το παιδί. Οπότε μπορώ να την πάρω στο μέλλον ίσως σε κάποια φάση που την χρειάζομαι περισσότερο. Κάπως έτσι λέμε να το κάνουμε.

Εγώ πάλι πριν το πρώτο παιδί, ζιπουνακια νόμιζα ότι ήταν τα ζακετακια που πλεκαν οι γιαγιάδες μαζί με τα ασορτι γαντακια που δεν έχουν δάχτυλα 😆 Σελτεδακια και λάβετες επίσης ήταν άγνωστες λέξεις, και καθόμουν και τα έψαχνα στο ίντερνετ όταν μου τα αναφέρανε οι πωλητριες σε μαγαζιά για να μη με περάσουν για καμία άσχετη!! Ζιπουνακι επίσης μέχρι πρότινος νόμιζε ο άντρας μου ότι ήταν τα ολόσωμα φορμακια. Άσχετοι τελείως και οι δύο 😆

Λάβετα αν έχω καταλάβει σωστά είναι η πετσέτα που βάζεις στον ώμο για τις γουλιτσες (και αυτό δεν ήξερα τι είναι μέχρι που το βίωσα στο πετσί μου για 10 μήνες)  ή γενικά κάτι σαν πετσέτα. Κλάιν, μια χαρά με τη μουσελίνα θα κάνεις τη δουλειά σου ή με απλές πετσέτες. Το σελτεδακι (το σωτήριο) είναι αυτό που από τη μια πλευρά είναι πλαστικοποιημένο και από την άλλη είναι υφασμάτινο για να προστατεύει το στρώμα σε περιπτώσεις leak από την πάνα. Εγώ το είχα και σαν αλλαξιερα άμα έβγαινα από το σπίτι. Ακόμα και τώρα το χρησιμοποιώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Προσθήκη...