Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Χριστουγέννων 24 & Πρωτοχρονιάς 25


Recommended Posts

στις On 8/10/2024 at 12:49 ΜΜ, ο/η _piripiri_ είπε:

Αχ τι ωραία! Με γεια τα πραγματακια της! Αχ στείλε μας φωτογραφίες από το δωμάτιο όταν με το καλό το φτιαξετε όπως το θέλετε! 😊 Σήμερα είναι να δείτε την μπεμπουλα; 

Τι καλά που μεγαλώνει!! Και στο 78% είναι τέλεια!! 1 κιλό ολόκληρος κοριτσαρος!! ❤️😍 Πάντως μην ανησυχείς ακόμα για τη θέση, έχει χώρο και κινείται ακόμα. Εμένα τη μια ήταν με το κεφάλι κάτω, την άλλη με τα πόδια, εκεί κοντά στο Doppler αποφάσισε και έκατσε με το κεφάλι κάτω. Και οι ασκήσεις θα βοηθήσουν. Έχεις ακόμα μέρες μπροστά σου. Το Doppler εγώ το έκανα 30εβ 2ημ. Γενικά έχει μια στάνταρ περίοδο που γίνεται. Αλλά εξαρτάται η εβδομάδα κιόλας και από το πώς μεγαλώνει το μωρό, τι πιθανότητες έχει βγάλει στη β επιπέδου για υπολειπόμενη ανάπτυξη, τη μέθοδο του γιατρού όπως είπε κι η @MarMar90, κτλ. 

Οι αποστάσεις στην Αθήνα είναι μεγάλος πόνος. Είναι ο λόγος που δεν ξανά ανέβηκα πίσω στα πάτρια εδάφη 😆

Τι καλά που μεγαλώνει κι η δικιά σας μπεμπουλα!! 🩷🩷 Πολύ καλά τα κιλά της!! Κι εμένα με έχει πιάσει το να θέλω να βγαίνω έξω, έχει σε μας εδώ και καλό καιρό, αλλά βγαίνω και κουράζομαι στα 10 μέτρα. 🥲

Oktoberfest 🤤

Εγώ πήρα τηλέφωνο και ρώτησα στο διαγνωστικό. Μου είπαν να πάω χωρίς ραντεβού κι είχαν εκεί και τις γλυκόζες, και δύο γεύσεις παρακαλώ, λεμόνι ή πορτοκάλι 😆 και οι δύο είναι χάλια κατά τη γνώμη μου, πολλή ζάχαρη για τα δικά μου γούστα 🤢

Ευτυχώς τον πέρασες ελαφριά, αλλά κρίμα για τις ναυτίες... Ευτυχώς που σε πιάνει το χάπι...

Την καμπύλη την έκανες; Όλα καλα; 

Κι εγώ έχω πόνους χαμηλά, και νιώθω βάρος και πίεση. Εμένα ο γιατρός φυσιολογικά μου τα είπε, παρόλο που ώρες ώρες δεν μπορώ να πατήσω το πόδι μου και κουτσαινω 🥲 δεν μου είπε καν να πάρω κανα χάπι να ηρεμήσω 😅 

Βλέπω όλα τα μωράκια μας δίνουν πόνο με τις κλωτσιές Ε; Ε ρε τι έχουμε να τραβήξουμε μετά 😆

Καλησπέρα κοριτσάκι μου!!

Εμένα οι πόνοι συνεχίστηκαν παρά την αύξηση του μαγνησίου.. κυρίως εκεί που ήταν οι ωοθήκες κάποτε.. ο πόνος ξεκινάει από κλοτσιά της μικρής συνήθως αλλά έχει διάρκεια όπου στο 15'-20' θα πάρω buscopan plus γιατί δεν τη παλεύω, διπλώνω από το πόνο.. οι μαίες που το συζήτησα πάντως μου είπαν ότι μπορεί να είναι συσπάσεις και να επιμείνω στο γιατρό να το δούμε.. μου είπαν να ξεκουράζομαι (περισσότερο) και να κάνω ένα χλιαρό μπάνιο όταν το νοιώθω πριν πάρω buscopan plus.. και να έχω το νου μου αν σκληραίνει "πετρώνει" η κοιλιά όταν συμβαίνει.. όχι μόνο σε ένα σημείο γιατί αυτό είναι το μωράκι αλλά όταν νοιωθω όλη τη κοιλιά να σκληραίνει.. οπότε όταν πονάς κάνε ήπιες μαλαξεις σε όλη τη κοιλιά να ελέγχεις αν είναι σκληρή παντού.. μπορεί να είναι συσπάσεις.. και συζήτα το με το γιατρό σου!! Εγώ θα τον ξαναδώ το Σάββατο τώρα να του το πω πάλι.. πάντως τώρα που ξεκουράζομαι περισσότερο τα νοιωθω πιο αραιά.. βέβαια εσύ που είσαι και πιο μπροστά στις εβδομάδες θα μπορούσε να είναι και προπαρασκευαστικές (Braxton) αλλά συζήτησε το με το γιατρό σου να είσαι σίγουρη! 

By the way,. άνετα πάω σε χωριό επαρχία να βρω την υγεία μου!! Ας όψεται που είναι πιο δύσκολο να βρούμε δουλειά εκτός Αττικής.. εσύ είσαι πολύ καλά κάτω Κρήτη!!❤️❤️

Για τη θέση τώρα.. οι μαίες μου είπαν ότι έχουμε περιθώριο μέχρι την 34η.. μετά οι πιθανότητες πέφτουν στο 50% να γυρίσει μέχρι την 36η.. μετά τη 36η είναι πολύ σπάνιο να γυρίσει.. δεν αγχώνομαι ακόμα αλλά σίγουρα δεν θα το αφήσω και στη τύχη!! Freak control παιδί μου 😅.. Ξεκίνησα ήδη ασκήσεις και στάσεις που μου έδειξαν και ελπίζω!! 🤞🤞

Γενικά παρατήρησα ότι όλες τις μεγάλες εξετάσεις μου τις βάλανε σχετικά αργά σε σχέση με εσάς τις υπόλοιπες.. αν δεν ήταν η @lilly1984 δηλαδή που είμαστε μαζί και σχεδόν ταυτόχρονα στις εξετάσεις μας θα είχα ανησυχήσει..😅 αλήθεια Λίλη μου, πότε σου έβαλαν τη Β επιπέδου εσένα;;  😳😂 Στη Β επιπέδου πάντως δεν μου έδωσαν πιθανότητες υπολειπόμενης ανάπτυξης.. στην αυχενική που μου έδωσαν όμως είχα 1:100..  αλλά τη βλέπω καλά ως τώρα νομίζω.. ο γιατρός πάντως είναι ικανοποιημένος, δεν μου έχει πει κάτι..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάτι άσχετο κορίτσια μου... ξεκίνησαν με έπιασαν και φαγουρες.. χέρια κορμός/κοιλιά και πόδια.. το χειρότερο είναι στο στήθος.. το δεξί το πλήγωσα κιόλας από το ξύσιμο.. λίγο που το έψαξα θα μπορούσε να είναι χολοσταση μια κατάσταση στην εγκυμοσύνη.. ή και τελείως φυσιολογικό από τη διόγκωση/πρήξιμο του σώματος.. αλλά θέλει έλεγχο και εξετάσεις.. θα το συζητήσω σίγουρα με το γιατρό το Σάββατο τώρα.. 

@_piripiri_ μου να σε ρωτήσω και για την άδεια τοκετού;; Που μπαίνεις να κάνεις την αίτηση;; Και πότε ακριβώς κάνεις την αίτηση; Ρωτάω εσένα γιατί βγήκες τώρα οπότε θα τα έχεις πρόσφατα.. διαβάζω στις 56 μέρες βάση βεβαίωσης Πητ από το γιατρό.. αλλά πως τις μετράς;; Μετράς ημερολογιακά άσχετα αν είσαι 5νθημερο στην εργασία; Μετράς και τη μέρα της Πητ ή ξεκινάς να μετράς μια μέρα πριν τη Πητ; Και πότε κάνεις την αίτηση; Πρέπει να την κάνεις την ίδια μέρα που λογικά ξεκινά η άδεια ή πρέπει να την κάνεις νωρίτερα και απλά η άδεια ξεκινάει στις 56 μέρες πριν; Πως πάει ακριβώς..; Σε κουράζω να μου εξηγήσεις λίγο γιατί δεν έχω ιδέα....; 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκι μου!!

Εμένα οι πόνοι συνεχίστηκαν παρά την αύξηση του μαγνησίου.. κυρίως εκεί που ήταν οι ωοθήκες κάποτε.. ο πόνος ξεκινάει από κλοτσιά της μικρής συνήθως αλλά έχει διάρκεια όπου στο 15'-20' θα πάρω buscopan plus γιατί δεν τη παλεύω, διπλώνω από το πόνο.. οι μαίες που το συζήτησα πάντως μου είπαν ότι μπορεί να είναι συσπάσεις και να επιμείνω στο γιατρό να το δούμε.. μου είπαν να ξεκουράζομαι (περισσότερο) και να κάνω ένα χλιαρό μπάνιο όταν το νοιώθω πριν πάρω buscopan plus.. και να έχω το νου μου αν σκληραίνει "πετρώνει" η κοιλιά όταν συμβαίνει.. όχι μόνο σε ένα σημείο γιατί αυτό είναι το μωράκι αλλά όταν νοιωθω όλη τη κοιλιά να σκληραίνει.. οπότε όταν πονάς κάνε ήπιες μαλαξεις σε όλη τη κοιλιά να ελέγχεις αν είναι σκληρή παντού.. μπορεί να είναι συσπάσεις.. και συζήτα το με το γιατρό σου!! Εγώ θα τον ξαναδώ το Σάββατο τώρα να του το πω πάλι.. πάντως τώρα που ξεκουράζομαι περισσότερο τα νοιωθω πιο αραιά.. βέβαια εσύ που είσαι και πιο μπροστά στις εβδομάδες θα μπορούσε να είναι και προπαρασκευαστικές (Braxton) αλλά συζήτησε το με το γιατρό σου να είσαι σίγουρη! 

By the way,. άνετα πάω σε χωριό επαρχία να βρω την υγεία μου!! Ας όψεται που είναι πιο δύσκολο να βρούμε δουλειά εκτός Αττικής.. εσύ είσαι πολύ καλά κάτω Κρήτη!!❤️❤️

Για τη θέση τώρα.. οι μαίες μου είπαν ότι έχουμε περιθώριο μέχρι την 34η.. μετά οι πιθανότητες πέφτουν στο 50% να γυρίσει μέχρι την 36η.. μετά τη 36η είναι πολύ σπάνιο να γυρίσει.. δεν αγχώνομαι ακόμα αλλά σίγουρα δεν θα το αφήσω και στη τύχη!! Freak control παιδί μου 😅.. Ξεκίνησα ήδη ασκήσεις και στάσεις που μου έδειξαν και ελπίζω!! 🤞🤞

Γενικά παρατήρησα ότι όλες τις μεγάλες εξετάσεις μου τις βάλανε σχετικά αργά σε σχέση με εσάς τις υπόλοιπες.. αν δεν ήταν η @lilly1984 δηλαδή που είμαστε μαζί και σχεδόν ταυτόχρονα στις εξετάσεις μας θα είχα ανησυχήσει..😅 αλήθεια Λίλη μου, πότε σου έβαλαν τη Β επιπέδου εσένα;;  😳😂 Στη Β επιπέδου πάντως δεν μου έδωσαν πιθανότητες υπολειπόμενης ανάπτυξης.. στην αυχενική που μου έδωσαν όμως είχα 1:100..  αλλά τη βλέπω καλά ως τώρα νομίζω.. ο γιατρός πάντως είναι ικανοποιημένος, δεν μου έχει πει κάτι..

 

Εμένα η κοιλιά πετρώνει συνήθως όταν κουράζομαι ή κατουριεμαι ή σηκώνομαι όρθια, αλλά δεν πονάει τόσο, νιώθω μια δυσφορία αλλά είναι ανεκτή, επειδή μετά από λίγο σταματάει. Νιώθω και συσπάσεις όταν είμαι ξαπλωμένη, που πονάνε λίγο παραπάνω, νιώθω όλη την κοιλιά να τραβάει. Δεν ξέρω αν είναι αυτά τα δύο το ίδιο πράγμα. Το είπα στο γιατρό και μου έχει δώσει 2 φορές τη μέρα μαγνήσιο. Δεν μπορώ να πω ότι σταμάτησαν τελείως, αλλά νομίζω μειώθηκαν κάπως... 🤷🏻‍♀️ 

Ο άλλος πόνος πιο ένιωθα ήταν πολύ πολύ χαμηλά εκεί που τελειώνει η κοιλιά, στην ηβική περιοχή. Ένιωθα τρομερή πίεση από το μωρό και όταν πατούσα το πόδι μου με πονούσε πολύ σα σφαχτης σε σημείο να μην μπορώ να σταθώ. Τις τελευταίες μέρες δεν νιώθω το ίδιο. Ή που άνοιξε η λεκάνη ή που το μωρό κουνήθηκε και δεν με πιέζει τόσο πια, τι να πω... Υπομονή 2 μήνες 😮💨 όταν το είπα στον γιατρό, δεν μου είπε κάτι, ούτε να πάρω έστω ένα ντεπόν, είπε απλά "φυσιολογικό είναι"... 🙄 Τέλος πάντων, αφού έφυγε ο πόνος δεν ασχολούμαι άλλο 😆 θα τον ρωτήσω για buscopan σε περίπτωση που με ξανά πιάσει. 

Καλά κάνεις και ξεκίνησες τις ασκήσεις για να μην το αφήσεις στην τύχη του. Υπάρχουν και μωρά που δεν γύρισαν ποτέ, οπότε ο,τι ενέργεια κάνεις μπορεί να βοηθήσει. Απλώς να μην έχεις και αυτό στο κεφάλι σου μέχρι την 34η εβδομάδα. 

Ίσως το ότι σε έβαλαν αργά να έχει να κάνει με τον γιατρό. Εμένα στην αυχενική μού έλεγε ότι ήθελε να την κάνω την τελευταία εβδομάδα γιατί οι μετρήσεις είναι καλύτερες. Τις υπόλοιπες μου τις έκλεισε ο εμβρυομητρικος όπως έκρινε εκείνος... Αφού είσαι μέσα στο περιθώριο κι αργά να είναι δεν πειράζει, απλώς αργείς να δεις το μωρουλι 4D 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Κάτι άσχετο κορίτσια μου... ξεκίνησαν με έπιασαν και φαγουρες.. χέρια κορμός/κοιλιά και πόδια.. το χειρότερο είναι στο στήθος.. το δεξί το πλήγωσα κιόλας από το ξύσιμο.. λίγο που το έψαξα θα μπορούσε να είναι χολοσταση μια κατάσταση στην εγκυμοσύνη.. ή και τελείως φυσιολογικό από τη διόγκωση/πρήξιμο του σώματος.. αλλά θέλει έλεγχο και εξετάσεις.. θα το συζητήσω σίγουρα με το γιατρό το Σάββατο τώρα.. 

@_piripiri_ μου να σε ρωτήσω και για την άδεια τοκετού;; Που μπαίνεις να κάνεις την αίτηση;; Και πότε ακριβώς κάνεις την αίτηση; Ρωτάω εσένα γιατί βγήκες τώρα οπότε θα τα έχεις πρόσφατα.. διαβάζω στις 56 μέρες βάση βεβαίωσης Πητ από το γιατρό.. αλλά πως τις μετράς;; Μετράς ημερολογιακά άσχετα αν είσαι 5νθημερο στην εργασία; Μετράς και τη μέρα της Πητ ή ξεκινάς να μετράς μια μέρα πριν τη Πητ; Και πότε κάνεις την αίτηση; Πρέπει να την κάνεις την ίδια μέρα που λογικά ξεκινά η άδεια ή πρέπει να την κάνεις νωρίτερα και απλά η άδεια ξεκινάει στις 56 μέρες πριν; Πως πάει ακριβώς..; Σε κουράζω να μου εξηγήσεις λίγο γιατί δεν έχω ιδέα....; 🙄

Πωωω μια φίλη μου είχε χολοσταση, αλλά εκείνη είχε βγάλει κι εξανθήματα την εβδομάδα που ήταν να γεννήσει και δεν άντεχε! Αν σε ταλαιπωρεί πολύ η φαγούρα, να το πεις στο γιατρό σου για να κάνεις εξετάσεις...

Λοιπόν , εγώ ξέρω μόνο για τους μισθωτούς του ΕΦΚΑ. Η άδεια ξεκινάει 56 ημέρες ακριβώς πριν την ΠΗΤ που θα σου γράψει ο γιατρός στο χαρτί. Είναι ημερολογιακές οι μέρες, μαζί με σκ κι αργίες. Ο γιατρός μπαίνει στο σύστημα και σου βγάζει ένα χαρτί που θα σου έρθει ηλεκτρονικά από το ΗΔΙΚΑ, όπως σου έρχεται και η άυλη άμα έχεις. Εγώ αυτό το χαρτί έδωσα στη δουλειά μου, μετά το λογιστήριο ασχολείται να σου δηλώσει την άδεια σου. Μπορεί να σου ζητήσουν να υπογράψεις και κάποια άλλη βεβαίωση, δεν ξέρω τι κάνει ο κάθε εργοδότης.

Τώρα, την αίτηση για τα επιδόματα την κάνεις ηλεκτρονικά στον ΕΦΚΑ, εκεί που λεει επίδομα μητρότητας (άμα το γράψεις στο google θα στο βγάλει). Αυτό χωρίζεται στα δύο, πρώτα κάνεις το κυοφορίας και μετά το λοχείας. Μπορείς να το κάνεις αφότου ξεκινήσουν οι 56 ημέρες της άδειας κυοφορίας και έως 8 μήνες μετά την ημερομηνία τοκετού. Εγώ την κάνω άμεσα για να μου έρθουν και πιο γρήγορα τα λεφτά, μιας και που ο εργοδότης καλείται να πληρώσει μόνο τον πρώτο μήνα.

Άμα δικαιούσαι τα επιδόματα αυτά, που καλύπτουν ένα μέρος του μισθού σου, συμπληρωματικά κάνεις αίτηση στον ΟΑΕΔ για να σου καλύψει το υπόλοιπο μέρος του μισθού. Αυτό το κάνεις αφότου εγκριθεί το επίδομα από τον gov, γιατί χρειάζεται ένα χαρτί για να το καταθέσεις στον ΟΑΕΔ. 

Για τους άλλους ασφαλιστικούς φορείς δεν γνωρίζω πόσες μέρες άδειας δίνουν και πότε πρέπει να γίνει η αίτηση, αλλά ξέρω ότι για όσους προσφέρουν επίδομα μητρότητας, η αίτηση γίνεται από τον εφκα. Έχει διάφορους φορείς που επιλέγεις κατά την αίτηση, ΟΑΕΕ, ΟΓΑ, ΤΣΑΥ, τσμεδε, κτλ. Έχει καμία 15αρια. Παραπάνω πληροφορίες δεν γνωρίζω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η _piripiri_ είπε:

Πωωω μια φίλη μου είχε χολοσταση, αλλά εκείνη είχε βγάλει κι εξανθήματα την εβδομάδα που ήταν να γεννήσει και δεν άντεχε! Αν σε ταλαιπωρεί πολύ η φαγούρα, να το πεις στο γιατρό σου για να κάνεις εξετάσεις...

Λοιπόν , εγώ ξέρω μόνο για τους μισθωτούς του ΕΦΚΑ. Η άδεια ξεκινάει 56 ημέρες ακριβώς πριν την ΠΗΤ που θα σου γράψει ο γιατρός στο χαρτί. Είναι ημερολογιακές οι μέρες, μαζί με σκ κι αργίες. Ο γιατρός μπαίνει στο σύστημα και σου βγάζει ένα χαρτί που θα σου έρθει ηλεκτρονικά από το ΗΔΙΚΑ, όπως σου έρχεται και η άυλη άμα έχεις. Εγώ αυτό το χαρτί έδωσα στη δουλειά μου, μετά το λογιστήριο ασχολείται να σου δηλώσει την άδεια σου. Μπορεί να σου ζητήσουν να υπογράψεις και κάποια άλλη βεβαίωση, δεν ξέρω τι κάνει ο κάθε εργοδότης.

Τώρα, την αίτηση για τα επιδόματα την κάνεις ηλεκτρονικά στον ΕΦΚΑ, εκεί που λεει επίδομα μητρότητας (άμα το γράψεις στο google θα στο βγάλει). Αυτό χωρίζεται στα δύο, πρώτα κάνεις το κυοφορίας και μετά το λοχείας. Μπορείς να το κάνεις αφότου ξεκινήσουν οι 56 ημέρες της άδειας κυοφορίας και έως 8 μήνες μετά την ημερομηνία τοκετού. Εγώ την κάνω άμεσα για να μου έρθουν και πιο γρήγορα τα λεφτά, μιας και που ο εργοδότης καλείται να πληρώσει μόνο τον πρώτο μήνα.

Άμα δικαιούσαι τα επιδόματα αυτά, που καλύπτουν ένα μέρος του μισθού σου, συμπληρωματικά κάνεις αίτηση στον ΟΑΕΔ για να σου καλύψει το υπόλοιπο μέρος του μισθού. Αυτό το κάνεις αφότου εγκριθεί το επίδομα από τον gov, γιατί χρειάζεται ένα χαρτί για να το καταθέσεις στον ΟΑΕΔ. 

Για τους άλλους ασφαλιστικούς φορείς δεν γνωρίζω πόσες μέρες άδειας δίνουν και πότε πρέπει να γίνει η αίτηση, αλλά ξέρω ότι για όσους προσφέρουν επίδομα μητρότητας, η αίτηση γίνεται από τον εφκα. Έχει διάφορους φορείς που επιλέγεις κατά την αίτηση, ΟΑΕΕ, ΟΓΑ, ΤΣΑΥ, τσμεδε, κτλ. Έχει καμία 15αρια. Παραπάνω πληροφορίες δεν γνωρίζω... 

Α, ξέχασα να πω, μετράς από την ΠΗΤ και πίσω. Η ΠΗΤ είναι το 0 μέχρι να φτάσεις 56😅 μπορείς βέβαια, όταν παρεις το χαρτί του γιατρού, και νωρίτερα από τις 56 μέρες να προσπαθήσεις να κάνεις καταχώρηση της αίτησης. Δε θα σε αφήσει το σύστημα, αλλά θα σου εμφανίσει την ημερομηνία έναρξης της άδειας (το έκανα για να είμαι κι εγώ σίγουρη 😅). Επίσης, έχε εύκαιρο και το ΑΦΜ της εταιρίας σου, χρειάζεται κι αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η _piripiri_ είπε:

Πωωω μια φίλη μου είχε χολοσταση, αλλά εκείνη είχε βγάλει κι εξανθήματα την εβδομάδα που ήταν να γεννήσει και δεν άντεχε! Αν σε ταλαιπωρεί πολύ η φαγούρα, να το πεις στο γιατρό σου για να κάνεις εξετάσεις...

Λοιπόν , εγώ ξέρω μόνο για τους μισθωτούς του ΕΦΚΑ. Η άδεια ξεκινάει 56 ημέρες ακριβώς πριν την ΠΗΤ που θα σου γράψει ο γιατρός στο χαρτί. Είναι ημερολογιακές οι μέρες, μαζί με σκ κι αργίες. Ο γιατρός μπαίνει στο σύστημα και σου βγάζει ένα χαρτί που θα σου έρθει ηλεκτρονικά από το ΗΔΙΚΑ, όπως σου έρχεται και η άυλη άμα έχεις. Εγώ αυτό το χαρτί έδωσα στη δουλειά μου, μετά το λογιστήριο ασχολείται να σου δηλώσει την άδεια σου. Μπορεί να σου ζητήσουν να υπογράψεις και κάποια άλλη βεβαίωση, δεν ξέρω τι κάνει ο κάθε εργοδότης.

Τώρα, την αίτηση για τα επιδόματα την κάνεις ηλεκτρονικά στον ΕΦΚΑ, εκεί που λεει επίδομα μητρότητας (άμα το γράψεις στο google θα στο βγάλει). Αυτό χωρίζεται στα δύο, πρώτα κάνεις το κυοφορίας και μετά το λοχείας. Μπορείς να το κάνεις αφότου ξεκινήσουν οι 56 ημέρες της άδειας κυοφορίας και έως 8 μήνες μετά την ημερομηνία τοκετού. Εγώ την κάνω άμεσα για να μου έρθουν και πιο γρήγορα τα λεφτά, μιας και που ο εργοδότης καλείται να πληρώσει μόνο τον πρώτο μήνα.

Άμα δικαιούσαι τα επιδόματα αυτά, που καλύπτουν ένα μέρος του μισθού σου, συμπληρωματικά κάνεις αίτηση στον ΟΑΕΔ για να σου καλύψει το υπόλοιπο μέρος του μισθού. Αυτό το κάνεις αφότου εγκριθεί το επίδομα από τον gov, γιατί χρειάζεται ένα χαρτί για να το καταθέσεις στον ΟΑΕΔ. 

Για τους άλλους ασφαλιστικούς φορείς δεν γνωρίζω πόσες μέρες άδειας δίνουν και πότε πρέπει να γίνει η αίτηση, αλλά ξέρω ότι για όσους προσφέρουν επίδομα μητρότητας, η αίτηση γίνεται από τον εφκα. Έχει διάφορους φορείς που επιλέγεις κατά την αίτηση, ΟΑΕΕ, ΟΓΑ, ΤΣΑΥ, τσμεδε, κτλ. Έχει καμία 15αρια. Παραπάνω πληροφορίες δεν γνωρίζω... 

Έβγαλα και εγώ 3 εξανθήματα.. το ένα στο στήθος είναι και αυτό που μάτωσα..😳 Για αυτό τα συνδύασα ψάχνοντας.. αλλά θα πρέπει να το δούμε με το γιατρό γιατί μπορεί να μην είναι και τίποτα..! Στη φίλη σου αλήθεια, είχαν δώσει τίποτα για να ηρεμήσει; Κάναν τίποτα ενέργειες..; Ή απλά σύστησαν υπομονή;;;

στις πριν 50 λεπτά, ο/η _piripiri_ είπε:

Α, ξέχασα να πω, μετράς από την ΠΗΤ και πίσω. Η ΠΗΤ είναι το 0 μέχρι να φτάσεις 56😅 μπορείς βέβαια, όταν παρεις το χαρτί του γιατρού, και νωρίτερα από τις 56 μέρες να προσπαθήσεις να κάνεις καταχώρηση της αίτησης. Δε θα σε αφήσει το σύστημα, αλλά θα σου εμφανίσει την ημερομηνία έναρξης της άδειας (το έκανα για να είμαι κι εγώ σίγουρη 😅). Επίσης, έχε εύκαιρο και το ΑΦΜ της εταιρίας σου, χρειάζεται κι αυτό. 

Σ' ευχαριστώ πολύ πολύ!! Ναι εφκα/ικα είμαι.. αλαμπουρνεζικα μου φαίνονται..😪 

Οπότε αν τα κατάλαβα καλά.. με τη βεβαίωση Πητ, τη δίνω στον εργοδότη; Δεν τη καταθέτω ηλεκτρονικά όπως είναι η άδεια ασθενείας πχ που μπαίνει ο εργοδότης και κάνει αποδοχή; Επίσης ο εργοδότης τι πληρώνει; Νόμιζα ότι ο εργοδότης δεν πληρώνει τίποτα.. δηλαδή βγαίνεις με την άδεια τοκετού που είναι 56 μέρες πριν τη Πητ και πληρώνεσαι από τον εφκα μόνο πίστευα.. Οπότε πρώτα πρέπει να δηλώσει ο εργοδότης την άδεια και μετά να μπω να κάνω την αίτηση στο σύστημα του εφκα; Αυτό για τον ΟΑΕΔ είναι οι συμπληρωματικές παροχές μητρότητας που λέει; Και τι είναι αυτό; Αν το σύνολο του επιδόματος τοκετού/λοχείας που σου επιδοτηθεί είναι μικρότερο το ποσό από το εισόδημα της εργασίας σου τότε σου καλύπτουν τη διαφορά; Δεν θα πρέπει πρώτα να δω όμως τι ποσό θα μου βγάλουν από τον εφκα; Το χαρτί αυτό για ΟΑΕΔ από τον εφκα, το τυπώνεις ηλεκτρονικά από το σύστημα ή πρέπει να πάω από εκεί; Γιατί είναι δύο λαλούν και τρεις χορεύουν στο υποκατάστημα της περιοχής μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Έβγαλα και εγώ 3 εξανθήματα.. το ένα στο στήθος είναι και αυτό που μάτωσα..😳 Για αυτό τα συνδύασα ψάχνοντας.. αλλά θα πρέπει να το δούμε με το γιατρό γιατί μπορεί να μην είναι και τίποτα..! Στη φίλη σου αλήθεια, είχαν δώσει τίποτα για να ηρεμήσει; Κάναν τίποτα ενέργειες..; Ή απλά σύστησαν υπομονή;;;

Σ' ευχαριστώ πολύ πολύ!! Ναι εφκα/ικα είμαι.. αλαμπουρνεζικα μου φαίνονται..😪 

Οπότε αν τα κατάλαβα καλά.. με τη βεβαίωση Πητ, τη δίνω στον εργοδότη; Δεν τη καταθέτω ηλεκτρονικά όπως είναι η άδεια ασθενείας πχ που μπαίνει ο εργοδότης και κάνει αποδοχή; Επίσης ο εργοδότης τι πληρώνει; Νόμιζα ότι ο εργοδότης δεν πληρώνει τίποτα.. δηλαδή βγαίνεις με την άδεια τοκετού που είναι 56 μέρες πριν τη Πητ και πληρώνεσαι από τον εφκα μόνο πίστευα.. Οπότε πρώτα πρέπει να δηλώσει ο εργοδότης την άδεια και μετά να μπω να κάνω την αίτηση στο σύστημα του εφκα; Αυτό για τον ΟΑΕΔ είναι οι συμπληρωματικές παροχές μητρότητας που λέει; Και τι είναι αυτό; Αν το σύνολο του επιδόματος τοκετού/λοχείας που σου επιδοτηθεί είναι μικρότερο το ποσό από το εισόδημα της εργασίας σου τότε σου καλύπτουν τη διαφορά; Δεν θα πρέπει πρώτα να δω όμως τι ποσό θα μου βγάλουν από τον εφκα; Το χαρτί αυτό για ΟΑΕΔ από τον εφκα, το τυπώνεις ηλεκτρονικά από το σύστημα ή πρέπει να πάω από εκεί; Γιατί είναι δύο λαλούν και τρεις χορεύουν στο υποκατάστημα της περιοχής μου...

Χμμμ δεν ξέρω αν είναι σαν την άδεια ασθενείας. Τουλάχιστον στη δικιά μας εταιρεία δεν το κάναμε έτσι. Απλά μου ζήτησαν να τους δώσω το χαρτί του γιατρού και μου δώσανε να υπογράψω ένα άλλο χαρτί σαν βεβαίωση... Μπορεί σε σας να γίνεται διαφορετικά η διαδικασία. Ρώτα καλύτερα τον υπεύθυνο για τις άδειες να σου πει πώς τα θέλουν. Εγώ τους είχα ενημερώσει ένα μήνα πριν βγω στην άδεια και τους είχα ρωτήσει τι θέλουν και μου είχαν πει μόνο αυτά. 

Ο εργοδότης πληρώνει ένα μισθό άμα είσαι στην εταιρεία πάνω από χρόνο και μισό μισθό άμα είσαι κάτω από ένα χρόνο. Τους υπόλοιπους 3 μήνες τους πληρώνεσαι από τον εφκα/ΟΑΕΔ. Εσύ θα την κάνεις κανονικά την αίτηση για τα επιδόματα και μετά θα μπει ο εργοδότης να την επιβεβαιώσει. Η διαδικασία της άδειας είναι άλλο. Δηλαδή, μπορεί να δικαιούσαι άδεια αλλα όχι επιδόματα. Εσύ κάνεις την δήλωση για τα επιδόματα στο χρονικό διάστημα των 2  μηνών πριν τη γέννα και 8 μετά. Ο εργοδότης ασχολείται με την άδεια.

Ναι, για τον ΟΑΕΔ είναι οι συμπληρωματικές. Ο εφκα θα σου καλύψει μέρος του εισοδήματος και ο ΟΑΕΔ το υπόλοιπο. Δεν καλύπτεται όλος ο μισθός από τον ΕΦΚΑ σύμφωνα με τη νομοθεσία, οπότε συμπληρώνεται από τον ΟΑΕΔ. Αν δεν δικαιούσαι επίδομα από τον εφκα, δεν δικαιούσαι και από τον ΟΑΕΔ. 

Όταν σου εγκριθεί το επίδομα από το εφκα, θα μπορέσεις να κατεβάσεις ένα pdf με το τι ποσό σου κατατέθηκε, που θα το προσθέσεις στην αίτηση του ΟΑΕΔ. Η αλήθεια είναι ότι για τον ΟΑΕΔ δε θυμάμαι τι άλλο ήθελε, όταν κάνω την αίτηση φέτος θα σου πω. Μπορεί να ήθελε χαρτί με τις αποδοχές, δε θυμάμαι, αλλά τα λεφτά τα παίρνεις.

Ηλεκτρονικά την κάνεις την αίτηση και για τον ΟΑΕΔ, αλλά όντως τα ζώα μου αργά είναι, εγώ είχα πάρει τα επιδόματα στην πρώτη γέννα ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ μετά!! Θα σου λεγα όταν έρθει η ώρα ίσως να πας άμα δε βγάλεις άκρη με το σύστημα, αλλά υπάρχει περίπτωση να πας εκεί και να σε διώξουν 🥲

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

Έβγαλα και εγώ 3 εξανθήματα.. το ένα στο στήθος είναι και αυτό που μάτωσα..😳 Για αυτό τα συνδύασα ψάχνοντας.. αλλά θα πρέπει να το δούμε με το γιατρό γιατί μπορεί να μην είναι και τίποτα..! Στη φίλη σου αλήθεια, είχαν δώσει τίποτα για να ηρεμήσει; Κάναν τίποτα ενέργειες..; Ή απλά σύστησαν υπομονή;;;

Σ' ευχαριστώ πολύ πολύ!! Ναι εφκα/ικα είμαι.. αλαμπουρνεζικα μου φαίνονται..😪 

Οπότε αν τα κατάλαβα καλά.. με τη βεβαίωση Πητ, τη δίνω στον εργοδότη; Δεν τη καταθέτω ηλεκτρονικά όπως είναι η άδεια ασθενείας πχ που μπαίνει ο εργοδότης και κάνει αποδοχή; Επίσης ο εργοδότης τι πληρώνει; Νόμιζα ότι ο εργοδότης δεν πληρώνει τίποτα.. δηλαδή βγαίνεις με την άδεια τοκετού που είναι 56 μέρες πριν τη Πητ και πληρώνεσαι από τον εφκα μόνο πίστευα.. Οπότε πρώτα πρέπει να δηλώσει ο εργοδότης την άδεια και μετά να μπω να κάνω την αίτηση στο σύστημα του εφκα; Αυτό για τον ΟΑΕΔ είναι οι συμπληρωματικές παροχές μητρότητας που λέει; Και τι είναι αυτό; Αν το σύνολο του επιδόματος τοκετού/λοχείας που σου επιδοτηθεί είναι μικρότερο το ποσό από το εισόδημα της εργασίας σου τότε σου καλύπτουν τη διαφορά; Δεν θα πρέπει πρώτα να δω όμως τι ποσό θα μου βγάλουν από τον εφκα; Το χαρτί αυτό για ΟΑΕΔ από τον εφκα, το τυπώνεις ηλεκτρονικά από το σύστημα ή πρέπει να πάω από εκεί; Γιατί είναι δύο λαλούν και τρεις χορεύουν στο υποκατάστημα της περιοχής μου...

Για τη χολοσταση, στη φίλη μου της είχαν πει σίγουρα υπομονή, γιατί το εμφάνισε τις τελευταίες 2 εβδομάδες πριν γεννήσει. Δε θυμάμαι καθόλου αν της είχαν δώσει κάποια αλοιφή για ανακούφιση. Δυστυχώς η χολοσταση, επειδή είναι από το συκώτι, δεν περνάει άμα δεν γεννήσεις... Αλλά κι εγώ μόνο ο,τι είχε περάσει η φίλη μου ξέρω για αυτήν την κατάσταση. Για να είσαι 100% σίγουρη ότι δεν είναι κάτι τέτοιο, πες το στο γιατρό σου για να το έχετε στα υπόψιν. Μπορεί να είναι απλά φαγούρα που κι αυτό είναι σύμπτωμα εγκυμοσύνης. Μπορεί να χρειάζεται περισσότερη ενυδάτωση το δέρμα σου. Μη πάει το μυαλό σου πρώτα στη χολοσταση που είναι σχετικά σπάνια 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα σε όλες!!! Σας έχω χάσει τον τελευταίο καιρό γιατί είναι οι τελευταίες εβδομάδες πριν βγω σε άδεια και προσπαθώ να κλείσω εκκρεμότητες στη δουλειά!!!

Να σας πω ότι πήγαμε στο γιατρό μας την Τρίτη και η μικρούλα μας είναι 1, 153 kg, μεγαλώνει το μπουμπούκι μας...! Βέβαια ο γιατρός είδε λίγο αυξημένη την αντίσταση στις μητριαίες και μου είπε να κάνω λίγο νωρίτερα το NST.... μας είπε να μην ανησυχούμε και όντως εύχομαι αν μην είναι τίποτα!!!

Την εξέταση αυτή την έχει κάνει καμία σας???? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα σε όλες!!! Σας έχω χάσει τον τελευταίο καιρό γιατί είναι οι τελευταίες εβδομάδες πριν βγω σε άδεια και προσπαθώ να κλείσω εκκρεμότητες στη δουλειά!!!

Να σας πω ότι πήγαμε στο γιατρό μας την Τρίτη και η μικρούλα μας είναι 1, 153 kg, μεγαλώνει το μπουμπούκι μας...! Βέβαια ο γιατρός είδε λίγο αυξημένη την αντίσταση στις μητριαίες και μου είπε να κάνω λίγο νωρίτερα το NST.... μας είπε να μην ανησυχούμε και όντως εύχομαι αν μην είναι τίποτα!!!

Την εξέταση αυτή την έχει κάνει καμία σας???? 

Καλημέρα!! Τελεια τα νέα σας για τη μπουμπούκα!! ❤️🥰 To NST είναι το καρδιοτοκογραφημα. Σου βάζουν καλώδια στην κοιλιά και καταγράφουν τους παλμούς του μωρού και βλέπουν και τις συσπάσεις που κανείς. Συνήθως γίνεται ανά βδομάδα όταν μπεις στο μήνα σου. Στην περίπτωση σου απλά θα την κάνεις νωρίτερα, δεν είναι κάτι. Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα; Την Τρίτη κάνατε Doppler ή απλό υπέρηχο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/10/2024 at 12:20 ΜΜ, ο/η _piripiri_ είπε:

Καλημέρα!! Τελεια τα νέα σας για τη μπουμπούκα!! ❤️🥰 To NST είναι το καρδιοτοκογραφημα. Σου βάζουν καλώδια στην κοιλιά και καταγράφουν τους παλμούς του μωρού και βλέπουν και τις συσπάσεις που κανείς. Συνήθως γίνεται ανά βδομάδα όταν μπεις στο μήνα σου. Στην περίπτωση σου απλά θα την κάνεις νωρίτερα, δεν είναι κάτι. Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα; Την Τρίτη κάνατε Doppler ή απλό υπέρηχο; 

Σε ευχαριστώ @_piripiri_ μου, κάναμε απλό υπέρηχο όταν ήμουν 27 εβδομάδων + 5 ημερών  και στις 22 θα κάνουμε το Doppler (θα είμαι 29 +5)! Ας  ελπίσουμε ότι θα είναι όλα καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μ τι κάνετε;;; Πως είστε;;; Εμείς χθες είχαμε υπέρηχο μετά από 6 εβδομάδες μιας κ συνέπεσε ο κορονοιος κ είχα ακυρώσει το ραντεβού!!! Λοιπόν η νινου μας ζυγίζει 1160 γρ, 28 εβδομάδων , μητριαιες αντιστάσεις άριστες, αρτηρίες τέλειες, αμνιακό υγρο φυσιοκογικοτατο, πλακούντας τέλειος! Η μικρη στην καμπύλη ανάπτυξης π μ δείξε ήταν ένα τσικ πάνω από το φυσιολογικό χωρίς ν σημαίνει κατι αυτό! Το κεφάλι της ήταν στην αριστερή μεριά της κοιλιάς και τ πόδια δεξια! Δν έχει γυρίσει ακόμα αλλά αυτό δν σημαίνει τίποτα! Όλα είναι φυσιοκογικοτατα! Επιτέλους μας έκανε τη χάρη και ειδαμε κ τ μούτρο της!!! 🥹🥹 είναι έρωτας!! 
 

Το απόγευμα θ πάω ν κάνω το εμβόλιο τ κοκκυτη! Πέμπτη θα πάω β καμπύλη ζαχαριυ και γενικές εξετάσεις ! Αρχές Νοέμβρη μ είπε ν κάνω το εμβόλιο της γρίπης! 
 

μου είπε επίσης από εδώ κ πέρα μια φορά την ημέρα ν μετράω την πιέση! Την θελουμε κάτω από 14 τη μεγάλη και κάτω από 9 τη μικρη!!!

Μου είπε ν παρατηρώ τη κινητικότητα της μπέμπας γενικά χωρίς ν γίνω μανιακή! Επίσης μ είπε πως σφίξιμο στη κοιλιά, πετρώματα, πονάκια, τραβήγματα, συσπάσεις κλπ 5 με 10 φορές την ημέρα δν μας ανησυχούν καθόλου , είναι φυσιοκογιξοτατα! Θα μας ανησυχήσουν αν γίνονται κάθε 5 με 10 λεπτά!

ραντεβου ξανά σε 4 εβδομάδες!!! Αυτά τα νέα μας!!! 💗💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μ π είστε;;; Εγώ σήμερα πήγα γ τη καμπύλη ζαχαρου!!! Έγινε η πρώτη λήψη γ το ζάχαρο νηστείας πίνω τη γλυκόζη , την ηπια μια χαρά δν είχα κανένα θέμα , ούτε μετά αισθανόμουν κάπως! Παίρνουμε τη δεύτερη λήψη , και 20 λεπτά πριν κάνουμε τβ Τρίτη λήψη το εκανα εμετο ρε κορίτσια!!!! Στα ξαφνικά από το πουθενά έφυγε ρουκέτα 🤮!!! Ο πιο εύκολος εμετός στη ζωή μου μιας κ γώ δυσκολεύομαι ν κάνω ! Ξενέρωσα με τον εαυτό μιυ! Η μικροβιολόγος μ είπε πως θ μ στείλει τ αποτελέσματα από τος δυο λήψεις και θ κρίνει ο γιατρός αν θ την επαναλάβω η όχι! Αναμένω τα αποτελέσματα λοιπόν!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, κορίτσια μου! Τι κάνετε;;

Πήγαμε κι εμείς χθες στον γιατρό. Είδαμε την μπέμπα μας... η οποία χασμουριόταν συνέχεια!! Ηταν μια γλύκα!! Μας το έβγαλε και βίντεο. Το έχω δει ίσα με 50 φορές απο χθες το βράδυ! 🤣

Τρία σημεία μου φάνηκαν σημαντικά...

Πρώτον, κι εμάς @Kiddoη μπέμπα ε΄ίναι με ισχιακή προβολή. Μας είπε να μην ανησυχούμε ακόμα γιατί είναι πολύ νωρίς. Τον ρώτησα για τις ασκήσεις που λένε ότι βοηθάνε και η αντίδραση του ήταν κάπως απογοητευτική... Σαν να μου λέει ότι ό,τι και να κάνεις... άμα δε θέλει το μωρό...

Δεύτερον, μειώθηκε το μήκος τραχήλου. Αν θυμάστε δεν είχα ξεκιν΄ήσει και με ιδανικό, αλλά τουλάχιστον ήταν σταθερό. Τώρα το μέτρησε 2,7 εκ. και μου έγραψε ουτροτζεστάν υπόθετα. Δεν έχω ξαναπάρει ποτέ. Επειδή έχω δει να τα αναφέρετε, πρέπει να προσέξω τίποτα;

Και τρίτον... τον ρώτησα για την καμπύλη ανάπτυξης, γιατί δε μου είχε αναφέρει τίποτα. Εν τέλει μας είπε ότι η μπουμπού βρίσκεται στην 40η θέση. Κάτω απο το μέσο όρο δηλαδ΄ή. Αυτό με τι έχει να κάνει ρε κορίτσια; Με την ανάπτυξη όσο είναι μέσα στη μήτρα; Με την ανάπτυξη του γενικότερα και μετά; Με το ύψος του; Έχω τόσες απορίες... και δυστυχ΄ως δε μου έλυσε καμία χθες. Βιαζόταν... Και μετά μας λένε να μη διαβάζουμε στο ιντερνετ. Άι στο καλό τους😂

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Kate1992 είπε:

Κορίτσια μ π είστε;;; Εγώ σήμερα πήγα γ τη καμπύλη ζαχαρου!!! Έγινε η πρώτη λήψη γ το ζάχαρο νηστείας πίνω τη γλυκόζη , την ηπια μια χαρά δν είχα κανένα θέμα , ούτε μετά αισθανόμουν κάπως! Παίρνουμε τη δεύτερη λήψη , και 20 λεπτά πριν κάνουμε τβ Τρίτη λήψη το εκανα εμετο ρε κορίτσια!!!! Στα ξαφνικά από το πουθενά έφυγε ρουκέτα 🤮!!! Ο πιο εύκολος εμετός στη ζωή μου μιας κ γώ δυσκολεύομαι ν κάνω ! Ξενέρωσα με τον εαυτό μιυ! Η μικροβιολόγος μ είπε πως θ μ στείλει τ αποτελέσματα από τος δυο λήψεις και θ κρίνει ο γιατρός αν θ την επαναλάβω η όχι! Αναμένω τα αποτελέσματα λοιπόν!!! 

Ωχ αλήθεια;; Κρίμα βρε κορίτσι μου η ταλαιπωρία. Ελπίζω να το γλιτώσεις και να μη χρειαστείς να το ξανακάνεις...

Πάντως επειδή κι εγώ την έκανα την προηγούμενη εβδομάδα κι ας ήμουν μια χαρά εκείνη τη στιγμή, μετά την εξέταση και την επόμενη μέρα ένιωθα απίστευτη κούραση και έλλειψη ενέργειας. Μπορεί βέβαια να μην έχει καμία σχέση με τη γλυκόζη και να ήταν τυχαίο.. τι να πω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η MarMar90 είπε:

Ωχ αλήθεια;; Κρίμα βρε κορίτσι μου η ταλαιπωρία. Ελπίζω να το γλιτώσεις και να μη χρειαστείς να το ξανακάνεις...

Πάντως επειδή κι εγώ την έκανα την προηγούμενη εβδομάδα κι ας ήμουν μια χαρά εκείνη τη στιγμή, μετά την εξέταση και την επόμενη μέρα ένιωθα απίστευτη κούραση και έλλειψη ενέργειας. Μπορεί βέβαια να μην έχει καμία σχέση με τη γλυκόζη και να ήταν τυχαίο.. τι να πω...

Βγήκαν τα αποτελέσματα της καμπύλης μ! Ζάχαρο νηστείας 75 και στα 60’ 123! Ο γιατρός μ ειπε ότι είναι μια χαρά και να μην την επαναλάβω κ πάλι! Όλα καλα ευτυχώς!!! Από τη γλυκόζη ένιωθες έτσι! Εγώ με το που την ηπια απίστευτη ατονία και υπνηλία και με το που την εκανα εμετο μ άνοιξαν τ μάτια 😂

Με ποσό ξεκίνησες μήκος τραχήλου; Εμένα δν μ τον ξαναμέτρησε! Μ είπε τον μετράμε 22 με 24 η βδομάδα ! Αν είναι κοντός τότε τον ξανά μετράμε γιατί φοβόμαστε γ πρόωρο τοκετό! Εσένα μ λέει ήταν 35 όποτε δν τον ξανά πειράζουμε ! Μόνο αν έχουμε ενδείξεις όπως πονάκια συσπάσεις κλπ! 
οσον αφορά τη καμπύλη ανάπτυξης π λες! Ούτε εγώ ξέρω! Εμένα το μόνο π μ είπε είναι ότι το φυσιοκογικο είναι εδώ και εμάς είναι ένα τσακ πάνω από το φυσιολογικό! Απειροελάχιστο! Στα φυσιολογικα είναι μ λέει ! Δν μ πε όμως για θέσεις όπως εσένα και στην @kiddo

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Kate1992 είπε:

Βγήκαν τα αποτελέσματα της καμπύλης μ! Ζάχαρο νηστείας 75 και στα 60’ 123! Ο γιατρός μ ειπε ότι είναι μια χαρά και να μην την επαναλάβω κ πάλι! Όλα καλα ευτυχώς!!! Από τη γλυκόζη ένιωθες έτσι! Εγώ με το που την ηπια απίστευτη ατονία και υπνηλία και με το που την εκανα εμετο μ άνοιξαν τ μάτια 😂

Με ποσό ξεκίνησες μήκος τραχήλου; Εμένα δν μ τον ξαναμέτρησε! Μ είπε τον μετράμε 22 με 24 η βδομάδα ! Αν είναι κοντός τότε τον ξανά μετράμε γιατί φοβόμαστε γ πρόωρο τοκετό! Εσένα μ λέει ήταν 35 όποτε δν τον ξανά πειράζουμε ! Μόνο αν έχουμε ενδείξεις όπως πονάκια συσπάσεις κλπ! 
οσον αφορά τη καμπύλη ανάπτυξης π λες! Ούτε εγώ ξέρω! Εμένα το μόνο π μ είπε είναι ότι το φυσιοκογικο είναι εδώ και εμάς είναι ένα τσακ πάνω από το φυσιολογικό! Απειροελάχιστο! Στα φυσιολογικα είναι μ λέει ! Δν μ πε όμως για θέσεις όπως εσένα και στην @kiddo

Αχ μπράβο!! Πάει κι αυτό τότε!! 🥰

Το μήκος τραχήλου μου το έβγαζε και αυτός και ο εμβρυομητρικός εξαρχής γύρω στο 2,9 με 3,0. Για αυτό και το μετράμε πάντα κολπικά κάθε δύο εβδομάδες που με παρακολουθούν. 

Ελπίζω να με πιάσει το φάρμακο και να μη χρειαστώ καμιά περίδεση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η MarMar90 είπε:

Αχ μπράβο!! Πάει κι αυτό τότε!! 🥰

Το μήκος τραχήλου μου το έβγαζε και αυτός και ο εμβρυομητρικός εξαρχής γύρω στο 2,9 με 3,0. Για αυτό και το μετράμε πάντα κολπικά κάθε δύο εβδομάδες που με παρακολουθούν. 

Ελπίζω να με πιάσει το φάρμακο και να μη χρειαστώ καμιά περίδεση...

Α κατάλαβα!!! Θα σε πιάσει η προγεστερονη! Απλα όσο μπορείς ν ξεκουράζεσαι κιόλας!!!! Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μ!!!! 
να σε ρωτήσω , αιματοκρίτη αιμοσφαιρίνη κλπ ποσό έχεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Kate1992 είπε:

Α κατάλαβα!!! Θα σε πιάσει η προγεστερονη! Απλα όσο μπορείς ν ξεκουράζεσαι κιόλας!!!! Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μ!!!! 
να σε ρωτήσω , αιματοκρίτη αιμοσφαιρίνη κλπ ποσό έχεις; 

Σου παραθέτω τα χάλια μου 😂 Είναι αναμενόμενο από ότι μου είπε ο γιατρός να είναι πεσμένα και ότι πριν γεννήσω θα ξανανέβουν οι τιμές... Φαντάσου δε μου αύξησε καν τον σίδηρο.

1237909038_2024-10-17135822.thumb.png.eb9d364c03fb7d3cf4bb29c641c47620.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η MarMar90 είπε:

Σου παραθέτω τα χάλια μου 😂 Είναι αναμενόμενο από ότι μου είπε ο γιατρός να είναι πεσμένα και ότι πριν γεννήσω θα ξανανέβουν οι τιμές... Φαντάσου δε μου αύξησε καν τον σίδηρο.

1237909038_2024-10-17135822.thumb.png.eb9d364c03fb7d3cf4bb29c641c47620.png

Ε εγώ έχω πιο πολλά χάλια από σένα 😂
3.40 ερυθρά αιμοσφαίρια 10.8 αιμοσφαιρίνης και 31.8 αιματοκρίτη! Παίρνω πρωί βράδυ σίδηρο αλλά δν έχω πολύ καιρό που ξεκίνησα 2 φορές την ημέρα! 
η καμπύλη σ πως ήταν; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kate1992 είπε:

Ε εγώ έχω πιο πολλά χάλια από σένα 😂
3.40 ερυθρά αιμοσφαίρια 10.8 αιμοσφαιρίνης και 31.8 αιματοκρίτη! Παίρνω πρωί βράδυ σίδηρο αλλά δν έχω πολύ καιρό που ξεκίνησα 2 φορές την ημέρα! 
η καμπύλη σ πως ήταν; 

Α εντάξει... να νιώθω ντούρασελ δηλαδή! χαχαχα 

487627104_.thumb.png.423ccbac751f5d4f4f8bc9b4725f8ffb.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η MarMar90 είπε:

Α εντάξει... να νιώθω ντούρασελ δηλαδή! χαχαχα 

487627104_.thumb.png.423ccbac751f5d4f4f8bc9b4725f8ffb.png

Νιώσε νιώσε!!!! 😂😂😂 εμένα κ ο ενδοκρινολόγος καλες μ είπε ότι είναι οι εξετάσεις! Της έστειλα και στη λευκού όμως που είναι η αιματολόγος μ ! Είδωμεν!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/10/2024 at 2:21 ΜΜ, ο/η Kate1992 είπε:

Κορίτσια μ τι κάνετε;;; Πως είστε;;; Εμείς χθες είχαμε υπέρηχο μετά από 6 εβδομάδες μιας κ συνέπεσε ο κορονοιος κ είχα ακυρώσει το ραντεβού!!! Λοιπόν η νινου μας ζυγίζει 1160 γρ, 28 εβδομάδων , μητριαιες αντιστάσεις άριστες, αρτηρίες τέλειες, αμνιακό υγρο φυσιοκογικοτατο, πλακούντας τέλειος! Η μικρη στην καμπύλη ανάπτυξης π μ δείξε ήταν ένα τσικ πάνω από το φυσιολογικό χωρίς ν σημαίνει κατι αυτό! Το κεφάλι της ήταν στην αριστερή μεριά της κοιλιάς και τ πόδια δεξια! Δν έχει γυρίσει ακόμα αλλά αυτό δν σημαίνει τίποτα! Όλα είναι φυσιοκογικοτατα! Επιτέλους μας έκανε τη χάρη και ειδαμε κ τ μούτρο της!!! 🥹🥹 είναι έρωτας!! 
 

Το απόγευμα θ πάω ν κάνω το εμβόλιο τ κοκκυτη! Πέμπτη θα πάω β καμπύλη ζαχαριυ και γενικές εξετάσεις ! Αρχές Νοέμβρη μ είπε ν κάνω το εμβόλιο της γρίπης! 
 

μου είπε επίσης από εδώ κ πέρα μια φορά την ημέρα ν μετράω την πιέση! Την θελουμε κάτω από 14 τη μεγάλη και κάτω από 9 τη μικρη!!!

Μου είπε ν παρατηρώ τη κινητικότητα της μπέμπας γενικά χωρίς ν γίνω μανιακή! Επίσης μ είπε πως σφίξιμο στη κοιλιά, πετρώματα, πονάκια, τραβήγματα, συσπάσεις κλπ 5 με 10 φορές την ημέρα δν μας ανησυχούν καθόλου , είναι φυσιοκογιξοτατα! Θα μας ανησυχήσουν αν γίνονται κάθε 5 με 10 λεπτά!

ραντεβου ξανά σε 4 εβδομάδες!!! Αυτά τα νέα μας!!! 💗💗💗

Πολύ χαίρομαι για την Νίνου σας! Όλα είναι τέλεια και μακάρι να παραμείνουν έτσι μέχρι τέλους!! 🩷🩷 

στις πριν 8 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Κορίτσια μ π είστε;;; Εγώ σήμερα πήγα γ τη καμπύλη ζαχαρου!!! Έγινε η πρώτη λήψη γ το ζάχαρο νηστείας πίνω τη γλυκόζη , την ηπια μια χαρά δν είχα κανένα θέμα , ούτε μετά αισθανόμουν κάπως! Παίρνουμε τη δεύτερη λήψη , και 20 λεπτά πριν κάνουμε τβ Τρίτη λήψη το εκανα εμετο ρε κορίτσια!!!! Στα ξαφνικά από το πουθενά έφυγε ρουκέτα 🤮!!! Ο πιο εύκολος εμετός στη ζωή μου μιας κ γώ δυσκολεύομαι ν κάνω ! Ξενέρωσα με τον εαυτό μιυ! Η μικροβιολόγος μ είπε πως θ μ στείλει τ αποτελέσματα από τος δυο λήψεις και θ κρίνει ο γιατρός αν θ την επαναλάβω η όχι! Αναμένω τα αποτελέσματα λοιπόν!!! 

Έλα ρε κορίτσι μου... Στο τέλος έκανες εμετό; Πάλι καλά βέβαια στο τέλος γιατί αλλιώς θα έπρεπε να την ξανακάνεις την εξέταση 🤢 κρίμα να αισθάνεσαι καλά και από το πουθενά να σου έρχεται τάση για εμετό 🙄

στις πριν 7 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Βγήκαν τα αποτελέσματα της καμπύλης μ! Ζάχαρο νηστείας 75 και στα 60’ 123! Ο γιατρός μ ειπε ότι είναι μια χαρά και να μην την επαναλάβω κ πάλι! Όλα καλα ευτυχώς!!! Από τη γλυκόζη ένιωθες έτσι! Εγώ με το που την ηπια απίστευτη ατονία και υπνηλία και με το που την εκανα εμετο μ άνοιξαν τ μάτια 😂

Με ποσό ξεκίνησες μήκος τραχήλου; Εμένα δν μ τον ξαναμέτρησε! Μ είπε τον μετράμε 22 με 24 η βδομάδα ! Αν είναι κοντός τότε τον ξανά μετράμε γιατί φοβόμαστε γ πρόωρο τοκετό! Εσένα μ λέει ήταν 35 όποτε δν τον ξανά πειράζουμε ! Μόνο αν έχουμε ενδείξεις όπως πονάκια συσπάσεις κλπ! 
οσον αφορά τη καμπύλη ανάπτυξης π λες! Ούτε εγώ ξέρω! Εμένα το μόνο π μ είπε είναι ότι το φυσιοκογικο είναι εδώ και εμάς είναι ένα τσακ πάνω από το φυσιολογικό! Απειροελάχιστο! Στα φυσιολογικα είναι μ λέει ! Δν μ πε όμως για θέσεις όπως εσένα και στην @kiddo

Τέλεια τα αποτελέσματα σου, γλίτωσες και την υπόλοιπη εξεταση 😁

πωπω εμένα την πρώτη ώρα με είχε πιάσει τρελή ζαλάδα, ένιωθα ότι θα λιποθυμήσω εκεί στον καναπέ που καθόμουν 😆 την μισώ την εξέταση αυτή 🤢

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου ! Τι κάνετε?? 

Σας έχω χάσει τον τελευταίο καιρό , ξεκίνησε η μικρούλα μου σχολείο και έχει αλλάξει οοοολο το πρόγραμμα μας !! 

Είμαστε πολύ καλά και η μπέμπα μας μεγαλώνει πολύ! Επιτέλους αυτή τη βδομάδα ξεκίνησε και η άδεια μητροτητας ✌️✌️✌️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγώ στην καμπυλη ήμουν ξάπλα κορίτσια γτ ήμουν έτοιμη για λιποθυμία!!! 

Ευτυχώς που δεν επανέλαβες την εξέταση μετά τη ρουκέτα!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




  • Απαντήσεις

    • Εμένα δεν την παίρνει καθόλου! Κι ούτε και θέλω...  Εγώ κορίτσι μου είμαι στον 7ο ουρανό οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό. Ούτε κουρασμένη νιώθω να πω την αλήθεια. Απλά κάποιες μέρες, αραιά ευτυχώς, νιώθω πως θα ήθελα να κοιμηθώ λίγο ακόμα. Εγώ ευτυχώς εδώ και 10 μέρες είμαι τελείως καθαρή επιτέλους. Σίγουρα θα πρέπει να προσέχετε. Δεν ξέρεις πότε θα ξανά γίνει ωορρηξία. 
    • Εγώ φοβόμουν μην καεί αλλά νομίζω ότι πια δύσκολα καίει ο ήλιος. Για κοιλίτσα μάλλον έχει ψύχρα, αλλά, χεράκια και ποδαράκια θα τ' αφήνω κι εγώ λίγο. 
    • Ελααα η εμπειρία, και εγώ 85 υπολόγισα από την ένταση της γραμμής. Απίστευτο 😂😂. Είπα τέλος, χτες το βράδυ έκλαιγα, έλεγα στον άντρα μου ότι τελείωσε και αυτή η εγκυμοσύνη. Σήμερα εννοείται με εκραξε χαχα Οπότε θα κάνω 1 τεστ έτσι για την τιμή των όπλων κάθε 2-3 μέρες. Σίγουρα όχι κάθε μέρα όμως (και έκανα και εγώ 2-3 τη μέρα, ψύχωση!!)   @ditaki κορίτσι μου γλυκό αν θελήσεις μπορείς να μου στείλεις μήνυμα. Είμαι σίγουρη ότι πέρασα και εγώ επιλοχειο. Τώρα ένα χρόνο μετά το αναγνωρίζω που επιτέλους αρχίζω να βγαίνω από αυτό το σκοτάδι. Με βοήθησε που άλλαξα σπίτι και περιοχή. Πλέον βγαίνω σχεδόν κάθε μέρα βόλτες με το κοριτσακι μου και κυρίως κάθε φορά που νιώθω να πέφτω και να πνιγομαι. Οπότε, σωστά ειπώθηκε παραπάνω να βγαίνεις. Μόνη σου, με φίλες, με άλλες μαμάδες, αλλά μην μένεις μέσα στους 4 τοίχους. Πάρε βοήθεια σε παρακαλώ, είναι πολύ δύσκολο αυτό που περνάς, το έζησα στο πετσί μου. Και ένιωθα και τύψεις που πάλεψα τόσο πολύ για αυτό το μωρό και αντί να το ζω στα άκρα και να πετάω στα σύννεφα, εγώ έκλαιγα συνέχεια. Ένιωθα απέραντη μοναξιά, χαμένη, δεν ήξερα ποια είμαι πλέον... Λάτρευα και λατρεύω το παιδάκι μου, αλλά δυστυχώς δεν ήταν αυτό αρκετό για να είμαι ευτυχισμένη, τουλάχιστον όχι όπως περίμενα να είμαι. Κανείς δεν μας προετοιμάζει για την περίοδο της λοχείας. Είναι μια περίοδος πάρα πολύ δύσκολη για τη νέα μαμά και για αυτό χρειαζόμαστε ένα υποστηρικτικό περιβάλλον γύρω μας. Θα στο ξαναγράψω και το εννοώ.. Μπορείς να μου στείλεις απλά για να τα πεις κάπου μια αν είσαι Αθήνα μετά χαράς να βγαίνουμε μαζί βόλτες ♥️ Δεν είσαι μόνη σου ♥️
    • Τώρα καλά είμαι! Είναι λίγο γκρινιάρης γιατί πεινάει διαρκώς...κ τον κρατάω στο στήθος μιάμιση με δύο ώρες, αλλά δεν έχω γάλα. Τον ακούω που καταπίνει, αλλά αν βγει θα ηρεμήσει για μισή ώρα το πολύ κ μετά ξανά κλάμα κ στήθος απευθείας. Κ με το θηλαστρο που προσπάθησα να βγάλω 10ml με το ζόρι κ από τα δύο. Τώρα θα έρθει τη Δευτέρα να τον δει κ θα συζητήσω μαζί του τι θα κανω με τον θηλασμό.  Εγώ ηρέμησα λίγο μέχρι χθες το πρωί. Ξεκίνησε πάλι να δαγκώνει ενώ είχε ηρεμήσει. Πιστεύω ότι φταίει κ η πεθερά μου σε αυτό. Ήρθε χθες για 3 ώρες για να αρχίσει να την μαθαίνει κ δεν τον άφησε στιγμή από την αγκαλιά της κι αυτός έκλαιγε γιατί πεινούσε κ της το έλεγα κ δεν μου τον έδινε. Μέχρι που αναγκάστηκα να κατεβάσω μπλούζα κ σουτιέν μπροστά της για να αναγκαστεί να μου τον δώσει. Εννοείται πως από τη νευρικότητα που είχε που τον πήγαινε βόλτες μέσα στο σπίτι κ καλά για να τον ηρεμήσει με δάγκωσε κ μου άνοιξε ξανά την πληγή. Την επόμενη φορά που θα έρθει δε θα είμαι ευγενική. 
    • Κι εμένα βάζει το χεράκι του στο στόμα και νόμιζα ότι πεινάει αλλά όταν τον βάζω στο στήθος τρώει τρεις γουλιές και σταματάει.. άρα το κάνει απλώς για να πιπιλάει .. τώρα για την πιπίλα..ένα απόγευμα είχα απελπιστεί, έκλαιγε ασταμάτητα χωρίς να καταλαβαίνω τι θέλει.. συνήθως βράδυ τον πιάνουν οι κολικοί πλέον..και του έβαλα μια πιπίλα.. την άρπαξε αμέσως και ηρέμησε.. μετά από λίγο βέβαια του την έβγαλα γτ δεν ήμουν σγρ ότι θέλω να του δώσω..  Εν τω μεταξύ από χθες έχω καφετί αίμα.. τώρα περίοδος είναι; Δεν ξέρω.. μάλλον..μου φαίνεται έχει περάσει αρκετός καιρός για να είναι από τα λοχια.. εν τω μεταξύ κάναμε και μια βλακεία μια μέρα με τον σύζυγο, οπότε αν είναι περίοδος θα πρέπει να προσέχω..  Από διάθεση πώς είστε; Εγώ ώρες ώρες είμαι λίγο πεσμένη.. σκέφτομαι αν τα κάνω όλα καλά για το μωρό μου.. είμαι και λίγο κουρασμένη σωματικά.. αλλά πιστεύω να συνηθίσει το σώμα μου στους νέους ρυθμούς.. **Δυστυχώς δε θυμάμαι ποια μάρκα ήταν η πιπίλα..γτ πέταξα το κουτάκι..νομίζω στο μαιευτήριο μου τη δώσανε..μια διάφανη με καρδούλες που φαίνεται πώς πιπιλάει είναι..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...