Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Χριστουγέννων 24 & Πρωτοχρονιάς 25


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια μου!❤️❤️❤️

Έχω πολύ καλά νέα[smilie=sunny.gif], ο γιατρός μας βρήκε μια χαρά, η μπέμπα μεγαλώνει αν και είναι λίγο μινιόν και πρέπει να αυξήσω την πρόσληψη πρωτεΐνης! Η αλήθεια είναι ότι τις τελευταίες 2 εβδομάδες περιορίστηκε λίγο στο φαγητό γιατί μου φάνηκε ότι τα +6 κιλά που έχω πάρει από 52 ήταν πολλά, αλλά μάλλον δεν πρέπει να περιορίζομαι τελικά. Ήδη βράζω ασπράδια για να πάρω τα πάνω μου! 💪💪💪

@Kiddo μου τι να πω, πολύ ατυχία αυτό που πάθατε, είναι πρακτικά αδύνατο να είσαι τόσες μέρες χωρίς ρεύμα, ειδικά όταν είσαι έγκυος. Ευτυχώς έχει δροσίσει και δε χρειάζεσαι κλιματιστικό. Για φαντάσου να είχε συμβεί 1-2 μήνες πριν.... 🥰

Άντε να ηρεμήσουμε λίγο βρε κορίτσια, σε λίγο καιρό μπαίνουμε 3ο τρίμηνο🙏🙏 και θέλω να είμαστε στα καλύτερά μας! Εγώ τότε λέω να αρχίσω και τις αγορές, αν και αυτό το σκ μάλλον θα βάψουμε το δωμάτιο της μικρούλας!!! Ανυπομονώ να αρχίσουμε να το γεμίζουμε με τα πραγματάκια της!!🌷💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η lilly1984 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!❤️❤️❤️

Έχω πολύ καλά νέα[smilie=sunny.gif], ο γιατρός μας βρήκε μια χαρά, η μπέμπα μεγαλώνει αν και είναι λίγο μινιόν και πρέπει να αυξήσω την πρόσληψη πρωτεΐνης! Η αλήθεια είναι ότι τις τελευταίες 2 εβδομάδες περιορίστηκε λίγο στο φαγητό γιατί μου φάνηκε ότι τα +6 κιλά που έχω πάρει από 52 ήταν πολλά, αλλά μάλλον δεν πρέπει να περιορίζομαι τελικά. Ήδη βράζω ασπράδια για να πάρω τα πάνω μου! 💪💪💪

@Kiddo μου τι να πω, πολύ ατυχία αυτό που πάθατε, είναι πρακτικά αδύνατο να είσαι τόσες μέρες χωρίς ρεύμα, ειδικά όταν είσαι έγκυος. Ευτυχώς έχει δροσίσει και δε χρειάζεσαι κλιματιστικό. Για φαντάσου να είχε συμβεί 1-2 μήνες πριν.... 🥰

Άντε να ηρεμήσουμε λίγο βρε κορίτσια, σε λίγο καιρό μπαίνουμε 3ο τρίμηνο🙏🙏 και θέλω να είμαστε στα καλύτερά μας! Εγώ τότε λέω να αρχίσω και τις αγορές, αν και αυτό το σκ μάλλον θα βάψουμε το δωμάτιο της μικρούλας!!! Ανυπομονώ να αρχίσουμε να το γεμίζουμε με τα πραγματάκια της!!🌷💞

Μπράβο βρε κοριτσάκι μου!!! Φτου φτου φτου το κορίτσι σας!!! ❤️❤️❤️❤️❤️❤️ Μια χαρά!!! 

Α για αυτό λες να επέμενε η ενδοκρινολόγος μου για πρωτεϊνη σε κάθε γεύμα στην εγκυμοσύνη; Δεν σκέφτηκα ποτέ να ρωτήσω απλά μου είπε ότι στην εγκυμοσύνη πρέπει να έχουμε σε κάθε γεύμα πρωτεϊνη.. 🤷

Τι λίγος καιρός καλέ;;; Μια εβδομάδα έμεινε και μπαίνουμε στον 7ο!!! 😍😍😍😍😍😍 Αύριο κλείνουμε αγάπη την 25η και την επόμενη Παρασκευή θα έχουμε μπει 27η!!!! ❤️❤️❤️❤️ Πέρασε ο καιρός!!! Άντε να πάρουμε τα κουτσουνια μας αγκαλιά υγιέστατα!!! 🙏🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Επιτέλους μπορώ να σας γράψω!!

@lilly1984 μου λυπάμαι πολύ για το άγχος και την ταλαιπωρία που πέρασες.. αν και καταλαβαίνω απόλυτα πόσο τρομακτικό ήταν αυτό και δη σε αυτό το στάδιο, ευτυχώς όλα καλά..! Πήγες στο γιατρό; Είδατε το κορίτσι σας; Τι σου είπε; 

@Θέτις Κ. μου, όντως λίγο σόκ που ψάχνετε από τώρα βρεφικό σταθμό αλλά εφόσον είναι τέτοιες οι συνθήκες καλά κάνετε και προνοειτε! Τουλάχιστον σε εσάς εκεί έχει και ο πατέρας ειδική άδεια για να φροντίσει το μωράκι.. εδώ μόνο 15 μέρες μετά το τοκετό έχει δικαίωμα να κάτσει και τέλος.. σκέψου ότι έχει 3 χρόνια που ισχύει αυτό; Ίσως και πολύ λέω.. εδώ Ελλάδα η μητέρα μόνο επιφορτίζεται το ρόλο της γονεϊκότητας και μέχρι πριν λίγα χρόνια (2?) είχε "δικαίωμα" μέχρι 6 μήνες μετά να κάτσει για να φροντίσει το μωράκι στον ιδιωτικό τομέα με αμοιβή το κατώτατο βασικό μισθό άσχετα πραγματικού μισθού.. στο δημόσιο είχε 9 μήνες (δεν ξέρω με τι αποδοχές).. γιατί ως γνωστόν τα μωρά των ιδιωτικών υπαλλήλων μεγαλώνουν μόνα τους πιο γρήγορα..! Ας μη πιάσουμε τις μητέρες ελεύθερου επαγγελματία & αγρότισσες που μέχρι πριν λίγους μήνες δεν είχαν καμία απολύτως βοήθεια από το κράτος και με προσωπικό κόστος "κάθονταν" να φροντίσουν τα μωράκια τους όσο οι ίδιες άντεχαν οικονομικά χωρίς να εργάζονται.. ευτυχώς πλέον τα έχουν εξισώσει λίγο και δίνουν 9 μήνες επιδότηση στις νέες μανουλες για να φροντίσουν τα μωράκια τους αν και νομίζω πάλι βάση κατώτατου βασικού μισθού.. αλλά έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας για να αγγίξουμε την υποστήριξη που δίνουν άλλα ευρωπαϊκά κράτη στους νέους γονείς και κυρίως στους μπαμπάδες που στην Ελλάδα δεν φαίνεται να υπολογίζεται ο ρόλος τους στην ανατροφή του μωρού.. Τεσπα, πολύ μεγάλη συζήτηση και αυτή.. Όσον αφορά το βρεφικό σταθμό εμείς τουλάχιστον δεν το σκεφτόμαστε ακόμα.. άλλωστε θα ήθελα (αν βοηθήσουν τα οικονομικά μας) να κάτσω λίγο παραπάνω να το μεγαλώσω γιατί κάναμε και μεγάλο αγώνα να αποκτήσουμε το θαυματακι μας και καλώς να έρθει στη ζωή μας πάνω από όλα υγιέστατο, οπότε όπως το έχω στο μυαλό μου μετά τα 2 έτη του μωρού λέω να το πάμε.. θα το δείξουν όμως οι συνθήκες..

@_piripiri_ μου βλέπω τα κεφάλια μέσα για τα καλά ε;! Χαρά στο κουράγιο σου!! Εγώ ένα δίωρο να βοηθήσω στην ανακαίνιση του σπιτιού και χρειάζομαι τουλάχιστον ένα 4ωρο ύπνου μετά για να συνέλθω..🙊 καλά αν κάνω το λάθος να σκύψω μου κόβεται η ανάσα μετά.. βρε παιδιά πολύ εξάντληση γενικά..! Πως είναι ο μικρός τώρα; Συνήλθε; 

@Maya_ μου προσοχή με 30 αιματοκρίτη..!! Αν και όντως συνηθίζεται να πέφτει στην εγκυμοσύνη εσένα σου έπεσε πάρα πολύ βρε παιδί μου και θέλει πολύ προσοχή.. ευτυχώς που σου αύξησε το συμπλήρωμα.. πότε σου είπε να επαναλάβεις εξετάσεις; Πρέπει να δείς και μήπως δεν κάνεις καλή απορρόφηση αυτού του σιδήρου.. για να βοηθήσεις στην απορρόφηση του, απέφυγε να το παίρνεις με φαγητό (1 ώρα πριν ή 2 ώρες μετά το γεύμα) και απέφυγε ειδικά με γαλακτοκομικά ή άλλα προϊόντα υψηλά σε ασβέστιο αλλά δοκίμασε να το παίρνεις με ένα ποτήρι χυμό ή άλλη πηγή βιταμίνης C.. φαντάζομαι θα στα έχει πει και ο γιατρός σου.. από συμπληρώματα διατροφής αν χρειαστείς ρώτα με! Έχω αδειάσει αποθήκες Ελλάδας και εξωτερικού.. 😅

@Kallia.Geo μου πως ήταν η καμπύλη σου; Δεν θυμάμαι αν μας έγραψες.. Μου έγραψε και η δική μου τη καμπύλη.. θα πάω μέσα στην εβδομάδα.. για να δούμε!! 🤞🤞

Στα δικά μου.. ευτυχώς με τη μπουμπού μας όλα καλά! Αν και πολύ νεύρο αυτό το παιδί.. δίνει πόνο.. βλέπεις τη κοιλιά ταμπούρλο κουνιέται ολόκληρη!! 😍😍 Έκλεισα και μαθήματα στη Φαιναρέτη ξεκινάμε τον Οκτώβριο.. πήγα και σε ένα κέντρο ανεξάρτητων μαιών για περαιτέρω μαθήματα και πληροφορίες.. φανταστικές κοπέλες όλες τους!! Κατά τα άλλα όμως δεν μας έχει πάει καθόλου καλά αυτός ο μήνας.. να σας πω ότι μας έκλεψαν το μετρητή της ΔΕΗ και ήμασταν χωρίς ρεύμα από ξημερώματα Σαββάτου 7 του μήνα μέχρι και χθες 17/9 το μεσημέρι που ήρθαν να μας βάλουν άλλον χωρίς καμία απολύτως ενημέρωση όλες αυτές τις μέρες για το πότε θα τελείωνε η ταλαιπωρία μας.. 👿👿👿 Δεν έχω πολλά να πω.. για αυτό και δεν κατάφερνα να σας γράψω καθώς και το σήμα στη περιοχή είναι ανύπαρκτο.. ειλικρινά σκέτη αγανάκτηση.. ψυχολογικά τουλάχιστον νοιωθω ότι εσκαβα.. η αδιαφορία και η γραφειοκρατία καλά κρατεί κατά τα άλλα.. +150€ έξτρα έξοδα για αυτό και δεν ξέρω πόσο παραπάνω μπορεί να φτάσει, θα φανεί στον επόμενο λογαριασμό... δεν μπορώ να διανοηθω τι στο π@@τσο πραγματικά μπορεί να θέλει κάποιος το μετρητή για να το κλέψει.. πφφφφ... Τεσπα.. δεν θέλω να το σκέφτομαι παραπάνω.. ευτυχώς το σημαντικότερο όλων πάει καλά και είμαι ευγνώμων!! ❤️❤️❤️

Νταξει, να κλέψουν μετρητή πρώτη φορά το ακούω... 10 μέρες χωρίς ρεύμα, δε θέλω καν να το φανταστώ... 

Γενικά κι εγώ πολλή εξάντληση νιώθω, όπως επίσης κι εμένα ο μικρός στην κοιλιά κουνιέται πάρα πολύ, δε σταματάει καθόλου! Δεν μπορώ να σκύψω εύκολα πλέον, έχω αρχίσει να ζοριζομαι... Ευτυχώς ο άλλος μικρός τελευταία με το σχολείο πέφτει ξερός για ύπνο κατά τις 8... Κατά τα άλλα μια χαρά είναι (για την ώρα 😅)

Θα περιμένουμε νέα σου από την καμπύλη!! ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου! Βλέπω έχουμε αρκετα νεάκια, τα έχω δει θα απαντη΄σω οσονούπω ❤️

Σήμερα έπαθα ένα κοκομπλόκο πάλι. Ξύπνησα κι η κοιλιά είχε μαλακώσει φουλ, και ήταν εμφανώς πιο μικρή, σα να ήμουν πάλι 4 μηνών ΣΟΚ 😱 Πανικοβλήθηκα (καμία ψυχραιμία!) ήπια μπόλικο κρύο νερό και ξάπλωσα κι άρχισα να σκουντάω σε διάφορα σημεία απαλά. Ευτυχώς ανταποκρίθηκε με κλωτσιές το μωράκι μου, περίπου 20 (τις μέτρησα η τρελή 😅) και μετά κάπως ξεαγχώθηκα. Από τότε τον έχω αισθανθεί κι άλλες φορές, αλλά ήμουν σε μίτιγκς οπότε δεν έδωσα πολύ προσοχή. Τουλάχιστον ξέρω ότι είναι καλα 🙏

Αλλά γιατί έτσι η κοιλιά;  Λέτε να άλλαξε θέση, γι αυτό; Εξακολουθεί να είναι πιο μαλακή απ ότι συνήθως, ενώ χθες ήμουν σα να έχω τυμπανισμό 🤣 έτυχε να βγάλω και φωτό γιατί χθες κλείσαμε ακριβώς 24 εβδ οπότε παρατηρώ τη φώτο σε αντίθεση με το σήμερα και βλέπω τη διαφορά 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • θα έπρεπε το κράτος να δίνει και κάποια προνόμια σε επιχειρήσεις που απασχολούν έγκυες γυναίκες ή επιχειρήσεις που θα προσλάβουν χ αριθμό γυναικών..δυστυχώς έχω ιστορία κοντινού μου ανθρώπου που πήγε για συνέντευξη και την έβαλαν να υπογράψει ότι για τα επόμενα 2 χρόνια δεν θα μείνει έγκυος..και άλλα πολλά παραδείγματα.. το μόνο που με ανακουφίζει είναι ότι σε λίγο καιρό θα πάμε σε δικό μας σπίτι και θα φύγει από πάνω μας ο πονοκέφαλος του ενοικίου..τι να πω..υγεία να έχουμε πανω απ όλα και θα τα φέρουμε βόλτα με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο..
    • Έχεις τόσο δίκιο δυστυχώς... Όταν βγήκα εγώ σε άδεια λοχείας μάθαμε ότι στο τμήμα μου μόνο ήταν έγκυες δύο κοπέλες που είχαν προσληφθεί πολύ πρόσφατα. Δεν θα σου πω ψέματα, κακοφανηκε στους προϊσταμένους, ίσως γιατί βγήκαμε εκτός 3 άτομα λόγω εγκυμοσύνης. Και στεναωριεμαι που πρέπει να παγώνουμε τα όνειρα μας λόγω μιας πολύ κακής εργασιακής και οικονομικής κατάστασης. Και εμείς που θέλουμε δεύτερο παιδάκι, το συζητήσαμε αρκετά πριν το πάρουμε αποφαση. Το μόνο μας κόλλημα ήταν το οικονομικό κομματι. Είναι πολύ άδικο!! 
    • Ευχαριστώ κατιανα!!  Αχ κι εγώ τον είχα θηλασει μια φορά που είχαμε πάει στην παιδίατρο!  Αλλά σκέφτομαι ότι θα μπορούσα να τον θηλάσω αν χρειαστεί και έξω!  Θήλαστρο και μια φίλη μου είχε από kikka boo και ήταν πολύ ικανοποιημένη! Τώρα σιγά σιγά θα οργανωθω να δω τι επιπλέον θα χρειαστώ!!σήμερα κλείσαμε 3 εβδομάδες! 
    • ίσως αργήσει λίγο ακόμη...η δουλειά που εργάζομαι δεν πάει πολύ καλά..οπότε είμαι λίγο στον αέρα..έχω αρχίσει να στέλνω και αλλού βιογραφικά αλλά είναι δύσκολα ρε κορίτσια..από την μια σκέφτομαι αντε και με παίρνει κάποια εταιρεία πως θα προσπαθήσω άμεσα ενώ με πήραν πρόσφατα; από την άλλη σκέφτομαι ότι ως άνεργη δικαιούμαι μόνο το επίδομα κύησης και λοχείας και το επίδομα γέννας αργότερα..οι μέρες περνάνε με τρομερό άγχος..ξέρω ότι δεν μπορούμε να ορίσουμε πολλά πράγματα..και δουλειά να έχουμε και να ειμαι έγκυος κάτι μπορεί να γίνει και να τις χάσουμε..θέλω τόσο πολύ ένα παιδάκι και στενοχωριέμαι που πρέπει αυτή η επιλογή μου να έρχεται σε συνδυασμό με άλλες επιλογές.. τα είπα και ηρέμησα..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...