Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Χριστουγέννων 24 & Πρωτοχρονιάς 25


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια μου! 

Χάθηκα τις προηγούμενες μέρες.. έτρεχα τα πρωινά κέντρο Αθήνα σε γιατρούς και εξετάσεις και τα απογεύματα πάμε βόλτα στα μαγαζιά με βρεφικά για να χαζέψουμε και να καταλήξουμε στο τι θα πάρουμε ..! Για την ώρα κάνουμε έρευνα και από Αύγουστο λέμε να ξεκινήσουμε τις αγορές..!! 😍😍😍

Είδαμε και το σκατουλι μας χθες!! Επιβεβαιώσαμε και το ότι είναι κοριτσάκι..! 😍😍😍 Κοντζαμ 140 γρ!!! ❤️❤️❤️ 148 FHB, CRL 97,4mm!! Το αιμάτωμα δυστυχώς παραμένει εκεί, οπότε συνεχίζω ξεκούραση σπίτι.. ο πλακούντας χαμηλά και για αυτό νοιωθω και εγώ τα πονάκια που λέτε.. δεν ανησυχούμε όμως απλώς ξεκούραση που ούτως ή άλλως λόγω του αιματωματος πρέπει να προσέχω, ο τράχηλος κλειστός 39mm..! 

Δεν θυμάμαι αν ξέχασα κάτι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 953
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 17/7/2024 at 1:04 ΜΜ, ο/η Kate1992 είπε:

@Kiddo μου είμαι σχετικά καλά!!! Με τα χάπια ακόμα βέβαια! Εκανα μια απόπειρα ν το μειώσω τη Δευτέρα αλλά δυστυχώς γαμ@-€%[#[%\< το σύμπαν !!! Ρώτησα κ τ γιατρό αν υπάρχει περίπτωση ν έχει συνηθίσει ο οργανισμός μ τ χάπια και μ είπε όχι δν γίνεται αυτό! Απλα προφανώς εμένα ακόμα είναι υψηλές οι ορμόνες της εγκυμοσύνης! Συνήθως μου λέει 16 17η εβδομάδα θ αρχίσω ν συνέρχομαι ! Ειμαι15+1 σήμερα! Άντε ν δούμε! ΚΑΤ τ αλλά όλα καλά! Αύριο θ πάω ν δω το μικρακι μ ❤️🙏🧿ελπίζω μ φανεί το φύλο γιατί εζω ν κάνω κ το gender reveal τις 9 Αύγουστου! Αν σν φανεί θ ξαναπάω αρχές Αυγούστου ξανά γ υπέρηχο! 

Καλημέρα κοριτσάκι μου!

Πήγατε στον υπέρηχο; Όλα καλά να φανταστώ;! Καταφέρατε, είδατε φύλο;! 

Υπομονή βρε κοριτσάκι μου με τα συμπτώματα.. δεν χρειάζεται να πιέζεις τον εαυτό σου με το να προσπαθείς να κόψεις το χάπι.. σου εύχομαι μέχρι την 17η τουλάχιστον να σταματήσουν αυτά να μπορέσεις και εσύ να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου..! 

Πως θα το κάνετε το gender reveal;;! Εσύ θα το μάθεις το φύλο ή θα περιμένεις μέχρι το πάρτι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/7/2024 at 9:45 ΠΜ, ο/η _piripiri_ είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! 

Ναι ναι κι εγώ έχω στις 26/07 Β επιπέδου!! Μου την είχε κλείσει ο εμβρυομητρικός από την ημέρα της αυχενικής! Ανυπομονώ! 

Εν τω μεταξύ ο γιατρός μου με έβαλε κι αύριο για υπέρηχο και να δούμε και τις εξετάσεις μου, που είναι όλες καλές βέβαια... Τελευταία φορά που πήγα ήταν την προηγούμενη Δευτέρα, πολύ σύντομα μου φαίνεται... 🤔 αλλά το καλό είναι ότι θα βλέπω το μωρό μας κάθε βδομάδα!! 😊😊

Με το καλό κοριτσάκι μου!!! 🤞🤞🤞🤞 Όλα να είναι σούπερ!!! 🙏🙏🙏 

Δεν σε χάλασε να βλέπεις το μικρακι κάθε εβδομάδα...!!! 🤣🤣 Πήγες, το είδατε; Όλα καλά;! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/7/2024 at 3:22 ΜΜ, ο/η Kallia.Geo είπε:

Είναι χαμηλά ο πλακούντας και μάλλον για αυτό έχω πόνο και πίεση όταν κουράζομαι... μου είπε ότι ίσως ανέβει καθώς θα ανεβαίνει κ η μήτρα προς τα πάνω. Εύχομαι να πάνε όλα καλά,  αλλά ένα άγχος το έχω δεν θα πω ψέματα! 

Σάββατο απόγευμα σε πληροφορώ!!! 

Σε ρώτησα γιατί και εγώ έχω ποναλακια και είχα αρχίσει να ανησυχώ.. χθες που πήγα στο γιατρό, το ίδιο μου είπε.. και εμένα χαμηλός είναι αλλά πολύ cool ο γιατρός μου σίγουρος ότι θα ανέβει ο πλακούντας σιγά σιγά.. δεν ακουμπάει στο τράχηλο και αυτό μόνο θα μας ανησυχούσε μου είπε..

Εγώ νοιωθω πόνους όταν κατουριεμαι κυρίως.. ή όταν θέλω τουαλέτα γενικώς, πάω σα τη πάπια από το πόνο που χτυπάει εκείνη τη στιγμή.. αυτό είναι το cue μου πλέον για να πάω τουαλέτα!! 😅😅 Και τελευταία νοιωθω και από κάτω στο κόλπο μέσα έντονους πόνους, όχι συνέχεια ευτυχώς αλλά είχα αρχίσει να ανησυχώ για το τράχηλο μήπως είναι τίποτα από εκεί, αλλά όλα καλά..! Και όταν κάθομαι και πάω να σκύψω πχ αλλά φαντάζομαι είναι γιατί πιέζω τη κοιλιά μου..

Τι λες βρε θηρίο;; Σάββατο και απόγευμα..!!! 😂😂😂😂 Με το καλό γλυκιά μου, πάνω από όλα να είναι όλα τέλεια!! 🙏🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/7/2024 at 3:27 ΜΜ, ο/η Kallia.Geo είπε:

Με τα κιλά πως τα πάτε κορίτσια??

Παραδόξως, πολύ καλά..! Δεν έχω πάρει τίποτα ακόμα.. έξτρα δηλαδή από αυτά που ήδη είχα πάρει τους τελευταίους μήνες προ εγκυμοσύνης.. 🙊😂😂 από την αρχή της εγκυμοσύνης είχα ξεκινήσει διατροφολόγο για να μην παραξεφυγω και λόγο των κιλών που είχα ήδη πάρει τους προηγούμενους μήνες από τις διεγέρσεις και για να προσέξω το ζάχαρο λόγω ιστορικού.. έχω χάσει μάλιστα 3 κιλά μέχρι τώρα αλλά μου φαίνεται όνειρο θερινής νυκτός τα -10 που είχα στόχο.. 67,8 είμαι τώρα, δεν είναι τραγικά αλλά σε σύγκριση με τα φυσιολογικά μου νοιωθω μοσχαροβα..😳 βέβαια το ουσιαστικό πρόβλημα είναι στο ύψος.. γιατί αν ήμουν 1,80 με αυτά τα κιλά, θα ήμουν μονδελο..!! 😝🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/7/2024 at 5:19 ΜΜ, ο/η Θέτις Κ. είπε:

γεια σας κορίτσια!! μπαίνω κι εγώ στη συζήτηση και πάλι έτσι γρήγορα γιατί πραγματικά έχω πάρα πολύ δουλειά τελευταία και δε σας προλαβαίνω... Μας έτυχε δυστυχώς και μια απώλεια συγγενούς από τη μεριά του συζύγου και κανονίζαμε αυτές τις μέρες τα εισητήρια για να παρευρεθεί στην κηδεία... 

αρχικά τι πολλές και χρήσιμες πληροφορίες έχετε μοιραστεί για τον εξοπλισμό, πραγματικά πρεπει να κάτσω να κρατήσω σημειώσεις κάποια στιγμή γιατί αναφέρατε πολλά ενδιαφέροντα πράγματα! θα μοιραστώ κι εγώ κάποιες συμβουλές που μάζεψα από φίλες κτλ. 🤩❤️

@Kallia.Geo τι καλά που είδατε το μωράκι σας κι όλα πάνε κατ' ευχήν ❤️ έκανες υπομονή τόσο καιρό οπότε φαντάζομαι την ανακούφιση που πήρες χθες 😊 με προβλημάτισε όμως που δεν είδατε φύλο μιας κι εσύ είσαι πιο μπροστά από μένα 😅 εγώ έχω ράντεβού την επόμενη εβδομα΄δα που θα είμαι 16+ κι ελπίζουμε να δούμε κάτι, αλλά ας κρατήσω μικρό καλάθι 🤣🤣🤣 θέλουμε κι εμείς να κάνουμε έτσι ένα μικρό πάρτι με τους φίλους εδώ στο εξωτερικό, οπότε για να δούμε τι θα αποφασίσει το μικ΄ρακι μας 🤞

Εγώ κορίτσια εξακολουθώ να μην έχω σχεδόν τίποτα απ τα συμπρώματα του 1ο τριμήνου, αλλά παρατηρώ κάποια νέα όπως λίγο αιματάκι στη βλέννα της μύτης όταν φυσάει τη μύτη μου, και από τα ούλα όταν βουρτσίζω τα δόντια μου. Ευτυχώς πέραν αυτών των ενεργειών, δλδ φύσημα μύτης και βούρτσισμα, δεν παρατηρώ αιμαρραγία, οπότε πιστεύω ότι είναι στα νορμάλ πλαίσια. Μετά με πιάνουν κάτι κράμπες σαν τραβήγματα γύρω από την ηβική περιοχή (round ligament pain) ειδικά όταν είμαι κουρασμένη! Πχ, προχθές είχαμε πάει για ψώνια να πάρει ο άντρας μου μαύρα ρούχα για την κηδεία και η αλήθεια είναι με τραβολογούσε 3 ώρες - καλά όχι ότι εγώ δεν ΄ηθελα να σουλατσάρω στα μαγαζία 😅 ε όταν γυρίσαμε ήμουν πτώμα και ένιωθα αυτά τα έντονα τραβήγματα. Το πρωί που ξύπνησα τίποτα. Επίσης, τα βράδια πλέον κάποιες φορές, όχι πάντα, με πιάνουν αυπνίες που εδγώ δεν είχα ποτέ θέμα, πάντα κοιμάμαι σερί. Τώρα παρατηρώ ότι ξυπνάω περίπου στις 4 για τουαλέτα, σα τις γιαγιάδες που είπε κι η @Kiddo, και κάποιες φορές ξανακοιμάμαι ενώ κάποιες άλλες δυσκολευόμαι πάρα πολύ.... 

Τη Δευτέρα πήγα και στην ενδοκρινολόγο για τις επαναληπτικές του θυροειδή ο οποίος έφτασε 3,5!! τρομοκρατ΄ηθηκα όταν π΄ηρα το αποτέλεσμα, αλλά με καθησύχασε γιατί λέει πριν 4 εβδ που καναμε ΄ηταν 2,3 οπότε είναι μικρό το χρονικό διάστημα που επήλθε η αλλαγή και ήδη παίρνω νέα αυξημένη δόση. Τώρα πάλι εξετάσεις τον Αύγουστο 🤪

Για τα κιλά που λές @Kallia.Geo εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 57 και τελευτάια που ζυγίστηκα το Σάββατο έχω φτάσει 61.2, δηλαδή είμαι στα 4,2 κιλά πάνω! Η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι είναι μια χαρά :) αυτό που παρατηρώ βε΄βαια, παρόλου, που δεν έχω βάλει πολλά κιλά ακόμα, είναι η αύξηση της κυτταρίδας βρε κορίτσια 🥲 εντάξει, είναι και που η δουλειά μου από τη φύση της είναι καθιστική, αλλά έιναι ε΄τσι εδώ και 4 χρόνια, τόση κυτταρίτιδα νομίζω δεν είχα χαχαχαχα και τα μπουτάκια γεμάτα γεμάτα να σημειώσω 🤣🤣🤣 μάλλον θα αυξήσω λίγο το περπάτημα, καθημερινά αν τα καφέρω, τώρα που η κοιλιά δεν είναι και τόσο μεγάλη ακόμα 😅 στο 3ο τρίμηνο δε ξέρω πως θα μαι 😅

Συλλυπητήρια στο σύζυγο γλυκιά μου... Ζωή σε εσάς... 

Από συμπτώματα μου έχουν μείνει κάτι αναγουλες το πρωί αν αργήσω να φάω πρωινό πχ αλλά μόνο έτσι, αλλιώς τίποτα..! Γεύση όσφρηση όλα στα φυσιολογικά..! Αν και συνεχίζω να μην αντέχω τις έντονες μυρωδιές.. αηδιάζω.. ειδικά σε κάτι φαρμακεία ή σε κάποια ιατρεία ή σε κάποια μαγαζιά ή και με κάτι κολόνιες που φοράνε ορισμένοι και περνάνε από δίπλα μου.. 🤢 αυτό με το κατούρημα που θα ξυπνήσω 1-2-3 φορές το βράδυ, το είχα και από το α' τρίμηνο.. δεν έχει αλλάξει κάτι.. αλλά ξανακοιμαμαι αμέσως..! Κούραση πλέον νοιωθω αρκετή.. δεν ξέρω αν φταίει και η ζέστη.. αλλά με το λίγο που θα κάνω νοιωθω κομμάτια.. πόσο μάλλον αν πάω βόλτα ή ταξίδι στο κέντρο της Αθήνας..😅 Βλεννες με αιματακι φυσοντας τη μύτη έχω και εγώ, φυσιολογικό είναι μου είπαν.. στο βούρτσισμα δεν έχω κάτι.. αλλά και να δω, φυσιολογικό μου είπαν ότι θα είναι..

Για το θυρεοειδή μην αγχώνεσαι..! Απορρυθμίζεται συχνά στην εγκυμοσύνη.. για αυτό θέλει συχνές εξετάσεις τουλάχιστον μία φορά το μήνα για να το ελέγχεις.. και εσένα δεν παραξεφυγε και με τη ρύθμιση της δόσης, επανέρχεται γρήγορα..! Όλα καλά! 

Αλλαγές στο σώμα τώρα θα παρατηρείς πολλές..  η κυτταρίτιδα είναι το λιγότερο.. εγώ τις ραγαδες φοβάμαι..! Για την κυτταρίτιδα ευθύνεται κυρίως η διατροφή.. τα πολλά ζάχαρα, αναψυκτικά, ψωμιά.. αυτά να προσέξεις.. σίγουρα θα βοηθήσει και το περπάτημα αλλά όλα ξεκινάνε από τη διατροφή..! Εμένα ευτυχώς είναι λίγο πίσω από τα μπούτια και στο γλουτό.. και λέω ευτυχώς γιατί δεν τα βλέπω οπότε είμαι cool 😎!! 🤣🤣🤣

Άντε μακάρι να δείτε φύλο!!! 🤞🤞🤞🤞😍😍😍😍 Πόσο θα είσαι; Εγώ χθες που πήγα ήμουν 16+0 βάση Πητ (ή 15+4 βάση τερ) και μπορέσαμε να επιβεβαιώσουμε τις προβλέψεις του εμβρυομητρικου για κοριτσάκι!!! 😍😍😍 Με το καλό σου εύχομαι κοριτσάκι μου!! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

Με το καλό κοριτσάκι μου!!! 🤞🤞🤞🤞 Όλα να είναι σούπερ!!! 🙏🙏🙏 

Δεν σε χάλασε να βλέπεις το μικρακι κάθε εβδομάδα...!!! 🤣🤣 Πήγες, το είδατε; Όλα καλά;! 

Ναι, πήγαμε και το είδαμε το βράδυ!! Όλα καλά το μωράκι, 142 παλμοί και είναι 392γρ!! Την προηγούμενη εβδομάδα ήταν 298!! 😱 μου λέει ο γιατρός ψηλό μωρό έχεις!!!  Εν τω μεταξύ είχαμε μαζί μας και τον μικρό, ο οποίος όταν έβαλε ο γιατρός να ακούσουμε την καρδούλα του μωρού κατατρόμαξε κι άρχισε να κλαίει! 🥲🥲

Κι εμένα ξεκίνησε πολύ χαμηλά ο πλακούντας, μου έχει πει ο γιατρός ότι ανέβηκε λίγο αλλά μάλλον όχι αρκετά και γι'αυτό οι πόνοι. Επίσης λέει ότι πλέον όλα αρχίζουν και ζοριζονται στην περιοχή! Ξεκούραση και υπομονή 🙄 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/7/2024 at 11:30 ΠΜ, ο/η Kallia.Geo είπε:

Εγώ κορίτσια στην 1η εγκυμοσύνη πήρα 35κιλα και είπα ότι θα προσπαθήσω τώρα να μην πάρω τόσα.. οπότε προσπαθώ να προσέχω. 

Τώρα για γυμναστική έκανα aqua aerobic πριν φύγω διακοπές,  αλλά τώρα σταματάνε όλα... από Σεπτέμβρη θα πάω για ελεύθερη κολύμβηση 

35 ε;!! Τέτοια πες μου και δεν το έχω δύσκολο το προς τα πάνω.. 😩 είχες αντιμετωπίσει πρόβλημα και με το ζάχαρο τότε;

Ωραίο το aqua aerobic και γενικά κάνει πολύ καλό στην εγκυμοσύνη η γυμναστική στο νερό έχω διαβάσει.. δυναμώνει και τους κοιλιακούς μυς οπότε είναι πιο εύκολο να επιστρέψεις στα φυσιολογικά σου μετά τη γέννα.. το σκεφτόμουν και εγώ να ξεκινήσω που έχω δημοτικό κολυμβητήριο σχεδόν δίπλα μου.. αλλά ο γιατρός όταν τον είχα ρωτήσει είπε όχι εξαιτίας των αιμορραγιών τότε και του αιματωματος.. τον είχα ρωτήσει στο α τρίμηνο και γενικότερα μου είπε ότι εφόσον δεν έκανα κάποια άσκηση πριν την εγκυμοσύνη, να αποφύγω να ξεκινήσω κάτι τώρα (όχι ότι το είχα και σκοπό!! 🤣🤣).. αν και με τη κολύμβηση ήταν οκ αλλά με το αιμάτωμα μου είπε να μην πάω.. ακόμα και με το περπάτημα προσοχή μου είπε.. όχι για πολύ ώρα και όχι κάτω από τον ήλιο, ειδικά μεταξύ 11:00-17:30.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η _piripiri_ είπε:

Ναι, πήγαμε και το είδαμε το βράδυ!! Όλα καλά το μωράκι, 142 παλμοί και είναι 392γρ!! Την προηγούμενη εβδομάδα ήταν 298!! 😱 μου λέει ο γιατρός ψηλό μωρό έχεις!!!  Εν τω μεταξύ είχαμε μαζί μας και τον μικρό, ο οποίος όταν έβαλε ο γιατρός να ακούσουμε την καρδούλα του μωρού κατατρόμαξε κι άρχισε να κλαίει! 🥲🥲

Κι εμένα ξεκίνησε πολύ χαμηλά ο πλακούντας, μου έχει πει ο γιατρός ότι ανέβηκε λίγο αλλά μάλλον όχι αρκετά και γι'αυτό οι πόνοι. Επίσης λέει ότι πλέον όλα αρχίζουν και ζοριζονται στην περιοχή! Ξεκούραση και υπομονή 🙄 

Έκλαψα!! 🤣🤣🤣 Πόσο είναι ο γιος σου;; 

Βρε το σπορακι!!! 😍😍😍😍😍 Τι ωραία που μεγαλώνει το ψυχουλακι!!! ❤️❤️❤️❤️ 100γρ σε μια βδομάδα!!! 😍😍😍😍 Τέλεια πάει!!! Με το καλό όλα γλυκιά μου!!! ❤️❤️❤️❤️ Υγιές πάνω από όλα!!! 🙏🙏🙏🙏

Βλέπω όλες μας την ίδια οδηγία έχουμε.. πόσο παραπάνω ξεκούραση;; Κουρμπα στο καναπέ έχει κάνει ο κ@λος μου!!! 🤣🤣🤣 Όλα καλά θα πάνε! Ο δικός μου γιατρός δεν ανησυχεί καθόλου οπότε δεν πιστεύω ότι υπάρχει λόγος να αγχώνομαι και εγώ για αυτό παραπάνω..! Ε λογικό να ζοριζονται σιγά σιγά όλα εκεί μέσα.. Κοντζαμ 400γρ σπορι μεγαλώνει μέσα σου!!! 😍😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Συλλυπητήρια στο σύζυγο γλυκιά μου... Ζωή σε εσάς... 

Από συμπτώματα μου έχουν μείνει κάτι αναγουλες το πρωί αν αργήσω να φάω πρωινό πχ αλλά μόνο έτσι, αλλιώς τίποτα..! Γεύση όσφρηση όλα στα φυσιολογικά..! Αν και συνεχίζω να μην αντέχω τις έντονες μυρωδιές.. αηδιάζω.. ειδικά σε κάτι φαρμακεία ή σε κάποια ιατρεία ή σε κάποια μαγαζιά ή και με κάτι κολόνιες που φοράνε ορισμένοι και περνάνε από δίπλα μου.. 🤢 αυτό με το κατούρημα που θα ξυπνήσω 1-2-3 φορές το βράδυ, το είχα και από το α' τρίμηνο.. δεν έχει αλλάξει κάτι.. αλλά ξανακοιμαμαι αμέσως..! Κούραση πλέον νοιωθω αρκετή.. δεν ξέρω αν φταίει και η ζέστη.. αλλά με το λίγο που θα κάνω νοιωθω κομμάτια.. πόσο μάλλον αν πάω βόλτα ή ταξίδι στο κέντρο της Αθήνας..😅 Βλεννες με αιματακι φυσοντας τη μύτη έχω και εγώ, φυσιολογικό είναι μου είπαν.. στο βούρτσισμα δεν έχω κάτι.. αλλά και να δω, φυσιολογικό μου είπαν ότι θα είναι..

Για το θυρεοειδή μην αγχώνεσαι..! Απορρυθμίζεται συχνά στην εγκυμοσύνη.. για αυτό θέλει συχνές εξετάσεις τουλάχιστον μία φορά το μήνα για να το ελέγχεις.. και εσένα δεν παραξεφυγε και με τη ρύθμιση της δόσης, επανέρχεται γρήγορα..! Όλα καλά! 

Αλλαγές στο σώμα τώρα θα παρατηρείς πολλές..  η κυτταρίτιδα είναι το λιγότερο.. εγώ τις ραγαδες φοβάμαι..! Για την κυτταρίτιδα ευθύνεται κυρίως η διατροφή.. τα πολλά ζάχαρα, αναψυκτικά, ψωμιά.. αυτά να προσέξεις.. σίγουρα θα βοηθήσει και το περπάτημα αλλά όλα ξεκινάνε από τη διατροφή..! Εμένα ευτυχώς είναι λίγο πίσω από τα μπούτια και στο γλουτό.. και λέω ευτυχώς γιατί δεν τα βλέπω οπότε είμαι cool 😎!! 🤣🤣🤣🥲

Άντε μακάρι να δείτε φύλο!!! 🤞🤞🤞🤞😍😍😍😍 Πόσο θα είσαι; Εγώ χθες που πήγα ήμουν 16+0 βάση Πητ (ή 15+4 βάση τερ) και μπορέσαμε να επιβεβαιώσουμε τις προβλέψεις του εμβρυομητρικου για κοριτσάκι!!! 😍😍😍 Με το καλό σου εύχομαι κοριτσάκι μου!! ❤️❤️❤️

Ευχαριστούμε κορίτσι μου! ❤️ 

Μεγαλώνει το μωρούλι σας, τι χαρά και ανακούφιση! ξεκίνησες και την έρευνα αγοράς, μια χαρά σε βρ΄ισκω φίλη μου! Κι εμείς αυτό το σκ λέγαμε να πάμε σε κάτι μαγαζιά με μωροδιακά και ΙΚΕΑ αλλά δυστυχώς έτυχαν έτσι τα πράγματα κι ο σύντροφός μου θα επιστρε΄ψει Κυριακή. Οπότε μάλλον θα πάμε το άλλο σκ που θα έχουμε πάει και στον προσεχές υπέρηχό μας. Βρίσκες καλές προσφορε΄ς; Ποιες είναι οι πρώτες εντυπώσεις;;

Εγώ κυρίως τα καρότσια θέλω να δω, γιατί αν δε τα δεις από κοντά πως να αγοράσεις;; Σκέφτομαι ότι πρέπει να δούμε πόσο ογκώδη είναι, εάν κλείνουν και ανοίγουν εύκολα κτλ. Δλδ πιο πολύ την πρακτικότητα θέλω να καταλάβω. Είναι και το αυτοκινητό μας μικρό, πόλης που λέμε, ένα Φιάτ Πούντο, οπότε δεν έχει και μεγάλη χωρητικότητα για κανένα καρότσι θηρίο 😅😅😅 το πήραμε κιόλας πριν 2 χρόνια οπότε δεν είνσαι στα σχέδιά μας να πάρουμε άλλο άμεσα... Ίσως εάν με το καλό στο μέλλον κάνουμε και δεύτερο παιδάκι, τότε σίγουρα θα μας χρειαστεί. Για την ώρα νομίζω είμαστε οκ με το μικρό μας αυτοκινητάκι 🤪

Αχ πόσο χαίρομαι που ακούω κι απο άλλες κοπέλες ότι δεν έχετε έτσι πολλά από συμπτώματα, γιατί, τώρα που λείπει κι ο δικός μου να με συνεφέρνει, μ εχουν πιάσει οι ανησυχίες μου πάλι... Κι εμένα οι έντονες μυρωδιές εξακολουθούν να με ααναγουλιάζουν σε κάποιες περιπτώσεις, ισχύει, αλλά όχι τόσο έντονα όσα στο α' τρίμηνο. Ή τλχ έμαθα να το διαχειρίζομαι; Ποιος ξέρει... αλλά σίγουρα, πχ που μπήκα στα Ζαρα Home τις προάλλες, ε δε παλεύεται με τόση κολώνια/αρωματικό, τι σ***ά βάζουνε.... Καλά και πριν δεν το άντεχα, αλλά τώρα ούτε απ έξω. Μόνο διαδικτυακά πλέον απ αυτό το μαγαζί 😅

Η κούραση όντως επανήλθε και για μένα κάπως, δλδ περισσότερο εκεί κατά τις 3 δε θέλω να δουλέψω άλλο και φλερτάρω με τον καναπέ 😅 και φυσικά αν κάνω και κάποια δουλειά του σπιτιού, πχ ν απλώσω τα ρούχα, μετά θέλω ένα μισάωρο διάλειμμα 🤣 

Για την κυταρρίτιδα έχεις δίκιο, παίζει μεγάλο ρόλο κι η διατροφή. Αλλά τελευταία δε πίνω κι όσο νερό έπινα στο α' τρίμηνο... τότε επειδή ένοωθα και μονίμως αφυδατωμένη τα κατάφερνα τα 2-3 λίτρα τη μέρα, τώρα με το ζόρι καταφέρνω ένα μπουκάλι του 1,5λ... έχω αλλάξει 3-4 μάρκες εμφυαλωμένο νερό γιατί το ένα μου μυρίζει, το άλλο δε μ αρεσει η γεύση... χαχαχαχα πρέπει να το διορθώσω αυτό γιατί συνέχει βλέπω και στο ίντερνετ ότι αν είμαστε αφυδωμένες τότε δεν υπάρχει και αρκετό αμνιακό υγρό για το μωράκι... 😣

Εγώ σήμερα που ρώτησες είμαι 15+3 οπότε όταν θα πάω την άλλη Πέμπτη θα είμαι 16+2, ελπίζω να φανεί, αλλά και να μη φανεί το φύλο, το μόνο που μ ενδιαφέρει είναι να είναι καλά το μωράκι μου ❤️❤️❤️❤️❤️ Απ τη 1/07 έχουμε να το δούμε και αναμένω πως και πως 🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Κι εγώ όπως κι εσύ ξεκίνησα στα 57 κιλά και εκεί στον 3ο μήνα έτρωγα μόνο ψωμιά και τσουρέκια γιατί μόνο αυτό καθόταν καλά στο στομάχι μου για να κόψει τις ναυτίες... Τα 60 κιλά τα είχα φτάσει με το που τελείωσα τον τρίτο. Εκεί από τη 14η εβδομάδα έχω μείνει κάπως σταθερή κι έχω πάρει ένα κιλό. Αλλά προσέχω κάπως παραπάνω. Εννοείται ότι τα παγωτά δε τα στερουμαι καθόλου, όπως και έχω φάει και τα σουβλάκια μου και τις βλακείες μου 😋 αλλά δεν τρώω πλέον το βράδυ γιατί με πιάνει καούρα και νομίζω με έχει βοηθήσει πολύ με το να μείνω σταθερή...

Κι εγώ τη γυμναστική δεν τη θέλω, τη βαριέμαι. Τέννις έκανα 🎾. Αλλά επειδή τώρα τελευταία ανεβαίνω σκάλες και νιώθω τα πόδια μου να με καίνε, αλλά και όπως λες εσύ για το μετά, για να μη πονάει η μέση μου όταν μεγαλώσει η κοιλιά, έλεγα να κάνω κάτι να με βοηθήσει... Αλλά μάλλον θα ξεκουνηθω προς Σεπτέμβρη κι εγώ... 

@Kallia.Geo αχ ωραίο το aqua aerobic! Λες να υπάρχει και για εγκύους; 🤔 Και η κολύμβηση βοηθάει πολύ το σώμα και με το νερό δεν νιώθεις ότι κουβαλάς τόσο βάρος πάνω σου!! 

 

στις πριν 20 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Μια χαρά είναι όμως και το τένις @_piripiri_ εγώ ούτε τα αθλήματα, μηδέν 😅 περπατάω αρκετά βέβαια, δλδ μπορεί να βαριέμαι τις γυμναστικές κτλ, αλλά πάντα προτιμώ να πάω κάπου περπατώντας παρά με αυτοκίνητο. Οπότε κάτι είναι κι αυτό πιστεύω 😅 πρέπει όμως να το δω σοβαρά να πάω έστω μια κολύμβηση για τη μέση κυρίως που λέγαμε... 

Από χάπια που ρώτησες @Kallia.Geo εγώ έχω σταματήσει πλέον την προγεστερόνη, μου είχε πει μόλις συμπληρώσω 14η εβδ να το κόψω. Οπότε πλέον παίρνω τα εξής: χάπι για το θυροειδή (που έπαιρνα ούτως ή άλλως απλά διαφορετική δόση ανάλογα με τις εξετάσεις μου), μία πολυβιταμίνη για εγκύους με υποθυροειδισμό που έχει μέσα φυλλικό οξύ, ωμέγα 3, βιταμινή D και κάτι άλλα, σίδηρο και την ασπιρίνη το βράδυ. Την ασπιρίνη μου είπε μέχρι και την 34η εβδ - εσένα μέχρι πότε σου είπε;

Για τα πονάκια που λες, έχω κι εγώ τραβήγματα χαμηλά κυρίως όταν κουράζομαι ή στο τέλος της ημέρας που μου βγαίνει η κούραση. 

Πολύ φίλες μου και οι δύο!! 🤣🤣🤣 Με τη γυμναστική κορίτσια μου έχω τσακωθεί τη τελευταία 10ετια++ και να σκεφτείτε έχουμε και δικό μας γυμναστήριο στο κάτω όροφο του σπιτιού αλλά δεν κατεβαίνω ούτε για να καθαρίσω!! Ενώ στην εφηβεία μου έκανα πρωταθλητισμό, πλέον την βαριέμαι οικτρά..!! Βέβαια πάνε και σχεδόν 2 10ετιες από τότε.. γέρασα.. αλλά τουλάχιστον μου έχουν μείνει οι φωτογραφίες!! 🤣🤣🤣🤣 

Περπάτημα πλέον μόνο όταν δεν έχω αυτοκίνητο και αυτό προ εγκυμοσύνης.. αν και περπατάω χιλιόμετρα αν χρειαστεί, αλλά εδώ οι αποστάσεις είναι πολύ μεγάλες για να πάω κάπου με τα πόδια στη κατάσταση μου και χωρίς πεζοδρόμια με τα αυτοκίνητα να τρέχουν και με ένα κινητό στο χέρι οι περισσότεροι.. ρισκάρεις με τη ζωή σου αν βγεις..!! 

Διατροφή προσέχω πολύ όμως.. γλυκά καθόλου με εξαίρεση στα γενέθλια μου προ ημερών που έφαγα μισή πάστα χωρίς ζάχαρη.. και επίσης στα γενέθλια μου που φάγαμε σε ταβερνούλα θαλασσινά και τηγανητά.. (μα είναι δυνατόν να πας σε ταβέρνα και να μην φάς τηγανητό καλαμαράκι και τηγανητές μελιτζάνες/κολοκυθάκια με τζατζίκι;;; 🤤🤤 Σε ποίο ουράνιο και τόξο;;;!! 🤣🤣) Με μόνη εξαίρεση δηλαδή αυτή τη μια μέρα, προσέχω παααάρα πολύ.. ούτε από έξω παίρνουμε ποτέ φαγητό, πολλά λαχανικά κυρίως και φρούτα, κρέας/ψάρια/λαδερα λαχανικά και ελάχιστους υδατάνθρακες ολικής άλεσης και αυτό στο πρωινό κυρίως μερικές φορές στο δεκατιανο και σπάνια στο μεσημεριανό με ζυγισμενες μερίδες πάντα.. μπορεί να φαίνεται καταπιεστικό αλλά δεν είναι..! Είναι θέμα συνήθειας..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

 

Πολύ φίλες μου και οι δύο!! 🤣🤣🤣 Με τη γυμναστική κορίτσια μου έχω τσακωθεί τη τελευταία 10ετια++ και να σκεφτείτε έχουμε και δικό μας γυμναστήριο στο κάτω όροφο του σπιτιού αλλά δεν κατεβαίνω ούτε για να καθαρίσω!! Ενώ στην εφηβεία μου έκανα πρωταθλητισμό, πλέον την βαριέμαι οικτρά..!! Βέβαια πάνε και σχεδόν 2 10ετιες από τότε.. γέρασα.. αλλά τουλάχιστον μου έχουν μείνει οι φωτογραφίες!! 🤣🤣🤣🤣 

Περπάτημα πλέον μόνο όταν δεν έχω αυτοκίνητο και αυτό προ εγκυμοσύνης.. αν και περπατάω χιλιόμετρα αν χρειαστεί, αλλά εδώ οι αποστάσεις είναι πολύ μεγάλες για να πάω κάπου με τα πόδια στη κατάσταση μου και χωρίς πεζοδρόμια με τα αυτοκίνητα να τρέχουν και με ένα κινητό στο χέρι οι περισσότεροι.. ρισκάρεις με τη ζωή σου αν βγεις..!! 

Διατροφή προσέχω πολύ όμως.. γλυκά καθόλου με εξαίρεση στα γενέθλια μου προ ημερών που έφαγα μισή πάστα χωρίς ζάχαρη.. και επίσης στα γενέθλια μου που φάγαμε σε ταβερνούλα θαλασσινά και τηγανητά.. (μα είναι δυνατόν να πας σε ταβέρνα και να μην φάς τηγανητό καλαμαράκι και τηγανητές μελιτζάνες/κολοκυθάκια με τζατζίκι;;; 🤤🤤 Σε ποίο ουράνιο και τόξο;;;!! 🤣🤣) Με μόνη εξαίρεση δηλαδή αυτή τη μια μέρα, προσέχω παααάρα πολύ.. ούτε από έξω παίρνουμε ποτέ φαγητό, πολλά λαχανικά κυρίως και φρούτα, κρέας/ψάρια/λαδερα λαχανικά και ελάχιστους υδατάνθρακες ολικής άλεσης και αυτό στο πρωινό κυρίως μερικές φορές στο δεκατιανο και σπάνια στο μεσημεριανό με ζυγισμενες μερίδες πάντα.. μπορεί να φαίνεται καταπιεστικό αλλά δεν είναι..! Είναι θέμα συνήθειας..!

Ααααα κορίτσι μου χρόνια σου πολλά!! Ελπίζω να δέχεσαι ευχές αναδρομικά! 😍 πότε ήταν;;; άντε και του χρόνου να σβήσεις τα κεράκια σου με την κορούλα σου αγκαλιά ❤️❤️❤️❤️

κι εγώ πάντα τη διατροφή πρόσεχα, αφού είμαι μια χλαπάτσα και δε γυμνάζομαι, αυτό με έσωζε μέχρι στιγμής χαχαχαχα 🤣🤣🤣 είχα ξεκινήσει κι εγώ με διατροφολόγο τον περασμένο Οκτώμβρη για να ρυθμίσω τη χοληστερίνη γιατί δυστυχώς έχω κληρονομίσει απ τον μπαμπά μου και παρόλου που δε τρώω πολύ ανθυγεινά κτλ ούτε είχα ποτέ παραπάνω κιλά η χοληστερίνη πάντα 230, μέχρι και 270!! αφού οι γιατροί με έβλεπαν και τότε που ήμουν κάτω από 30 ετών και 56 κιλά και απορούσαν κι αυτοί για τις τιμές! Ο δε αδερφός μου με γύρους και πίτσες κάθε 2 μέρες, 130 χοληστερίνη... Αδικημένο πρωτότοκο παιδί είμαι 😅😅😅

Τελος πάντων, αυτό που θέλω να πω είναι ότι συμφωνώ μαζί σου @Kiddo ότι είναι θέμα συνήθειας, κι εγώ απέκτησα κάποιες πολύ καλές συνήθειες απ τη διατροφή που έκανα. Τη σταμάτησα όμως όταν έπεσε η χοληστερίνη από το 270 στο 210 απλά συνέχισα να εφαρμ΄οζω τις βασικές αρχές που μου έμαθε η κοπέλα για τα ζυμαρικά ολικής, κόκκινο κρέας το πολύ 1 φορα/εβδ, κτλ. Βεβαια με την εγκυμοσύνη πε΄ρασα μια περίοδο που ήθελα να τρώω κρέας συν΄εχεια!! οπότε εκεί είπα να γίνω πιο ελαστική και να ακούσω το σώμα μου. Οπότε έφαγα καλά τα μπιφτέκια μου και τις μπριζόλες μου  😅 ευτυχώς αυτή η εμμονή με το κρέας μου πέρασε τώρα χαχαχα Επίσης σε κάτι εξετάσεις που έκανα πριν 2 εβδομάδες βάλαμε και χοληστερίνη και δυστυχώς αυξήθηκε από 210 στα 225 και στεναχωρέθηκα επειδή έκανα αρκετή προσπάθεια, αλλά ευτυχώς δε παρεκτράπηκε πολύ η κατάσταση... Θα προσπαθήσω με περπάτημα, νερό και ΄σοο πιο πολύ να αποφεύγω το κόκκινο κρέας (χοιρινό ούτε καν, έχω να φάω από πέρυσι νομίζω, άντε το πολύ με καμιά εξαίρεση που να μου διαφεύγει τώρα) και τα τυριά... Αυτό μου είναι και το πιο δύσκολο 🥲🥲🥲 στη διατροφή την έβγαζα με τα προιοντα της violife, αλλά το τελευταίο τρίμηνο λόγω εγκυμοσ΄υνης έκανα παραστράτησα 🤣😇 🤣😇  🤣😇  🤣😇 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως @Kiddo είσαι φουλ πειθαρχημένη με το να μη τρως απ εξω και να προσέχεις τη διατροφή σου! Πραγματικά μπράβο!!! 💫 💪 εγώ λόγω του ότι δουλεύω απ το σπίτι, το να πάμε σ ενα εστιατόριο για φαγητό είναι η εβδομαδιαία ευχαριστήσή μου, οπότε δε μπορώ να το αποτάξω 😅 βέβαια πηγαίνουμε σε 3-4 μέρη που εμπιστευόμαστε και τρώω πολύ συγκεκριμένα πράγματα, πχ τσιπούρα στη σχάρα χωρίς σαλάτα, πίτσα επειδή ψήνεται στους 100000 βαθμο΄υς, μπε΄ργερ χωρίς σαλάτα και για νο΄υντλς ολικής με λαχανικά και γαρίδες. Όλα αυτά σε εστιατόρια που εμπιστευόμαστε, η κουζίνα είναι απαστράπτουσα και τη βλέπεις απ το χώρο του σαλονιού και πλέον μας ξέρουν και ότι είμαι έγκυος οπότε μας προσέχουν. Τι να κάνω, τα λιγουρεύομαι 🤣🤣🤣🤣 δεν δοκιμάζουμε καινούργια εστιατόρια, μόνο εκεί που ξέρουμε, είναι ο βασικός κανόνας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

Έκλαψα!! 🤣🤣🤣 Πόσο είναι ο γιος σου;; 

Βρε το σπορακι!!! 😍😍😍😍😍 Τι ωραία που μεγαλώνει το ψυχουλακι!!! ❤️❤️❤️❤️ 100γρ σε μια βδομάδα!!! 😍😍😍😍 Τέλεια πάει!!! Με το καλό όλα γλυκιά μου!!! ❤️❤️❤️❤️ Υγιές πάνω από όλα!!! 🙏🙏🙏🙏

Βλέπω όλες μας την ίδια οδηγία έχουμε.. πόσο παραπάνω ξεκούραση;; Κουρμπα στο καναπέ έχει κάνει ο κ@λος μου!!! 🤣🤣🤣 Όλα καλά θα πάνε! Ο δικός μου γιατρός δεν ανησυχεί καθόλου οπότε δεν πιστεύω ότι υπάρχει λόγος να αγχώνομαι και εγώ για αυτό παραπάνω..! Ε λογικό να ζοριζονται σιγά σιγά όλα εκεί μέσα.. Κοντζαμ 400γρ σπορι μεγαλώνει μέσα σου!!! 😍😍😍😍

2 χρονών είναι το καμάρι μου! Του είχαμε πει ότι θα πάμε να δούμε τον αδερφό του, σημασία δεν του δωσε σε όλη τη διαδικασία μέχρι που τρόμαξε με την καρδιά 😆 τρόμαξε και στην αρχή όταν ξάπλωσα στο κρεβάτι και κόντεψε να κλάψει μέχρι που του πε ο γιατρός "δε θα κάνω ένεση στη μαμά μη φοβάσαι" 😆

Κι εγώ κάπως έτσι, δουλεύω κι από το σπίτι οπότε είμαι από το κρεβάτι στον καναπέ και στην καρέκλα γραφείου... Τετράγωνος έχει γίνει ο κ@λος μου, αφού σηκώνομαι και νιώθω ότι έχει μουδιάσει τελείως 🥲😆

Επίσης, μπράβο για τη διατροφή σου! Το δύσκολο είναι να το πάρεις απόφαση και λίγο η αρχή. Άμα ξεκινήσεις όμως με όρεξη να ακολουθήσεις οδηγίες, μετά το συνηθίζεις και πάει μόνο του. Κάνεις καλό και σε σένα και στο μωρό σου! Αλλά το τηγανητό καλαμαρακι με το τζατζίκι μέχρι εδώ μου μύρισε, θέλω κι εγώ ταβέρνα τώρα 🤤

Να είσαι πολύχρονη και του χρόνου παρέα με το κοριτσάκι σου θα σβήσεις τα κεράκια 🥰🎉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Πάντως @Kiddo είσαι φουλ πειθαρχημένη με το να μη τρως απ εξω και να προσέχεις τη διατροφή σου! Πραγματικά μπράβο!!! 💫 💪 εγώ λόγω του ότι δουλεύω απ το σπίτι, το να πάμε σ ενα εστιατόριο για φαγητό είναι η εβδομαδιαία ευχαριστήσή μου, οπότε δε μπορώ να το αποτάξω 😅 βέβαια πηγαίνουμε σε 3-4 μέρη που εμπιστευόμαστε και τρώω πολύ συγκεκριμένα πράγματα, πχ τσιπούρα στη σχάρα χωρίς σαλάτα, πίτσα επειδή ψήνεται στους 100000 βαθμο΄υς, μπε΄ργερ χωρίς σαλάτα και για νο΄υντλς ολικής με λαχανικά και γαρίδες. Όλα αυτά σε εστιατόρια που εμπιστευόμαστε, η κουζίνα είναι απαστράπτουσα και τη βλέπεις απ το χώρο του σαλονιού και πλέον μας ξέρουν και ότι είμαι έγκυος οπότε μας προσέχουν. Τι να κάνω, τα λιγουρεύομαι 🤣🤣🤣🤣 δεν δοκιμάζουμε καινούργια εστιατόρια, μόνο εκεί που ξέρουμε, είναι ο βασικός κανόνας. 

Αχ κι εμείς έτσι! Δουλεύουμε από το σπίτι οπότε οι βόλτες μας είναι πλέον για φαγητό έξω και για κούνιες τον μικρό 😆 κι εγώ αναγκάζομαι να τρώω πίτσες που ξέρω ότι ειναι σίγουρα ασφαλείς 🤭

Εμείς με τον αδερφό μου είμαστε ανάποδα. Αυτός με την κληρονομική χοληστερίνη, εγώ με μόνιμα κάτω από 180 😆 παρόλα αυτά, όταν δεν κάνει διατροφή κάθεται και χλαπακιαζει ο,τι βρει. Κάνει εξετάσεις, φρικαρει, και μετά ξανά μπαίνει σε πρόγραμμα. Εγώ πάλι προσέχω όσο μπορώ. Παρόλα αυτά εγώ παχαινω, αυτός όχι!!! Αδικία!! 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Ευχαριστούμε κορίτσι μου! ❤️ 

Μεγαλώνει το μωρούλι σας, τι χαρά και ανακούφιση! ξεκίνησες και την έρευνα αγοράς, μια χαρά σε βρ΄ισκω φίλη μου! Κι εμείς αυτό το σκ λέγαμε να πάμε σε κάτι μαγαζιά με μωροδιακά και ΙΚΕΑ αλλά δυστυχώς έτυχαν έτσι τα πράγματα κι ο σύντροφός μου θα επιστρε΄ψει Κυριακή. Οπότε μάλλον θα πάμε το άλλο σκ που θα έχουμε πάει και στον προσεχές υπέρηχό μας. Βρίσκες καλές προσφορε΄ς; Ποιες είναι οι πρώτες εντυπώσεις;;

Εγώ κυρίως τα καρότσια θέλω να δω, γιατί αν δε τα δεις από κοντά πως να αγοράσεις;; Σκέφτομαι ότι πρέπει να δούμε πόσο ογκώδη είναι, εάν κλείνουν και ανοίγουν εύκολα κτλ. Δλδ πιο πολύ την πρακτικότητα θέλω να καταλάβω. Είναι και το αυτοκινητό μας μικρό, πόλης που λέμε, ένα Φιάτ Πούντο, οπότε δεν έχει και μεγάλη χωρητικότητα για κανένα καρότσι θηρίο 😅😅😅 το πήραμε κιόλας πριν 2 χρόνια οπότε δεν είνσαι στα σχέδιά μας να πάρουμε άλλο άμεσα... Ίσως εάν με το καλό στο μέλλον κάνουμε και δεύτερο παιδάκι, τότε σίγουρα θα μας χρειαστεί. Για την ώρα νομίζω είμαστε οκ με το μικρό μας αυτοκινητάκι 🤪

Αχ πόσο χαίρομαι που ακούω κι απο άλλες κοπέλες ότι δεν έχετε έτσι πολλά από συμπτώματα, γιατί, τώρα που λείπει κι ο δικός μου να με συνεφέρνει, μ εχουν πιάσει οι ανησυχίες μου πάλι... Κι εμένα οι έντονες μυρωδιές εξακολουθούν να με ααναγουλιάζουν σε κάποιες περιπτώσεις, ισχύει, αλλά όχι τόσο έντονα όσα στο α' τρίμηνο. Ή τλχ έμαθα να το διαχειρίζομαι; Ποιος ξέρει... αλλά σίγουρα, πχ που μπήκα στα Ζαρα Home τις προάλλες, ε δε παλεύεται με τόση κολώνια/αρωματικό, τι σ***ά βάζουνε.... Καλά και πριν δεν το άντεχα, αλλά τώρα ούτε απ έξω. Μόνο διαδικτυακά πλέον απ αυτό το μαγαζί 😅

Η κούραση όντως επανήλθε και για μένα κάπως, δλδ περισσότερο εκεί κατά τις 3 δε θέλω να δουλέψω άλλο και φλερτάρω με τον καναπέ 😅 και φυσικά αν κάνω και κάποια δουλειά του σπιτιού, πχ ν απλώσω τα ρούχα, μετά θέλω ένα μισάωρο διάλειμμα 🤣 

Για την κυταρρίτιδα έχεις δίκιο, παίζει μεγάλο ρόλο κι η διατροφή. Αλλά τελευταία δε πίνω κι όσο νερό έπινα στο α' τρίμηνο... τότε επειδή ένοωθα και μονίμως αφυδατωμένη τα κατάφερνα τα 2-3 λίτρα τη μέρα, τώρα με το ζόρι καταφέρνω ένα μπουκάλι του 1,5λ... έχω αλλάξει 3-4 μάρκες εμφυαλωμένο νερό γιατί το ένα μου μυρίζει, το άλλο δε μ αρεσει η γεύση... χαχαχαχα πρέπει να το διορθώσω αυτό γιατί συνέχει βλέπω και στο ίντερνετ ότι αν είμαστε αφυδωμένες τότε δεν υπάρχει και αρκετό αμνιακό υγρό για το μωράκι... 😣

Εγώ σήμερα που ρώτησες είμαι 15+3 οπότε όταν θα πάω την άλλη Πέμπτη θα είμαι 16+2, ελπίζω να φανεί, αλλά και να μη φανεί το φύλο, το μόνο που μ ενδιαφέρει είναι να είναι καλά το μωράκι μου ❤️❤️❤️❤️❤️ Απ τη 1/07 έχουμε να το δούμε και αναμένω πως και πως 🤞

Μη το σκέφτεσαι κοριτσάκι μου! Έχετε χρόνο μπροστά σας και καλύτερα μετά τον υπέρηχο, θα πας με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση για ψώνια έχοντας δει το μωράκι υγιές και δυνατό!!! ❤️❤️❤️❤️ Σε καταλαβαίνω.. και εγώ είχα από την αυχενική να δω το μωράκι και ήμουν να σκάσω!! Ευτυχώς με το doppleraki έπαιρνα ανάσες μόλις το άκουγα..! ❤️❤️❤️ Μπορείς μέχρι τότε να χαζέψεις και στο YouTube για λίστες καλύτερων προϊόντων & κριτικές για ότι μπορεί να κοιτάς στο ίντερνετ έτσι ώστε όταν πας στα μαγαζιά να ξέρεις τι ψάχνεις και τι θα προσέξεις..! 

Εμείς πήγαμε ως τώρα στα Bebe jou γιατί έχουμε ένα γνωστό που δουλεύει μέσα οπότε μας είπε ότι μπορούμε να τα πάρουμε πιο φθηνά με τη κάρτα του.. δεν ξέρω ακόμα όμως πόσο πιο φθηνά μπορούμε να τα πάρουμε, του στείλαμε τη προσφορά που μας έκαναν και αναμένω.. βρήκα όμως ωραία πραγματακια! Δεν μπορώ να πω..! Αρκετά ακριβά βέβαια.. ακόμα και με εκπτώσεις.. δηλαδή ένα 10% έκπτωση στα καροτσια, ε δεν το λες έκπτωση!! Αν και το λίκνο που βρήκα εκεί μου άρεσε πολύ..! Πήγαμε και στο to pratiriosas αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένη από την ποιότητα.. δηλαδή οκ πολύ καλές τιμές (σχεδόν μισή τιμή από τα Bebe jou) αλλά κακή ποιότητα.. πχ το λίκνο στα Bebe jou με πλενομενα υφάσματα έρχεται με ραφακι από κάτω για πράγματα του μωρού, με κουνουπιέρα, στρώμα κοκοφοίνικα, μαξιλαράκι και σετ σεντόνια στα 220€.. ενώ στο pratiriosas 140€ χωρίς το στρώμα κτλ που δίνουν στο Bebe jou.. με ύφασμα αρκετά "ψεύτικο" μπορώ να πω.. ούτε το ίδιο στιβαρό ήταν.. αυτό στα Bebe jou ήταν γερή κατασκευή.. βέβαια αυτές είναι οι δικές μου εντυπώσεις, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν έχουν καλά πράγματα..! Καρότσι ειδικά συμφωνώ απόλυτα..! Γενικά δεν ψωνίζω ποτέ από το ίντερνετ αλλά ειδικά τέτοια πράγματα τώρα πρέπει να τα δείς από κοντά..! Καροτσια δοκίμασα αρκετά.. αυτό που με ενθουσίασε μόνο ήταν της inglesina το electa.. σχετικά οικονομικό σε σχέση με άλλα "καλύτερα" επώνυμα καροτσια ακόμα και της ίδιας εταιρείας.. φυσικά δεν ψάχνω για brand είδαμε πρώτα όλα τα φθηνότερα αλλά δεν μου άρεσαν.. το συγκεκριμένο ήταν πολύ εύκολο στη κίνηση του, έστριβε με μεγάλη ευκολία (γενικότερα παρατήρησα ότι αυτά με τις μεγάλες ροδες είναι περισσότερο δυσκίνητα..) που ακόμα και της inglesina το aptica & aptica xt που είναι οι πιο ακριβές σειρές της ήταν πιο δυσκίνητα και βαριά.. μαζεμένο καλούπι, 8 κιλά βάρος, κλείνει με το ένα χέρι και όταν κλείνει στέκεται όρθιο χωρίς να ακουμπάνε τα υφάσματα στο πάτωμα.. το καλό του που μου άρεσε επίσης ήταν ότι παίρνει το αυγό ή και την καλαθουνα χωρίς να χρειάζονται ανταπτορες.. επίσης μπορεί να πάρει συγκεκριμένων διαφορετικών εταιρειών αυγό πχ και καλαθουνα με σχετικούς ανταπτορες.. αφαιρούνται όλα τα υφάσματα και πλένονται στο πλυντήριο και με μεγάλο άνετο καλάθι κάτω από το καρότσι.. δεν ξέρω μου άρεσε πολύ..! Σήμερα είπαμε ρεπό, δεν θα πάμε πουθενά να ξεκουραστώ γιατί 2 μέρες τα έπαιξα..! Σειρά μετά έχει το Λητώ, Mothercare, Ήρα & Orchestra.. να συγκεντρώσω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ και να προχωρήσουμε..! 

Εμείς είπαμε θα πάρουμε αυτοκίνητο.. δεν γίνεται..! Έχουμε ένα διπορτο του '95 και ένα σενταν που μας δάνεισε ένας φίλος του άντρα μου (του πατέρα του ήταν και του το πήρε να μην οδηγεί οπότε το έδωσε σε εμάς 🤣🤣) του '04.. χωρίς αερόσακους, χωρίς θέρμανση και πολλά.. ο άντρας μου βέβαια προσπάθησε να με πείσει να μην πάρουμε, αλλά δεν υπάρχει καμία των περιπτώσεων να βάλω το παιδί μου σε κάποιο από αυτά και δη όπως οδηγούν πλέον οι περισσότεροι...!! Με δάνειο αναγκαστικά θα μπει και μεταχειρισμένο θα είναι.. αλλά σχετικά καινούργιο μεταχειρισμένο, μετά του '19-20 και πάνω σκέφτομαι..! Έχει μιλήσει ήδη ο άντρας μου με μια μάντρα και θα πάμε από εβδομάδα να τα δούμε.. οπότε θα φροντίσω ότι πάρουμε να είναι μεγάλο ευρύχωρο.. δεν παίρνουμε και κάθε μέρα αυτοκίνητο..! Άλλωστε για να πάρουμε το οτιδήποτε μόνο στο δικό μου όνομα μπορεί να μπει και εγώ δεν υπογράφω αν δεν καλύπτονται οι ανάγκες που θεωρώ ότι πρέπει να καλύπτει το αυτοκίνητο..! Χιχιχι..!! 😎😁😁

Να μην έχεις ανησυχίες! Εγώ πολλές φορές ξεχνάω ότι είμαι και έγκυος..! Δεν νοιώθω τίποτα τις περισσότερες ώρες της μέρας! Δεν έχω νοιώσει και το μωράκι οπότε κάνω αρκετές ταρζανιες μέχρι να φάω σουβλιά στη μήτρα και να πω "ωπ! χαλάρωσε.."! Καλά ρε φίλε.. τι είναι αυτό το κακό με τα έντονα αρώματα 🤢 και πριν ήμουν παράξενη αλλά τώρα δεν παλεύονται!! Όχι καμία σχέση με το α' τρίμηνο και εγώ μια από τα ίδια δηλαδή.. εκεί θα έκανα εμετό.. να σκεφτείς δεν ενέπνεα μέχρι να φύγω τρέχοντας.. και στα ιατρεία/φαρμακεία με διπλή μάσκα που κράταγα και τη μύτη μου.. τώρα πιο ήπια.. πάλι με μάσκα πάω παντού αλλά αναπνέω τουλάχιστον! Απλά δεν τα αντέχω καθόλου!! Με ενοχλούν.. Από κούραση φιλενάδα, ένα πότισμα κάνω πρωί πρωί στο κήπο και ανεβαίνω πτώμα.. για το μαγείρεμα..;! Παίρνω ότι θέλω να καθαρίσω στο καναπέ και μετά δίπλα στη κουζίνα με καρέκλα κάθομαι γιατί δεν αντέχω την ορθοστασία, στο 10' πρέπει να κάτσω..! Και εννοείται παρόλα αυτά μόλις τελειώσω, πτώμα.. Αν δη χρειαστεί να κατέβω Αθήνα;; Όταν γυρίσω πέφτω για ύπνο κομμάτια.. δεν αντέχω! Το αποδίδω καθαρά στην εγκυμοσύνη.. δεν είμαι έτσι ως άνθρωπος, πάντα θα είχα κάτι να κάνω, κάπου να τρέξω.. συνέχεια με κάτι θα ασχολιομουν..! Τώρα ίσα τα πλέον βασικά..

Νερό να πίνεις κοριτσάκι μου!! Είναι πολύ σημαντικό! Βέβαια δεν ισχύει αυτό που λένε ότι πρέπει να πίνετε 8 ποτήρια νερό!! Για το κάθε άνθρωπο είναι διαφορετικές οι ανάγκες.. θα το κοιτάς στα ούρα! Το χρώμα των ούρων πρέπει να είναι ανοιχτό κιτρινοπο.. αν είναι πολύ διάφανα τότε πίνεις πολύ νερό, αν είναι πιο σκούρα τότε δεν πίνεις αρκετό..! Αλλά είναι σημαντικό να είσαι σωστά ενυδατωμενη και για τις συσπάσεις της μήτρας!! Όταν δεν ενυδατωνεσαι σωστά προκαλούνται συσπάσεις στη μήτρα που μπορεί να οδηγήσουν σε πρόωρο τοκετό.. διασταυρωσε το φυσικά με τη γιατρό σου..! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Ααααα κορίτσι μου χρόνια σου πολλά!! Ελπίζω να δέχεσαι ευχές αναδρομικά! 😍 πότε ήταν;;; άντε και του χρόνου να σβήσεις τα κεράκια σου με την κορούλα σου αγκαλιά ❤️❤️❤️❤️

κι εγώ πάντα τη διατροφή πρόσεχα, αφού είμαι μια χλαπάτσα και δε γυμνάζομαι, αυτό με έσωζε μέχρι στιγμής χαχαχαχα 🤣🤣🤣 είχα ξεκινήσει κι εγώ με διατροφολόγο τον περασμένο Οκτώμβρη για να ρυθμίσω τη χοληστερίνη γιατί δυστυχώς έχω κληρονομίσει απ τον μπαμπά μου και παρόλου που δε τρώω πολύ ανθυγεινά κτλ ούτε είχα ποτέ παραπάνω κιλά η χοληστερίνη πάντα 230, μέχρι και 270!! αφού οι γιατροί με έβλεπαν και τότε που ήμουν κάτω από 30 ετών και 56 κιλά και απορούσαν κι αυτοί για τις τιμές! Ο δε αδερφός μου με γύρους και πίτσες κάθε 2 μέρες, 130 χοληστερίνη... Αδικημένο πρωτότοκο παιδί είμαι 😅😅😅

Τελος πάντων, αυτό που θέλω να πω είναι ότι συμφωνώ μαζί σου @Kiddo ότι είναι θέμα συνήθειας, κι εγώ απέκτησα κάποιες πολύ καλές συνήθειες απ τη διατροφή που έκανα. Τη σταμάτησα όμως όταν έπεσε η χοληστερίνη από το 270 στο 210 απλά συνέχισα να εφαρμ΄οζω τις βασικές αρχές που μου έμαθε η κοπέλα για τα ζυμαρικά ολικής, κόκκινο κρέας το πολύ 1 φορα/εβδ, κτλ. Βεβαια με την εγκυμοσύνη πε΄ρασα μια περίοδο που ήθελα να τρώω κρέας συν΄εχεια!! οπότε εκεί είπα να γίνω πιο ελαστική και να ακούσω το σώμα μου. Οπότε έφαγα καλά τα μπιφτέκια μου και τις μπριζόλες μου  😅 ευτυχώς αυτή η εμμονή με το κρέας μου πέρασε τώρα χαχαχα Επίσης σε κάτι εξετάσεις που έκανα πριν 2 εβδομάδες βάλαμε και χοληστερίνη και δυστυχώς αυξήθηκε από 210 στα 225 και στεναχωρέθηκα επειδή έκανα αρκετή προσπάθεια, αλλά ευτυχώς δε παρεκτράπηκε πολύ η κατάσταση... Θα προσπαθήσω με περπάτημα, νερό και ΄σοο πιο πολύ να αποφεύγω το κόκκινο κρέας (χοιρινό ούτε καν, έχω να φάω από πέρυσι νομίζω, άντε το πολύ με καμιά εξαίρεση που να μου διαφεύγει τώρα) και τα τυριά... Αυτό μου είναι και το πιο δύσκολο 🥲🥲🥲 στη διατροφή την έβγαζα με τα προιοντα της violife, αλλά το τελευταίο τρίμηνο λόγω εγκυμοσ΄υνης έκανα παραστράτησα 🤣😇 🤣😇  🤣😇  🤣😇 

8 Ιούλη ήταν! Ευχαριστώ πολύ!!! ❤️❤️❤️

Όχι σε κάτι τέτοια είμαι στρατιωτάκι! LDL είναι η χοληστερίνη; 116 ήταν η δικια μου σε εξετάσεις το Μάρτιο που κοιτάω με όρια 120 με 240.. 😳 Άσε με ρε φίλε! Όλα τα αρνητικά του DNA των γονιών, συνδυασμένο σε εμένα..! Σε καταλαβαίνω...! Και δυστυχώς βάζω πολύ εύκολα.. λίγο να φάω θα φανεί αμέσως..! Ποτέ δεν ήμουν επίπεδη στη κοιλιά.. καημό το έχω....!! 

Σαρκοφάγο πάντως το μωράκι..!!! 😄😄

στις πριν 1 ώρα, ο/η _piripiri_ είπε:

Αχ κι εμείς έτσι! Δουλεύουμε από το σπίτι οπότε οι βόλτες μας είναι πλέον για φαγητό έξω και για κούνιες τον μικρό 😆 κι εγώ αναγκάζομαι να τρώω πίτσες που ξέρω ότι ειναι σίγουρα ασφαλείς 🤭

Εμείς με τον αδερφό μου είμαστε ανάποδα. Αυτός με την κληρονομική χοληστερίνη, εγώ με μόνιμα κάτω από 180 😆 παρόλα αυτά, όταν δεν κάνει διατροφή κάθεται και χλαπακιαζει ο,τι βρει. Κάνει εξετάσεις, φρικαρει, και μετά ξανά μπαίνει σε πρόγραμμα. Εγώ πάλι προσέχω όσο μπορώ. Παρόλα αυτά εγώ παχαινω, αυτός όχι!!! Αδικία!! 😆

Αυτή την αδικία πόσο τη συμμερίζομαι..!!! Βλέπω φίλες μου και ξαδέρφες μου με καλούπι πετιτ.. τρώνε τρώνε και λες που το βάζεις ρε π@@στη;!!! Μια σαλάτα θα φάς εσύ και η κοιλιά τουμπανιαζει σα τα παιδιά στις διαφημίσεις της unicef τα '90s..!🙊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρχικά, @Kiddoμου χρόνια πολλά!!! Υγεία και ευτυχία και με το καλό το κοριτσάκι σας 🥰❤️

Να πω και εγώ με τη σειρά μου ενα μεγαλο μπράβο για τη διατροφή σου και τα φαγητά απέξω!! Εγώ κορίτσια τρώω τα πάντα απέξω ( εκτός από ωμά και σαλάτες) , δεν κρατιέμαι καθόλου!

Εμείς πήραμε αυτοκίνητο οικογενειακό ένα μήνα πριν μείνω έγκυος 😅  Τυχαίο γεγονός! 

Εμένα ο πλακουντας ακουμπάει τον τράχηλο για αυτό κ έχω φοβηθεί λίγο παραπάνω... εύχομαι να ανέβει κ να πάνε οοοολα καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η _piripiri_ είπε:

2 χρονών είναι το καμάρι μου! Του είχαμε πει ότι θα πάμε να δούμε τον αδερφό του, σημασία δεν του δωσε σε όλη τη διαδικασία μέχρι που τρόμαξε με την καρδιά 😆 τρόμαξε και στην αρχή όταν ξάπλωσα στο κρεβάτι και κόντεψε να κλάψει μέχρι που του πε ο γιατρός "δε θα κάνω ένεση στη μαμά μη φοβάσαι" 😆

Κι εγώ κάπως έτσι, δουλεύω κι από το σπίτι οπότε είμαι από το κρεβάτι στον καναπέ και στην καρέκλα γραφείου... Τετράγωνος έχει γίνει ο κ@λος μου, αφού σηκώνομαι και νιώθω ότι έχει μουδιάσει τελείως 🥲😆

Επίσης, μπράβο για τη διατροφή σου! Το δύσκολο είναι να το πάρεις απόφαση και λίγο η αρχή. Άμα ξεκινήσεις όμως με όρεξη να ακολουθήσεις οδηγίες, μετά το συνηθίζεις και πάει μόνο του. Κάνεις καλό και σε σένα και στο μωρό σου! Αλλά το τηγανητό καλαμαρακι με το τζατζίκι μέχρι εδώ μου μύρισε, θέλω κι εγώ ταβέρνα τώρα 🤤

Να είσαι πολύχρονη και του χρόνου παρέα με το κοριτσάκι σου θα σβήσεις τα κεράκια 🥰🎉

Έλα ρε!!! 😍😍😍😍 Είναι μικρούλης πολύ ακόμα!! Η καλύτερη ηλικία είναι αυτή..!! Να τον χαίρεσαι!!! ❤️❤️❤️❤️ Ο γλυκούλης μωρέ φοβήθηκε για τη μαμά..!! 😍😍😍

Το σημαντικότερο είναι να το πάρεις απόφαση και να ακολουθείς τις οδηγίες του διατροφολογου καταγραμμα..! Εφόσον το έχεις πάρει απόφαση, τα υπόλοιπα είναι εύκολα! Βέβαια ρε φίλε είναι λες και δεν ξέρουν να μαγειρεύουν! Τι είναι η σαλάτα με ψητό στήθος κοτόπουλο και ρύζι τώρα;; Βάλε λίγη γεύση ρε φίλε.. βάλε το ψητό στήθος κοτόπουλο με γλυκοπατάτες στο φούρνο και διάφορα μυρωδικά ή με μπάμιες στο φούρνο κοκκινιστό ή τηγανακι με διάφορα λαχανικά και γιαούρτι.. δώσε λίγη γεύση στη ζωή..!! Βάλε έστω τα μπιφτέκια με λίγη μουστάρδα.. γενικά το σκέτο κρέας με σαλάτα δεν το μπορώ.. λίγη γεύση βρε παιδί μου..! Διαιτητικά και υγιεινά, δεν λέω.. αλλά με γεύση..! Ή τα όσπρια.. μόνο σούπα ξέρουν να τα βάζουν στη διατροφή.. ειδικά τώρα με τη ζέστη, είναι δυνατόν σούπα;; Δεν μπορείς να τα φάς σαλάτα; Φαλαφελ;! Στο φούρνο με λαχανικά;! Anyway..! Σκέψεις που κάνω..!

Σ' ευχαριστώ πολύ πολύ!!! 😍😍😍😍 Αμήν Παναγίτσα μου να αξιοθουμε να την κρατήσουμε υγιή στην αγκαλιά μας..!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Αρχικά, @Kiddoμου χρόνια πολλά!!! Υγεία και ευτυχία και με το καλό το κοριτσάκι σας 🥰❤️

Να πω και εγώ με τη σειρά μου ενα μεγαλο μπράβο για τη διατροφή σου και τα φαγητά απέξω!! Εγώ κορίτσια τρώω τα πάντα απέξω ( εκτός από ωμά και σαλάτες) , δεν κρατιέμαι καθόλου!

Εμείς πήραμε αυτοκίνητο οικογενειακό ένα μήνα πριν μείνω έγκυος 😅  Τυχαίο γεγονός! 

Εμένα ο πλακουντας ακουμπάει τον τράχηλο για αυτό κ έχω φοβηθεί λίγο παραπάνω... εύχομαι να ανέβει κ να πάνε οοοολα καλά! 

Σ' ευχαριστώ πολύ πολύ!!!! ❤️❤️❤️❤️❤️❤️ Αμήν Παναγίτσα μου!!! Με το καλό και το δικό σας!!! 😍😍😍

Να προσέχεις κοριτσάκι μου.. είναι επιπωματικος ή επιχείλιος ο πλακούντας; Τι σου είπε ο γιατρός; Σου έδωσε προγεστερόνη μήπως; Είχες κάνει κ.τ. στη προηγούμενη γέννα; Για αυτό σου είπε όχι επαφές.. θέλει προσοχή.. γιατί εμένα μου είπε ότι δεν έχω φόβο.. να έχουμε με προσοχή..!

Καλορίζικο και το καινούριο τουτού!!! Το καλύτερο timing!!! 😍😍😍

Να είμαι ειλικρινής, αηδιάζω από έξω.. δεν έχουμε και πολλές επιλογές εδώ στη περιοχή βέβαια.. αλλά όταν βλέπω τα λάδια που μαγειρεύονται.. 🤢🤢🤢🤢 τις κατεψυγμένες πίτσες που πετάνε στο φούρνο.. είχαμε ένα σουβλατζίδικο εδώ που έκανε ωραίο σουβλάκι.. ακόμα το λαχταράω αλλά έτυχε πριν σχεδόν ένα χρόνο να πάω από εκεί να τα πάρω και όταν είδα την κατσαρίδα να βγαίνει από τη κουζίνα και να πηγαίνει σε έναν πελάτη να ανεβαίνει πάνω του.. ε αυτό ήταν..! Μάλιστα έβλεπες το προσωπικό να κοιτούν μεταξύ τους με νόημα και να προσπαθούν να συγκρατήσουν τα γέλια τους χωρίς να λένε τίποτα στον άνθρωπο..! Ντροπή..! Προτιμώ να τα φτιάχνω μόνη μου..! Αφήστε που η πίτα από το σουβλάκι που λένε ολικής άλεσης μόνο ολικής δεν είναι!! Χρωστικές ουσίες είναι με 5% ολικής άλεσης άλευρα..! Δείτε τα συστατικά στο σούπερ μάρκετ, όλες οι εταιρείες τα ίδια συστατικά πάνω κάτω..! Όχι καλύτερα να το φτιάχνω στο σπίτι.. πιτουλες με αλεύρι ολικής χωρίς λάδι σε αντικολλητικό τηγάνι, καλαμάκι σουβλάκι στη σχάρα και πατάτες τηγανητές στη φριτεζα αέρος..! Ή μπέργκερ με σπιτικό ψωμάκι ολικής, μπιφτεκακι μοσχαρίσιο χειροποίητο μαρούλι, ντομάτα κρεμμύδι αβοκάντο τυράκι... 🤤🤤🤤🤤 Αχ βρε σατανάδες μου ανοίξατε την όρεξη..!!!! Πάω να φάω τη σαλάτα μου.. φιλιά!!! 😘😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντε @Kiddoμου κ εμας μας ανοιξες την ορεξη !!! Ειδικα με το φαλαφελ γιαμμιιι..... ! 

Μου ειπε αλλα δεν το συγκράτησα... ναι με κ.τ. είμαι στην προηγούμενη γέννα. Και χωρίς λόγο βέβαια,  αλλά δε βαριέσαι... 🤣🤣

Εντάξει , κοίτα με αυτή την αηδία την κατσαρίδα ε όχι..... έπρεπε να το κλείσουν κατευθείαν! 

Εμείς δεν τρώμε έτσι κ αλλιώς πολύ απέξω, αλλά αν πάμε κάπου δεν θα το σκεφτώ πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Kallia.Geo είπε:

Αντε @Kiddoμου κ εμας μας ανοιξες την ορεξη !!! Ειδικα με το φαλαφελ γιαμμιιι..... ! 

Μου ειπε αλλα δεν το συγκράτησα... ναι με κ.τ. είμαι στην προηγούμενη γέννα. Και χωρίς λόγο βέβαια,  αλλά δε βαριέσαι... 🤣🤣

Εντάξει , κοίτα με αυτή την αηδία την κατσαρίδα ε όχι..... έπρεπε να το κλείσουν κατευθείαν! 

Εμείς δεν τρώμε έτσι κ αλλιώς πολύ απέξω, αλλά αν πάμε κάπου δεν θα το σκεφτώ πολύ 

Ο επιπωματικος ή επιχείλιος πλακούντας εμφανίζεται πιο συχνά σε γυναίκες που έχουν υποβληθεί σε χειρουργικές επεμβάσεις στη μήτρα όπως η κ.τ. και η αφαίρεση ινομυωματων.. για αυτό σε ρώτησα.. Μέχρι την 20η εβδομάδα της κύησης συχνά ο πλακούντας καλύπτει το έσω τραχηλικό στόμιο. Εντούτοις, με δεδομένο πως η ενδομητρική κοιλότητα μεγαλώνει ταχύτερα από τον πλακούντα, μετά την συμπλήρωση 20 εβδομάδων κύησης ο πλακούντας τείνει να «απομακρυνθεί» από το έσω τραχηλικό στόμιο, έτσι τελικά μόνο 1 στις 200 κυήσεις παρουσιάζουν επιπωματικό πλακούντα κατά το τρίτο τρίμηνο της κύησης.. θέλω να πιστεύω ότι όλα θα πάνε κατ'ευχήν..! Απλά να προσέχεις πρέπει αρκετά.. όχι βάρη, όχι επαφές και να μην κουράζεσαι πολύ..

*Επιπωματικος είναι όταν καλύπτει πλήρως το τράχηλο ενώ επιχείλιος όταν είναι λιγότερο από 2cm από το στόμιο του τραχήλου..

Σε πληροφορω αυτοί με τη κατσαρίδα κάνουν χρυσές δουλειές στη περιοχή και ειδικά τέτοια σεζόν..! 🙊🤢

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kallia.Geo καλοτάξιδο το αυτοκίνητο σας! Ήρθε την κατάλληλη στιγμή!! 😁 Είμαι αισιόδοξη ότι θα ανέβει ο πλακούντας, υπομονή μέχρι και τη Β επιπέδου να δεις τι θα σου πει ο εμβρυομητρικός! 

@Kiddo κι εκεί που μου είχες ανοίξει την όρεξη με τα φαλαφελ κι εμένα, το ίδιο γρήγορα αηδιασα με την κατσαρίδα! 🤢 Τραγικοί όλοι τους! Κρίμα τον κακομοίρη την πελάτη, δε θα ήθελα να είμαι στη θέση του 😱!

Εμείς έχουμε πάρει το inglesina electa, κι εγώ το επέλεξα επειδή ήταν ελαφρύ, εύκολο στη χρήση, έκλεινε εύκολα και χωραγε στο αυτοκίνητό μας. Μας βόλεψε πολύ! Υπάρχουν και φθηνότερα, αλλά ήταν πολύ ποιοτικό, και τώρα που το καθάρισα και το έπλυνα για το δεύτερο παιδί, σαν καινούριο έγινε!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η _piripiri_ είπε:

@Kallia.Geo καλοτάξιδο το αυτοκίνητο σας! Ήρθε την κατάλληλη στιγμή!! 😁 Είμαι αισιόδοξη ότι θα ανέβει ο πλακούντας, υπομονή μέχρι και τη Β επιπέδου να δεις τι θα σου πει ο εμβρυομητρικός! 

@Kiddo κι εκεί που μου είχες ανοίξει την όρεξη με τα φαλαφελ κι εμένα, το ίδιο γρήγορα αηδιασα με την κατσαρίδα! 🤢 Τραγικοί όλοι τους! Κρίμα τον κακομοίρη την πελάτη, δε θα ήθελα να είμαι στη θέση του 😱!

Εμείς έχουμε πάρει το inglesina electa, κι εγώ το επέλεξα επειδή ήταν ελαφρύ, εύκολο στη χρήση, έκλεινε εύκολα και χωραγε στο αυτοκίνητό μας. Μας βόλεψε πολύ! Υπάρχουν και φθηνότερα, αλλά ήταν πολύ ποιοτικό, και τώρα που το καθάρισα και το έπλυνα για το δεύτερο παιδί, σαν καινούριο έγινε!! 

 

Καλημέρα!!

Ναι sorry το αντιλαμβάνομαι.. 🙊😅😅 αλλά πρέπει να λέγονται για να έχουμε υπόψιν ότι και στα "καλύτερα" καταστήματα εστίασης εκεί έξω αν δεν τα βλέπεις, δεν μπορείς να ξέρεις τι γίνεται.. και παραγγελναμε από εκεί σχεδόν 10 χρόνια.. έχει και τη καλύτερη βαθμολογία στο TripAdvisor εδώ γύρω.. aaaanyway..! Πάμε παρακάτω......!

Μωρέ υπάρχουν πολλά φθηνότερα.. αλλά το αγάπησα το electa!! Εκεί κλείνω δηλαδή αλλά θα δώσω μια ευκαιρία και σε άλλες επιλογές πιο οικονομικές γιατί τον βλέπω το συζυξ με το εγκεφαλικό..!!! Θα τον αφήσω να το χωνέψει πρώτα πηγαίνοντας να δούμε και άλλα.. 😁😁 Πόσο το είχατε πάρει;; 519€ το βρίσκω τώρα το καρότσι αρχική (χωρίς αυγό & καλαθουνα) -10% έκπτωση από Bebe jou.. το έχουν όλα τα μεγάλα καταστήματα με βρεφικά από ότι είδα, οπότε θέλω να δω και τι έκπτωση δίνουν και αλλού.. Μου λες ότι άντεξε και στο χρόνο, στις φθορές, πλύθηκε κανονικά.. μπράβο, πολύ καλά..! Σ' ευχαριστώ πολύ!! 🤗 Είχατε πάρει και το αυγό; Αξίζει να το πάρω..; Ήταν ασφαλές για το παιδί; Το βολεύτηκε; Έμπαινε εύκολα στο αυτοκίνητο; Θέλω να δω και μια φίλη μου τι αυγό έχει που είπε ότι μπορεί να μου δώσει και να ρωτήσω στο κατάστημα αν μπορεί να κουμπώσει με ανταπτορα στο σκελετό της inglesina μήπως το γλιτώσουμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα!!

Ναι sorry το αντιλαμβάνομαι.. 🙊😅😅 αλλά πρέπει να λέγονται για να έχουμε υπόψιν ότι και στα "καλύτερα" καταστήματα εστίασης εκεί έξω αν δεν τα βλέπεις, δεν μπορείς να ξέρεις τι γίνεται.. και παραγγελναμε από εκεί σχεδόν 10 χρόνια.. έχει και τη καλύτερη βαθμολογία στο TripAdvisor εδώ γύρω.. aaaanyway..! Πάμε παρακάτω......!

Μωρέ υπάρχουν πολλά φθηνότερα.. αλλά το αγάπησα το electa!! Εκεί κλείνω δηλαδή αλλά θα δώσω μια ευκαιρία και σε άλλες επιλογές πιο οικονομικές γιατί τον βλέπω το συζυξ με το εγκεφαλικό..!!! Θα τον αφήσω να το χωνέψει πρώτα πηγαίνοντας να δούμε και άλλα.. 😁😁 Πόσο το είχατε πάρει;; 519€ το βρίσκω τώρα το καρότσι αρχική (χωρίς αυγό & καλαθουνα) -10% έκπτωση από Bebe jou.. το έχουν όλα τα μεγάλα καταστήματα με βρεφικά από ότι είδα, οπότε θέλω να δω και τι έκπτωση δίνουν και αλλού.. Μου λες ότι άντεξε και στο χρόνο, στις φθορές, πλύθηκε κανονικά.. μπράβο, πολύ καλά..! Σ' ευχαριστώ πολύ!! 🤗 Είχατε πάρει και το αυγό; Αξίζει να το πάρω..; Ήταν ασφαλές για το παιδί; Το βολεύτηκε; Έμπαινε εύκολα στο αυτοκίνητο; Θέλω να δω και μια φίλη μου τι αυγό έχει που είπε ότι μπορεί να μου δώσει και να ρωτήσω στο κατάστημα αν μπορεί να κουμπώσει με ανταπτορα στο σκελετό της inglesina μήπως το γλιτώσουμε..

Εμάς πριν 2 χρόνια το πήραμε 630€ (χωρίς αυγό και καλαθουνα) από 700€ από το mothercare με ένα -10% εκτύπωση που μας είχαν κάνει κι αυτοί... Εγώ επειδή είχα κολλήσει με αυτό το καρότσι (μου δείχνανε και διάφορα άλλα που έπρεπε να έχεις πτυχίο αστροναύτη για να τα ανοίξεις) το πήραμε παρόλη την τιμή, γιατί κιολας μας είχαν ήδη κάνει δώρα διάφορα μεγάλα κι ακριβά πράγματα (ήταν και το πρώτο εγγόνι/ανήψι το δικό μου και ξεχειλωθηκαν όλοι 😆) . 

Καλαθουνα δεν πήρα επειδή μου λέγανε όλοι ότι θα είναι τζαμπα λεφτά. Γέννησα κιολας Ιούλιο με καύσωνα και το μωρό ακόμα και στο λίκνο ιδρωνε πάρα πολύ, οπότε εκ των υστέρων καλά έκανα. Κιόλας δεν κάναμε πολλές βόλτες στην αρχή και δεν κοιμόταν εκτός του σπιτιού μας, οπότε δεν μας χρειάστηκε εμάς. 

Τώρα το αυγό... Είχα πάθει ένα παροξυσμό ότι θα είναι πεταμένα λεφτά κι ας πάρω ένα καρεκλακι αυτοκινήτου από 0+ μήνες και σιγά στο κανονικό καρότσι μια χαρά θα είναι κτλ κτλ, και σιγά δε θα κάτσει πάνω από 6 μηνών και δεν κάνει να κοιμάται πάνω από 2 ώρες εκεί, και διάφορα τέτοια. Οπότε ούτε αυτό πήραμε. Αλλά έβλεπα την ευκολία των άλλων γονιών, που απλά το έβγαζαν απ'το αυτοκίνητο και το κούμπωναν στο καρότσι και το είχα ζηλέψει πολυ 🥲 Ειδικά στις επισκέψεις στην παιδίατρο που δεν μπορούσαμε να βάλουμε το καρότσι μέσα. Εμείς κάπως ταλαιπωρήθηκαμε με το βάλε βγάλε το μωρό από το αυτοκίνητο στο καρότσι... 

Πιστεύω ότι το αυγό βολευει πολύ. Είναι για λίγο καιρό και για όχι πολλές ώρες όμως. Δοκίμασε να πάρεις της φίλης σου και να το δοκιμάσεις στα μαγαζιά. Ή να τους ρωτήσεις αν μπορούν να σου δείξουν εκεί με τους ανταπτορες αν μπορείς να βάλεις ένα καρεκλακι. Να είσαι σίγουρη ότι γίνεται πριν αγοράσεις κάτι. Γενικά είναι πολύ ασφαλές το μωρό εκεί. Το βλέπεις εκεί ζουληγμενο, ζωσμένο, προστατευμένο με μαλακά υφάσματα, να μην κουνιέται καθόλου, αλλά σε πληροφορώ μια χαρά άνετο είναι. Έχουν συνηθίσει απο την κοιλιά που είναι στριμωχτα και το θεωρούν ασφάλεια. Κάνουν και κάτι υπνους εκεί άλλο πράγμα!! 😆

Α, επίσης υπάρχει και βάση isofix inglesina για να κουμπώνει το αυγό στο αυτοκίνητο, είναι μεγάλη ευκολία μεν, αλλά νομίζω ότι και με τις ζώνες αυτοκινήτου μια χαρά δένει το αυγό στο αυτοκίνητο. Μην πάνε να στο πουλήσουν στα μαγαζιά 😆 ήταν ένας πωλητής που μας είχε βγάλει μια λίστα προσφορά 1500€ και έλεγε ότι δε θα μπορέσουμε να ζήσουμε χωρίς αυτά και ότι η ζωή μας θα είναι μαύρη! Υπερβολικός! 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Αυτό ακριβώς είπα και εγώ, ότι βασική τροφή ως το έτος είναι το γάλα, πως γίνεται 10 μηνών να την αφήσουμε μόνο με στερεές; Μια μου απάντησε ότι εφόσον δεν θέλει να μην την πιέσω, να βάλω ας παρασκευες/ συνταγές γάλα και να τρώει γιαούρτι και τυρί κάθε μέρα για το ασβέστιο. Η ποσότητα εντωμεταξυ που χωράει σε μια συνταγή και θα φαει το μωρό είναι πολύ μικρή, τι να της κάνει ακριβώς. Για αυτό είπα ότι θα συνεχίσω το θηλασμό, τουλάχιστον μέχρι να γίνει 1 έτους και βλέπουμε. Πάνω από όλα με νοιάζει η υγεία της, όλα τα άλλα έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Πολλοί βιάστηκαν να μου πουν ότι κάνω πιαωωυρισμα, ότι δεν θα παθει τίποτα και ότι μετά θα είναι ακόμα πιο δύσκολος ο αποθηλασμος που θα είναι πιο μεγάλη. Το αστειο ειναι ότι η μόνη που έκλαψε αυτές τις 5 μέρες του αποθηλασμου ήμουν εγώ! Η μικρή στον κόσμο της, ξυπνουσε έπινε νερό και ξανά ύπνο στην του μπαμπά της. Με το καλό κορίτσι μου!! Αυτές είναι όμορφες ιστορίες που δίνουν πολύ θάρρος σε όλα τα κορίτσια που δυσκολεύονται να συλλάβουν. Και όντως έτσι είναι, τα θαυαμτακια μας είναι κοντά, αρκεί να μην το βάζουμε κάτω ♥️ 
    • @Elk όχι ευτυχώς δεν κάνει γρομπαλακια, απλά είναι πολύ σκληρό..εν τω μεταξύ κορίτσια αυτή η στάση στο πλάι στο κρεβάτι μας έχει βολεψει τλκ πιο πολύ απ'όλες! Στις άλλες γκρινιάζει ο μπέμπης αν κουραστεί μετά από λίγο.. @Katiana1987 παρήγγειλα τον μάρσιπο και μου είπαν σε 10-15 εργάσιμες να ξέρεις αν είναι να το πάρεις!
    • Κορίτσι μου εγώ έχω κάνει πρόκληση ωορρηξίας με κλομιφαινη, παρακολούθηση ωορρηξίας και στοχευμένες επαφές γιατί τότε δεν είχα καθόλου σταθερό κύκλο και δεν έκανα ωορρηξία λοιπόν συχνά. Φαντάσου μπορεί να περνούσαν και 6 μήνες για να αδιαθετησω.  Συμβουλή μου πριν ξεκινήσει την οποιαδήποτε διέγερση και υποβάλλει τον εαυτό της σε τέτοια διαδικασία....  1) έλεγχος διαβατοτητας σαλπίγγων κοινώς σαλπιγγογραφια για να επιβεβαιώσουν ότι οι σάλπιγγες είναι ανοιχτές άρα και διαθέσιμες για γονιμοποίηση  2) καλλιέργεια σπέρματος του συζύγου και κατακερματισμό από τη στιγμή που αναφέρεις ότι είχε 1% μορφολογία     
    • Ευχαριστώ! ☺️❤️  Σε δύο εβδομάδες έχω ξανά υπέρηχο (δε μου έχουν πει ακόμα ακριβώς ποια μέρα) και μετά μου είπε αυχενική. Από συμπτώματα ζαλάδες και αναγουλες σχεδόν όλη μέρα. Ευτυχώς δεν έχω κάνει εμετό ως τώρα 😅
    • Ακριβώς αυτό είπα. Πως της έδωσαν κάτι χωρίς παρακολούθηση ή εξετάσεις πήγαν πρώτο ραντεβού για ενδοκρινολόγο κ δν τους είδε ενδοκρινολόγος αλλά αυτή η γιατρός που με το πρώτο ραντεβού τους ξεκίνησε κλομιφαινη. Κατι μου κλωτσάει εμένα εγώ της είπα την γνώμη μου αλλά κ αυτή είναι μουδιασμένη. Τώρα έχει ξεκινήσει την αγωγή για 5 μέρες κ όταν θα ξανά πάει θα έχει τελειώσει άρα θα δούνε τι κάνανε. Τι να πω δν έχω προσωπική εμπειρία αλλά της έκρουσα το καμπανάκι γιατί με αυτά που έχω διαβάσει κάτι δεν κολλούσε.    λεει τα ωάρια ήταν στάσιμα (πρώτος υπέρηχος ήταν σε αυτήν δν ξέρω πως το κατάλαβε) κ μαζεμένα γύρω γύρω! Δν είναι Σπω όμως της είπε ! Ίσως εννοούσε διαταραχή ωορρηξιας δεν ξέρω. Ο γυναικολόγος της  πριν μια εβδ  πάντως δν είδε κάτι ούτε πριν 2 μήνες αλλά της είπε ότι δν βλέπει εξέλιξη γιατί όντως πέρασαν 4 μήνες κ δεν έχει περίοδο ακόμα.  τι να πω κορίτσια μου είναι να μην σε βρει!    ο άντρας της έχει κάνει σπερμοδιαγραμμα (όχι σε κέντρο) κ ήταν φυσιολογικό εκτός  από μορφολογία που είχε 1% κ του είπαν από το κέντρο ότι θα του κάνουν καλλιέργεια σπέρματος. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...