Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Χριστουγέννων 24 & Πρωτοχρονιάς 25


Recommended Posts

στις On 12/7/2024 at 3:39 ΜΜ, ο/η MarMar90 είπε:

Κορίτσια όσες είστε από Αθήνα, μήπως ξέρετε πού κάνουν μαθήματα ανώδυνου τοκετού; Ψάχνω περιοχή ιδανικά στα βόρεια προάστια... γιατί ότι έχω βρει είναι κέντρο και γενικά πάρα πολύ μακριά. 

Κορίτσι μου εγώ δεν έχω δει κάτι... αν δω όμως θα σου στείλω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 3 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκι μου!! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και με το καλό υγιές και τελειομηνο να έρθει στην αγκαλιά σου και το τρίτο μωράκι!! ❤️❤️❤️

Πολύ καλό tip και αυτό! Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!! Ναι ούτως ή άλλως θα πάρουμε λίκνο με ροδακια για αυτό ακριβώς το λόγο δηλαδή να μπορώ να το μεταφέρω! Είναι και εμάς έτσι μεγάλο το μπάνιο οπότε θα χωράει άνετα!

Εσένα ήθελα να σε ρωτήσω άλλο... Επειδή έχεις ασχοληθεί πολύ με το θέμα του θηλασμού.. καρέκλα θηλασμού χρειαστηκες ποτέ; Με ενδιαφέρει γιατί τη θεώρησα σημαντική για να μπορώ να θηλάζω χωρίς να καταπονείται η μέση μου και να μπορώ να ηρεμώ/κοιμίζω το μωράκι ταυτόχρονα.. δεν το σκέφτομαι για άμεσα βέβαια γιατί δεν ξέρω αν στο τέλος θα μου βγει ο θηλασμός και αν θα τα καταφέρω οπότε μη πάρω κάτι τώρα που δεν θα χρησιμοποιηθεί, είναι και ακριβές πολύ.. αλλά μια και σε έχω εδώ..! 😅 Να ξέρω αν χρειάζεται να τις έχω υπόψη μου..!

Επεμβαίνω κ εγώ εδώ χαχαχαχχα 

Εγώ δεν πήρα κάτι για το θηλασμό.. έβαζα ένα μαξιλάρι δικό μας και να με βολέψει κάπως με το μωρό. Τώρα λέω να πάρω ένα μαξιλάρι θηλασμού 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα κοριτσάκι μου!! 

Για το αντίθετο έλεγα εγώ.. δηλαδή η βάση της καλαθουνας που έχει μια φίλη μου, μήπως βόλευε να βάλουμε πάνω το μπανιερο του.. αλλά ψάχνοντας είδα χθες ότι πρέπει να έχει και υποδοχές το μπανάκι για να κουμπώνει πάνω σε βάση.. οπότε αν δεν ταιριάζουν υποψιάζομαι ότι δεν εξυπηρετεί φυσικά εφόσον δεν θα είναι σταθερό για να πεις με ασφάλεια θα βάλεις μέσα το μωράκι.. όπως το σκέφτομαι δηλαδή.. αλλά πρέπει να τα δω και από κοντά.. βέβαια μάλλον θα το πάρω απευθείας με τη βάση του να τελειώνουμε..! Απλά έλεγα μήπως μπορούμε να κόψουμε από κάπου λεφτά.. γιατί βλέπω μπάνιο μπορείς να βρεις και με 30-40€ με βάση πάει κάπου 80-90€.. μπάνιο πχ σκέτο μπορώ να βρω και από φίλες μου.. αν μπορούσα να τα γλυτώσω γιατί όχι;! 

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις παρατηρήσεις!!

Το καλό που είδα με αυτό είναι ότι έχει και ροδακια για εύκολη μεταφορά και για αυτό το σκέφτηκα.. έχει και ζωνουλα για όταν είναι πάνω στην αλλαξιέρα το μωρό να το κρατάει.. αλλά πρέπει να δω από κοντά αυτό που μου λες, δηλαδή πόσο εύκολα ή δύσκολα σηκώνεται και ανοίγει/κλείνει με ένα χέρι η αλλαξιερα.. γιατί έχω δει πόσο πολύ μπορεί να λερωθεί το μωράκι και όντως δε το σκέφτηκα με το ένα χέρι πόσο εύκολα θα γίνονται αυτές οι διαδικασίες.. αλλά πρέπει να το δω από κοντά..

Η τιμή λες είναι καλή ε; Γιατί εμένα μου φάνηκαν πολλά..😅 όχι τίποτα άλλο, ο γλυκός μου ότι και αν του πω ότι χρειαζόμαστε για το μωράκι, ναι θα μου πει.. αλλά δεν είμαστε να παίρνουμε περιττά πράγματα..

Η τιμή για τη συγκεκριμένη αλλαξιερα που είναι και μπανάκι με βάση μου φάνηκε καλή, επειδή εγώ που τα είχα πάρει ξεχωριστά πάνω κάτω στην ίδια τιμή ήταν. 17€ έκανε η αλλαξιερα (το πλαστικό κομμάτι που μπόρεσα να το βάλω πάνω σε μια δικιά μου συρταριερα που είχα έτσι κι αλλιώς στο δωμάτιο μας), και κάπου 90-100€ το μπανάκι με τη βάση (η βάση ήταν ξεχωριστά 50€). 

Εμάς το μπάνιο μας είναι πολύ μικρό, στήναμε το μπανάκι και το ξεστηναμε κάθε φορά, παρόλα αυτά επειδή δεν βόλεψε ο νεροχύτης μάς φάνηκε απαραίτητο. Τον πλεναμε εκεί σε κάθε αλλαγή από κακά, κι ευτυχώς έφτανε η μπαταρία από τη μπανιέρα για να έχει τρεχούμενο νερό!

Θα προσαρμόσεις τις ανάγκες σου ανάλογα με τη διαρρύθμιση του χώρου σας, το budget αλλά και το μωρό στη συνέχεια. Πολλές κοπέλες είπαν πράγματα που ταιριάζουν στο χώρο σου, οπότε θεωρώ ότι θα τη βρεις την άκρη!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Kallia.Geo είπε:

Επεμβαίνω κ εγώ εδώ χαχαχαχχα 

Εγώ δεν πήρα κάτι για το θηλασμό.. έβαζα ένα μαξιλάρι δικό μας και να με βολέψει κάπως με το μωρό. Τώρα λέω να πάρω ένα μαξιλάρι θηλασμού 

Καλημέρα κοριτσάκι μου!! 

Μαξιλάρι θηλασμού έχω ήδη... 😅😅 Το είχα πάρει για μια φίλη μου όταν γέννησε αλλά εντέλει δεν κατάφερε να θηλάσει και μου ξέμεινε.. 😬

Αρκεί αυτό φαντάζομαι για αρχή..; Αν και μια άλλη φίλη μου είχε κατά βολευτει την καρέκλα ειδικά όταν έπαθε πρόβλημα στο χέρι από το μωρό που σήκωνε συνέχεια και δεν έπρεπε να σηκώνει καθόλου βάρος μετά.. οπότε καθόταν στην καρέκλα, έβαζε το μαξιλάρι και της έφερναν το μωράκι αγκαλιά για να θηλάσει.. δεν θα έπαιρνα κάτι τέτοιο άμεσα αλλά είπα να το ρωτήσω στη κοπέλα που έχει ασχοληθεί διεξοδικά με το θηλασμό..☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Η τιμή για τη συγκεκριμένη αλλαξιερα που είναι και μπανάκι με βάση μου φάνηκε καλή, επειδή εγώ που τα είχα πάρει ξεχωριστά πάνω κάτω στην ίδια τιμή ήταν. 17€ έκανε η αλλαξιερα (το πλαστικό κομμάτι που μπόρεσα να το βάλω πάνω σε μια δικιά μου συρταριερα που είχα έτσι κι αλλιώς στο δωμάτιο μας), και κάπου 90-100€ το μπανάκι με τη βάση (η βάση ήταν ξεχωριστά 50€). 

Εμάς το μπάνιο μας είναι πολύ μικρό, στήναμε το μπανάκι και το ξεστηναμε κάθε φορά, παρόλα αυτά επειδή δεν βόλεψε ο νεροχύτης μάς φάνηκε απαραίτητο. Τον πλεναμε εκεί σε κάθε αλλαγή από κακά, κι ευτυχώς έφτανε η μπαταρία από τη μπανιέρα για να έχει τρεχούμενο νερό!

Θα προσαρμόσεις τις ανάγκες σου ανάλογα με τη διαρρύθμιση του χώρου σας, το budget αλλά και το μωρό στη συνέχεια. Πολλές κοπέλες είπαν πράγματα που ταιριάζουν στο χώρο σου, οπότε θεωρώ ότι θα τη βρεις την άκρη!! 😊

Καλημέρα!! 

Όχι με έχετε βοηθήσει όλες με τα σχόλια σας και τις εμπειρίες σας και ευχαριστώ την κάθε μια ξεχωριστά! Τουλάχιστον τώρα έχω μια ιδέα του τι χρειαζόμαστε άμεσα και τι πρέπει να προσέξω..! Το τι θα σε βολεψει εντέλει έγκειται στις εκάστοτε ανάγκες της οικογένειας.. αλλά δεν παύει κάθε συμβουλή και παρατήρηση από έμπειρη μαμά να βοηθάει!

Ναι και εγώ όταν τα έβαλα κάτω μια ή άλλη έρχεται αλλά γενικά είναι όλα πανάκριβα βρε παιδί μου.. ειδικά όταν μιλάμε για πράγματα που θα χρησιμοποιηθούν για περιορισμένο χρονικό διάστημα και μάξιμουμ για ένα χρόνο.. αλλά ας όψεται! Υγιή μωράκια να έχουμε πάνω από όλα και τι να πω; Χαλάλι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kiddoεμένα δεν μου έλειψε καθόλου η καρεκλιτσα , μπορει αν την ειχα βεβαια να εριχνα κ καναν υπνακο χαχαχαχ 

Ισχυει οτι ειναι ολα πανακριβα ... εμεις τα πηραμε σιγα σιγα απο νωρις για να μην μας φανουν μετα τα εξοδα ολα μαζι. Ειναι κ η γεννα που αν γινει σε ιδιωτικο κοστιζει μια περιουσια ... επισης ημασταν πολυ τυχεροι γιατι ειναι ο μπαμπας μου ξυλουργος και μας εφτιαξε συρταριερα και κουνια , οποτε αυτα τα γλιτωσαμε ! Τώρα αν έχουμε κ κορίτσι,  θα γλιτώσουμε κ ολα τα ρούχα 😂😂😂

Αύριο έχω ραντεβού κορίτσια! Έχω να δω το μωρό από τις 13.06 . Είμαι πολύ αγχωμένη μπορώ να πω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

@Kiddoεμένα δεν μου έλειψε καθόλου η καρεκλιτσα , μπορει αν την ειχα βεβαια να εριχνα κ καναν υπνακο χαχαχαχ 

Ισχυει οτι ειναι ολα πανακριβα ... εμεις τα πηραμε σιγα σιγα απο νωρις για να μην μας φανουν μετα τα εξοδα ολα μαζι. Ειναι κ η γεννα που αν γινει σε ιδιωτικο κοστιζει μια περιουσια ... επισης ημασταν πολυ τυχεροι γιατι ειναι ο μπαμπας μου ξυλουργος και μας εφτιαξε συρταριερα και κουνια , οποτε αυτα τα γλιτωσαμε ! Τώρα αν έχουμε κ κορίτσι,  θα γλιτώσουμε κ ολα τα ρούχα 😂😂😂

Αύριο έχω ραντεβού κορίτσια! Έχω να δω το μωρό από τις 13.06 . Είμαι πολύ αγχωμένη μπορώ να πω

Πωπω βρε κοριτσάκι μου!!!! Πως έχεις αντέξει τόσο καιρό;;; Ειλικρινά..!! Και εγώ θα είχα αγωνία... Με το καλό γλυκιά μου!!❤️❤️❤️❤️ Με το καλό να δείτε το μωράκι σας και να είναι όλα υπέροχα!! 😍😍😍 Πόσο θα είσαι αύριο;;; Περιμένουμε να δείτε και φύλλο;;; 🙄😅😅 Τι ώρα έχεις ραντεβού;; Να ξέρουμε να σε περιμένουμε!!!!! 🤗😊

Αυτά σκέφτομαι και εγώ.. δεν είναι μόνο το μπανιερο του ή η αλλαξιερα του ή το λίκνο του κτλ κτλ είναι όλα μαζί αν τα βάλεις κάτω... πφφφ..! Anyway, καλά να είμαστε..! Κάτι θα κάνουμε..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Πωπω βρε κοριτσάκι μου!!!! Πως έχεις αντέξει τόσο καιρό;;; Ειλικρινά..!! Και εγώ θα είχα αγωνία... Με το καλό γλυκιά μου!!❤️❤️❤️❤️ Με το καλό να δείτε το μωράκι σας και να είναι όλα υπέροχα!! 😍😍😍 Πόσο θα είσαι αύριο;;; Περιμένουμε να δείτε και φύλλο;;; 🙄😅😅 Τι ώρα έχεις ραντεβού;; Να ξέρουμε να σε περιμένουμε!!!!!

Αυτά σκέφτομαι και εγώ.. δεν είναι μόνο το μπανιερο του ή η αλλαξιερα του ή το λίκνο του κτλ κτλ είναι όλα μαζί αν τα βάλεις κάτω... πφφφ..! Anyway, καλά να είμαστε..! Κάτι θα κάνουμε..!

*Ξέρω ξέρω.. είναι που πήγατε διακοπουλες, πέρασαν οι μέρες.. Ρητορικά ρωτάω... Εγώ θα είχα σκάσει!!! 😅😅😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/7/2024 at 1:48 ΜΜ, ο/η Kiddo είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκι μου!

Τα μεγάλα μαιευτήρια φαντάζομαι θα κάνουν.. δηλαδή ξέρω σίγουρα ότι έχει το Λητώ όταν πήγα για μια εξέταση εκεί και πέτυχα το τμήμα που θα έμπαινε και το έμαθα έτσι.. αυτό βέβαια το '19 που σου λέω, αλλά δεν πιστεύω να έχει αλλάξει κάτι.. ρώτα μια σε Ιασώ ή Μητέρα που είναι Μαρούσι, λογικά θα έχουν και αυτά.. 

Και εγώ που είμαι υπόλοιπο Αττικής, στο Έλενα θα πάω.. ήδη τα έξοδα είναι πάρα πολλά.. εφόσον διατίθονται και δωρεάν γιατί να το πληρώνουμε έξτρα; Στο Έλενα πάντως που ρώτησα μου είπαν τέλη Σεπτέμβρη με αρχές Οκτωβρίου να πάρω τηλέφωνο για να με βάλουν σε τμήμα.. θέλω να ρωτήσω αν διατίθονται και αλλού δωρεάν για απόγευμα βέβαια για να μπορεί να έρχεται και ο σύζυγος γιατί στο Έλενα είναι μόνο πρωί..

Παρεπιπτόντως, με την αυχενική σου πως πήγε; Όλα καλά φαντάζομαι;! Για πότε σου έδωσαν Πητ; Θυμάμαι ήταν πιο πίσω το μωράκι σου..

P.S. Προσπάθησε να συμπληρώσεις τις 20 δημοσιεύσεις για να φαίνονται άμεσα τα μηνύματα σου..

Σε ευχαριστ΄ώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!! Εμείς μένουμε Κρυονέρι... για το Έλενα θέλω πάνω από ΄1 ώρα είτε με αμάξι είτε με τα μέσα, οπότε δεν πολυβολεύει.

Ψάχνοντας βρήκα ενα μη κερδοσκοπικό σωματείο στο Μαρούσι, την " ΕΥΤΟΚΙΑ" που από ότι είδα έχει κύκ΄λο μαθημάτων για εγκύους και για προετοιμασία γονεϊκότητας. Θα τους καλέσω και βλέπουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kiddo Αυχενική δεν έκανα ακόμα. Μεθαύριο πρωί την έχω και περιμένω πώς και πώς να έρθει η ώρα. Ήδη η αδελφή μου μου λέει να πάω να φορτώσω κούνιες και λοιπά μωρουδιακά που τα έχει α΄πό τα παιδάκια της, αλλά φοβάμαι πριν μάθω τι γίνεται.

Ελπίζω να είναι όλα καλά και μετά να χαρώ την εγκυμοσ΄ύνη μου, την οποία την παλεύαμε πολύ καιρό για να έρθει!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/7/2024 at 4:10 ΜΜ, ο/η Kallia.Geo είπε:

Κορίτσι μου εγώ δεν έχω δει κάτι... αν δω όμως θα σου στείλω! 

 Δεν πειράζει!! Σε ευχαριστώ πολύ σε κάθε περίπτωση! 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/7/2024 at 12:26 ΜΜ, ο/η Kiddo είπε:

Τώρα είδα το πρώτο σου μήνυμα..☺️

Δεν το έχω σκεφτεί καθόλου η αλήθεια είναι.. το μωράκι δηλαδή το θέλω δίπλα μου στην αρχή για να εξηπηρετει με θηλασμό η συγκοίμηση.. και γενικότερα να το βλέπω συνέχεια οπότε με ροδακια σίγουρα το λίκνο για να το σέρνω μαζί μου στο σαλόνι πχ κτλ.. θα εξυπηρετούσε να το κρατήσω και στο μπάνιο το μπανιερο/αλλαξιερα φαντάζομαι αλλά για απλό αλλαγμα πανας θα πρέπει να έχω κάπου κοντά τα ρουχαλακια του, πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να το πηγαίνω στο υπνοδωμάτιο του.. εκτός αν έχω προνοήσει να τα φέρνω μαζί.. δηλαδή να παίρνω μια αλλαξια ρούχα στο μπάνιο που θα είναι η αλλαξιερα για να κάνουμε τη δουλειά μας.. βέβαια αυτό είναι πιο εύκολο από το να σέρνω μαζί ολόκληρο το μπανιερο με την αλλαξιερα στο δωμάτιο και τούμπαλιν στο μπάνιο.. 🤔 Πρέπει να δω στην πράξη πως θα μας εξυπηρετήσει περισσότερο φαντάζομαι..

Ερώτηση... Ήταν εύκολο να σηκώνεις για να ανοίξεις ή να κλείσεις την αλλαξιερα με το ένα χέρι; 

Καλησπέρα τώρα είδα τα μνμ σου γιατί δν μου ήρθε ειδοποίηση 🤷🏼‍♀️

θα ξεκινήσω λέγοντας ευχαριστώ για τις ευχές σου ❤️❤️❤️❤️ είσαι πολύ γλυκιά! 
 

όταν λες  να ανοίξω κ να κλείσω την αλλαξιέρα εννοεις για να σηκώσω το στρωματακι να έχω πρόσβαση στο μπανιερο; Αν με ρωτάς αυτό ναι είναι παρά πολύ εύκολο με μια κίνηση γίνεται κ εμπειρικά θα δεις ότι με τον καιρό κ όσο δυναμώνει το μωρό θα σου είναι πιο εύκολο γιατί θα ξέρεις πως να κρατάς το μωράκι κ να κανεις παρά πολλά πράγματα ταυτόχρονα (multitasking φάση 😍

εγω άφηνα σε κουτιά (που κλείνουν) στο ράφι της αλλαξιερας πάντα 2-3 ζιπουνακια για να το αλλάζω αν λερώνεται κ μετα του έβαζα κ ρούχα (αν ξεχνούσα να πάρω ρούχα όλα καλά το ακουμπούσα δεμένο ειτε στο ριλαξ είτε στο λίκνο για να πάρω τα ρούχα κ να το ντυσω αλλά από συνήθεια πάντα θυμόμουν να πάρω ρούχα.  θα δεις οτι στην πράξη όλα είναι πιο εύκολα κ θα βρεις τρόπους. ❤️

 

τωρα για τον θηλασμό θα σου πω ότι δεν χρειάζεται καρέκλα από πριν πολύ απλά γιατί τα περισσότερα μωράκια είτε λόγω κολικών είτε λόγω ανησυχίας (με τα πάμπολλα άλματα ανάπτυξης που περνάνε στην αρχή,με  την διαχείριση της ροής γάλακτος της μητέρας μέχρι την εδραίωση του θηλασμού, το ανώριμο γαστρεντερικό που έχουν τους πρώτους μήνες κτλ) δεν  θηλάζουν πάντα ηρεμα άρα η καρέκλα είναι λίγο ουτοπική. Μπορείς να θηλάσεις κυριολεκτικά οπουδήποτε. 

Αυτό που θα χρειαστείς για τον θηλασμό για να πετύχει είναι ενημέρωση και πάλι ενημέρωση πολύ πριν την γεννα κ έναν υποστηρικτικό παιδίατρο στην πράξη κ όχι στα λόγια. ❤️
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλησπέρα τώρα είδα τα μνμ σου γιατί δν μου ήρθε ειδοποίηση 🤷🏼‍♀️

θα ξεκινήσω λέγοντας ευχαριστώ για τις ευχές σου ❤️❤️❤️❤️ είσαι πολύ γλυκιά! 
 

όταν λες  να ανοίξω κ να κλείσω την αλλαξιέρα εννοεις για να σηκώσω το στρωματακι να έχω πρόσβαση στο μπανιερο; Αν με ρωτάς αυτό ναι είναι παρά πολύ εύκολο με μια κίνηση γίνεται κ εμπειρικά θα δεις ότι με τον καιρό κ όσο δυναμώνει το μωρό θα σου είναι πιο εύκολο γιατί θα ξέρεις πως να κρατάς το μωράκι κ να κανεις παρά πολλά πράγματα ταυτόχρονα (multitasking φάση 😍

εγω άφηνα σε κουτιά (που κλείνουν) στο ράφι της αλλαξιερας πάντα 2-3 ζιπουνακια για να το αλλάζω αν λερώνεται κ μετα του έβαζα κ ρούχα (αν ξεχνούσα να πάρω ρούχα όλα καλά το ακουμπούσα δεμένο ειτε στο ριλαξ είτε στο λίκνο για να πάρω τα ρούχα κ να το ντυσω αλλά από συνήθεια πάντα θυμόμουν να πάρω ρούχα.  θα δεις οτι στην πράξη όλα είναι πιο εύκολα κ θα βρεις τρόπους. ❤️

 

τωρα για τον θηλασμό θα σου πω ότι δεν χρειάζεται καρέκλα από πριν πολύ απλά γιατί τα περισσότερα μωράκια είτε λόγω κολικών είτε λόγω ανησυχίας (με τα πάμπολλα άλματα ανάπτυξης που περνάνε στην αρχή,με  την διαχείριση της ροής γάλακτος της μητέρας μέχρι την εδραίωση του θηλασμού, το ανώριμο γαστρεντερικό που έχουν τους πρώτους μήνες κτλ) δεν  θηλάζουν πάντα ηρεμα άρα η καρέκλα είναι λίγο ουτοπική. Μπορείς να θηλάσεις κυριολεκτικά οπουδήποτε. 

Αυτό που θα χρειαστείς για τον θηλασμό για να πετύχει είναι ενημέρωση και πάλι ενημέρωση πολύ πριν την γεννα κ έναν υποστηρικτικό παιδίατρο στην πράξη κ όχι στα λόγια. ❤️
 

Καλημέρα κοριτσάκι μου!!

Σ' ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ!! Ναι αυτό εννοούσα, αν μπορείς εύκολα να ανοίξεις/κλείσεις την αλλαξιερα για να έχεις πρόσβαση στο μπανιερο και αντίστροφα.. σε ευχαριστώ πάρα πολύ, αλήθεια! Με βοήθησες πολύ με το σχόλιο σου γιατί και εγώ κάπως έτσι το φανταζομουν αλλά δεν ήξερα αν στη πράξη εξηπηρετει..

Σ' ευχαριστώ και για την καρέκλα..! Η αλήθεια μου φαινόταν πολύ ωραίο σαν εικόνα 😍 (Hollywood φάση 😂) αλλά δεν ήξερα κατά πόσο άξιζε μια τέτοια αγορά για την εξυπηρέτηση του θηλασμού.. Για το θηλασμό που μπορώ να ενημερωθώ;; Δεν έχω social media όμως καθόλου (ναι ναι και όμως!!😅😅). Υπάρχουν σχετικές πλατφόρμες ή υπηρεσίες για την ενημέρωση του θηλασμού εκτός από τα social media να μου προτείνεις; Παρεπιπτόντως μήπως ξέρεις και άλλες υπηρεσίες για δωρεάν (ή με μικρό κόστος) μαθήματα ψυχοπροφυλακτικης και ανώδυνου τοκετού εκτός από νοσοκομεία μαιευτήρια; Μωρέ θέλω πολύ να θηλάσω αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα τα καταφέρω.. έχω διαβάσει και πόσο παιδεύονται οι γυναίκες να τα καταφέρουν.. για παιδίατρο τώρα, αν και έχω μια υπόψιν σχετικά κοντά αλλά εδώ που είμαι δεν έχουμε πολλές επιλογές από γιατρούς γενικότερα, πρέπει να κατεβαίνω Αθήνα.. έχεις εσύ υπόψιν σου γιατρούς να συστήσεις; Και για παιδίατρο, πόσο πριν τη γέννα πιστεύεις θα ήταν καλό να έχω βρει; 

Σε ευχαριστώ ολόψυχα για την όποια πληροφορία!! 🤗😊❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Πωπω βρε κοριτσάκι μου!!!! Πως έχεις αντέξει τόσο καιρό;;; Ειλικρινά..!! Και εγώ θα είχα αγωνία... Με το καλό γλυκιά μου!!❤️❤️❤️❤️ Με το καλό να δείτε το μωράκι σας και να είναι όλα υπέροχα!! 😍😍😍 Πόσο θα είσαι αύριο;;; Περιμένουμε να δείτε και φύλλο;;; 🙄😅😅 Τι ώρα έχεις ραντεβού;; Να ξέρουμε να σε περιμένουμε!!!!! 🤗😊

Αυτά σκέφτομαι και εγώ.. δεν είναι μόνο το μπανιερο του ή η αλλαξιερα του ή το λίκνο του κτλ κτλ είναι όλα μαζί αν τα βάλεις κάτω... πφφφ..! Anyway, καλά να είμαστε..! Κάτι θα κάνουμε..!

Είμαι 18+6 σήμερα!! Λογικά θα δούμε κ φύλο τι να πω 🤣🤣🤣 

Στις 7 έχουμε ραντεβού... ξύπνησα από τις 5 από το άγχος μου και το μικρούλι δε σταμάτησε να κουνιέται 😊😊😊 έγινε πιο έντονο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Είμαι 18+6 σήμερα!! Λογικά θα δούμε κ φύλο τι να πω 🤣🤣🤣 

Στις 7 έχουμε ραντεβού... ξύπνησα από τις 5 από το άγχος μου και το μικρούλι δε σταμάτησε να κουνιέται 😊😊😊 έγινε πιο έντονο! 

Τι λες ρε συ!! Πως πέρασε έτσι;! Οπότε αύριο κλείνεις την 19η και μπαίνεις 20η..!!! 😍😍😍😍😍😍

Να σου πω ότι δεν σε καταλαβαίνω;;; 🤣🤣🤣 Συμμερίζομαι απόλυτα την αγωνία σου γλυκιά μου!! ❤️❤️❤️ Από ότι μας έλεγε η Λίλη μας, θα δείς πιο ξεκάθαρα και χαρακτηριστικά πλέον..!! ❤️❤️❤️❤️ Αχχχχχ άντε με το καλό!!!! 😍😍😍😍 Θα περιμένω νέα σου!!!! 

Β' επιπέδου πότε έχεις εσύ τώρα..;;

Αχχχχχ πόσο θέλω και εγώ να αρχίσω να το νοιώθω..!! 😍😍😍 15+5 σήμερα και τίποτα ακόμα...😩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kallia.Geo είπε:

Είμαι 18+6 σήμερα!! Λογικά θα δούμε κ φύλο τι να πω 🤣🤣🤣 

Στις 7 έχουμε ραντεβού... ξύπνησα από τις 5 από το άγχος μου και το μικρούλι δε σταμάτησε να κουνιέται 😊😊😊 έγινε πιο έντονο! 

Καλημέρα κορίτσι μου!! Με το καλό να δείτε το μωράκι σας!! Θα περιμένουμε να ακούσουμε νέα σου!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα κοριτσάκι μου!!

Σ' ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ!! Ναι αυτό εννοούσα, αν μπορείς εύκολα να ανοίξεις/κλείσεις την αλλαξιερα για να έχεις πρόσβαση στο μπανιερο και αντίστροφα.. σε ευχαριστώ πάρα πολύ, αλήθεια! Με βοήθησες πολύ με το σχόλιο σου γιατί και εγώ κάπως έτσι το φανταζομουν αλλά δεν ήξερα αν στη πράξη εξηπηρετει..

Σ' ευχαριστώ και για την καρέκλα..! Η αλήθεια μου φαινόταν πολύ ωραίο σαν εικόνα 😍 (Hollywood φάση 😂) αλλά δεν ήξερα κατά πόσο άξιζε μια τέτοια αγορά για την εξυπηρέτηση του θηλασμού.. Για το θηλασμό που μπορώ να ενημερωθώ;; Δεν έχω social media όμως καθόλου (ναι ναι και όμως!!😅😅). Υπάρχουν σχετικές πλατφόρμες ή υπηρεσίες για την ενημέρωση του θηλασμού εκτός από τα social media να μου προτείνεις; Παρεπιπτόντως μήπως ξέρεις και άλλες υπηρεσίες για δωρεάν (ή με μικρό κόστος) μαθήματα ψυχοπροφυλακτικης και ανώδυνου τοκετού εκτός από νοσοκομεία μαιευτήρια; Μωρέ θέλω πολύ να θηλάσω αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα τα καταφέρω.. έχω διαβάσει και πόσο παιδεύονται οι γυναίκες να τα καταφέρουν.. για παιδίατρο τώρα, αν και έχω μια υπόψιν σχετικά κοντά αλλά εδώ που είμαι δεν έχουμε πολλές επιλογές από γιατρούς γενικότερα, πρέπει να κατεβαίνω Αθήνα.. έχεις εσύ υπόψιν σου γιατρούς να συστήσεις; Και για παιδίατρο, πόσο πριν τη γέννα πιστεύεις θα ήταν καλό να έχω βρει; 

Σε ευχαριστώ ολόψυχα για την όποια πληροφορία!! 🤗😊❤️

Καλημέρα!!

Αχ αυτές οι καρέκλες θηλασμού, έχει η παιδίατρος μας στο ιατρείο της και κάθε φορά που κάθομαι εκεί δε θέλω να σηκωθώ. Αλλά όπως λέει και η Χρύσα, μπορείς να θηλάζεις παντού, κι όταν πάρει βάρος το μωρό και το μάθεις, θα μπορείς να θηλάζεις και όρθια που λέει ο λόγος 😆

Πετάγομαι λίγο σε αυτό το θέμα μέχρι να σου απαντήσει η Χρύσα πιο στοχευμένα με υλικό (που απ' ότι έχει πάρει το μάτι μου είναι ειδική σε αυτό το θέμα). Εμένα με είχε βοηθήσει πολύ το υλικό που είχε το la leche league Greece. Επίσης, εγώ μαθήματα ψυχοπροφύλαξης είχα κάνει στο ΙΚΑ στο Ηράκλειο της Κρήτης το 2022 και τα κάναμε ονλαιν με κάμερα λόγω κοβιντ. Δεν ξέρω όμως αν ακόμα γίνονται έτσι... Ξέρω γενικά ότι κάνει και το Έλενα δωρεάν, αλλά αν κατάλαβα καλά δε σε βολεύει... Δυστυχώς για Αθήνα δεν γνωρίζω κάτι άλλο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κορίτσια!!! Β επιπεδου μπορω να κανω απο 24.07 και μετα ! Θα μιλησω με τον γιατρό σημερα και θα πάρω για ραντεβού!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα κοριτσάκι μου!!

Σ' ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ!! Ναι αυτό εννοούσα, αν μπορείς εύκολα να ανοίξεις/κλείσεις την αλλαξιερα για να έχεις πρόσβαση στο μπανιερο και αντίστροφα.. σε ευχαριστώ πάρα πολύ, αλήθεια! Με βοήθησες πολύ με το σχόλιο σου γιατί και εγώ κάπως έτσι το φανταζομουν αλλά δεν ήξερα αν στη πράξη εξηπηρετει..

Σ' ευχαριστώ και για την καρέκλα..! Η αλήθεια μου φαινόταν πολύ ωραίο σαν εικόνα 😍 (Hollywood φάση 😂) αλλά δεν ήξερα κατά πόσο άξιζε μια τέτοια αγορά για την εξυπηρέτηση του θηλασμού.. Για το θηλασμό που μπορώ να ενημερωθώ;; Δεν έχω social media όμως καθόλου (ναι ναι και όμως!!😅😅). Υπάρχουν σχετικές πλατφόρμες ή υπηρεσίες για την ενημέρωση του θηλασμού εκτός από τα social media να μου προτείνεις; Παρεπιπτόντως μήπως ξέρεις και άλλες υπηρεσίες για δωρεάν (ή με μικρό κόστος) μαθήματα ψυχοπροφυλακτικης και ανώδυνου τοκετού εκτός από νοσοκομεία μαιευτήρια; Μωρέ θέλω πολύ να θηλάσω αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα τα καταφέρω.. έχω διαβάσει και πόσο παιδεύονται οι γυναίκες να τα καταφέρουν.. για παιδίατρο τώρα, αν και έχω μια υπόψιν σχετικά κοντά αλλά εδώ που είμαι δεν έχουμε πολλές επιλογές από γιατρούς γενικότερα, πρέπει να κατεβαίνω Αθήνα.. έχεις εσύ υπόψιν σου γιατρούς να συστήσεις; Και για παιδίατρο, πόσο πριν τη γέννα πιστεύεις θα ήταν καλό να έχω βρει; 

Σε ευχαριστώ ολόψυχα για την όποια πληροφορία!! 🤗😊❤️

Καλησπέρα ❤️

 

@_piripiri_ πολύ ωραίες οι προτάσεις σου! Στην La leche κάνουν όντως συναντήσεις για ενημέρωση , έχουν σάιτ , μπορείς και επι πληρωμή να κανεις συνεδρίες (πχ αν αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα ή ακόμα κ πιο πριν κτλ) 

δωρεάν για μαθήματα που κάνουν ανά διαστήματα και υποστήριξη για οτιδήποτε χρειαστείς τηλεφωνικά είναι η φαιναρετη και η Αλκυόνη. 
Και στο ΙΚΑ κάνουν επίσης δωρεάν θα σου πούνε να καλέσεις όταν είσαι σε συγκεκριμένη εβδομάδα για να κανεις μαθήματα 
 

επι πληρωμή υπάρχουν οι  πιστοποιημένοι  σύμβουλοι θηλασμού IBCLC 

(Ανάλογα τον τόπο κατοικίας υπάρχουν κ οι ανάλογοι σύμβουλοι που εξυπηρετούν κ μπορείς να κανεις συνεδρίες πριν γεννήσεις) 

(με μια αναζητηση στο Ίντερνετ μπορείς να βρεις τα στοιχεία από όλους τους οργανισμούς που σου έγραψα παραπάνω) 

προσωπικά κ από την εμπειρία μου δεν μπορώ να σου προτείνω σεμινάρια των μαιευτηριων πολύ απλά γιατί δυστυχώς προωθείται το ξένο γάλα στα μαιευτήρια και δεν εμπιστεύομαι τέτοια σεμινάρια. 
 

Θα σου πρότεινα με κλειστά τα μάτια το πανελλήνιο δίκτυο εθελοντικών ομάδων υποστήριξης θηλασμού αλλά είναι στο φβ και στο ινστα κ δεν έχεις σοσιαλ! 
 

τωρα επειδή είμαι εθελόντρια έχω ακούσει και έχω δει πολλά, δυστυχώς πλέον ακόμα κ σύμβουλοι θηλασμού που δίνουν εξετάσεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα κάνουν συνεργασίες με εταιρείες και έχω ακούσει φριχτά πράγματα μόνο κ μόνο για προώθηση προϊόντων. Άρα καλό είναι να πάρεις feedback πριν μιλήσεις με κάποιον.
 

 Εγώ έχω να σου προτείνω για Αθήνα σύμβουλο αν χρειαστείς. 

Μπορώ να πάρω feedback κ για παιδίατρο αλλά δεν ξέρω τι σε βολεύει γιατί η Αθήνα είναι μεγάλη και μπορεί να χρειάζεται να πας συχνά στον γιατρό (πχ λόγω ίωσης κτλ). Βέβαια αν εσυ είσαι ενημερωμένη και γνωρίζεις που πατάς μπορείς να βρεις κ έναν παιδίατρο που είναι καλός στην δουλειά του κ ας μην γνωρίζει από θηλασμό (η αλήθεια είναι ότι οι μόνοι πιστοποιημένοι επαγγελματίες υγείας για τον θηλασμό είναι οι σύμβουλοι θηλασμού και κανένας άλλος) 

ο θηλασμός δεν είναι πάντα εύκολος ή δεν είναι πάντα τόσο Ομαλός με κάθε παιδί. Αλλά δεν είναι αδύνατος 💪🏽 υποστήριξη χρειάζεται κ ενημέρωση. 
 

Με παιδίατρο θα μιλήσεις όταν μπεις στον μήνα σου σίγουρα να ενημερώσεις ότι περιμένεις περίπου τότε το μωράκι σου κ θέλεις να το αναλάβει γιατί μόλις γυρίσετε από το μαιευτήριο άμεσα θα πρέπει να δει το μωρό παιδίατρος (θα στο πούνε κ στο μαιευτήριο) άρα όταν γεννήσεις ξανά επικοινωνεις πριν παρεις εξιτήριο για να κανονίσετε με τον/την παιδίατρο πότε θα δει το μωρό. 

Αυτά όσο πιο περιεκτικά μπορούσα 🤪😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλησπέρα ❤️

 

@_piripiri_ πολύ ωραίες οι προτάσεις σου! Στην La leche κάνουν όντως συναντήσεις για ενημέρωση , έχουν σάιτ , μπορείς και επι πληρωμή να κανεις συνεδρίες (πχ αν αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα ή ακόμα κ πιο πριν κτλ) 

δωρεάν για μαθήματα που κάνουν ανά διαστήματα και υποστήριξη για οτιδήποτε χρειαστείς τηλεφωνικά είναι η φαιναρετη και η Αλκυόνη. 
Και στο ΙΚΑ κάνουν επίσης δωρεάν θα σου πούνε να καλέσεις όταν είσαι σε συγκεκριμένη εβδομάδα για να κανεις μαθήματα 
 

επι πληρωμή υπάρχουν οι  πιστοποιημένοι  σύμβουλοι θηλασμού IBCLC 

(Ανάλογα τον τόπο κατοικίας υπάρχουν κ οι ανάλογοι σύμβουλοι που εξυπηρετούν κ μπορείς να κανεις συνεδρίες πριν γεννήσεις) 

(με μια αναζητηση στο Ίντερνετ μπορείς να βρεις τα στοιχεία από όλους τους οργανισμούς που σου έγραψα παραπάνω) 

προσωπικά κ από την εμπειρία μου δεν μπορώ να σου προτείνω σεμινάρια των μαιευτηριων πολύ απλά γιατί δυστυχώς προωθείται το ξένο γάλα στα μαιευτήρια και δεν εμπιστεύομαι τέτοια σεμινάρια. 
 

Θα σου πρότεινα με κλειστά τα μάτια το πανελλήνιο δίκτυο εθελοντικών ομάδων υποστήριξης θηλασμού αλλά είναι στο φβ και στο ινστα κ δεν έχεις σοσιαλ! 
 

τωρα επειδή είμαι εθελόντρια έχω ακούσει και έχω δει πολλά, δυστυχώς πλέον ακόμα κ σύμβουλοι θηλασμού που δίνουν εξετάσεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα κάνουν συνεργασίες με εταιρείες και έχω ακούσει φριχτά πράγματα μόνο κ μόνο για προώθηση προϊόντων. Άρα καλό είναι να πάρεις feedback πριν μιλήσεις με κάποιον.
 

 Εγώ έχω να σου προτείνω για Αθήνα σύμβουλο αν χρειαστείς. 

Μπορώ να πάρω feedback κ για παιδίατρο αλλά δεν ξέρω τι σε βολεύει γιατί η Αθήνα είναι μεγάλη και μπορεί να χρειάζεται να πας συχνά στον γιατρό (πχ λόγω ίωσης κτλ). Βέβαια αν εσυ είσαι ενημερωμένη και γνωρίζεις που πατάς μπορείς να βρεις κ έναν παιδίατρο που είναι καλός στην δουλειά του κ ας μην γνωρίζει από θηλασμό (η αλήθεια είναι ότι οι μόνοι πιστοποιημένοι επαγγελματίες υγείας για τον θηλασμό είναι οι σύμβουλοι θηλασμού και κανένας άλλος) 

ο θηλασμός δεν είναι πάντα εύκολος ή δεν είναι πάντα τόσο Ομαλός με κάθε παιδί. Αλλά δεν είναι αδύνατος 💪🏽 υποστήριξη χρειάζεται κ ενημέρωση. 
 

Με παιδίατρο θα μιλήσεις όταν μπεις στον μήνα σου σίγουρα να ενημερώσεις ότι περιμένεις περίπου τότε το μωράκι σου κ θέλεις να το αναλάβει γιατί μόλις γυρίσετε από το μαιευτήριο άμεσα θα πρέπει να δει το μωρό παιδίατρος (θα στο πούνε κ στο μαιευτήριο) άρα όταν γεννήσεις ξανά επικοινωνεις πριν παρεις εξιτήριο για να κανονίσετε με τον/την παιδίατρο πότε θα δει το μωρό. 

Αυτά όσο πιο περιεκτικά μπορούσα 🤪😂

Δεν φανταζόμουν ότι κ οι σύμβουλοι θηλασμού θα το κάνουν αυτό.... 😮

Ναι για τα μαιευτήρια κάτι κατάλαβα κ εγώ από το πόσο επιμένουν να δώσουν το μπουκάλι... αλλά και σύμβουλοι? Ουαου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Kallia.Geo είπε:

Δεν φανταζόμουν ότι κ οι σύμβουλοι θηλασμού θα το κάνουν αυτό.... 😮

Ναι για τα μαιευτήρια κάτι κατάλαβα κ εγώ από το πόσο επιμένουν να δώσουν το μπουκάλι... αλλά και σύμβουλοι? Ουαου! 

Ναι κ οι σύμβουλοι γιατί κάνουν συνεργασίες με Ameda Medela κ λοιπές εταιρείες με προϊόντα θηλασμού  όπως κάνουν κ οι παιδίατροι για ξένο γάλα. Είναι μπιζνα δυστυχώς.

Το πιο σημαντικό είναι το feedback από άλλες θηλάζουσες πριν διαλέξει κάποιος σύμβουλο γιατί πληρώνονται και αδρά. Σίγουρα όμως οι γνώσεις ενός συμβούλου και η πιστοποίηση δεν συγκρίνονται με αυτά που θα ακούσει μια θηλάζουσα από άλλες ειδικότητες (πχ γυναικολόγο, παιδίατρο κτλ) 

Γιατί οι σύμβουλοι δίνουν εξετάσεις πολύ συχνά και σε πολύ ειδικές θεματικές. Γνώσεις λοιπόν έχουν κ πρέπει να τους συμβουλευόμαστε σε διαφορα θέματα απλά διαλέγοντας τον κατάλληλο.

Ενώ οι άλλες ειδικότητες  επειδή δν είναι στο γνωστικό τους αντικείμενο προτείνουν διακοπή θηλασμού σε διαφορα θέματα που τυχόν θα προκύψουν για να ειναι σίγουροι λόγω άγνοιας. 
 

Καλά στο μαιευτήριο δεν είναι απλά ότι προτείνουν ξένο είναι ότι οι μαίες εκεί δεν έχουν την παραμικρή ιδέα για τον θηλασμο. Την παραμικρή όμως. Και δυστυχώς πολλές μητέρες χάνουν τον θηλασμο λόγω κάκιστων οδηγιών.

Σαφώς ως πρωτομάνα θα υπάρχει άγχος αλλά το θέμα είναι να ξέρεις που θα βρεις υποστήριξη και βοήθεια! 

καλημερα σε όλα τα κορίτσια κ να έχετε ένα όμορφο υπόλοιπο εβδομάδας! Καλή δουλειά σε όσες εργάζονται ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Kallia.Geo είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια!!! Β επιπεδου μπορω να κανω απο 24.07 και μετα ! Θα μιλησω με τον γιατρό σημερα και θα πάρω για ραντεβού!!! 

Καλημέρα κορίτσια μου!! 

Που είσαι εσύ βρε κοριτσάκι μου και περίμενα νεότερα;!!! Τι έγινε χθες; Όλα καλά το μωράκι;! Μπορέσατε είδατε φύλο;!! Άντε πες, θα σκάσω!!!! 😍😍😍😍❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Καλημέρα!!

Αχ αυτές οι καρέκλες θηλασμού, έχει η παιδίατρος μας στο ιατρείο της και κάθε φορά που κάθομαι εκεί δε θέλω να σηκωθώ. Αλλά όπως λέει και η Χρύσα, μπορείς να θηλάζεις παντού, κι όταν πάρει βάρος το μωρό και το μάθεις, θα μπορείς να θηλάζεις και όρθια που λέει ο λόγος 😆

Πετάγομαι λίγο σε αυτό το θέμα μέχρι να σου απαντήσει η Χρύσα πιο στοχευμένα με υλικό (που απ' ότι έχει πάρει το μάτι μου είναι ειδική σε αυτό το θέμα). Εμένα με είχε βοηθήσει πολύ το υλικό που είχε το la leche league Greece. Επίσης, εγώ μαθήματα ψυχοπροφύλαξης είχα κάνει στο ΙΚΑ στο Ηράκλειο της Κρήτης το 2022 και τα κάναμε ονλαιν με κάμερα λόγω κοβιντ. Δεν ξέρω όμως αν ακόμα γίνονται έτσι... Ξέρω γενικά ότι κάνει και το Έλενα δωρεάν, αλλά αν κατάλαβα καλά δε σε βολεύει... Δυστυχώς για Αθήνα δεν γνωρίζω κάτι άλλο...

La leche league; Πρώτη φορά το ακούω..! Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!!!! Θα το ψάξω!! 

Όχι έχω μιλήσει ήδη με το Έλενα και ρώτησα, περίπου τέλη Σεπτέμβρη με αρχές Οκτωβρίου μου είπαν να πάρω τηλέφωνο για να με βάλουν σε τμήμα.. έψαχνα κάτι όμως που να μπορεί να γίνεται απόγευμα για να έρθει και ο σύζυγος μαζί.. πρωινά τμήματα έχει μόνο το Έλενα οπότε δεν μπορεί να λείπει από τη δουλειά για να έρχεται.. αν δεν βρω κάτι άλλο όμως εκεί θα πάω..! Τι να κάνω;! 

Μα δεν είναι όνειρο αυτές οι καρεκλιτσες;! 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!! 

Που είσαι εσύ βρε κοριτσάκι μου και περίμενα νεότερα;!!! Τι έγινε χθες; Όλα καλά το μωράκι;! Μπορέσατε είδατε φύλο;!! Άντε πες, θα σκάσω!!!! 😍😍😍😍❤️❤️❤️❤️

Καλημέρα κορίτσια !!! 

Είναι καλά το μωράκι μας ! Το ακούσαμε,  το είδαμε ❤️ μεγαλώνει όπως πρέπει ❤️

Ξεκούραση μου είπε ο γιατρός γτ έχω κ κάτι πόνους. Και ΠΑΛΙ δεν είδαμε τι είναι 🤣 μας το κρατάει για έκπληξη μου φαίνεται!!! 27.07 έκλεισα β' επιπέδου που θα τα δούμε όλα πιο αναλυτικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλησπέρα ❤️

 

@_piripiri_ πολύ ωραίες οι προτάσεις σου! Στην La leche κάνουν όντως συναντήσεις για ενημέρωση , έχουν σάιτ , μπορείς και επι πληρωμή να κανεις συνεδρίες (πχ αν αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα ή ακόμα κ πιο πριν κτλ) 

δωρεάν για μαθήματα που κάνουν ανά διαστήματα και υποστήριξη για οτιδήποτε χρειαστείς τηλεφωνικά είναι η φαιναρετη και η Αλκυόνη. 
Και στο ΙΚΑ κάνουν επίσης δωρεάν θα σου πούνε να καλέσεις όταν είσαι σε συγκεκριμένη εβδομάδα για να κανεις μαθήματα 
 

επι πληρωμή υπάρχουν οι  πιστοποιημένοι  σύμβουλοι θηλασμού IBCLC 

(Ανάλογα τον τόπο κατοικίας υπάρχουν κ οι ανάλογοι σύμβουλοι που εξυπηρετούν κ μπορείς να κανεις συνεδρίες πριν γεννήσεις) 

(με μια αναζητηση στο Ίντερνετ μπορείς να βρεις τα στοιχεία από όλους τους οργανισμούς που σου έγραψα παραπάνω) 

προσωπικά κ από την εμπειρία μου δεν μπορώ να σου προτείνω σεμινάρια των μαιευτηριων πολύ απλά γιατί δυστυχώς προωθείται το ξένο γάλα στα μαιευτήρια και δεν εμπιστεύομαι τέτοια σεμινάρια. 
 

Θα σου πρότεινα με κλειστά τα μάτια το πανελλήνιο δίκτυο εθελοντικών ομάδων υποστήριξης θηλασμού αλλά είναι στο φβ και στο ινστα κ δεν έχεις σοσιαλ! 
 

τωρα επειδή είμαι εθελόντρια έχω ακούσει και έχω δει πολλά, δυστυχώς πλέον ακόμα κ σύμβουλοι θηλασμού που δίνουν εξετάσεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα κάνουν συνεργασίες με εταιρείες και έχω ακούσει φριχτά πράγματα μόνο κ μόνο για προώθηση προϊόντων. Άρα καλό είναι να πάρεις feedback πριν μιλήσεις με κάποιον.
 

 Εγώ έχω να σου προτείνω για Αθήνα σύμβουλο αν χρειαστείς. 

Μπορώ να πάρω feedback κ για παιδίατρο αλλά δεν ξέρω τι σε βολεύει γιατί η Αθήνα είναι μεγάλη και μπορεί να χρειάζεται να πας συχνά στον γιατρό (πχ λόγω ίωσης κτλ). Βέβαια αν εσυ είσαι ενημερωμένη και γνωρίζεις που πατάς μπορείς να βρεις κ έναν παιδίατρο που είναι καλός στην δουλειά του κ ας μην γνωρίζει από θηλασμό (η αλήθεια είναι ότι οι μόνοι πιστοποιημένοι επαγγελματίες υγείας για τον θηλασμό είναι οι σύμβουλοι θηλασμού και κανένας άλλος) 

ο θηλασμός δεν είναι πάντα εύκολος ή δεν είναι πάντα τόσο Ομαλός με κάθε παιδί. Αλλά δεν είναι αδύνατος 💪🏽 υποστήριξη χρειάζεται κ ενημέρωση. 
 

Με παιδίατρο θα μιλήσεις όταν μπεις στον μήνα σου σίγουρα να ενημερώσεις ότι περιμένεις περίπου τότε το μωράκι σου κ θέλεις να το αναλάβει γιατί μόλις γυρίσετε από το μαιευτήριο άμεσα θα πρέπει να δει το μωρό παιδίατρος (θα στο πούνε κ στο μαιευτήριο) άρα όταν γεννήσεις ξανά επικοινωνεις πριν παρεις εξιτήριο για να κανονίσετε με τον/την παιδίατρο πότε θα δει το μωρό. 

Αυτά όσο πιο περιεκτικά μπορούσα 🤪😂

Καλημέρα κοριτσάκι μου!!

Αχ Μπράβο βρε Χρύσα μου!! Σ' ευχαριστώ βρε κοριτσάκι μου!!!! Είσαι θεά!!! ❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Φαιναρέτη και Αλκυόνη έχω ξανακουσει αλλά δεν μπορούσα να θυμηθώ με τίποτα πως λεγόντουσαν!!! Σ' ευχαριστώ πραγματικά πάρα πολύ!! Την la leche league πρώτη φορά την ακούω και ευχαριστώ ολόψυχα την @_piripiri_ που το έγραψε!!! ❤️❤️ Και το IBCLC πρώτη φορά το ακούω..! Νοιωθω έξω από τα νερά μου με όλα αυτά και σας ευχαριστώ τόσο μα τόσο πολύ όλες....!! Ελάτε να σας πω για βιταμίνες για διατροφή για τρόπο ζωής για το σπέρμα για τα ωάρια για διεγέρσεις για γονιμοποιήσεις.. 😅😅😂🤣 άλλαξα πλέον πίστα και ακόμα να το συνειδητοποιήσω..!! ☺️ Και όχι τίποτα άλλο, περνάει πλέον και γρήγορα ο καιρός και αγχονομαι αν θα προλάβω να ενημερωθώ σωστά για όλα..!!!

Υπερπολύτιμες όλες αυτές οι πληροφορίες!!! ❤️❤️❤️ Θα το βγάλω φωτό να μην το χάσω..

Λοιπόν, κοριτσάκι μου.. θα τα ψάξω όλα πολύ προσεκτικά και θα σου στείλω σε κάποια φάση πμ για feedback που λες αν μπορούμε να έχουμε.. ειλικρινά δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω αρκετά..! ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...