Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Χριστουγέννων 24 & Πρωτοχρονιάς 25


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ, είμαι ζωντανή. ΣΤΟΠ

'Εχω χαθεί, το ξέρω, έχετε δίκιο. ΣΤΟΠ

Ευχαριστώ που με σκέφτεσαι @Kiddo μου. ΣΤΟΠ

Έχω τρεξίματα με τη δουλειά και δε προλαβαίνω να σας γράφω εδώ, αλλά πάντα σας διαβάζω κι ευελπιστώ με τις αντιδράσεις κάπως να σας δείχνω ότι είμαι σιωπηρά εδώ 🤣 θα μου πείτε, αφού μπαινεις, δώσε κι ένα σημαδι ζωής, αλλά τι να κάνω που είμαι τελειομανής και πάντα θέλω να διαβάσω αναλυτικά και να στείλω μια-μια τις απαντήσεις μου 😅 όλο λέω θα κάτσω να γράψω στα κορίτσια κι όλο κάτι τυχαίνει. 

Εν συντομία (έχω κι ενα μιτιγκ τώρα σε 10 λεπτά), είμαι καλά κι εγώ κι ο μιρκούλης, έχω τόσα νέα να σας πω, μετα το μιτιγκ θα γράψω, ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ! 

Υ.Γ. Λάτρεψα όλες τις κοιλίτσες μας εδώ και ναι, θέλω να κάνουμε και μία νέα συλλογή με τις κοιλίτσες 3ου τριμήνου ❤️❤️ Κιντο σύρε το χορό μιας και το πρότεινες 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Kiddo Καλ΄ο κουράγιο με το σπίτι... μόνο και που διάβασα τις δουλειές που έχετε να κάνετε κουράστηκα. Είναι που κι εμείς μετακομίσαμε τ΄ωρα τον Ιούνιο και τα έχω πολύ πρόσφατα.. Ένα είναι το σίγουρο.. το αποτέλεσμα θα σας ανταμείψει!

@_piripiri_ Έκλαψα με τις εντολ΄ες στον μικρό απο το κρεβάτι...😂😂😂 Είναι στα πλαίσια διαπαιδαγώγησης κι αυτό!!! 🤣

 

Σήμερα έφερα άνθρωπο στο σπίτι να κάνει βιολογικό σε καρότσι/καλαθούνα/πορτ μπεμπέ μιας και μας τα έδωσε η αδελφή μου. Μιλάμε τα έκανε καινούργια!!! Πολύ ευχαριστημένη...

Έχω παραγγείλει και διάφορα αυτοκόλλητα τοίχου για να δω τι μου αρέσει περισσότερο για το δωμάτιο. Σε περίπτωση που κάποια κοπέλα δεν το έχει πάρει χαμπάρι, το shein έχει πραγματικά ωραία σχ΄εδια σε εξευτελιστικές τιμές (τύπου 1,2,3 ευρώ). Κι η ποιότητα τους δεν είναι κακή. Επειδ΄η είμαι δασκάλα και κάθε χρόνο παραγγέλνω μεγάλα αυτοκόλλητα για να στολίσω την τάξη μου, σας δηλώνω με σιγουριά ότι δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από άλλα που πουλούνται σε ελληνικά σάιτ σε 10πλάσια τιμή.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάνω λοιπόν την επανεμφάνισή μου! 29+1 σήμερα με το μωράκι μου 💙

Δε θα προλάβω σίγουρα να απαντήσω ξεχωριστά στα νέα σας, αλλά βλέπω ότι όλες πάμε καλά, και είμαστε αισίως στο 3ο τρίμηνο ☺️ απίστευτο μου φα΄ινεται, όχι μόνο πόσο γρήγορα πέρασε ο καιρός αλλά που συνειδητοποιώ ότι μόλις σε 9 μήνες δημιουργείται ένας άνθρωπος βρε κορίτσια! Τώρα καταλαβαίνω γιατί το λέμε θαύμα της ζωής ❤️

Έχουμε τελειώσει όλες με την καμπύλη απ ότι διαβασα, είδα και @Kate1992 που στο 90' έφυγε η ρουκέτα, πόσο έχεις ταλαιπωρηθεί κι εσύ βρε κορίτσι μου με τους εμετου΄ς! Ευτυχώς δε χρειάστηκε επαναληπτική τουλάχιστον! Κι εμένα βγήκαν καλές κορίτσια το νηστείας 74 mg/dL, στη 1 ώρα 101 mg/dL και στις 2 ώρες 89. Ωστόσο, όπως κι η @Kate1992 και @MarMar90 κι εγώ βρέθηκα με χαμηλό σίδηρο, 20.κάτι, αλλά λόγω του ότι η αιμοσφαιρίνη ήταν πάνω απο 12 ο γιατρός μου δεν ανησύχησε ιδιαίτερα, μου είπε ότι απλά έχω μιας ήπιας μορφής αναιμία κι απλά μου αύξησε τη δόση του συμπληρώματος από 1 τη μέρα σε 2. Και θα το κοιτάξουμε πάλι στις αιματολογικές του 3ου τριμήνου που είναι να κάνω μεταξύ 31ης και 32ης εβδ.

Τη Δευτέρα που μας πέρασε έκανα κι εκείνον τον υπέρηχο, αν θυμάστε που είχα αναφέρει, για να τσεκάρουμε την ανάπτυξη του εμβρύου, λόγω του ότι στη β' επιπέδου είχε φανεί ότι έχω αντίσταση στη μητριαίες αρτηρίες απ τη δεξιά πλευρά. Μπορεί και την αριστερή, δε θυμάμαι τώρα 😅 Τέλος πάντων, πήγα 28+5 να κάνουμε αυτό τον υπέρηχο, κι ευτυχώς ο μικρός μας, όχι απλά δεν επηρρεάστηκε η ανάπτυξή του, αλλά είναι και ένα τσικ μεγαλύτερος απ το μέσο όρο. Οπότε μια χαρά. Μας τον έβγαλε σχεδόν 1,368γρ και 38.7 εκατοστά (68η εκατοστιαία θέση). Δε μου μέτρησε τράχηλο ή τις μητριαίες βέβαια, είπε ότι αυτός ο υπέρηχος αφορά ξεκάθαρα την ανάπτυξη του μωρού και μόνο 🤷‍♀️ Θα ρωτήσω και το γυναικολόγο μου βέβαια την ερχόμενη Δευτέρα που θα του πάω τα αποτελέσματα και θα μιλήσουμε για επόμενες εξετάσεις κτλ. Αμνιακό μια χαρά, κινητικότητα ομαλή, καρδιακή λειτουργία σούπερ (155 χτύποι το λεπτό, άλογο πήγαινε 🤣).

Μιας κι έπιασα την κινητικότητα, το μωρό το νιώθω κάθε μέρα και πιο πολύ, εξακολουθεί να έχει τις πιο ήσυχες μέρες του VS πιο έντονες σε δραστηριότητα, αλλά μιλώντας και με το γιατρό/μαία τις προάλλες με καθησύχασαν ως προς αυτό γιατί μου είπαν με 10 κινήσεις/κλωτσιές τη μέρα είμαστε ευχαριστημένοι, όπως ακριβώς ανέφερε κι η @_piripiri_ πιο πάνω αν είδα καλά. Εδώ μας δίνουν ένα βιβλιάριο εγκύου που έχει προς το τέλος κι ένα πινακάκι στο οποίο απ την 32η εβδ κι έπειτα θα πρέπει να σημειώνω κάθε μέρα 10 κινήσεις. Εαν έχω το πρωί πχ, δε χρειάζεται να μετρήσω για την υπόλοιπη ημέρα. Βέβαια όπως είπατε κι εσείς τις περισσότερες μέρες πλέον έχω 10 κινήσεις σε 5 λεπτά, οπότε πιστεύω θα τα πάμε καλά 🤣🤣🤣 Πλέον κι η κινήσεις του φαίνονται σαν να έχω ένα σκουληκάκι στην κοιλιά, σείεται το είναι μου κάθε φορά που στριφογυρνάει!

Κι αφού είπα "στριφογυρνάει", κορίτσια κι εμένα ενώ στη β επιπέδου ήταν με το κεφάλι κάτω, τώρα προχθές που πήγαμε καθόταν ο κύριος καμαρωτός καμαρωτός σε ισχιακή προβολή. Θα μιλησω με τη μαία για ασκήσεις αν και πιστεύω έχουμε ακόμα περιθώριο να γυρίσει, που θα πάει...!

Επιπλέον έκανα και το εμβόλιο της γρίπης έχει περίπου 1μιση εβδομάδα και θα κάνω και του κοκκύτη την ερχόμενη Πέμπτη 30/10. Εδώ όμως κορίτσια παίζει το εξής ντιμπέιτ με τα εμβολια. Πέραν τον προαναφερθέντων, υπάρχει πολύ σούσουρο για το εμβόλιο κατά του RSV. Είναι ένα νέο εμβόλιο απ ότι έχω καταλάβει που προστατεύει το έμβρυο από βρογχήτιδα. Σε κάποιες εγκύους συστείνεται να το κάνουν στην αρχή του 3ο τριμηνου για να αποκτήσει αντισώματα το μωρό μέχρι τη γέννησή του, ενώ άλλοι γιατροί λένε δε χρειάζεται και ότι μπορεί να το κάνει το μωρό μαφότου γεννηθεί. Το ντιμπέιτ είναι ότι εδώ τλχ στις εγκύους δε γράφεται, οπότε είναι με προσωπική επιβάρυνση στα 198ευρώ, ενώ στα βρε΄φη είναι δωρέαν. Ο δικός μου γιατρός είπε να μην το κάνω, όπως και σε κάποιες άλλες Πορτογαλίδες εδώ, αλλά στις περισότερες οι γιατροί τους είπαν να το κάνουν γιατί φαίνεται να υπάρχει έλλειψη στα νοσοκομεία κια δη στα ιδιωτικά για το εμβόλιο που προορίζεται για τα νεογέννητα. Και κάπως έχω προβληματιστεί, κι ήθελα να σας ρωτήσω - Στην Ελλάδα τι παίζει;; Εχει ακουστεί κάτι; Δεν έχω δει και ποτέ να το αναφέρει καμία κοπέλα εδώ στο φ΄ορουμ και δε ξέρω τι να πιστέψω κι εγώ. Για πείτε 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε άλλα νέα, τα πιο fun, εμείς έχουμε προχωρήσει αρκετά με τις προετοιμασίες - εξοπλισμός, παιδικό δωμάτιο, κτλ! 

Εδώ ετρεχε μια καμπάνια για ένα 20ημερο σε όλα τα βρεφικά καταστήματα ως "Ο μήνας του μωρού" σε απλή μετάφραση 🤣 οπότε είχε καλές εκπτώσεις κι είπαμε να το εκμεταλευτούμε γενικα. Με βοήθησε πολύ που και στο πορτογαλικό φόρουμ οι περισσότερες μαμάδες εκεί είναι ήδη σε άδεια κύησης, οπότε τα έψαχναν όλα ενδελεχώς και σύγκριναν τιμές, οπότε εγώ απλά έβλεπα που έβρισκαν το τάδε πράγμα πιο φθηνά και το 'παιρνα 🤣 

Πήραμε λοιπόν το καρότσι μας με -20% (το οποίο ούτως ή άλλως είχαμε δει και καταλήξει σ αυτό πιο πριν), το αυγό και τη βάση ιζοφιξ. Μετά πήρα από σελίδα τύπου facebook marketplace την κλασσική αλλαξιέρα του ΙΚΕΑ με 15 ευρώ, κι απλά πήρα φυσικά καινούργιο στρωμάτακι/πως λέγεται για λόγους υγιεινής. Πήραμε και μία καρέκλα θηλασμού απ την ίδια πωλήτρια μαμα, τα είχε όλα σε εξαιρετική κατάσταση! εμείς τα απολυμάναμε φυσικά με τον ατμοκαθαριστή και είναι σούπερ! Μετά συμπληρώσαμε και κάποια άλλα όπως ραφάκια για τα βιβλία, χαλί και συρτάρια αποθήκευσης για τα παιχνίδια του, καινούργια αυτά. Περάσαμε και την ταπετσαρία στο δωμάτιο, όλα έτοιμα! Από ρούχα μου έστειλαν οι κουνιάδες μου αλλά πήρα κι εγώ μία μίξη από καινούργια αλλά και από vinted (το οποίο έχει έρθει και στην Ελλάδα εάν είστε οκ με μεταχειρήσμενα). Εγώ ακολούθησα μια μαμά που βρήκα στο τικτοκ που τα έλεγε πολύ απλά για το τι είναι απολύτως απαραίτητο για ενα νεογέννητο χειμώνα - ε τα πέρασα κι απ τις κολλητές μου, έδωσαν κι αυτές κα΄ποια τιπς και τώρα ό,τι βγει. Αν στην πορεία χρειαστώ κι άλλα, τα μαγαζία εκεί θα ναι, δε θα ξεμείνουμε από φορμαμάκια και ζιπουνάκια 🤣

Σας βάζω ωστόσο το εξελάκι που έφτιαξα με βάση το feedback από φίλες και την κοπέλα στο τικτοκ 😅επίσης για 0-1 νούμερο δε θέλω να επενδύσω πολλά γιατί πιστεύω δε θα φορεθούν πολύ, οπότε μάλλον δε θα μπω καν στη διαδικασία να συμπληρώσω κι ό,τι λείπει. image.thumb.png.5f296fb149484959931f649f0f824296.png
Επίσης κάποια, όπως τον υπνόσακο 3.0 έχω 1 που είναι 0-6 οπότε αυτομάτως μου κάνει για όλο το πρώτο εξάμηνο, αν και προφανώς αμφιβάλλω ότι θα χρειαστώ τόσο ζεστό υπνόσακο απ την άνοιξη και μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας βάζω και φώτο απ' το δωμάτιο 🌲🍄🦉

Το λίκνο θα μπει στο δωμάτιο μας και η αλλαξιερα στο μπάνιο, απλά προς το παρόν είναι μες το δωμάτιο που είναι "καθαρό". Οπότε το δωμάτιο θα χρησιμοποιηθεί για παιχνίδι και θηλασμο κατά βάση ♥️

IMG_20241024_175830.jpg

IMG_20241024_175842.jpg

IMG_20241024_175900.jpg

IMG_20241024_175911.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Σε χάσαμε κοριτσάκι μου!! Μπράβο και τα δύο σας τα κορίτσια!! ❤️❤️❤️

Όσες φίλες έχω που ξεκίνησαν τώρα παιδικό σταθμό ζοριστηκαν λίγο τα παιδάκια αλλά όλα περνάνε όμορφα μετά! Με καμία ίωση δεν έχετε ακόμα θέμα ε..;! Γιατί τα περισσότερα έχουν περάσει ως τώρα 2-3 φορές από ότι μου λένε φίλες μου.. Η μπεμπουλα πόσο έχει φτάσει τώρα; Σε ποια εβδομάδα είσαι;

Εμένα 7/11 ξεκινάει η άδεια.. Αμήν!! 😌

Είμαι στην 33η τώρα και αύριο έχω ντοπλερ!! Το μωρό το είδαμε αρχές Οκτωβρίου κ ήταν 1.5 κιλό 🥰😁

Αχ ευτυχώς δεν έχει κολλήσει τίποτα ακόμα και έχουμε κλείσει μήνα... εύχομαι να συνεχίσουμε έτσι για λίγο ακόμα 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Σας βάζω και φώτο απ' το δωμάτιο 🌲🍄🦉

Το λίκνο θα μπει στο δωμάτιο μας και η αλλαξιερα στο μπάνιο, απλά προς το παρόν είναι μες το δωμάτιο που είναι "καθαρό". Οπότε το δωμάτιο θα χρησιμοποιηθεί για παιχνίδι και θηλασμο κατά βάση ♥️

IMG_20241024_175830.jpg

IMG_20241024_175842.jpg

IMG_20241024_175900.jpg

IMG_20241024_175911.jpg

Είναι ΥΠΕΡΤΕΛΕΙΟ ! μπράβο και πάλι μπράβο! Το κάνατε εκπληκτικό! Ενθουσιαστηκα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Προσθήκη...