Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Χριστουγέννων 24 & Πρωτοχρονιάς 25


Recommended Posts

στις πριν 8 ώρες, ο/η MarMar90 είπε:

Καλημέρα, κορίτσια μου! Τι κάνετε;;

Πήγαμε κι εμείς χθες στον γιατρό. Είδαμε την μπέμπα μας... η οποία χασμουριόταν συνέχεια!! Ηταν μια γλύκα!! Μας το έβγαλε και βίντεο. Το έχω δει ίσα με 50 φορές απο χθες το βράδυ! 🤣

Τρία σημεία μου φάνηκαν σημαντικά...

Πρώτον, κι εμάς @Kiddoη μπέμπα ε΄ίναι με ισχιακή προβολή. Μας είπε να μην ανησυχούμε ακόμα γιατί είναι πολύ νωρίς. Τον ρώτησα για τις ασκήσεις που λένε ότι βοηθάνε και η αντίδραση του ήταν κάπως απογοητευτική... Σαν να μου λέει ότι ό,τι και να κάνεις... άμα δε θέλει το μωρό...

Δεύτερον, μειώθηκε το μήκος τραχήλου. Αν θυμάστε δεν είχα ξεκιν΄ήσει και με ιδανικό, αλλά τουλάχιστον ήταν σταθερό. Τώρα το μέτρησε 2,7 εκ. και μου έγραψε ουτροτζεστάν υπόθετα. Δεν έχω ξαναπάρει ποτέ. Επειδή έχω δει να τα αναφέρετε, πρέπει να προσέξω τίποτα;

Και τρίτον... τον ρώτησα για την καμπύλη ανάπτυξης, γιατί δε μου είχε αναφέρει τίποτα. Εν τέλει μας είπε ότι η μπουμπού βρίσκεται στην 40η θέση. Κάτω απο το μέσο όρο δηλαδ΄ή. Αυτό με τι έχει να κάνει ρε κορίτσια; Με την ανάπτυξη όσο είναι μέσα στη μήτρα; Με την ανάπτυξη του γενικότερα και μετά; Με το ύψος του; Έχω τόσες απορίες... και δυστυχ΄ως δε μου έλυσε καμία χθες. Βιαζόταν... Και μετά μας λένε να μη διαβάζουμε στο ιντερνετ. Άι στο καλό τους😂

 

 

 

 

 

 

Τέλεια και η δικιά σας μπέμπα! Κοίτας το βίντεο και την ερωτεύεσαι ακόμα περισσότερο! Μεγάλη παρηγοριά μέχρι να γεννήσεις και να την πάρεις αγκαλιά! 🥰

Εγώ πιστεύω ότι θα γυρίσει μέχρι το τέλος! Θα βοηθήσουν σίγουρα οι ασκήσεις, αλλά νταξει θα έχουν δει και πολλά τα μάτια του γιατρού. Δεν χάνεις όμως να κάνεις κι ο,τι περνάει από το χέρι σου ☺️

Δεν χρειάζεται να προσέξεις κάτι για τα υπόθετα. Απλώς λογικά θα βγάλεις αρκετά άσπρα υγρά και μπορεί να βλέπεις άσπρα υπολείμματα στην τουαλέτα... 🙄 Μπορεί να φέρουν και πρήξιμο... Μόνο αυτά είχα εγώ... 

Με την ανάπτυξη της έχει να κάνει και λίγο την κληρονομικότητα. Το 40% πάντως είναι πολύ καλό, κοντά στον μέσο όρο. Δηλαδή πες ότι απ' τα 100 μωρά στην ίδια εβδομάδα με σένα, το δικό σου είναι μεγαλύτερο απ'τα 40. Το τελικό ποσοστό βγαίνει απ τις μετρήσεις του κεφαλιού, της κοιλιάς και των μηρών. Κι αυτό δηλαδή κατά προσέγγιση είναι...

Συνήθως φοβούνται όταν είναι πολύ χαμηλότερο το ποσοστό, κάπου στο 5-10% της καμπύλης αν δεν κάνω λάθος. Μην ανησυχείς, όλα τέλεια είναι 😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 7 ώρες, ο/η MarMar90 είπε:

Σου παραθέτω τα χάλια μου 😂 Είναι αναμενόμενο από ότι μου είπε ο γιατρός να είναι πεσμένα και ότι πριν γεννήσω θα ξανανέβουν οι τιμές... Φαντάσου δε μου αύξησε καν τον σίδηρο.

1237909038_2024-10-17135822.thumb.png.eb9d364c03fb7d3cf4bb29c641c47620.png

 

στις πριν 7 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Ε εγώ έχω πιο πολλά χάλια από σένα 😂
3.40 ερυθρά αιμοσφαίρια 10.8 αιμοσφαιρίνης και 31.8 αιματοκρίτη! Παίρνω πρωί βράδυ σίδηρο αλλά δν έχω πολύ καιρό που ξεκίνησα 2 φορές την ημέρα! 
η καμπύλη σ πως ήταν; 

Έτσι ήταν οι τιμές μου στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και μου έδινε 3 φορές την εβδομάδα σίδηρο! 🙄 Το εντερακι μου ξέρει πώς το άντεξε όλο αυτό... Αυτή τη φορά με αιματοκρίτη 36 και αιμοσφαιρίνη 12 μου δίνει 2 φορές τη μέρα σίδηρο επειδή φοβάται μην πέσω στα παλιά νούμερα 😮💨 Νιώθω όμως μια μικρή υπερβολή με τις 2 φορές σίδηρο. Αρκετές φορές την "ξεχνάω" τη δεύτερη φορά, αλλά σας το λέω πολύ εμπιστευτικά όμως, δεν το λέμε πουθενά 🤐😂

Μπορεί να σας φαίνονται χαμηλά τα νούμερα σας, αλλά όσο παραμένουν σταθερά και δεν πέφτουν απότομα είναι όλα διαχειρισιμα θέλω να πιστεύω!! 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου ! Τι κάνετε?? 

Σας έχω χάσει τον τελευταίο καιρό , ξεκίνησε η μικρούλα μου σχολείο και έχει αλλάξει οοοολο το πρόγραμμα μας !! 

Είμαστε πολύ καλά και η μπέμπα μας μεγαλώνει πολύ! Επιτέλους αυτή τη βδομάδα ξεκίνησε και η άδεια μητροτητας ✌️✌️✌️

 

Αχ, μπράβο με το καλό η άδεια! Πλησιάζουμε προς το τέλος!! Ελπίζω να τη χαρείς, να ηρεμήσεις, να πάρεις και τον χρόνο σου με τις δουλειές που έρχονται και να ξεκουραστείς (καλά το τελευταίο το είπα έτσι για να το ακούω κι εγώ 😆)!! ❤️

Πώς τα πάει η μικρή με το σχολείο; Το πήρε καλά; Η προσαρμογή της οκ; Πρώτη χρονιά δεν είναι φέτος για σας; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Τέλεια και η δικιά σας μπέμπα! Κοίτας το βίντεο και την ερωτεύεσαι ακόμα περισσότερο! Μεγάλη παρηγοριά μέχρι να γεννήσεις και να την πάρεις αγκαλιά! 🥰

Εγώ πιστεύω ότι θα γυρίσει μέχρι το τέλος! Θα βοηθήσουν σίγουρα οι ασκήσεις, αλλά νταξει θα έχουν δει και πολλά τα μάτια του γιατρού. Δεν χάνεις όμως να κάνεις κι ο,τι περνάει από το χέρι σου ☺️

Δεν χρειάζεται να προσέξεις κάτι για τα υπόθετα. Απλώς λογικά θα βγάλεις αρκετά άσπρα υγρά και μπορεί να βλέπεις άσπρα υπολείμματα στην τουαλέτα... 🙄 Μπορεί να φέρουν και πρήξιμο... Μόνο αυτά είχα εγώ... 

Με την ανάπτυξη της έχει να κάνει και λίγο την κληρονομικότητα. Το 40% πάντως είναι πολύ καλό, κοντά στον μέσο όρο. Δηλαδή πες ότι απ' τα 100 μωρά στην ίδια εβδομάδα με σένα, το δικό σου είναι μεγαλύτερο απ'τα 40. Το τελικό ποσοστό βγαίνει απ τις μετρήσεις του κεφαλιού, της κοιλιάς και των μηρών. Κι αυτό δηλαδή κατά προσέγγιση είναι...

Συνήθως φοβούνται όταν είναι πολύ χαμηλότερο το ποσοστό, κάπου στο 5-10% της καμπύλης αν δεν κάνω λάθος. Μην ανησυχείς, όλα τέλεια είναι 😊😊

Αυτό που λες με την κληρονομικότητα είναι που μάλλον με προβλημάτισε περισσότερο... Εγώ είχα βγει 4.250 (ζωή να'χω...). Τα ίδια και η αδελφή μου η οποία έκανε και σχετικά μεγάλα μωρά. Τι να πω... καλά να είναι η μικρή και δε με νοιάζει τίποτα! 😍

Εσύ πώς είσαι; Ξεκουράζεσαι;

@Kallia.GeoΜε το καλό η άδεια σου! Να τη χαρείς!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η MarMar90 είπε:

Αυτό που λες με την κληρονομικότητα είναι που μάλλον με προβλημάτισε περισσότερο... Εγώ είχα βγει 4.250 (ζωή να'χω...). Τα ίδια και η αδελφή μου η οποία έκανε και σχετικά μεγάλα μωρά. Τι να πω... καλά να είναι η μικρή και δε με νοιάζει τίποτα! 😍

Εσύ πώς είσαι; Ξεκουράζεσαι;

@Kallia.GeoΜε το καλό η άδεια σου! Να τη χαρείς!!

Ωχ ωχ 4+ κιλά βγήκατε και οι δύο; Θηριακια😆 Χαρά στο κουράγιο της μάνας σου! Πάντως ένα λίγο πιο μικρό μωράκι είναι πιο εύκολο στη γέννα, οπότε κι εκεί στα 3300-3400 να σου βγει, μια χαρά θα είναι. Κάπου εκεί πρέπει να είναι το 40% στις 39-40 εβδομάδες. Οπότε μην αγχώνεσαι, ειδικά όσο κρατάει τον ίδιο ρυθμό ανάπτυξης. 

Ξεκουράζομαι γιατί καταφέρνω και κοιμάμαι καμία ωρίτσα το μεσημεράκι πριν έρθει το παιδί από τον βρεφικό. Έχω κάνει και τις βόλτες μου για καφέ. Έχω πάρει λίγο αέρα! ☺️☺️ Αλλά είναι πολλά που θέλω να κάνω ακόμα για το μωρό που έρχεται, τα οποία δεν τα πολύ έχω βάλει σε μια σειρά ακόμα 🙄  αλλά έχω βαρύνει πολύ ρε γμτ, και η κοιλιά είναι πιο μεγάλη από την πρώτη εγκυμοσύνη και δεν ξέρω πώς να τη φέρω βόλτα 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Προσθήκη...