Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Χριστουγέννων 24 & Πρωτοχρονιάς 25


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα κοριτσάκι μου!!! Πως είσαι σήμερα; Πως είναι το αίμα; Κορτιζόνη γιατί να χρειάζεσαι;! Έχεις κάποιο αυτοάνοσο; Σκέψου εγώ και με αυτοάνοσο και από εξωσωματική, μόνο χάπι κορτιζόνης μου έδωσαν και ένα άλλο χάπι για το αυτοάνοσο..! Μέγιστη δόση προγεστερόνης δεν υπάρχει! Εξαρτάται από την περίπτωση.. μπορείς να κάνεις και αιματολογικές εξετάσεις να δείς σε τι επίπεδα είναι η δική σου για να έχεις μια εικόνα αλλά λόγω του αιματωματος τώρα χρειάζεσαι έξτρα στήριξη όπως και να έχει, όποια και αν είναι η τιμή της..

Καταρχήν χαίρομαι που ζεις!!! Και που λειτουργεί το έντερο!! 🤣🤣🤣🤣 Ίσως να ήταν και γραφτό του να μείνει στα χέρια σου για επόμενη εγκυμοσύνη..!!! 😍😍😍 Καλά δεν το ξέρεις;;; Όταν το ψάχνεις δεν το βρίσκεις και όταν δεν το θες το βρίσκεις μπροστά σου!! 😅😅 Κατά δεύτερον, τίποτα δεν ξέρεις!!! Όπως και εσύ έτσι και εγώ και όλες μας!! Τίποτα δεν ξέρουμε σίγουρα και τίποτα δεν είναι δεδομένο!! Πιθανότητες είναι όλα και αυτό το άγνωστο είναι που μας γονατίζει..! Μην αφήνεις τον εαυτό σου σε άσχημες σκέψεις..! Τίποτα δεν είναι σίγουρο, ελπίζουμε όμως για το καλύτερο!!

Τι λες τώρα;;; Έχει φτάσει 9 η μεγάλη σου;;;; Το κοριτσάκι που σε ταλαιπώρησαν δεν είναι, καλά δεν κατάλαβα;; Φτου φτου φτου ψυχουλες μου!!! Υγεία να έχουν πάντα!! Τι είναι αγοράκια κοριτσάκια; Και τι τέλειες οι ηλικίες τους!!!! Σε αυτές τις ηλικίες είναι το καλύτερο τους!!! Συνεννοείσαι μαζί τους και έχουν τόση πλάκα!!! Τη μεγάλη σου απόλαυσε όσο έχει ακόμα την αθωότητα της γιατί σε 2-3 χρόνια που θα μπει στην εφηβεία.. ωωω Παναγίτσα μου!! Θυμάμαι την αδερφή μου.. από ένα τόσο γλυκό κοριτσάκι.. αγρίμι και αντάρτης!!! Δεν δεχόταν πλέον κουβέντα!! 😂😂😂 Ευτυχώς ήμουν η αδερφή και ερχόταν σε εμένα τα έλεγε.. η μάνα της η δόλια δεν ήξερε τι να κάνει!! 😄😄 Και ταυρακι;;; Ω ρε πείσμα!!! 😂😂😂 Ευτυχώς που με ένα καλό πιάτο φαγητό τους "ρίχνεις".. 😂😂😂😂 Πάντως τώρα βλέπω πάς και για το αιγοκερακι.. το κλείνουμε σιγά σιγά το κύκλο ζωδιακού της γης!! 😝🤣🤣 Στοχοποιημενο ήταν;;; 🤣🤣🤣🤣 Εγώ μη σου λέω ψέματα, το είχα στο νου μου κάνοντας ετ..😝🤣🤣🤣 ήθελα τα ζώδια μεταξύ Τοξότη και Ιχθύ.. άντε και κριαρακι μέσα αλλά ως εκεί!! 😂😂😂 

Αχ ναι!! Τα λατρεύω!!! Έχω 4 σκυλάκια και 2 γατάκια!! Μέχρι πέρσι είχαμε 5 σκυλάκια.. 14 μέρες πριν χάσω το μωράκι, έχασα το ένα σκυλάκι μου από εγκεφαλικό.. ήταν σχετικά μεγάλη αλλά υγιέστατη, δεν είχαμε κάποια ένδειξη... Anyway γιατί θα με πάρουν τα ζουμια.. Τα ζωάκια για μας είναι η ζωή μας.. δεν θα άντεχα μια ζωή χωρίς αυτά.. ούτε θα δεχομουν έναν σύντροφο που θα είχε το όποιο πρόβλημα με αυτά!! Παραδόξως δεν μεγάλωσα με ζώα.. η μάνα μου δεν τα δέχτηκε ποτέ.. όχι ότι αυτό με σταμάτησε ποτέ από το να της πηγαίνω σπίτι το όποιο πληγωμένο αδέσποτο έβρισκα!! 😅😅 Πάντα προτιμούσα τα ζώα από τους ανθρώπους... δηλαδή θεωρώ προσβολή προς τα ζώα να λες κάποιους ανθρώπους "ζώον"...! Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα... Θυμάμαι πρέπει να ήμουν 4-5 περίπου που είχα βάλει τη γιαγιά μου να με βοηθήσει τότε να πιάσουμε ένα πληγωμένο περιστέρι.. το πιάσαμε, το φροντίσαμε και όταν ήταν καλά, το απελευθερωσαμε.. μετά από αυτό η τρέλα γιγαντώθηκε!! Μάζευα ότι χρειαζόταν την βοήθεια μου.. μέχρι και σήμερα δεν έχω αλλάξει..! Αφού είχα πει στο σύζυγο αν δεν κάνουμε παιδί θα ανοίξω μονάδα περίθαλψης και φιλοξενίας ζώων.. νομίζω για αυτό το πήρε απόφαση να κάνουμε παιδί γιατί ξέρει ότι θα το έκανα!! 🤣🤣🤣🤣 Μακάρι μόνο ο κόσμος να στειρωνε τα ζωάκια του και να υιοθετούσαν περισσότερο από το να αγόραζαν τα μέλη της οικογένειας τους.. θα υπήρχαν λιγότερες ψυχουλες στους δρόμους να υποφέρουν..  Αχ πρέπει να δείς όμως πως παίζουν μαζί τα σκυλιά με τις γάτες.. που κοιμούνται μαζί.. που πάει η γάτα και "καθαρίζει" το σκύλο.. λιώνω μαζί τους...!! Ναι βέβαια έχεις και το καθάρισμα τους, έχεις και τη τρίχα, έχεις τους γιατρούς τους.. αλλά οι στιγμές που ζω μαζί τους είναι ανεκτίμητες.. σκέψου τώρα να βλέπεις το σκυλί να παίρνει το παιχνίδι του στο στόμα και να παίρνει φόρα να πηδήξει πάνω στο καναπέ.. δεν υπολογίζει το ύψος σωστά και βρίσκει με φόρα στη μύτη στην ευθεία το καναπέ και πάρτο κάτω!!! 🤣🤣🤣🤣 Αυτό εκεί όμως, σηκώνεται ξαναπαίρνει το παιχνίδι του, και ξαναπηδαει!! Και πόσα άλλα τέτοια σκηνικά...!! Πως να μην γελάς με τη ψυχή σου βλέποντας τους μικρούς κλόουν να κάνουν ταρζανιες;;; Πόσο θα μείνεις θλιμμένος;; Και πόσα μαθήματα ζωής μπορείς να διδαχθείς από αυτά...!

Καλημέρα!!

 

Ενεσεις προγεστερόνης ηθελα να γράψω , ουτε που καταλαβα πως εγραψα ενεσεις κορτιζόνης. Χαχαχα

Χθες και προχθές, με επιασε εντονη ζαλη. Θεωρώ πως ειναι απο τα ουτροτζεσταν. Αν και τις δύο αυτές ημέρες, είχαν περάσει πανω απο 6 ωρες που τα ειχα παρει. Με την πρωινή λήψη, δεν με πιάνει. Μονο το απόγευμα.

Οποτε το χθεσινό μνμ ήταν την ωρα που ειχα αυτη τη ζαλη. Παλι καλα που δεν εγραψα κι άλλα κουλά αχαχαχ

Σήμερα ειμαι καλυτερα από αίμα... Και μάλιστα μεχρι και πριν μια ωρα, δεν ειχα καθόλου αιμα για πρώτη φορά μετα από τόσες ημέρες.

Ομως οταν βγήκα για να πάω στον φούρνο να πάρω για τα παιδιά κατι να φάνε, περίμενα πολυ ωρα ορθια κι εκει ένιωσα παλι να τρεχει. Και όντως... Εσύ πόσες μέρες ήσουν με αιμορραγία; Την δόση του ουτροτζεσταν, την αλλαξα απο μονη μου. Δεν γίνονταν να περιμένω αλλο. Οπότε απο 2,3 που μου είπε, εγω παίρνω 6. Δλδ 2 των 200 χ 3 φορες την ημερα. Και θεωρώ πως αυτο με βοήθησε.

Κατα τα άλλα σήμερα, ψυχολογικά, δεν ξυπνησα καθόλου καλα. Εκτός οτι είμαι πλήρως απογοητευμένη απο την αντιμετώπιση του γυναικολόγου, που ΑΑΑΝ παει καλα η εγκυμοσύνη δεν θα τον ξαναδώ ούτε ζωγραφιστο, αλλά γενικά ξυπνησα με πολύ χάλια διάθεση. Θα τον παρω κιολας να του ακυρώσω το σημερινό. Θα κανω 4 ημέρες υπομονή όπου θεωρώ πως τη Δευτέρα πλέον θα εχω πιο ξεκάθαρες απαντήσεις και οχι άλλη αναμονή. Αν δεν ακούσω καρδιά, τέλος...

Να τα χαίρεσαι τα ζωακια σου. Ειναι η καλύτερη συντροφιά και η καλύτερη παρέα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 376
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Kate1992 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα!!! Να μαι κ γώ!!! Περνάω δύσκολα κορίτσια με τις ναυτίες και κάποιες φορές και με εμετούς!!! Εκει που λέω είμαι καλυτερα (με το χάπι πάντα) κ αχ αρχίζω ν συνέρχομαι κ γώ εκει είναι που την επόμενη μέρα ξανά είμαι κρεβατωμένη!!! Νιώθω σαν άρρωστη! Δν έχω συνηδητοποιησει ακόμα ότι μέσα μου έχω ένα μωρακι! Έχω όλη μέρα ναυτία ! Νομίζω πως μ έχει γίνει εμμονή όλο αυτό και πως λειτουργεί πολύ το ψυχολογικό κομμάτι κ δν ξέρω πως ν απαλλαγώ! Κατά τ αλλά είμαι 12 εβδομάδων σήμερα και περιμένω πως κ πως ν ρθει η Δευτέρα γ ν κάνω την αυχενική διαφάνεια!!! 🙏🙏 

χαιρομαι πολύ που όσες έχετε κάνει αυχενική διαφανεια είναι όλα καλά ! Ευχομαι γερά και τελειομηνα μωράκια σε όλες μας αγάπες μ!!!! 
οσον αφορά εσένα @Tonia μου έχω φίλη που 8 η εβδομάδα επαθε αιματωμα, μιλάμε αιμορραγία τρομερή , πίστευε πως το είχε χάσει το μωρακι! Όμως ήταν εκει!!! Ο γιατρός τηα συνέστησε ακινησία όσο μπορεί και περίπου 14η εβδομάδα το αιμάτωμα είχε φύγει και όλα πήγαν καλά!!! Μη προδικάζεις τίποτα! Εχε πιστη στο μωρακι αυτό που παλεύει! 
@Kiddo το ίδιο ισχύει ν γ σένα!!! Ακινησία και ξεκούραση όσο μπορείς! Έκανες και την αυχενική σου όλα καλά! Το μωράκι ήρθε γ ν μείνει! Λίγη ξεκούραση παραπάνω να περάσει κ ο 4ος! Πιστεύω πως τον μεγάλο κίνδυνο τον έχεις περάσει! 
κ γώ κορίτσια προσπαθώ ν σκέφτομαι θετικά και πως η σημερινή μέρα για μένα θ πρέπει ν ναι γιορτή γιατί από αύριο μπαίνω στον 4ο και πως όπως κ ν χει το μεγάλο διάστημα μ τους εμετούς και τια ναυτίες το πέρασα! 

Καλή δύναμη κοριτσάκι μου!!! Από τη μια ζηλεύω τις ναυτίες και τους εμετούς.. τώρα που προσπαθώ να χάσω κανά κιλό πριν αρχίσω να βάζω από την εγκυμοσύνη, θα μου ήταν πολύ βολικές!!! Αντίθετα πλέον όλα καλά και του εναντίων μου έχει ανοίξει και η όρεξη!!! Σ' ευχαριστούμε και για την εμψύχωση!! Με το καλό και τα δικά σου ευχάριστα νέα Παναγίτσα μου!!! Και εσένα για κοριτσάκι σε έχω να ξέρεις.. για να δούμε!!! 😂😂

Θα σε στεναχωρήσω πολυυυύ λιιιιιίγο όμως.....!! Στην 14η εβδομάδα αλλάζεις μήνα... 😩 Για εμένα είναι στις 1 Ιουλίου.. τα έχω ήδη υπολογίσει και το περιμένω πως και πως!!! 😍😍😍😍 Λίγο ακόμα υπομονή γλυκουλα μου...❤️❤️❤️

 

IMG_20240627_130523.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Καλή δύναμη κοριτσάκι μου!!! Από τη μια ζηλεύω τις ναυτίες και τους εμετούς.. τώρα που προσπαθώ να χάσω κανά κιλό πριν αρχίσω να βάζω από την εγκυμοσύνη, θα μου ήταν πολύ βολικές!!! Αντίθετα πλέον όλα καλά και του εναντίων μου έχει ανοίξει και η όρεξη!!! Σ' ευχαριστούμε και για την εμψύχωση!! Με το καλό και τα δικά σου ευχάριστα νέα Παναγίτσα μου!!! Και εσένα για κοριτσάκι σε έχω να ξέρεις.. για να δούμε!!! 😂😂

Θα σε στεναχωρήσω πολυυυύ λιιιιιίγο όμως.....!! Στην 14η εβδομάδα αλλάζεις μήνα... 😩 Για εμένα είναι στις 1 Ιουλίου.. τα έχω ήδη υπολογίσει και το περιμένω πως και πως!!! 😍😍😍😍 Λίγο ακόμα υπομονή γλυκουλα μου...❤️❤️❤️

 

IMG_20240627_130523.jpg

Σσσσσσσοοοοοοκ τι μ πες τώρα;;;; 😩😩😩 αχ δν το ήξερα!!! Άρα άλλες δυο βδομαδες μπας κ σταματήσουν οι εμετοί κ οι ναυτίες ! 😩🙏😩 αχ δν μπορωωωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Tonia. είπε:

Καλημέρα!!

 

Ενεσεις προγεστερόνης ηθελα να γράψω , ουτε που καταλαβα πως εγραψα ενεσεις κορτιζόνης. Χαχαχα

Χθες και προχθές, με επιασε εντονη ζαλη. Θεωρώ πως ειναι απο τα ουτροτζεσταν. Αν και τις δύο αυτές ημέρες, είχαν περάσει πανω απο 6 ωρες που τα ειχα παρει. Με την πρωινή λήψη, δεν με πιάνει. Μονο το απόγευμα.

Οποτε το χθεσινό μνμ ήταν την ωρα που ειχα αυτη τη ζαλη. Παλι καλα που δεν εγραψα κι άλλα κουλά αχαχαχ

Σήμερα ειμαι καλυτερα από αίμα... Και μάλιστα μεχρι και πριν μια ωρα, δεν ειχα καθόλου αιμα για πρώτη φορά μετα από τόσες ημέρες.

Ομως οταν βγήκα για να πάω στον φούρνο να πάρω για τα παιδιά κατι να φάνε, περίμενα πολυ ωρα ορθια κι εκει ένιωσα παλι να τρεχει. Και όντως... Εσύ πόσες μέρες ήσουν με αιμορραγία; Την δόση του ουτροτζεσταν, την αλλαξα απο μονη μου. Δεν γίνονταν να περιμένω αλλο. Οπότε απο 2,3 που μου είπε, εγω παίρνω 6. Δλδ 2 των 200 χ 3 φορες την ημερα. Και θεωρώ πως αυτο με βοήθησε.

Κατα τα άλλα σήμερα, ψυχολογικά, δεν ξυπνησα καθόλου καλα. Εκτός οτι είμαι πλήρως απογοητευμένη απο την αντιμετώπιση του γυναικολόγου, που ΑΑΑΝ παει καλα η εγκυμοσύνη δεν θα τον ξαναδώ ούτε ζωγραφιστο, αλλά γενικά ξυπνησα με πολύ χάλια διάθεση. Θα τον παρω κιολας να του ακυρώσω το σημερινό. Θα κανω 4 ημέρες υπομονή όπου θεωρώ πως τη Δευτέρα πλέον θα εχω πιο ξεκάθαρες απαντήσεις και οχι άλλη αναμονή. Αν δεν ακούσω καρδιά, τέλος...

Να τα χαίρεσαι τα ζωακια σου. Ειναι η καλύτερη συντροφιά και η καλύτερη παρέα!

Τα ultro εγώ τα αγαπώ να ξέρεις!!! 🤣🤣🤣🤣 Ρίχνεις κάτι υπνους!!!! Ναι από αυτά είναι η ζάλη που νοιώθεις, απλά φρόντισε να μπορείς να ξαπλώσεις.. στη δουλειά που ήμουν ώρες ώρες δεν μπορούσα να σταθώ.. έκανα λάθη.. γενικά για να μην σε πιάνουν έντονα απέφυγε να τα παίρνεις κοντά με φαγητό ή πριν το φαγητό.. ιδανικά τουλάχιστον μία ώρα μετά το φαγητό..

Να μην σηκώνεσαι κοριτσάκι μου!! Ξάπλα!! Οι εβδομάδες που είσαι τώρα είναι πολύ κρίσιμες!! Δεν έχεις κάποιον να σε βοηθήσει με τα βασικά των παιδιών;; Θέλει πολύ προσοχή.. σε παρακαλώ όσο μπορείς να μην μου σηκώνεσαι... Τουλάχιστον μέχρι τη Δευτέρα να δούμε τι γίνεται..!! 

Όταν το πάρετε απόφαση για ζωάκι, πες μου να σου βρούμε ένα ανάλογα τις ανάγκες και την ιδιοσυγκρασία της οικογένειας σου!! 😍😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Kate1992 είπε:

Σσσσσσσοοοοοοκ τι μ πες τώρα;;;; 😩😩😩 αχ δν το ήξερα!!! Άρα άλλες δυο βδομαδες μπας κ σταματήσουν οι εμετοί κ οι ναυτίες ! 😩🙏😩 αχ δν μπορωωωωω

Κλαίω με την αντίδραση σου!!! 😅😅😅😅

Συγνώμη κοριτσάκι μου... 😌 Λίγο ακόμα.. πολύ λίγο υπομονή ακόμα.. κοντά είσαι..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

Κλαίω με την αντίδραση σου!!! 😅😅😅😅

Συγνώμη κοριτσάκι μου... 😌 Λίγο ακόμα.. πολύ λίγο υπομονή ακόμα.. κοντά είσαι..!

Όσες έγκυες ξέρω που είμαστε μαζί όλες είναι ζαμαν φου! Καμία ναυτία κανέναν εμετο! Μόνο εγώ είμαι τόσο χάλια;;;; Νιώθω σαν άρρωστη χωρίς πλάκα ! Μέχρι στιγμής δν έχω βάλει τίποτα στο στόμα μ ! 😩😩

Αχ θέλω ν ξυπνήσω αύριο κ ν μην νιώθω τίποτα! Είμαι πολύ πεσμένη ψυχολογικά σήμερα ! Ξέρω είναι αχάριστα αυτά που λέω τώρα αλλά κορίτσια αλήθεια ! Δν μπορώ άλλο αυτήν την αίσθηση την απαίσια, ν τ έχεις στο λαιμο και ν μην μπορείς ν το βγάλεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου... Μου έστειλαν χθες το απόγευμα και τα αποτελέσματα της Papp-A.. οι πιθανότητες για τρισωμια 21 αυξήθηκαν σε σχέση με τις μετρήσεις της αυχενικής από 1/4.217 σε 1/695.. ο γιατρός μου πολύ καθησυχαστικος και cool..! Όλα καλά λέει, εξαιρετικά..! Δεν χρειάζεται να κάνουμε κάτι, είναι πολύ καλές οι τιμές.. εγώ ανησύχησα.. λίγο που το έψαξα βέβαια, με αυτά τα ποσοστά δεν αξίζει το ρίσκο για αμνιοπαρακέντηση ή λήψη τροφοβλάστης.. τα φώτα σας όσες έχετε μια εμπειρία παραπάνω please...!!! 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Kate1992 είπε:

Όσες έγκυες ξέρω που είμαστε μαζί όλες είναι ζαμαν φου! Καμία ναυτία κανέναν εμετο! Μόνο εγώ είμαι τόσο χάλια;;;; Νιώθω σαν άρρωστη χωρίς πλάκα ! Μέχρι στιγμής δν έχω βάλει τίποτα στο στόμα μ ! 😩😩

Αχ θέλω ν ξυπνήσω αύριο κ ν μην νιώθω τίποτα! Είμαι πολύ πεσμένη ψυχολογικά σήμερα ! Ξέρω είναι αχάριστα αυτά που λέω τώρα αλλά κορίτσια αλήθεια ! Δν μπορώ άλλο αυτήν την αίσθηση την απαίσια, ν τ έχεις στο λαιμο και ν μην μπορείς ν το βγάλεις 

Κάθε εγκυμοσύνη ακόμα και στην ίδια γυναίκα, είναι διαφορετική..! Μη συγκρίνεις με φίλες σου.. καταλαβαίνω ότι περνάς δύσκολα τώρα αλλά σκέψου το θαυματακι που μεγαλώνει μέσα σου να πάρεις δύναμη να βγάζεις τη μέρα..!! Όταν με το καλό θα το κρατήσεις υγιές και τελειομηνο στην αγκαλιά σου, θα τα ξεχάσεις όλα αυτά...! Μόνο υπομονή μπορείς να κάνεις μέχρι τότε... Μήπως έχεις πάθει υπερεμεση;;; Το έχεις συζητήσει με το γιατρό σου..;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Όσες έγκυες ξέρω που είμαστε μαζί όλες είναι ζαμαν φου! Καμία ναυτία κανέναν εμετο! Μόνο εγώ είμαι τόσο χάλια;;;; Νιώθω σαν άρρωστη χωρίς πλάκα ! Μέχρι στιγμής δν έχω βάλει τίποτα στο στόμα μ ! 😩😩

Αχ θέλω ν ξυπνήσω αύριο κ ν μην νιώθω τίποτα! Είμαι πολύ πεσμένη ψυχολογικά σήμερα ! Ξέρω είναι αχάριστα αυτά που λέω τώρα αλλά κορίτσια αλήθεια ! Δν μπορώ άλλο αυτήν την αίσθηση την απαίσια, ν τ έχεις στο λαιμο και ν μην μπορείς ν το βγάλεις 

Κι εγώ πάντως δυσκολεύτηκα πολύ με τις ναυτίες και του εμετούς! 
Τώρα είμαι στη 15η και είναι κάπως καλύτερα. Αλλά κάπου 7η έως 12η ήταν πραγματικά χάλια! Μόνο τα αντιεμετικά με κρατούσαν, έχασα 2 κιλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Κάθε εγκυμοσύνη ακόμα και στην ίδια γυναίκα, είναι διαφορετική..! Μη συγκρίνεις με φίλες σου.. καταλαβαίνω ότι περνάς δύσκολα τώρα αλλά σκέψου το θαυματακι που μεγαλώνει μέσα σου να πάρεις δύναμη να βγάζεις τη μέρα..!! Όταν με το καλό θα το κρατήσεις υγιές και τελειομηνο στην αγκαλιά σου, θα τα ξεχάσεις όλα αυτά...! Μόνο υπομονή μπορείς να κάνεις μέχρι τότε... Μήπως έχεις πάθει υπερεμεση;;; Το έχεις συζητήσει με το γιατρό σου..;

Υπέρναυτιαση μπορεί! Δν έχω εμετούς! Κάνω μια στο τόσο ! Συνολικά από την αρχή να χω κάνει 10 εμετούς! Αλλά έχω οοοοοοοολη μέρα μια ναυτία ! Σαν ν τ έχω στο λαιμο κ ν μην μπορώ ν το βγάλω! Προς το βράδυ δε νιώθω ότι έχω τρίχες στο λαιμο μ! Άσε σ λέω Δράμα η κατάσταση ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Κορίτσια μου... Μου έστειλαν χθες το απόγευμα και τα αποτελέσματα της Papp-A.. οι πιθανότητες για τρισωμια 21 αυξήθηκαν σε σχέση με τις μετρήσεις της αυχενικής από 1/4.217 σε 1/695.. ο γιατρός μου πολύ καθησυχαστικος και cool..! Όλα καλά λέει, εξαιρετικά..! Δεν χρειάζεται να κάνουμε κάτι, είναι πολύ καλές οι τιμές.. εγώ ανησύχησα.. λίγο που το έψαξα βέβαια, με αυτά τα ποσοστά δεν αξίζει το ρίσκο για αμνιοπαρακέντηση ή λήψη τροφοβλάστης.. τα φώτα σας όσες έχετε μια εμπειρία παραπάνω please...!!! 🙄

Κορίτσι μου, μην μπαίνεις σε αυτη τη διαδικασία. Ακου τον γιατρό σου που έτσι κι αλλιώς τον εμπιστεύεσαι!! Μια χαρα ειναι τα νούμερα. Εγω δεν ρισκαρα αμνιο ουτε οταν είχα ζήσει αυτά που σας έγραφα χθες...

Ολα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Υπέρναυτιαση μπορεί! Δν έχω εμετούς! Κάνω μια στο τόσο ! Συνολικά από την αρχή να χω κάνει 10 εμετούς! Αλλά έχω οοοοοοοολη μέρα μια ναυτία ! Σαν ν τ έχω στο λαιμο κ ν μην μπορώ ν το βγάλω! Προς το βράδυ δε νιώθω ότι έχω τρίχες στο λαιμο μ! Άσε σ λέω Δράμα η κατάσταση ! 

Κρίμα βρε κορίτσι μου, πολύ δύσκολο αυτ΄ο που περιγράφεις, αλλά πιστεύω θα σταματήσει κάποια στιμγή, δε μπορεί! Πάντως είναι για καλό, αυτό να σκεφτεσαι όσο μπορείς ❤️

Εγώ έκανα όλο κι όλο 4 εμετούς μεταξύ 6η-9ης εβδ, μετά υποχώησαν αρκετά οι ναυτίες και επανήλθαν κάπου στην 11η εβδ με αποκορύφωμα χθες που ήμουν 12+1 έκανα εμετό μετά από τόσο καιρό και ήταν ο χειρότερος μέχρι στιγμής.... δλδ σα να έβγαλα και την ψυχή μου ένα πράγμα 😅 δε ξέρω τι φάση... και στο μεταξύ ενώ είχα ψιλοεπανέλθει και με την ενέργεια, από χθες είμαι ένα κουρέλι, σήμερα να φανταστείτε, κατά τις 4μμ λέω ας ξαπλώσω λίγο έτσι 30 λεπτά, μιας και δεν είχα άλλα μιτιγκς, και κορίτσια ξύπνησα στις 6+μμ!! πάλι καλά δε μ' έψαξε κανείς απ τη δουλειά 🤣🤣🤣 

και χθες τα ίδια, είχα πάρα πολύ κακή διάθεση και τρομερή εξάντληση... πιστεύω όμως ότι σε 1-2 εβδ να είναι πάλι καλύτερα τα πράγματα. Τλχ τώρα που είδα το μωρό να χοροπηδάει σα βατράχι την περασμένη Δευτέρα, ξέρω γιατί επανήλθαν οι αναγούλες  🤣🤣🤣 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/6/2024 at 9:35 ΠΜ, ο/η Kiddo είπε:

Κορίτσια μου, στα υπόλοιπα νέα.. εγώ χθες έκανα την αυχενική!! Δόξα σύ όποιος και αν άκουσε τις προσευχές μου εκεί πάνω, φαίνεται να είναι υγιές! Περιμένω φυσικά σήμερα και τα αποτελέσματα των αιματολογικών για ολοκληρωμένη εικόνα.. 

Χθες ημερολογιακά ήμουν 12+2, βάση τερ έχουμε Πητ 5/1/25 σύμφωνα με τις μετρήσεις το έβγαλε ο γιατρός 12+5 και Πητ μας έδωσε για 2/1/25..!! Μας είπε φυσικά ότι αυτό θα αλλάξει μελλοντικά και στους επόμενους μεγάλους υπερήχους.. 160 χτύποι, 32mm τράχηλος, ρινικό οστό ορατό, κεφαλουραιο μήκος 63,5mm, μέσο PI μητριαιας αρτηρίας 1.000 ισοδύναμο με 0,622 ΜοΜ (ότι και αν σημαίνει αυτό..) όλα τα υπόλοιπα φυσιολογικά.. 

Σύμφωνα με τις υπερηχογραφικές μετρήσεις μας έδωσε πιθανότητες για:

Τρισωμια 21: 1/4.217

Τρισωμια 18: 1/5.083

Τρισωμια 13: <1/20.000

Προεκλαμψία πριν τις 37 εβδομάδες: 1/300

Περιορισμός εμβρυϊκής ανάπτυξης πριν τις 37 εβδομάδες: 1/494

Αυτόματος τοκετός πριν τις 34 εβδομάδες: 1/109

Οι πιθανότητες προεκλαμψιας, περιορισμός ανάπτυξης και αυτόματου τοκετού με ανησύχησαν, ο εμβρυομητρικος είπε ότι είναι λόγο του αιματωματος το οποίο παραμένει ακόμα εκεί, του ιστορικού και του Doppler μητριαιων αρτηριών αλλά από τις μετρήσεις είναι πολύ ευχαριστημένος γενικά με την εικόνα του εμβρύου.. ο γιατρός μου πάντως δεν φαίνεται να ανησυχεί, μου είπε ότι θα περιμένουμε και τις αιματολογικές να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα και θα το συζητήσουμε τότε.. τα κορίτσια που έχετε εμπειρία, τι πιστεύετε;;; Θα στείλω και στην αιματολογο μου μόλις έχω όλα τα αποτελέσματα.. αλλά μέχρι τότε αγωνιώ λίγο..

Αααα!!!! Και το πλέον σημαντικό!! 😝🤣🤣🤣🤣 Μάλλον κοριτσάκι!!! Θα ξέρουμε σίγουρα πιο μετά αλλά έτσι όπως το είδε ο εμβρυομητρικος, πιθανολογεί κοριτσάκι!! Δεν το έλεγα ότι θα είναι κοριτσάκι;; 😂😂😂😂 Ο καημένος ο συζυξ ακόμα κρατιέται στη περίπτωση να είναι αγόρι γιατί ο γιατρός δεν μπορούσε να πει από τώρα με βεβαιότητα... 🤣🤣🤣🤣 Πάντως ο γλυκός μου ντιπ για ντιπ κοσμαρα!! Εγώ να είμαι με το άγχος της εξέτασης και εκείνος με το άγχος του αν θα βρούμε να παρκάρουμε στο Κολωνάκι!!! 😂😂😂😂 Δεν μπορώ ώρες ώρες!! Κλαίω!! 🤣🤣🤣🤣

Επόμενο ραντεβού σε ένα μήνα!!!! 😱😱😱😱😱 Καλά ούτε καν..!! Και επόμενη άμεση αγορά το doppleraki και να πάει να απαυτωθει που θα κάτσω να σκάω!! Ευτυχώς ο πλακούντας είναι οπίσθιος αν και είναι χαμηλός.. πιστεύω θα ανέβει όμως μετά.. ε;! 

Ήθελα να σας γράψω από χθες το πρωί που ξύπνησα μέσα στην αγωνία από τα χαράματα.. αλλά είπα να το παίξω ψύχραιμη..!! 😂😂😂 Καταπιάστηκα με δουλίτσες στο σπίτι (μα να μην μπορώ να στρώσω κωλο κάτω..!!) και ευτυχώς πέρασε η ώρα.. έμπαινα διάβαζα τα όμορφα νέα σας αλλά τώρα κατάφερα να σας γράψω! 

@Θέτις Κ.μου ευχαριστώ για την σκέψη κοριτσάκι μου! Ναι και εμένα δεν μου είχαν δώσει καμία οδηγία και επειδή φίλη μου που γέννησε πρόσφατα στην αυχενική της είχε δώσει ένα σωρό οδηγίες ανησύχησα.. και εγώ πάντως που περίμενα πόση ώρα στο ιατρείο πήγα τουαλέτα, δεν άντεχα άλλο (!) και μια χαρά φάνηκαν όλα του μωρού με άδεια κύστη ενώ σκέψου είμαι και λίγο τσουποτουλα αυτή τη στιγμή..! Καλά για κρέμες κτλ τα έχω σταματήσει όλα.. φοβάμαι τα συστατικά τους.. θέλω να πάρω από το φαρμακείο αλλά δεν φτάνουν τα κουκιά και είναι και πανάκριβα!! 

Οπότε θα υπάρχει διαφορετική οδηγία στη Πορτογαλία.. ότι οδηγίες σου δίνουν κοριτσάκι μου!! Θυμάμαι έχεις και εδώ στην Ελλάδα γυναικολόγο.. όταν θα έχεις τα αποτελέσματα και της αυχενικής με το καλό, δεν του τα στέλνεις να πάρεις και αυτού την άποψη; Που θα γεννήσεις αλήθεια με το καλό; Εκεί ή εδώ; 

Ρε σου λέω πήγε η ψυχή μου στη κουλουρη με το σκατουλι!! Κράτησε μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να μου εξηγήσει ο γιατρός τι βλέπουμε αλλά δεν θέλει περισσότερο να πάθεις το εγκεφαλικό!!! 🤣🤣🤣 Κοίτα να δεις εντωμεταξυ, ακόμα δεν έβγαλαν δόντια, θα τα χαλάσουν!! 😝🤣🤣🤣🤣

πωπω πάρα πολλές πληροφόριες πήρες! Μπράβο κορίτσι μου, χαίρομαι που πήγε καλά η αυχενική σου!! ❤️ να τα μας, κι άλλο κοριτσάκι στην παρέα!! πότε θα σου πουν για σίγουρα;; 

εγώ περιμένω μήπως και μας πουν στην αυχενική αν κι ο γυναικολόγος που μας είδε τη Δευτέρα κάπως μας είπε να μην έχουμε και πολλές προσδοκίες. Από την 16η εβδ και μετά θα φανεί λέει 🤪 εκτ΄ός κι αν είναι αγοράκι όπου θα ε΄ιναι ένα τσικ πιο εμφανές  😝🤣🤣🤣🤣

Αν φοβάσαι τις κρέμες για ραγάδες, η κολλητή μου πρότεινε αμυγδαλέλαιο! ό,τι πιο φυτικό και ενυδατικό! εγώ προς το παρόν β΄αζω μόνο μια ενυδατική που είναι 98% φυσικά συστατικά αλλα΄ το έχω στο νου μου να πάρω αμυγδαλέλαιο προσεχώς.

Όσον αφορά το που θα γεννήσω που ρώτησες κορίτσι μου, στην Ελλάδα δεν έχω καμία ασφάλιση και το ΑΜΚΑ μου είναι ανενεργό από τότε που δηλώθηκα ως κάτοικος εξωτερικού... Να φανταστείς μια φορά έτυχε να χρειαστώ να πάω για μια ακτινογραφία στο Παπαγεωργίου στη Θεσ/νικη και με πήραν με την ΕυρωπαΪκή Κάρτα υγείας από το εξωτερικό που έχω εκδόσει και το όνομά μου ήταν γραμμένο με λατινικούς χαρακτήρες... Η χώρα μου με αντιμετωπίζει σα τουρίστρια πλέον 🥲🥲🥲

Οπότε, όχι ότι το σκεφτόμουν διαφορετικά, θα παραμείνω εδώ μέχρι και το τέλος, με το καλό, της εγκυμοσυνης, που έχω την ιδιωτική μου ασφάλιση κτλ. Δε θα έρθω Ελλάδα ούτε για Χριστούγεννα για τους προφανείς λόγους... Με το καλό το μωράκι μας θα πάει πρώτη φορά στην Ελλάδα το καλοκαίρι του '25 🙏🙏🙏 Και μετά μας περιμένει ο γολγοθάς της δήλωσης γεννήσεως κτλ.... Δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι 😅😅

Αχ τώρα που σας τα γράφω αυτά, μ έπιασε μια συγκίνηση που την επόμενη φορά που θα έρθω Ελλάδα θα έχω το μωράκι μου 😍😍😍 όταν έφυγα τον περασμένο μήνα δε το είχα συνειδητοποίησει ότι ήταν η τελευταία φορά που πηγαινοερχόμουν "μόνη" 🥲🥲🥲

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/6/2024 at 11:35 ΠΜ, ο/η Kiddo είπε:

Κορίτσια μου, στα υπόλοιπα νέα.. εγώ χθες έκανα την αυχενική!! Δόξα σύ όποιος και αν άκουσε τις προσευχές μου εκεί πάνω, φαίνεται να είναι υγιές! Περιμένω φυσικά σήμερα και τα αποτελέσματα των αιματολογικών για ολοκληρωμένη εικόνα.. 

Χθες ημερολογιακά ήμουν 12+2, βάση τερ έχουμε Πητ 5/1/25 σύμφωνα με τις μετρήσεις το έβγαλε ο γιατρός 12+5 και Πητ μας έδωσε για 2/1/25..!! Μας είπε φυσικά ότι αυτό θα αλλάξει μελλοντικά και στους επόμενους μεγάλους υπερήχους.. 160 χτύποι, 32mm τράχηλος, ρινικό οστό ορατό, κεφαλουραιο μήκος 63,5mm, μέσο PI μητριαιας αρτηρίας 1.000 ισοδύναμο με 0,622 ΜοΜ (ότι και αν σημαίνει αυτό..) όλα τα υπόλοιπα φυσιολογικά.. 

Σύμφωνα με τις υπερηχογραφικές μετρήσεις μας έδωσε πιθανότητες για:

Τρισωμια 21: 1/4.217

Τρισωμια 18: 1/5.083

Τρισωμια 13: <1/20.000

Προεκλαμψία πριν τις 37 εβδομάδες: 1/300

Περιορισμός εμβρυϊκής ανάπτυξης πριν τις 37 εβδομάδες: 1/494

Αυτόματος τοκετός πριν τις 34 εβδομάδες: 1/109

Οι πιθανότητες προεκλαμψιας, περιορισμός ανάπτυξης και αυτόματου τοκετού με ανησύχησαν, ο εμβρυομητρικος είπε ότι είναι λόγο του αιματωματος το οποίο παραμένει ακόμα εκεί, του ιστορικού και του Doppler μητριαιων αρτηριών αλλά από τις μετρήσεις είναι πολύ ευχαριστημένος γενικά με την εικόνα του εμβρύου.. ο γιατρός μου πάντως δεν φαίνεται να ανησυχεί, μου είπε ότι θα περιμένουμε και τις αιματολογικές να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα και θα το συζητήσουμε τότε.. τα κορίτσια που έχετε εμπειρία, τι πιστεύετε;;; Θα στείλω και στην αιματολογο μου μόλις έχω όλα τα αποτελέσματα.. αλλά μέχρι τότε αγωνιώ λίγο..

Αααα!!!! Και το πλέον σημαντικό!! 😝🤣🤣🤣🤣 Μάλλον κοριτσάκι!!! Θα ξέρουμε σίγουρα πιο μετά αλλά έτσι όπως το είδε ο εμβρυομητρικος, πιθανολογεί κοριτσάκι!! Δεν το έλεγα ότι θα είναι κοριτσάκι;; 😂😂😂😂 Ο καημένος ο συζυξ ακόμα κρατιέται στη περίπτωση να είναι αγόρι γιατί ο γιατρός δεν μπορούσε να πει από τώρα με βεβαιότητα... 🤣🤣🤣🤣 Πάντως ο γλυκός μου ντιπ για ντιπ κοσμαρα!! Εγώ να είμαι με το άγχος της εξέτασης και εκείνος με το άγχος του αν θα βρούμε να παρκάρουμε στο Κολωνάκι!!! 😂😂😂😂 Δεν μπορώ ώρες ώρες!! Κλαίω!! 🤣🤣🤣🤣

Επόμενο ραντεβού σε ένα μήνα!!!! 😱😱😱😱😱 Καλά ούτε καν..!! Και επόμενη άμεση αγορά το doppleraki και να πάει να απαυτωθει που θα κάτσω να σκάω!! Ευτυχώς ο πλακούντας είναι οπίσθιος αν και είναι χαμηλός.. πιστεύω θα ανέβει όμως μετά.. ε;! 

Ήθελα να σας γράψω από χθες το πρωί που ξύπνησα μέσα στην αγωνία από τα χαράματα.. αλλά είπα να το παίξω ψύχραιμη..!! 😂😂😂 Καταπιάστηκα με δουλίτσες στο σπίτι (μα να μην μπορώ να στρώσω κωλο κάτω..!!) και ευτυχώς πέρασε η ώρα.. έμπαινα διάβαζα τα όμορφα νέα σας αλλά τώρα κατάφερα να σας γράψω! 

@Θέτις Κ.μου ευχαριστώ για την σκέψη κοριτσάκι μου! Ναι και εμένα δεν μου είχαν δώσει καμία οδηγία και επειδή φίλη μου που γέννησε πρόσφατα στην αυχενική της είχε δώσει ένα σωρό οδηγίες ανησύχησα.. και εγώ πάντως που περίμενα πόση ώρα στο ιατρείο πήγα τουαλέτα, δεν άντεχα άλλο (!) και μια χαρά φάνηκαν όλα του μωρού με άδεια κύστη ενώ σκέψου είμαι και λίγο τσουποτουλα αυτή τη στιγμή..! Καλά για κρέμες κτλ τα έχω σταματήσει όλα.. φοβάμαι τα συστατικά τους.. θέλω να πάρω από το φαρμακείο αλλά δεν φτάνουν τα κουκιά και είναι και πανάκριβα!! 

Οπότε θα υπάρχει διαφορετική οδηγία στη Πορτογαλία.. ότι οδηγίες σου δίνουν κοριτσάκι μου!! Θυμάμαι έχεις και εδώ στην Ελλάδα γυναικολόγο.. όταν θα έχεις τα αποτελέσματα και της αυχενικής με το καλό, δεν του τα στέλνεις να πάρεις και αυτού την άποψη; Που θα γεννήσεις αλήθεια με το καλό; Εκεί ή εδώ; 

Ρε σου λέω πήγε η ψυχή μου στη κουλουρη με το σκατουλι!! Κράτησε μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να μου εξηγήσει ο γιατρός τι βλέπουμε αλλά δεν θέλει περισσότερο να πάθεις το εγκεφαλικό!!! 🤣🤣🤣 Κοίτα να δεις εντωμεταξυ, ακόμα δεν έβγαλαν δόντια, θα τα χαλάσουν!! 😝🤣🤣🤣🤣

Κοριτσάκι μου γλυκό συγχαρητήρια!!!!🥰 Με καλό να κρατήσει στην αγκαλιά σου το κοριτσάκι σου!🙏👶🌈 Διάβασα και τα αποτελέσματα των εξετάσεών σου, μια χαρά είσαι το πιστεύω!!!! Και εννοείται ότι η αμνιο γίνεται μόνο αν υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις, αλλιώς δεν το ενοχλούμε το μικράκι μας!!!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Υπέρναυτιαση μπορεί! Δν έχω εμετούς! Κάνω μια στο τόσο ! Συνολικά από την αρχή να χω κάνει 10 εμετούς! Αλλά έχω οοοοοοοολη μέρα μια ναυτία ! Σαν ν τ έχω στο λαιμο κ ν μην μπορώ ν το βγάλω! Προς το βράδυ δε νιώθω ότι έχω τρίχες στο λαιμο μ! Άσε σ λέω Δράμα η κατάσταση ! 

Kate μου είμαστε στην ίδια κατηγορία, είμαι συνεχώς σα να έχω hang over, το βράδυ μάλιστα γίνεται ανυπόφορο. Κάνε υπομονή, προσπάθησε να τρως συχνά και μικρά γεύματα... Εμένα το nuperal δε με βοηθά πλέον, μόνο το να πίνω παγωμένο νερό κάπως με ανακουφίζει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Tonia. είπε:

Καλημέρα!!

 

Ενεσεις προγεστερόνης ηθελα να γράψω , ουτε που καταλαβα πως εγραψα ενεσεις κορτιζόνης. Χαχαχα

Χθες και προχθές, με επιασε εντονη ζαλη. Θεωρώ πως ειναι απο τα ουτροτζεσταν. Αν και τις δύο αυτές ημέρες, είχαν περάσει πανω απο 6 ωρες που τα ειχα παρει. Με την πρωινή λήψη, δεν με πιάνει. Μονο το απόγευμα.

Οποτε το χθεσινό μνμ ήταν την ωρα που ειχα αυτη τη ζαλη. Παλι καλα που δεν εγραψα κι άλλα κουλά αχαχαχ

Σήμερα ειμαι καλυτερα από αίμα... Και μάλιστα μεχρι και πριν μια ωρα, δεν ειχα καθόλου αιμα για πρώτη φορά μετα από τόσες ημέρες.

Ομως οταν βγήκα για να πάω στον φούρνο να πάρω για τα παιδιά κατι να φάνε, περίμενα πολυ ωρα ορθια κι εκει ένιωσα παλι να τρεχει. Και όντως... Εσύ πόσες μέρες ήσουν με αιμορραγία; Την δόση του ουτροτζεσταν, την αλλαξα απο μονη μου. Δεν γίνονταν να περιμένω αλλο. Οπότε απο 2,3 που μου είπε, εγω παίρνω 6. Δλδ 2 των 200 χ 3 φορες την ημερα. Και θεωρώ πως αυτο με βοήθησε.

Κατα τα άλλα σήμερα, ψυχολογικά, δεν ξυπνησα καθόλου καλα. Εκτός οτι είμαι πλήρως απογοητευμένη απο την αντιμετώπιση του γυναικολόγου, που ΑΑΑΝ παει καλα η εγκυμοσύνη δεν θα τον ξαναδώ ούτε ζωγραφιστο, αλλά γενικά ξυπνησα με πολύ χάλια διάθεση. Θα τον παρω κιολας να του ακυρώσω το σημερινό. Θα κανω 4 ημέρες υπομονή όπου θεωρώ πως τη Δευτέρα πλέον θα εχω πιο ξεκάθαρες απαντήσεις και οχι άλλη αναμονή. Αν δεν ακούσω καρδιά, τέλος...

Να τα χαίρεσαι τα ζωακια σου. Ειναι η καλύτερη συντροφιά και η καλύτερη παρέα!

Αχ κορίτσι μου, πόσο ζορίζεσαι.... Αντί να στα λέει ο γιατρός τα ψάχνεις εσύ!!! Η προγεστερόνη μόνο καλό θα σου κάνει, εφόσον μάλιστα βλέπεις ότι έχει αποτέλεσμα!!! Ανυπομονώ να δω τι θα σου πει τη Δευτέρα, αλλά αν κατάλαβα καλά θα πάς στον ίδιο γιατρό??? Πότε σκέφτεσαι να δεις άλλο γιατρό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπημένες μου φίλες 13 εβδ + 1μέρα σήμερα👶! Χτες πήγαμε για τον υπέρηχο και είδαμε τη μπουμπού μας!!!!❤️ Ο γιατρός μας είπε ότι είναι πολύ δραστήρια και τα βρήκε όλα τέλεια με τη μικρούλα μας!!!! Επίσης τσέκαρε το θέμα του μήκους του τραχήλου της μήτρας που τελικά είναι 31,3! Μας είναι ότι είναι οκ, δεν είναι και τεράστιο, αλλά όχι και ανησυχητικό! Πάμε συντηρητικά μου είπε! 

Μπανάκια στη θάλασσα επιτρέπει ευτυχώς 🏊‍♀️διότι δεν κρατιέμαι, αλλά μου είπε ότι π.χ. περπάτημα για καμιά ώρα δεν παίζει...! Δεν πειράζει εννοείται, θα κάνουμε του χρόνου όλες τις βόλτες μαζεμένες!!! Αχ κορίτσια μακάρι να περάσει αυτό το καλοκαίρι ήρεμα και από φθινόπωρο και μετά να μπούμε όλες με χαρά 3ο τρίμηνο που θα έχει δροσίσει κιόλας να μην υποφέρουμε τόσο! πόσο ανυπομονώ!!!✌️🌈🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

πωπω πάρα πολλές πληροφόριες πήρες! Μπράβο κορίτσι μου, χαίρομαι που πήγε καλά η αυχενική σου!! ❤️ να τα μας, κι άλλο κοριτσάκι στην παρέα!! πότε θα σου πουν για σίγουρα;; 

εγώ περιμένω μήπως και μας πουν στην αυχενική αν κι ο γυναικολόγος που μας είδε τη Δευτέρα κάπως μας είπε να μην έχουμε και πολλές προσδοκίες. Από την 16η εβδ και μετά θα φανεί λέει 🤪 εκτ΄ός κι αν είναι αγοράκι όπου θα ε΄ιναι ένα τσικ πιο εμφανές  😝🤣🤣🤣🤣

Αν φοβάσαι τις κρέμες για ραγάδες, η κολλητή μου πρότεινε αμυγδαλέλαιο! ό,τι πιο φυτικό και ενυδατικό! εγώ προς το παρόν β΄αζω μόνο μια ενυδατική που είναι 98% φυσικά συστατικά αλλα΄ το έχω στο νου μου να πάρω αμυγδαλέλαιο προσεχώς.

Όσον αφορά το που θα γεννήσω που ρώτησες κορίτσι μου, στην Ελλάδα δεν έχω καμία ασφάλιση και το ΑΜΚΑ μου είναι ανενεργό από τότε που δηλώθηκα ως κάτοικος εξωτερικού... Να φανταστείς μια φορά έτυχε να χρειαστώ να πάω για μια ακτινογραφία στο Παπαγεωργίου στη Θεσ/νικη και με πήραν με την ΕυρωπαΪκή Κάρτα υγείας από το εξωτερικό που έχω εκδόσει και το όνομά μου ήταν γραμμένο με λατινικούς χαρακτήρες... Η χώρα μου με αντιμετωπίζει σα τουρίστρια πλέον 🥲🥲🥲

Οπότε, όχι ότι το σκεφτόμουν διαφορετικά, θα παραμείνω εδώ μέχρι και το τέλος, με το καλό, της εγκυμοσυνης, που έχω την ιδιωτική μου ασφάλιση κτλ. Δε θα έρθω Ελλάδα ούτε για Χριστούγεννα για τους προφανείς λόγους... Με το καλό το μωράκι μας θα πάει πρώτη φορά στην Ελλάδα το καλοκαίρι του '25 🙏🙏🙏 Και μετά μας περιμένει ο γολγοθάς της δήλωσης γεννήσεως κτλ.... Δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι 😅😅

Αχ τώρα που σας τα γράφω αυτά, μ έπιασε μια συγκίνηση που την επόμενη φορά που θα έρθω Ελλάδα θα έχω το μωράκι μου 😍😍😍 όταν έφυγα τον περασμένο μήνα δε το είχα συνειδητοποίησει ότι ήταν η τελευταία φορά που πηγαινοερχόμουν "μόνη" 🥲🥲🥲

Σ' ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!!! Με το καλό και στα δικά σου ευχάριστα τη Δευτέρα!!! Αναμένουμε!!! 🙏🙏🙏🙏 Υγιή μωράκια να έχουμε όλες μας κορίτσια, πάνω από όλα!!! 

Φύλο μου είπε μεταξύ 17ης και 20ης θα ξέρουμε σίγουρα.. αν δεν πεταχτεί κανά πουλάκι τσίου μέχρι τότε... 🤣🤣🤣🤣 Με μια φίλη μου που τα λέγαμε χθες πάντως, κοριτσάκι της είχαν πει στην αυχενική και ένα μήνα μετά ο γιατρός τής είπε αγοράκι.. δεν είπα τίποτα στον άντρα μου, μη παίρνουν αέρα τα μυαλά του!! 😝🤣🤣🤣🤣

Πρόσεχε με το αμυγδαλελαιο!!! Ρώτα πάντα το γιατρό σου πριν χρησιμοποιήσεις το οτιδήποτε και αν σου λένε!!! Ο γιατρός μου το απαγόρευσε το αμυγδαλελαιο, μου είπε ότι προκαλεί συσπάσεις και έχουν βγει έρευνες ότι συνδέεται με πρόωρο τοκετό!! Ακόμα και τα φυτικά θέλουν προσοχή.. μη παίρνεις τίποτα χωρίς να ρωτάς πρώτα!! Της Frezyderm τα προϊόντα μου έχει δώσει το οκ να χρησιμοποιώ και αν θέλω κάτι ποίο οικονομικό, ελαιόλαδο είπε ότι πιο αγνό.. μόνο που με την τιμή του ελαιολάδου ήθελα να του πω, ούτε στη σαλάτα δεν μπορούμε να το βάζουμε..😂😂😂 τι ποίο οικονομικό λέει;;; Αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ αυτή τη λαδιλα πάνω μου, δεν το αντέχω.....! Όχι προτιμώ να μην βάζω τίποτα... Όταν αρχίσει να μεγαλώνει η κοιλιά τότε θα πάρω..

Ναι.... όχι, με αυτά τα δεδομένα αναγκαστικά εκεί θα γεννήσεις τώρα... 😕 Πωπω τι όμορφη εικόνα!! Πλέον θα ξαναταξιδεψεις με το παιδάκι σου!!! Αχ βρε κοριτσάκι μου!!! Με το καλό να το κρατήσεις υγιές στην αγκαλιά σου να μας έρθετε του χρόνου στις πρώτες του διακοπές!!! 😍😍😍😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lilly1984 είπε:

Αγαπημένες μου φίλες 13 εβδ + 1μέρα σήμερα👶! Χτες πήγαμε για τον υπέρηχο και είδαμε τη μπουμπού μας!!!!❤️ Ο γιατρός μας είπε ότι είναι πολύ δραστήρια και τα βρήκε όλα τέλεια με τη μικρούλα μας!!!! Επίσης τσέκαρε το θέμα του μήκους του τραχήλου της μήτρας που τελικά είναι 31,3! Μας είναι ότι είναι οκ, δεν είναι και τεράστιο, αλλά όχι και ανησυχητικό! Πάμε συντηρητικά μου είπε! 

Μπανάκια στη θάλασσα επιτρέπει ευτυχώς 🏊‍♀️διότι δεν κρατιέμαι, αλλά μου είπε ότι π.χ. περπάτημα για καμιά ώρα δεν παίζει...! Δεν πειράζει εννοείται, θα κάνουμε του χρόνου όλες τις βόλτες μαζεμένες!!! Αχ κορίτσια μακάρι να περάσει αυτό το καλοκαίρι ήρεμα και από φθινόπωρο και μετά να μπούμε όλες με χαρά 3ο τρίμηνο που θα έχει δροσίσει κιόλας να μην υποφέρουμε τόσο! πόσο ανυπομονώ!!!✌️🌈🙏

Άντε βρε κοριτσάκι μου!!! Μπήκες 14η!!!! Φτου φτου φτου το παιδάκι υγιές και ζωηρό να είναι!!!! 

Ναι βρε! Μην αγχώνεσαι για το τράχηλο, πάνω από 3 είναι safe απλά να το παρακολουθείτε..! Και κανονικά η σωστή μέτρηση του τραχήλου γίνεται κολπικά.. ο γιατρός μου πριν 3 εβδομάδες το έβγαλε 3,5 κολπικά και στην αυχενική από τη κοιλιά 3,2.. δεν ανησυχησαμε στιγμή..! Απλά παρακολούθηση κάθε φορά που έχεις υπέρηχο..

Για μπάνιο στη θάλασσα από τη πρώτη στιγμή μου είπε μόνος του ότι μπορώ να πάω απλά να αλλάζω μαγιό, να μην αφήνω να στεγνώνει πάνω μου, να μην κάθομαι στην άμμο και να μην πηγαίνω μεταξύ 11:30 και 5:30.. άσχετα που δεν έχω πάει καθόλου ακόμα και λόγο των αιμορραγιών και του φόβου μου κυρίως.. βόλτα με αφήνει να πηγαίνω όχι όμως πολύ περπάτημα και όχι μέσα στον ήλιο..

Εμένα με έπιασε άλλη απορία να γελάσετε... Επαφές;;; Πότε θεωρείται ασφαλές να ξεκινήσουμε;; Εσύ Λίλη μου που είσαι και εσύ από εξωσωματική τα ξέρεις και καλύτερα.. 4-5 μήνες τώρα, πριν ακόμα την ετ, δεν είχαμε.. μη τυχόν κολλήσουμε τίποτα, μη το ένα μη το άλλο.. και χάσουμε τη προσπάθεια.. τώρα και με τις ορμόνες έχει βαρεσει μπιέλα..!!! Από την άλλη με το αιμάτωμα είμαι και χεσμεσμενη.. δεν άντεξα το ρώτησα χθες, μου είπε εφόσον δεν έχω αίμα μπορούμε να έχουμε αλλά ήπια πράγματα, όχι ακροβατικά και με προφυλακτικό γιατί πρώτον τα σπερματικά υγρά έχουν μια ουσία που μπορεί να μικραίνουν το τράχηλο και να προκαλέσουν συσπάσεις και πρόωρο τοκετό και δεύτερον για τυχόν μικρόβια να προσέχουμε.. όχι ότι θα κάνω κάτι άμεσα γιατί φοβάμαι ακόμα αλλά τουλάχιστον ξέρω ότι έχω το οκ από το γιατρό αν προκύψει.. Άλλη τρελή με τέτοιες απορίες ή μόνο εγώ;;;; 😂😂😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Σσσσσσσοοοοοοκ τι μ πες τώρα;;;; 😩😩😩 αχ δν το ήξερα!!! Άρα άλλες δυο βδομαδες μπας κ σταματήσουν οι εμετοί κ οι ναυτίες ! 😩🙏😩 αχ δν μπορωωωωω

Kate μου βρήκα νωρίτερα τυχαία ψάχνοντας πόσες μέρες εγκυμοσύνης μένουν για να ξέρω τι ποσότητα βιταμινών να πάρω τώρα που μου τελειώνουν.. αντίστροφο countdown μέχρι την Πητ και σκέφτηκα εσένα!!! Έχει να επιλέξεις είτε από τη τελευταία έμμηνο ρύση είτε από τη μέρα που σου έδωσαν Πητ.. 

https://www.babymed.com/tools/pregnancy-countdown-calculator

Σου εμφανίζει μέχρι και τα δευτερόλεπτα!!! 🤣🤣🤣🤣

 

 

IMG_20240628_125531.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Άντε βρε κοριτσάκι μου!!! Μπήκες 14η!!!! Φτου φτου φτου το παιδάκι υγιές και ζωηρό να είναι!!!! 

Ναι βρε! Μην αγχώνεσαι για το τράχηλο, πάνω από 3 είναι safe απλά να το παρακολουθείτε..! Και κανονικά η σωστή μέτρηση του τραχήλου γίνεται κολπικά.. ο γιατρός μου πριν 3 εβδομάδες το έβγαλε 3,5 κολπικά και στην αυχενική από τη κοιλιά 3,2.. δεν ανησυχησαμε στιγμή..! Απλά παρακολούθηση κάθε φορά που έχεις υπέρηχο..

Για μπάνιο στη θάλασσα από τη πρώτη στιγμή μου είπε μόνος του ότι μπορώ να πάω απλά να αλλάζω μαγιό, να μην αφήνω να στεγνώνει πάνω μου, να μην κάθομαι στην άμμο και να μην πηγαίνω μεταξύ 11:30 και 5:30.. άσχετα που δεν έχω πάει καθόλου ακόμα και λόγο των αιμορραγιών και του φόβου μου κυρίως.. βόλτα με αφήνει να πηγαίνω όχι όμως πολύ περπάτημα και όχι μέσα στον ήλιο..

Εμένα με έπιασε άλλη απορία να γελάσετε... Επαφές;;; Πότε θεωρείται ασφαλές να ξεκινήσουμε;; Εσύ Λίλη μου που είσαι και εσύ από εξωσωματική τα ξέρεις και καλύτερα.. 4-5 μήνες τώρα, πριν ακόμα την ετ, δεν είχαμε.. μη τυχόν κολλήσουμε τίποτα, μη το ένα μη το άλλο.. και χάσουμε τη προσπάθεια.. τώρα και με τις ορμόνες έχει βαρεσει μπιέλα..!!! Από την άλλη με το αιμάτωμα είμαι και χεσμεσμενη.. δεν άντεξα το ρώτησα χθες, μου είπε εφόσον δεν έχω αίμα μπορούμε να έχουμε αλλά ήπια πράγματα, όχι ακροβατικά και με προφυλακτικό γιατί πρώτον τα σπερματικά υγρά έχουν μια ουσία που μπορεί να μικραίνουν το τράχηλο και να προκαλέσουν συσπάσεις και πρόωρο τοκετό και δεύτερον για τυχόν μικρόβια να προσέχουμε.. όχι ότι θα κάνω κάτι άμεσα γιατί φοβάμαι ακόμα αλλά τουλάχιστον ξέρω ότι έχω το οκ από το γιατρό αν προκύψει.. Άλλη τρελή με τέτοιες απορίες ή μόνο εγώ;;;; 😂😂😂😂😂

γέλασα τόοοοοοσο πολύ με τις επαφές φίλη μου!!! χαχαχαχα

Εμείς δεν έχουμε κάνει από τη σύλληψη 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 

λέω να ρωτήσω κι εγώ τη δικιά μου, αλλά φαντάζομαι θα μου πει οκ γιατί εγώ, μέχρι στιγμής τλχ, δεν είχα ούτε αιμορραγίες ούτε καφέ, ούτε τίποτα... Αλλά να σας πω και την αλήθεια, παρόλο που βλέπω πονηρά όνειρα τλχ 2 φορές τη βδομάδα από την 5η εβδ κιόλας, νιώθω τόσο κουρασμένη για να κάνω κάτι στην "πραγματική" ζωή  🤣🤣🤣🤣🤣 

Επίσης, εμένα η δική μου απορία είναι εάν ο γυναικείος οργασμός έχει καμιά επίπτωση στο μωρό γιατί όσο να ναι προκαλεί συσπάσεις στη μήτρα. Σου είπε κάτι επί τούτου ο γιατρός σου; 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/6/2024 at 12:59 ΜΜ, ο/η Θέτις Κ. είπε:

γέλασα τόοοοοοσο πολύ με τις επαφές φίλη μου!!! χαχαχαχα

Εμείς δεν έχουμε κάνει από τη σύλληψη 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 

λέω να ρωτήσω κι εγώ τη δικιά μου, αλλά φαντάζομαι θα μου πει οκ γιατί εγώ, μέχρι στιγμής τλχ, δεν είχα ούτε αιμορραγίες ούτε καφέ, ούτε τίποτα... Αλλά να σας πω και την αλήθεια, παρόλο που βλέπω πονηρά όνειρα τλχ 2 φορές τη βδομάδα από την 5η εβδ κιόλας, νιώθω τόσο κουρασμένη για να κάνω κάτι στην "πραγματική" ζωή  🤣🤣🤣🤣🤣 

Επίσης, εμένα η δική μου απορία είναι εάν ο γυναικείος οργασμός έχει καμιά επίπτωση στο μωρό γιατί όσο να ναι προκαλεί συσπάσεις στη μήτρα. Σου είπε κάτι επί τούτου ο γιατρός σου; 🤔

Αυτό χρυσή μου το ρώτησα από τη πρώτη στιγμή!!!! 🤣🤣🤣🤣 Μα δεν μας έμεινε και τίποτα άλλο!!! 😝🤣🤣🤣🤣 Καλά δεν είναι μόνο αυτό.. το είχα φόβο μετά από κάποια πονηρά έτσι ωραία όνειρα στην αρχή με την προγεστερόνη.. 😳😳😂😂

Και όμως αγάπη! Οι συσπάσεις που προκαλούνται κατά τον οργασμό δεν είναι ίδιες με τις συσπάσεις που προκαλούνται στη μήτρα που οδηγούν σε πρόωρο τοκετό!! Οι συσπάσεις αυτές μου εξήγησε είναι σαν μασάζ έτσι λένε ότι το αντιλαμβάνεται το έμβρυο.. και μάλιστα επειδή απελευθερώνονται και ορμόνες χαράς, μεταφέρονται στο μωράκι και νοιώθει ότι νοιωθουμε!! Οπότε μου είπε να μην ανησυχώ καθόλου!! 

Ε τώρα που θα μπαίνεις στο 4ο σιγά σιγά.. οι δυνάμεις αναπτερώνονται.. και πολλά άλλα μαζί..!! 😂😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

@Tonia. μου;; Πως είσαι εσύ σήμερα; Το αίμα;

Καλησπέρα κορίτσια!!

Ειναι λιγότερο! Αισθητά λιγότερο. Φοράω μεν κανονική σερβιετα. Αλλα καποιες ώρες μπορει και να μην εχω. Επισης ειναι μεν κόκκινο αλλα πως να το πω... Ματ κοκκινο χααχαχ εννοω όχι ζωντανό. Τερμα η περιγραφή όμως μην σας πιάσει χειρότερη αναγουλα.

Κατα τα αλλα σήμερα θα χαιρομουν που θα έκλεινα την 9η βδομάδα μου. Αλλα οχι απλα δε χαίρομαι, αλλα δεν ξέρω καν αν πλεον ειμαι ακόμα έγκυος. Ειναι πολυ πολυ ψυχοφθόρο όλο αυτό. Με εχει ρίξει οσο δεν πάει. Δεν μιλάω σε κανεναν.

Εχω να αντιμετωπίσω μεσα μου και τις αιμορραγίες και την εγκυμοσύνη που δεν ξέρω αν παει ή δεν πάει.

Σταμάτησα και να ψάχνω παρόμοιες καταστάσεις και απλά προσπαθώ οσο γίνεται να ξαπλώνω. 

Σε αναμονη τη Δευτέρα που θα πάω στον αλλον γιατρό (αυτον με την ανιψιά για οσες θυμούνται) αλλα αυτος θεωρώ πως δεν θα έχει τοσο καλο υπερηχογραφο. Ειμαι σίγουρη δηλαδή πως έχει παλιό καθώς και ο ιδιος είναι μεγάλος. Αλλά όπως ειπε και ο άντρας μου, τοσες και τόσες πάνε σε τόσους και τόσους γυναικολόγους που δεν έχουν τελευταίας τεχνολογίας υπέρηχο. Τόσο μπέρδεμα όλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Tonia. είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!

Ειναι λιγότερο! Αισθητά λιγότερο. Φοράω μεν κανονική σερβιετα. Αλλα καποιες ώρες μπορει και να μην εχω. Επισης ειναι μεν κόκκινο αλλα πως να το πω... Ματ κοκκινο χααχαχ εννοω όχι ζωντανό. Τερμα η περιγραφή όμως μην σας πιάσει χειρότερη αναγουλα.

Κατα τα αλλα σήμερα θα χαιρομουν που θα έκλεινα την 9η βδομάδα μου. Αλλα οχι απλα δε χαίρομαι, αλλα δεν ξέρω καν αν πλεον ειμαι ακόμα έγκυος. Ειναι πολυ πολυ ψυχοφθόρο όλο αυτό. Με εχει ρίξει οσο δεν πάει. Δεν μιλάω σε κανεναν.

Εχω να αντιμετωπίσω μεσα μου και τις αιμορραγίες και την εγκυμοσύνη που δεν ξέρω αν παει ή δεν πάει.

Σταμάτησα και να ψάχνω παρόμοιες καταστάσεις και απλά προσπαθώ οσο γίνεται να ξαπλώνω. 

Σε αναμονη τη Δευτέρα που θα πάω στον αλλον γιατρό (αυτον με την ανιψιά για οσες θυμούνται) αλλα αυτος θεωρώ πως δεν θα έχει τοσο καλο υπερηχογραφο. Ειμαι σίγουρη δηλαδή πως έχει παλιό καθώς και ο ιδιος είναι μεγάλος. Αλλά όπως ειπε και ο άντρας μου, τοσες και τόσες πάνε σε τόσους και τόσους γυναικολόγους που δεν έχουν τελευταίας τεχνολογίας υπέρηχο. Τόσο μπέρδεμα όλα...

Είναι ψυχοφθόρο όλο αυτό κοριτσάκι μου.. το ξέρω.. το να μην ξέρεις τι γίνεται και τι σου ξημερώνει... Μην αφήνεις όμως τη σκέψη σου να περιστρέφεται γύρω από αυτό συνέχεια.. ξάπλωσε και κάνε υπομονή.. ναι δεν μπορείς να ψάχνεις συνέχεια.. θα τρελαθείς στο τέλος..! Ασχολησου με κάτι άλλο να περνάει η ώρα.. 

Ναι το θυμάμαι, μήν αγχώνεσαι.. σημασία έχει να σου κάνει κολπικό υπέρηχο, να φανεί καρδιακή λειτουργία ακόμα και αν δεν καταφέρετε να την ακούσετε λόγο μηχανήματος και να είναι υποστηρικτικός ως γιατρός ακόμα και αν δεν έχει εξελιχθεί όπως ευχόμαστε.. δώσε όσο χρόνο χρειάζεται για να είσαι σίγουρη, ακόμα και αν δεν πάρεις τη Δευτέρα σίγουρες απαντήσεις.. 

Κουράγιο κοριτσάκι μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...