Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Χριστουγέννων 24 & Πρωτοχρονιάς 25


Recommended Posts

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Όχι ρε φίλε.... Άλλες 4 γυναίκες... Γιατί ρ γαμωτο... Έκλαιγα και χθες, βουρκωνω και τώρα.. δεν μπορώ ρε συ.. δεν αντέχεται.. τόσο άδικο.. πονάει η ψυχή μου μαζί με όλες τις γυναίκες εκεί έξω... 😭😭😭 Που είναι ο Θεός που δίνει παιδάκια σε ανθρώπους που τα κακοποιούν και εμάς μας κρίνει ανάξιους...;;;; Ίσως φταίνε και οι ορμόνες τώρα... 

Το ίδιο μου λέει και ο άντρας μου από χθες.. να μην συγκρίνω και να μην σκέφτομαι αρνητικά.. να στέλνω θετικά vibes στο σκατουλι εκεί κάτω και πως όλα θα πάνε καλά... Πως όμως;;; Νοιωθω λες και παίζουμε σε ένα άσχημο παιχνίδι ρώσικης ρουλέτας.. δεν ξέρεις ποια θα είναι η επόμενη και αν θα τύχει και σε εσένα... Πως να σκέφτεσαι θετικά..;;; Ειδικά όταν το έχεις περάσει στο παρελθόν... Για την ώρα απλά προσπαθώ να μην σκέφτομαι γενικά.. φοβάμαι όμως πολύ... και είχα αναθαρρησει ρε γαμωτο το τελευταίο διάστημα....😥

Αχχχχχ τι σου κάνει ένα σπορακι μέσα σου.. δηλωμένη άθεη εδώ.. περνάω πλέον από εκκλησία και κάνω το σταυρό μου προσευχόμενη υγιή μωράκια.... Αχχχχχ να βάλει η Παναγίτσα το χεράκι της για όλες μας.... Δεν πρέπει να το ζήσει άλλη γυναίκα ξανά...😥😥 Ξέρω ότι δεν θα "εισακουστώ" αλλά δεν πρέπει να το ζει γυναίκα αυτό... Δυστυχώς όταν δεν είναι τίποτα πλέον στο χέρι σου και δεν ξέρεις που αλλού να στραφείς να πάρεις δύναμη να συνεχίσεις να ελπίζεις για ένα καλύτερο μέλλον το μόνο που μένει είναι η προσευχή σε ένα πιθανό "ανώτερο όν" είτε πιστεύοντας πραγματικά ότι κάποιος υπάρχει και σε προσέχει είτε με τη λογική αντιλαμβάνεσαι την ανθρώπινη ανάγκη αυτή.. η προσευχή πλέον είναι το μόνο που μπορεί να κατευνάσει το φόβο για να συνεχίζεις να ελπίζεις.. μακάρι να καταφέρουμε όλες όσες μείναμε να φτάσουμε στο τέλος με υγιή και τελειόμηνα μωράκια στην αγκαλιά μας.. 🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🤞🤞🤞🤞🤞🤞🤞🤞🤞🤞🤞

όπως τα λες είναι! δυστυχώς δε ξέρει καμιά μας τι μέλλει γενέσθαι και σαφώς, πιστές ή μη, ψάχνουμε μια ανώτερη δύναμη να μας προστατεύει. Είναι εντελώς ανθρώπινο... 💖

εγώ συμφωνώ με τον άντρα σου, κάποτε του έλεγα και του δικού μου ότι η τάδε κοπέλα απ το φόρουμ της συνέβη αυτό, αλλά πλέον δε λέω τίποτα, γιατί έχουν δίκιο, δε μπορούμε να συγκρίνουμε περιπτώσεις, κι ό,τι συνέβη στη μία δεν είναι απαραίτητο ότι θα συμβεί και στην άλλη. Είμαστε εδώ για συμπαράσταση η μία στην άλλη, αυτ΄ός είναι ο στόχος.

Ως πλάνο θετικότητας που λέγαμε, εμένα κορίτσια με βοηθάει πολύ η δουλειά για να ξεχνιέμαι, κι ο σύντροφος μου που έχει αρχίσει εδώ και κάποιες βδομάδες με το δικό του πλάνο να συνδεθεί με το μωράκι μας. Πριν φύγει απ την δουλειά κι όταν γυρνάει του δίνει φιλάκια, και απο προχθές του γράφει νανουρίσματα σε ένα πρόγραμμα ΑΙ 😍 Είναι το δικό του coping mechanism με την ανασφάλεια - στην αρχή τον έκοβα, αλλά πλέον σκέφτομαι γιατί το κάνω αυτό και του κόβω τη χαρά; Και κάπως έτσι έχω παρασυρθεί κι εγώ και το ζω μαζί του πλέον. Είναι το δικό μας πλάνο θετικότητας σ αυτή τη φάση. 

Υ.Γ. Να σημειωσω εδώ ότι στο ξένο φόρουμ, ναι μεν είχαμε 4 απώλειες, αλλά και περίπου 9-10 κορίτσια που πήγαν για υπέρηχο ή αυχενική μοιράστηκαν μαγευτικές εικόνες απ τα μωράκια τους που μας γεμισαν αισιοδοξία, χαρά και μια γλυκιά ανυπομονήσια για τις υπόλοιπες ❤️🌈 Αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχει κι η αισιόδοξη πλευρά, ας μη το ξεχναμε 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 349
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

όπως τα λες είναι! δυστυχώς δε ξέρει καμιά μας τι μέλλει γενέσθαι και σαφώς, πιστές ή μη, ψάχνουμε μια ανώτερη δύναμη να μας προστατεύει. Είναι εντελώς ανθρώπινο... 💖

εγώ συμφωνώ με τον άντρα σου, κάποτε του έλεγα και του δικού μου ότι η τάδε κοπέλα απ το φόρουμ της συνέβη αυτό, αλλά πλέον δε λέω τίποτα, γιατί έχουν δίκιο, δε μπορούμε να συγκρίνουμε περιπτώσεις, κι ό,τι συνέβη στη μία δεν είναι απαραίτητο ότι θα συμβεί και στην άλλη. Είμαστε εδώ για συμπαράσταση η μία στην άλλη, αυτ΄ός είναι ο στόχος.

Ως πλάνο θετικότητας που λέγαμε, εμένα κορίτσια με βοηθάει πολύ η δουλειά για να ξεχνιέμαι, κι ο σύντροφος μου που έχει αρχίσει εδώ και κάποιες βδομάδες με το δικό του πλάνο να συνδεθεί με το μωράκι μας. Πριν φύγει απ την δουλειά κι όταν γυρνάει του δίνει φιλάκια, και απο προχθές του γράφει νανουρίσματα σε ένα πρόγραμμα ΑΙ 😍 Είναι το δικό του coping mechanism με την ανασφάλεια - στην αρχή τον έκοβα, αλλά πλέον σκέφτομαι γιατί το κάνω αυτό και του κόβω τη χαρά; Και κάπως έτσι έχω παρασυρθεί κι εγώ και το ζω μαζί του πλέον. Είναι το δικό μας πλάνο θετικότητας σ αυτή τη φάση. 

Υ.Γ. Να σημειωσω εδώ ότι στο ξένο φόρουμ, ναι μεν είχαμε 4 απώλειες, αλλά και περίπου 9-10 κορίτσια που πήγαν για υπέρηχο ή αυχενική μοιράστηκαν μαγευτικές εικόνες απ τα μωράκια τους που μας γεμισαν αισιοδοξία, χαρά και μια γλυκιά ανυπομονήσια για τις υπόλοιπες ❤️🌈 Αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχει κι η αισιόδοξη πλευρά, ας μη το ξεχναμε 🙏

Έχεις δίκιο κοριτσάκι μου.. και το ξέρω καταβαθος.. απλά είναι δύσκολο να μην ταυτίζεσαι με το πόνο αυτό όταν ειδικά το έχεις ξαναζήσει.. μακάρι να ανήκουμε στην όμορφη πλειοψηφία με υγιή μωράκια και όλα να πάνε κατ'ευχήν...! 🙏🙏🙏🙏

Μπράβο στη στάση του συντρόφου σου! Ναι άστον να το ζήσει όπως θέλει ο ίδιος..! Άστον να σε παρασύρει..! Είναι βάλσαμο αυτή η θετικοτητα.. Εγώ λέω ότι είναι στο κόσμο τους βέβαια που πιστεύουν ότι όλα θα πάνε καλά.. δεν είναι κακό όμως, βοηθάει και εμάς πολύ..! Και ο δικός μου έτσι καρακοσμαρα.. μέσα στην θετική ενέργεια και πως κακώς τα σκέφτομαι.. δεν νοιώθει την αγωνία μου μεν αλλά η στάση του δεν παύει να με βοηθάει.. άγνοια κινδύνου λέγεται.. και την ζηλεύω πολύ... γιατί καταλήγουν να το ζούν περισσότερο από εμάς..!

Υ.Γ. Σας φιλώ! Πάω να δω μια παιδική anime ταινιουλα να ξεχαστω μπας και ευθυμήσω λίγο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ούτε εγω εχω καλα νεα...

Είμαστε 2 εβδομάδες σχεδόν πίσω. Φυσικά ούτε καρδιά ακούσαμε ούτε έμβρυο ειχε σχηματιστεί. Ο γιατρός βέβαια μου ειπε πως εμπειρικά πιστεύει πως ισως παει καλα απο το σχήμα του σάκου. Οτι το σχήμα  που εχει ειναι ενος σακου που ετοιμάζεται να υποδεχτεί και το εμβρυο.

Δεν το πιστεύω καθόλου. Θα ξανα παω σε μια βδομάδα και ειμαι σίγουρη πως παει για παλινδρομη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Tonia. είπε:

Κορίτσια ούτε εγω εχω καλα νεα...

Είμαστε 2 εβδομάδες σχεδόν πίσω. Φυσικά ούτε καρδιά ακούσαμε ούτε έμβρυο ειχε σχηματιστεί. Ο γιατρός βέβαια μου ειπε πως εμπειρικά πιστεύει πως ισως παει καλα απο το σχήμα του σάκου. Οτι το σχήμα  που εχει ειναι ενος σακου που ετοιμάζεται να υποδεχτεί και το εμβρυο.

Δεν το πιστεύω καθόλου. Θα ξανα παω σε μια βδομάδα και ειμαι σίγουρη πως παει για παλινδρομη..

Καλημέρα κοριτσάκι μου..

Κάτσε λίγο βρε παιδί μου.. πόσο είσαι τώρα; Τι υπέρηχο σου έκανε;; Κοιλιακό ή κολπικό;; Έχει σημασία!! Από την κοιλιά φυσικά δεν θα δεί πολλά και δη σε τόσο αρχόμενη κύηση.. Και μετά δεν ξέρουμε τα μηχανήματα του... Μήπως είναι παλιά.. είναι καινούργιος γιατρός.. τι ξέρεις για αυτόν;; Που σε εξέτασε στο ιδιωτικό του ιατρείο;;

Εμένα έτυχε στην προηγούμενη εγκυμοσύνη που έκανα διπλή παρακολούθηση στις 12:00 της ίδιας μέρας, ο ένας γιατρός να μην βλέπει τίποτα και να μου μιλάει για πιθανή αποβολή και μια ώρα μετά ακριβώς στον άλλον γιατρό να ακούμε και καρδούλα!! Ήμουν τότε 6+κάτι.. αν θέλεις να βρω τους υπερήχους να σου πω ακριβώς!! Κολπικό μου είχαν κάνει τότε και οι δύο σκέψου αλλά το μηχάνημα έκανε την διαφορά!! 

Πήγαινε σε έναν γιατρό από τα μεγάλα ιδιωτικά μαιευτήρια που έχουν καλά μηχανήματα να κάνεις έναν υπέρηχο μόνο.. δεν θέλω να πιστέψω κάν ότι δεν θα πάει καλά και σε εσένα.. αρνούμαι να το δεχτώ!!! Όλα θα πάνε καλά!! Παναγίτσα μου βάλε το χεράκι σου!!!! 🙏🙏🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας κορίτσια!! Είχα κ εγώ μέρες να σας γράψω γιατί είμαστε με ίωση εγώ κ η μικρή κ δεν έχω διάθεση καθόλου.. ετοιμάζω κ βαλίτσες για διακοπές κ έχω μείνει πολύ πίσω! 

Πολύ λυπήθηκα για αυτά που διάβασα... εύχομαι ο,τι μα ο,τι καλύτερο την επόμενη φορά.. είναι δύσκολο ακόμα κ να βρω λόγια.. 

Τα υπόλοιπα κορίτσια τι κάνετε? @Θέτις Κ.τι έκανες τελικά με γιατρό? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kallia.Geo είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια!! Είχα κ εγώ μέρες να σας γράψω γιατί είμαστε με ίωση εγώ κ η μικρή κ δεν έχω διάθεση καθόλου.. ετοιμάζω κ βαλίτσες για διακοπές κ έχω μείνει πολύ πίσω! 

Πολύ λυπήθηκα για αυτά που διάβασα... εύχομαι ο,τι μα ο,τι καλύτερο την επόμενη φορά.. είναι δύσκολο ακόμα κ να βρω λόγια.. 

Τα υπόλοιπα κορίτσια τι κάνετε? @Θέτις Κ.τι έκανες τελικά με γιατρό? 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κορίτσι μου! 

Δε κατάφερα να βρω άλλο ραντεβού πριν την αυχενική, οπότε τώρα θα κάνω υπομονή μέχρι τότε. Διατηρώ την πίστη μου στο μωράκι μου και προσπαθώ, πέραν των συμβάντων εδώ, να σκέφτομαι θετικά. Έχω πάρα πολύ δουλειά αυτή τη βδομάδα και την επόμενη που με απορροφά αρκετά μπορώ να πω και πολλές φορές δε το σκέφτομαι καν. 

Έκανα τις προάλλες ένα workshop πλάνου θετικότητας κι έχω βάλει δραστηριότητες στο διάστημα μέχρι τη 1η Ιουλίου που με κάνουν να νιώθω χαρούμενη και ήρεμη. Έλεγε η κοπέλα που έκανε το workshop ότι αν καθόμαστε και μετράμε τις μέρες, αυτό προκαλεί μόνο άγχος και είναι αρκετά ψυχοφθόρο - ο τρόπος που το είπε κάπως με έπεισε και με παρακίνησε. Οπότε προσπαθώ να εναποθέσω τη σκέψη και την ενέργειά μου αλλού για να διατηρώ την ηρεμία μου 🙂

Εσύ πώς είσαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κορίτσι μου! 

Δε κατάφερα να βρω άλλο ραντεβού πριν την αυχενική, οπότε τώρα θα κάνω υπομονή μέχρι τότε. Διατηρώ την πίστη μου στο μωράκι μου και προσπαθώ, πέραν των συμβάντων εδώ, να σκέφτομαι θετικά. Έχω πάρα πολύ δουλειά αυτή τη βδομάδα και την επόμενη που με απορροφά αρκετά μπορώ να πω και πολλές φορές δε το σκέφτομαι καν. 

Έκανα τις προάλλες ένα workshop πλάνου θετικότητας κι έχω βάλει δραστηριότητες στο διάστημα μέχρι τη 1η Ιουλίου που με κάνουν να νιώθω χαρούμενη και ήρεμη. Έλεγε η κοπέλα που έκανε το workshop ότι αν καθόμαστε και μετράμε τις μέρες, αυτό προκαλεί μόνο άγχος και είναι αρκετά ψυχοφθόρο - ο τρόπος που το είπε κάπως με έπεισε και με παρακίνησε. Οπότε προσπαθώ να εναποθέσω τη σκέψη και την ενέργειά μου αλλού για να διατηρώ την ηρεμία μου 🙂

Εσύ πώς είσαι; 

Μπράβο σου !! Καλά κάνεις και το βλέπεις έτσι 🥰 θα δεις , θα πάνε όλα καλά!! Δεν είναι μόνο η μία πλευρά,  είναι πάντα  κ η άλλη ! 

Εγώ καλά είμαι,  πολύ ήρεμη πλέον και με λιγότερες αναγούλες!! Τώρα θα πάω σε ένα μήνα στο γιατρό,  αλλά περιμένω πως κ πως να το νιώσω! Κάθομαι στο κρεβάτι κ περιμένω να νιώσω κάτι χαχχαχα 

Στέλνω τη θετική μου ενέργεια και μια μεγάλη αγκαλιά !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, δεν σας γράφω εδώ για να μην σας αγχωνω παραπάνω και σας ρίχνω γιατί ξέρω πόσο αγχωμενες είστε. Ωστόσο, επειδή συνέβη σε εμένα και σε άλλες κοπέλες δεν σημαίνει ότι θα συμβεί και σε εσάς. Εξάλλου, εννοείται όπως λέει η @Kallia.Geo υπάρχει και η άλλη πλευρά, και εγώ την βλέπω στο χαμόγελο της κορούλας μου. Να μην σταματάτε λεπτό να ελπίζετε, και εγώ θα προσεύχομαι για εσάς, να φέρετε στον κόσμο τελειομηνα και υγιή μωράκια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Κορίτσια μου, δεν σας γράφω εδώ για να μην σας αγχωνω παραπάνω και σας ρίχνω γιατί ξέρω πόσο αγχωμενες είστε. Ωστόσο, επειδή συνέβη σε εμένα και σε άλλες κοπέλες δεν σημαίνει ότι θα συμβεί και σε εσάς. Εξάλλου, εννοείται όπως λέει η @Kallia.Geo υπάρχει και η άλλη πλευρά, και εγώ την βλέπω στο χαμόγελο της κορούλας μου. Να μην σταματάτε λεπτό να ελπίζετε, και εγώ θα προσεύχομαι για εσάς, να φέρετε στον κόσμο τελειομηνα και υγιή μωράκια!!

Κορίτσι μου γλυκό σου εύχομαι τα καλύτερα σύντομα! Να παίρνεις αγκαλιά τη μπέμπα σου να τα γλυκαίνει όλα! Και μη δώσεις καμία μα καμία αξία σε κανέναν! ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

Κορίτσια μου, δεν σας γράφω εδώ για να μην σας αγχωνω παραπάνω και σας ρίχνω γιατί ξέρω πόσο αγχωμενες είστε. Ωστόσο, επειδή συνέβη σε εμένα και σε άλλες κοπέλες δεν σημαίνει ότι θα συμβεί και σε εσάς. Εξάλλου, εννοείται όπως λέει η @Kallia.Geo υπάρχει και η άλλη πλευρά, και εγώ την βλέπω στο χαμόγελο της κορούλας μου. Να μην σταματάτε λεπτό να ελπίζετε, και εγώ θα προσεύχομαι για εσάς, να φέρετε στον κόσμο τελειομηνα και υγιή μωράκια!!

Αχχχχχ βρε κοριτσάκι μου... Και εγώ αποφεύγω να σε κάνω tag σε αυτό το τοπικ για να μην σου προκαλώ περισσότερο πόνο.. τι δύναμη ψυχής έχεις για να έρχεσαι να μας γράφεις για να μας δώσεις κουράγιο.. παρακαλάω και προσεύχομαι να κλείσει αυτός ο κύκλος του βαναυσου και άδικου αυτού πόνου εδώ.. να είσαι η τελευταία θεέ μου... καμία γυναίκα να μην το ζήσει ξανά... να πάνε όλα κατ'ευχήν με υγιή και τελειόμηνα μωράκια σε όλες μας και σύντομα η Παναγίτσα μας να σε ευλογήσει με ένα ακόμα υγιές θαυματακι στην αγκαλιά σου..! Πάρε αγκαλιά την κορούλα σου.. πάρε δύναμη από το θαύμα που έχεις ήδη στη ζωή σου.. και σίγουρα όταν μαζέψεις τα κομμάτια σου και είσαι έτοιμη, θα έρθει και το αδερφάκι..! Έχεις όλη την αγάπη μου... Κουράγιο κοριτσάκι μου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kiddo μακαρι να ήταν έτσι. Αλλα δεν είναι. Ήταν κολπικός υπέρηχος. Ο γιατρός που πήγα χθές, κάνει και τους μεγάλους υπερήχους είναι δηλαδή και εμβρυολογος οπότε θεωρώ πως θα εχει καλό μηχάνημα. Το ιατρείο του εξάλλου, πρεπει να το εχει καμια 5ετια.

Αυτο που περιγράφεις το εχω ζησει κι εγω στο τελευταίο παιδι μου. Ειχα παει σε εναν γιατρό που ακουγα καλά λόγια, φουλ στην αναγουλα δεν μπορουσα να σταθω και μου λεει πως βλεπει εναν αδιο σακο. 2 ημερες μετα παω στον γιατρό μου και βλέπουμε και έμβρυο.

Αυτος χθες, ήταν αισιόδοξος. Μου ειπε ότι υπάρχει πιθανότητα να μην προχωρήσει αλλα εμπειρικα μου εδειξε το σχημα του σάκου και μου λεει , "μιλώντας εμπειρικά, πιστεύω πως θα προχωρήσει και πως το σχήμα που έχει ο σακος μου, είναι σχήμα που ετοιμάζεται να υποδεχτεί και έμβρυο."

Αλλα δεν το πιστεύω. Είμαι απόλυτα σίγουρη πως θα παλλινδρομησει ή ηδη εχει γίνει. Το ξερω, το νιωθω , το διαισθανομαι. Τουλάχιστον χθες, δεν μπορούσα ουτε να κλάψω και όλη αυτή η ένταση μου χτυπησε σε δυνατό πονοκέφαλο. Σήμερα ομως καταφερα να ξεσπασω και σε κλάμα. Ξερω θα μου πειτε πως εχω αλλα 3 θαυματακια διπλα μου και δεν πειράζει. Ομως οσα παιδια και να εχεις η απώλεια αυτη πονάει.

Το αγάπησα, του μιλούσα, του εγραψα και γραμματα, το οραματιστηκα. Τέλος πάντων. Την αλλη Τέταρτη πλεον θα το ξέρω και επίσημα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Tonia. είπε:

@Kiddo μακαρι να ήταν έτσι. Αλλα δεν είναι. Ήταν κολπικός υπέρηχος. Ο γιατρός που πήγα χθές, κάνει και τους μεγάλους υπερήχους είναι δηλαδή και εμβρυολογος οπότε θεωρώ πως θα εχει καλό μηχάνημα. Το ιατρείο του εξάλλου, πρεπει να το εχει καμια 5ετια.

Αυτο που περιγράφεις το εχω ζησει κι εγω στο τελευταίο παιδι μου. Ειχα παει σε εναν γιατρό που ακουγα καλά λόγια, φουλ στην αναγουλα δεν μπορουσα να σταθω και μου λεει πως βλεπει εναν αδιο σακο. 2 ημερες μετα παω στον γιατρό μου και βλέπουμε και έμβρυο.

Αυτος χθες, ήταν αισιόδοξος. Μου ειπε ότι υπάρχει πιθανότητα να μην προχωρήσει αλλα εμπειρικα μου εδειξε το σχημα του σάκου και μου λεει , "μιλώντας εμπειρικά, πιστεύω πως θα προχωρήσει και πως το σχήμα που έχει ο σακος μου, είναι σχήμα που ετοιμάζεται να υποδεχτεί και έμβρυο."

Αλλα δεν το πιστεύω. Είμαι απόλυτα σίγουρη πως θα παλλινδρομησει ή ηδη εχει γίνει. Το ξερω, το νιωθω , το διαισθανομαι. Τουλάχιστον χθες, δεν μπορούσα ουτε να κλάψω και όλη αυτή η ένταση μου χτυπησε σε δυνατό πονοκέφαλο. Σήμερα ομως καταφερα να ξεσπασω και σε κλάμα. Ξερω θα μου πειτε πως εχω αλλα 3 θαυματακια διπλα μου και δεν πειράζει. Ομως οσα παιδια και να εχεις η απώλεια αυτη πονάει.

Το αγάπησα, του μιλούσα, του εγραψα και γραμματα, το οραματιστηκα. Τέλος πάντων. Την αλλη Τέταρτη πλεον θα το ξέρω και επίσημα...

Λυπάμαι κοριτσάκι μου.. προσπάθησα πολύ να σκεφτώ όλα τα πιθανά σενάρια και αυτό γιατί το έχω ζήσει.. παρόλα αυτά εγώ θα συνεχίσω να ελπίζω για εσένα και να σκέφτομαι αισιόδοξα.. ίσως είναι και εγωιστικό, αρνούμαι όμως να το δω απαισιόδοξα και αυτό γιατί στέκομαι στην άποψη του γιατρού που σε είδε.. αν ήταν όλα καταδικασμένα θα στο έλεγε ο ίδιος, δεν θα είχε λόγο να σου το "χρυσωσει" που λέμε.. για αυτούς είμαστε άλλη μια περίπτωση, άλλη μια στατιστική απώλεια.. μπορεί να είναι καθυστερημένη εμφύτευση μπορεί την επόμενη εβδομάδα να πάς και να είναι όλα καλά..! Είναι πολύ συνηθισμένο κάποια εμβρυακια να μένουν πίσω και όμως να εξελίσσονται όλα καλά..! Σε ακούω να περιγράφεις τη κατάσταση σάν ήδη καταδικασμένη και να το έχεις ήδη χάσει.. σε παρακαλώ, δώστου μια ευκαιρία.. ναι μεν κράτα μικρό καλάθι.. και συμμερίζομαι την επιφυλακτικότητα, έτσι θα ήμουν και εγώ και ναι μπορεί όλα τα πιθανά σενάρια να υπάρχουν αυτή τη στιγμή αλλά μην το απορρίπτεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει..! Ούτε ο ίδιος ο γιατρός δεν μπορεί να το ξέρει.. δώστου μια ευκαιρία και στείλε θετική ενέργεια στη κοιλίτσα σου.. πάρε τα παιδάκια σου αγκαλίτσα να σου δώσουν δύναμη και ελπίδα και μακάρι το σπορακι σου να κάνει την ανατροπή..!! Είσαι στις σκέψεις και στις προσευχές μου γλυκιά μου... Προσεύχομαι να βάλει η Παναγίτσα το χεράκι της και να εκπλαγείς ευχάριστα.. 🙏🙏🙏🙏 Όποια και να είναι η εξέλιξη, είμαστε εδώ για εσένα..! ❤️❤️❤️❤️❤️

P.S. ο πόνος είναι πόνος και η απώλεια αυτή πολύ σκληρή.. είτε είναι το 4ο παιδάκι σου είτε το 1ο.. η μόνη διαφορά είναι ότι θα έχεις όπως και να έχει τα 3 θαυματακια σου να σου γεμίζουν την αγκαλιά για να απαλύνουν κάπως το πόνο αυτό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Λυπάμαι κοριτσάκι μου.. προσπάθησα πολύ να σκεφτώ όλα τα πιθανά σενάρια και αυτό γιατί το έχω ζήσει.. παρόλα αυτά εγώ θα συνεχίσω να ελπίζω για εσένα και να σκέφτομαι αισιόδοξα.. ίσως είναι και εγωιστικό, αρνούμαι όμως να το δω απαισιόδοξα και αυτό γιατί στέκομαι στην άποψη του γιατρού που σε είδε.. αν ήταν όλα καταδικασμένα θα στο έλεγε ο ίδιος, δεν θα είχε λόγο να σου το "χρυσωσει" που λέμε.. για αυτούς είμαστε άλλη μια περίπτωση, άλλη μια στατιστική απώλεια.. μπορεί να είναι καθυστερημένη εμφύτευση μπορεί την επόμενη εβδομάδα να πάς και να είναι όλα καλά..! Είναι πολύ συνηθισμένο κάποια εμβρυακια να μένουν πίσω και όμως να εξελίσσονται όλα καλά..! Σε ακούω να περιγράφεις τη κατάσταση σάν ήδη καταδικασμένη και να το έχεις ήδη χάσει.. σε παρακαλώ, δώστου μια ευκαιρία.. ναι μεν κράτα μικρό καλάθι.. και συμμερίζομαι την επιφυλακτικότητα, έτσι θα ήμουν και εγώ και ναι μπορεί όλα τα πιθανά σενάρια να υπάρχουν αυτή τη στιγμή αλλά μην το απορρίπτεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει..! Ούτε ο ίδιος ο γιατρός δεν μπορεί να το ξέρει.. δώστου μια ευκαιρία και στείλε θετική ενέργεια στη κοιλίτσα σου.. πάρε τα παιδάκια σου αγκαλίτσα να σου δώσουν δύναμη και ελπίδα και μακάρι το σπορακι σου να κάνει την ανατροπή..!! Είσαι στις σκέψεις και στις προσευχές μου γλυκιά μου... Προσεύχομαι να βάλει η Παναγίτσα το χεράκι της και να εκπλαγείς ευχάριστα.. 🙏🙏🙏🙏 Όποια και να είναι η εξέλιξη, είμαστε εδώ για εσένα..! ❤️❤️❤️❤️❤️

P.S. ο πόνος είναι πόνος και η απώλεια αυτή πολύ σκληρή.. είτε είναι το 4ο παιδάκι σου είτε το 1ο.. η μόνη διαφορά είναι ότι θα έχεις όπως και να έχει τα 3 θαυματακια σου να σου γεμίζουν την αγκαλιά για να απαλύνουν κάπως το πόνο αυτό...

Σ'ευχαριστώ παρα πολυ για τα λογια σου!! Ειναι βαλσαμο σε τέτοιες δύσκολες στιγμές να βρίσκεις παρηγοριά απο έναν άγνωστο. Και επειδη περνάει τις ιδιες αγωνιες με εσενα , ξερει ... Ξερει τι θα πει.

Σ'ευχαριστώ.

Δυστυχώς πριν λιγη ωρα βρηκα και καφε πυκτο αιμα στο εσώρουχο. Εβαλα σερβιετακι και περιμένω πως θα εξελιχθεί... Έχει τελειώσει. Το ξερω καλα. Δυστυχώς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου διάβασα τα όσα συνέβησαν και λυπάμαι τόσο πολύ.... @Elli13 είναι τόσο άδικο καρδούλα μου, ότι και να σου πω δε φτάνει.... Εύχομαι να βρεις δύναμη και κουράγιο και κάποια στιγμή να το ξεπεράσεις (όσο βέβαια γίνεται).

@Tonia. μου σε έχει πάρει από κάτω και σε καταλαβαίνω... εύχομαι όμως ολόψυχα τις επόμενες μέρες ο γιατρός σου να  σε διαψεύσει κορίτσι μου γλυκό.

Στέλνω και στις δυο μια αγκαλιά και όλη τη στήριξη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/6/2024 at 7:41 ΜΜ, ο/η Kiddo είπε:

Τα υπόλοιπα κορίτσια πως είστε;;; 

@Tonia.??? @Ελενη βιδ???? @Kate1992???  @lilly1984??? 

Εμένα μου έστειλε σήμερα η ενδοκρινολόγος εξετάσεις θυροειδή και καμπύλη ζαχάρου.. σκέφτομαι μετά την αυχενική να πάω να τα κάνω.. 😳

Κορίτσια μου εγώ έχω ευχάριστα νέα από την αυχενική μου και το NIPT, αλλά πραγματικά έχω στεναχωρηθεί απίστευτα με τα κορίτσια μας που ζορίζονται τόσο. Παρ' όλη τη δυσκολία της κατάστασης, οφείλουμε να κρατάμε την αισιοδοξία μας και τη θετική μας διάθεση γιατί όπως φαίνεται το ταξίδι της μητρότητας είναι γεμάτο εμπόδια και δυσκολίες.

Προσπαθώ να κρατήσω τα θετικά και να σας πω ότι η αυχενική μου ήταν όπως πρέπει, το NIPT που κάναμε ήταν το πιο πλήρες και δεν έδειξε κανένα πρόβλημα στα γονίδια του μωρού και ο κίνδυνος για προεκλαμψία είναι χαμηλός. Το μόνο που ανησύχησε λίγο το γιατρό μου ήταν το μήκος του τραχήλου (29,9 χιλιοστά) και θέλει να με δει ο ίδιος διακολπικά (την αυχενική την έκανα σε ειδικό εμβρυομητρικό) για να βεβαιωθούμε αν υπάρχει πρόβλημα ή όχι. Μου είπε ότι δεν είναι και μικρός ο τράχηλος αλλά δεν είναι και "χορταστικός" και γενικά αυτό αυξάνει τον κίνδυνο προωρότητας.... Τη Πέμπτη θα ξέρουμε και ελπίζω να πάρω καλά νέα και να μην κινδυνεύουμε από κάτι τέτοιο γιατί με τρομάζει πολύ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/6/2024 at 10:48 ΠΜ, ο/η Kate1992 είπε:

Κορίτσια μ καλημέρα κ από μένα!!! Έγω χθες είχα μια εφιαλτική μέρα!!! Εκανα εμετούς συνεχεια! Ο, τι έτρωγα το έβγαζα!!! Δν ξέρω αν εσάς μειώθηκαν τ συμπτώματα, κ γώ έτσι νόμιζα ότι τα πρωινά πλέον ήμουν καλά και το απόγευμα με έπιανε! Χθες με διέψευσε πανηγυρικά!!! Νιώθω ότι δν θ σταματήσουν ποτέ Παναγία μ!!! Σε αλλά νέα τη Πέμπτη θ πάω στο γιατρό τον ιδιωτικό ν κάνουμε υπέρηχο γιατί κ ο σύζυγος έχει 20 μέρες και ν δει το μπουρμπουληθρακι ! Και έκλεισα και αυχενική διαφάνεια για 1 Ιουλίου το πρωί 9 η ώρα γ να μπορεί ν είναι κ ο σύζυγος εδώ μιας κ μετά φεύγει για ταξίδι μια βδομάδα ! Αχ κορίτσια τις μέρες π ήταν εδώ ο άντρας μ ήμουν καλά! Με το που έφυγε χθες δεινοπάθησα! Σήμερα αύριο περιμένω και τις εξετάσεις της θρομβοφιλιας! Σήμερα νιώθω τρομερή εξάντληση ! Χθες το στομαχι μιυ όλη μέρα ήταν άδειο! Ευτυχώς μπόρεσα κ κράτησα το τ4 και το Σαλοσπίρ τ βράδυ! Όλα τ αλλά φιλισιν β12 d3 τ εκανα εμετο ! Ούτε το χάπι γ τον εμετο δν μπορούσα ν πάρω χθες ! 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

@Elli13 είναι σίγουρη πως όλα θ είναι τέλεια κ το μικρακι σου θ σε χαιρετάει η και θα σε μουντζώνει μπας και στρώσεις χαρακτήρα 😂😂😂😍 πίστεψε σε αυτό το μικρό πλασματάκι ! Ήρθε γ ν μείνει 😍😍😍 περιμένουμε νέα σ 🧿

@Θέτις Κ.σ μου αγαπημένη μ μαζί πάμε εμείς σε όλα! Αυχενική την ίδια μέρα έχουμε! Όλα καλά θ πάνε !!! 😍😍

Κορίτσι μου και εγώ τα ίδια ακριβώς, σε ποια εβδομάδα είσαι??? Εγώ από εβδομάδα 7 έως 11 όπως λες δεν μπορούσα ούτε τα nuperal για τον εμετό να κρατήσω..... Τραγικό! Κάνε υπομονή, εγώ τώρα είμαι στη 12η εβδομάδα και έχω αρχίσει να νιώθω καλύτερα (με τα αντιεμετικά χάπια πάντα)! Επίσης προσπάθησε να τρως μπουκίτσες από στεγνό φαγητό κάθε τόσο, να μην είναι άδειο το στομάχι σου γιατί τότε είναι που κάνει συσπάσεις και ζούμε σκηνές από τον "Εξορκιστή"🤢Υπομονή γλυκιά μου!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Tonia. είπε:

Σ'ευχαριστώ παρα πολυ για τα λογια σου!! Ειναι βαλσαμο σε τέτοιες δύσκολες στιγμές να βρίσκεις παρηγοριά απο έναν άγνωστο. Και επειδη περνάει τις ιδιες αγωνιες με εσενα , ξερει ... Ξερει τι θα πει.

Σ'ευχαριστώ.

Δυστυχώς πριν λιγη ωρα βρηκα και καφε πυκτο αιμα στο εσώρουχο. Εβαλα σερβιετακι και περιμένω πως θα εξελιχθεί... Έχει τελειώσει. Το ξερω καλα. Δυστυχώς...

Καλημέρα κοριτσάκι μου.. πως είσαι τώρα;; Πως εξελίχθηκε το αίμα το βράδυ;; Το ξέρεις ότι το καφέ είναι παλιό αίμα, είναι πολύ συνηθισμένο και συνήθως δεν σημαίνει τίποτα απολύτως..! Πολύ συνηθισμένο είναι δε και μετά τον υπέρηχο επειδή ήταν κολπικός, με την πίεση στο τράχηλο να απελευθερώθηκε κάποιο συσσωρευμένο παλιό αίμα.. μπορεί από την εμφύτευση, μπορεί απο αγγειακια που σπάνε όσο μεγαλώνει ο σάκος του μωρού και εισχωρεί πιο βαθιά στα τοιχώματα της μήτρας.. Μη συγκρίνεις με την Έλλη μας.. το πιθανότερο και στην ίδια να μην είχε καμία συσχέτιση με το ότι σταμάτησε η καρδούλα του μωρού.. αν σταμάτησε το αίμα το βράδυ ή μειώθηκε κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι τίποτα περισσότερο από αυτά που σου περιγράφω.. πάρε το γιατρό σου ένα τηλέφωνο σήμερα και πες του τα.. μπορεί να σου δώσει κάτι για επιπλέον για στήριξη της κύησης...

Το ίδιο πεπεισμένη ήμουν και εγώ την προπερασμένη Δευτέρα και όμως ήταν του μυαλού μου ο πανικός που με κατέκλυσε και δεν μπορούσα να σκεφτώ καθόλου λογικά.. αν ο γιατρός σου με την εμπειρία και τις γνώσεις του κρατάει μια αισιόδοξη στάση, δεν έχεις λόγο εσύ να το απορρίπτεις.. δώστου μια ευκαιρία... Προσευχή σου στην Παναγίτσα μας να ευλογήσει αυτό το σπορακι και με ψυχραιμία θα φανεί ότι και αν είναι να γίνει την Τετάρτη.. 🤞🤞🤞🤞

Είμαστε εδώ ότι και αν χρειάζεται να βγάλεις από μέσα σου, να ξαλαφρώσει η ψυχούλα σου.. ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η lilly1984 είπε:

Κορίτσια μου εγώ έχω ευχάριστα νέα από την αυχενική μου και το NIPT, αλλά πραγματικά έχω στεναχωρηθεί απίστευτα με τα κορίτσια μας που ζορίζονται τόσο. Παρ' όλη τη δυσκολία της κατάστασης, οφείλουμε να κρατάμε την αισιοδοξία μας και τη θετική μας διάθεση γιατί όπως φαίνεται το ταξίδι της μητρότητας είναι γεμάτο εμπόδια και δυσκολίες.

Προσπαθώ να κρατήσω τα θετικά και να σας πω ότι η αυχενική μου ήταν όπως πρέπει, το NIPT που κάναμε ήταν το πιο πλήρες και δεν έδειξε κανένα πρόβλημα στα γονίδια του μωρού και ο κίνδυνος για προεκλαμψία είναι χαμηλός. Το μόνο που ανησύχησε λίγο το γιατρό μου ήταν το μήκος του τραχήλου (29,9 χιλιοστά) και θέλει να με δει ο ίδιος διακολπικά (την αυχενική την έκανα σε ειδικό εμβρυομητρικό) για να βεβαιωθούμε αν υπάρχει πρόβλημα ή όχι. Μου είπε ότι δεν είναι και μικρός ο τράχηλος αλλά δεν είναι και "χορταστικός" και γενικά αυτό αυξάνει τον κίνδυνο προωρότητας.... Τη Πέμπτη θα ξέρουμε και ελπίζω να πάρω καλά νέα και να μην κινδυνεύουμε από κάτι τέτοιο γιατί με τρομάζει πολύ....

Άντε Παναγίτσα μου επιτέλους και μερικά ευχάριστα νέα!!! Αμήν!! Όλα καλά!!! Μπράβο!!! Που είσαι βρε κοριτσάκι μου με τόσο καλά νέα και δε μας τα λες λίγο να πάρουμε τα πάνω μας..;;! 

Μπράβο κοριτσάκι μου!!! Πολύ χάρηκα για εσένα!! Φτου φτου φτου το σπορακι σου υγιές και τελειομηνο να έρθει στην αγκαλιά σου!! 

Και ο τράχηλος καλός μου φαίνεται αλλά σίγουρα θα πρέπει να το παρακολουθείτε για να μην ξεφύγει τίποτα και έχουμε άλλα..! Σε εμένα που το μέτρησε ο γιατρός 11η εβδομάδα ήταν 3,49cm ή αλλιώς 34,9 χιλιοστά.. εσύ είσαι ελάχιστα κάτω από το 3 που το έχουν ως ιδανικό, οπότε δεν πιστεύω ότι υπάρχει έντονος λόγος ανησυχίας.. απλά θέλει παρακολούθηση..

Νιπτ γιατί έκανες;; Στο πρότειναν για κάποιο λόγο;; Σε ρωτάω γιατί δεν ξέρω αν θα έπρεπε να κάνω και εγώ.. μου το προτείνουν φίλες μου αλλά εφόσον δεν μου έχει πει κάτι ο γιατρός μου, θα περιμένω τα αποτελέσματα της αυχενικής αν πρώτα ο Θεός είναι όλα καλά και το μωράκι ακόμα υπάρχει.. και αν κρίνει ο γιατρός απαραίτητη την εξέταση να την κάνω..

Εντωμεταξυ αν βγήκαν και τα αποτελέσματα της νιπτ.. πότε κάνατε την αυχενική;;; Βρε κορίτσια μόνο εμένα με έχει βάλει τόσο αργά...;;; 13η θα είμαι την επόμενη εβδομάδα.. είμαι να σκάσω!! Και με όλα αυτά τις τελευταίες μέρες με έχει πιάσει μια αγωνία...😓

Και τώρα έτσι λίγο για να γελάσουμε κιόλας.. εσύ τώρα με την νιπτ, πρέπει να μάθατε και φύλο!!!! Μάθατε ή θα το αφήσετε για αργότερα σε κανά babyshower ή και άλλες τέτοιες μοντέρνες αμερικανιες;; 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Άντε Παναγίτσα μου επιτέλους και μερικά ευχάριστα νέα!!! Αμήν!! Όλα καλά!!! Μπράβο!!! Που είσαι βρε κοριτσάκι μου με τόσο καλά νέα και δε μας τα λες λίγο να πάρουμε τα πάνω μας..;;! 

Μπράβο κοριτσάκι μου!!! Πολύ χάρηκα για εσένα!! Φτου φτου φτου το σπορακι σου υγιές και τελειομηνο να έρθει στην αγκαλιά σου!! 

Και ο τράχηλος καλός μου φαίνεται αλλά σίγουρα θα πρέπει να το παρακολουθείτε για να μην ξεφύγει τίποτα και έχουμε άλλα..! Σε εμένα που το μέτρησε ο γιατρός 11η εβδομάδα ήταν 3,49cm ή αλλιώς 34,9 χιλιοστά.. εσύ είσαι ελάχιστα κάτω από το 3 που το έχουν ως ιδανικό, οπότε δεν πιστεύω ότι υπάρχει έντονος λόγος ανησυχίας.. απλά θέλει παρακολούθηση..

Νιπτ γιατί έκανες;; Στο πρότειναν για κάποιο λόγο;; Σε ρωτάω γιατί δεν ξέρω αν θα έπρεπε να κάνω και εγώ.. μου το προτείνουν φίλες μου αλλά εφόσον δεν μου έχει πει κάτι ο γιατρός μου, θα περιμένω τα αποτελέσματα της αυχενικής αν πρώτα ο Θεός είναι όλα καλά και το μωράκι ακόμα υπάρχει.. και αν κρίνει ο γιατρός απαραίτητη την εξέταση να την κάνω..

Εντωμεταξυ αν βγήκαν και τα αποτελέσματα της νιπτ.. πότε κάνατε την αυχενική;;; Βρε κορίτσια μόνο εμένα με έχει βάλει τόσο αργά...;;; 13η θα είμαι την επόμενη εβδομάδα.. είμαι να σκάσω!! Και με όλα αυτά τις τελευταίες μέρες με έχει πιάσει μια αγωνία...😓

Και τώρα έτσι λίγο για να γελάσουμε κιόλας.. εσύ τώρα με την νιπτ, πρέπει να μάθατε και φύλο!!!! Μάθατε ή θα το αφήσετε για αργότερα σε κανά babyshower ή και άλλες τέτοιες μοντέρνες αμερικανιες;; 🤪

P.S. και εμένα πιστοποιημένος εμβρυομητρικος θα μου κάνει την εξέταση, αλλά θα είναι εκεί και ο δικός μου ο γιατρός.. ήθελα να κλείσω και δεύτερη αυχενική σε έναν συγκεκριμένο εμβρυομητρικο αλλά θα έλειπε σε συνέδριο στην Λισαβόνα.. οπότε αρκουμαι τώρα σε αυτή και αν ω μη γένοιτο χρειαστεί κάτι παραπάνω το βλέπουμε τότε..

@Kallia.Geo εσάς αλήθεια στην αυχενική σας είπαν φύλο ή ήταν νωρίς;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

Άντε Παναγίτσα μου επιτέλους και μερικά ευχάριστα νέα!!! Αμήν!! Όλα καλά!!! Μπράβο!!! Που είσαι βρε κοριτσάκι μου με τόσο καλά νέα και δε μας τα λες λίγο να πάρουμε τα πάνω μας..;;! 

Μπράβο κοριτσάκι μου!!! Πολύ χάρηκα για εσένα!! Φτου φτου φτου το σπορακι σου υγιές και τελειομηνο να έρθει στην αγκαλιά σου!! 

Και ο τράχηλος καλός μου φαίνεται αλλά σίγουρα θα πρέπει να το παρακολουθείτε για να μην ξεφύγει τίποτα και έχουμε άλλα..! Σε εμένα που το μέτρησε ο γιατρός 11η εβδομάδα ήταν 3,49cm ή αλλιώς 34,9 χιλιοστά.. εσύ είσαι ελάχιστα κάτω από το 3 που το έχουν ως ιδανικό, οπότε δεν πιστεύω ότι υπάρχει έντονος λόγος ανησυχίας.. απλά θέλει παρακολούθηση..

Νιπτ γιατί έκανες;; Στο πρότειναν για κάποιο λόγο;; Σε ρωτάω γιατί δεν ξέρω αν θα έπρεπε να κάνω και εγώ.. μου το προτείνουν φίλες μου αλλά εφόσον δεν μου έχει πει κάτι ο γιατρός μου, θα περιμένω τα αποτελέσματα της αυχενικής αν πρώτα ο Θεός είναι όλα καλά και το μωράκι ακόμα υπάρχει.. και αν κρίνει ο γιατρός απαραίτητη την εξέταση να την κάνω..

Εντωμεταξυ αν βγήκαν και τα αποτελέσματα της νιπτ.. πότε κάνατε την αυχενική;;; Βρε κορίτσια μόνο εμένα με έχει βάλει τόσο αργά...;;; 13η θα είμαι την επόμενη εβδομάδα.. είμαι να σκάσω!! Και με όλα αυτά τις τελευταίες μέρες με έχει πιάσει μια αγωνία...😓

Και τώρα έτσι λίγο για να γελάσουμε κιόλας.. εσύ τώρα με την νιπτ, πρέπει να μάθατε και φύλο!!!! Μάθατε ή θα το αφήσετε για αργότερα σε κανά babyshower ή και άλλες τέτοιες μοντέρνες αμερικανιες;; 🤪

Μου πήραν αίμα την προηγούμενη τετάρτη για το νιπτ και τη Δευτέρα έκανα την αυχενική. Την Τρίτη βγήκαν και της νιπτ. Αν εξαιρέσεις το υψηλό κόστος, είναι μια εξέταση που γίνεται χωρίς κίνδυνο για το μωράκι και σου λέει με μεγαλύτερη σιγουριά τις πιθανότητες κάτι να μην πηγαίνει καλά, γι αυτό και το κάναμε, γενικά είμαστε πολύ της πρόληψης.

Περιμένουμε ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!! Χαρήκαμε πάρα πολύ όλοι και ανυπομονώ να περάσει ο καιρός να αρχίσω να ετοιμάζω πραγματάκια!!!

Για το θέμα του τραχ'ηλου κορίτσι μου, μακάρι αυτό θέλω κι εγώ, να είναι όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η lilly1984 είπε:

Μου πήραν αίμα την προηγούμενη τετάρτη για το νιπτ και τη Δευτέρα έκανα την αυχενική. Την Τρίτη βγήκαν και της νιπτ. Αν εξαιρέσεις το υψηλό κόστος, είναι μια εξέταση που γίνεται χωρίς κίνδυνο για το μωράκι και σου λέει με μεγαλύτερη σιγουριά τις πιθανότητες κάτι να μην πηγαίνει καλά, γι αυτό και το κάναμε, γενικά είμαστε πολύ της πρόληψης.

Περιμένουμε ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!! Χαρήκαμε πάρα πολύ όλοι και ανυπομονώ να περάσει ο καιρός να αρχίσω να ετοιμάζω πραγματάκια!!!

Για το θέμα του τραχ'ηλου κορίτσι μου, μακάρι αυτό θέλω κι εγώ, να είναι όλα καλά!

Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!! 🎊🎉💃💃🎉🎊 Το πρώτο κοριτσάκι!!!!! Με το καλό!!!! 😍😍😍😍😍😍 Αχ μπράβο βρε παιδιά!! Με το καλό να την κρατήσετε στην αγκαλιά σας υγιέστατη!!! ❤️❤️❤️❤️❤️🙏🙏🙏❤️❤️❤️ Πολύ χάρηκα!!!!

Μωρέ τη ξέρω τη νιπτ... Απλά σκέφτομαι ότι αν υπάρχει κάτι στην αυχενική (φτου φτου μακριά από εμάς!!) να έκανα καλύτερα λήψη τροφοβλάστης ή ανάλογα και αμνιοπαρακέντηση αργότερα.. γιατί και η νιπτ στατιστικές πιθανότητες δίνει.. δηλαδή αν δεν υπάρχει ο παράγοντας ηλικίας για να πεις ότι θα το κάνεις έξτρα της αυχενικής για να είσαι πιο σίγουρος, δεν βλέπω το λόγο να δώσω τα λεφτά.. γιατί και τα 700€ πάνω κάτω, δεν είναι αμελητέο ποσό για στατιστικές πιθανότητες ειδικά όταν δεν περισσεύουν.. αυτά τώρα δικές μου σκέψεις.. πως το βλέπω εγώ.. αν βέβαια μου πει ο γιατρός να την κάνω, θα την κάνω..!! Για αυτό σε ρώτησα αν υπήρχε συγκεκριμένος λόγος που την κάνατε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!! 🎊🎉💃💃🎉🎊 Το πρώτο κοριτσάκι!!!!! Με το καλό!!!! 😍😍😍😍😍😍 Αχ μπράβο βρε παιδιά!! Με το καλό να την κρατήσετε στην αγκαλιά σας υγιέστατη!!! ❤️❤️❤️❤️❤️🙏🙏🙏❤️❤️❤️ Πολύ χάρηκα!!!!

Μωρέ τη ξέρω τη νιπτ... Απλά σκέφτομαι ότι αν υπάρχει κάτι στην αυχενική (φτου φτου μακριά από εμάς!!) να έκανα καλύτερα λήψη τροφοβλάστης ή ανάλογα και αμνιοπαρακέντηση αργότερα.. γιατί και η νιπτ στατιστικές πιθανότητες δίνει.. δηλαδή αν δεν υπάρχει ο παράγοντας ηλικίας για να πεις ότι θα το κάνεις έξτρα της αυχενικής για να είσαι πιο σίγουρος, δεν βλέπω το λόγο να δώσω τα λεφτά.. γιατί και τα 700€ πάνω κάτω, δεν είναι αμελητέο ποσό για στατιστικές πιθανότητες ειδικά όταν δεν περισσεύουν.. αυτά τώρα δικές μου σκέψεις.. πως το βλέπω εγώ.. αν βέβαια μου πει ο γιατρός να την κάνω, θα την κάνω..!! Για αυτό σε ρώτησα αν υπήρχε συγκεκριμένος λόγος που την κάνατε..

Σε ευχαριστώ πολύ @Kiddo μου! Άντε γρήγορα να διαβάσω και τα δικά σου ευχάριστα νέα!!!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η lilly1984 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ @Kiddo μου! Άντε γρήγορα να διαβάσω και τα δικά σου ευχάριστα νέα!!!!❤️

Αμήν Παναγίτσα μου!!! 🙏🙏🙏🙏 Από το στόμα σου και σε όποιου ακούει το αυτί!!! 🙏🙏🙏🤞🤞🤞🤞🤞

Σ' ευχαριστώ!!! ❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κάνετε;;; @Elli13 μου δν υπάρχουν λόγια να σου πω!!! Μόνο σιωπή και μια τερααααστια αγκαλιά!!!! Είμαστε εδώ για ο, τι χρειαστείς! 
 

Κοριτσια μιυ όμως υπάρχει κ η άλλη πλευρά τ νομίσματος ! Η θετική! Και το είπε κ η Ελλη μας με αυτό το μεγαλείο ψυχής που την διακατέχει!!! Εγώ χθες είχα ραντεβού μ το γιατρό τον ιδιώτη! Είμαι 11 εβδομάδων, το κουτσουνι μας μεγάλωσε και ο γιατρός μας είπε από μόνος του πως κ η αυχενική θ βγει καλη 😍❤️🙏 αμήν Παναγία μ , να πάνε όλα καλά μέχρι τέλους!!! Βγήκαν κ οι εξετάσεις που μ είχε δώσει η αιματολόγος και είναι όλες καλες! Προς το παρόν καλύπτομαι με το Σαλοσπίρ και δν χρειάζομαι αντιπηκτικές! Θα περιμένει και το αποτελέσματα από την αυχενική και τότε θ μ πει τη τελική απάντηση! Μέχρι στιγμής όλα καλά!!!! 1η Ιουλίου έχω την αυχενική!!! Ανυπομονω να είναι όλα καλά ! 
 

αυριο κορίτσια μου θα πάμε με τον άντρα μου στην Παναγία την Φανερωμένη στη λευκαδα! Έχουμε κάνει τάμα και το παιδακι μας θα το βαφτίσουμε εκει πρώτα ο θεός!!! Θα ανάψω κεράκι για όλες σας και θα προσευχηθώ να πάνε για όλες μας καλά αγάπες μου! Σ αυτές που πονάνε ο θεός ν δώσει δύναμη και να τους απαλύνει το πόνο, σε αυτές που λαχταρούν γ ένα παιδακι ν τους το χαρίσει και σε εμάς τις εγκυουλες τελειομηνα κι υγιή και δυνατά μωράκια!!!🙏🙏🙏 

δεν έγραφα τόσες μέρες γιατί ήμουν δύσκολα με τις ναυτίες κλπ! Κάνω υπομονή και μετράω αντίστροφα για το ποτέ θ τελειώσουν όλα αυτά και θ αρχίσω ν ζω και να απολαμβάνω την εγκυμοσύνη μ😍❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια και απο εμενα.

Το πρωι αρχισα να εχω αίμα κανονικό. Οπότε πηρα τηλ τον αρχικό μου γιατρό και μου ειπε να παω απο εκεί.

Πήγα, δεν ειναι αποβολη μεν, εχω σε καποιο σημείο λιμναζον αιμα οποτε απο προέρχεται ωστόσο βρε κορίτσια το σπορακι μου, δεν αναπτύσσεται... Εχει μεγαλωσει ο σακος υπαρχει λεκιθικος ασκος και κατι αλλο δεν θυμάμαι πως το ειπε υπάρχει και αυτο πριν γινει πλακούντας (δεν θυμάμαι πως το ειπε) αλλα τιποτε αλλο.

Θα ξαναπαω την Τετάρτη κι αν εχουμε ιδια εικόνα παω για αποξεση.

Δεν πρόκειται να αλλαξει κατι. Δεν υπάρχει πιθανότητα καθυστερημένης συλληψης διοτι εχω σταθερό κύκλο και ξερω πως η επαφή έγινε στην ωορρηξία μου, δεν υπηρχε αλλη.

Οποτε δεν εχω να ελπιζω σε κατι. Την επόμενη βδομάδα αποξεση.

Ήθελα να ρωτήσω, τα κορίτσια που το εζησαν αυτό, πότε μπόρεσαν να ξαναρχίσουν προσπαθειες και πωσ ξεπερνιέται ρε γ@μωτο!!!! Ειμαι πολυ στεναχωρημένη. Ματι δεν εκλεισα χθες. Και τωρα λιγο που κοιμήθηκα γιατι με επιασε παλι πονοκεφαλος απο την ένταση, με το που ανοιξα τα ματια μου ένιωσα τοσο απαισια ψυχολογικα. Τόση στεναχώρια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Η χοριακη που έκανα χτες το απόγευμα γιατί με έστειλε με όλα αυτά για μια τελευταία πήγε 3.500 και την τρίτη είχε κατέβει 2.500.... δεν ξέρω τι γίνεται ειλικρινά!!!!
    • Κορίτσια μου καλημέρα!!! Να μαι κ γώ!!! Περνάω δύσκολα κορίτσια με τις ναυτίες και κάποιες φορές και με εμετούς!!! Εκει που λέω είμαι καλυτερα (με το χάπι πάντα) κ αχ αρχίζω ν συνέρχομαι κ γώ εκει είναι που την επόμενη μέρα ξανά είμαι κρεβατωμένη!!! Νιώθω σαν άρρωστη! Δν έχω συνηδητοποιησει ακόμα ότι μέσα μου έχω ένα μωρακι! Έχω όλη μέρα ναυτία ! Νομίζω πως μ έχει γίνει εμμονή όλο αυτό και πως λειτουργεί πολύ το ψυχολογικό κομμάτι κ δν ξέρω πως ν απαλλαγώ! Κατά τ αλλά είμαι 12 εβδομάδων σήμερα και περιμένω πως κ πως ν ρθει η Δευτέρα γ ν κάνω την αυχενική διαφάνεια!!! 🙏🙏  χαιρομαι πολύ που όσες έχετε κάνει αυχενική διαφανεια είναι όλα καλά ! Ευχομαι γερά και τελειομηνα μωράκια σε όλες μας αγάπες μ!!!!  οσον αφορά εσένα @Tonia μου έχω φίλη που 8 η εβδομάδα επαθε αιματωμα, μιλάμε αιμορραγία τρομερή , πίστευε πως το είχε χάσει το μωρακι! Όμως ήταν εκει!!! Ο γιατρός τηα συνέστησε ακινησία όσο μπορεί και περίπου 14η εβδομάδα το αιμάτωμα είχε φύγει και όλα πήγαν καλά!!! Μη προδικάζεις τίποτα! Εχε πιστη στο μωρακι αυτό που παλεύει!  @Kiddo το ίδιο ισχύει ν γ σένα!!! Ακινησία και ξεκούραση όσο μπορείς! Έκανες και την αυχενική σου όλα καλά! Το μωράκι ήρθε γ ν μείνει! Λίγη ξεκούραση παραπάνω να περάσει κ ο 4ος! Πιστεύω πως τον μεγάλο κίνδυνο τον έχεις περάσει!  κ γώ κορίτσια προσπαθώ ν σκέφτομαι θετικά και πως η σημερινή μέρα για μένα θ πρέπει ν ναι γιορτή γιατί από αύριο μπαίνω στον 4ο και πως όπως κ ν χει το μεγάλο διάστημα μ τους εμετούς και τια ναυτίες το πέρασα! 
    • Βέβαια! Με ρωτάς??? Ανοικτά!!!! Ακολούθησε εεε. Mariemma Art
    • Για σένα μπήκα τώρα να δω νέα!!! Κρατήθηκες κ δεν έκανες τεστ ρε θηρίο;;; Εγώ με το ζόρι κρατιέμαι να μην πάρω🤣🤣🤣 Κ μάλλον φεύγοντας από τη δουλειά θα πάρω… Τα υγρά έρχονται κ φεύγουν όποτε δε βγάζω άκρη. Το στήθος πονάει πολύ αλλα δεν είναι πως δεν έχει ξανά συμβεί.. Περιμένουμε..
    • Εύχομαι να πάνε οοολα καλά κορίτσι μου εγω έκανα χοριακη αλλά στην αρχή μόνο η πρώτη ήταν 213 την 15 ημέρα μετά από το θετικό τεστ ωορρηξία και η δεύτερη 412 την 17 ημέρα μετά από την ημέρα της ωορρηξία και πήγα για υπέρηχο δεν ξανά έκανα άλλη δεν ξέρω τι γίνετε αλλά λένε ότι μετά τα 1500 χοριακη δεν έχεις νοημα να κανείς άλλη γιατί έχεις εικόνα με υπέρηχο  σε βρήκα σε insta και fb να σε ακολουθήσω; Έχεις πολύ ωραία πργαματα μπράβο !!! 😊
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...