Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ψυχολογία εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Καλησπέρα σας είμαι καινούργια στο φόρουμ…..ήθελα ν ρωτήσω πόσες κοπέλες είχαν περάσει κατάθλιψη με συνδυασμό εμμονών ιδεών κ παρεισφρειτικες σκεψεις κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνη τους ; Επίσης όλο αυτό που περνάω μπορεί να διαρκέσει κ μετά στην γεννά ; Έχω κάνει κάποιες συνεδρίες ψυχοθεραπείας έχω δει διαφορά στην συμπεριφορά μ προς τ έξω ενώ στο μυαλό μ γίνεται εσάς χαμός σκέψεων που δεν είναι καθόλου λογικές…..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Mikro gataki είπε:

Καλησπέρα σας είμαι καινούργια στο φόρουμ…..ήθελα ν ρωτήσω πόσες κοπέλες είχαν περάσει κατάθλιψη με συνδυασμό εμμονών ιδεών κ παρεισφρειτικες σκεψεις κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνη τους ; Επίσης όλο αυτό που περνάω μπορεί να διαρκέσει κ μετά στην γεννά ; Έχω κάνει κάποιες συνεδρίες ψυχοθεραπείας έχω δει διαφορά στην συμπεριφορά μ προς τ έξω ενώ στο μυαλό μ γίνεται εσάς χαμός σκέψεων που δεν είναι καθόλου λογικές…..

Καλημέρα! Δεν έχω περάσει κάτι παρόμοιο, αλλά ως άτομο με αγχώδη διαταραχή και χρόνια ψυχοθεραπείας, πίστευα πως στην περίοδο της λοχείας όλα θα εκτοξευθούν κ θα περάσω δύσκολα. Τελικά, πήγαν όλα μια χαρά και εξεπλάγην και εγώ η ίδια με την ηρεμία μου. Συνέχισε τις συνεδρίες όσο περισσότερο μπορείς. Είναι το καλύτερο δώρο που μπορείς να κανεις στον εαυτό σου και στο μωρό σου. Μην φοβάσαι για το «μετά», γιατί είναι μια εντελώς νέα πραγματικότητα και αναγεννιέσαι. Όποτε και όσο χρειάζεσαι ζήτα βοήθεια και μιλά με τους ανθρώπους σου. Μην αφήνεις να φτάσεις στα όρια σου και έπειτα να δράσεις. Σου εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις κατάλαβα το πρόβλημα  άρχισα ψυχοθεραπεία στις δυο πρώτες εβδομάδες….δεν πίστευα ποτέ ότι μπορεί να υπάρχει κάτι τέτοιο πραγμα κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης….. γενικά στην ζωή μ είμαι άτομο που αγχώνομαι παρα πάνω αλλά δεν περίμενα να με επηρεάσει τόσο…..είχα μηλησει στους δικούς μ όταν ξεκίνησε τ πρόβλημα γιατί με έβλεπαν ότι έκλαιγα συνέχεια……μετά που ξεκίνησα ψυχοθεραπεία η αλήθεια είναι ότι κάπως γνωρίζω τον εαυτό μ απλά πιστεύουν ότι είναι εντάξει τώρα δεν τους εχω ξανά πει κάτι πανω σ αυτό το θέμα…με βλέπουν καλά κ δν  θέλω να τους στεναχωρώ……

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/5/2024 at 7:37 ΜΜ, ο/η Mikro gataki είπε:

Μόλις κατάλαβα το πρόβλημα  άρχισα ψυχοθεραπεία στις δυο πρώτες εβδομάδες….δεν πίστευα ποτέ ότι μπορεί να υπάρχει κάτι τέτοιο πραγμα κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης….. γενικά στην ζωή μ είμαι άτομο που αγχώνομαι παρα πάνω αλλά δεν περίμενα να με επηρεάσει τόσο…..είχα μηλησει στους δικούς μ όταν ξεκίνησε τ πρόβλημα γιατί με έβλεπαν ότι έκλαιγα συνέχεια……μετά που ξεκίνησα ψυχοθεραπεία η αλήθεια είναι ότι κάπως γνωρίζω τον εαυτό μ απλά πιστεύουν ότι είναι εντάξει τώρα δεν τους εχω ξανά πει κάτι πανω σ αυτό το θέμα…με βλέπουν καλά κ δν  θέλω να τους στεναχωρώ……

Είσαι σε μια φάση όπου οι ορμόνες κάνουν πάρτι! Αυτό και μόνο είναι αρκετό για να διαταραχθεί το μέσα μας. Το γεγονός ότι μια εγκυμοσύνη και το επακόλουθο της, μας γεμίζουν τρομερό άγχος και βαδίζουμε στο άγνωστο δε βοηθάει κάποιον με παραπάνω από το φυσιολογικό άγχος. Όλα θα αρχίσουν να αλλάζουν όταν αρχίσεις να αντιμετωπίζεις στην πράξη, τα όσα τώρα σε αγχώνουν…για παράδειγμα την γεννά. Ένα υποστηρικτικό περιβάλλον και η ψυχοθεραπεία είναι ο ιδανικός σύμμαχος σε μια τέτοια κατάσταση. Πιστεύω πολύ ότι θα τα ξεπεράσεις όλα αυτά, χωρίς να σε ξέρω, γιατί δείχνεις ότι έχεις την θέληση να βγεις από αυτό και αυτό είναι το μεγαλύτερο βήμα. 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/5/2024 at 11:52 ΜΜ, ο/η Rena92 είπε:

Είσαι σε μια φάση όπου οι ορμόνες κάνουν πάρτι! Αυτό και μόνο είναι αρκετό για να διαταραχθεί το μέσα μας. Το γεγονός ότι μια εγκυμοσύνη και το επακόλουθο της, μας γεμίζουν τρομερό άγχος και βαδίζουμε στο άγνωστο δε βοηθάει κάποιον με παραπάνω από το φυσιολογικό άγχος. Όλα θα αρχίσουν να αλλάζουν όταν αρχίσεις να αντιμετωπίζεις στην πράξη, τα όσα τώρα σε αγχώνουν…για παράδειγμα την γεννά. Ένα υποστηρικτικό περιβάλλον και η ψυχοθεραπεία είναι ο ιδανικός σύμμαχος σε μια τέτοια κατάσταση. Πιστεύω πολύ ότι θα τα ξεπεράσεις όλα αυτά, χωρίς να σε ξέρω, γιατί δείχνεις ότι έχεις την θέληση να βγεις από αυτό και αυτό είναι το μεγαλύτερο βήμα. 😊

στις On 23/5/2024 at 11:52 ΜΜ, ο/η Rena92 είπε:

Είσαι σε μια φάση όπου οι ορμόνες κάνουν πάρτι! Αυτό και μόνο είναι αρκετό για να διαταραχθεί το μέσα μας. Το γεγονός ότι μια εγκυμοσύνη και το επακόλουθο της, μας γεμίζουν τρομερό άγχος και βαδίζουμε στο άγνωστο δε βοηθάει κάποιον με παραπάνω από το φυσιολογικό άγχος. Όλα θα αρχίσουν να αλλάζουν όταν αρχίσεις να αντιμετωπίζεις στην πράξη, τα όσα τώρα σε αγχώνουν…για παράδειγμα την γεννά. Ένα υποστηρικτικό περιβάλλον και η ψυχοθεραπεία είναι ο ιδανικός σύμμαχος σε μια τέτοια κατάσταση. Πιστεύω πολύ ότι θα τα ξεπεράσεις όλα αυτά, χωρίς να σε ξέρω, γιατί δείχνεις ότι έχεις την θέληση να βγεις από αυτό και αυτό είναι το μεγαλύτερο βήμα. 😊

Διαβάζοντας το μνμ σου με έκανες να δακρύσω και να χαμογελάσω ταυτοχρόνως γιατί όντως θέλω παρα πολύ να φύγω απ όλο αυτό….σίγουρα για κάποιο λόγο το περνάω όλο αυτό όσο δύσκολο να μ είναι κάθε μέρα απλά κάθε μέρα προσπαθώ….κ εγώ μέσα μ πιστεύω ότι όντως μόλις γεννήσω πρώτα ο θεός θα μ φύγει ένα μεγάλο άγχος σε 1 μήνα από τώρα……απλά ποτέ δν. είχα ακούσει απο κάποια κοπέλα να έχει περάσει κάτι παρόμοιο σαν εμένα κ μ φαινότανε τόσο περίεργο όλο αυτό…..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

Έχω περάσει κι εγώ αυτό ακριβώς που περιγράφεις, δηλαδή κατάθλιψη και έμμονες ιδέες (τύπου OCD) στο παρελθόν. 
Τώρα είμαι στην 11η εβδομάδα και παρόλο που τα έχω δουλέψει και ξεπεράσει με ψυχολόγο εδώ και καιρό παρατηρώ πως όλα αυτά που συμβαίνουν στην εγκυμοσύνη όπως ορμονικά κτλ. το κάνουν πιο δύσκολο να κρατ΄ησω τις σκέψεις μου καθαρές. 
Το γνωρίζω πολύ καλά πως είναι πολύ δύσκολες αυτές οι σκέψεις, καμιά φορά είναι ανελέητες. 
Κάνεις πολύ καλά που δουλεύεις με ψυχοθεραπευτή, προσωπικά με είχε βοηθήσει πάρα πολύ και πλέον όλα αυτά αποτελούν παρελθόν για εμένα ενώ είχα πολύ μεγάλο πρόβλημα. 
Αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα το περιεχόμενο των σκέψεων δεν έχει τόσο σχέση με την ίδια την εγκυμοσύνη, απλά οι εμμονές βρίσκουν και 'γατζώνονται' από οτιδήποτε είναι σημαντικό για σένα. 

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο και σου στέλνω δύναμη και μια αγκαλιά! 
Μπορεί να είναι πολύ δύσκολο αυτό που περνάς αλλά ξεπερνιέται και δεν κρατάει για πάντα, ειδικά αν υπάρχει θέληση! 
❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/5/2024 at 10:59 ΠΜ, ο/η Maya_ είπε:

Καλησπέρα!

Έχω περάσει κι εγώ αυτό ακριβώς που περιγράφεις, δηλαδή κατάθλιψη και έμμονες ιδέες (τύπου OCD) στο παρελθόν. 
Τώρα είμαι στην 11η εβδομάδα και παρόλο που τα έχω δουλέψει και ξεπεράσει με ψυχολόγο εδώ και καιρό παρατηρώ πως όλα αυτά που συμβαίνουν στην εγκυμοσύνη όπως ορμονικά κτλ. το κάνουν πιο δύσκολο να κρατ΄ησω τις σκέψεις μου καθαρές. 
Το γνωρίζω πολύ καλά πως είναι πολύ δύσκολες αυτές οι σκέψεις, καμιά φορά είναι ανελέητες. 
Κάνεις πολύ καλά που δουλεύεις με ψυχοθεραπευτή, προσωπικά με είχε βοηθήσει πάρα πολύ και πλέον όλα αυτά αποτελούν παρελθόν για εμένα ενώ είχα πολύ μεγάλο πρόβλημα. 
Αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα το περιεχόμενο των σκέψεων δεν έχει τόσο σχέση με την ίδια την εγκυμοσύνη, απλά οι εμμονές βρίσκουν και 'γατζώνονται' από οτιδήποτε είναι σημαντικό για σένα. 

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο και σου στέλνω δύναμη και μια αγκαλιά! 
Μπορεί να είναι πολύ δύσκολο αυτό που περνάς αλλά ξεπερνιέται και δεν κρατάει για πάντα, ειδικά αν υπάρχει θέληση! 
❤️

Σ ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου….να σαι καλά εύχομαι κ. Σ εσένα ότι καλύτερο……νιωθω ακρινωσ Αυτό που περιγράφεις αφόρητα πιο πριν δεν μου είχε τύχει ποτέ τίποτα τέτοιο τώρα που έμεινα έγκυος μου εμφανίστηκε στον 6 μήνα……είναι στιγμές που νιώθω ήρεμη παρόλο που έχω αυτές τις σκέψεις κ άλλες μέρες καθόλου ήρεμη……προσπαθώ να αποσπάσω την προσοχή μ με αλλά πράγματα    και όταν  αποσπάω άλλου μπορεί αυτομάτως να σκεφτώ κάτι αρνητικό σε αυτό που θα δίνω την προσοχή μ  Σ εσένα έχουν φύγει αυτές οι σκέψεις τελείως η ζεις με αυτές μόνιμα ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/5/2024 at 9:17 ΜΜ, ο/η Mikro gataki είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου….να σαι καλά εύχομαι κ. Σ εσένα ότι καλύτερο……νιωθω ακρινωσ Αυτό που περιγράφεις αφόρητα πιο πριν δεν μου είχε τύχει ποτέ τίποτα τέτοιο τώρα που έμεινα έγκυος μου εμφανίστηκε στον 6 μήνα……είναι στιγμές που νιώθω ήρεμη παρόλο που έχω αυτές τις σκέψεις κ άλλες μέρες καθόλου ήρεμη……προσπαθώ να αποσπάσω την προσοχή μ με αλλά πράγματα    και όταν  αποσπάω άλλου μπορεί αυτομάτως να σκεφτώ κάτι αρνητικό σε αυτό που θα δίνω την προσοχή μ  Σ εσένα έχουν φύγει αυτές οι σκέψεις τελείως η ζεις με αυτές μόνιμα ; 

Σε καταλαβαίνω γλυκιά μου τι εννοείς. Ήμουν κι ε΄γω στην ίδια φάση που περιγράφεις και είχα γίνει ράκος. Πλέον δεν με ενοχλούν, έχουν φύγει σχεδόν τελείως. Καμιά φορά πετάγονται αλλά μου είναι πολύ πιο εύκολο να τις παρατηρήσω και να τις αφήσω να περάσουν χωρίς να ασχοληθώ πολύ μαζί τους. Είναι σίγουρα κάτι που ξεπερνιέται σίγουρα, ειδικά αν δουλέψεις με ειδικό. Είναι πολύ μεταβατική η φάση που περνάς και συμβαίνουν τόσες αλλαγές στο σώμα και το μυαλό σου. Κάνε υπομονή και προσπάθησε να δείχνεις αγάπη και κατανόηση στον εαυτό σου 💛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω δυο μήνες που κάνω ψυχοθεραπεια κ θα συνεχίσω κ μόλις γεννήσω κ όσο χρειαστεί…..μακάρι με το που γεννήσω να εξαφανιστούν όλα αυτά κ να είναι ένα κακό παρελθόν……εξάλλου έτσι πιστεύει κ η ψυχοθεραπεύτρια μ ότι θ εξαφανιστούν γιατι είναι κ οι ορμόνες Που οφείλονται σ όλο αυτο ……θέλω τόσο πολύ να  μην θυμάμαι τίποτα απ’ολα αυτά   να κάνω ένα delete  ξαφνικά κ να κρατάω το μωρακι μ και αφοσιωθώ στην οικογένεια μ …..😔❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...