Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θέλουμε να γίνουμε ΓΟΝΕΙΣ!!!


Stelouni

Recommended Posts

Καλησπέρα στην όμορφη παρεουλα σας.

Είμαι 48 και ο σύντροφος μου 46, τα τελευταία χρόνια παιδευτηκα με πολλά προβλήματα υγείας και τώρα που όλα είναι οκ δυστυχώς δεν μπορούμε να γίνουμε γονείς:(

Εάν εκεί έξω υπάρχουν ψυχές που θέλουν να δώσουν  σε εμάς αυτήν την  ευτυχια θα χαρώ πολύ να επικοινωνήσετε μαζί μου.

 

Περιμένω με μεγάλη ανυπομονησία!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/5/2024 at 2:41 ΜΜ, ο/η Stelouni είπε:

Καλησπέρα στην όμορφη παρεουλα σας.

Είμαι 48 και ο σύντροφος μου 46, τα τελευταία χρόνια παιδευτηκα με πολλά προβλήματα υγείας και τώρα που όλα είναι οκ δυστυχώς δεν μπορούμε να γίνουμε γονείς:(

Εάν εκεί έξω υπάρχουν ψυχές που θέλουν να δώσουν  σε εμάς αυτήν την  ευτυχια θα χαρώ πολύ να επικοινωνήσετε μαζί μου.

 

Περιμένω με μεγάλη ανυπομονησία!!!!!

Δεν έχω κάτι στα υπ' όψιν να βοηθήσω. Έχετε απευθυνθεί και για κρατική υιοθεσία ή ψάχνετε αποκλειστικά ιδιωτική για υιοθεσία βρέφους; Για κρατική υιοθεσία αν δεν έχετε πρόβλημα με την ηλικία θα μπορέσετε πιο εύκολα να μεγαλώσετε την οικογένεια σας! 

Εμείς με τον σύζυγο είχαμε κάνει όλες τις ενέργειες για κρατική υιοθεσία και είχαμε εγκριθεί.. ήταν σχετικά απλό σαν διαδικασία και μας είχαν ενημερώσει ότι σε 1 το πολύ 1,5 χρόνο θα γινόταν αντιστοιχία με παιδάκι αλλά είχαμε επιλέξει έως 8 ετών , δηλ δε ψάχναμε αποκλειστικά βρέφος γιατί έτσι θα ήταν πολύ δύσκολο. 

Ο,τι κι αν αποφασίσετε εύχομαι ολόψυχα να σας έρθουν όλα όπως τα θέλετε και να μεγαλώσει η οικογένεια σας! Θεάρεστη πράξη η υιοθεσία.... Να είστε πάντα καλά! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/5/2024 at 2:41 ΜΜ, ο/η Stelouni είπε:

Καλησπέρα στην όμορφη παρεουλα σας.

Είμαι 48 και ο σύντροφος μου 46, τα τελευταία χρόνια παιδευτηκα με πολλά προβλήματα υγείας και τώρα που όλα είναι οκ δυστυχώς δεν μπορούμε να γίνουμε γονείς:(

Εάν εκεί έξω υπάρχουν ψυχές που θέλουν να δώσουν  σε εμάς αυτήν την  ευτυχια θα χαρώ πολύ να επικοινωνήσετε μαζί μου.

 

Περιμένω με μεγάλη ανυπομονησία!!!!!

Είμαστε και εγώ με τη σύζυγο μου στη διαδικασία υιοθεσίας μέσω κρατικού ιδρύματος. Η διαδικασία πιστοποίησης και τακτοποίησης των εγγράφων είναι σχετικά γρήγορη.

Αυτό που είναι αργό είναι η υιοθεσία αν μιλάμε για παιδί μέχρι 4 ετών.

Ο λόγος για τον οποίο σας απαντώ είναι για να σας προιδεάσω σχετικά με τους κινδύνους που μπορεί να ελλοχεύουν πίσω από τη δημοσίευση σας όντας σχεδόν παθών.

Με τη δημόσια ανάρτηση που κάνατε, υπάρχει περίπτωση να σας προσεγκύσουν επιτήδεια άτομα με δόλο για να αποσπάσουν μεγάλα ποσά από την οικογένεια σας.

Δυστυχώς υπάρχουν επιτήδειοι που παρουσιάζουν εγκυμονούσες ως γυναίκες που δεν μπορούν να κρατήσουν το παιδί για διάφορους προσωπικούς / κοινωνικούς / οικονομικούς / κλπ λόγους και πως η μητέρα θέλει να δώσει το παιδί για υιοθεσία χωρίς να το αφήσει σε ίδρυμα.

Ο κίνδυνος λοιπόν σε αυτή την περίπτωση είναι ο εξης. Αν πάτε να κάνετε ιδιωτική υιοθεσία, ο νόμος προβλέπει πως η βιολογική μητέρα μπορεί μέσα σε 6 μήνες (όπου θα γίνει και το οριστικό δικαστήριο) να αλλάξει γνώμη και να ζητήσει το παιδί της πίσω από τους θετούς γονείς.

Σε αυτούς τους 6 μήνες οι θετοί γονείς έχουν το παιδί στο σπίτι τους ως φιλοξενούμενο με μια συμβολαιογραφική πράξη που δηλώνει πως η βιολογική μητέρα συναινεί για τη φιλοξενία του παιδιού της από τους θετούς γονείς.

Λίγο πριν λοιπόν τους 6 μήνες, πριν την εκδίκαση της υιοθεσίας τα άτομα που είναι πίσω από τη μητέρα ζητούν εκβιαστικά υπέρογκα ποσά ώστε να πάει η βιολογική μητέρα στο δικαστήριο και να δώσει τη συγκατάθεση της, διαφορετικά η βιολογική μητέρα δε θα συνεναίσει και οι θετή οικογένεια θα χάσει το μωρό μέσα από τα χέρια της.

Οπότε, σας εφιστώ την προσοχή. Αν σας προκύψει τέτοια περίπτωση, δηλώστε άμεσα από την πρώτη κιόλας επαφή πως είστε διατεθειμένοι να επιστρέψετε το παιδί στη βιολογική μητέρα σε κάθε μορφή εκβιασμού ώστε να κάνετε ξεκάθαρο πως δεν είστε διατεθειμένοι να πέσετε θύμα του εκβιασμού τους (στην περίπτωση που προσπαθήσουν να σας εκβιάσουν).

Επιπλέον, κάτι άλλο που είναι SUPER ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. Αν συμφωνήσετε να υιοθετήσετε το παιδί μιας γυναίκας που δεν μπορεί να το κρατήσει, είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να μη βρεθεί ούτε 1€ συναλλαγής μεταξύ σας καθώς το δικαστήριο ελέγχει τους λογαριασμούς για να διαπιστώσει αν πρόκειται για υιοθεσία ή για αγοραπωλησία.

Πέρα από τα παραπάνω, να σας ευχηθώ καλή σας τύχη και σύντομα να έχετε ένα παιδάκι στην οικογένεια σας !! :)

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Νίκος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...