Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρόβλημα στον καρυότυπο


Recommended Posts

Κορίτσια είμαι πάρα πολύ στεναγχωρημενη, απελπισμένη και σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση! 

Θα πω εν ολιγης πως προσπαθούμε 14 μήνες με τον άντρα μου με όλες τις εξετάσεις στα φυσιολογικά.. δεν είχαμε ποτέ σύλληψη, μας έβαλε η γιατρός να κάνουμε καρυότυπο ζευγους! Βγήκανε τα αποτελέσματα και δυστυχώς βρέθηκε κάτι στο dna του συζηγου ! Μας ζήτησε περαιτέρω εξετάσεις! Και απο ότι καταλάβαμε θα μπορέσουμε να κάνουμε παιδάκι μόνο με εξωσωματική και αυτό με προεμφυτευτικό για να επιλέξουμε ένα υγιές έμβρυο! Θα βγουν τα αποτέλεσματα και θα μιλησουμε για περισσότερες λεπτομέρειες αργότερα.. δεν εχω διάβασει και πάρα πολλά θετικά αποτελέσματα! Έχω απογοητευτεί και πιστεύω ότι δε θα τα καταφέρουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου αρχικά ηρέμησε και κρατά την ψυχραιμία σου! Μπορώ να καταλάβω την στεναχώρια σου αλλά δεν κάνεις καλό σε σένα την ίδια! Συζητήστε με τον σύζυγο και γιατρό τα επόμενα σας βήματα. Δεν θα χάσετε άλλο πολύτιμο χρόνο! Όλα θα πάρουν μια σειρά για τις απαραίτητες ενέργειες που θα πρέπει να κάνετε για να πετύχετε το στόχο σας. Επίσης μην διαβάζεις ότι λένε στο ίντερνετ, κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Η γιατρός σου τι σου είπε; Σου μίλησε ξεκάθαρα για εξωσωματική; Σήμερα με τις τόσους μεθόδους που έχουν βγει κι αναπτυχθεί αποκλείεται να μείνεις χωρίς ένα μωράκι και η αγκαλιά σου να μείνει άδεια. Θα τα καταφέρεις. Θα αγωνιστείς και θα πετύχεις. Ξέρω νιώθεις πικραμένη και στεναχωρημένη γιατί θα ακολουθήσεις ένα δύσκολο δρόμο για να αποκτήσεις το μωρακι σου. Να σκέφτεσαι ότι είσαι δυνατή! Έχε πίστη και με τη βοήθεια του Θεού και της Παναγίας θα τα καταφέρεις!!!! ❤️ Σου στέλνω κουράγιο και όσο θετική ενέργεια και πίστη μπορώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η flowerv είπε:

Κορίτσια είμαι πάρα πολύ στεναγχωρημενη, απελπισμένη και σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση! 

Θα πω εν ολιγης πως προσπαθούμε 14 μήνες με τον άντρα μου με όλες τις εξετάσεις στα φυσιολογικά.. δεν είχαμε ποτέ σύλληψη, μας έβαλε η γιατρός να κάνουμε καρυότυπο ζευγους! Βγήκανε τα αποτελέσματα και δυστυχώς βρέθηκε κάτι στο dna του συζηγου ! Μας ζήτησε περαιτέρω εξετάσεις! Και απο ότι καταλάβαμε θα μπορέσουμε να κάνουμε παιδάκι μόνο με εξωσωματική και αυτό με προεμφυτευτικό για να επιλέξουμε ένα υγιές έμβρυο! Θα βγουν τα αποτέλεσματα και θα μιλησουμε για περισσότερες λεπτομέρειες αργότερα.. δεν εχω διάβασει και πάρα πολλά θετικά αποτελέσματα! Έχω απογοητευτεί και πιστεύω ότι δε θα τα καταφέρουμε!

Κορίτσι μου, μην στεναχωριέσαι και μην απελπίζεσαι. Όλα αντιμετωπιζονται. Ας κάνει τις περαιτέρω εξετάσεις ο σύζυγος και βημα- βήμα, μαζί με την γιατρο σου, θα το λύσετε.

Εγω που απεκτησα παιδάκι με εξωσωματικη και είμαι ακόμα στη διαδικασία αυτή, θα σου πω ότι δεν είναι κατι δύσκολο η εξωσωματική πια. Απλα χρειαζεται υπομονή και ψυχραιμία. Όμως κι όλη η διαδικασία απόκτησης παιδιού υπομονή δεν θελει;  Και το οικονομικό βεβαια, είναι ένα θέμα στην εξωσωματικη, που, αν πας ιδιωτικά, δεν είναι λίγο. Όμως σκέψου ότι με την εξωσωματικη και τον προεμφυτευτικο ελεγχο θα ανιχνευτεί αυτό που βρέθηκε στον καρυοτυπο του συζύγου και θα εμφυτευσετε υγιές έμβρυο. Είναι ο πιο σίγουρος τρόπος.  

Δες πρώτα τι θα πει η γιατρος σου και στη συνέχεια πράττετε ανάλογα. Μην απελπίζεσαι, όλα καλά θα πάνε!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nobody @RAM21

Σας ευχαριστώ τόσο πολύ για τα λόγια ενθάρρυνσης! Σκέφτηκα κάποια πράγματα καλύτερα και πιο ψύχραιμα και το θέμα είναι ο στόχος και όχι το ταξίδι!

Θα κανω ότι χρειαστεί για να κρατήσω στην αγκαλιά μου το θαύμα μας !

Αυτό έλεγα στο άντρα μου πριν λίγο, αν με ρωτούσε κάποιος τι σε δυσκόλεψε σε αυτή ζωή περισσότερο?? Θα του έλεγα να κάνω παιδί! Πόσο επίπονη και δύσκολη ψυχολογική περιπέτεια!

Καλή επιτυχία και στις δύο σας ! Ελπίζω να πάνε όλα καλά σε όλες μας σύντομα 🙏🫶 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η flowerv είπε:

@nobody @RAM21

Σας ευχαριστώ τόσο πολύ για τα λόγια ενθάρρυνσης! Σκέφτηκα κάποια πράγματα καλύτερα και πιο ψύχραιμα και το θέμα είναι ο στόχος και όχι το ταξίδι!

Θα κανω ότι χρειαστεί για να κρατήσω στην αγκαλιά μου το θαύμα μας !

Αυτό έλεγα στο άντρα μου πριν λίγο, αν με ρωτούσε κάποιος τι σε δυσκόλεψε σε αυτή ζωή περισσότερο?? Θα του έλεγα να κάνω παιδί! Πόσο επίπονη και δύσκολη ψυχολογική περιπέτεια!

Καλή επιτυχία και στις δύο σας ! Ελπίζω να πάνε όλα καλά σε όλες μας σύντομα 🙏🫶 

Κοριτσι μου ειμαστε πολλες εδω μεσα π σε καταλαβαινουμε. Εμεις 3 χρονια προσπαθουμε κ ανηκουμε στην ανεξηγητη υπογονιμοτητα. Βρηκαμε βεβαια dfi 29% του αντρα μου λογω κιρσοκηλης κ εκανε χειρουργειο τον 07/2022. 

Πετυχαμε κ φυσικη συλληψη τον 02/2023 αλλα ο σακος ηταν κενος κ εκανα αποξεση τον 03/2023. Απο τοτε τπτ... μονο απογοητευση...😔

Καναμε κ σπερμ/ση τον ιανουαριο γ την επιτροπη εξωσωματικης (η ελπιδα παντα υπαρχει) αλλα κ παλι τπτ..

Σε νιωθω οσο δε φανταζεσαι κ μετανιωνω που δν προσπαθησαμε νωριτερα την ivf... τωρα ειμαι στη διαδικασια διεγερσης κ παρ-σαβ θ κανω την ωοληψια.. 

Να χαιρεσαι π βρηκες το λογο π δν ερχεται η συλληψη γτ εμεις αναλωθηκαμε πολυ σε ψαξιμο, εξετασεις κ ταλαιπωρια... ασε τα λεφτα... 

Με καλους γιατρους κ ενα πλανο, ολα θ γινουν!!! 

Σου ευχομαι απο καρδιας τα καλυτερα!! ❤️💫🌹

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η flowerv είπε:

Κορίτσια είμαι πάρα πολύ στεναγχωρημενη, απελπισμένη και σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση! 

Θα πω εν ολιγης πως προσπαθούμε 14 μήνες με τον άντρα μου με όλες τις εξετάσεις στα φυσιολογικά.. δεν είχαμε ποτέ σύλληψη, μας έβαλε η γιατρός να κάνουμε καρυότυπο ζευγους! Βγήκανε τα αποτελέσματα και δυστυχώς βρέθηκε κάτι στο dna του συζηγου ! Μας ζήτησε περαιτέρω εξετάσεις! Και απο ότι καταλάβαμε θα μπορέσουμε να κάνουμε παιδάκι μόνο με εξωσωματική και αυτό με προεμφυτευτικό για να επιλέξουμε ένα υγιές έμβρυο! Θα βγουν τα αποτέλεσματα και θα μιλησουμε για περισσότερες λεπτομέρειες αργότερα.. δεν εχω διάβασει και πάρα πολλά θετικά αποτελέσματα! Έχω απογοητευτεί και πιστεύω ότι δε θα τα καταφέρουμε!

Κοριτσάκι μου γλυκό μπορώ να καταλάβω ότι σοκαρίστηκες αλλά δες το θετικό!! Ξέρετε τι συμβαίνει πλέον, η επιστήμη έχει προχωρήσει τόσο πολύ κ τώρα είσαι ένα βήμα πιο κοντά στο στόχο σου το μωρακι!!! Σημασία έχει να κρατήσεις το θαυματακι σου αγκαλιά κ όχι το πως θα γίνει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η flowerv είπε:

Κορίτσια είμαι πάρα πολύ στεναγχωρημενη, απελπισμένη και σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση! 

Θα πω εν ολιγης πως προσπαθούμε 14 μήνες με τον άντρα μου με όλες τις εξετάσεις στα φυσιολογικά.. δεν είχαμε ποτέ σύλληψη, μας έβαλε η γιατρός να κάνουμε καρυότυπο ζευγους! Βγήκανε τα αποτελέσματα και δυστυχώς βρέθηκε κάτι στο dna του συζηγου ! Μας ζήτησε περαιτέρω εξετάσεις! Και απο ότι καταλάβαμε θα μπορέσουμε να κάνουμε παιδάκι μόνο με εξωσωματική και αυτό με προεμφυτευτικό για να επιλέξουμε ένα υγιές έμβρυο! Θα βγουν τα αποτέλεσματα και θα μιλησουμε για περισσότερες λεπτομέρειες αργότερα.. δεν εχω διάβασει και πάρα πολλά θετικά αποτελέσματα! Έχω απογοητευτεί και πιστεύω ότι δε θα τα καταφέρουμε!

Κοριτσάκι μου καταλαβαίνω πως νοιωθεις και πόσος δύσκολο είναι όμως σκέψου ότι υπάρχει η λύση της εξωσωματικής με προεμφυτευτικο που θα είσαι σιγουρη ότι το μωρακι θα είναι υγιές! Εγώ έκανα απόξεση την Τετάρτη που μας πέρασε καθώς σταμάτησε η καρδουλα του μωρου καθώς είχε κάποιο σύνδρομο με τα λεγόμενα του γιατρού μου από τα ευρήματα στον υπερηχο(αυξημενο υγρός στον αυχένα και αυξημένος λεκιθικος ασκός). Στείλαμε για καρυοτυπο το μωρακι και καναμε και εμείς χθες καρυοτυπο ζεύγους έτσι ωστε να είμαστε σιγουρη αν υπάρχει κάτι στο dna μας για να προλαβουμε καταστάσεις! Αν με ρωτάς θα προτιμούσα να ήμουν στη θέση σου και να έλεγα ορίστε υπάρχει τρόπος να αποκτήσω παιδάκι και πόσο μάλλον υγιές παρά αυτό που πέρασα και περνάω τώρα! Λύση υπάρχει και μάλιστα ο προεμφυτευτικος έχει και παρά πάνω πιθανοτητες για εμφυτευση αλλά και φυσικά υγιές μωρο! Το μόνο μείον είναι το κόστος και τίποτα άλλο! Όλα στα αλλά είναι υπέρ σας❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Κοριτσάκι μου καταλαβαίνω πως νοιωθεις και πόσος δύσκολο είναι όμως σκέψου ότι υπάρχει η λύση της εξωσωματικής με προεμφυτευτικο που θα είσαι σιγουρη ότι το μωρακι θα είναι υγιές! Εγώ έκανα απόξεση την Τετάρτη που μας πέρασε καθώς σταμάτησε η καρδουλα του μωρου καθώς είχε κάποιο σύνδρομο με τα λεγόμενα του γιατρού μου από τα ευρήματα στον υπερηχο(αυξημενο υγρός στον αυχένα και αυξημένος λεκιθικος ασκός). Στείλαμε για καρυοτυπο το μωρακι και καναμε και εμείς χθες καρυοτυπο ζεύγους έτσι ωστε να είμαστε σιγουρη αν υπάρχει κάτι στο dna μας για να προλαβουμε καταστάσεις! Αν με ρωτάς θα προτιμούσα να ήμουν στη θέση σου και να έλεγα ορίστε υπάρχει τρόπος να αποκτήσω παιδάκι και πόσο μάλλον υγιές παρά αυτό που πέρασα και περνάω τώρα! Λύση υπάρχει και μάλιστα ο προεμφυτευτικος έχει και παρά πάνω πιθανοτητες για εμφυτευση αλλά και φυσικά υγιές μωρο! Το μόνο μείον είναι το κόστος και τίποτα άλλο! Όλα στα αλλά είναι υπέρ σας❤️

Λυπάμαι πολύ για αυτό που σας συνέβη κοπέλα μου ! Εύχομαι πραγματικά να γεμίσει σύντομα η αγκαλιά σας! Δεν ξέρω τι να πω είμαι αγχωμένη και μπερδεμένη γιατί έχω διχαστει σε 2 γνώμες  αυτή τη στιγμή!

Η μία λέει να ξανά επαναλάβουμε το καρυότυπο γιατί κάτι δεν της κολλάει με το σπέρμα του συζύγου που βγαίνουν πολύ καλές οι τιμές! Και η άλλη να προβούμε σε μια εξέταση κόστος 390€ για να δούμε ακριβώς τι συμβαίνει στο dna..

Παράλληλα να μη σταματήσουμε τις προσπάθειες γιατί όλα είναι πιθανά! 

Και οι δύο μου λένε ότι θα τα καταφέρετε αλλά εγώ έχω απελπιστεί! 

Βλέπω ότι μια εξωσωματική με προεμφυτευτικό μπορεί να κοστίζει μέχρι και 10.000 και στη τελική όλα τα έμβρυα να έχουν θέμα και να μην γίνει καν εμβρυομεταφορα γενικά τα έχω παίξει! Από τη μια προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη και από την άλλη λέω μπλέξαμε άσχημα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η flowerv είπε:

Λυπάμαι πολύ για αυτό που σας συνέβη κοπέλα μου ! Εύχομαι πραγματικά να γεμίσει σύντομα η αγκαλιά σας! Δεν ξέρω τι να πω είμαι αγχωμένη και μπερδεμένη γιατί έχω διχαστει σε 2 γνώμες  αυτή τη στιγμή!

Η μία λέει να ξανά επαναλάβουμε το καρυότυπο γιατί κάτι δεν της κολλάει με το σπέρμα του συζύγου που βγαίνουν πολύ καλές οι τιμές! Και η άλλη να προβούμε σε μια εξέταση κόστος 390€ για να δούμε ακριβώς τι συμβαίνει στο dna..

Παράλληλα να μη σταματήσουμε τις προσπάθειες γιατί όλα είναι πιθανά! 

Και οι δύο μου λένε ότι θα τα καταφέρετε αλλά εγώ έχω απελπιστεί! 

Βλέπω ότι μια εξωσωματική με προεμφυτευτικό μπορεί να κοστίζει μέχρι και 10.000 και στη τελική όλα τα έμβρυα να έχουν θέμα και να μην γίνει καν εμβρυομεταφορα γενικά τα έχω παίξει! Από τη μια προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη και από την άλλη λέω μπλέξαμε άσχημα! 

Πως γινετε να καταλαβει από το σπερμα κάτι το οποίο μπορεί να οφείλεται στο dna; Έχετε κάνει κατακερματισμό dna σπέρματος; Το ότι κάτι βρέθηκε στο dna του συζύγου δεν σημαίνει ότι όλα τα σπερματοζωάρια θα φέρουν αυτό dna και θα υπάρξει θέμα όποτε φυσικά και να συνεχίσετε τις προσπάθειες! Τώρα για κατά ποσό μπορεί να βγήκε η εξέταση λάθος μου φαινετε λίγο τραβηγμένο χωρίς να αναιρώ την πιθανότητα όντως να βγήκε λάθος! Επίσης μου φαινονται πολλα τα 10000 ευρώ για τον προεμφυτευτικο ! Αν μπορειται οικονομικά κάντε και αυτήν τη εξέταση που σας είπαν και ταυτόχρονα συνεχίστε τις προσπάθειες καθώς μπορεί όλα να πανε καλά και να μην υπάρξει θέμα σε τίποτα!και εμεισ Τώρα θελουμε να ψαχτούμε παραπάνω και οι εξετάσεις θα κοστίσουν 700 ευρώ αν συμφωνει και ο γιατρος να τις κάνουμε ! Εμεις το συζητησαμε σαν ζευγάρι να ψαχτούμε αλλα θα δειξει η πορεια! Ειπαμε να κάνουμε κατακερματισμό DNA και οξειδωτικό στρες ο συζυγος και εγώ θρομβοφιλια !Είναι δύσκολο το ξερω όλο αυτό που βοιωνεται αλλα πιστεύω πως θα πανε όλα καλά! Στη τελική πάρτε και μια Τρίτη γνώμη για να δείτε που παρεκκλίνει ο τρίτος γιατρός! Όλα θα πανε καλά🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Πως γινετε να καταλαβει από το σπερμα κάτι το οποίο μπορεί να οφείλεται στο dna; Έχετε κάνει κατακερματισμό dna σπέρματος; Το ότι κάτι βρέθηκε στο dna του συζύγου δεν σημαίνει ότι όλα τα σπερματοζωάρια θα φέρουν αυτό dna και θα υπάρξει θέμα όποτε φυσικά και να συνεχίσετε τις προσπάθειες! Τώρα για κατά ποσό μπορεί να βγήκε η εξέταση λάθος μου φαινετε λίγο τραβηγμένο χωρίς να αναιρώ την πιθανότητα όντως να βγήκε λάθος! Επίσης μου φαινονται πολλα τα 10000 ευρώ για τον προεμφυτευτικο ! Αν μπορειται οικονομικά κάντε και αυτήν τη εξέταση που σας είπαν και ταυτόχρονα συνεχίστε τις προσπάθειες καθώς μπορεί όλα να πανε καλά και να μην υπάρξει θέμα σε τίποτα!και εμεισ Τώρα θελουμε να ψαχτούμε παραπάνω και οι εξετάσεις θα κοστίσουν 700 ευρώ αν συμφωνει και ο γιατρος να τις κάνουμε ! Εμεις το συζητησαμε σαν ζευγάρι να ψαχτούμε αλλα θα δειξει η πορεια! Ειπαμε να κάνουμε κατακερματισμό DNA και οξειδωτικό στρες ο συζυγος και εγώ θρομβοφιλια !Είναι δύσκολο το ξερω όλο αυτό που βοιωνεται αλλα πιστεύω πως θα πανε όλα καλά! Στη τελική πάρτε και μια Τρίτη γνώμη για να δείτε που παρεκκλίνει ο τρίτος γιατρός! Όλα θα πανε καλά🙏

Δε ξέρω κορίτσι μου γιατι μας μπέρδεψαν το σπερμα μέσα σε όλο αυτό?? Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε τις εξετάσεις που πρέπει! Και ειλικρινά δε ξέρω πως θα πορευτουμε ! 

Θα δούμε με βάση τα αποτέλεσματα! Εύχομαι καλή επιτυχία και σε εσάς! 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η flowerv είπε:

Δε ξέρω κορίτσι μου γιατι μας μπέρδεψαν το σπερμα μέσα σε όλο αυτό?? Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε τις εξετάσεις που πρέπει! Και ειλικρινά δε ξέρω πως θα πορευτουμε ! 

Θα δούμε με βάση τα αποτέλεσματα! Εύχομαι καλή επιτυχία και σε εσάς! 🙏

Όλα θα πανε καλά θα το δεις🙏περιμενουμε τα νέα σου☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η flowerv είπε:

Δε ξέρω κορίτσι μου γιατι μας μπέρδεψαν το σπερμα μέσα σε όλο αυτό?? Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε τις εξετάσεις που πρέπει! Και ειλικρινά δε ξέρω πως θα πορευτουμε ! 

Θα δούμε με βάση τα αποτέλεσματα! Εύχομαι καλή επιτυχία και σε εσάς! 🙏

Εμάς ο γενετιστής που επισκεφτηκαμε μας είπε ότι κάποια θέματα στον καρυότυπο του άντρα δημιουργούν πρόβλημα στο σπέρμα.. δηλαδή εμάς που ο σύζυγος έχει χάλια σπερμοδιαγραμμα του έβαλαν κατευθείαν να κάνει καρυότυπο μήπως και το πρόβλημα προέρχεται από κάποια βλάβη στο dna του ( δεν ήταν αυτό τελικά).. γι'αυτό ίσως να σας το μπερδεύουν με το σπέρμα γιατί υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις.. αυτο βέβαια δεν είναι απόλυτο και σίγουρα κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.. 

Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα και σύντομα να έχετε ευχάριστες εξελίξεις.. όποιον τρόπο και αν πρέπει να ακολουθήσετε σημασία έχει το αποτέλεσμα, και δεν στο λέω ελαφρά τη καρδία γιατί καταλαβαίνω πως νιώθεις και τη στενοχώρια και την απογοήτευση καθώς το παιδάκι μου που είναι σήμερα 2 ετών ήρθε μετά από ένα κάρο εξετάσεις και γιατρούς, εξωσωματική, αποβολή κλπ αλλά τώρα λέω και πάλι καλά τα πηγαμε και θα τα ξανακανα όλα από την αρχή γι'αυτό το παιδάκι.. και έτσι κ αλλιώς θα τα ξανακάνω  για δεύτερο παιδί γιατί για εμάς δεν υπάρχει άλλος τρόπος το γνωρίζουμε ήδη αλλά δεν πειράζει δόξα το θεό λέμε και προχωραμε... εύχομαι ότι καλύτερο πραγματικά μέσα από την καρδιά μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η flowerv είπε:

Λυπάμαι πολύ για αυτό που σας συνέβη κοπέλα μου ! Εύχομαι πραγματικά να γεμίσει σύντομα η αγκαλιά σας! Δεν ξέρω τι να πω είμαι αγχωμένη και μπερδεμένη γιατί έχω διχαστει σε 2 γνώμες  αυτή τη στιγμή!

Η μία λέει να ξανά επαναλάβουμε το καρυότυπο γιατί κάτι δεν της κολλάει με το σπέρμα του συζύγου που βγαίνουν πολύ καλές οι τιμές! Και η άλλη να προβούμε σε μια εξέταση κόστος 390€ για να δούμε ακριβώς τι συμβαίνει στο dna..

Παράλληλα να μη σταματήσουμε τις προσπάθειες γιατί όλα είναι πιθανά! 

Και οι δύο μου λένε ότι θα τα καταφέρετε αλλά εγώ έχω απελπιστεί! 

Βλέπω ότι μια εξωσωματική με προεμφυτευτικό μπορεί να κοστίζει μέχρι και 10.000 και στη τελική όλα τα έμβρυα να έχουν θέμα και να μην γίνει καν εμβρυομεταφορα γενικά τα έχω παίξει! Από τη μια προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη και από την άλλη λέω μπλέξαμε άσχημα! 

Κορίτσι μου, εγώ θα σου έλεγα να επισκεφθείτε έναν γιατρό υπογονιμότητας, εξειδικευμένο στην εξωσωματική, όχι για να σε βάλει σε πρόγραμμα, αλλά επειδή οι γιατροί αυτοί ξέρουν καλύτερα απ' τον καθένα τέτοια θέματα και τα αντιμετωπίζουν καθημερινά. Ο απλός γυναικολόγος δεν είναι εξειδικευμένος και δύσκολα θα σε παραπέμψει αλλού. Χρειάζεστε κάποιον να είναι σίγουρος γι αυτό που σας λέει και να σας βάλει σε σωστά βήματα. Αν η γιατρός σου είναι εξειδικευμένη και την εμπιστεύεσαι τότε οκ. 

Οι δύο γνώμες που λες, από διαφορετικούς γιατρούς προκύπτουν; Τον καρυότυπο τον κάνατε σε εξειδικευμένο κέντρο; Γιατί, απ' όσο ξέρω δεν υπάρχουν πολλά, τουλάχιστον στην Αθήνα.

Όσο για το κόστος, ο απλός προεμφυτευτικός κοστίζει 700 ευρώ + 250 περίπου για κάθε βλαστοκύστη που στέλνετε. Σου λέω ενδεικτική τιμή από Ιασώ, που γνωρίζω, αλλά σίγουρα παρεμφερής θα είναι κι αλλού. Επιπλέον έλεγχος για σύνδρομα, νομίζω ότι είναι συν 1000-1500 ευρώ. Κάπου εκεί έχω ακούσει, εμπειρία δεν έχω. Και βέβαια μια προσπάθεια εξωσωματικής που είναι κι αυτή περίπου 3000- 4000.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Κορίτσι μου, εγώ θα σου έλεγα να επισκεφθείτε έναν γιατρό υπογονιμότητας, εξειδικευμένο στην εξωσωματική, όχι για να σε βάλει σε πρόγραμμα, αλλά επειδή οι γιατροί αυτοί ξέρουν καλύτερα απ' τον καθένα τέτοια θέματα και τα αντιμετωπίζουν καθημερινά. Ο απλός γυναικολόγος δεν είναι εξειδικευμένος και δύσκολα θα σε παραπέμψει αλλού. Χρειάζεστε κάποιον να είναι σίγουρος γι αυτό που σας λέει και να σας βάλει σε σωστά βήματα. Αν η γιατρός σου είναι εξειδικευμένη και την εμπιστεύεσαι τότε οκ. 

Οι δύο γνώμες που λες, από διαφορετικούς γιατρούς προκύπτουν; Τον καρυότυπο τον κάνατε σε εξειδικευμένο κέντρο; Γιατί, απ' όσο ξέρω δεν υπάρχουν πολλά, τουλάχιστον στην Αθήνα.

Όσο για το κόστος, ο απλός προεμφυτευτικός κοστίζει 700 ευρώ + 250 περίπου για κάθε βλαστοκύστη που στέλνετε. Σου λέω ενδεικτική τιμή από Ιασώ, που γνωρίζω, αλλά σίγουρα παρεμφερής θα είναι κι αλλού. Επιπλέον έλεγχος για σύνδρομα, νομίζω ότι είναι συν 1000-1500 ευρώ. Κάπου εκεί έχω ακούσει, εμπειρία δεν έχω. Και βέβαια μια προσπάθεια εξωσωματικής που είναι κι αυτή περίπου 3000- 4000.

 Η εξεταση εγινε σε απλο μικροβιολογικο eur...ca..Η γιατρός που μας καθησυχάσε και μας ειπε να επαναλαβουμε την εξεταση είναι γυναικολόγος και κάνει εξωσωματικές σε μεγάλο κέντρο της Θεσσαλονίκης.. η γιατρός που μας αγχωσε και μας είπε να κάνουμε την εξέταση με τα 400 ευρώ είναι απλή γυναικολόγος που συνεργάζεται με την καλύτερη γενετίστρια σε δημόσιο νοσοκομείο της πόλης και έχει  έρθει η ίδια σε επαφή μαζί της 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η flowerv είπε:

 Η εξεταση εγινε σε απλο μικροβιολογικο eur...ca..Η γιατρός που μας καθησυχάσε και μας ειπε να επαναλαβουμε την εξεταση είναι γυναικολόγος και κάνει εξωσωματικές σε μεγάλο κέντρο της Θεσσαλονίκης.. η γιατρός που μας αγχωσε και μας είπε να κάνουμε την εξέταση με τα 400 ευρώ είναι απλή γυναικολόγος που συνεργάζεται με την καλύτερη γενετίστρια σε δημόσιο νοσοκομείο της πόλης και έχει  έρθει η ίδια σε επαφή μαζί της 

Κατάλαβα. Για Θεσσαλονίκη δεν γνωρίζω. Αν πάντως έκανες τις εξετάσεις στο eurogenetica, είναι εξειδικευμένο, το ξέρω γιατί κι εγώ εκεί έκανα όλες τις εξετάσεις, αλλά στην Αθήνα. Και σε απλό όμως να έκανες καρυότυπο, πόσο λάθος μπορει να είναι... Δεν ξέρω. Ελπίζω να πάρετε την καλύτερη απόφαση και να πάνε όλα καλά. 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/4/2024 at 6:59 ΜΜ, ο/η flowerv είπε:

 Η εξεταση εγινε σε απλο μικροβιολογικο eur...ca..Η γιατρός που μας καθησυχάσε και μας ειπε να επαναλαβουμε την εξεταση είναι γυναικολόγος και κάνει εξωσωματικές σε μεγάλο κέντρο της Θεσσαλονίκης.. η γιατρός που μας αγχωσε και μας είπε να κάνουμε την εξέταση με τα 400 ευρώ είναι απλή γυναικολόγος που συνεργάζεται με την καλύτερη γενετίστρια σε δημόσιο νοσοκομείο της πόλης και έχει  έρθει η ίδια σε επαφή μαζί της 

Για καρυότοπο δεν ξέρω αλλά σπερμοδιάγραμμα σωστό βγάζουν μόνο σ εξειδικευμένα. Σε μας Θεσσαλονίκη είναι ένα στο κέντρο κ μετά τα κέντρα εξωσωματικής. Σκέψου κάνουμ σπερμοδιαγραμμα στην βιοιατ.. κ βγάζει 200,000,000 σπερματοζωάρια φουλ κινητικότητα κλπ. 2 μήνες μετά στην ωοληψία που το είδαν στο κέντρο οι εμβρυολόγοι είχε 12.000.000  κ κινητικότητα στα τάρταρα.. Ότι σου πει ο εξειδικευμένος γιατρός/ εξωσωματικός κοριτσάκι μου. Οι υπόλοιποι σε αυτά τα κομμάτια δεν ξέρουν.. Πάντως να ξέρεις πως ΄ όταν το πρόβλημα είναι στον ανδρικό παράγοντα τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα. Εμείς έχουμε ένα σπέρμα μέτριο ανάλογα με τα κέφια του λόγω μιας κιρσοκήλης που τη βρ΄ήκε ο 3ος ουρολόγος παρακαλώ και με΄τά την εξωσωματική.... Με βιταμίνες πιάσαμε φυσιολογικά το γενάρη άσχετα εάν δεν προχώρησε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@flowervκοριτσι μου είχαμε κάποιο νέο ή κάποια εξέλιξη; Περιμενω νέα σου! Καναμε και εμείς καρυοτυπο ζεύγους και περιμενω τα αποτελέσματα μέσα Μαΐου! Έχω μελλον ακόμη! Την Πέμπτη θα πάω και γιατρό να δει πως είναι η μητρα 15 μέρες μετά την απόξεση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...