Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μάρτη που φέρνεις τους ανθούς, τα όμορφα λουλούδια, φέρε και στις κοιλίτσες μας όμορφα μπουμπουλούδια!🤰💝👶🏻🌼🍼


Recommended Posts

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Kate1992 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Τα δικά μου νέα είναι ότι χθες αργά το βράδυ εμφανίστηκε η περίοδος! 
εχω κατά μπερδευτεί απογοητευτεί και νιώθω πελαγωμένη ανάμεσα στις απόψεις του κάθε γιατρού!

πηρα τώρα τηλ το γυναικολόγο μου γ ν τον ρωτήσω γ τον άντρα μ γ ν κάνει σπερμοδιαγραμμα και γενικά τις εξετάσεις ! Μ λέει δν θελουμε κατι άλλο μόνο σπερμοδοαγραμμα! Τ λέω γιατρέ οξειδωτικό στρες; Μ λέει όχι δν χρειάζεται αφού έτσι κ αλλιώς θ συνεχίσει κανονικά τος βιταμίνες! Μα του λέω αν έχει πέσει πως θ συνεχίσει! Μ λέει αν θέλεις κάντε εγώ στο λέω γ το οικονομικό! 
και ρωτάω εγώ τώρα εσάς , γιατί παίρνει 3 μήνες τώρα τις βιταμίνες είμαστε στον 4ο μήνα τώρα αν δν δούμε βελτιώσει στο οξειδωτικό στρες και γενικά στις παραμέτρους; Ο κατακερματισμός τ είναι μια χαρά άρα αφού είναι ν πάμε γ εξωσωματική γιατί λοιπόν ν δώσω 1500 γ ν πάρει βιταμίνες ν περιμένω και 3 μήνες τη στιγμή που με αυτό το σπερμα η εξωσωματική θ πετύχαινε μια χαρά!🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

Επίσης τον ρωτάω πόσες μέρες αποχής θ πρέπει ν έχει ο σύζυγος μ λέει τ μίνιμουμ 3

παιρω τηλ γ ν κλείσω ραντεβού στην embryolab και μ λέει η κοπέλα πως στο δικό μας τ εργαστήριο προτείνουμε 2 μέρες αποχή ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο! και αναρωτιέμαι εγώ κ πάλι γιατί τότε ο γυναικολόγος και τη προηγούμενη φορά και αυτή μ είπε 3 με 4 μέρες αποχή; Και εν τελει ο σύζυγος πόσες μέρες αποχή ν έχει ο ερμος;;;

(ο γυναικολόγος κου συνεργάζεται με τη κλινική αυτή, αυτός μ την πρότεινε)

νιωθω παρά πολύ μπερδεμένη και πελαγωμενη το ίδιο κ ο σύζυγος ! Έχουμε σηκώσει τα χέρια ψηλα και δν ξέρουμε τι ν κάνουμε! 
κοριτσια κουράστηκα έχω από το πρωί που κλαίω από τη στεναχώρια μ γτ μ ήρθε περίοδος και από τα νεύρα μ ταυτόχρονα γτ ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του και εγώ καλούμαι ν αποφασίσω κ να ρισκάρω ποιον θ ακόλουθησω 

 

@Kate1992 μου σε καταλαβαίνω. Περάσαμε κ εμείς από μια διαδικασία να ακούμε 500 διαφορετικές γνώμες γιατρών. Θα έλεγα πως αρχικά πρέπει να πάρετε μια απόσταση, να ηρεμήσετε, γιατί πάνω απ' όλα μετράει η σχέση σας. Και μετά να τα πάρετε όλα βήμα βήμα από την αρχή. Εμείς χαθήκαμε σαν ζευγάρι μέσα από όλο αυτό και μας έφθειρε απίστευτα. Σε σημείο που τώρα που έρχεται το μωράκι, να μη μπορούμε να χαρούμε όπως θα θέλαμε.

Στα πιο πρακτικά ζητήματα, το κάθε εργαστήριο έχει τις δικές του οδηγίες. Εγώ αυτό που καταλαβαίνω απ' όλη αυτή τη διαδρομή και ακούγοντας γνώμες από γυναικολόγους, βιολόγους, εξωσωματιστές γυναικολόγους κλπ είναι πως οι γυναικολόγοι δεν είναι κατάλληλοι να φέρουν άποψη για το σύστημα του άνδρα κι επομένως καλό θα είναι να συμβουλευόμαστε ειδικό ουρολόγο-ανδρολόγο για τη σωστή κατεύθυνση στο κομμάτι που έχει να κάνει με το ανδρικό σύστημα ή στις εξετάσεις, τις οδηγίες του αντίστοιχου εργαστηρίου. Αλλά οπωσδήποτε τα αποτελέσματα που θα λάβουμε στα χέρια μας μετά να αναλυθούν από έναν ουρολόγο ή έστω αν πάτε για εξωσωματική, από την ομάδα των ειδικών που θα αναλάβουν (για πχ εμβρυολόγους που γνωρίζουν πως συνδυάζονται τα δύο συστήματα). 

Αυτά από εμένα. Κι εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να ηρεμήσετε και όλα θα πάνε καλά. Θα το δεις.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Apostolia88 είπε:

@Kate1992 μου σε καταλαβαίνω. Περάσαμε κ εμείς από μια διαδικασία να ακούμε 500 διαφορετικές γνώμες γιατρών. Θα έλεγα πως αρχικά πρέπει να πάρετε μια απόσταση, να ηρεμήσετε, γιατί πάνω απ' όλα μετράει η σχέση σας. Και μετά να τα πάρετε όλα βήμα βήμα από την αρχή. Εμείς χαθήκαμε σαν ζευγάρι μέσα από όλο αυτό και μας έφθειρε απίστευτα. Σε σημείο που τώρα που έρχεται το μωράκι, να μη μπορούμε να χαρούμε όπως θα θέλαμε.

Στα πιο πρακτικά ζητήματα, το κάθε εργαστήριο έχει τις δικές του οδηγίες. Εγώ αυτό που καταλαβαίνω απ' όλη αυτή τη διαδρομή και ακούγοντας γνώμες από γυναικολόγους, βιολόγους, εξωσωματιστές γυναικολόγους κλπ είναι πως οι γυναικολόγοι δεν είναι κατάλληλοι να φέρουν άποψη για το σύστημα του άνδρα κι επομένως καλό θα είναι να συμβουλευόμαστε ειδικό ουρολόγο-ανδρολόγο για τη σωστή κατεύθυνση στο κομμάτι που έχει να κάνει με το ανδρικό σύστημα ή στις εξετάσεις, τις οδηγίες του αντίστοιχου εργαστηρίου. Αλλά οπωσδήποτε τα αποτελέσματα που θα λάβουμε στα χέρια μας μετά να αναλυθούν από έναν ουρολόγο ή έστω αν πάτε για εξωσωματική, από την ομάδα των ειδικών που θα αναλάβουν (για πχ εμβρυολόγους που γνωρίζουν πως συνδυάζονται τα δύο συστήματα). 

Αυτά από εμένα. Κι εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να ηρεμήσετε και όλα θα πάνε καλά. Θα το δεις.

 

Ο ουρολόγος μας είχε πει πως δν σας δίνω βιταμίνες γιατί θ τις καίει ο ίδιος ο οργανισμός από τα περιττά κιλά που έχει ο σύζυγος και πτι είναι μονόδρομος ο σύζυγος ν χάσει 30 κιλά και ύστερα ν ξεκινήσει βιταμίνες και ν δούμε τι κ πως! 
μιλαμε για 1,5 2 χρόνια από τώρα! 
Ο γυναικολόγος μ μας έδωσε 3 ειδών βιταμίνες και μας είπε παράλληλα με τα κιλά θ παίρνει κ αυτές ! 
κ η εμβρυολογος από την embryolab π μιλήσαμε μ είπε κ αυτή πως βιταμίνες και συχνές εκσπερματίσεις και θ υπάρξει βελτίωση! 
Με κουράζει σε κάθε βήμα που κάνουμε ν πρέπει ν αποφασίσουμε και ν κρίνουμε εμείς τι είναι σωστό ν ακολουθήσουμε από τις γνώμες που ακούμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

ναι ειμαι κι εγω των μαθηματικων και των boxes... οσα περισσοτερα check τοσο καλυτερα... βεβαια στην εξωσωματικη και στη βιολογια αυτο δεν παιζει και τοσο ρολο γτ εδω και 3 χρονια ολα καλα ειναι και ειχαμε μονο 1 φυσικη συλληψη αλλα με κενο σακο.... 😔

ο γιατρος θελει και αιματολογικες και υπερηχο στη 2η μερα ωστε να μετρησουμε καταβολες αλλα και να σιγουρευτει οτι δεν υπαρχει καποιος ανασταλτικος παραγοντας οπως για παραδειγμα μια κυστη.. τωρα ξεκινησα κι εγω και τα μαθαινω σιγα σιγα.. γνκα ο γιατρος μου ειναι πολυ ψειρας και πολυ υποστηρικτικος!

Μακαρι κοριτσι μου να ειναι για καλό η αναβολή!! 🤞 το καλο timing ειναι το παν!!!

λιγη υπομονη ακομα και ελπιζω στο τελος του χρονου να εχω γεματη κοιλιτσα!! 🙏

 

Στο τέλους του χρόνου ίσως να γέννας 😉 .. εδω τρανό παράδειγμα εγώ 1% πιθανότητες να πιάσω φυσιολογικα . Εμ και όμως. Αυτό το 1% μου εφτασε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα και καλή εβδομάδα απο μένα... @ΛΕΥΚΗ και @Antonia2 όλα καλά!!! Βουρ για τις προσπάθειες φυσικής σύλληψης και θετική σκέψη!!! @Παρασκευαιδουτη συμπάθεια μου προς το πρόσωπο σου την έχεις νιώσει πιστεύω... αλλά έχω μια απορία... πότε προλαβαίνεις και κοιμάσαι;;; Συνήθως είσαι η τελευταία και η πρώτη που γράφεις! @Elkμου δε θυμάμαι τι ώρα έχεις το ραντεβού σου σήμερα και περιμένω τα νέα σου!!! Τα δικά μου νεάκια... Κορίτσια... οι εμετοί αντί να μειώνονται... αυξάνονται... Άρα λογικά δεν έφταιγε το ασβέστιο... Δεν παραπνιέμαι απλά μου φαίνεται περίεργο... Όσο και να το χαίρομαι, γιατί σημαίνει ότι όλα πηγαίνουν καλά, είναι όντως νορμάλ αφού έχω μπει στον 4ο;;; Ακούω όλες τις μανούλες και όσες είναι σε πιο προχωρημένο στάδιο εγκυμοσύνης...  

Θα μου απαντήσεις σύντομα χαχαχχα 🫣🫣 7-8-9 μηνών παύεις να κοιμάσαι.. μπαίνει σε ένα μουντ αυτόματου χαχχαχα

🥰🥰🥰🥰 Σε ευχαριστώ πολύ.μου αρέσει να γεμίζω τους ανθρώπους, να νιώθουν χαρούμενη γτ σαν το γέλιο τη χαρά να είσαι ευδιάθετος δεν υπάρχει. Τι ωραία που θα ήταν να ήταν ο κόσμος μας γεμάτος χαρά και γέλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η annie! είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!! Αν πέσεις μέσα Ζαΐρα μου Μάιο θα είμαι έγκυος...😜

Μπράβο κοριτσάκι μου όλα τέλεια!!! Τώρα θα είσαι και πιο γόνιμη οπότε θα γεμίσει γρήγορα η κοιλίτσα!!!

+-3 μήνες μην ξεχνάς 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κορίτσια εγω τώρα γύρισα από τον γιατρό όλα καλά μου είπε.. τώρα μου έδωσε εξετάσεις αίματος να κάνω και σε ένα μήνα πάλι θα πάω να με δει γιατί θα λείπει ο γιατρός.. 

τελικα έχω κοριτσάκι 🩷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Στο τέλους του χρόνου ίσως να γέννας 😉 .. εδω τρανό παράδειγμα εγώ 1% πιθανότητες να πιάσω φυσιολογικα . Εμ και όμως. Αυτό το 1% μου εφτασε

χαχαχχαχα! ουτε στα πιο τρελα μου ονειρα...

ενας χρονος περασε απο τοτε που εμεινα εγκυος και η φυση γελαει μαζι. φαντασου μου ξαναηρθε περιοδος την ιδια ακριβως μερα με την περσινη πρωτη μερα του κυκλου που συνελαβα (01/02). και λεω αν ειναι δυνατον..

τωρα αν δεν κανω ετ δεν πιστευω οτι θα ξαναρθει θετικη χοριακη. το εχω πιστεψει τοσες πολλες φορες που πια κουραστηκα να ελπιζω...

ωστοσο η αισιοδοξια σου και η χαρα σου μονο καλη διαθεση μου δημιουργει!!! εισαι η χαρα της ζωης!!! 

σε ευχαριστω!! ❤️🥰

να χαιρεσαι τα αντρακια σου!!!!! 💙❤️💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Τι κάνετε κορίτσια εγω τώρα γύρισα από τον γιατρό όλα καλά μου είπε.. τώρα μου έδωσε εξετάσεις αίματος να κάνω και σε ένα μήνα πάλι θα πάω να με δει γιατί θα λείπει ο γιατρός.. 

τελικα έχω κοριτσάκι 🩷

με το καλο κοριτσι μου!!!! 🙏💗 θα εχει η μικρουλα σου ωραια παρεα!!! 🎀🩰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Θα μου απαντήσεις σύντομα χαχαχχα 🫣🫣 7-8-9 μηνών παύεις να κοιμάσαι.. μπαίνει σε ένα μουντ αυτόματου χαχχαχα

🥰🥰🥰🥰 Σε ευχαριστώ πολύ.μου αρέσει να γεμίζω τους ανθρώπους, να νιώθουν χαρούμενη γτ σαν το γέλιο τη χαρά να είσαι ευδιάθετος δεν υπάρχει. Τι ωραία που θα ήταν να ήταν ο κόσμος μας γεμάτος χαρά και γέλια

Όντως θα ήταν υπέροχος ένας κόσμος με αισιοδοξία!!! Αλλά χαίρομαι που υπάρχουν  Άνθρωποι σαν εσένα μέσα σ' αυτήν τη μαυρίλα που έχουμε γενικά γύρω μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Τι κάνετε κορίτσια εγω τώρα γύρισα από τον γιατρό όλα καλά μου είπε.. τώρα μου έδωσε εξετάσεις αίματος να κάνω και σε ένα μήνα πάλι θα πάω να με δει γιατί θα λείπει ο γιατρός.. 

τελικα έχω κοριτσάκι 🩷

Μπράβο κοριτσάκι μου!!! Με το καλό η δεύτερη κορούλα σας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Τι κάνετε κορίτσια εγω τώρα γύρισα από τον γιατρό όλα καλά μου είπε.. τώρα μου έδωσε εξετάσεις αίματος να κάνω και σε ένα μήνα πάλι θα πάω να με δει γιατί θα λείπει ο γιατρός.. 

τελικα έχω κοριτσάκι 🩷

Με το καλό!!!!! Θα σας πάρει το μυαλό η μπουμπου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Τι κάνετε κορίτσια εγω τώρα γύρισα από τον γιατρό όλα καλά μου είπε.. τώρα μου έδωσε εξετάσεις αίματος να κάνω και σε ένα μήνα πάλι θα πάω να με δει γιατί θα λείπει ο γιατρός.. 

τελικα έχω κοριτσάκι 🩷

Ααα τι ωραία κορίτσι μου!!! Δεύτερο κοριτσάκι ❤️❤️❤️ άντε με το καλό! Πως είσαι από συμπτώματα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Τα δικά μου νέα είναι ότι χθες αργά το βράδυ εμφανίστηκε η περίοδος! 
εχω κατά μπερδευτεί απογοητευτεί και νιώθω πελαγωμένη ανάμεσα στις απόψεις του κάθε γιατρού!

πηρα τώρα τηλ το γυναικολόγο μου γ ν τον ρωτήσω γ τον άντρα μ γ ν κάνει σπερμοδιαγραμμα και γενικά τις εξετάσεις ! Μ λέει δν θελουμε κατι άλλο μόνο σπερμοδοαγραμμα! Τ λέω γιατρέ οξειδωτικό στρες; Μ λέει όχι δν χρειάζεται αφού έτσι κ αλλιώς θ συνεχίσει κανονικά τος βιταμίνες! Μα του λέω αν έχει πέσει πως θ συνεχίσει! Μ λέει αν θέλεις κάντε εγώ στο λέω γ το οικονομικό! 
και ρωτάω εγώ τώρα εσάς , γιατί παίρνει 3 μήνες τώρα τις βιταμίνες είμαστε στον 4ο μήνα τώρα αν δν δούμε βελτιώσει στο οξειδωτικό στρες και γενικά στις παραμέτρους; Ο κατακερματισμός τ είναι μια χαρά άρα αφού είναι ν πάμε γ εξωσωματική γιατί λοιπόν ν δώσω 1500 γ ν πάρει βιταμίνες ν περιμένω και 3 μήνες τη στιγμή που με αυτό το σπερμα η εξωσωματική θ πετύχαινε μια χαρά!🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

Επίσης τον ρωτάω πόσες μέρες αποχής θ πρέπει ν έχει ο σύζυγος μ λέει τ μίνιμουμ 3

παιρω τηλ γ ν κλείσω ραντεβού στην embryolab και μ λέει η κοπέλα πως στο δικό μας τ εργαστήριο προτείνουμε 2 μέρες αποχή ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο! και αναρωτιέμαι εγώ κ πάλι γιατί τότε ο γυναικολόγος και τη προηγούμενη φορά και αυτή μ είπε 3 με 4 μέρες αποχή; Και εν τελει ο σύζυγος πόσες μέρες αποχή ν έχει ο ερμος;;;

(ο γυναικολόγος κου συνεργάζεται με τη κλινική αυτή, αυτός μ την πρότεινε)

νιωθω παρά πολύ μπερδεμένη και πελαγωμενη το ίδιο κ ο σύζυγος ! Έχουμε σηκώσει τα χέρια ψηλα και δν ξέρουμε τι ν κάνουμε! 
κοριτσια κουράστηκα έχω από το πρωί που κλαίω από τη στεναχώρια μ γτ μ ήρθε περίοδος και από τα νεύρα μ ταυτόχρονα γτ ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του και εγώ καλούμαι ν αποφασίσω κ να ρισκάρω ποιον θ ακόλουθησω 

 

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Ο ουρολόγος μας είχε πει πως δν σας δίνω βιταμίνες γιατί θ τις καίει ο ίδιος ο οργανισμός από τα περιττά κιλά που έχει ο σύζυγος και πτι είναι μονόδρομος ο σύζυγος ν χάσει 30 κιλά και ύστερα ν ξεκινήσει βιταμίνες και ν δούμε τι κ πως! 
μιλαμε για 1,5 2 χρόνια από τώρα! 
Ο γυναικολόγος μ μας έδωσε 3 ειδών βιταμίνες και μας είπε παράλληλα με τα κιλά θ παίρνει κ αυτές ! 
κ η εμβρυολογος από την embryolab π μιλήσαμε μ είπε κ αυτή πως βιταμίνες και συχνές εκσπερματίσεις και θ υπάρξει βελτίωση! 
Με κουράζει σε κάθε βήμα που κάνουμε ν πρέπει ν αποφασίσουμε και ν κρίνουμε εμείς τι είναι σωστό ν ακολουθήσουμε από τις γνώμες που ακούμε 

@Kate1992καλησπέρα! Είχαμε μιλήσει και με μηνύματα κάποια στιγμή για την κλινική. Εμείς από τη στιγμή που πήραμε την απόφαση για την εξωσωματική ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι από εδώ και πέρα οδηγίες για τα πάντα θα λαμβάνεις από την κλινική, εγώ θα είμαι εδώ για να προχωράμε τα βήματα που θα σου λένε. Θεωρώ πως αν προχωρήσεις σε εξωσωματική θα πρέπει να εμπιστευτείς το κέντρο με το οποίο μίλησες, γιατί μαζί τους θα προχωράς τη διαδικασία και θα νιώθεις περισσότερη αισιοδοξία και ασφάλεια!  Επίσης, το κάθε εργαστήριο έχει τα δικά του μηχανήματα, όπου και βάση με το πόσο εξελιγμένα είναι δίνουν και τις αντίστοιχες οδηγίες.. Σε εμάς ο ουρολόγος έδινε φουλ βιταμίνες με 3 μήνες να παίρνει και 3 μήνες να τις σταματά και διαφορετικές βιταμίνες για να δει ποιες θα βοηθήσουν...όταν ο γιατρός στην κλινική είδε τις εξετάσεις που εγώ είχα καταγράψει επάνω σε ποιο σπερμοδιαγραμμα πήρε και ποιες βιταμίνες και σε ποιο δεν πήρε...μας είπε οκ, έχει βελτιωθεί σε κάποια σημεία, αλλά όχι σε αυτά που θα θέλαμε... οπότε η επόμενη ερώτησή μας ήταν αν θα έπαιρνε τις βιταμίνες κατά τη διάρκεια που θα κάναμε ωοληψία και μας είπε είναι κρίμα να ταλαιπωρείς τον οργανισμό σου με βιταμίνες και τον ακούσαμε.

Μη στεναχωριέσαι ούτε και να πελαγώνεις..ξεκαθάρισε με τον εαυτό σου ποιο μονοπάτι θα ακολουθήσεις και με ποια κλινική και με ποιο γιατρό θα συνεργαστείς και όλα θα πάρουν τον δρόμο τους!!!

Το ταξίδι προς την επιτυχία της προσπάθειας ξεκινάει με την εμπιστοσύνη και την υπομονή!!!

Πολλές φορές θα βγουν αναποδιές μπροστά μας...αλλά πίστεψέ με όταν θα έρθει το θετικό αποτέλεσμα ξεχνάς τα πάντα!!! Την Πέμπτη κλείνω τον τρίτο μήνα κι όλα αυτά που έζησα είναι σαν μακρινό όνειρο!!!🌌

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια κσι καλή εβδομάδα. Εμένα χθες μου ήρθε τελικά περίοδος. Αύριο θα κάνω ορμονικές εξετάσεις να δω τι γίνεται και μάλλον θα κλείσω ραντεβού σε ενδοκρινολόγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η elbe είπε:

 

@Kate1992καλησπέρα! Είχαμε μιλήσει και με μηνύματα κάποια στιγμή για την κλινική. Εμείς από τη στιγμή που πήραμε την απόφαση για την εξωσωματική ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι από εδώ και πέρα οδηγίες για τα πάντα θα λαμβάνεις από την κλινική, εγώ θα είμαι εδώ για να προχωράμε τα βήματα που θα σου λένε. Θεωρώ πως αν προχωρήσεις σε εξωσωματική θα πρέπει να εμπιστευτείς το κέντρο με το οποίο μίλησες, γιατί μαζί τους θα προχωράς τη διαδικασία και θα νιώθεις περισσότερη αισιοδοξία και ασφάλεια!  Επίσης, το κάθε εργαστήριο έχει τα δικά του μηχανήματα, όπου και βάση με το πόσο εξελιγμένα είναι δίνουν και τις αντίστοιχες οδηγίες.. Σε εμάς ο ουρολόγος έδινε φουλ βιταμίνες με 3 μήνες να παίρνει και 3 μήνες να τις σταματά και διαφορετικές βιταμίνες για να δει ποιες θα βοηθήσουν...όταν ο γιατρός στην κλινική είδε τις εξετάσεις που εγώ είχα καταγράψει επάνω σε ποιο σπερμοδιαγραμμα πήρε και ποιες βιταμίνες και σε ποιο δεν πήρε...μας είπε οκ, έχει βελτιωθεί σε κάποια σημεία, αλλά όχι σε αυτά που θα θέλαμε... οπότε η επόμενη ερώτησή μας ήταν αν θα έπαιρνε τις βιταμίνες κατά τη διάρκεια που θα κάναμε ωοληψία και μας είπε είναι κρίμα να ταλαιπωρείς τον οργανισμό σου με βιταμίνες και τον ακούσαμε.

Μη στεναχωριέσαι ούτε και να πελαγώνεις..ξεκαθάρισε με τον εαυτό σου ποιο μονοπάτι θα ακολουθήσεις και με ποια κλινική και με ποιο γιατρό θα συνεργαστείς και όλα θα πάρουν τον δρόμο τους!!!

Το ταξίδι προς την επιτυχία της προσπάθειας ξεκινάει με την εμπιστοσύνη και την υπομονή!!!

Πολλές φορές θα βγουν αναποδιές μπροστά μας...αλλά πίστεψέ με όταν θα έρθει το θετικό αποτέλεσμα ξεχνάς τα πάντα!!! Την Πέμπτη κλείνω τον τρίτο μήνα κι όλα αυτά που έζησα είναι σαν μακρινό όνειρο!!!🌌

Σ έχω στείλει προσωπικό μνμ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και καλό μήνα κορίτσια μου! 🌸🌷 Εύχομαι ο Μάρτης να είναι ο μήνας μας 🤞 @Mpourmpoulo υπέροχος ο τίτλος και χαίρομαι που όλα βαίνουν καλά για το μπουρμπουλάκι που θριαμβεύει στην κοιλίτσα σου 🌱

Απείχα αυτές τις μέρες λόγω ταξιδιού, αλλά επιστρέφω δριμμύτερη στην παρεούλα μας! Είμαι αισίως στην 7η μέρα του κύκλου και την Πέμπτη (10η μέρα) το πρωί έχω προγραμματισμένη τη σαλπιγγογράφια. @ΛΕΥΚΗκαταρχάς χαίρομαι που πήγαν όλα καλά την Παρασκευή για σένα, και σ ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί με τις άλλες κοπέλες στο προηγούμενο θέμα (@flowerv @cat12 @Kate1992), γιατί έτσι πάω κι εγώ με αυτοπεποίθηση 💪

@marinamanoulitsa πάντα ανοίγεις εσύ τη love zone, καλή επιτυχία λοιπόν, κι ερχόμαστε κι εμείς με τη σειρά μας ❤️🤭

@cat12 με το καλό η εμβρυομεταφορά κορίτσι μου, περιμένουμε το θετικό σου τεστάκι 🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Ααα τι ωραία κορίτσι μου!!! Δεύτερο κοριτσάκι ❤️❤️❤️ άντε με το καλό! Πως είσαι από συμπτώματα;;

Ευχαριστώ κορίτσι μου και εσυ με το καλό το μωρακι σου 🩷🩵

οι εμετοί σταμάτησαν 🥳

τωρα έχω λίγο το στομάχι μου συνήθως με πιάνει βράδυ, λαχανιάζω πολύ εύκολα , έχω και λίγο ταχυκαρδίες, λίγα τσιμπηματάκια στην κοιλιά και ακόμα έχω κρυάδες .. αυτά αλλά το πιο δύσκολα πέρασαν, τώρα είμαι 15&3 🩷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Καλησπέρα και καλό μήνα κορίτσια μου! 🌸🌷 Εύχομαι ο Μάρτης να είναι ο μήνας μας 🤞 @Mpourmpoulo υπέροχος ο τίτλος και χαίρομαι που όλα βαίνουν καλά για το μπουρμπουλάκι που θριαμβεύει στην κοιλίτσα σου 🌱

Απείχα αυτές τις μέρες λόγω ταξιδιού, αλλά επιστρέφω δριμμύτερη στην παρεούλα μας! Είμαι αισίως στην 7η μέρα του κύκλου και την Πέμπτη (10η μέρα) το πρωί έχω προγραμματισμένη τη σαλπιγγογράφια. @ΛΕΥΚΗκαταρχάς χαίρομαι που πήγαν όλα καλά την Παρασκευή για σένα, και σ ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί με τις άλλες κοπέλες στο προηγούμενο θέμα (@flowerv @cat12 @Kate1992), γιατί έτσι πάω κι εγώ με αυτοπεποίθηση 💪

@marinamanoulitsa πάντα ανοίγεις εσύ τη love zone, καλή επιτυχία λοιπόν, κι ερχόμαστε κι εμείς με τη σειρά μας ❤️🤭

@cat12 με το καλό η εμβρυομεταφορά κορίτσι μου, περιμένουμε το θετικό σου τεστάκι 🤞

Καλή επιτυχία στην σαλπιγγογραφια κορίτσι μου!!! Έτσι δυναμικά να πας γιατί όντως είναι λεπτά η εξέταση! Όχι σαν εμένα που έκλαιγα μέχρι κ την ώρα που είχα μπει να την κάνω 😂😂 σε ευχαριστώ πολύ αχ μακάρι να είναι θετικό το αποτέλεσμα 🙏 λίγες μερες ακόμα έχω ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Elk είπε:

Τι κάνετε κορίτσια εγω τώρα γύρισα από τον γιατρό όλα καλά μου είπε.. τώρα μου έδωσε εξετάσεις αίματος να κάνω και σε ένα μήνα πάλι θα πάω να με δει γιατί θα λείπει ο γιατρός.. 

τελικα έχω κοριτσάκι 🩷

Κοριτσακι? Αχ τι ωραία 🥰🥰🥰 με το καλό κορίτσι μου να πάνε όλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Καλησπέρα και καλό μήνα κορίτσια μου! 🌸🌷 Εύχομαι ο Μάρτης να είναι ο μήνας μας 🤞 @Mpourmpoulo υπέροχος ο τίτλος και χαίρομαι που όλα βαίνουν καλά για το μπουρμπουλάκι που θριαμβεύει στην κοιλίτσα σου 🌱

Απείχα αυτές τις μέρες λόγω ταξιδιού, αλλά επιστρέφω δριμμύτερη στην παρεούλα μας! Είμαι αισίως στην 7η μέρα του κύκλου και την Πέμπτη (10η μέρα) το πρωί έχω προγραμματισμένη τη σαλπιγγογράφια. @ΛΕΥΚΗκαταρχάς χαίρομαι που πήγαν όλα καλά την Παρασκευή για σένα, και σ ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί με τις άλλες κοπέλες στο προηγούμενο θέμα (@flowerv @cat12 @Kate1992), γιατί έτσι πάω κι εγώ με αυτοπεποίθηση 💪

@marinamanoulitsa πάντα ανοίγεις εσύ τη love zone, καλή επιτυχία λοιπόν, κι ερχόμαστε κι εμείς με τη σειρά μας ❤️🤭

@cat12 με το καλό η εμβρυομεταφορά κορίτσι μου, περιμένουμε το θετικό σου τεστάκι 🤞

Με το καλό η σαλπιγγογραφια..

Δεν είναι τίποτα...μην αγχώνεσαι!!!!καλά αποτελέσματα!!!!

Εγώ ανοίγω πρώτη τη love zone αλλά ανοίγω και τη red zone πρώτη 😂😜 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια ! Σας διαβάζω απ'τον Μάϊο και  μόλις βρήκα το θάρρος να γράψω. Αρχικά να πω ότι θαυμάζω την επιμονή και υπομονή σας.  Έχω διαβάσει τι έχετε περάσει πολλές από εδώ μέχρι να δείτε θετικό τέστ. Θα συστηθω παραθέτοντας τη δική μου ιστορία. Ξαφνικά με χτύπησε σαν κεραυνός η λέξη " υπογονιμη" που είπε ο γυναικολόγος μου. 

Να ξεκινήσω λέγοντας ότι ξεκίνησα προσπάθειες με τον σύντροφό μου τον περασμένο Φεβρουάριο. Έχοντας λιγο θορυβηθεί γιατί ως το καλοκαίρι δεν είχε προκύψει εγκυμοσύνη, κάνω ορμονικές και ΑΜΗ. Όλα βγαίνουν τέλεια, εκτός απτήν προλακτίνη ( με την οποία έχω πρόβλημα από μικρή) και την TSH η οποία έπρεπε να πέσει στο 1 απ'το 3. Ξεκινάω αγωγή με dostinex και Τ4 και οι τιμές τον Οκτώβρη έχουν πέσει στις φυσιολογικές τιμες.Ο γυναικολόγος μου λέει ότι σύντομα θα τον επισκεφθώ έγκυος κάτι που δεν έχει συμβεί ως τώρα.

Πριν από λίγο καιρό αποφασίζουμε να ξανά ψαχτουμε. Κάνω σαλπιγγογραφια , είναι τέλεια. Αρχίζω να παρακολουθώ την ωορρηξία που τελικά είναι άφαντη. 3 μήνες τώρα δεν έχουμε βρει κυρίαρχο ωάριο. Ο γιατρός είναι σίγουρος ότι αυτός είναι ο λόγος που δεν έχω μείνει έγκυος, καθώς και το σπέρμα είναι τέλειο. Δεν ξέρω πως θα συνεχίσουμε, έχω ακούσει πολλές φορές τη λέξη εξωσωματική. Είμαι πολύ στεναχωρημένη. Είχε καμία από εσάς παρόμοια εμπειρία με αίσιο τέλος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Με το καλό η σαλπιγγογραφια..

Δεν είναι τίποτα...μην αγχώνεσαι!!!!καλά αποτελέσματα!!!!

Εγώ ανοίγω πρώτη τη love zone αλλά ανοίγω και τη red zone πρώτη 😂😜 

μαζί τις ανοίγουμε καλέ και τις δύο! Εγώ είχα χθες θετικό! Βέβαια πάλι τα κανόνισε καλά ο δικός μου και δεν ειδωθήκαμε καθόλου αλλά τέλος πάντων. Υποπτεύομαι ότι το αφεντικό του ξέρει τον κύκλο μου και δεν του αρέσουν τα παιδιά! 🤣🤣🤣
Ντάξει γύρισε από ταξίδι Κυριακή οπότε προλάβαμε μια Κυριακή και μια σήμερα πρωί πρωί. 
Ότι έγινε έγινε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Καλησπέρα και καλό μήνα κορίτσια μου! 🌸🌷 Εύχομαι ο Μάρτης να είναι ο μήνας μας 🤞 @Mpourmpoulo υπέροχος ο τίτλος και χαίρομαι που όλα βαίνουν καλά για το μπουρμπουλάκι που θριαμβεύει στην κοιλίτσα σου 🌱

Απείχα αυτές τις μέρες λόγω ταξιδιού, αλλά επιστρέφω δριμμύτερη στην παρεούλα μας! Είμαι αισίως στην 7η μέρα του κύκλου και την Πέμπτη (10η μέρα) το πρωί έχω προγραμματισμένη τη σαλπιγγογράφια. @ΛΕΥΚΗκαταρχάς χαίρομαι που πήγαν όλα καλά την Παρασκευή για σένα, και σ ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί με τις άλλες κοπέλες στο προηγούμενο θέμα (@flowerv @cat12 @Kate1992), γιατί έτσι πάω κι εγώ με αυτοπεποίθηση 💪

@marinamanoulitsa πάντα ανοίγεις εσύ τη love zone, καλή επιτυχία λοιπόν, κι ερχόμαστε κι εμείς με τη σειρά μας ❤️🤭

@cat12 με το καλό η εμβρυομεταφορά κορίτσι μου, περιμένουμε το θετικό σου τεστάκι 🤞

Καλημέρα κορίτσι μου. Χαίρομαι που σε αυτή την παρέα μπορούμε να λέμε και να μοιραζόμαστε κάθε μας προβληματισμό. Να πας με αισιοδοξία, είναι πολύ απλή εξέταση ( δεν το πιστεύω ότι το λέω). Βασικό tip, όπως μου τόνισαν και οι νοσοκόμες, είναι τα δύο θαυματουργά buscopan plus μια ώρα πριν πας. Εγώ προσωπικά κατάλαβα κάποιες ελαφριές κράμπες όταν πια πέρασε η δράση τους. Άρα όντως βοηθούν πολύ.

Καλά αποτελέσματα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Τα δικά μου νέα είναι ότι χθες αργά το βράδυ εμφανίστηκε η περίοδος! 
εχω κατά μπερδευτεί απογοητευτεί και νιώθω πελαγωμένη ανάμεσα στις απόψεις του κάθε γιατρού!

πηρα τώρα τηλ το γυναικολόγο μου γ ν τον ρωτήσω γ τον άντρα μ γ ν κάνει σπερμοδιαγραμμα και γενικά τις εξετάσεις ! Μ λέει δν θελουμε κατι άλλο μόνο σπερμοδοαγραμμα! Τ λέω γιατρέ οξειδωτικό στρες; Μ λέει όχι δν χρειάζεται αφού έτσι κ αλλιώς θ συνεχίσει κανονικά τος βιταμίνες! Μα του λέω αν έχει πέσει πως θ συνεχίσει! Μ λέει αν θέλεις κάντε εγώ στο λέω γ το οικονομικό! 
και ρωτάω εγώ τώρα εσάς , γιατί παίρνει 3 μήνες τώρα τις βιταμίνες είμαστε στον 4ο μήνα τώρα αν δν δούμε βελτιώσει στο οξειδωτικό στρες και γενικά στις παραμέτρους; Ο κατακερματισμός τ είναι μια χαρά άρα αφού είναι ν πάμε γ εξωσωματική γιατί λοιπόν ν δώσω 1500 γ ν πάρει βιταμίνες ν περιμένω και 3 μήνες τη στιγμή που με αυτό το σπερμα η εξωσωματική θ πετύχαινε μια χαρά!🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

Επίσης τον ρωτάω πόσες μέρες αποχής θ πρέπει ν έχει ο σύζυγος μ λέει τ μίνιμουμ 3

παιρω τηλ γ ν κλείσω ραντεβού στην embryolab και μ λέει η κοπέλα πως στο δικό μας τ εργαστήριο προτείνουμε 2 μέρες αποχή ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο! και αναρωτιέμαι εγώ κ πάλι γιατί τότε ο γυναικολόγος και τη προηγούμενη φορά και αυτή μ είπε 3 με 4 μέρες αποχή; Και εν τελει ο σύζυγος πόσες μέρες αποχή ν έχει ο ερμος;;;

(ο γυναικολόγος κου συνεργάζεται με τη κλινική αυτή, αυτός μ την πρότεινε)

νιωθω παρά πολύ μπερδεμένη και πελαγωμενη το ίδιο κ ο σύζυγος ! Έχουμε σηκώσει τα χέρια ψηλα και δν ξέρουμε τι ν κάνουμε! 
κοριτσια κουράστηκα έχω από το πρωί που κλαίω από τη στεναχώρια μ γτ μ ήρθε περίοδος και από τα νεύρα μ ταυτόχρονα γτ ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του και εγώ καλούμαι ν αποφασίσω κ να ρισκάρω ποιον θ ακόλουθησω 

 

Καλημέρα εγώ πιστεύω ότι πρέπει να μιλήσεις με τον γυναικολόγο που θα σε αναλάβει στο embryolamb και να σου πει τι θέλει. Εμάς ο γυναικολόγος μας πρότεινε να πάρουμε 3 μήνες βιταμίνες στη συνέχεια μίλησα με τον γιατρό στην embryolamb μου είπε πάνω στον μήνα από την λήψη των βιταμινών να κάνει ο σύζυγος σπερμοδιαγραμα να δούμε πως πάει και στη συνέχεια να κάνουμε την σπερματεγχυση. Πιστεύω πως το κέντρο είναι πιο εξειδικευμένο για να σε κατατοπισει, αυτή είναι η γνώμη μου. Μην νιώθεις πελαγωμενη πολλές φορές θα πέσεις σε διχογνωμία γιατρών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...