Μετάβαση σε περιεχόμενο

Aγχος για την 2η γεννα


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΩ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ,ΣΕ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΠΑΩ ΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΟ 2ο ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΙΟ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΨΙΛΟΦΡΙΚΗ, ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΡΩ ΠΛΕΟΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ, ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ 1Η ΦΟΡΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΟΝΑΓΑ ΜΕΤΑ,ΕΧΩ ΗΔΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΩ ΔΕΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ.

ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΓΧΟΣ (ΟΣΕΣ ΓΕΝΝΗΣΑΤΕ 2Η ΦΟΡΑ) Η ΥΠΕΡΒΑΛΛΩ??ΘΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΩ ΑΡΑΓΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ?Η ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΠΟΛΥ Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ??ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΗΝ ΥΠΕΡΑΓΑΠΑΕΙ, ΚΑΙ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑΚΑ ΤΟΥ.ΤΟΝ ΕΧΩ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΕΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΟΤΙ Η ΜΑΜΑ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΓΙΑ 4 ΒΡΑΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΗΚΩΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΩ ΚΑΤΩ.ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ Κ ΑΥΤΟΣ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΛΕΙΠΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΤΑΙ.

ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ ΜΟΥ.

ΚΑΛΟ ΣΑΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑ!!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xntou μην στενοχωριεσαι... σιγουρα θα του λειψεις και θα σου λειψει... θα κρατησει λιγες μερες ομως και μετα θα ειστε και παλι μαζι με ενα νεο μωρακι... μην αγχωνεσαι με την καισαρικη... ισως αυτη τη φορα να εχεις λιγοτερους πονους και να μην σου φανει πολυ... σου ευχομαι να πανε ολα καλα και με το καλο να δεχτειτε το νεο μελος της οικογενειας σας...:):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να το χαιρεσαι το παιδακι σου και με το καλο το δευτερο!!!

φυσικο ειναι να αγχωνεσαι κοπελα μου,ολες μας το ιδιο παθαινουμε λιγο πριν τον τοκετο!Εγω γεννησα φυσ,αλλα φιλη μου που εκανε καισαρικη δεν πονουσε μετα.Ξερω οτι γεννησε με επισκληριδειο και της εβαζαν φαρμακο και μετα,μηπως να μιλησεις στο γιατρο σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xntou mou kalispera...

Kai kalos mas vrikes...

Agapi mou na sou zisei to mwraki sou...

Kai kali eleftheria me to 2 mwraki...

Agapi mou sigoura tha xriasteis voitheia me to megalo mwro sou kai gia to spiti afou tha eisai se pono...

Agapi mou min anxwnesai,,,to mwro sou tha einai se kala xeria otan tha eisai stin kliniki...

Sigoura tha einai duskolo alla ti na kanoume???

Tha sou lipsei kai tha tou lipseis,,,wmos meta apo liges meres tha eiste pali mazi...

Kai emena auti einai i ennia mou dustixws...

Agapi mou sou euxwme ola ta kalitera...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς ήρθες ΧΝΤΟΥ

και με το καλό να γεννηθεί το μωράκι σου...

Μην μου στεναχωριέσαι όμως καθόλου,,,

και το μεγάλο σου παιδάκι θα είναι μια χαρά

και η καισαρική σου θα είναι πιο ανώδυνη από την πρώτη φορά........

...........(εξελίσετε η επιστήμη)!

Χαμογέλα!!!!!!!!!!!!!!!

Σε μία εβδομάδα είναι το μεγάλο σου ραντεβού

και θα είσαι πλέον αγκαλιά και με τους 2 γιους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω να σου πω αν η δεύτερη καισαρική θα είναι πιο εύκολη από την πρώτη και αν ισχύει αυτό που λένε ότι το δεύτερο παιδί είναι πιο εύκολο και πιο γρήγορο. Μακάρι να σου έρθουν όλα απλά και όμορφα χωρίς ταλαιπωρία.

Θα σου λείψει το μεγάλο σου παιδί και θα χρειαστούν ιδιαίτεροι χειρισμοί για να επανέλθουν οι ισορροπίες στο σπίτι. Εγώ δυστυχώς δεν τα κατάφερα να προσαρμόσω το νέο μέλος στην οικογένεια ομαλά και περάσαμε από 40 κύματα. Ακόμα το παλεύουμε!

Μπορείς να του μιλάς συχνά στο τηλέφωνο, να έρχεται να σε βλέπει για λίγο, να έχεις ένα δωράκι που θα είναι από το αδερφάκι του... Έτσι θα νιώθεις και εσύ καλύτερα.

Σου εύχομαι τα καλύτερα! Ακόμα και αν ξέρεις τι σε περιμένει, κάθε γέννα είναι διαφορετική. Εγώ στην πρώτη έκλαιγα και στη δεύτερη γέλαγα. Συμπτωματικά το πρώτο παιδί βγηκε κατσουφικο και το δευτερο χαμογελαστό!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xntou έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΩ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ,ΣΕ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΠΑΩ ΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΟ 2ο ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΙΟ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΨΙΛΟΦΡΙΚΗ, ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΡΩ ΠΛΕΟΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ, ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ 1Η ΦΟΡΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΟΝΑΓΑ ΜΕΤΑ,ΕΧΩ ΗΔΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΩ ΔΕΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ.

ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΓΧΟΣ (ΟΣΕΣ ΓΕΝΝΗΣΑΤΕ 2Η ΦΟΡΑ) Η ΥΠΕΡΒΑΛΛΩ??ΘΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΩ ΑΡΑΓΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ?Η ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΠΟΛΥ Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ??ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΗΝ ΥΠΕΡΑΓΑΠΑΕΙ, ΚΑΙ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑΚΑ ΤΟΥ.ΤΟΝ ΕΧΩ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΕΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΟΤΙ Η ΜΑΜΑ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΓΙΑ 4 ΒΡΑΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΗΚΩΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΩ ΚΑΤΩ.ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ Κ ΑΥΤΟΣ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΛΕΙΠΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΤΑΙ.

ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ ΜΟΥ.

ΚΑΛΟ ΣΑΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑ!!;)

Καλώς όρισες, Xntou!

Έχει αποδειχτεί πια ότι δεν χρειάζεται να κάνεις δεύτερη καισαρική μόνο και μόνο επειδή έκανες πρώτη! Και εγώ με επείγουσα καισαρική γέννησα επειδή πραγματικά κινδύνευε το μωρό. Οι πόνοι όντως είναι φριχτοί και ακόμα έχω αυτή την αίσθηση ότι έχω χάσει την πραγματική εμπειρεία της γέννας. Βέβαια δεν γινόταν διαφορετικά, οπότε καλώς έγινε στην περίπτωση αυτή. Αλλά δεύτερη ή τρίτη καισαρική δεν χρειάζεται να γίνει μόνο και μόνο επειδή προηγήθηκε άλλη. Δεν ξέρω αν θέλεις να το ψάξεις. Συζηtήθηκε πρόσφατα στο φόρουμ αυτό το θέμα, δηλαδή του φυσιολογικού τοκετού μετά από καισαρική. Ο αγλικός όρος είναι VBAC (Vaginal Birth After Caesarean) και έγραφε μια κοπέλα που ήξερε πραγματικά πολλά πάνω στο ζήτημα....

Όσον αφορά το πρώτο σου παιδί, αυτό το άγχος το έχω και εγώ σε περίπτωση δεύτερης εγκυμοσύνης...εξαρτάται από την ηλικία η αντιμετώπιση.

Σου εύχομαι όλα να πάνε πολύ καλύτερα απ'ότι περιμένεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...