Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2024❤️❤️


Recommended Posts

Κορίτσια το βάρος και κυρίως η εκτίμησή του πριν τον τοκετό είναι πολύ πολύ σχετικά. Εγώ γέννησα 39 και 5 και ο γιατρός μου έλεγε ότι το μωρό θα είναι 3 το πολυ 3200. Και είχα και πολύ μικρή κοιλιά και γενικά είμαι πολύ αδύνατη. Και βγήκε ένα μοσχαρουδάκι 3700 :) γιόγκα έκανε το μωράκι για να χωρέσει στην κοιλιά μου :)Μισό κιλό και παραπάνω απόκλιση από τον τελευταίο υπέρηχο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια αποφάσισα να αλλάξω γιατρό. Ή τουλάχιστον να πάρω δεύτερη γνώμη. Τα PI της μητριαίας αρτηρίας είναι πάνω από 2..δν ξέρω. Έχω αγχωθεί με την απάθεια του γιατρού και ότι είναι τόσο απρόσιτος. 

Θέλω να ξέρω ότι έχω κάνει ό,τι μπορώ για να προλάβω τις πιθανότητες. Έστω ασπιρίνη προληπτικά.. δεν ξέρω. Ακόμη και το μέτρο στο αλάτι εγώ του το ρώτησα.. καμία οδηγία.. απλά "συνεχίζουμε κανονικά".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 
που λετε για το βάρος εγώ θα ήθελα πάλι ένα μωρό Μέχρι 3κιλα το πολύ για να το βγάλω πάλι εύκολα 😜! Είχα πάει εγώ υπέρηχο κ το έβγαλε 2700 κ γέννησα την επόμενη ήμερα 2500! Ήταν μια σταλιά αλλά πραγματικά βγήκε μονος του 🤪🤪 αλλά οπως λέει κ το @ditakiκανενα δεν έμεινε μέσα στην κοιλια! Κ εννοείται εμένα η γιατρος μ είπε δεν είναι μόνο το βάρος είναι όλα π πρέπει να βλέπονται αναλογικά δλδ το μηριαίο οστό η κεφάλι του όλα να αναπτύσσονται φυσιολογικά να συμβαδίζουν μεταξύ τους…

@Apostolia88κοριτσι μου καλά έκανες να παρεις μια δεύτερη γνώμη! Αν δεν εμπιστεύεσαι τον γιατρο σου είναι το καλυτερο π μπορείς να κανεις!!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Apostolia88 είπε:

Κορίτσια αποφάσισα να αλλάξω γιατρό. Ή τουλάχιστον να πάρω δεύτερη γνώμη. Τα PI της μητριαίας αρτηρίας είναι πάνω από 2..δν ξέρω. Έχω αγχωθεί με την απάθεια του γιατρού και ότι είναι τόσο απρόσιτος. 

Θέλω να ξέρω ότι έχω κάνει ό,τι μπορώ για να προλάβω τις πιθανότητες. Έστω ασπιρίνη προληπτικά.. δεν ξέρω. Ακόμη και το μέτρο στο αλάτι εγώ του το ρώτησα.. καμία οδηγία.. απλά "συνεχίζουμε κανονικά".

Μαζί σου...πάρε μια δεύτερη γνώμη, μίλα με έναν άλλο γιατρό για να νοιώσεις πρώτα απ' όλα εσύ ασφάλεια μέσα σου. Είναι πολύ βασικό να έχεις μια καλή επικοινωνία με τον γιατρό σου! 

Αναμένουμε νέα σου...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έκλεισα ραντεβού με μία γιατρό που είναι και εμβρυομητρικός. Αλλά θα με δει την άλλη Παρασκευή. Το πρώτο που με ρώτησε όταν της είπα το ιστορικό και το λόγο της επίσκεψης. "Δεν είχε εντοπιστεί στην αυχενική?" Tι να της πω? Αυτό που καταλαβαίνω κι εγώ τώρα μετά το ψάξιμο που έκανα; Kαι στην αυχενική υπήρχε η αντίσταση στη μητριαία. Απλά ήταν στο όριο. Και ο κίνδυνος είχε πάλι βγει, απλά ήταν μικρότερος 1/160..στη β επιπέδου όμως έφτασε το 1/40. Αν είχε αξιολογηθεί τότε σωστά από το γιατρό, ίσως προλαβαίναμε κάτι με ασπιρίνη.. τώρα πλέον δεν ξέρω.

Ελπίζω ως τότε όλα καλά γιατί έχω ανησυχήσει. Σαν να μην είναι τόσο ζωηρός όσο τον ένιωθα πριν τη β επιπέδου στις αρχές Ιουνίου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Apostolia88 είπε:

Έκλεισα ραντεβού με μία γιατρό που είναι και εμβρυομητρικός. Αλλά θα με δει την άλλη Παρασκευή. Το πρώτο που με ρώτησε όταν της είπα το ιστορικό και το λόγο της επίσκεψης. "Δεν είχε εντοπιστεί στην αυχενική?" Tι να της πω? Αυτό που καταλαβαίνω κι εγώ τώρα μετά το ψάξιμο που έκανα; Kαι στην αυχενική υπήρχε η αντίσταση στη μητριαία. Απλά ήταν στο όριο. Και ο κίνδυνος είχε πάλι βγει, απλά ήταν μικρότερος 1/160..στη β επιπέδου όμως έφτασε το 1/40. Αν είχε αξιολογηθεί τότε σωστά από το γιατρό, ίσως προλαβαίναμε κάτι με ασπιρίνη.. τώρα πλέον δεν ξέρω.

Ελπίζω ως τότε όλα καλά γιατί έχω ανησυχήσει. Σαν να μην είναι τόσο ζωηρός όσο τον ένιωθα πριν τη β επιπέδου στις αρχές Ιουνίου.

Θα περιμένουμε να μας πεις τα νέα σου τότε!!! Μακάρι η γιατρος αυτή να είναι πιο προσιτή κ να δίνει περισσότερη σημασία ❤️ 

το ότι δεν το νιωθεις το ίδιο μην σε ανησυχεί ισως είναι κ η ιδέα σου δεν επηρεάζει κάπου στην κινητικότητα του στο λεω εγώ που είμαι παθών προεκλαμψιας…

στειλε μας τα νέα σου κορίτσι μου ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ πήγα γιατρο σήμερα το μεσημέρι όλα καλά με το μωράκι μας! Είμαι 22 εβδομάδων σήμερα κ το μωράκι 467γρ! Η πίεση μου καλή κ έβαλα 1.5κιλο σε αυτό το μήνα… σοκ γιατί έχει μερες π θέλω να τρώω το ψυγείο 😂

Θα με ξανά δει σε 4 εβδομαδες κ μου εγραψε καμπύλη κ αλλες αιματολογικές π θα τις κάνω λιγες μερες πριν το ραντεβού 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Apostolia88 είπε:

Έκλεισα ραντεβού με μία γιατρό που είναι και εμβρυομητρικός. Αλλά θα με δει την άλλη Παρασκευή. Το πρώτο που με ρώτησε όταν της είπα το ιστορικό και το λόγο της επίσκεψης. "Δεν είχε εντοπιστεί στην αυχενική?" Tι να της πω? Αυτό που καταλαβαίνω κι εγώ τώρα μετά το ψάξιμο που έκανα; Kαι στην αυχενική υπήρχε η αντίσταση στη μητριαία. Απλά ήταν στο όριο. Και ο κίνδυνος είχε πάλι βγει, απλά ήταν μικρότερος 1/160..στη β επιπέδου όμως έφτασε το 1/40. Αν είχε αξιολογηθεί τότε σωστά από το γιατρό, ίσως προλαβαίναμε κάτι με ασπιρίνη.. τώρα πλέον δεν ξέρω.

Ελπίζω ως τότε όλα καλά γιατί έχω ανησυχήσει. Σαν να μην είναι τόσο ζωηρός όσο τον ένιωθα πριν τη β επιπέδου στις αρχές Ιουνίου.

Πολύ καλά έκανες! Εύχομαι τα καλύτερα και να ταιριάξετε με τη γιατρο! 

 

@Raf123 πολύ ωραία τα νέα σου! 

Κορίτσια προχωράμε! Κουτσα κουτσα μπαίνουμε στον 6ο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια εγώ πήγα γιατρο σήμερα το μεσημέρι όλα καλά με το μωράκι μας! Είμαι 22 εβδομάδων σήμερα κ το μωράκι 467γρ! Η πίεση μου καλή κ έβαλα 1.5κιλο σε αυτό το μήνα… σοκ γιατί έχει μερες π θέλω να τρώω το ψυγείο 😂

Θα με ξανά δει σε 4 εβδομαδες κ μου εγραψε καμπύλη κ αλλες αιματολογικές π θα τις κάνω λιγες μερες πριν το ραντεβού 

Τί καλά @Raf123 :) Μεγαλώνουνε σιγά σιγά τα μικράκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια

Είμαι λίγο καλύτερα αν και η αναμονή για την επίσκεψη με τη γιατρό με αγχώνει. 

Χθες ήταν αρκετά ζωηρός ο μικρός οπότε ηρέμησα λιγάκι.

Εσείς πώς είστε?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/6/2024 at 1:09 ΜΜ, ο/η Apostolia88 είπε:

Έκλεισα ραντεβού με μία γιατρό που είναι και εμβρυομητρικός. Αλλά θα με δει την άλλη Παρασκευή. Το πρώτο που με ρώτησε όταν της είπα το ιστορικό και το λόγο της επίσκεψης. "Δεν είχε εντοπιστεί στην αυχενική?" Tι να της πω? Αυτό που καταλαβαίνω κι εγώ τώρα μετά το ψάξιμο που έκανα; Kαι στην αυχενική υπήρχε η αντίσταση στη μητριαία. Απλά ήταν στο όριο. Και ο κίνδυνος είχε πάλι βγει, απλά ήταν μικρότερος 1/160..στη β επιπέδου όμως έφτασε το 1/40. Αν είχε αξιολογηθεί τότε σωστά από το γιατρό, ίσως προλαβαίναμε κάτι με ασπιρίνη.. τώρα πλέον δεν ξέρω.

Ελπίζω ως τότε όλα καλά γιατί έχω ανησυχήσει. Σαν να μην είναι τόσο ζωηρός όσο τον ένιωθα πριν τη β επιπέδου στις αρχές Ιουνίου.

Άντε να πάνε όλα καλα με την νέα γιατρο για να είσαι και εσυ πιο ήρεμη! 
Να ξέρεις τα μωρά νοιωθουν και γι αυτό μπορεί να ήταν λίγο πιο ήσυχος!
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/6/2024 at 2:09 ΜΜ, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια εγώ πήγα γιατρο σήμερα το μεσημέρι όλα καλά με το μωράκι μας! Είμαι 22 εβδομάδων σήμερα κ το μωράκι 467γρ! Η πίεση μου καλή κ έβαλα 1.5κιλο σε αυτό το μήνα… σοκ γιατί έχει μερες π θέλω να τρώω το ψυγείο 😂

Θα με ξανά δει σε 4 εβδομαδες κ μου εγραψε καμπύλη κ αλλες αιματολογικές π θα τις κάνω λιγες μερες πριν το ραντεβού 

Μπράβο το μπουμπουκακι που μεγάλωσε…άντε πλησιάζει και ο καιρός να μάθουμε επιτέλους αν είναι αγοράκι ή κοριτσάκι! 
Εξετασεις έχω και γώ να κάνω γιατί έχω 2 Ιουλίου γιατρό και τις θέλει τότε. 
Κατα τα αλλά η μικρη δίνει πολύ κλοτσιά και μου αρέσει…τα ζάχαρα μου τα μεταγευματικα τσιμπάνε λίγο όποτε έχω μειώσει ποσότητες και περιόρισα και άλλο τους υδατάνθρακες. Για κιλά θα σας πω μετά τον γιατρο που θα έχει περάσει μήνας απ το προηγούμενο ζύγισμα και θα έχω πιο καλή εικόνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κ εγώ μια χαρά,  νομίζω έχω συνηθίσει πλέον την κοιλια και σαν να μην έχω τόσα πονακια. Το λακτακι κλωτσάει συνέχεια κ μ αρέσει πάρα πολύ!!! Το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι ενώ είχα ελαττώσει το τσιγάρο τώρα πάλι καπνίζω παραπάνω.  Σε κιλά είμαι +9 και προσπαθώ να το συνηθίσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Pinacolada είπε:

Κορίτσια κ εγώ μια χαρά,  νομίζω έχω συνηθίσει πλέον την κοιλια και σαν να μην έχω τόσα πονακια. Το λακτακι κλωτσάει συνέχεια κ μ αρέσει πάρα πολύ!!! Το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι ενώ είχα ελαττώσει το τσιγάρο τώρα πάλι καπνίζω παραπάνω.  Σε κιλά είμαι +9 και προσπαθώ να το συνηθίσω. 

Στο μυαλό είναι όλα....μην έχεις συνέχεια τα τσιγάρα μαζί σου για να έχεις μια άμυνα! 

Εγώ το κόβω μαχαίρι μόλις μείνω έγκυος και το ξαναρχίζω στην λοχεία αλλά γενικά δεν καπνίζω πολύ 1-4 τσιγάρα την ημέρα το πολύ, οπότε μου είναι και πιο εύκολο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Στο μυαλό είναι όλα....μην έχεις συνέχεια τα τσιγάρα μαζί σου για να έχεις μια άμυνα! 

Εγώ το κόβω μαχαίρι μόλις μείνω έγκυος και το ξαναρχίζω στην λοχεία αλλά γενικά δεν καπνίζω πολύ 1-4 τσιγάρα την ημέρα το πολύ, οπότε μου είναι και πιο εύκολο. 

Μου είναι τρομερά δύσκολο. Είναι κ η περίοδος δύσκολη γ μένα γιατί χτίζουμε σπίτι και τρέχω κ πιέζομαι πολύ σε συνδυασμό με τις πολλές ώρες δουλειάς συν ένα σωρό κουλες υποχρεώσεις που προκύπτουν.  Πφφφ δεν μπορώ νιωθω ότι κλαταρω κ τσιγάρο πάει σύννεφο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Pinacolada είπε:

Μου είναι τρομερά δύσκολο. Είναι κ η περίοδος δύσκολη γ μένα γιατί χτίζουμε σπίτι και τρέχω κ πιέζομαι πολύ σε συνδυασμό με τις πολλές ώρες δουλειάς συν ένα σωρό κουλες υποχρεώσεις που προκύπτουν.  Πφφφ δεν μπορώ νιωθω ότι κλαταρω κ τσιγάρο πάει σύννεφο 

Βρε φίλη τώρα σοβαρά? Δεν γράφω και πολύ καιρό στο φόρουμ αλλά νομίζω ότι είναι όλα δικαιολογίες και κατά βάθος το ξέρεις. Πάντα θα υπάρχει κάτι που θα μας αγχωνει και θα μας κουράζει. Θα γίνεις μαμά!!!! Είσαι ήδη πολύ δυνατή και θα πρέπει να σφίξεις τα δόντια και να είσαι ακόμη πιο δυνατή για το παιδάκι σου. Δεν υπάρχει δεν μπορώ μπροστα στην ευθύνη που έχεις να κάνεις ότι περνάει απτό χέρι σου για να έχεις ένα υγιές παιδάκι. Τόσες γυναίκες που προσπαθούν να κάνουν ένα παιδάκι κόβουν ένα εκατομμύριο πράγματα και κάνουν τόσες θυσίες και εσύ εμ καπνίζεις ενώ είσαι έγκυος εμ το αυξάνεις? Έλα ρε τώρα. Είμαι σίγουρη ότι το πρώτο σχόλιο από κάτω θα είναι μη δημιουργούμε τύψεις και δεν ξέρεις κλπ. Ε δε νομίζω ότι υπάρχει δικαιολογία όμως ειλικρινά. Μπορείς να δοκιμάσεις αν δεν το έχεις ήδη κάνει εναλλακτικους τρόπους διακοπής ή ότι άλλο μπορεί να σε βολέψει αλλά δεν είναι οκ και κρίνετέ με όπως θέλετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Pinacolada είπε:

Μου είναι τρομερά δύσκολο. Είναι κ η περίοδος δύσκολη γ μένα γιατί χτίζουμε σπίτι και τρέχω κ πιέζομαι πολύ σε συνδυασμό με τις πολλές ώρες δουλειάς συν ένα σωρό κουλες υποχρεώσεις που προκύπτουν.  Πφφφ δεν μπορώ νιωθω ότι κλαταρω κ τσιγάρο πάει σύννεφο 

Σε καταλαβαίνω γιατί και γώ τσιγαρο κάνω κατά βάση το βράδυ που κοιμούνται τα παιδιά για να χαλαρώσω. 
Αλλα είχα διαβάσει μια έρευνα πριν μείνω έγκυος και με είχε τρομάξει και έτσι το έκοβα με το που εμένα, βέβαια ξανά λεω ότι δεν κάπνιζα πολύ. Κανε μια προσπάθεια….μπορεις να το μειώσεις!!!! 
Ας μην γινόμαστε επικριτικές, δεν ειμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι. Ας ειμαστε υποστηρικτικές…είναι κάτι που θα εξασκήσουμε πολύ μετά με τα παιδιά μας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Pinacolada είπε:

Μου είναι τρομερά δύσκολο. Είναι κ η περίοδος δύσκολη γ μένα γιατί χτίζουμε σπίτι και τρέχω κ πιέζομαι πολύ σε συνδυασμό με τις πολλές ώρες δουλειάς συν ένα σωρό κουλες υποχρεώσεις που προκύπτουν.  Πφφφ δεν μπορώ νιωθω ότι κλαταρω κ τσιγάρο πάει σύννεφο 

Έτσι ακριβώς ήμουν κ εγώ στο πρώτο μου παιδάκι δεν καπνίζω βέβαια αλλά πιστεύω αν κάπνιζα θα το ήθελα κ εγώ… προσπάθησε να το περιορίσεις δεν είμαι κ ειδική βέβαια γιατί δε καπνίζω αλλα προσπάθησε να το μειώσεις μιλά κ με τον γιατρο σου αν χρειάζεσαι βοήθεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια δεν είναι θέμα επίκρισης ειλικρινά όπως κι αν φαίνεται. Αλλά για παράδειγμα (όσες έχετε ήδη παιδιά το ξέρετε) εμείς περάσαμε κορονοιο όταν ο γιος μου ήταν 7 μηνών και μάλιστα κόλλησε πρώτα το μωρό πολύ ζόρικα μια βδομάδα, κουραστήκαμε παρα πολύ και όταν λίγο του περασε κολλήσαμε εμείς ταυτόχρονα και πολυ δύσκολα. Το μωρό έχει πάρα πολλές ανάγκες και συνεχόμενες και λόγω κορονοιου είμαστε μόνοι μας. Αλλά όπως κι αν είμαστε και σε ότι θέση κι αν είμαστε και για όποιον λόγο, πάντα έχει προτεραιότητα. Πεθαίνεις από τον πυρετό? Ε και? Το μωρό πρέπει να φάει. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι έχουμε και πρέπει πάντα να βρίσκουμε τη δύναμη να βάζουμε μπροστά την ευθύνη μας υπό οποιεσδήποτε συνθήκες. Ακόμα και όταν το μωρό είναι στην κοιλιά μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η MinaSam είπε:

Βρε φίλη τώρα σοβαρά? Δεν γράφω και πολύ καιρό στο φόρουμ αλλά νομίζω ότι είναι όλα δικαιολογίες και κατά βάθος το ξέρεις. Πάντα θα υπάρχει κάτι που θα μας αγχωνει και θα μας κουράζει. Θα γίνεις μαμά!!!! Είσαι ήδη πολύ δυνατή και θα πρέπει να σφίξεις τα δόντια και να είσαι ακόμη πιο δυνατή για το παιδάκι σου. Δεν υπάρχει δεν μπορώ μπροστα στην ευθύνη που έχεις να κάνεις ότι περνάει απτό χέρι σου για να έχεις ένα υγιές παιδάκι. Τόσες γυναίκες που προσπαθούν να κάνουν ένα παιδάκι κόβουν ένα εκατομμύριο πράγματα και κάνουν τόσες θυσίες και εσύ εμ καπνίζεις ενώ είσαι έγκυος εμ το αυξάνεις? Έλα ρε τώρα. Είμαι σίγουρη ότι το πρώτο σχόλιο από κάτω θα είναι μη δημιουργούμε τύψεις και δεν ξέρεις κλπ. Ε δε νομίζω ότι υπάρχει δικαιολογία όμως ειλικρινά. Μπορείς να δοκιμάσεις αν δεν το έχεις ήδη κάνει εναλλακτικους τρόπους διακοπής ή ότι άλλο μπορεί να σε βολέψει αλλά δεν είναι οκ και κρίνετέ με όπως 

Είμαι άλλης φιλοσοφίας και τα βλέπω αλλιώς τα πράγματα... δουλεύω με παιδάκια με αναπτυξιακές διαταραχές και συναναστρεφομαι με μαμάδες που στην εγκυμοσύνη τα έκαναν όλα τέλεια πρόσεχαν τα πάντα όλα by the book! Και πάλι τα παιδιά βγήκαν με δυσλειτουργιες. Οπότε ότι κ να κάνουμε αν είναι να βγει θα βγει. Από την άλλη γυναίκες με εθισμους ή σε 3τοκοσμικες χώρες γεννάνε υγειη παιδιά.  Ο καθένας κάνει ότι μπορεί. Δεν θέλω να κόψω το τσιγάρο μ αρέσει το απολαμβάνω με ευχαριστεί και είμαι οκ με την επιλογή μου. Δεν δικαιολογησα ποτέ τον εαυτό μου απλά ανέφερα για ποιο λόγο το αύξησα ενώ το είχα ελαττώσει.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η MinaSam είπε:

Βρε κορίτσια δεν είναι θέμα επίκρισης ειλικρινά όπως κι αν φαίνεται. Αλλά για παράδειγμα (όσες έχετε ήδη παιδιά το ξέρετε) εμείς περάσαμε κορονοιο όταν ο γιος μου ήταν 7 μηνών και μάλιστα κόλλησε πρώτα το μωρό πολύ ζόρικα μια βδομάδα, κουραστήκαμε παρα πολύ και όταν λίγο του περασε κολλήσαμε εμείς ταυτόχρονα και πολυ δύσκολα. Το μωρό έχει πάρα πολλές ανάγκες και συνεχόμενες και λόγω κορονοιου είμαστε μόνοι μας. Αλλά όπως κι αν είμαστε και σε ότι θέση κι αν είμαστε και για όποιον λόγο, πάντα έχει προτεραιότητα. Πεθαίνεις από τον πυρετό? Ε και? Το μωρό πρέπει να φάει. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι έχουμε και πρέπει πάντα να βρίσκουμε τη δύναμη να βάζουμε μπροστά την ευθύνη μας υπό οποιεσδήποτε συνθήκες. Ακόμα και όταν το μωρό είναι στην κοιλιά μας.

Κορίτσι μου είναι άλλο αυτό που περιγράφεις, δηλαδή μία έκτακτη κατάσταση με συγκεκριμένες ανάγκες και άλλο το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας τί εστί ευθύνη παιδιού. Εγώ είμαι πιο χαλαρή και πιο κουλ προφανώς γιατί τα βιώματα μου είναι αλλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Pinacolada είπε:

Κορίτσι μου είναι άλλο αυτό που περιγράφεις, δηλαδή μία έκτακτη κατάσταση με συγκεκριμένες ανάγκες και άλλο το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας τί εστί ευθύνη παιδιού. Εγώ είμαι πιο χαλαρή και πιο κουλ προφανώς γιατί τα βιώματα μου είναι αλλά. 

κοριτσι μου κανε αυτο που νιωθεις, δεν πεφτει λόγος σε κανέναν. εγω δεν ειμαι εδω για να κρίνω κανένα κορίτσι. είναι μια ανάγκη σου που την θες, εκτός από ενα υγιές μωρό θέλουμε και μια ήρεμη μανούλα. έχω δει αρκετά περιστατικά στην αγγλία με μητέρες με έλλειψη του τσιγάρου και δεν ήταν καθόλου υγιείς οπότε οι γιατροί τους, τους ελέγαν να καπνίζουν 2-3 την ημέρα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια πως θα την παλέψουμε όλο το καλοκαίρι με τέτοιες θερμοκρασίες!!!!!

Οι τελευταίες μέρες είναι εφιαλτικές. Ακόμα και η Μπέμπα είναι πιο υποτονική με όλη αυτή την ζέστη!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...