Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2024❤️❤️


Recommended Posts

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Apostolia88 είπε:

Όχι. Κι εγώ όσες κοπέλες γνωρίζω την κάνουν μόνο αν η αυχενική δεν είναι καλή. Ο γιατρός μου είπε υπάρχουν δύο οδοί. Κάνουμε την αυχενική κι ανάλογα τα αποτελέσματα αποφασίσουμε για NIPT ή κάνουμε και τα δύο από πριν να έχουμε πλήρη εικόνα. Εκείνος προτείνει το δεύτερο. Βέβαια γνωρίζω ότι είναι και πολύ ακριβή. Ίσως το πρότεινε λόγω ηλικίας? Είμαι 36

Εγώ είχα κάνει στην πρώτη εγκυμοσύνη μετά την αυχενική. Εγώ είμαι 32. Μου φαίνεται περίεργο πάντως αλλά εντάξει ότι σου είπε ο γιατρος! Ισως κ λόγο ηλικιας αλλά εντάξει δεν είσαι και πολύ μεγάλη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Apostolia88 είπε:

Εγώ δεν παίρνω κάτι εκτός από βιταμίνη D και φυλλικό οξύ. Αχ αρχίσαν οι εμετοί ε? Κουράγιο

Με ανακατεύουν παρά πολύ οι βιταμίνες αλλά γενικά έχω συνέχεια αναγούλες χωρις εμετο. Αλλά οι εμετοί σε ανακουφίζουν τουλάχιστον 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Εγώ είχα κάνει στην πρώτη εγκυμοσύνη μετά την αυχενική. Εγώ είμαι 32. Μου φαίνεται περίεργο πάντως αλλά εντάξει ότι σου είπε ο γιατρος! Ισως κ λόγο ηλικιας αλλά εντάξει δεν είσαι και πολύ μεγάλη 

Ναι, δεν ξέρω. Μου μπαίνουν δεύτερες σκέψεις μήπως είδε κάτι στον υπέρηχο και δεν το είπε αν και μου είπε όλα τέλεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Με ανακατεύουν παρά πολύ οι βιταμίνες αλλά γενικά έχω συνέχεια αναγούλες χωρις εμετο. Αλλά οι εμετοί σε ανακουφίζουν τουλάχιστον 

Εύχομαι να φύγουν γρήγορα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Apostolia88 είπε:

Ναι, δεν ξέρω. Μου μπαίνουν δεύτερες σκέψεις μήπως είδε κάτι στον υπέρηχο και δεν το είπε αν και μου είπε όλα τέλεια. 

Μην σκέφτεσαι έτσι μπορεί να είναι της πρόληψης ο γιατρος. Θα πατε κ με λιγότερη αγωνία στην αυχενική! Στο εξωτερικό το κάνουν πιο συχνά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια! Με το καλο τα μωράκια σας.

@Apostolia88 λογικα η νιπτ θα κανει γυρω στις 2 βδομαδες να βγει. Αρα θα συμπεσει με την αυχενική. Πιστευω οτι στην κανει λόγο ηλικιας. Και πριν την αυχενική ωστε αν τυχον υπαρχει κατι να το ξερετε μεχρι τη 12η βδομαδα. Παρα να κανεις την αυχενική και μεχρι να βγει η νιπτ να εχεις φτασει 15η. Μια τυχον διακοπη είναι πιο ευκολη στη 12η παρα ατη 15η βδομαδα. Εγω περυσι π ημουν 35 και εμεινα εγκυος ρωτησα το γιατρο π για νιπτ, μου είπε ότι ηλικιακα ειμαο οριακα και θα το βλεπαμε αναλογα την αυχενική. Στη θεση σου θα την εκανα. Οπως και να εχει ευχομαι να εχεις τελεια αποτελέσματα! Με το καλο τ μωρακι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Apostolia88 είπε:

Καλημέρα κορίτσια

Είστε καλά? 

Εγώ πήγα χθες στο γιατρό για επαναληπτική εξέταση. Έχει μεγαλώσει αρκετά. Η καρδιά του δυνατή πάλι. Όλα καλά προς το παρόν. Μου είπε επόμενη εξέταση η NIPT στη 10 η εβδομάδα και η αυχενική διαφάνεια λίγο πιο μετά και θα με ξαναδεί μετά το Πάσχα

Κ εγώ πιστεύω ότι είναι της πρόληψης ο γιατρός σου ή επειδή είσαι άνω των 35 το έχει δεδομένο ότι θα την κάνεις.  Εάν έχεις οποιαδήποτε αμφιβολία για ποιο λόγο σου είπε για nipt να τον πάρεις τηλ και να τον ρωτήσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Με ανακατεύουν παρά πολύ οι βιταμίνες αλλά γενικά έχω συνέχεια αναγούλες χωρις εμετο. Αλλά οι εμετοί σε ανακουφίζουν τουλάχιστον 

Ραφ στην πρώτη εγκυμοσύνη πως ήσουν? Είχες αναγούλες κτλ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ ευχαριστώ @Diwni :) 

Σωστό το σκεπτικό σου.

Ναι, κι εγώ νομίζω πως θα την κάνω τελικά για να είμαστε 100% σίγουροι όσο πιο νωρίς γίνεται. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Apostolia88 είπε:

Σ ευχαριστώ @Diwni :) 

Σωστό το σκεπτικό σου.

Ναι, κι εγώ νομίζω πως θα την κάνω τελικά για να είμαστε 100% σίγουροι όσο πιο νωρίς γίνεται. 

 

Να το κανεις αφού σου είπε. Πιο πακέτο θα κανεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Να το κανεις αφού σου είπε. Πιο πακέτο θα κανεις; 

To μεσαίο μου ζήτησε..θα πάρω στο εργαστήριο που το κάνει να μάθω λεπτομέρειες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Apostolia88 είπε:

To μεσαίο μου ζήτησε..θα πάρω στο εργαστήριο που το κάνει να μάθω λεπτομέρειες.

Εγώ έκανα το μικρό γιατί θελαμε συγκεκριμένο σύνδρομο. Μια φίλη μου έκανε το μεγάλο έπιασαν κ από τον πατέρα δειγμα γιατί έχασε καποιες εξετάσεις γιατί άργησε να μάθει ότι ήταν εγκυος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πως είστε κορίτσια; Εγώ νιώθω πολύ χαλια με το στομάχι μου χωρις λόγο έχω τάσεις για εμετο. Ναυτίες συνέχεια δεν ξέρω πως θα πάει αυτό γιατί δουλεύω κιολας κ δε μπορώ να μην έρχομαι δουλεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Raf123 υπομονή!! Είναι δύσκολο τώρα μ΄΄εχρι να περάσει κι ο 3ος απ' όσο ακούω. Και με τη δουλειά ακόμη περισσότερο. Μήπως να ρωτήσεις το γιατρό σου αν μπορείς να πάρεις κάτι για τις αναγούλες; Nα σε ανακουφίζει;

Εγώ είμαι καλά προς το παρόν. Δεν έχω αναγούλες / εμετούς. Απλά αν μείνω ώρες νηστική πονάει το στομάχι ψηλά ή αν φάω βαριά δυσκολεύομαι κάπως και επίσης έχω αρκετά τσιμπήματα χαμηλά. Κατά τ' άλλα, ήπια πράγματα μετά την περιπέτεια με τις καφέ εκκρίσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Πως είστε κορίτσια; Εγώ νιώθω πολύ χαλια με το στομάχι μου χωρις λόγο έχω τάσεις για εμετο. Ναυτίες συνέχεια δεν ξέρω πως θα πάει αυτό γιατί δουλεύω κιολας κ δε μπορώ να μην έρχομαι δουλεια 

Αργούν πολύ τα μνμτα μου.... γκρρρρ!!! Εγώ κορίτσια μια χαρά κανένα ιδιαίτερο σύμπτωμα... επειδή δεν έχω τίποτα μου λένε ότι θα είναι αγόρι ,  ενώ  εγω θέλω κορίτσι σαν τρελή!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

3η μέρα που γράφω και μιλάω μόνη μου!! Που θα πάει θα μου εγκρίνουν τα μνμτα να φτάσω 20 επιτέλους. Μπαίνουμε στον 3ο σιγά σιγά!!!! Μήνας αυχενικής!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/3/2024 at 1:18 ΜΜ, ο/η Apostolia88 είπε:

@Raf123 υπομονή!! Είναι δύσκολο τώρα μ΄΄εχρι να περάσει κι ο 3ος απ' όσο ακούω. Και με τη δουλειά ακόμη περισσότερο. Μήπως να ρωτήσεις το γιατρό σου αν μπορείς να πάρεις κάτι για τις αναγούλες; Nα σε ανακουφίζει;

Εγώ είμαι καλά προς το παρόν. Δεν έχω αναγούλες / εμετούς. Απλά αν μείνω ώρες νηστική πονάει το στομάχι ψηλά ή αν φάω βαριά δυσκολεύομαι κάπως και επίσης έχω αρκετά τσιμπήματα χαμηλά. Κατά τ' άλλα, ήπια πράγματα μετά την περιπέτεια με τις καφέ εκκρίσεις.

Όσο σκέφτομαι ότι έχουμε άλλο ένα μήνα μέχρι τον τρίτο περισσότερο ανακατεύομαι 🤪 

καλο τριήμερο κορίτσια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/3/2024 at 9:34 ΠΜ, ο/η Raf123 είπε:

Τι βιταμίνες παίρνετε;; Γιατί αυτες π παιρνω θα τις αλλάξω γιατί δε μπορώ να τις πάρω κάνω εμετο 

Εγώ παίρνω φιλικό οξύ 2 χαπάκια γιατί έχω ένα θέμα και σίδηρο τίποτα άλλο από βιταμίνες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/3/2024 at 10:45 ΠΜ, ο/η Raf123 είπε:

Πως είστε κορίτσια; Εγώ νιώθω πολύ χαλια με το στομάχι μου χωρις λόγο έχω τάσεις για εμετο. Ναυτίες συνέχεια δεν ξέρω πως θα πάει αυτό γιατί δουλεύω κιολας κ δε μπορώ να μην έρχομαι δουλεια 

Υπάρχουν χαπάκια π δίνουν για να ηρεμήσεις αλλά από όσο ξέρω δεν βοηθούν πολύ εγώ τρώω τσίχλα στην δουλειά και γενικά δεν αφήνω το στομάχι μ αδειο πολλές ώρες αυτό βοηθάει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα εγώ έχω τρομερό πόνο στην μέση σήμερα και με χτυπάει και στα ποδια είχα γενικά τέτοιο θέμα και πριν την εγκυμοσύνη όταν κουραζόμουν αλλά τώρα αγχώθηκα μήπως είναι τίποτα με το μωρό αλλά και ο γιατρός αυτό λέει ότι αν είχα ευαισθησία πριν θα βγει τώρα ελπίζω να μην κρατήσει πολύ γιατί πραγματικά υποφέρω !και προφανώς δεν μπορώ να πάρω τίποτα ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια! Αύριο έχω ραντεβού με τη γυναικολόγο! Εύχομαι να είναι όλα καλά! Ανυπομονώ!!! Εσείς περα από πόνους εμετούς κ αναγούλες πως πάτε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/3/2024 at 5:49 ΜΜ, ο/η Pinacolada είπε:

Αργούν πολύ τα μνμτα μου.... γκρρρρ!!! Εγώ κορίτσια μια χαρά κανένα ιδιαίτερο σύμπτωμα... επειδή δεν έχω τίποτα μου λένε ότι θα είναι αγόρι ,  ενώ  εγω θέλω κορίτσι σαν τρελή!!! 

Εγώ στον γιο μου δεν είχα κ πολλά συμπτώματα αλλά η νύφη μου στον γιο της είχε εμετούς 9 μηνες άρα αυτά δεν ισχύουν κ τόσο νομίζω

γραφε πιο συχνά για να σε βγάλει από δοκιμαστικό μέλος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/3/2024 at 8:53 ΜΜ, ο/η Lou123 είπε:

Υπάρχουν χαπάκια π δίνουν για να ηρεμήσεις αλλά από όσο ξέρω δεν βοηθούν πολύ εγώ τρώω τσίχλα στην δουλειά και γενικά δεν αφήνω το στομάχι μ αδειο πολλές ώρες αυτό βοηθάει 

Ναι πρέπει να τρώω κάτι γενικά γιατί μάλλον μενω πολλες ώρες με άδειο στομάχι 

 

στις On 17/3/2024 at 8:56 ΜΜ, ο/η Lou123 είπε:

Καλησπέρα εγώ έχω τρομερό πόνο στην μέση σήμερα και με χτυπάει και στα ποδια είχα γενικά τέτοιο θέμα και πριν την εγκυμοσύνη όταν κουραζόμουν αλλά τώρα αγχώθηκα μήπως είναι τίποτα με το μωρό αλλά και ο γιατρός αυτό λέει ότι αν είχα ευαισθησία πριν θα βγει τώρα ελπίζω να μην κρατήσει πολύ γιατί πραγματικά υποφέρω !και προφανώς δεν μπορώ να πάρω τίποτα ! 

Ναι δε θα είναι κάτι μην αγχώνεσαι!! 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Pinacolada είπε:

Γειά σας κορίτσια! Αύριο έχω ραντεβού με τη γυναικολόγο! Εύχομαι να είναι όλα καλά! Ανυπομονώ!!! Εσείς περα από πόνους εμετούς κ αναγούλες πως πάτε;

Χαλια μόνιμα με μια αναγούλα είμαι εγώ…αλλά θα περάσει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια. Είμαι στην 11η εβδομάδα. Και ξαφνικά εχθές είδα ροζ έντονο σαν αίμα ήταν όπως έχουμε τη πρώτη ημέρα περιόδου ή τις τελευταίες. Άρχισα να κλαίω , πανικός είπα πάει το έχασα το μωρακι μου. Πηγα στο γιατρό το βράδυ εκτακτως η καρδούλα του χτυπάει κανονικά δεν είναι κάτι ανησυχητικό μου είπε. Παίρνω ουτως η άλλως utrogestan γιατί είχα αχνό ροζ και προληπτικά μου τα έδωσε. Δεν μου άλλαξε τίποτα ο γιατρός ούτε όσον αφορά τη δοσολογία ούτε κάτι επιπρόσθετο μου έδωσε. Δεν μπορώ να ηρεμήσω όμως. Πάλι σήμερα το πρωί εκεί  επιμένει έχω φορέσει μέχρι σερβιέτα , δεν είναι ότι έχω ροη αλλά λίγο λερώνει. Συμβαίνει και σε καμία άλλη; 🫤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια! Πήγα γιατρό σήμερα! Όλα καλά! 2,6 εκατοστά,  183 χτύπους! Είδαμε κανονικά κεφαλάκι, κορμάκι κ ένα χεράκι! Σήμερα είμαι 8κ5 αλλά ο υπέρηχος με δείχνει 9κ3 οπότε 8 Απριλίου βάλαμε το ραντεβού για την αυχενική!!! Αυτά από μένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...