Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θρομβοφιλια κυησης και ελλειψη g6pd


Αν 52547

Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια μου.

Και εγω δυστυχώς είχα μια απώλεια 36 εβδομάδων. 

Πήγα σε αιματολογο στην Θεσσαλονίκη 

Και μου είπε πως έιχα θρομβοφιλια κύησης αν έκανα αντιπυκτικες και έπαιρνα σαλοσπιρ θα ήταν όλα διαφορετικά.

Μετά είχα άλλες 2 βιοχημικες.

Το θέμα μου είναι ότι έχω ολικη ελλειψη ενζυμου και απαγορεύεται η ασπιρίνη οπότε και το σαλοσπιρ.

Μου πρότεινε να παίρνω κάθε μέρα μικρή ποσότητα ασπιρίνης αλλά δεν δέχτηκα.

Τώρα είναι να παω και σε άλλον αιμαυτολογο να παρω μια δεύτερη γνώμη.

Μήπως κάποια κοπέλα είχε κάτι παρόμοιο;

Έχει να μου συστήσει κάποιον καλό αιματολογο;

Ευχαριστώ 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/2/2024 at 3:26 ΜΜ, ο/η Αν 52547 είπε:

Γειά σας κορίτσια μου.

Και εγω δυστυχώς είχα μια απώλεια 36 εβδομάδων. 

Πήγα σε αιματολογο στην Θεσσαλονίκη 

Και μου είπε πως έιχα θρομβοφιλια κύησης αν έκανα αντιπυκτικες και έπαιρνα σαλοσπιρ θα ήταν όλα διαφορετικά.

Μετά είχα άλλες 2 βιοχημικες.

Το θέμα μου είναι ότι έχω ολικη ελλειψη ενζυμου και απαγορεύεται η ασπιρίνη οπότε και το σαλοσπιρ.

Μου πρότεινε να παίρνω κάθε μέρα μικρή ποσότητα ασπιρίνης αλλά δεν δέχτηκα.

Τώρα είναι να παω και σε άλλον αιμαυτολογο να παρω μια δεύτερη γνώμη.

Μήπως κάποια κοπέλα είχε κάτι παρόμοιο;

Έχει να μου συστήσει κάποιον καλό αιματολογο;

Ευχαριστώ 

 

Καλησπέρα. Λυπάμαι για τις απώλειες σου. Θεσσαλονίκη, και όχι μόνο , η κυρία Λευκού θεωρείται η καλύτερη, με εξειδίκευση στις καθεξιν αποβολές. Εγώ σε αυτή πήγα μετά από παλινδρομη, αν και δεν είχα κάποιο ζήτημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/2/2024 at 3:26 ΜΜ, ο/η Αν 52547 είπε:

Γειά σας κορίτσια μου.

Και εγω δυστυχώς είχα μια απώλεια 36 εβδομάδων. 

Πήγα σε αιματολογο στην Θεσσαλονίκη 

Και μου είπε πως έιχα θρομβοφιλια κύησης αν έκανα αντιπυκτικες και έπαιρνα σαλοσπιρ θα ήταν όλα διαφορετικά.

Μετά είχα άλλες 2 βιοχημικες.

Το θέμα μου είναι ότι έχω ολικη ελλειψη ενζυμου και απαγορεύεται η ασπιρίνη οπότε και το σαλοσπιρ.

Μου πρότεινε να παίρνω κάθε μέρα μικρή ποσότητα ασπιρίνης αλλά δεν δέχτηκα.

Τώρα είναι να παω και σε άλλον αιμαυτολογο να παρω μια δεύτερη γνώμη.

Μήπως κάποια κοπέλα είχε κάτι παρόμοιο;

Έχει να μου συστήσει κάποιον καλό αιματολογο;

Ευχαριστώ 

 

Καλησπέρα. Λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια σου. Μέσα στο φόρουμ, αυτά τα 3 χρόνια που είμαι κ παρακολουθώ, όλες η κοπέλες λένε για την Λευκού. Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά λένε ότι είναι κορυφή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/2/2024 at 3:26 ΜΜ, ο/η Αν 52547 είπε:

Γειά σας κορίτσια μου.

Και εγω δυστυχώς είχα μια απώλεια 36 εβδομάδων. 

Πήγα σε αιματολογο στην Θεσσαλονίκη 

Και μου είπε πως έιχα θρομβοφιλια κύησης αν έκανα αντιπυκτικες και έπαιρνα σαλοσπιρ θα ήταν όλα διαφορετικά.

Μετά είχα άλλες 2 βιοχημικες.

Το θέμα μου είναι ότι έχω ολικη ελλειψη ενζυμου και απαγορεύεται η ασπιρίνη οπότε και το σαλοσπιρ.

Μου πρότεινε να παίρνω κάθε μέρα μικρή ποσότητα ασπιρίνης αλλά δεν δέχτηκα.

Τώρα είναι να παω και σε άλλον αιμαυτολογο να παρω μια δεύτερη γνώμη.

Μήπως κάποια κοπέλα είχε κάτι παρόμοιο;

Έχει να μου συστήσει κάποιον καλό αιματολογο;

Ευχαριστώ 

 

Ολική έλλειψη ενζύμου g6pd και παρόλα αυτά σας προτείνει αιματολογος να πάρεις έστω και μικρή δόση ασπιρίνης.... Μάλιστα..... Να σου δώσει λοιπόν γραπτώς ότι δε θα πάθεις αιμόλυση!!!!!! Καλά έκανες και δεν δέχτηκες κορίτσι μου! 

Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου. Βρέθηκε ο λόγος που έχασες το μωράκι; 

Η θρομβοφιλια κύησης πως έχει προκύψει ως πόρισμα; τι εξετάσεις έκανες; 

Πάλευα χρόνια με εξωσωματικές και αποβολές και γύρισα πολλούς γυναικολόγους και αιματολογους.... Δεν σου συστήνω τη κυρια που αναφέρουν πολλά κορίτσια ως αιματολογο γιατί προσωπικά εγώ δεν έχω καλή εμπειρία συν ότι πάνω κάτω προτείνει σε όλες τα ίδια, οπότε δε θεωρώ πως υπάρχει εξατομίκευση. Εγώ τη λύση στο πρόβλημα μου (που ήταν αιματολογικό) τη βρήκα σε μια αιματολογο που είναι σε δημόσιο νοσοκομείο εδώ στην Αθήνα και δεν δέχτηκε ποτέ ούτε ένα ευρω. Δυστυχώς για Θεσσαλονίκη δε ξέρω καθόλου. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/2/2024 at 4:13 ΜΜ, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλησπέρα. Λυπάμαι για τις απώλειες σου. Θεσσαλονίκη, και όχι μόνο , η κυρία Λευκού θεωρείται η καλύτερη, με εξειδίκευση στις καθεξιν αποβολές. Εγώ σε αυτή πήγα μετά από παλινδρομη, αν και δεν είχα κάποιο ζήτημα.

Ευχαριστώ πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/2/2024 at 11:33 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Ολική έλλειψη ενζύμου g6pd και παρόλα αυτά σας προτείνει αιματολογος να πάρεις έστω και μικρή δόση ασπιρίνης.... Μάλιστα..... Να σου δώσει λοιπόν γραπτώς ότι δε θα πάθεις αιμόλυση!!!!!! Καλά έκανες και δεν δέχτηκες κορίτσι μου! 

Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου. Βρέθηκε ο λόγος που έχασες το μωράκι; 

Η θρομβοφιλια κύησης πως έχει προκύψει ως πόρισμα; τι εξετάσεις έκανες; 

Πάλευα χρόνια με εξωσωματικές και αποβολές και γύρισα πολλούς γυναικολόγους και αιματολογους.... Δεν σου συστήνω τη κυρια που αναφέρουν πολλά κορίτσια ως αιματολογο γιατί προσωπικά εγώ δεν έχω καλή εμπειρία συν ότι πάνω κάτω προτείνει σε όλες τα ίδια, οπότε δε θεωρώ πως υπάρχει εξατομίκευση. Εγώ τη λύση στο πρόβλημα μου (που ήταν αιματολογικό) τη βρήκα σε μια αιματολογο που είναι σε δημόσιο νοσοκομείο εδώ στην Αθήνα και δεν δέχτηκε ποτέ ούτε ένα ευρω. Δυστυχώς για Θεσσαλονίκη δε ξέρω καθόλου. 

 

Καλησπέρα μήπως γίνεται να μου στείλεις πληροφορίες για τον αιματολογο σου;

Δεν με πειράζει και αθηνα να είναι αρκεί να έχω αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/2/2024 at 4:28 ΜΜ, ο/η Tonakiv είπε:

Καλησπέρα. Λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια σου. Μέσα στο φόρουμ, αυτά τα 3 χρόνια που είμαι κ παρακολουθώ, όλες η κοπέλες λένε για την Λευκού. Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά λένε ότι είναι κορυφή.

Ευχαριστώ πολύ 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/2/2024 at 12:30 ΠΜ, ο/η Αν 52547 είπε:

Καλησπέρα μήπως γίνεται να μου στείλεις πληροφορίες για τον αιματολογο σου;

Δεν με πειράζει και αθηνα να είναι αρκεί να έχω αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ πολύ 

Λέγεται Ελισσάβετ Γρουζη, είναι αιματολογος - πηξιολογος στον Άγιο Σάββα. Θα πάρεις τηλ στο 14500 και θα ζητήσεις ραντεβού μαζί της. Έχει και πρωινα και απογευματινά ραντεβού, απλά στα πρωινά δε πληρώνεις κάτι. 

Είχα πάει σε πόσους ιδιωτικούς αιματολογους και όλοι κοιτούσαν τα ίδια ξανά και ξανά, κανείς δε μου έδινε την εξατομίκευση που ζητούσα... Η απάντηση στο πρόβλημα μου ήταν μπροστά στα μάτια τους και κανείς δεν έδινε σημασία... Μόνο η κα. Γρουζη με άκουσε πραγματικά και έψαξε αυτό που έχω. Πιο πριν είχα αποβολές και σήκωναν όλοι τα χέρια ψηλά, μου έλεγαν άλλα αντ' άλλων.... Τέλος πάντων...

Εύχομαι πραγματικά να σου έρθουν όλα όπως επιθυμείς χωρίς άλλη ταλαιπωρία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...