Μετάβαση σε περιεχόμενο

Νονοί με πολιτικό γάμο


bisfot

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Οι φίλοι μας θέλουν να μας βαφτίσουν το μωρό μας αλλά είναι με πολιτικό γάμο.

Μήπως υπάρχει κάποια εκκλησία στην Αττική που να δέχεται νονους που έχουν τελέσει πολιτικό γάμο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,από Αθήνα δεν είμαι αλλά είχα κ εγώ θέμα με την βάφτιση της μικρής μου,οι νονοί ήταν με πολιτικό κ δε δεχόταν καμιά εκκλησία,ωστόσο τελικά για οικονομικούς λόγους δεν μπόρεσαν να αναλάβουν την βάφτιση ..

Τελικά την μικρή την βάφτισε η κουνιάδα μου με θρησκευτικό γάμο,θέλω να καταλήξω ότι δε ζητήθηκε κανένα χαρτί η πιστοποιητικό γάμου ,απλά όταν κλείσαμε την εκκλησία δηλώσαμε και τα ονόματα των νόνων.

Τώρα δεν ξέρω αν μετά το ψάχνει η εκκλησία αν είναι όντως με θρησκευτικό η πολιτικό παντρεμένος κάποιος.

Εύχομαι να βρεις εύκολα λύση,καλοφωτιστο το μωράκι σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/2/2024 at 3:14 ΜΜ, ο/η Maria Antonia είπε:

Καλησπέρα,από Αθήνα δεν είμαι αλλά είχα κ εγώ θέμα με την βάφτιση της μικρής μου,οι νονοί ήταν με πολιτικό κ δε δεχόταν καμιά εκκλησία,ωστόσο τελικά για οικονομικούς λόγους δεν μπόρεσαν να αναλάβουν την βάφτιση ..

Τελικά την μικρή την βάφτισε η κουνιάδα μου με θρησκευτικό γάμο,θέλω να καταλήξω ότι δε ζητήθηκε κανένα χαρτί η πιστοποιητικό γάμου ,απλά όταν κλείσαμε την εκκλησία δηλώσαμε και τα ονόματα των νόνων.

Τώρα δεν ξέρω αν μετά το ψάχνει η εκκλησία αν είναι όντως με θρησκευτικό η πολιτικό παντρεμένος κάποιος.

Εύχομαι να βρεις εύκολα λύση,καλοφωτιστο το μωράκι σας.

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Έχω ακούσει ότι ζητάνε οικογενειακή κατασταση και εάν είναι παντρεμένοι οι νονοί, μετά  τους ζητάνε ληξιαρχική πράξη γάμου.

Βέβαια είναι θέμα παπά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...