Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συχνές αφυπνίσεις


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Εδώ καινούρια στο φόρουμ, απελπισμένη με τον ύπνο μαμά! Έχω ένα αγοράκι 6 μηνών, πάρα πολύ δύσκολο στον ύπνο από νεογέννητο. Μέχρι 4 περίπου μηνών, παλεύαμε πολύ εγώ κι ο άντρας μου να τον κοιμησουμε, αλλά μόλις τα καταφέρναμε κοιμόταν σερί ένα 3ωρο, το οποίο φτάνοντας προς τον 4ο μήνα είχε γίνει 4ωρο-5ωρο. Με το που έγινε 4 μηνών και μέχρι τώρα, ο ύπνος μας έχει καταστραφεί. Τον κοιμιζουμε πλέον πιο εύκολα αλλά οι αφυπνίσεις του το βράδυ είναι κατά μέσο όρο κάθε 1 ώρα. Έχουμε ψάξει τα πάντα μήπως τον πειράζουν, αρχικά λέγαμε τα δόντια, τελικά όχι, έχουμε πάει σε 2 παιδιάτρους μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα παθολογικό, μας λένε ότι όλα είναι καλά, έχουμε φτιάξει μια ρουτίνα ύπνου και το βράδυ και μέσα στη μέρα. Πραγματικά φαίνεται να μη δουλεύει τίποτα και είμαστε απελπισμένοι. Υπάρχουν άλλες μανουλες που αντιμετώπισαν παρόμοιο θέμα να μου πείτε πως το αντιμετωπίσατε ή έστω να βρω κι εγώ μια συμπαράσταση; 😩 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ποσο σε νιώθω! Ετσι ακριβως η μεγαλη μου. Απο 3ων ως 5 μηνών ξυπνούσε τ βραδυ ανα 3 4 ωρες και ξαφνικα αρχισε να ξυπνάει ανα μια, ανα 45 λεπτα, ανα μιση. Θα μπουν οι στερεες και θα κοιμαται μ λεγανε, θα αποθηλασει και θα κοιμαται, θα περπατησει θα κουράζεται και θα κοιμαται... ναι καλα.. μηνες ολοκληρους αυτη η ιστορία. Μενω εγκυος στο 2ο, γενναω, 21 μηνες διαφορα. Επι ενα εξαμηνο ζητημα αμα κοιμομουν 3 ωρες συνολο τη μερα. Ξυπναγαν ολο τ βραδυ και τα 2. Δε θυμαμαι καν ποτε ξεκινησαν να κοιμουνται λιγο πιο νορμαλ και απο τις 12 φορες να ξυπνανε 3 με 4. Φτασαν 6 και 4 για να κοιμούνται οολο το βραδυ. Το πρωτο βραδυ η μεγαλη μου σκέψου απόρησε. Μαμα λέει πως κοιμηθηκα ολο το βραδυ στο κρεβατι μου και δεν ξύπνησα καθολου? Δεν έχω συμβουλες να σου δωσω μιας που σε εμας δ επιασε τιποτα. Μονο κουραγιο θα σ πω γλυκιά μανούλα. Θα ρθουν καλύτερες μέρες και νυχτες, να εισαι σίγουρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Αχ ποσο σε νιώθω! Ετσι ακριβως η μεγαλη μου. Απο 3ων ως 5 μηνών ξυπνούσε τ βραδυ ανα 3 4 ωρες και ξαφνικα αρχισε να ξυπνάει ανα μια, ανα 45 λεπτα, ανα μιση. Θα μπουν οι στερεες και θα κοιμαται μ λεγανε, θα αποθηλασει και θα κοιμαται, θα περπατησει θα κουράζεται και θα κοιμαται... ναι καλα.. μηνες ολοκληρους αυτη η ιστορία. Μενω εγκυος στο 2ο, γενναω, 21 μηνες διαφορα. Επι ενα εξαμηνο ζητημα αμα κοιμομουν 3 ωρες συνολο τη μερα. Ξυπναγαν ολο τ βραδυ και τα 2. Δε θυμαμαι καν ποτε ξεκινησαν να κοιμουνται λιγο πιο νορμαλ και απο τις 12 φορες να ξυπνανε 3 με 4. Φτασαν 6 και 4 για να κοιμούνται οολο το βραδυ. Το πρωτο βραδυ η μεγαλη μου σκέψου απόρησε. Μαμα λέει πως κοιμηθηκα ολο το βραδυ στο κρεβατι μου και δεν ξύπνησα καθολου? Δεν έχω συμβουλες να σου δωσω μιας που σε εμας δ επιασε τιποτα. Μονο κουραγιο θα σ πω γλυκιά μανούλα. Θα ρθουν καλύτερες μέρες και νυχτες, να εισαι σίγουρη!

Κ εμένα όλοι τα ίδια μου λένε, θα φτιάξει, δε γίνεται να είναι για πάντα έτσι. Βέβαια άμα φτιάξει σε χρόνια και στο μεταξύ εγώ ξεκινήσω και δουλειά σε λίγους μήνες, δεν ξέρω πως θα αντέξω. Εσένα μέσα στην ημέρα πως κοιμόντουσαν; καλά; αρκετές ώρες; και γενικά κοιμόντουσαν μόνες στην κούνια τους;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ομοιοπαθούσα εδώ!

Η δικιά μου λίγο πριν γίνει 4 μηνών άρχισε να ξυπνάει ανά 1 ώρα, πολλές φορές και ανά μισή ώρα! Ήταν ο λόγος που άρχισα τη συγκοίμηση! Φταίει αυτό το μέγαλο άλμα ανάπτυξης που περνάνε σε αυτή την ηλικία...

Σταδιακά άρχισε να βελτιώνεται ο υπνος της αλλά πάλι με πολλές αφυπνίσεις. Πλέον, 1,5 χρόνων, κοιμάται ομολογουμένως πολύ καλύτερα, αλλά πάλι έχει 3-5 αφυπνίσεις μέσα στη νύχτα...

Απ όσο το έχω ψάξει το θέμα του ύπνου, πρόκειται ουσιαστικά για μία από τις «κατακτήσεις» των παιδιών. Άλλα παιδιά εξαρχής το βρίσκουν πολύ εύκολα, άλλα αργούν να κατακτήσουν τον ύπνο. Είναι όμως φυσιολογικό.

Όλοι μας, μικροί μεγάλοι, κάνουμε αρκετούς κύκλους ύπνου το βράδυ. Απλά εμείς οι ενήλικες, κάθε φορά που ολοκληρώνεται ένας κύκλος ύπνου δεν ξυπνάμε, συνεχίζουμε στον επόμενο, ή απλά ξυπνάμε κ ξανά κοιμόμαστε πολύ γρήγορα, με αποτέλεσμα να μη το θυμόμαστε καν. Στα παιδιά και στα μωρά δε συμβαίνει αυτό συνήθως. Με την ολοκλήρωση ενός κύκλου ξυπνάνε και θέλουν τη βοήθειά μας για να ξανά κοιμηθούν. Κ εδώ έρχεται αυτό που λέμε «κατάκτηση». Κάποια στιγμή το κατακτούν κ με την ολοκλήρωση ενός κύκλου περνάνε στον επόμενο μόνα τους, χωρίς βοήθεια...

Κοινώς, όπως λένε και οι γιατροί, όλα καλά με το μωράκι σας από παθολογικής άποψης. Καλή δύναμη κ κουράγιο! Εύχομαι να το κατακτήσει σύντομα!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Ομοιοπαθούσα εδώ!

Η δικιά μου λίγο πριν γίνει 4 μηνών άρχισε να ξυπνάει ανά 1 ώρα, πολλές φορές και ανά μισή ώρα! Ήταν ο λόγος που άρχισα τη συγκοίμηση! Φταίει αυτό το μέγαλο άλμα ανάπτυξης που περνάνε σε αυτή την ηλικία...

Σταδιακά άρχισε να βελτιώνεται ο υπνος της αλλά πάλι με πολλές αφυπνίσεις. Πλέον, 1,5 χρόνων, κοιμάται ομολογουμένως πολύ καλύτερα, αλλά πάλι έχει 3-5 αφυπνίσεις μέσα στη νύχτα...

Απ όσο το έχω ψάξει το θέμα του ύπνου, πρόκειται ουσιαστικά για μία από τις «κατακτήσεις» των παιδιών. Άλλα παιδιά εξαρχής το βρίσκουν πολύ εύκολα, άλλα αργούν να κατακτήσουν τον ύπνο. Είναι όμως φυσιολογικό.

Όλοι μας, μικροί μεγάλοι, κάνουμε αρκετούς κύκλους ύπνου το βράδυ. Απλά εμείς οι ενήλικες, κάθε φορά που ολοκληρώνεται ένας κύκλος ύπνου δεν ξυπνάμε, συνεχίζουμε στον επόμενο, ή απλά ξυπνάμε κ ξανά κοιμόμαστε πολύ γρήγορα, με αποτέλεσμα να μη το θυμόμαστε καν. Στα παιδιά και στα μωρά δε συμβαίνει αυτό συνήθως. Με την ολοκλήρωση ενός κύκλου ξυπνάνε και θέλουν τη βοήθειά μας για να ξανά κοιμηθούν. Κ εδώ έρχεται αυτό που λέμε «κατάκτηση». Κάποια στιγμή το κατακτούν κ με την ολοκλήρωση ενός κύκλου περνάνε στον επόμενο μόνα τους, χωρίς βοήθεια...

Κοινώς, όπως λένε και οι γιατροί, όλα καλά με το μωράκι σας από παθολογικής άποψης. Καλή δύναμη κ κουράγιο! Εύχομαι να το κατακτήσει σύντομα!! ❤️

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Στην ίδια ηλικία ξεκίνησε και ο δικός μου και διαβάζοντας για το συγκεκριμένο άλμα έλεγα υπομονή, θα περάσει κ θα επανέλθουμε, μετά το ίδιο για τα δόντια κλπ. Παρόλα αυτά ο καιρός πέρναγε και η κατάσταση συνεχιζόταν και είμαστε στα ίδια 2.5 μήνες μετά με ελάχιστη βελτίωση και αυτό μόνο για κάποια βράδια.

Κι εμείς κάνουμε συγκοιμηση απ' την αρχή βέβαια αλλά όταν σκεφτόμουν να αρχίσω να τον αφήνω σιγά σιγά στην κούνια του, ξεκίνησε όλο αυτό οπότε μου ήταν αδύνατο.

Τι να πω.. Μακάρι όπως λες να το κατακτήσει σύντομα και εύχομαι κι εσείς να κοιμάστε όλο και καλύτερα! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...