Μετάβαση σε περιεχόμενο

Aλλαγή γιατρού λόγω ξαφνικής οικονομικής δυσχέρειας


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. ειμαι στη 12η εβδομαδα, το ξερω πως είναι νωρίς αλλα με προβληματίζει κάτι πολύ. Ο γιατρός μου είναι στο ΜΗΤΕΡΑ δυστυχώς για οικονομικούς λόγους δεν υπάρχει η δυνατότητα να δοθε΄ί το ποσό που απαιτείται για τον τοκετό. Τον γιατρό μου τον αγαπώ και τον εμπιστεύομαι- τον γνωρίζω πολλά χρόνια- όμως δεν έχουμε 4000 ευρώ που θα μας κοστίσει με βάση τα σημερινά δεδομένα, βέβαια. Τι μου προτείνετε να κάνω; Με τον γιατρό μου δεν το έχω συζητήσει γιατί ντρέπομαι!,

Ευχαριστώ πολύ ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/2/2024 at 8:38 ΜΜ, ο/η metrelainei είπε:

Καλησπέρα σας. ειμαι στη 12η εβδομαδα, το ξερω πως είναι νωρίς αλλα με προβληματίζει κάτι πολύ. Ο γιατρός μου είναι στο ΜΗΤΕΡΑ δυστυχώς για οικονομικούς λόγους δεν υπάρχει η δυνατότητα να δοθε΄ί το ποσό που απαιτείται για τον τοκετό. Τον γιατρό μου τον αγαπώ και τον εμπιστεύομαι- τον γνωρίζω πολλά χρόνια- όμως δεν έχουμε 4000 ευρώ που θα μας κοστίσει με βάση τα σημερινά δεδομένα, βέβαια. Τι μου προτείνετε να κάνω; Με τον γιατρό μου δεν το έχω συζητήσει γιατί ντρέπομαι!,

Ευχαριστώ πολύ ❤️

Καλησπέρα εγω είμαι εγκυος στο δεύτερο 11&4 νωρίς ακόμα αλλά επειδή και εγω το σκέφτομαι ακόμα δεν έχω καταλήξει τι θα κάνω με το θέμα αυτό 

το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα στο Ιασώ οκ ευχαριστημένη έμεινα δεν μπορω να πω αλλά τα έξοδα πολλά και δεν μου περίσσευαν είναι η αλήθεια τουλάχιστον πηρα καποια λεφτά πίσω από το επίδομα γεννάς 

τωρα όμως στο δεύτερο σκέφτομαι να να πάω σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο στην επαρχία που είμαι (δεν μενω Αθήνα)

Δεν έχω μιλήσει με τον γιατρό μου ακόμα γιατί είναι νωρίς αλλά νομίζω κοντά στο 5ο μήνα με 6ο θα επισκεφτώ και το δημόσιο νοσοκομείο και θα καταλήξω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/2/2024 at 8:38 ΜΜ, ο/η metrelainei είπε:

Καλησπέρα σας. ειμαι στη 12η εβδομαδα, το ξερω πως είναι νωρίς αλλα με προβληματίζει κάτι πολύ. Ο γιατρός μου είναι στο ΜΗΤΕΡΑ δυστυχώς για οικονομικούς λόγους δεν υπάρχει η δυνατότητα να δοθε΄ί το ποσό που απαιτείται για τον τοκετό. Τον γιατρό μου τον αγαπώ και τον εμπιστεύομαι- τον γνωρίζω πολλά χρόνια- όμως δεν έχουμε 4000 ευρώ που θα μας κοστίσει με βάση τα σημερινά δεδομένα, βέβαια. Τι μου προτείνετε να κάνω; Με τον γιατρό μου δεν το έχω συζητήσει γιατί ντρέπομαι!,

Ευχαριστώ πολύ ❤️

Κοιτά σε καταλαβαίνω απόλυτα, όμως το επίδομα γεννάς αυξήθηκε στα 2.400€ όποτε μιλάμε για 1600€. Εγώ για να είμαι ειλικρινής θεωρώ πως σε αυτά δεν χωράνε ντροπές. Θα συζητούσα με το γιατρό μου το ενδεχόμενο δόσεων ή καλύτερη τιμής. Έχουν τη δυνατότητα εκείνοι και κόβουν από την αμοιβή τους. Και 500€ να σου κάνει έκπτωση πας στο χιλιάρικο.. τα 1000€ έχουν μεγάλη απόκλιση με τα 4000€ 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Vasoula9 είπε:

Κοιτά σε καταλαβαίνω απόλυτα, όμως το επίδομα γεννάς αυξήθηκε στα 2.400€ όποτε μιλάμε για 1600€. Εγώ για να είμαι ειλικρινής θεωρώ πως σε αυτά δεν χωράνε ντροπές. Θα συζητούσα με το γιατρό μου το ενδεχόμενο δόσεων ή καλύτερη τιμής. Έχουν τη δυνατότητα εκείνοι και κόβουν από την αμοιβή τους. Και 500€ να σου κάνει έκπτωση πας στο χιλιάρικο.. τα 1000€ έχουν μεγάλη απόκλιση με τα 4000€ 😜

Έχω την εντύπωση πως από το επίδομα γεννάς από τα 2400 ευρώ,  τα 1000 ευρώ πλέον τα δίνουν σε δωροεπιταγή για να ψωνίσεις πράγματα για το μωρο ( για εμένα ας πουμε που ειναι το δεύτερο παιδί και τα έχω ολα οπως καταλαβαίνεις ειναι και λίγο άχρηστη η επιταγή αλλά τελος πάντων) και τα 1400 ευρώ ειναι τα μετρητά 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Έχω την εντύπωση πως από το επίδομα γεννάς από τα 2400 ευρώ,  τα 1000 ευρώ πλέον τα δίνουν σε δωροεπιταγή για να ψωνίσεις πράγματα για το μωρο ( για εμένα ας πουμε που ειναι το δεύτερο παιδί και τα έχω ολα οπως καταλαβαίνεις ειναι και λίγο άχρηστη η επιταγή αλλά τελος πάντων) και τα 1400 ευρώ ειναι τα μετρητά 
 

Η αλήθεια αυτό δεν το γνώριζω σίγουρα.. αλλά το έψαξα και δεν βρήκα πουθενά για δώρο επιταγή.. μόνο ότι καταβάλεται σε 2 ισόποσες δόσεις… άρα εννοεί χρηματική κατάθεση όχι επιταγή αγορών… τι να πω.. μπορεί να έχεις και δίκιο … αλλά ας το ψάξει καλύτερα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Vasoula9 είπε:

Η αλήθεια αυτό δεν το γνώριζω σίγουρα.. αλλά το έψαξα και δεν βρήκα πουθενά για δώρο επιταγή.. μόνο ότι καταβάλεται σε 2 ισόποσες δόσεις… άρα εννοεί χρηματική κατάθεση όχι επιταγή αγορών… τι να πω.. μπορεί να έχεις και δίκιο … αλλά ας το ψάξει καλύτερα…

Και εγω δεν το ξέρω σίγουρα αλλά είχα ακούσει ότι θα το κάνει με δώρο επιταγή μακάρι να κάνω λαθος και μην ισχύει κάτι τέτοιο

Το κάνει λέει για να μπορέσει να περιορίσει την φοροδιαφύγει από τα μαγαζιά με τα βρεφικά είδη 🤷‍♀️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πλέον το μισό από το επίδομα τοκετού θα δίνεται σε προπληρωμενη κάρτα την οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις ακριβώς όπως μια συνηθισμένη χρεωστική. Αυτό ονως προϋποθέτει να μπορεί κανείς να δώσει τα χρήματα και να περιμένει να τα πάρει πίσω μέσω του επιδόματος.

Εγώ θα σας έλεγα να μιλήσετε ανοιχτά στο γιατρό σας χωρίς ντροπή και να είστε σίγουρη ότι δεν το ακούει πρώτη φορά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η AvocadoMama είπε:

Πλέον το μισό από το επίδομα τοκετού θα δίνεται σε προπληρωμενη κάρτα την οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις ακριβώς όπως μια συνηθισμένη χρεωστική. Αυτό ονως προϋποθέτει να μπορεί κανείς να δώσει τα χρήματα και να περιμένει να τα πάρει πίσω μέσω του επιδόματος.

Εγώ θα σας έλεγα να μιλήσετε ανοιχτά στο γιατρό σας χωρίς ντροπή και να είστε σίγουρη ότι δεν το ακούει πρώτη φορά. 

Αρα καλά το διάβασα ότι τα μισά πλέον δεν δίνονται σε μετρητά αλλά σε επιταγή 

γιατι εγω στην κόρη μου πήρα 2000 ευρώ αλλά τα πήρα όλα μετρητά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...