Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συλληψη και θυρεοειδής


mich

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες! Σας γράφω σε μια πολύ δύσκολη φάση της ζωής μου. Μετά από θυρεοειδεκτομη,  πάρα πολύ εύκολα (με μια μοναδική επαφή) έμεινα έγκυος. Όμως η TSH μου δεν ήταν καθόλου καλή με αποτέλεσμα τώρα στις 8 εβδομάδες να έχω προγραμματίσει αποξεση καθώς ο σάκος μας είναι κενός. 

Όλες αυτές οι εβδομάδες ήταν με απίστευτο άγχος και πίεση, και τώρα θέλω μονάχα να φύγει ο σάκος ώστε να σταματήσουν σιγά σιγά τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης και να σταματήσω να σκέφτομαι αυτό το μωρό που χαρήκαμε τόσο και θέλαμε να καλωσορισουμε. Θέλουμε να προσπαθήσουμε ξανά, όσο πιο άμεσα γίνεται αλλά φυσικά αφού πρώτα ρυθμιστεί ο θυρεοειδής.

έχουμε αρκετές μονάδες TSH για να ρίξουμε. Είχε κάποια ανάλογη εμπειρια; σε πόσο καιρό κατάφερε να το ρυθμίσει; θα βοηθήσουν και παραδείγματα με τιμές. Εγώ τώρα είμαι στο 20, και πρέπει να πάμε <4,2

 

Ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η mich είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Σας γράφω σε μια πολύ δύσκολη φάση της ζωής μου. Μετά από θυρεοειδεκτομη,  πάρα πολύ εύκολα (με μια μοναδική επαφή) έμεινα έγκυος. Όμως η TSH μου δεν ήταν καθόλου καλή με αποτέλεσμα τώρα στις 8 εβδομάδες να έχω προγραμματίσει αποξεση καθώς ο σάκος μας είναι κενός. 

Όλες αυτές οι εβδομάδες ήταν με απίστευτο άγχος και πίεση, και τώρα θέλω μονάχα να φύγει ο σάκος ώστε να σταματήσουν σιγά σιγά τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης και να σταματήσω να σκέφτομαι αυτό το μωρό που χαρήκαμε τόσο και θέλαμε να καλωσορισουμε. Θέλουμε να προσπαθήσουμε ξανά, όσο πιο άμεσα γίνεται αλλά φυσικά αφού πρώτα ρυθμιστεί ο θυρεοειδής.

έχουμε αρκετές μονάδες TSH για να ρίξουμε. Είχε κάποια ανάλογη εμπειρια; σε πόσο καιρό κατάφερε να το ρυθμίσει; θα βοηθήσουν και παραδείγματα με τιμές. Εγώ τώρα είμαι στο 20, και πρέπει να πάμε <4,2

 

Ευχαριστώ 

Καλημερα εγω πρόβλημα με θυροειδη δεν ειχα αλλά πιστεύω με χάπι θα το ρίξεις και θα προσπαθήσεις ξανά λυπάμαι για το μωρακι που έχασες και εγω έκανα αποξεση πριν ένα μήνα περίπου εχασα το μωρακι 8 εβδομάδων ειδαμε το έμβρυο και καρδιακό χτύπο αλλά δεν την ακούσαμε ποτε την καρδούλα.. 

αν δεν κάνω λαθος ο θυροειδης για εγκυμοσύνη πρέπει να είναι κάτω από 2,5 αλλά δεν πιστεύω ότι θα πάρει καιρό για να πέσει.. πάντως με θυροειδη στο 20 και έγινε σύλληψη είναι παρά πολύ σημαντικό  αυτό να κρατήσεις 😊

Εύχομαι να τελειώνεις με την αποξεση γρήγορα και να μπορέσεις να συνεχίσεις προσπάθειες ξανά 

εγω τώρα αδιαθέτησα και περιμένω να τελειώσει η περιοδος και να αρχίσω ξανά προσπάθειες 

εύχομαι να πάνε όλα καλά κορίτσι μου 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η mich είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Σας γράφω σε μια πολύ δύσκολη φάση της ζωής μου. Μετά από θυρεοειδεκτομη,  πάρα πολύ εύκολα (με μια μοναδική επαφή) έμεινα έγκυος. Όμως η TSH μου δεν ήταν καθόλου καλή με αποτέλεσμα τώρα στις 8 εβδομάδες να έχω προγραμματίσει αποξεση καθώς ο σάκος μας είναι κενός. 

Όλες αυτές οι εβδομάδες ήταν με απίστευτο άγχος και πίεση, και τώρα θέλω μονάχα να φύγει ο σάκος ώστε να σταματήσουν σιγά σιγά τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης και να σταματήσω να σκέφτομαι αυτό το μωρό που χαρήκαμε τόσο και θέλαμε να καλωσορισουμε. Θέλουμε να προσπαθήσουμε ξανά, όσο πιο άμεσα γίνεται αλλά φυσικά αφού πρώτα ρυθμιστεί ο θυρεοειδής.

έχουμε αρκετές μονάδες TSH για να ρίξουμε. Είχε κάποια ανάλογη εμπειρια; σε πόσο καιρό κατάφερε να το ρυθμίσει; θα βοηθήσουν και παραδείγματα με τιμές. Εγώ τώρα είμαι στο 20, και πρέπει να πάμε <4,2

 

Ευχαριστώ 

 

 

Οχι απλα κατω απο 4.

Να προσπαθησεις να ειναι κατω απο 2,5 πριν προσπαθησεις να μεινεις εγκυος.

Επισης οι αναγκες στο 1ο τριμηνο της εγκυμοσυνης ειναι πολυ μεγαλες για να μην καταληξει σε απουσια καρδιακης λειτουργιας.

Οι διαβασμενοι ενδοκρινολογοι ειναι της αποψης να ειναι μεχρι 2 το πολυ 2,5 πριν την προσπαθεια συλληψης.

Και με το που βλεπεις θετικη χοριακη αυξηση στην επομενη δοση αν πχ παιρνεις το 100 να πας κατευθειαν στο 112 και μετρηση της TSH σε μια βδιμαδα εαν ειναι σταθερη  ή αυξουσα τιμη TSH τοτε πας αμεσα στο 125.

Φαντασου οτι στο πρωτο τριμηνο αυξανεται η δοση κατα 25,-30% το χαπι και οτι ευτυχως μετα δευτερο και τριτο τριμηνο ειναι πιο σπανιες οι αλλαγες. Ωστοσο θελει τακτικη παρακολουθηση καθως μη ρυθμισμενος θυρεοειδης επηρεαζει δυσμενως τη νοητικη αναπτυξη του εμβρυου και οχι μονο.

Απο κοντα και με προσοχη. Μη κανεις προσπαθεια για μωρο με TSH  πανω απο 2 το πολυ 2,5.

Εχω καει 2 φορες μεχρι να βρω ακρη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η mich είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Σας γράφω σε μια πολύ δύσκολη φάση της ζωής μου. Μετά από θυρεοειδεκτομη,  πάρα πολύ εύκολα (με μια μοναδική επαφή) έμεινα έγκυος. Όμως η TSH μου δεν ήταν καθόλου καλή με αποτέλεσμα τώρα στις 8 εβδομάδες να έχω προγραμματίσει αποξεση καθώς ο σάκος μας είναι κενός. 

Όλες αυτές οι εβδομάδες ήταν με απίστευτο άγχος και πίεση, και τώρα θέλω μονάχα να φύγει ο σάκος ώστε να σταματήσουν σιγά σιγά τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης και να σταματήσω να σκέφτομαι αυτό το μωρό που χαρήκαμε τόσο και θέλαμε να καλωσορισουμε. Θέλουμε να προσπαθήσουμε ξανά, όσο πιο άμεσα γίνεται αλλά φυσικά αφού πρώτα ρυθμιστεί ο θυρεοειδής.

έχουμε αρκετές μονάδες TSH για να ρίξουμε. Είχε κάποια ανάλογη εμπειρια; σε πόσο καιρό κατάφερε να το ρυθμίσει; θα βοηθήσουν και παραδείγματα με τιμές. Εγώ τώρα είμαι στο 20, και πρέπει να πάμε <4,2

 

Ευχαριστώ 

 

Ειχα 2 αποβολες πρωτου τριμηνου λογω αρρυθμιστου θυρεοειδη 

Στην επομενη απεκτησα τη κορη μου. Σε αυτη την εγκυμοσυνη ειχα tsh1,8 στην συλληψη και επαιρνα t4 των 100. Με τη θετικη χοριακη πηγα στο 112 και μετα απο μια εβδομαδα λογω αυξησης tsh πηγα στο 125 που με κρατησε σε ολη την εγκυμοσυνη.

Τωρα που ειμαι εγκυος στον 5ο μηνα πριν την εγκυμοσυνη επαιρνα το 112 και μεσα σε 2 βδομαδες απο την χοριακη πηγα στο Τ4 των137 που με κρατησε μεχρι και τον 4ο μηνα. Τωρα ομως πριν μια βδομαδα αυξηθηκε η TSH και παιρνω των 150μγ. Δηλαδη σε αυτη την εγκυμοσυνη χρειαστηκα αυξηση και στο 2ο τριμηνο που στην προηγουμενη δεν ειχε χρειαστει.

Βεβαια τωρα εμεινα εγκυος 10 κιλα βαρυτερη απο οτι στην προηγουμενη εγκυμοσυνη.

Κουραγιο.... Να εισαι αισιοδοξη και ολα θα πανε καλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η mich είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Σας γράφω σε μια πολύ δύσκολη φάση της ζωής μου. Μετά από θυρεοειδεκτομη,  πάρα πολύ εύκολα (με μια μοναδική επαφή) έμεινα έγκυος. Όμως η TSH μου δεν ήταν καθόλου καλή με αποτέλεσμα τώρα στις 8 εβδομάδες να έχω προγραμματίσει αποξεση καθώς ο σάκος μας είναι κενός. 

Όλες αυτές οι εβδομάδες ήταν με απίστευτο άγχος και πίεση, και τώρα θέλω μονάχα να φύγει ο σάκος ώστε να σταματήσουν σιγά σιγά τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης και να σταματήσω να σκέφτομαι αυτό το μωρό που χαρήκαμε τόσο και θέλαμε να καλωσορισουμε. Θέλουμε να προσπαθήσουμε ξανά, όσο πιο άμεσα γίνεται αλλά φυσικά αφού πρώτα ρυθμιστεί ο θυρεοειδής.

έχουμε αρκετές μονάδες TSH για να ρίξουμε. Είχε κάποια ανάλογη εμπειρια; σε πόσο καιρό κατάφερε να το ρυθμίσει; θα βοηθήσουν και παραδείγματα με τιμές. Εγώ τώρα είμαι στο 20, και πρέπει να πάμε <4,2

 

Ευχαριστώ 

Και οταν με το καλο ξαναμεινεις εγκυος να παρακολουθεις την TSH να μην ανεβει πανω απο 2,5 δηλαδη το τελειο ειναι γυρω στο 1 με 1,5 για να εχεις ενα μαξιλαρακι περιθωριου αυξησης μεχρι να το παρεις χαμπαρι

Κουραγιο. Και ολα θα πανε καλα!

Να εισαι αισιοδοξη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/11/2023 at 9:50 ΜΜ, ο/η mich είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Σας γράφω σε μια πολύ δύσκολη φάση της ζωής μου. Μετά από θυρεοειδεκτομη,  πάρα πολύ εύκολα (με μια μοναδική επαφή) έμεινα έγκυος. Όμως η TSH μου δεν ήταν καθόλου καλή με αποτέλεσμα τώρα στις 8 εβδομάδες να έχω προγραμματίσει αποξεση καθώς ο σάκος μας είναι κενός. 

Όλες αυτές οι εβδομάδες ήταν με απίστευτο άγχος και πίεση, και τώρα θέλω μονάχα να φύγει ο σάκος ώστε να σταματήσουν σιγά σιγά τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης και να σταματήσω να σκέφτομαι αυτό το μωρό που χαρήκαμε τόσο και θέλαμε να καλωσορισουμε. Θέλουμε να προσπαθήσουμε ξανά, όσο πιο άμεσα γίνεται αλλά φυσικά αφού πρώτα ρυθμιστεί ο θυρεοειδής.

έχουμε αρκετές μονάδες TSH για να ρίξουμε. Είχε κάποια ανάλογη εμπειρια; σε πόσο καιρό κατάφερε να το ρυθμίσει; θα βοηθήσουν και παραδείγματα με τιμές. Εγώ τώρα είμαι στο 20, και πρέπει να πάμε <4,2

 

Ευχαριστώ 

Καλησπέρα! Έχω Χασιμότο εδώ και 8 χρόνια.. Παίρνω χάπι κάθε μέρα γιατί είναι μια κατάσταση που δεν αλλάζει... Αρχικά θέλω να σου πω ότι δεν θεωρώ ότι ο κενός σάκος είναι θέμα θυρεοειδή... Τυχαίνει σε πολλές γυναίκες... Ένα τυχαίο γεγονός... Παρολαυτα έχεις δίκιο να φοβάσαι τον θυρεοειδή γιατί πράγματα αν δεν είναι ρυθμισμένος μπορεί να έρθει αποβολή. Όλα αυτά τα χρόνια που επισκέπτομαι τον ενδοκρινολογο μου τονιζε ότι σε περίπτωση που εμένα έγκυος έπρεπε ΑΜΕΣΑ να μιλησω μαζί του και να κάνω εξετάσεις...  TSH για την ακρίβεια... Τώρα είμαι έγκυος και πριν μερικούς μήνες είχα μια παλινδρομη όπου έκανα απόξεση... Ο γιατρός μου μου είχε πει για τον θυροειδη ότι όταν ξεκινήσεις αγωγή χρειάζεται ένα μήνα για να μπορέσεις να δεις το σωστό νούμερο... Ειλικρινά λυπάμαι για ότι σου συμβαίνει και σε καταλαβαίνω απόλυτα καθώς είχα και εγώ μια δραματική εμπειρία... Μετά την αποξεση το καλύτερο θα ήταν να περιμένεις τη πρώτη περίοδο ούτως ώστε να μπορεί να υπολογίσει ο γιατρός σου πότε έμεινες έγκυος... Γνώμη μου μιας και έχω εμπειρία και από τα δύο κάνε την αποξεση και δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου.. Λίγους μήνες μέχρι να επανέλθει ο κύκλος σου και μέχρι να δεις ότι ο θυρεοειδής σου είναι ρυθμισμένος... Σε περίπτωση όπου μείνεις πάλι έγκυος όταν με το καλό γίνει αυτό μιλάς ΑΜΕΣΑ με τον ενδοκρινολογο σου και χρειάζεται να κάνεις κάθε 2 μήνες εξέταση στην TSH για να προλαμβάνεις τις αλλαγές και να παίρνεις κάθε φορά την σωστή δόση... Όλα θα πάνε καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/11/2023 at 9:50 ΜΜ, ο/η mich είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Σας γράφω σε μια πολύ δύσκολη φάση της ζωής μου. Μετά από θυρεοειδεκτομη,  πάρα πολύ εύκολα (με μια μοναδική επαφή) έμεινα έγκυος. Όμως η TSH μου δεν ήταν καθόλου καλή με αποτέλεσμα τώρα στις 8 εβδομάδες να έχω προγραμματίσει αποξεση καθώς ο σάκος μας είναι κενός. 

Όλες αυτές οι εβδομάδες ήταν με απίστευτο άγχος και πίεση, και τώρα θέλω μονάχα να φύγει ο σάκος ώστε να σταματήσουν σιγά σιγά τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης και να σταματήσω να σκέφτομαι αυτό το μωρό που χαρήκαμε τόσο και θέλαμε να καλωσορισουμε. Θέλουμε να προσπαθήσουμε ξανά, όσο πιο άμεσα γίνεται αλλά φυσικά αφού πρώτα ρυθμιστεί ο θυρεοειδής.

έχουμε αρκετές μονάδες TSH για να ρίξουμε. Είχε κάποια ανάλογη εμπειρια; σε πόσο καιρό κατάφερε να το ρυθμίσει; θα βοηθήσουν και παραδείγματα με τιμές. Εγώ τώρα είμαι στο 20, και πρέπει να πάμε <4,2

 

Ευχαριστώ 

Ο κενος σακος συχνοτερα οφειλεται σε χρωμοσωμικες ανωμαλιες. Ωστοσο και ο αρρυθμιστος θυρεοειδης αποτελει μια απο τις αιτίες κενου σακου. οταν μιλαμε για TSH 20 προφανως ουτε καλη ποιοτητα ωορρηξιας πριν τη συλληψη μπορεις να εχεις. 

Οι καλοι γυναιολογοι συστηνουν τουλαχιστον μηνιαιο ελεγχο TSH κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης. Το εχουν στις μηνιαιες εξετασεις που στελνουν.

Αλλα εσυ με αυτο το ιστορικο καλυτερα να την μετρας καθε 14 μερες. Τη μια θα ειναι εοππυ την αλλη θα δινεις 10 ευρω.

Και μεγαλη προσοχη στο 1ο τριμηνο. Γιατι εκει χρειαζεται συνηθως αυξηση δοσης 25-30% αν δεν γινει εγκαιρως θα δεις μετα απο 1 μηνα μια απορρυθμισμενη tsh και μια παλινδρομη κυηση και θα λενε οτι ηταν απτο θεο. Ε οχι!! ηταν απτον αρρυθμιστο θυρεοειδη!!! 

Να εισαι αισιοδοξη.

Ολα θα πανε καλά στο τελος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις συμβουλές. Η αποξεση έγινε σήμερα, και νιώθω σα να μου πήραν κάτι πολύ δικό μου. Εντελώς κενή. Καταλαβαίνω απόλυτα ότι τώρα προέχει να ρυθμιστεί ο θυρεοειδής και προσπαθώ να σκέφτομαι αισιόδοξα ότι έχω ένα διάστημα να προετοιμαστω σωματικά και ψυχολογικά για να προσπαθήσουμε πάλι. Να είναι όλα όπως πρέπει. 

Βοηθάει πολύ να ξέρω πρι κι άλλες κοπέλες που πέρασαν κάτι παρόμοιο τα κατάφεραν. Ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη, έγινε πολύ εύκολα αλλά δυστυχώς ήταν σε περίοδο δύσκολη για το σώμα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η mariza85 είπε:

Ο κενος σακος συχνοτερα οφειλεται σε χρωμοσωμικες ανωμαλιες. Ωστοσο και ο αρρυθμιστος θυρεοειδης αποτελει μια απο τις αιτίες κενου σακου. οταν μιλαμε για TSH 20 προφανως ουτε καλη ποιοτητα ωορρηξιας πριν τη συλληψη μπορεις να εχεις. 

Οι καλοι γυναιολογοι συστηνουν τουλαχιστον μηνιαιο ελεγχο TSH κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης. Το εχουν στις μηνιαιες εξετασεις που στελνουν.

Αλλα εσυ με αυτο το ιστορικο καλυτερα να την μετρας καθε 14 μερες. Τη μια θα ειναι εοππυ την αλλη θα δινεις 10 ευρω.

Και μεγαλη προσοχη στο 1ο τριμηνο. Γιατι εκει χρειαζεται συνηθως αυξηση δοσης 25-30% αν δεν γινει εγκαιρως θα δεις μετα απο 1 μηνα μια απορρυθμισμενη tsh και μια παλινδρομη κυηση και θα λενε οτι ηταν απτο θεο. Ε οχι!! ηταν απτον αρρυθμιστο θυρεοειδη!!! 

Να εισαι αισιοδοξη.

Ολα θα πανε καλά στο τελος!!!

Σας ευχαριστώ όλες για τις συμβουλές. Η αποξεση έγινε σήμερα, και νιώθω σα να μου πήραν κάτι πολύ δικό μου. Εντελώς κενή. Καταλαβαίνω απόλυτα ότι τώρα προέχει να ρυθμιστεί ο θυρεοειδής και προσπαθώ να σκέφτομαι αισιόδοξα ότι έχω ένα διάστημα να προετοιμαστω σωματικά και ψυχολογικά για να προσπαθήσουμε πάλι. Να είναι όλα όπως πρέπει. 

 

Βοηθάει πολύ να ξέρω πρι κι άλλες κοπέλες που πέρασαν κάτι παρόμοιο τα κατάφεραν. Ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη, έγινε πολύ εύκολα αλλά δυστυχώς ήταν σε περίοδο δύσκολη για το σώμα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/11/2023 at 10:30 ΜΜ, ο/η mich είπε:

Σας ευχαριστώ όλες για τις συμβουλές. Η αποξεση έγινε σήμερα, και νιώθω σα να μου πήραν κάτι πολύ δικό μου. Εντελώς κενή. Καταλαβαίνω απόλυτα ότι τώρα προέχει να ρυθμιστεί ο θυρεοειδής και προσπαθώ να σκέφτομαι αισιόδοξα ότι έχω ένα διάστημα να προετοιμαστω σωματικά και ψυχολογικά για να προσπαθήσουμε πάλι. Να είναι όλα όπως πρέπει. 

Βοηθάει πολύ να ξέρω πρι κι άλλες κοπέλες που πέρασαν κάτι παρόμοιο τα κατάφεραν. Ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη, έγινε πολύ εύκολα αλλά δυστυχώς ήταν σε περίοδο δύσκολη για το σώμα μου.

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου.. το πέρασα και εγω με την δεύτερη εγκυμοσύνη μου 😕

εύχομαι να πάνε όλα καλά να ηρεμήσεις και να προσπαθήσεις ξανά όταν θα είσαι έτοιμη ψυχολογικά και σωματικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

 

Σε όλο το δδιάστηματης εγκυμοσύνης η  tsh ήταν χάλια, οι τιμές υπερεβαιναν το 20 κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, κμως μετά την αποξεση την κατεβάσαμε στα φυσιολογικά. Είχαμε μια μικρή αύξηση πιθανά λόγω αμέλειας από δικής μου πλευράς όμως και πάλι εύκολα σταθεροποιηθηκε όπως θέλουμε σε τιμή <1. 

 

Οι ερωτήσεις που έχω είναι 

 

Α) τι σημαίνει σταθεροποιηθηκε; δηλαδή πόσες εξετάσεις ή για πόσο διάστημα θα πρέπει να έχω κάτω από 1 για να ξεκινήσουμε ξανά να προσπαθούμε? 

 

Β) θα είναι εύκολη η σταθεροποιηση σε καλά όρια μέσα στην εγκυμοσύνη από δική σας εμπειρία? Η δική μου εμπειρία δεν είναι αξιόπιστη γιατί η εγκυμοσύνη ξεκίνησε με τιμή tsh >20 και έτσι παρέμεινε κιόλας με μικρές μειώσεις 

 

Γ) είμαστε σχεδόν 5 μήνες από τη θυρεοειδεκτομη, και 3 μήνες από την αποξεση (δλδ 2 κύκλους μετα). Με μια καλή tsh πλέον, μπορούμε να προσπαθήσουμε; 

 

Ναι, έχω οκ από τους γιατρούς όμως ο φόβος είναι τεράστιος. Δεν αντέχω άλλη αποβολη.. 

 

Σας Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...