Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κολπική προγεστερονη


Recommended Posts

Καλησπέρα βρε κορίτσια! 
παιρνω σχεδόν από την αρχή της εγκυμοσύνης γιατί έχω θέματα utrogestan απο το στόμα ! 
Τον τελευταίο καιρό οι συσπάσεις δεν λένε να σταματήσουν με αποτελέσματα να μικρύνει και ο τράχηλος .. 
θελω να ρωτήσω υπάρχει καμία που να έχει βρει εδώ στην Ελλάδα το ‘εργαλειο’ που τοποθετείται κολπικά το χάπι; Μήπως είναι πιο αποτελεσματικό έτσι; 
γιατι έχω προσπαθήσει 2-3 φορές με τον κλασσικο τρόπο να το τοποθετήσω κολπικά αλλά νομίζω δεν ‘φτάνει’ μέχρι εκεί που πρέπει ! Κ επειδή φοβάμαι ότι δεν κάνω σωστά την αγωγή το παίρνω πάλι από το στόμα 

Ευχαριστώ πολύ κάθε απάντηση θα είναι βοηθητική 🩷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό 🫶🏽

 

εγω όταν χρειάστηκε το έβαζα κολπικά κανονικά όσο πιο μέσα γινόταν 

εβλεπα λίγες εκκρίσεις μετά αλλά είναι φυσιολογικό μου είπε ο γιατρός να φεύγει κ κάτι 

Κολπικά μειώνεται κ η ένταση των παρενεργειών άρα εμένα με βοήθησε παρά πολύ 

 

δν χρειάστηκε βέβαια να πάρω πολύ καιρό (2 εβδομάδες γιατί είχα αποκόλληση στο πρώτο τρίμηνο) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Με το καλό 🫶🏽

 

εγω όταν χρειάστηκε το έβαζα κολπικά κανονικά όσο πιο μέσα γινόταν 

εβλεπα λίγες εκκρίσεις μετά αλλά είναι φυσιολογικό μου είπε ο γιατρός να φεύγει κ κάτι 

Κολπικά μειώνεται κ η ένταση των παρενεργειών άρα εμένα με βοήθησε παρά πολύ 

 

δν χρειάστηκε βέβαια να πάρω πολύ καιρό (2 εβδομάδες γιατί είχα αποκόλληση στο πρώτο τρίμηνο) 

Πλέον τόσο καιρό που το παίρνω δεν έχω καμία παρενέργεια 😂 

Ναι κ εμένα ο γιατρος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό αλλά ήθελα να πάρω και αλλες γνωμες να δω αν είχαν παρόμοια εμπειρία !
 

Θα το δοκιμάσω έστω να βάζω ένα κολπικά και ένα από το στόμα !  Ευχαριστώ πολύ 🩷🩷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/10/2023 at 12:55 ΜΜ, ο/η Elena_ είπε:

Καλησπέρα βρε κορίτσια! 
παιρνω σχεδόν από την αρχή της εγκυμοσύνης γιατί έχω θέματα utrogestan απο το στόμα ! 
Τον τελευταίο καιρό οι συσπάσεις δεν λένε να σταματήσουν με αποτελέσματα να μικρύνει και ο τράχηλος .. 
θελω να ρωτήσω υπάρχει καμία που να έχει βρει εδώ στην Ελλάδα το ‘εργαλειο’ που τοποθετείται κολπικά το χάπι; Μήπως είναι πιο αποτελεσματικό έτσι; 
γιατι έχω προσπαθήσει 2-3 φορές με τον κλασσικο τρόπο να το τοποθετήσω κολπικά αλλά νομίζω δεν ‘φτάνει’ μέχρι εκεί που πρέπει ! Κ επειδή φοβάμαι ότι δεν κάνω σωστά την αγωγή το παίρνω πάλι από το στόμα 

Ευχαριστώ πολύ κάθε απάντηση θα είναι βοηθητική 🩷

Υπάρχει και κολπική κρέμα προγεστερόνης που την χρησιμοποιείς με 'εφαρμοστή'. Σωληνάριο δηλαδή που τοποθετείται κολπικά. Κάνε μια ερώτηση στον γιατρό σου μήπως μπορείς να την χρησιμοποιήσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι κι εγώ παλιότερα είχα πάρει Utrogestan κολπικά και γινόμουν χάλια παρόλο που το έβαζα βράδυ πριν κοιμηθώ. Τώρα μου έχει δώσει vasclor που έχει ειδικό κολπικό σωληνάριο για να το εφαρμόζεις και δεν πέφτει καθόλου. Παρόλα αυτά υπάρχει λόγος που μας δίνουν κάθε φορά διαφορετικό όποτε ρώτησε το γιατρό σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης έπαιρνα κολπικά τα utrogestan.Έβαζα πάντα κ ένα σερβιετακι γιατί κατά τη διάρκεια της ημέρας έφευγε λίγο. Λογικό είναι δεν κανεις κάτι λάθος. Με το καλό το μωρακι σου !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/10/2023 at 12:55 ΜΜ, ο/η Elena_ είπε:

Καλησπέρα βρε κορίτσια! 
παιρνω σχεδόν από την αρχή της εγκυμοσύνης γιατί έχω θέματα utrogestan απο το στόμα ! 
Τον τελευταίο καιρό οι συσπάσεις δεν λένε να σταματήσουν με αποτελέσματα να μικρύνει και ο τράχηλος .. 
θελω να ρωτήσω υπάρχει καμία που να έχει βρει εδώ στην Ελλάδα το ‘εργαλειο’ που τοποθετείται κολπικά το χάπι; Μήπως είναι πιο αποτελεσματικό έτσι; 
γιατι έχω προσπαθήσει 2-3 φορές με τον κλασσικο τρόπο να το τοποθετήσω κολπικά αλλά νομίζω δεν ‘φτάνει’ μέχρι εκεί που πρέπει ! Κ επειδή φοβάμαι ότι δεν κάνω σωστά την αγωγή το παίρνω πάλι από το στόμα 

Ευχαριστώ πολύ κάθε απάντηση θα είναι βοηθητική 🩷

Εγω χρησιμοποιούσα κρέμα vasclor που έχει εφαρμοστή αντί του utrogestan. Επίσης οι συσπάσεις μου σταμάτησαν μόνο με τοκολυτικό (glopir) σε συνδυασμό με μαγνήσιο. Μιλήστε με τον γιατρό σας μήπως σας συστήσει κάτι άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/10/2023 at 12:55 ΜΜ, ο/η Elena_ είπε:

Καλησπέρα βρε κορίτσια! 
παιρνω σχεδόν από την αρχή της εγκυμοσύνης γιατί έχω θέματα utrogestan απο το στόμα ! 
Τον τελευταίο καιρό οι συσπάσεις δεν λένε να σταματήσουν με αποτελέσματα να μικρύνει και ο τράχηλος .. 
θελω να ρωτήσω υπάρχει καμία που να έχει βρει εδώ στην Ελλάδα το ‘εργαλειο’ που τοποθετείται κολπικά το χάπι; Μήπως είναι πιο αποτελεσματικό έτσι; 
γιατι έχω προσπαθήσει 2-3 φορές με τον κλασσικο τρόπο να το τοποθετήσω κολπικά αλλά νομίζω δεν ‘φτάνει’ μέχρι εκεί που πρέπει ! Κ επειδή φοβάμαι ότι δεν κάνω σωστά την αγωγή το παίρνω πάλι από το στόμα 

Ευχαριστώ πολύ κάθε απάντηση θα είναι βοηθητική 🩷

Κι εγώ κολπικά τα βάζω τα utrogestan κυρίως γιατί από το στόμα μου προκαλούσαν τρομερή ζαλάδα. Κολπικά έχουν λιγότερες παρενέργειες και υποτίθεται ότι δρουν καλύτερα. Το βάζω όσο πιο μέσα μπορώ και φοράω και σερβιετάκι. Ακόμα και να το δεις να "φεύγει" μετά από κάποιες ώρες, αυτό τη δουλειά του την έχει κάνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...