Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Μαρτίου 2024


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Πολύ χαίρομαι που τα αποτελέσματα είναι μια χαρά! Τώρα ήρθε η ώρα να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου! Η αλήθεια είναι ότι πάντα θα είμαστε στην τσίτα, αλλά όταν στις σημαντικές εξετάσεις όλα είναι καλά, δικαιούμαστε να χαλαρώσουμε! Εγώ έκλεισα πια την 21η βδομάδα, κάναμε και τη Β' Επιπέδου, όλα ήταν μια χαρά! Τον είδαμε, τον καμαρώσαμε και ανυπομονούμε να τον ξαναδούμε σε έναν μήνα περίπου! Ήδη έχει αρχίσει να δηλώνει την παρουσία του με κάτι ελαφρά χτυπηματάκια τύπου τοκ-τοκ είμαι και γω εδώ!!

Ευτυχώς το πρώτο τρίμηνο κύλησε ήρεμα από άποψη ενοχλήσεων. Δεν είχα σχεδόν τίποτα, μόνο λίγη καούρα και ρέψιμο. Αλλά τουλάχιστον έτσι καταλάβαινα ότι όλα είναι οκ! Και αυτά σταμάτησαν κάποια στιγμή, και τώρα, τις τελευταίες δύο βδομάδες ίσως και λίγο παραπάνω έχουν επανέλθει. Κυρίως το ρέψιμο! Συσπάσεις ευτυχώς δεν έχω, στις αρχές μόνο είχα ένα επεισόδιο που μου προκάλεσε αιμορραγία και φρικάραμε. Αλλά ευτυχώς όλα ήταν τελικά υπό έλεγχο.

Και εμείς έχουμε κάνει την εξέταση για τη μεσογειακή αναιμία και για την κυστική ίνωση. Κάποιον άλλο έλεγχο δεν έχω κάνει, πέρα από τη θρομβοφιλία, που την επιβεβαιώσαμε οπότε κάνω κάθε μέρα μία ένεση και ανά διαστήματα μια αιματολογική εξέταση για να τσεκάρουμε αν η δόση που παίρνω είναι επαρκής.

 

Τελεια που ηταν ολα μια χαρα και στο β επιπεδου!

Ναι ηταν μια ανακουφιση το αποτελεσμα του nipt .

Και γω αν και δεν εχω επιβεβαιωμενη θρομβοφιλια επειδη μια εξεταση ηταν οριακο αποτελεσμα  και εχω και 3 αποβολες κανω ενεση ηπαρινης και παιρνω και σαλοσπιρ των 80μγ. Κανω και γω κατα καιρους την εξεταση anti xa.

Αλλα σαυτην την εγκυμοσυνη παρατηρησα κατι που δεν μου το χει σχολιασει ο γιατρος γιατι ειναι σε φυσιολογικα ορια. Ξεκινησα με 380000 αιμοπεταλια και τωρα που μολις μπηκα στο 5ο μηνα ειναι 283000. Πεφτουν περι τα 25000 το μηνα.

Αυτη τη βδομαδα εχω συνελθει. Η προηγουμενη ηταν δυσκολη με την ανακατοσουρα και τις συσπασεις. Τωρα ειμαι καλα ευτυχως.

Αυριο θα παω και στο γιατρο για τακτικο ελεγχο 

Καλη εγκυμοσυνη και γεννα να εχουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η mariza85 είπε:

Τελεια που ηταν ολα μια χαρα και στο β επιπεδου!

Ναι ηταν μια ανακουφιση το αποτελεσμα του nipt .

Και γω αν και δεν εχω επιβεβαιωμενη θρομβοφιλια επειδη μια εξεταση ηταν οριακο αποτελεσμα  και εχω και 3 αποβολες κανω ενεση ηπαρινης και παιρνω και σαλοσπιρ των 80μγ. Κανω και γω κατα καιρους την εξεταση anti xa.

Αλλα σαυτην την εγκυμοσυνη παρατηρησα κατι που δεν μου το χει σχολιασει ο γιατρος γιατι ειναι σε φυσιολογικα ορια. Ξεκινησα με 380000 αιμοπεταλια και τωρα που μολις μπηκα στο 5ο μηνα ειναι 283000. Πεφτουν περι τα 25000 το μηνα.

Αυτη τη βδομαδα εχω συνελθει. Η προηγουμενη ηταν δυσκολη με την ανακατοσουρα και τις συσπασεις. Τωρα ειμαι καλα ευτυχως.

Αυριο θα παω και στο γιατρο για τακτικο ελεγχο 

Καλη εγκυμοσυνη και γεννα να εχουμε!

Αμήν, @mariza85μου!! Με το καλό ο υπέρηχος!! 

Λογικά αν σου πέφτουν τα αιμοπετάλια, θα αρχίσεις τώρα σίδηρο κ.λπ.

Καλή πορεία, με μια εγκυμοσύνη που θα τρέχει σαν το νεράκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Αμήν, @mariza85μου!! Με το καλό ο υπέρηχος!! 

Λογικά αν σου πέφτουν τα αιμοπετάλια, θα αρχίσεις τώρα σίδηρο κ.λπ.

Καλή πορεία, με μια εγκυμοσύνη που θα τρέχει σαν το νεράκι!

Ναι παιρνω σιδηρο.

Ολα καλα με τον υπερηχο! εχω ομως οπισθιο χαμηλο πλακουντα και μου ειπε να προσεχω..

Ολα καλα να μας πανε!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/11/2023 at 9:28 ΠΜ, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Αμήν, @mariza85μου!! Με το καλό ο υπέρηχος!! 

Λογικά αν σου πέφτουν τα αιμοπετάλια, θα αρχίσεις τώρα σίδηρο κ.λπ.

Καλή πορεία, με μια εγκυμοσύνη που θα τρέχει σαν το νεράκι!

Καλημερα!

Εγω πηγα και στον οδοντιατρο και εκανα καθαρισμο και 1 σφραγισμα.

Μου εβαλε το 1/3 της δοσης αναισθητικου.

Πηγα τωρα που ειμαι 2ο τριμηνο γιατι στο 1ο τριμηνο δεν κανει εκτος αν ειναι υπερεπειγον και στο 3ο τριμηνο με την κοιλια τρουλα δεν θα την παλευω να ξαπλωσω στη καρεκλα του οδοντιατρου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@mariza85 και γω το σκεφτόμουν, αλλά μάλλον θα το αφήσω για μετά! Δεν είμαι και πολύ φίλη των οδοντιάτρων!! 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/11/2023 at 12:25 ΜΜ, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

@mariza85 και γω το σκεφτόμουν, αλλά μάλλον θα το αφήσω για μετά! Δεν είμαι και πολύ φίλη των οδοντιάτρων!! 😁

Και γω στην εγκυμοσυνη μου στο κοριτσακι μας δεν ειχα παει σε οδοντιατρο αλλα στον τελευταιο τοτε καθαρισμο δεν μου χε πει τιποτα..

Σε αυτην την εγκυνοσυνη ομως πριν 4 μηνες στο καθαρισμο κοιτουσε ενα δοντι και ολο με ρωτουσε εαν με ποναει και οτι θελει να ξαναπαω σε 3 μηνες.. οποτε ημουν υποψιασμενη οτι κατι τρεχει. Πραγματι ειχα τερηδονα σε μεσοδοντιο σημειο του δοντιου που μονο με καθρεπτη μπορει να το δει οδοντιατρος δεν μπορουσα να το δω μονη μου και ειναι το χειροτερο σημειο του δοντιου απο κει χαλαει και καταληγει σε απονευρωση... οποτε επρεπε να το κανω μη με πιασει κανενας φοβερος πονοδοντος στην εγκυμοσυνη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Κορίτσια Καλησπερα!να ρωτήσω κ εγώ με τη σειρά μου…Πητ 7/3 σημαίνει ότι μπορεί να γεννησω κ φεβρουαριο;γιατί έτσι μου είπε η εργοδότρια μου και αγχώθηκα κάπως.δεν πρέπει να εξαντληθεί η πητ κανονικά κ μετά να γεννησω;επιπλέον μου είπαν ότι η ημερομηνία της πητ της αυχενικής δε συμπίπτει με την ανάπτυξη του εμβρύου.ωστόσο συμπίπτει η ημέρομηνια της τελευταιασ περιόδου.σας έχει τύχει να σας πουν κάτι αντίστοιχο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Irene94 είπε:

Κορίτσια Καλησπερα!να ρωτήσω κ εγώ με τη σειρά μου…Πητ 7/3 σημαίνει ότι μπορεί να γεννησω κ φεβρουαριο;γιατί έτσι μου είπε η εργοδότρια μου και αγχώθηκα κάπως.δεν πρέπει να εξαντληθεί η πητ κανονικά κ μετά να γεννησω;επιπλέον μου είπαν ότι η ημερομηνία της πητ της αυχενικής δε συμπίπτει με την ανάπτυξη του εμβρύου.ωστόσο συμπίπτει η ημέρομηνια της τελευταιασ περιόδου.σας έχει τύχει να σας πουν κάτι αντίστοιχο;

Ναι λογικα θα γεννησεις μετα τις 17 Φεβρουαριου και ολα θα ειναι μια χαρα. Τωρα δεν θυμαμαι ακριβως τις ημερομηνιες. Νομιζω αν γεννησεις πχ πριν τις 14 Φεβρουαριου μπορει να χρειαστει  να μεινει καποιες μερες θερμοκοιτιδα να μην μπορεις να το παρεις δηλαδη αμεσως σπιτι.

Αλλα αυτα θα τα συζητησεις πιο αναλυτικα με το γυναικολογο σου οχι με την εργοδοτρια. Παντως δεν σου ειπε κατι που δεν μπορει να συμβει ουτε κατι κακο. 

Βεβαια εαν ειναι η πρωτη εγκυμοσυνη μπορεις να γεννησεις μετα τις 7/3 αλλα μην φανταστεις 3-4   μερες μετα. Γιατι εαν αργεις πολυ ειναι επικινδυνο για το μωρο και κανουν προκληση τοκετου και εαν δεν πετυχει τοτε καισαρικη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/11/2023 at 9:13 ΜΜ, ο/η Irene94 είπε:

Κορίτσια Καλησπερα!να ρωτήσω κ εγώ με τη σειρά μου…Πητ 7/3 σημαίνει ότι μπορεί να γεννησω κ φεβρουαριο;γιατί έτσι μου είπε η εργοδότρια μου και αγχώθηκα κάπως.δεν πρέπει να εξαντληθεί η πητ κανονικά κ μετά να γεννησω;επιπλέον μου είπαν ότι η ημερομηνία της πητ της αυχενικής δε συμπίπτει με την ανάπτυξη του εμβρύου.ωστόσο συμπίπτει η ημέρομηνια της τελευταιασ περιόδου.σας έχει τύχει να σας πουν κάτι αντίστοιχο;

Καλησπέρα Ειρήνη! Πιθανότατα θα γεννήσεις μέσα στον Φεβρουάριο όπως κι εγώ που έχω ΠΗΤ για 1/3. Μην ανησυχείς για τις άδειες σου, ωστόσο. Η άδεια κύησης και λοχείας θα πρέπει να καλύπτουν συνολικά τις 17 εβδομάδες σε κάθε περίπτωση. Αυτο σημαίνει ότι αν γεννήσεις πριν την ΠΗΤ, οι μέρες της άδειας κύησης που δεν καλύφθηκαν, μεταφέρονται στην άδεια λοχείας.

Η ΠΗΤ σπάνια εξαντλείται και μόνο για ελάχιστες ημέρες -ειδαλλως γίνεται πρόκληση τοκετού ή καισαρική διότι είναι επικίνδυνο για το μωρό.

Τι εννοείς ότι η ημερομηνία ΠΗΤ δεν συμπίπτει με την ανάπτυξη του μωρού; Σ'αυτες τις εβδομάδες υπάρχει συχνά μικρή απόκλιση ανάμεσα στην αναπτυξιακή και τη χρονολογικη ηλικία. Αν δεν ανησυχεί ο γιατρός σου, μην προβληματίζεσαι. Κι εμάς είχε μικρή απόκλιση στην αυχενική (ήταν λίγο πιο μικρός στο μπόι από τον μέσο όρο). Την απόκλιση αυτή την κάλυψε πολύ γρήγορα στις επόμενες μετρήσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζυγίστηκα σήμερα μετά από καιρό, φίλες, και διαπίστωσα ότι έχω πάρει 12 κιλά!!

Είμαι στην 28η εβδομάδα. Ξεκίνησα με 48,6 κιλά (1.58 ύψος) και τώρα είμαι στα 61!! Δεν κάνω ιδιαίτερες ατασθαλίες, ούτε μπορώ να πω ότι έχω τρελές λιγούρες. Ο γιατρός στο τελευταίο ραντεβού δεν με ζύγισε γιατί δεν ανησυχούσε, λέει, αφού δεν φαίνεται να έχω ξεφύγει (όντως έχω μόνο κοιλιά και όχι πάρα πολύ μεγάλη, ώστε να με δυσκολεύει κτλ). Το μωρό είναι μια χαρά ως προς το βάρος.

Έχει καμία άλλη πάρει τόοοσο βάρος; Δηλαδή στους επόμενους μήνες τι θα γίνει;;;  🤪

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/11/2023 at 9:13 ΜΜ, ο/η Irene94 είπε:

Κορίτσια Καλησπερα!να ρωτήσω κ εγώ με τη σειρά μου…Πητ 7/3 σημαίνει ότι μπορεί να γεννησω κ φεβρουαριο;γιατί έτσι μου είπε η εργοδότρια μου και αγχώθηκα κάπως.δεν πρέπει να εξαντληθεί η πητ κανονικά κ μετά να γεννησω;επιπλέον μου είπαν ότι η ημερομηνία της πητ της αυχενικής δε συμπίπτει με την ανάπτυξη του εμβρύου.ωστόσο συμπίπτει η ημέρομηνια της τελευταιασ περιόδου.σας έχει τύχει να σας πουν κάτι αντίστοιχο;

Χαιρετώ @Irene94! Ναι, ισχύει αυτό που σου είπε η εργοδότριά σου, όπως σου απάντησαν και οι κοπέλες στα προηγούμενα μηνύματα! Να μην αγχώνεσαι καθόλου!

Αυτό που ξέρω και παρατηρώ και γω τώρα με την εγκυμοσύνη είναι ότι υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει απόκλιση ανάμεσα στην ημερολογιακή ηλικία της κύησης, η οποία υπολογίζεται με βάση την τελευταία περίοδο, και την υπερηχογραφική ηλικία, η οποία υπολογίζεται με βάση τις μετρήσεις που κάνει ο/η γιατρός. Εμένα, για παράδειγμα, ο κυριούλης μας είναι μία βδομάδα μεγαλύτερος και με βάση την υπερηχογραφική του ηλικία υπολογίστηκε η ΠΗΤ του για αρχές Μάρτη (5/3) ενώ ήταν για τις 11/3. Αυτό που με ξάφνιασε εμένα είναι ότι όταν κάναμε τη Β Επιπέδου, μας έδωσαν και τη βεβαίωση κυοφορίας όπου αναγράφεται η ΠΗΤ. Περίμενα, η αλήθεια είναι, ότι θα μας τη δώσει τη βεβαίωση πιο μετά!

στις πριν 54 λεπτά, ο/η AvocadoMama είπε:

Ζυγίστηκα σήμερα μετά από καιρό, φίλες, και διαπίστωσα ότι έχω πάρει 12 κιλά!!

Είμαι στην 28η εβδομάδα. Ξεκίνησα με 48,6 κιλά (1.58 ύψος) και τώρα είμαι στα 61!! Δεν κάνω ιδιαίτερες ατασθαλίες, ούτε μπορώ να πω ότι έχω τρελές λιγούρες. Ο γιατρός στο τελευταίο ραντεβού δεν με ζύγισε γιατί δεν ανησυχούσε, λέει, αφού δεν φαίνεται να έχω ξεφύγει (όντως έχω μόνο κοιλιά και όχι πάρα πολύ μεγάλη, ώστε να με δυσκολεύει κτλ). Το μωρό είναι μια χαρά ως προς το βάρος.

Έχει καμία άλλη πάρει τόοοσο βάρος; Δηλαδή στους επόμενους μήνες τι θα γίνει;;;  🤪

 

@AvocadoMama, βρε αλήθεια;!! Εγώ έχω πάρει 2 κιλά περίπου. Σήμερα ήταν να ζυγιστώ που μπήκα στην 27η βδομάδα, αλλά το ξέχασα γιατί είχα και την καμπύλη ζαχάρου και τις υπόλοιπες εξετάσεις και έπρεπε να τρέξω στο διαγνωστικό. Εγώ, βέβαια, είχα ήδη τα κιλά μου, ξεκίνησα από 79 περίπου (κατά τη διέγερση και στις αρχές της κύησης είχα περισσότερα κιλά, ήμουν 85, αλλά χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια έχασα 5-6 κιλάκια!). Επειδή είχα από πριν αντίσταση στην ινσουλίνη, έκανα από την αρχή της κύησης σχεδόν καμπύλη ζαχάρου και είδαμε ότι πάω για διαβήτη κύησης, οπότε ξεκίνησα διατροφή και άσκηση. Σίγουρα η αποφυγή πολλών απαγορευμένων συνέβαλε στο να μη βάλω κιλά. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι! Γιατί μετά το βλέπω να ρολάρει τρελά!! Πάντως αν δεν βλέπεις τρελή αλλαγή στο σώμα σου, είναι καλό. Μάλλον σε αυτό βασίστηκε ο γιατρός σου φαντάζομαι! 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Χαιρετώ @Irene94! Ναι, ισχύει αυτό που σου είπε η εργοδότριά σου, όπως σου απάντησαν και οι κοπέλες στα προηγούμενα μηνύματα! Να μην αγχώνεσαι καθόλου!

Αυτό που ξέρω και παρατηρώ και γω τώρα με την εγκυμοσύνη είναι ότι υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει απόκλιση ανάμεσα στην ημερολογιακή ηλικία της κύησης, η οποία υπολογίζεται με βάση την τελευταία περίοδο, και την υπερηχογραφική ηλικία, η οποία υπολογίζεται με βάση τις μετρήσεις που κάνει ο/η γιατρός. Εμένα, για παράδειγμα, ο κυριούλης μας είναι μία βδομάδα μεγαλύτερος και με βάση την υπερηχογραφική του ηλικία υπολογίστηκε η ΠΗΤ του για αρχές Μάρτη (5/3) ενώ ήταν για τις 11/3. Αυτό που με ξάφνιασε εμένα είναι ότι όταν κάναμε τη Β Επιπέδου, μας έδωσαν και τη βεβαίωση κυοφορίας όπου αναγράφεται η ΠΗΤ. Περίμενα, η αλήθεια είναι, ότι θα μας τη δώσει τη βεβαίωση πιο μετά!

@AvocadoMama, βρε αλήθεια;!! Εγώ έχω πάρει 2 κιλά περίπου. Σήμερα ήταν να ζυγιστώ που μπήκα στην 27η βδομάδα, αλλά το ξέχασα γιατί είχα και την καμπύλη ζαχάρου και τις υπόλοιπες εξετάσεις και έπρεπε να τρέξω στο διαγνωστικό. Εγώ, βέβαια, είχα ήδη τα κιλά μου, ξεκίνησα από 79 περίπου (κατά τη διέγερση και στις αρχές της κύησης είχα περισσότερα κιλά, ήμουν 85, αλλά χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια έχασα 5-6 κιλάκια!). Επειδή είχα από πριν αντίσταση στην ινσουλίνη, έκανα από την αρχή της κύησης σχεδόν καμπύλη ζαχάρου και είδαμε ότι πάω για διαβήτη κύησης, οπότε ξεκίνησα διατροφή και άσκηση. Σίγουρα η αποφυγή πολλών απαγορευμένων συνέβαλε στο να μη βάλω κιλά. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι! Γιατί μετά το βλέπω να ρολάρει τρελά!! Πάντως αν δεν βλέπεις τρελή αλλαγή στο σώμα σου, είναι καλό. Μάλλον σε αυτό βασίστηκε ο γιατρός σου φαντάζομαι! 

 

 

Λοιπόν, ξαναζυγιστηκα και φαίνομαι 2,5 κιλά ελαφρύτερη αυτή τη φορά. Βρε λέτε να τα έχει παίξει η ζυγαριά μου τελικά; Αύριο θα πεταχτω μέχρι το φαρμακείο να ζυγιστώ γιατί μου φαίνεται αδικαιολόγητη και ανεξήγητη αύξηση βάρους αυτή... Δεν θα το είχα αντιληφθεί πια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η AvocadoMama είπε:

Λοιπόν, ξαναζυγιστηκα και φαίνομαι 2,5 κιλά ελαφρύτερη αυτή τη φορά. Βρε λέτε να τα έχει παίξει η ζυγαριά μου τελικά; Αύριο θα πεταχτω μέχρι το φαρμακείο να ζυγιστώ γιατί μου φαίνεται αδικαιολόγητη και ανεξήγητη αύξηση βάρους αυτή... Δεν θα το είχα αντιληφθεί πια;

Δεν παίζονται οι ζυγαριές! Και μένα η δικιά μου μου κάνει κάτι περίεργα που και που! Μία φορά, μου πρόσθετε 200 γραμμάρια κάθε φορά που ανέβαινα! Στο καπάκι +200! Ζυγίζομαι 2 φορές συνήθως και βλέπω τον μέσο όρο, αν όντως υπάρχει απόκλιση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Ρε κορίτσια... έχετε βγάλει άκρη με την αγορά καροτσιού; Πραγματικά έχω παλαβώσει. Φοβάμαι μήπως κάνουμε λάθος επιλογή και τελικά δεν μας βολέψει. Σκεφτόμασταν μέχρι τώρα για ένα 3 σε 1, αλλά και η αδελφή μου και κάποιες φίλες μού λένε ότι καλύτερα να κατευθυνθώ προς ένα καλό καρότσι απλά. Άαααντε το πολύ σε ένα 2 σε 1 το πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Ρε κορίτσια... έχετε βγάλει άκρη με την αγορά καροτσιού; Πραγματικά έχω παλαβώσει. Φοβάμαι μήπως κάνουμε λάθος επιλογή και τελικά δεν μας βολέψει. Σκεφτόμασταν μέχρι τώρα για ένα 3 σε 1, αλλά και η αδελφή μου και κάποιες φίλες μού λένε ότι καλύτερα να κατευθυνθώ προς ένα καλό καρότσι απλά. Άαααντε το πολύ σε ένα 2 σε 1 το πολύ!

Καλησπερα!

Επειδη εχω κανει ηδη μια καισαρικη και υποψιαζομαι οτι μετα τις 26 Μαρτη θα με προγμαμματισει για καισαρικη (ελπιζω να πανε ολα καλα ως τοτε) αν και εχω εκτιμ ημερ τοκετ αρχες Απριλη. 

Λοιπον εμεις εχουμε ενα καροτσι απτη μικρη μας kinderkraft με ροδες λαστιχο με αερα οχι συμπαγεις πλαστικες (χωρις αερα ) και εχει και αναρτησεις στις πισω ροδες που ειναι ελαφρως πιο μεγαλες απτις μπροστινες. Ειχε καθισμα αυτοκινητου για τους πρωτους μηνες που ηταν και αυτο που εμπαινε στο καροτσι τους πρωτους μηνες και μετα ειχε εξτρα σαν πορτ μπεμπε που ενα λουρι απο κατω γινεται και σε καθιστη θεση οταν μεγαλωσει το μωρο. Ειναι καλο για οταν πας βολτα σε δρομο πλακπστρωτο για να μην τρεμει το μωρο απτους κραδασμους. Αλλα δεν μπαινει στο αυτοκινητο. Για το αυτοκινητο εχουμε ενα φτηνο 70 ευρω το χαμε παρει που ανοιγοκλεινει.

Εαν για να πατε οπουδηποτε χρειαζεστε αυτοκινητο ειτε για το γιατρο ειτε για βολτα καλυτερα να παρετε καποιο που να ανοιγοκλεινει και να ειναι καλη ποιοτητα πιο ακριβο απο 70. Επειδη εμεις μενουμε μεσα σε πολη και εχει και πολλα πλακοστρωτα ειχαμε διαλεξει αυτα. Αλλα αναλογα που μενεις ειναι καλυτερα να παρεις κατι που να σε εξυπηρετει. 

Σε λιγο καιρο θα πρεπει να το καθαρισουμε και εμεις. Ευτυχως δεν το χρησιμοποιει η μικρη. Ειναι 2,5χρονων και το βαρεθηκε. Αλλιως θα χαμε θεμα να πρεπε να παρουμε κιαλλο.

Καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη να εχουμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η mariza85 είπε:

Καλησπερα!

Επειδη εχω κανει ηδη μια καισαρικη και υποψιαζομαι οτι μετα τις 26 Μαρτη θα με προγμαμματισει για καισαρικη (ελπιζω να πανε ολα καλα ως τοτε) αν και εχω εκτιμ ημερ τοκετ αρχες Απριλη. 

Λοιπον εμεις εχουμε ενα καροτσι απτη μικρη μας kinderkraft με ροδες λαστιχο με αερα οχι συμπαγεις πλαστικες (χωρις αερα ) και εχει και αναρτησεις στις πισω ροδες που ειναι ελαφρως πιο μεγαλες απτις μπροστινες. Ειχε καθισμα αυτοκινητου για τους πρωτους μηνες που ηταν και αυτο που εμπαινε στο καροτσι τους πρωτους μηνες και μετα ειχε εξτρα σαν πορτ μπεμπε που ενα λουρι απο κατω γινεται και σε καθιστη θεση οταν μεγαλωσει το μωρο. Ειναι καλο για οταν πας βολτα σε δρομο πλακπστρωτο για να μην τρεμει το μωρο απτους κραδασμους. Αλλα δεν μπαινει στο αυτοκινητο. Για το αυτοκινητο εχουμε ενα φτηνο 70 ευρω το χαμε παρει που ανοιγοκλεινει.

Εαν για να πατε οπουδηποτε χρειαζεστε αυτοκινητο ειτε για το γιατρο ειτε για βολτα καλυτερα να παρετε καποιο που να ανοιγοκλεινει και να ειναι καλη ποιοτητα πιο ακριβο απο 70. Επειδη εμεις μενουμε μεσα σε πολη και εχει και πολλα πλακοστρωτα ειχαμε διαλεξει αυτα. Αλλα αναλογα που μενεις ειναι καλυτερα να παρεις κατι που να σε εξυπηρετει. 

Σε λιγο καιρο θα πρεπει να το καθαρισουμε και εμεις. Ευτυχως δεν το χρησιμοποιει η μικρη. Ειναι 2,5χρονων και το βαρεθηκε. Αλλιως θα χαμε θεμα να πρεπε να παρουμε κιαλλο.

Καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη να εχουμε! 

Με το καλό όλα, @mariza85!! Να κυλήσουν όλα όμορφα και γλυκούλικα!!

Τόσο πονοκεφάλιασμα για ένα αντικείμενο δεν έχω ξαναπεράσει, ειλικρινά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Με το καλό όλα, @mariza85!! Να κυλήσουν όλα όμορφα και γλυκούλικα!!

Τόσο πονοκεφάλιασμα για ένα αντικείμενο δεν έχω ξαναπεράσει, ειλικρινά!! 

Καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη να έχουμε!

Να κρατησουμε στην αγκαλία μας υγιή και καλότυχα μωρακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολύ για τος απαντήσεις σας!οσον αφορά τα κιλά εγώ ήμουν 61 με 1.72 ύψος Αρα κανονική και πήρα 7 κιλά μέχρι τώρα.ωστοσο ο γιατρός τα θεωρεί πολλα γιατί τα πήρα όλα μαζεμένα το Νοέμβριο.μεχρι τότε λόγω εμετών που είχα μέχρι Σεπτέμβρη δεν είχα πάρει ούτε γραμμάριο.1-2  μέσα στον Οκτώβριο.κ εγώ πάντως αν με ρωτήσεις δεν ξέρω που τα πήρα ίσως στήθος κ κοιλιά.σχετικα με καρότσια εμένα μου πρότειναν ένα τύπου μπαστουνι,βέβαια με τα εξτρα(καρεκλάκι αυτοκινήτου,καλάθουνα κλπ)βγαίνει πιο ακριβό απο το να έπαιρνα 3 σε 1 αλλά σκέφτομαι κ το μετά.δλδ θα έχω το καρεκλάκι μέχρι να φτάσει 7-8 χρόνων κ το καρότσι θα ναι πιο βολικό για βόλτες κλπ.απο κει κ πέρα είναι εσυ τι θες κ έχεις ανάγκη!

στις πριν 23 ώρες, ο/η mariza85 είπε:

Καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη να έχουμε!

Να κρατησουμε στην αγκαλία μας υγιή και καλότυχα μωρακια!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 weeks later...
στις On 20/12/2023 at 11:58 ΠΜ, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Με το καλό όλα, @mariza85!! Να κυλήσουν όλα όμορφα και γλυκούλικα!!

Τόσο πονοκεφάλιασμα για ένα αντικείμενο δεν έχω ξαναπεράσει, ειλικρινά!! 

Καλημέρα! Εμείς δεν αγοράσαμε καρότσι, αλλά πήραμε της ανιψιάς, που είχε χρησιμοποιηθεί ελάχιστα διότι γεννήθηκε μες στην πανδημία και οι γονείς την κυκλοφορούσαν κυρίως με μάρσιπο. Είναι ένα foppapedretti 3 σε 1 (αβγό, καλαθουνα, καθισματακι για μεγαλύτερο μωρό). Ο σκελετός, αν και σχετικά βαρύς, χωράει στο πορτ μπαγκαζ. Η καλαθουνα φαίνεται χρήσιμη αν θες να βγεις και να κοιμηθεί το παιδί μέσα ή να μείνει για ώρα στο καρότσι. Εμείς πήραμε και ένα καλο στρωματακι και μια βάση ώστε να μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την καλαθουνα τους πρώτους μήνες όταν επισκεπτόμαστε τους παππούδες (μένουν σε άλλη πόλη). Ωστόσο, αν αγοράζαμε, μάλλον θα παίρναμε ένα πιο απλό καρότσι και δεν θα ξοδεύαμε πολλά για αξεσουάρ που τα χρησιμοποιούν μόνο για λίγους μήνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/1/2024 at 8:20 ΠΜ, ο/η AvocadoMama είπε:

Καλημέρα! Εμείς δεν αγοράσαμε καρότσι, αλλά πήραμε της ανιψιάς, που είχε χρησιμοποιηθεί ελάχιστα διότι γεννήθηκε μες στην πανδημία και οι γονείς την κυκλοφορούσαν κυρίως με μάρσιπο. Είναι ένα foppapedretti 3 σε 1 (αβγό, καλαθουνα, καθισματακι για μεγαλύτερο μωρό). Ο σκελετός, αν και σχετικά βαρύς, χωράει στο πορτ μπαγκαζ. Η καλαθουνα φαίνεται χρήσιμη αν θες να βγεις και να κοιμηθεί το παιδί μέσα ή να μείνει για ώρα στο καρότσι. Εμείς πήραμε και ένα καλο στρωματακι και μια βάση ώστε να μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την καλαθουνα τους πρώτους μήνες όταν επισκεπτόμαστε τους παππούδες (μένουν σε άλλη πόλη). Ωστόσο, αν αγοράζαμε, μάλλον θα παίρναμε ένα πιο απλό καρότσι και δεν θα ξοδεύαμε πολλά για αξεσουάρ που τα χρησιμοποιούν μόνο για λίγους μήνες.

Εμείς τελικά αγοράσαμε ένα 3 σε 1 καρότσι από τη bebe stars (το Nammos). Μαζεμένο αρκετά για το πορτμπαγκάζ και με καλές αναρτήσεις. Τα ζυγίσαμε τα δεδομένα όσο γινόταν και είδαμε ότι και όλα τα μέρη του θα μας φανούν χρήσιμα. Σαν αυτό που αναφέρεις και συ. Η καλαθούνα σίγουρα δηλαδή θα λειτουργήσει ως κρεβατάκι όταν θα πάμε και μεις στο χωριό. Ας ελπίσουμε ότι θα ανταποκριθεί στις προσδοκίες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Πως είστε μαμάδες του Μαρτίου;

Εμείς εξακολουθούμε να ζούμε μια... περιπέτεια. Στις τελευταίες εξετάσεις μου βρέθηκε ξαφνικά λεύκωμα στα ούρα και τώρα αναμένουμε τα αποτελέσματα της εξέτασης ούρων 24ωρου για επιβεβαίωση. Ο γιατρός ανησυχεί για πιθανή προεκλαμψία κι έτσι μου έκοψε αλάτι και ζάχαρη και θέλει να μετράω την πίεσή μου 3-4 φορές τη μέρα. Ο δε μπέμπης είναι ακόμη με το κεφάλι προς τα κάτω (35+3). Η μαία και ο γιατρός μας είπαν ότι τα πρωτότοκα σπάνια παίρνουν θέση μετά την 36η εβδομ΄άδα, αν δεν το έχουν κάνει ήδη (τα επόμενα παιδιά μπορεί να γυρίσουν, λέει, ακόμη και την τελευταία στιγμή). Οπότε αρχίσαμε να συζητάμε το ενδεχόμενο μιας προγραμματισμένης καισαρικής αν ο μπέμπης δεν γυρίσει εγκαίρως ή αν βρεθεί αρκετο λεύκωμα στα ούρα πάλι. Έχω αρχίσει να αγχώνομαι πολύ, για να είμαι ειλικριν΄΄ής...

Πάντως φαίνεται ότι θα συναντήσουμε τον μπέμπη μας μέσα στον Φεβρουάριο τελικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η AvocadoMama είπε:

Πως είστε μαμάδες του Μαρτίου;

Εμείς εξακολουθούμε να ζούμε μια... περιπέτεια. Στις τελευταίες εξετάσεις μου βρέθηκε ξαφνικά λεύκωμα στα ούρα και τώρα αναμένουμε τα αποτελέσματα της εξέτασης ούρων 24ωρου για επιβεβαίωση. Ο γιατρός ανησυχεί για πιθανή προεκλαμψία κι έτσι μου έκοψε αλάτι και ζάχαρη και θέλει να μετράω την πίεσή μου 3-4 φορές τη μέρα. Ο δε μπέμπης είναι ακόμη με το κεφάλι προς τα κάτω (35+3). Η μαία και ο γιατρός μας είπαν ότι τα πρωτότοκα σπάνια παίρνουν θέση μετά την 36η εβδομ΄άδα, αν δεν το έχουν κάνει ήδη (τα επόμενα παιδιά μπορεί να γυρίσουν, λέει, ακόμη και την τελευταία στιγμή). Οπότε αρχίσαμε να συζητάμε το ενδεχόμενο μιας προγραμματισμένης καισαρικής αν ο μπέμπης δεν γυρίσει εγκαίρως ή αν βρεθεί αρκετο λεύκωμα στα ούρα πάλι. Έχω αρχίσει να αγχώνομαι πολύ, για να είμαι ειλικριν΄΄ής...

Πάντως φαίνεται ότι θα συναντήσουμε τον μπέμπη μας μέσα στον Φεβρουάριο τελικά. 

Εύχομαι όλα να σας πάνε κατ' ευχήν!! Να σκέφτεσαι θετικά, αν και ξέρω πολύ καλά ότι δεν είναι εύκολο να διαχειριστείς τέτοιο άγχος. Έχεις ξεκινήσει τις μετρήσεις της πίεσης; Και γω τη μετρώ μέρα παρά μέρα, λόγω κληρονομικότητας προεκλαμψίας από τη μαμά μου, αλλά είμαστε σε ελεγχόμενα όρια. Τη διατροφή την ελέγχω έτσι και αλλιώς λόγω του διαβήτη, οπότε και αυτό είναι υπό ελέγχο.

Εγώ κατάφερα να αρπάξω έναν γερό ιό και είμαι με ρινοφαρυγγίτιδα 2 βδομάδες τώρα. Αναγκαστικά είμαι με φυτικά σιρόπια κλπ οπότε το βλέπω να αργεί η αποκατάσταση. Ειδικά το πρώτο διάστημα που ο βήχας ήταν πολύ έντονος τα είχα δει όλα, γιατί πονούσα και στα πλαϊνά από την ένταση του βήχα. Φοβόμουν μήπως προκαλέσω πρόωρο τοκετό!

Στον τελευταίο υπέρηχο που κάναμε και ο δικός μας ήταν με το κεφάλι προς τα κάτω. Δεν νομίζω πως πλέον έχει και πολλά περιθώρια να κάνει τις κωλοτούμπες που έκανε πριν! Και μεις για καισαρική πάμε, και το προτιμώ να σου πω την αλήθεια, γιατί δεν θα ήθελα να έχω παραπάνω άγχος αν τύχει κάποια επιπλοκή ή δεν καταφέρω εγώ να ανταποκριθώ όπως πρέπει. Προτίμησα να μην ταλαιπωρηθεί καθόλου ο μπέμπης. Και μεις πάμε τελικά για τέλη Φλεβάρη, μετά τις 20 δηλαδή! Θα υποδεχτούμε την Άνοιξη πιο νωρίς!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 30/1/2024 at 3:21 ΜΜ, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Εύχομαι όλα να σας πάνε κατ' ευχήν!! Να σκέφτεσαι θετικά, αν και ξέρω πολύ καλά ότι δεν είναι εύκολο να διαχειριστείς τέτοιο άγχος. Έχεις ξεκινήσει τις μετρήσεις της πίεσης; Και γω τη μετρώ μέρα παρά μέρα, λόγω κληρονομικότητας προεκλαμψίας από τη μαμά μου, αλλά είμαστε σε ελεγχόμενα όρια. Τη διατροφή την ελέγχω έτσι και αλλιώς λόγω του διαβήτη, οπότε και αυτό είναι υπό ελέγχο.

Εγώ κατάφερα να αρπάξω έναν γερό ιό και είμαι με ρινοφαρυγγίτιδα 2 βδομάδες τώρα. Αναγκαστικά είμαι με φυτικά σιρόπια κλπ οπότε το βλέπω να αργεί η αποκατάσταση. Ειδικά το πρώτο διάστημα που ο βήχας ήταν πολύ έντονος τα είχα δει όλα, γιατί πονούσα και στα πλαϊνά από την ένταση του βήχα. Φοβόμουν μήπως προκαλέσω πρόωρο τοκετό!

Στον τελευταίο υπέρηχο που κάναμε και ο δικός μας ήταν με το κεφάλι προς τα κάτω. Δεν νομίζω πως πλέον έχει και πολλά περιθώρια να κάνει τις κωλοτούμπες που έκανε πριν! Και μεις για καισαρική πάμε, και το προτιμώ να σου πω την αλήθεια, γιατί δεν θα ήθελα να έχω παραπάνω άγχος αν τύχει κάποια επιπλοκή ή δεν καταφέρω εγώ να ανταποκριθώ όπως πρέπει. Προτίμησα να μην ταλαιπωρηθεί καθόλου ο μπέμπης. Και μεις πάμε τελικά για τέλη Φλεβάρη, μετά τις 20 δηλαδή! Θα υποδεχτούμε την Άνοιξη πιο νωρίς!

 

Καλησπέρα μπιζέλι μου,

Περαστικά με τη φαρυγγίτιδα! Είναι πολύ ενοχλητικό, το ξέρω, αλλά θα περάσει κι αυτό.

Εγώ μπήκα σε διατροφή και οι επόμενες εξετάσεις βγήκαν μια χαρά. Η πίεση μου είναι χαμηλή, οπως πάντα. Ωστόσο ο γιατρός επέμεινε να συνεχίσω με τη διατροφή και τις μετρήσεις προληπτικά. Ο μπέμπης παραμένει σε ισχιακη προβολή και δύσκολα νομίζω ότι θα καταφέρει να γυρισει πλέον ελλείψει χώρου. Με αγχωνει λίγο η καισαρική, αλλά θα διεκδικούμε, τι να κάνουμε...

Με το καλό να τα υποδεχθούμε τα μικρακια!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/2/2024 at 11:32 ΜΜ, ο/η AvocadoMama είπε:

Καλησπέρα μπιζέλι μου,

Περαστικά με τη φαρυγγίτιδα! Είναι πολύ ενοχλητικό, το ξέρω, αλλά θα περάσει κι αυτό.

Εγώ μπήκα σε διατροφή και οι επόμενες εξετάσεις βγήκαν μια χαρά. Η πίεση μου είναι χαμηλή, οπως πάντα. Ωστόσο ο γιατρός επέμεινε να συνεχίσω με τη διατροφή και τις μετρήσεις προληπτικά. Ο μπέμπης παραμένει σε ισχιακη προβολή και δύσκολα νομίζω ότι θα καταφέρει να γυρισει πλέον ελλείψει χώρου. Με αγχωνει λίγο η καισαρική, αλλά θα διεκδικούμε, τι να κάνουμε...

Με το καλό να τα υποδεχθούμε τα μικρακια!

 

Θα τα καταφέρουμε! Σίγουρα είναι πολύ αγχωτικό το όλο ζήτημα της καισαρικής, τρώω και γω κάτι φρίκες... Αλλά θα τη βρούμε εκείνη τη στιγμή τη δύναμη να αντέξουμε! 

Εγώ αρχίζω και στενοχωριέμαι που αυτή η όμορφη περίοδος τελειώνει. Ξεκινά άλλο κεφάλαιο βέβαια, δεν το συζητώ... Αλλά δεν ξέρω γιατί... είμαι σίγουρη ότι θα μου λείψει αυτή η προετοιμασία, η προσμονή, η ηρεμία. Μαζί και τα άγχη και οι αγωνίες της!

Με το καλό να φέρουμε στην αγκαλιά μας τα ζουζουνάκια μας!! ❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Πως είστε κοριτσια;πως πάνε οι εγκυμοσύνες σας;έχετε κάποιο συμπτώμα που να δείχνει ότι κοντεύετε;εγώ δεν έχω τίποτα πέρα από κράμπες…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...