Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Απριλίου 2024❣️👣🤰


Recommended Posts

στις On 10/10/2023 at 11:30 ΜΜ, ο/η Anahit είπε:

Αχχ αντε καλα αποτελεσματα να εχουμεε 😊 Good luck και με εναν πονο ❤

ευχαριστώ πολύ ❣️ οπως έλεγα και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη όταν μου έλεγαν όλοι μ έναν πόνο λέω σαν να μαζεύτηκαν πολλοί πόνοι μαζί 😂❤️ όλα κατ ευχήν σε όλες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η neraida21 είπε:

Ο ιδιώτης γιατρός μου και παίρνω για ένα μήνα κάθε φορά. Πιστεύω ότι δεν θα πρέπει να σε ενδιαφέρει τι 7α λένε στη δουλειά σου γιατί προέχει το καλό το δικό σου και του παιδιού σου. Ότι και να κάνεις πάντα θα λένε,αν είναι τέτοια η φύση τους❣️

Εχεις δικιο..

Θα πρεπε το κρατος να προστατευε περισσοτερο τις εγκυες...

Σε ευχαριστω για την απαντηση!!

❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/10/2023 at 6:48 ΜΜ, ο/η mariza85 είπε:

Εχεις δικιο..

Θα πρεπε το κρατος να προστατευε περισσοτερο τις εγκυες...

Σε ευχαριστω για την απαντηση!!

❣️

Δυστυχώς αυτό το κράτος δεν προστατεύει κανέναν και πόσο μάλλον την εργαζόμενη γυναίκα και μητέρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η neraida21 είπε:

Δυστυχώς αυτό το κράτος δεν προστατεύει κανέναν και πόσο μάλλον την εργαζόμενη γυναίκα και μητέρα!

Καλησπερα!

Εγω εκανα σημερα το nipt- veracity αν και ηταν καλη ευτυχως η αυχενικη. Αλλα λογω ηλικιας 38 μου πε καλυτερα να το κανω. Το στελνουν Γερμανια. Σιγουρα 2 βδομαδες αναμονη για την πρωτη απαντηση.

Εκανα και υπερηχο σημερα επι την ευκαιρια που πηγα στο γιατρο και ηταν ολα ευτυχως φυσιολογικα.

Εχω ομως παραπονα κιλα και εγραφε στη συνεναιση οτι ισως βγει αδιευκρινιστο και να χρειαστει επαναληψη. 

Βεβαια και σε μια φιλη μου που γενναει Δεκεμβρη και ειναι αδυνατη της ειχε βγει αδιευκρινιστο την πρωτη φορα  και της πηραν δευτερη αιμοληψια επαναληψη μετα απο 2 βδομαδες και ευτυχως το τελικο αποτελεσμα ηταν φυσιολογικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η mariza85 είπε:

Καλησπερα!

Εγω εκανα σημερα το nipt- veracity αν και ηταν καλη ευτυχως η αυχενικη. Αλλα λογω ηλικιας 38 μου πε καλυτερα να το κανω. Το στελνουν Γερμανια. Σιγουρα 2 βδομαδες αναμονη για την πρωτη απαντηση.

Εκανα και υπερηχο σημερα επι την ευκαιρια που πηγα στο γιατρο και ηταν ολα ευτυχως φυσιολογικα.

Εχω ομως παραπονα κιλα και εγραφε στη συνεναιση οτι ισως βγει αδιευκρινιστο και να χρειαστει επαναληψη. 

Βεβαια και σε μια φιλη μου που γενναει Δεκεμβρη και ειναι αδυνατη της ειχε βγει αδιευκρινιστο την πρωτη φορα  και της πηραν δευτερη αιμοληψια επαναληψη μετα απο 2 βδομαδες και ευτυχως το τελικο αποτελεσμα ηταν φυσιολογικό.

Καλά αποτελέσματα εύχομαι..

Είναι σίγουρα δύσκολη η αναμονή αλλά αφού η αυχενική ήταν καλή όλα θα πάνε καλά και μετά θα είσαι πιο ήρεμη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια από ταχυκαρδίες τώρα στην εγκυμοσύνη πώς τα πάτε?? Δεν μπορώ να ηρεμήσω, ειδικά όταν τρώω και όταν σηκώνομαι ανεβάζω τρελούς σφυγμούς. Μέχρι και στο καρδιολόγο πήγα, δόξα τω Θεώ όλα καλά. Λόγω εγκυμοσύνης μου είπαν. Έχετε κι εσείς??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η CandyWoman είπε:

Κορίτσια από ταχυκαρδίες τώρα στην εγκυμοσύνη πώς τα πάτε?? Δεν μπορώ να ηρεμήσω, ειδικά όταν τρώω και όταν σηκώνομαι ανεβάζω τρελούς σφυγμούς. Μέχρι και στο καρδιολόγο πήγα, δόξα τω Θεώ όλα καλά. Λόγω εγκυμοσύνης μου είπαν. Έχετε κι εσείς??

Καλησπερα,

Το ειχα παθει καποιες φορες στην προηγουμενη εγκυμοσυνη. Προς το παρον δεν μου εχει συμβει σε αυτην.

Το ενα ειναι να κανεις μικρα γευματα. 

Και το δευτερο να μην ξεχνας να πινεις νερο μηπως κανεις υποταση λογω εγκυμοσυνης.

Και τριτον να μην σηκωνεσαι απο ξαπλωμενη αποτομα να καθεσαι λιγο και μετα να σηκωνεσαι ορθια. 

Επισης καθως η κοιλια μεγαλωνει καλυτερα να μην ξαπλωνεις στο δεξιο πλαι. Καλυτερα αριστερα.

Και οτι σου ειπε ο γιατρος σου εννοειται!

Καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η chris2 είπε:

Καλά αποτελέσματα εύχομαι..

Είναι σίγουρα δύσκολη η αναμονή αλλά αφού η αυχενική ήταν καλή όλα θα πάνε καλά και μετά θα είσαι πιο ήρεμη. 

Ευχαριατω πολυ!

Ναι δεν αγχωνομαι. Γιατι και ο γυναικολογος μου ειναι ηρεμος.

Μου ειπε οτι εαν ειχε αμφιβολιες θα μου λεγε για αμνιοπαρακεντηση και οχι για nipt.

Καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα!

Εμενα βγηκε χτες μετα απο 14 μερες το nipt veracity και ειναι πολυ καλο  οποτε ειναι μια ανακουφιση γιατι σε συνδυασμο με τα φυσιολογικα ευρηματα στον υπερηχο γλιτωσα την αμνιοπαρακεντηση.

Μετα απο 3 αποβολες και ευτυχως και μια καλη εγκυμοσυνη που μας χαρισε τη μικρουλα μας τωρα φαινεται να πηγαινουν καλα τα πραγματα. Εχω ταλαιπωρηθει αρκετα στη προσπαθεια να μεγαλωσουμε την οικογενεια μας. Ειμαι και 38 ετων..

Την προηγουμενη βδομαδα ταλαιπωρηθηκα λιγο απο ναυτιες ενω μου ειχαν περασει.. και ειχα και συσπασεις αλλα τωρα νιωθω πολυ καλα ευτυχως!

Εσεις πως βιωνετε αυτο το διαστημα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η mariza85 είπε:

Καλημερα!

Εμενα βγηκε χτες μετα απο 14 μερες το nipt veracity και ειναι πολυ καλο  οποτε ειναι μια ανακουφιση γιατι σε συνδυασμο με τα φυσιολογικα ευρηματα στον υπερηχο γλιτωσα την αμνιοπαρακεντηση.

Μετα απο 3 αποβολες και ευτυχως και μια καλη εγκυμοσυνη που μας χαρισε τη μικρουλα μας τωρα φαινεται να πηγαινουν καλα τα πραγματα. Εχω ταλαιπωρηθει αρκετα στη προσπαθεια να μεγαλωσουμε την οικογενεια μας. Ειμαι και 38 ετων..

Την προηγουμενη βδομαδα ταλαιπωρηθηκα λιγο απο ναυτιες ενω μου ειχαν περασει.. και ειχα και συσπασεις αλλα τωρα νιωθω πολυ καλα ευτυχως!

Εσεις πως βιωνετε αυτο το διαστημα?

Χαίρομαι πολύ που είσαι καλά τώρα!! 

Κι εγώ πριν μια εβδομάδα είχα πάλι ναυτία , εμετούς και αδυναμία ενώ πίστευα πως είχαν τελειώσει πλέον αυτά. Συσπάσεις κι εγώ έχω που και που. Όποτε τις νιώθω ξάπλα και μαγνήσιο! Έχω όπως είπα και πιο παλιά έχω ταχυκαρδία ώρες ώρες που δεν μ αφήνει να σταθώ όρθια. 

Κατα τ άλλα όλα καλά!! 

Έχω αρχίσει και το νιώθω το μπουμπούκι μου, σαν μπουρμπουλιθρες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η mariza85 είπε:

Καλημερα!

Εμενα βγηκε χτες μετα απο 14 μερες το nipt veracity και ειναι πολυ καλο  οποτε ειναι μια ανακουφιση γιατι σε συνδυασμο με τα φυσιολογικα ευρηματα στον υπερηχο γλιτωσα την αμνιοπαρακεντηση.

Μετα απο 3 αποβολες και ευτυχως και μια καλη εγκυμοσυνη που μας χαρισε τη μικρουλα μας τωρα φαινεται να πηγαινουν καλα τα πραγματα. Εχω ταλαιπωρηθει αρκετα στη προσπαθεια να μεγαλωσουμε την οικογενεια μας. Ειμαι και 38 ετων..

Την προηγουμενη βδομαδα ταλαιπωρηθηκα λιγο απο ναυτιες ενω μου ειχαν περασει.. και ειχα και συσπασεις αλλα τωρα νιωθω πολυ καλα ευτυχως!

Εσεις πως βιωνετε αυτο το διαστημα?

Συγχαρητήρια, μια χαρα ειναι το σπορακι μεγαλωνει με το καλό να γεννηθεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/11/2023 at 11:30 ΠΜ, ο/η chris2 είπε:

Συγχαρητήρια, μια χαρα ειναι το σπορακι μεγαλωνει με το καλό να γεννηθεί. 

καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη να εχουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα κορίτσια!! Εύχομαι όλες να είστε καλά και υγιείς!! Βρίσκομαι στην 16η εβδομαδα κυησης και εδώ και 2-3 μέρες έχω πόνους στην κάτω κοιλιακή χώρα τύπου περιοδου (πιο ηπια) και σήμερα είναι λίγο περισσότερο σαν πονος ωορρηξιας, κυριως στην αριστερη πλευρα.. έχω ανησυχήσει πάρα πολύ:/ εννοείται μίλησα με την γιατρό μου κ μ είπε ότι είναι φυσιολογικά και να αυξήσω την δόση μαγνησίου.. αλλά εγώ δεν μπορώ να ηρεμήσω!!! Έχει κάποια άλλη κοπέλα τέτοιες ενοχλήσεις? Μπορει να φταινε και τα εντερα? Σκέφτομαι να κλείσω ένα ραντεβού για υπέρηχο εάν συνεχιστεί κ αύριο.. απλά να δω το μπεμπέ μου είναι καλά 🥺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Πώς πάτε? Εγώ έκανα αυχενικη διαφάνεια εδώ και καιρό, όλα ήταν καλά... Ωστόσο, εχθές που επισκέφτηκα τη γυναικολόγο μου μού τόνισε να μην τρώω πολλούς υδατάνθρακες γιατί ο σάκος έχει πολυ μανιακό υγρό και επίσης η μπεμπα έχει περίμετρο κοιλιάς λίγο μαγαλυτερη από το μέσο όρο.... Αγχωθηκα αρκετά... Αν και νομίζω ήθελε να με θορυβησει...μολις μπηκα στον 5ο κι έχω παρει 4 κιλά...μου ειπε οτι κι αυτά είναι πολλα...Έχει συμβεί και σε εσάς κάτι παρεμφερές; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/11/2023 at 12:54 ΜΜ, ο/η Anahit είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Εύχομαι όλες να είστε καλά και υγιείς!! Βρίσκομαι στην 16η εβδομαδα κυησης και εδώ και 2-3 μέρες έχω πόνους στην κάτω κοιλιακή χώρα τύπου περιοδου (πιο ηπια) και σήμερα είναι λίγο περισσότερο σαν πονος ωορρηξιας, κυριως στην αριστερη πλευρα.. έχω ανησυχήσει πάρα πολύ:/ εννοείται μίλησα με την γιατρό μου κ μ είπε ότι είναι φυσιολογικά και να αυξήσω την δόση μαγνησίου.. αλλά εγώ δεν μπορώ να ηρεμήσω!!! Έχει κάποια άλλη κοπέλα τέτοιες ενοχλήσεις? Μπορει να φταινε και τα εντερα? Σκέφτομαι να κλείσω ένα ραντεβού για υπέρηχο εάν συνεχιστεί κ αύριο.. απλά να δω το μπεμπέ μου είναι καλά 🥺

Καλημέρα.  

Χωρίς να θέλω να σε φόβισω ( γιατί υπάρχει περίπτωση μεγάλη να είναι απλά πονακια η το έντερο) θα σου πρότεινα να τους ζητήσεις να μετρήσουν το τραχηλο.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/11/2023 at 12:54 ΜΜ, ο/η Anahit είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Εύχομαι όλες να είστε καλά και υγιείς!! Βρίσκομαι στην 16η εβδομαδα κυησης και εδώ και 2-3 μέρες έχω πόνους στην κάτω κοιλιακή χώρα τύπου περιοδου (πιο ηπια) και σήμερα είναι λίγο περισσότερο σαν πονος ωορρηξιας, κυριως στην αριστερη πλευρα.. έχω ανησυχήσει πάρα πολύ:/ εννοείται μίλησα με την γιατρό μου κ μ είπε ότι είναι φυσιολογικά και να αυξήσω την δόση μαγνησίου.. αλλά εγώ δεν μπορώ να ηρεμήσω!!! Έχει κάποια άλλη κοπέλα τέτοιες ενοχλήσεις? Μπορει να φταινε και τα εντερα? Σκέφτομαι να κλείσω ένα ραντεβού για υπέρηχο εάν συνεχιστεί κ αύριο.. απλά να δω το μπεμπέ μου είναι καλά 🥺

Και γω το χα παθει πριν 2 -3βδομαδες περιπου.

Μαλλον ηταν απο ελλειψη μαγνησιου γιατι επαιρνα 120mg και μετα που το αυξησα σε 240mg την ημερα μου περασαν και δεν εχω ξανανιωσει κατι ειχα και συσπασεις.

Εσυ πως εισαι τωρα ολα καλα?

Παντως συμφωνω να σου μετρησει και τον τραχηλο και εμενα τον μετρησε προληπτικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/11/2023 at 3:16 ΜΜ, ο/η chryssa1 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Πώς πάτε? Εγώ έκανα αυχενικη διαφάνεια εδώ και καιρό, όλα ήταν καλά... Ωστόσο, εχθές που επισκέφτηκα τη γυναικολόγο μου μού τόνισε να μην τρώω πολλούς υδατάνθρακες γιατί ο σάκος έχει πολυ μανιακό υγρό και επίσης η μπεμπα έχει περίμετρο κοιλιάς λίγο μαγαλυτερη από το μέσο όρο.... Αγχωθηκα αρκετά... Αν και νομίζω ήθελε να με θορυβησει...μολις μπηκα στον 5ο κι έχω παρει 4 κιλά...μου ειπε οτι κι αυτά είναι πολλα...Έχει συμβεί και σε εσάς κάτι παρεμφερές; 

Δεν μου εχει συμβει κατι τετοιο.

Αλλα οι μετρησεις βασιζονται σε στατιστικα και μπορει τωρα να ειναι ετσι και μετα απο 2 βδομαδες να ειναι ολα στα προβλεπομενα ορια.

Δεν ξερω ποτε ειναι να σε ξαναδει θα μπορουσες να ζητησεις να σε δει νωριτερα πχ στις 2 βδομαδες και οχι στον 1 μηνα. Οχι για αναλυτικο υπερηχο πχ καρδιακη λειτουργια και αυτο που τον προβληματισε. Ετσι για να το συζητησετε λιγο και να ξεαγχωθεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/11/2023 at 9:24 ΠΜ, ο/η CandyWoman είπε:

Χαίρομαι πολύ που είσαι καλά τώρα!! 

Κι εγώ πριν μια εβδομάδα είχα πάλι ναυτία , εμετούς και αδυναμία ενώ πίστευα πως είχαν τελειώσει πλέον αυτά. Συσπάσεις κι εγώ έχω που και που. Όποτε τις νιώθω ξάπλα και μαγνήσιο! Έχω όπως είπα και πιο παλιά έχω ταχυκαρδία ώρες ώρες που δεν μ αφήνει να σταθώ όρθια. 

Κατα τ άλλα όλα καλά!! 

Έχω αρχίσει και το νιώθω το μπουμπούκι μου, σαν μπουρμπουλιθρες!! 

Ναι και εμενα με βοηθησε το μαγνησιο για να μην εχω συσπασεις... μου αυξησε τη δοση απο 120 σε 240mg.

Εγω επαθα πριν μια 10 μερες 2 επεισοδια ταχυκαρδιας πολυ εντονα σαν αρρυθμια και ηταν απο γαστροοσιοφαγικη παλινδρομηση.

Που γενικα δεν εχω γοπ αλλα εμφανιζεται στην εγκυμοσυνη λογω που πιεζει η μητρα. Οποτε χρειαζονται μικρα γευματα να αποφευγω καποιες τροφες να μην ξαπλωνω 3 ωρες μετα το γευμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/10/2023 at 2:35 ΜΜ, ο/η mariza85 είπε:

Καλημερα!

Εμενα βγηκε χτες μετα απο 14 μερες το nipt veracity και ειναι πολυ καλο  οποτε ειναι μια ανακουφιση γιατι σε συνδυασμο με τα φυσιολογικα ευρηματα στον υπερηχο γλιτωσα την αμνιοπαρακεντηση.

Μετα απο 3 αποβολες και ευτυχως και μια καλη εγκυμοσυνη που μας χαρισε τη μικρουλα μας τωρα φαινεται να πηγαινουν καλα τα πραγματα. Εχω ταλαιπωρηθει αρκετα στη προσπαθεια να μεγαλωσουμε την οικογενεια μας. Ειμαι και 38 ετων..

Την προηγουμενη βδομαδα ταλαιπωρηθηκα λιγο απο ναυτιες ενω μου ειχαν περασει.. και ειχα και συσπασεις αλλα τωρα νιωθω πολυ καλα ευτυχως!

Εσεις πως βιωνετε αυτο το διαστημα?

Καλησπέρα. Πολύ ωραία τα νέα σου ❣️ όλα κατ ευχήν ❤️

Άρχισα να νιώθω κάτι ψιλά το μικρακι μου,είναι αγόρι 💙

Έχω κάτι πονακια όταν κουράζομαι παραπάνω,αλλά όλα καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η neraida21 είπε:

Καλησπέρα. Πολύ ωραία τα νέα σου ❣️ όλα κατ ευχήν ❤️

Άρχισα να νιώθω κάτι ψιλά το μικρακι μου,είναι αγόρι 💙

Έχω κάτι πονακια όταν κουράζομαι παραπάνω,αλλά όλα καλά.

Ωραια!

Και εμας αγορακι ειναι!

Ολα καλα να πανε!

Και γω το νιωθω. Λεω στον αντρα μου.

Μπουνιτσες μου δινει με τα χερακια του! Χιχι!

8 Δεκεμβριου θα κανω το β επιπεδου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/11/2023 at 2:47 ΜΜ, ο/η mariza85 είπε:

Ωραια!

Και εμας αγορακι ειναι!

Ολα καλα να πανε!

Και γω το νιωθω. Λεω στον αντρα μου.

Μπουνιτσες μου δινει με τα χερακια του! Χιχι!

8 Δεκεμβριου θα κανω το β επιπεδου

Καλησπέρα!! Στις 21 Δεκεμβρίου θα κάνω εγώ! Όλα με το καλό 💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 28/11/2023 at 2:47 ΜΜ, ο/η neraida21 είπε:

Καλησπέρα!! Στις 21 Δεκεμβρίου θα κάνω εγώ! Όλα με το καλό 💙

Καλησπερα κοριτσια! πως ειστε?

Σημερα καναμε το β επιπεδου και δοξα το θεο ηταν ολα καλα!

Μονο που με πιανουν ωρες ωρες εντονες συσπασεις και φοβαμαι. 

Μου αυξησε το μαγνησιο και μου ειπε ξεκουραση. Ενω ως τωρα ειχα μια ελαφρα δραστηριοτητα. Τωρα σπιτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες!!

Χθες εκανα κ εγω την β επιπεδου... δυστυχως ειχαμε ενα ευρημα, λεγεται αποκλινουσα δεξια υποκλειδιος αρτηρια, αλλιως ARSA. Μας προτινε η εμβρυολογος να κανω αμνιοπαρακεντηση γιατι το συγκεκριμενο ευρημα, αν και ΜΟΝΑΔΙΚΟ, συσχετιζεται με το συνδρομο ντι τζορτζ κ λιγο λιγοτερο με το νταουν... παρολο που μ ειπαν οι γιατροι οτι ειναι σπανιο συνδρομο κ οτι με ενα μονο ευρημα ειναι ακομα πιο σπανιο, εγω εχω αγχωθει τοσο πολυ γιατι πργματικα δεν την θελω την καταραμενη την αμνιοπαρακεντηση...

Σημερα πηγα κ σε παιδοκαρδιολογο η οποια με διαβεβαιωσε οτι δεν υπαρχει κανενα αλλο προβλημα στην καρδια της μπεμπας κ οτι μπορει να ζησει μια απολυτα φυσιολογικη ζωη!! 

Μενει μονο να αποφασισω για την αμνιο...

Κ πηγαιναν ολα τα τοσο καλα γαμωτο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/12/2023 at 12:16 ΠΜ, ο/η Anahit είπε:

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες!!

Χθες εκανα κ εγω την β επιπεδου... δυστυχως ειχαμε ενα ευρημα, λεγεται αποκλινουσα δεξια υποκλειδιος αρτηρια, αλλιως ARSA. Μας προτινε η εμβρυολογος να κανω αμνιοπαρακεντηση γιατι το συγκεκριμενο ευρημα, αν και ΜΟΝΑΔΙΚΟ, συσχετιζεται με το συνδρομο ντι τζορτζ κ λιγο λιγοτερο με το νταουν... παρολο που μ ειπαν οι γιατροι οτι ειναι σπανιο συνδρομο κ οτι με ενα μονο ευρημα ειναι ακομα πιο σπανιο, εγω εχω αγχωθει τοσο πολυ γιατι πργματικα δεν την θελω την καταραμενη την αμνιοπαρακεντηση...

Σημερα πηγα κ σε παιδοκαρδιολογο η οποια με διαβεβαιωσε οτι δεν υπαρχει κανενα αλλο προβλημα στην καρδια της μπεμπας κ οτι μπορει να ζησει μια απολυτα φυσιολογικη ζωη!! 

Μενει μονο να αποφασισω για την αμνιο...

Κ πηγαιναν ολα τα τοσο καλα γαμωτο...

Καλησπέρα!

Καλή χρονιά να έχουμε!

Μαλλον θα ειναι μια ανατομικη παραλλαγη χωρις κατι αλλο. Αλλα οταν σου λενε οτι υπαρχει η σπανια πιθανοτητα να σχετιζεται με συνδρομο τοτε ειναι δυσκολο να ηρεμησεις.

Δεν ειχες κανει nipt στην 14η εβδομαδα κύησης ? Αν ειχες κανει θα ησουν και εσυ και ο γιατρος σου πιο ησυχοι... βεβαια κοστιζει 450 ευρω και δεν το συστηνουν στη ρουτινα. Εγω ειχα κανει το nipt veracity καθως ειμαι τωρα 38. Και απο οτι βλεπω ανιχνευει και down και το diGeorge.

Αλλα τωρα επειδη εισαι σε προχωρημενη κυηση σου λενε κατευθειαν για αμνιοπαρακεντηση.

Αλλα πιστευω οτι θα ειναι μια μεμονωμενη ανατομικη παραλλαγη. 

Ευχομαι να περασεις μια ηρεμη και ομορφη πρωτοχρονια! Και να σκεφτεσαι θετικα! Πιστευω οτι δεν θα ειναι κατι. Αλλα η αποφαση ειναι δικη σου και του γυναικολογου σου. Ειναι η 1η σου εγκυμοσυνη?

Να εισαι αισιοδοξη σκεψου να αγχωνεσαι και εσυ και το μωρακι και να ειναι μια απλη ανατομικη παραλλαγη?

Βεβαια θεωρητικα μπορεις να κανεις και τωρα το  nipt veracity αλλα θα παρεις απαντηση σε 2 εβδομαδες. Και η αμνιοπαρακεντηση εχει πιο μεγαλη ευαισθησια και ειδικοτητα απο το nipt και βγαινει πιο γρηγορα. Πχ για down σου λενε αυθημερον ενω για digeorge δεν ξερω εκει μπορει να θελει 2-3 βδομαδες να δωσουν απαντηση... δεν ξερω.. και δεν θα θελει ο γιατρος να καθυστερησει τοσο τη διαγνωση.

Που πιστευω στο τελος θα ειναι υγιες το μωρακι σου αλλα λιγο διαφορετικο το αγγειακι του! Θα ειναι ξεχωριστουλη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/11/2023 at 12:54 ΜΜ, ο/η Anahit είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Εύχομαι όλες να είστε καλά και υγιείς!! Βρίσκομαι στην 16η εβδομαδα κυησης και εδώ και 2-3 μέρες έχω πόνους στην κάτω κοιλιακή χώρα τύπου περιοδου (πιο ηπια) και σήμερα είναι λίγο περισσότερο σαν πονος ωορρηξιας, κυριως στην αριστερη πλευρα.. έχω ανησυχήσει πάρα πολύ:/ εννοείται μίλησα με την γιατρό μου κ μ είπε ότι είναι φυσιολογικά και να αυξήσω την δόση μαγνησίου.. αλλά εγώ δεν μπορώ να ηρεμήσω!!! Έχει κάποια άλλη κοπέλα τέτοιες ενοχλήσεις? Μπορει να φταινε και τα εντερα? Σκέφτομαι να κλείσω ένα ραντεβού για υπέρηχο εάν συνεχιστεί κ αύριο.. απλά να δω το μπεμπέ μου είναι καλά 🥺

Καλημέρα και καλή χρονιά!!! 

Έγκυος σε δίδυμα εγώ και είχα το ίδιο εύρημα στη β επιπέδου στο ένα από τα δύο μωράκια. Όλοι οι γιατροί είναι καθησυχαστικοί, αλλά η αμφιβολία υπάρχει σίγουρα. Το κακό σε εμάς είναι ότι στα δίδυμα δεν είναι τόσο αξιόπιστη η εξέταση νιπτ, ωστόσο θα κάνουμε για μεγαλύτερη ασφάλεια, καθώς δε θέλω να θέσω σε κίνδυνο και το άλλο μωρό με την αμνιοπαρακέντηση.

Εύχομαι να είναι όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...