Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις On 3/3/2024 at 9:31 ΜΜ, ο/η Antonia2 είπε:

Αληθεια;; νομιζα μ τη διεγερση προσπαθεις να ωριμασεις τα ηδη υπαρχοντα ωοθυλακια.. 

Ο γιατρος μας το αφησε πανω μας!! Ειπε ν το σκεφτουμε κ να επιλεξουμε το καλυτερο γ εμας, αφου πρωτα μας εξηγησε πως εχουν τα πραγματα.. γτ η καθυστερηση μπορει ν ειναι γ καλο αλλα δν μπορεις ν εισαι κ σιγουρος...

Επισης μου εκανε εντυπωση οτι ηρθε κυριακατικα κ μου εκανε υπερηχο στην κλινικη κ δν πηρε ουτε 1€. Του ειπαμε τι του χρωσταμε κ μας εδιωξε (μ την καλη εννοια)..

Τι ανθρωπος ειναι αυτος!!! Πολυ δυσκολο ν πετυχεις καλο γιατρο κ να ειναι πανω απ ολα Ανθρωπος!! ❤️

Καλημέρα!! Για ποιον γιατρό μιλάμε? Είμαι πολύ και καινούρια στο φόρουμ και δεν έχω καταφέρει να το διαβάσω λεπτομερώς ακόμα. Για ποια περιοχή? Κι εμείς μόλις κάναμε την πρώτη μας προσπάθεια εξωσωματικής, σήμερα είχα την χοριακή και δυστυχώς δεν ήταν επιτυχής. Πάμε για την επόμενη τώρα. Η πρώτη έγινε στο Έλενα και σκεφτόμαστε να δοκιμάσουμε αλλού την δεύτερη φορά μας.  Για αυτό θα ήθελα γνώμες και προτάσεις για κάποιο κέντρο εξωσωματικής γονιμοποίησης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Τι μ ευχαριστείς κοριτσι μου; Βοηθάμε η μια την αλλη, όσο ξέρουμε και μπορούμε...

Στα δικά μου δεν έχω κάνει τπτ ιδιαίτερο τελευταια. Αυτή την εβδομάδα θα πάει ο σύζυγος για πρόσφατο σπερμοδιαγραμμα και πρέπει να κλείσω κι εγω ενα- δύο ραντεβού σε γιατρους ακόμη. Κάπως αισθάνομαι να μ έχει πάρει από κάτω, νιώθω λίγο ξεκρέμαστη και δεν ξέρω από πού να το πιάσω παλι. Αλλά θα το βρω.

Μ έχει απορροφήσει πολύ και η δουλειά τελευταία και όλο βρίσκω δικαιολογίες μέσα μου και το αναβάλλω...😕

Κοριτσι καλημερα!!🌻❤️

Απαντησα χθες κ δν ανεβηκε ποτε.. η εγω δν το ποσταρα η καπου κολλησε το σαιτ..

Μαλλον χρειαζεσαι το χωρο κ το χρονο σου... η αποσταση μερικες φορες κανει καλο κ στην ψυχουλα μας κ στο σωμα μας. Ασε που τρεχουν τοσα πραγματα καθε μερα π μας ρουφανε ολη την ενεργεια.. οταν εισαι ετοιμη θα τα συντονισεις ολα!! Κ ριναι κ το οικοκομικο κομματι... καθε επισκεψη κ καθε εξεταση ειναι μια περιουσια...

Το σπερμοδιαγραμμα γτ το κανετε; πηρε αγωγη ή βιταμινες ο αντρας σου ή το κανετε προληπτικα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

Κοριτσι καλημερα!!🌻❤️

Απαντησα χθες κ δν ανεβηκε ποτε.. η εγω δν το ποσταρα η καπου κολλησε το σαιτ..

Μαλλον χρειαζεσαι το χωρο κ το χρονο σου... η αποσταση μερικες φορες κανει καλο κ στην ψυχουλα μας κ στο σωμα μας. Ασε που τρεχουν τοσα πραγματα καθε μερα π μας ρουφανε ολη την ενεργεια.. οταν εισαι ετοιμη θα τα συντονισεις ολα!! Κ ριναι κ το οικοκομικο κομματι... καθε επισκεψη κ καθε εξεταση ειναι μια περιουσια...

Το σπερμοδιαγραμμα γτ το κανετε; πηρε αγωγη ή βιταμινες ο αντρας σου ή το κανετε προληπτικα;

Καλημέρα Αντωνια μου! Το σπερμοδιαγραμμα το κάνουμε απλώς για να έχουμε ένα πρόσφατο. Γιατί ο καθε γιατρός που δεν μας ξέρει, θέλει να δει ένα. Το τελευταίο που έχουμε είναι απ το 2020, αν θυμαμαι. Αποκει κ πέρα εχουμε και τις περιλήψεις των προσπαθειων, όπου γράφει κπ πληροφ για την ποιότητα του σπέρματος, αλλά δεν αρκούν σε έναν γιατρό που θα σε δει τωρα πρωτη φορα. Αυτός δλδ που είδα τελευταία ζήτησε πρόσφατο.

Τίποτα δεν παίρνει ο άντρας μου...ούτε βιταμίνες... έχει εφησυχασει γιατί έχουμε καλές γονιμοποιησεις ως τωρα και καλό αριθμό σπερ/ριων ( και ένα παιδί, έτσι?😋), αρα και αποδεδειγμενα νιωθει οτι δεν χρειαζεται να ζοριστει. Εγω του λεω να παρει κατι βιταμινες που του ειχε δωσει καποτε ο γιατρος του, γιατι τα χρονια περνουν... αλλα τους ξερεις τους αντρες. Εγω, αντιθετως, ειμαι σε αγωγη μονιμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Νόμιζα κι εγώ  είχα απαντήσει χθες αλλά τελικά τζίφος..

@Antonia2 Μπράβο στο γιατρό σου που δε σε πιέζει! Είναι σημαντικό να σου αναλύει τα δεδομένα, να λέει τη γνώμη του ως γιατρός κ να αποφασίζεις αναλόγως. Τώρα επειδή ήδη έχεις επηρεαστεί ψυχολογικά καλά είναι να το αφήσεις και να το δεις την επόμενη φορά. Αχ δε θυμάμαι καθόλου όταν είχα ξεκινήσει εγώ πόσα είχα.. δεν έδινα σημασία καθόλου, και πάνε μερικοί μήνες μόνο. Απλώς ο,τι μου έλεγε να κάνω το έκανα επειδή έχω εμπιστοσύνη. Όταν σας διαβάζω να τα αναλύεται λέω καλά εγώ πήγαινα σαν τη νταλια στα χαμένα..  🤣 άμα είσαι αγχώδης όπως είμαι εγώ η άγνοια βοηθάει όμως! 
 

@RAM21 Καλά κάνεις κ το ψάχνεις και θα δεις όταν βρεις το γιατρό που ταιριάζετε θα πεις εδώ είμαστε! Μια φίλη μου, η οποία είχε πολύπλοκα θέματα, πήγε σε πολλούς γιατρούς κι ενώ της λέγαμε θα μπερδευτείς, τελικά βρήκε αυτόν που της ενέπνευσε εμπιστοσύνη και ταίριαξε μαζί του, τον εμπιστεύτηκε αμέσως κ μέσα σε λίγο καιρό είχε το μωράκι της αγκαλιά. 
 

Σας εύχομαι σύντομα να κάνετε το πρώτο βήμα και να είναι κ το τυχερό!! 🤰🏻🤰🏻🍀🍀🍀🤞

 

Επεξεργάστηκε από MayiaKa
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/3/2024 at 5:10 ΜΜ, ο/η Antonia2 είπε:

Καλησπερα cat μου!! ❤️

Πηγα το πρωι γ τις αιματολογικες κ τον υπερηχο..

Ειμαι πολυ απογοητευμενη γτ μετρησαμε μολις 7 ωοθυλακια... 4+3... ειναι πολυ λιγα συγκριτικα με τα 14 π μετρησαμε τον οκτωβρη.. ο γιατρος μου εξηγησε οτι συνηθως υπαρχει μια αποκλιση +/-30% απο μηνα σε μηνα κ μαλλον εγω παιζω 10 ωοθυλακια +/-3... ειναι ενας κακος μηνας κ λεμε ν μην ξεκινησουμε τωρα.. να περιμενουμε 1-2 μηνες (κανοντας φσκ υπερηχο τη 2η μερα ωστε ν δουμε τι γινεται) με σκοπο να μαζεψουμε περισσοτερα ωαρια κ να υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες γ 2 υγιεις βλαστοκυστες...

Δν ξερουμε τι ν κανουμε.. σε περιπτωση π ξεκινησουμε τωρα κ δν εχουμε 2 βλαστοκυστες, θα πρεπει να περιμενω 4 μηνες γ ν ξανακανω διεγερση....😮💨

Αντωνία μου τι αποφάσισες να κάνεις τελικά??? Πάντως κι εγώ ξέρω ότι στον 1ο υπέρηχο η εικόνα δεν είναι η τελική! Έχω κάνει 2 ωοληψίες, πέρυσι είχα 16 και φέτος 18 ωάρια, στην αρχή δεν φαινόταν όλα!

Όμως στηρίζω απόλυτο αυτό που λες για τη διέγερση, καλό είναι να γίνει σε ένα κύκλο που οι συνθήκες είναι ιδανικές. Εσένα σε πιέζει κάτι άλλο, όπως η ηλικία? Όπως και να έχει 1 μήνας δε θα σου κάνει τρελή διαφορά❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/3/2024 at 10:08 ΠΜ, ο/η elissavet90 είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα κορίτσια! πήγα το Σάββατο για το δε΄ύτερο υπέρηχο. Είδαμε 18 ωοθηλάκια, ξεκ΄ίνησα χτες cetrotide και θα ξαναπάω Τετάρτη. Έχω πίστη, ελπίζω για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, καθώς χρειαζόμαστε όσο περισσότερες βλαστοκύστες γίνεται για τον προεμφυτευτικό.

Αχ Ελισσάβετ μου τι ωραία νέα! Θα μαζέψεις αρκετές βλαστοκύστες όπως φαίνεται και θα πάνε όλα τέλεια! Πότε ετοιμάζεσαι για την ωοληψία σου με το καλό???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/3/2024 at 2:18 ΜΜ, ο/η Nicol🦩 είπε:

Κορίτσια εγώ πήγα σήμερα πάλι για υπέρηχο κ ακούσαμε κ καρδούλα… αχ Θεέ μ τι ευτυχία… σας το εύχομαι  μεσα απο την ψυχη μ κορίτσια να το ζήσετε πολύ πολυ σύντομα όλες🥰🙏

Νικόλ μου αγαπημένη!!!! Τι ευτυχία πρέπει να νιώσατε!!!!🌈🌷 Εύχομαι όλα τα δύσκολα να έχουν περάσει για σένα και από εδώ και πέρα να κυλήσουν όλα όμορφα και φυσικά!!!❤️ Συγχαρητήρια φίλη μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/3/2024 at 4:22 ΜΜ, ο/η RAM21 είπε:

Τι μ ευχαριστείς κοριτσι μου; Βοηθάμε η μια την αλλη, όσο ξέρουμε και μπορούμε...

Στα δικά μου δεν έχω κάνει τπτ ιδιαίτερο τελευταια. Αυτή την εβδομάδα θα πάει ο σύζυγος για πρόσφατο σπερμοδιαγραμμα και πρέπει να κλείσω κι εγω ενα- δύο ραντεβού σε γιατρους ακόμη. Κάπως αισθάνομαι να μ έχει πάρει από κάτω, νιώθω λίγο ξεκρέμαστη και δεν ξέρω από πού να το πιάσω παλι. Αλλά θα το βρω.

Μ έχει απορροφήσει πολύ και η δουλειά τελευταία και όλο βρίσκω δικαιολογίες μέσα μου και το αναβάλλω...😕

 

Σε νοιώθω ΡΑΜ μου είμαι και εγώ ακριβώς στην ίδια φάση με εσένα , σαν να απελπίστηκα , σταμάτησα και να κοιτάω και να ψάχνομαι και νοι΄ώθω μια παραίτηση επηρεαζόμενη και από τα οικονομικά μου βέβαια που βλέπω πως δύσκολα αυτή τη δεδομένη στιγμή με βοηθούν ακόμη και να σκεφτώ για τέταρτη προσπάθεια .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα 🌞

Τα δικά μου νέα είναι λίγο περίεργα.... Το Σάββατο το βράδυ κι ενώ ήμουν έξω, ξεκίνησε η περίοδος πολύ δειλά αλλά ακριβώς στην ώρα της... Χάρηκα τόσο πολύ γιατί θα ξεκινούσαμε τη διαδικασία για την ετ.... Ξυπνάω την Κυριακή και ε΄ίχα όλη μέρα λίγο ροζ, οπότε δεν την έπιασα για τη μέρα του κύκλου. Τη Δευτέρα το πρωί ήταν λίγο πιο έντονο και λέω εδώ είμαστε, μίλησα με το γιατρό και μου είπε να πάω για τις ορμονολογικές εξετάσεις, αλλά μέχρι αν τις κάνω σταμάτησε τελείως η περίοδος. Βγήκαν και τα αποτελέσματα και η οιστραδιόλη ήταν αυξημένη, οπότε μπου είπε ΄τοι τον αφήνουμε αυτό το μήνα και πάμε στον επόμενο.....

Άλλος ένας μήνας καθυστέρηση, θα συνεχίσω με αντιβιώσεις κλπ.... κάπως νιώθω ότι έχω κουραστεί διότι ξεκίνησα αυτήν την προσπάθεια από το Σεπτέμβρη με την υστεροσκόπηση και δε λέει να τελειώσει....

Θέλω να κάνω την ετ με τις καλύτερες προϋποθέσεις, αλλά πόσο πια υπομονή μπορώ ν ακάνω??? Με έχει πάρει από κάτω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας κορίτσια. 

Τι καλά που βλέπω να υπάρχουν κι ευχάριστα νέα εκτός από το μόνιμο πια άγχος μας! Χαίρομαι πολύ για τα κορίτσια που έχουν επιτέλους θετικό αποτέλεσμα. Με το καλό να κρατήσετε τα μωράκια σας. 

Όπως κι εμείς οι υπόλοιπες φυσικά!! 

Κορίτσια μου, πόσες από εσάς βρίσκεστε Αθήνα και που έχετε προχωρήσει, με ποιο γιατρό? Είμαι σε αναζήτηση κέντρου, έχω 1-2 υπόψη μου, αλλά δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα. 

Μετά την αποτυχημένη πρώτη μας προσπάθεια σε δημόσιο, λέμε να δοκιμάσουμε ιδιωτικά. 

Την άλλη βδομάδα θα πάμε στον ανδρολόγο να δούμε τι αποτέλεσμα έχει από μία ιστολογική που έκανε στον άντρα μου. Εμάς το βασικό πρόβλημα έχει εντοπιστεί στον σύζυγο, που βρέθηκε με αζωοσπερμία δυστυχώς, και μόνο με βιοψία μπορεί να βρεθεί υλικό δικό του. Πάλι καλά, φυσικά, που βρέθηκε υλικό έστω και με αυτό τον τρόπο. Γιατί το είχαμε άγχος ότι μπορεί και να μην βρίσκαμε καθόλου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η MayiaKa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Νόμιζα κι εγώ  είχα απαντήσει χθες αλλά τελικά τζίφος..

@Antonia2 Μπράβο στο γιατρό σου που δε σε πιέζει! Είναι σημαντικό να σου αναλύει τα δεδομένα, να λέει τη γνώμη του ως γιατρός κ να αποφασίζεις αναλόγως. Τώρα επειδή ήδη έχεις επηρεαστεί ψυχολογικά καλά είναι να το αφήσεις και να το δεις την επόμενη φορά. Αχ δε θυμάμαι καθόλου όταν είχα ξεκινήσει εγώ πόσα είχα.. δεν έδινα σημασία καθόλου, και πάνε μερικοί μήνες μόνο. Απλώς ο,τι μου έλεγε να κάνω το έκανα επειδή έχω εμπιστοσύνη. Όταν σας διαβάζω να τα αναλύεται λέω καλά εγώ πήγαινα σαν τη νταλια στα χαμένα..  🤣 άμα είσαι αγχώδης όπως είμαι εγώ η άγνοια βοηθάει όμως! 
 

@RAM21 Καλά κάνεις κ το ψάχνεις και θα δεις όταν βρεις το γιατρό που ταιριάζετε θα πεις εδώ είμαστε! Μια φίλη μου, η οποία είχε πολύπλοκα θέματα, πήγε σε πολλούς γιατρούς κι ενώ της λέγαμε θα μπερδευτείς, τελικά βρήκε αυτόν που της ενέπνευσε εμπιστοσύνη και ταίριαξε μαζί του, τον εμπιστεύτηκε αμέσως κ μέσα σε λίγο καιρό είχε το μωράκι της αγκαλιά. 
 

Σας εύχομαι σύντομα να κάνετε το πρώτο βήμα και να είναι κ το τυχερό!! 🤰🏻🤰🏻🍀🍀🍀🤞

 

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου! Και για την βοήθεια και για την δύναμή που μ δίνεις. Ο γιατρος είναι το παν, το ξέρω. 

Και σε σένα να πάνε όλα καλά και σύντομα να έχεις αγκαλιά το μωράκι σου το γλυκό🥰❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η lilly1984 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα 🌞

Τα δικά μου νέα είναι λίγο περίεργα.... Το Σάββατο το βράδυ κι ενώ ήμουν έξω, ξεκίνησε η περίοδος πολύ δειλά αλλά ακριβώς στην ώρα της... Χάρηκα τόσο πολύ γιατί θα ξεκινούσαμε τη διαδικασία για την ετ.... Ξυπνάω την Κυριακή και ε΄ίχα όλη μέρα λίγο ροζ, οπότε δεν την έπιασα για τη μέρα του κύκλου. Τη Δευτέρα το πρωί ήταν λίγο πιο έντονο και λέω εδώ είμαστε, μίλησα με το γιατρό και μου είπε να πάω για τις ορμονολογικές εξετάσεις, αλλά μέχρι αν τις κάνω σταμάτησε τελείως η περίοδος. Βγήκαν και τα αποτελέσματα και η οιστραδιόλη ήταν αυξημένη, οπότε μπου είπε ΄τοι τον αφήνουμε αυτό το μήνα και πάμε στον επόμενο.....

Άλλος ένας μήνας καθυστέρηση, θα συνεχίσω με αντιβιώσεις κλπ.... κάπως νιώθω ότι έχω κουραστεί διότι ξεκίνησα αυτήν την προσπάθεια από το Σεπτέμβρη με την υστεροσκόπηση και δε λέει να τελειώσει....

Θέλω να κάνω την ετ με τις καλύτερες προϋποθέσεις, αλλά πόσο πια υπομονή μπορώ ν ακάνω??? Με έχει πάρει από κάτω...

Καλημέρα lilly μου!!!! Πόσο σε νιωθωωωω...  Κ εγώ οταν ήταν να κάνω την έμβρυομεταφορά έκλεινε η κλινική για γιορτές μετά τον επόμενο κύκλο κύστη είχα τρελαθεί αλλά πρέπει να κάνουμε υπομονή για να είναι όλα ιδανικά για την ετ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι, αν ξέρετε. Θα πάει ο συζυγος για το σπερματοδιαγραμμα στο γνωστό κέντρο Λυμπ... στην Αθήνα. Του είπαν για το απλό σπερματοδιαγραμμα που κάνει 80 ευρώ και για το ενισχυμένο που κάνει 120; Καπου εκει. Τον ρώτησαν ποιο θέλει. Επειδή πάμε από μόνοι μας, χωρίς παραπομπή γιατρού, καθαρά προληπτικα, αξίζει να κάνει το ενισχυμένο; Περιλαμβάνει κάτι που αξίζει να το δει ένας νέος γιατρός ή αφορά περιπτώσεις με αδύναμο σπέρμα; 

Στις γραμματείες δεν εξηγούν, να πουλήσουν θέλουν. Ο,τι θέλετε μας λένε...

Ευχαριστωωω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η RAM21 είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι, αν ξέρετε. Θα πάει ο συζυγος για το σπερματοδιαγραμμα στο γνωστό κέντρο Λυμπ... στην Αθήνα. Του είπαν για το απλό σπερματοδιαγραμμα που κάνει 80 ευρώ και για το ενισχυμένο που κάνει 120; Καπου εκει. Τον ρώτησαν ποιο θέλει. Επειδή πάμε από μόνοι μας, χωρίς παραπομπή γιατρού, καθαρά προληπτικα, αξίζει να κάνει το ενισχυμένο; Περιλαμβάνει κάτι που αξίζει να το δει ένας νέος γιατρός ή αφορά περιπτώσεις με αδύναμο σπέρμα; 

Στις γραμματείες δεν εξηγούν, να πουλήσουν θέλουν. Ο,τι θέλετε μας λένε...

Ευχαριστωωω!

Καλημέρα! Αυτό που θα ρωτούσα είναι ποιο ζητάνε από την επιτροπή σε περίπτωση που πάτε με αιτιολογία σπέρματος. Γιατί λέει το χαρτί του εοπυυ πλήρη σπερμοδιαγραμματα. Τι εννοεί;
Εμείς όταν έκανε το πρώτο κάναμε στο Ιασώ πλήρη έλεγχο, καλά πληρώσαμε 380€ 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️!! Μας το είχε ζητήσει ο γιατρός για να μην χρειαστεί μετά επανέλεγχος για οξειδωτικό στρες, κατακερματισμός κτλ, να ξέραμε από την αρχή για να βλέπαμε κ αν θα κάναμε κπα αγωγή, βλέπαμε κάποιο ειδικό κτλ ώστε να έχουμε ήδη αυτά που χρειαζόμασταν. Μας είπε ότι θα μας τα ζητούσαν αργότερα κ θα τα πληρώναμε τριπλά, οπότε να κάναμε εξαρχής το πιο ενισχυμένο.  
Σου στέλνω μια φωτό που έχω από το Ιασώ.

IMG_4181.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η RAM21 είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι, αν ξέρετε. Θα πάει ο συζυγος για το σπερματοδιαγραμμα στο γνωστό κέντρο Λυμπ... στην Αθήνα. Του είπαν για το απλό σπερματοδιαγραμμα που κάνει 80 ευρώ και για το ενισχυμένο που κάνει 120; Καπου εκει. Τον ρώτησαν ποιο θέλει. Επειδή πάμε από μόνοι μας, χωρίς παραπομπή γιατρού, καθαρά προληπτικα, αξίζει να κάνει το ενισχυμένο; Περιλαμβάνει κάτι που αξίζει να το δει ένας νέος γιατρός ή αφορά περιπτώσεις με αδύναμο σπέρμα; 

Στις γραμματείες δεν εξηγούν, να πουλήσουν θέλουν. Ο,τι θέλετε μας λένε...

Ευχαριστωωω!

Εγώ θα έλεγα πως ο αντρας σου δεν έχει δώσει δείγματα ότι μπορεί να έχει θέμα με το σπέρμα του, σε ποσότητα, μορφή, ποιότητα κλπ, δεν υπάρχει λόγος να πληρώσετε το ειδικευμένο.  Η διαφορά είναι μεγάλη και είναι για περιπτώσεις που υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Εμένα, παράδειγμα, που ο άντρας μου έχει πρόβλημα, πρέπει να είχαμε δώσει και παραπάνω. Στο spermlab είχαμε πάει. Σε αυτόν μας είχε στείλει ο ουρολόγος που τον παρακολουθεί. Και μετά, τις επόμενες φορές, κάναμε πιο απλά σπερμοδιαγράμματα. Μόνο 1 ή 2 κάναμε ειδικευμένα. Δεν είχε νόημα άλλωστε, γιατί στον σύζυγο, απλά δεν υπήρχαν σπερματοζωάρια στο σπέρμα του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η MayiaKa είπε:

Καλημέρα! Αυτό που θα ρωτούσα είναι ποιο ζητάνε από την επιτροπή σε περίπτωση που πάτε με αιτιολογία σπέρματος. Γιατί λέει το χαρτί του εοπυυ πλήρη σπερμοδιαγραμματα. Τι εννοεί;
Εμείς όταν έκανε το πρώτο κάναμε στο Ιασώ πλήρη έλεγχο, καλά πληρώσαμε 380€ 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️!! Μας το είχε ζητήσει ο γιατρός για να μην χρειαστεί μετά επανέλεγχος για οξειδωτικό στρες, κατακερματισμός κτλ, να ξέραμε από την αρχή για να βλέπαμε κ αν θα κάναμε κπα αγωγή, βλέπαμε κάποιο ειδικό κτλ ώστε να έχουμε ήδη αυτά που χρειαζόμασταν. Μας είπε ότι θα μας τα ζητούσαν αργότερα κ θα τα πληρώναμε τριπλά, οπότε να κάναμε εξαρχής το πιο ενισχυμένο.  
Σου στέλνω μια φωτό που έχω από το Ιασώ.

IMG_4181.jpeg

Σ ευχαριστώ πολύ!!! Δεν πάμε για επιτροπή. Καμία σχέση. Για ένα ραντεβού γνωριμίας με γιατρο, απλώς για να έχουμε πρόσφατο σπερμοδιαγραμμα. Τόσα χρήματα, ούτε κατά διάνοια δεν δίνουμε. Αφου έχουμε τσεκαρισμένο σπέρμα από παλαιότερες προσπάθειες. Το θέμα είναι αν αξίζει να δώσουμε τα 120 για το ενισχυμενο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η RAM21 είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι, αν ξέρετε. Θα πάει ο συζυγος για το σπερματοδιαγραμμα στο γνωστό κέντρο Λυμπ... στην Αθήνα. Του είπαν για το απλό σπερματοδιαγραμμα που κάνει 80 ευρώ και για το ενισχυμένο που κάνει 120; Καπου εκει. Τον ρώτησαν ποιο θέλει. Επειδή πάμε από μόνοι μας, χωρίς παραπομπή γιατρού, καθαρά προληπτικα, αξίζει να κάνει το ενισχυμένο; Περιλαμβάνει κάτι που αξίζει να το δει ένας νέος γιατρός ή αφορά περιπτώσεις με αδύναμο σπέρμα; 

Στις γραμματείες δεν εξηγούν, να πουλήσουν θέλουν. Ο,τι θέλετε μας λένε...

Ευχαριστωωω!

RAM μου κι σε εμάς στο σύζυγο μου αρχικά ειχαν ζητήσει πλήρες και είχαμε δώσει στο ΙΑΣΩ 480,00 € , στην συνέχεια όμως μας ζητούσαν το απ΄λό και οι τελευταίοι γιατροί που είδαμε δεν ξέρω εάν το κοίταξαν καν .Όποτε η περιμένετε να σας πει ο νέος γιατρός γιατί κάποιοι τα επαναλαμβάνουν στα δικά τους εργαστήρια η κάντε το απλό για να μην πληρώσετε τόσο χρήματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nefeli1980 είπε:

RAM μου κι σε εμάς στο σύζυγο μου αρχικά ειχαν ζητήσει πλήρες και είχαμε δώσει στο ΙΑΣΩ 480,00 € , στην συνέχεια όμως μας ζητούσαν το απ΄λό και οι τελευταίοι γιατροί που είδαμε δεν ξέρω εάν το κοίταξαν καν .Όποτε η περιμένετε να σας πει ο νέος γιατρός γιατί κάποιοι τα επαναλαμβάνουν στα δικά τους εργαστήρια η κάντε το απλό για να μην πληρώσετε τόσο χρήματα

Ευχαριστώ Νεφέλη μου. Κι εμείς προς το απλό κλεινουμε. Απλά λέω τώρα, η διαφορά δεν είναι μεγάλη, αν εχει νοημα να κανουμε το ενισχυμενο. Αλλα απ την άλλη, και τα 60τοσα ευρώ παραπάνω, λεφτά είναι, γιατι να τα δωσουμε, αξιζει; Ο προηγούμενος γιατρός στα τρία χρόνια ποτέ δεν ζήτησε επανάληψη σπερμοδ/τος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η RAM21 είπε:

Ευχαριστώ Νεφέλη μου. Κι εμείς προς το απλό κλεινουμε. Απλά λέω τώρα, η διαφορά δεν είναι μεγάλη, αν εχει νοημα να κανουμε το ενισχυμενο. Αλλα απ την άλλη, και τα 60τοσα ευρώ παραπάνω, λεφτά είναι, γιατι να τα δωσουμε, αξιζει; Ο προηγούμενος γιατρός στα τρία χρόνια ποτέ δεν ζήτησε επανάληψη σπερμοδ/τος. 

Τα 40τοσα εννοούσα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η nefeli1980 είπε:

Καλησπερα κορίτσια! Λοιπόν εγώ περίμενα περίοδο σήμερα,χθες και μέχρι σήμερα το πρωί ειχα λίγα καφε και αυτό μόνο στο χαρτί,αργότερα ειχα πολυ λίγο κόκκινο ροζ αλλά και αυτό ελάχιστο. Που εγώ κανονικά την 1η μέρα περίοδου εχω κανονική ροη.
Υπάρχει πιθανότητα να είμαι έγκυος; Έχει συμβεί σε κάποια από εσάς; 
Αν είμαι έγκυος πόσες μέρες πρέπει να περιμένω για να κάνω ένα τεστ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ!!! Δεν πάμε για επιτροπή. Καμία σχέση. Για ένα ραντεβού γνωριμίας με γιατρο, απλώς για να έχουμε πρόσφατο σπερμοδιαγραμμα. Τόσα χρήματα, ούτε κατά διάνοια δεν δίνουμε. Αφου έχουμε τσεκαρισμένο σπέρμα από παλαιότερες προσπάθειες. Το θέμα είναι αν αξίζει να δώσουμε τα 120 για το ενισχυμενο

Τότε άμα ξέρεις οτι δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί και το θες απλώς για αυτά που ζητάνε οι γιατροί για να έχουν εικόνα εννοείται να κάνεις το απλό! Μην το συζητάς! 
Καλά αποτελέσματα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Καλημέρα lilly μου!!!! Πόσο σε νιωθωωωω...  Κ εγώ οταν ήταν να κάνω την έμβρυομεταφορά έκλεινε η κλινική για γιορτές μετά τον επόμενο κύκλο κύστη είχα τρελαθεί αλλά πρέπει να κάνουμε υπομονή για να είναι όλα ιδανικά για την ετ...

Το ξέρω cat μου❤️, αυτό προσπαθώ να σκέφτομαι, απλά από το Σεπτέμβρη περιμένω, κάνω υπομονή και κάνω ότι χρειάζεται. Σκέψου ΄ότι από τότε παίρνω αντιβίωση και κάνω εγχύσεις αντιβίωσης στο ιατρείο χαράματα πριν πάω στη δουλειά... τι να πω κάπως νιώθω ότι δεν αντέχω άλλη αναμονή. Ένα πράγμα σε όλη αυτή τη διαδικασία δεν έχει έρθει χωρίς κόπο.

Εσύ κοριτσάκι μου σε τι φάση είσαι? Πώς πάει η προετοιμασία σου????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι, αν ξέρετε. Θα πάει ο συζυγος για το σπερματοδιαγραμμα στο γνωστό κέντρο Λυμπ... στην Αθήνα. Του είπαν για το απλό σπερματοδιαγραμμα που κάνει 80 ευρώ και για το ενισχυμένο που κάνει 120; Καπου εκει. Τον ρώτησαν ποιο θέλει. Επειδή πάμε από μόνοι μας, χωρίς παραπομπή γιατρού, καθαρά προληπτικα, αξίζει να κάνει το ενισχυμένο; Περιλαμβάνει κάτι που αξίζει να το δει ένας νέος γιατρός ή αφορά περιπτώσεις με αδύναμο σπέρμα; 

Στις γραμματείες δεν εξηγούν, να πουλήσουν θέλουν. Ο,τι θέλετε μας λένε...

Ευχαριστωωω!

Κορίτσι μου αν δεν έχετε κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα, μήπως να κάνατε το απλό? Και αν - χτύπα ξύλο- βρεθεί κάτι περίεργο ή ΄΄οχι τόσο καλό, έπειτα να κάνετε πιο λεπτομερή διερεύνηση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η lilly1984 είπε:

Κορίτσι μου αν δεν έχετε κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα, μήπως να κάνατε το απλό? Και αν - χτύπα ξύλο- βρεθεί κάτι περίεργο ή ΄΄οχι τόσο καλό, έπειτα να κάνετε πιο λεπτομερή διερεύνηση!!

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ. Σ' ευχαριστώ!

Διάβασα τα νέα σου... Σε καταλαβαίνω κορίτσι μου, έχεις δίκιο να σκας... μια ετ θέλεις να κάνεις και δεν σε θέλει με τίποτα. Πού θα πάει, θα έρθει η κατάλληλη στιγμή. Δεν ξέρω αν σε παρηγορεί, αλλά οι καθυστερήσεις είναι το πιο συνηθισμένο σε αυτές τις περιπτώσεις. Μου κάνει εντύπωση όμως που παίρνεις αντιβίωση τόσους μήνες... Δεν πρέπει να την σταματήσεις για να προχωρήσεις σε ετ; Επίσης, είναι φυσιολογικό που σου σταμάτησε η περίοδος; Τι είπε ο γιατρός γι' αυτό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Το ξέρω cat μου❤️, αυτό προσπαθώ να σκέφτομαι, απλά από το Σεπτέμβρη περιμένω, κάνω υπομονή και κάνω ότι χρειάζεται. Σκέψου ΄ότι από τότε παίρνω αντιβίωση και κάνω εγχύσεις αντιβίωσης στο ιατρείο χαράματα πριν πάω στη δουλειά... τι να πω κάπως νιώθω ότι δεν αντέχω άλλη αναμονή. Ένα πράγμα σε όλη αυτή τη διαδικασία δεν έχει έρθει χωρίς κόπο.

Εσύ κοριτσάκι μου σε τι φάση είσαι? Πώς πάει η προετοιμασία σου????

Δύσκολο κάθε πρωί πριν πας δουλειά... Σε καταλαβαίνω μετά από κάποιο σημείο λες τι γίνεται πόση υπομονή να κάνω... Αλλά θα σκέφτεσαι ότι σε λίγο καιρό θα γίνει κ θα είναι όλα τέλεια για την ετ.... Εγώ Παρασκευή κάνω ετ... Λίγο ακόμα έμεινε δεν μπορώ να το πιστέψω... Παίρνω όλα τα χάπια μου κ περιμένω να περάσουν οι μέρες 😊 θέλω να είμαι όσο αισιόδοξη μπορώ κ να πιστέψω ότι θα γίνει αληθινό αυτό το όνειρο κ ότι θα τα καταφέρουμε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...