Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα! Φιλιά στα κουτσουνια σου!! ❤️❤️❤️

Τα έμβρυα 2 ή 3 ημερών λέγονται έμβρυα 2 ή 3 ημερών..  κατηγοριοποιούνται με βάση τις διαιρέσεις τους και ανάλογα το βαθμό εκφύλισης τους βαθμολογούνται με grade 1/2/3.. το grade τώρα εξαρτάται από το εκάστοτε εργαστήριο πως τα "βαθμολογεί".. άλλα εργαστήρια έχουν ως "άριστα" το grade 1 άλλα έχουν το grade 3.. Τα έμβρυα 4 ημερών λέγονται μοριδια και κατηγοριοποιούνται πάλι με τις διαιρέσεις τους.. οι βλαστοκυστες είναι τα έμβρυα 5 και 6 ημερών όπου οι διαιρέσεις πλέον των εμβρύων είναι πάνω από 100 και βαθμολογούνται με βάση το μέγεθος τους (τα νούμερα μπροστά πχ 1/2/3/4/5/6)  και την εικόνα των κυττάρων που θα γίνουν ο σάκος και την εικόνα των κυττάρων που θα γίνουν το έμβρυο (τα δύο γράμματα που ακολουθούν, το ένα είναι για το σάκο και το άλλο για το έμβρυο, δεν θυμάμαι όμως τώρα ποίο από τα δύο γράμματα δείχνει τι). 

Κοριτσάκι μου δεν έχει καμία απολύτως σημασία αν θα μεταφέρεις 3ων, 4ων ή 5 ημερών έμβρυα.. το θέμα είναι να είναι υγιή.. αν είναι υγιή και τυχερό τους θα πιάσουν!

Από εκεί και πέρα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες το τι θα μεταφέρεις.. από τον αριθμό των γονιμοποιησεων που θα έχετε πχ όπου αν έχετε με το καλό πολλά εμβρυακια, μπορεί ο γιατρός να το ρισκάρει να τα αφήσει σε βλαστοκυστες (στατιστικά το 50% των γονιμοποιησεων περιμένουμε να φτάσουν στο στάδιο βλαστοκυστης) μέχρι και με τον αριθμό προσπαθειών που έχετε κάνει και να "παίζετε" ουσιαστικά με το να πετύχετε το παράθυρο εμφύτευσης ή ακόμα και τη "σχολή" του κάθε γιατρού που άλλοι πιστεύουν ότι τα έμβρυα 5ης έχουν καλύτερη δυναμική και άλλοι ότι το περιβάλλον της μήτρας βοηθάει περισσότερο να αναπτυχθούν τα έμβρυα που σε συνθήκες εργαστηρίου δεν θα αναπτύσσονταν κτλ κτλ.. εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό που επέλεξες..

Από εκεί και πέρα για την ιστορία να σου πω μόνο.. δύο εγκυμοσύνες είχα όλες και όλες από 2 ετ και πολλές ωοληψιες.. η μία με έμβρυα 3ων ημερών και η άλλη με βλαστοκυστες 5 ημερών.. τα μεν φρέσκα τα δε κατεψυγμένα.. και οι δύο ήταν με πολύ μέτρια εμβρυακια.. ποτέ δεν κατάφερα να κάνω "άριστα" έμβρυα αν κατάφερνα να έκανα και καθόλου.. το αποτέλεσμα όμως ποίο είναι;! 😉😁

Για αυτό σου λέω δεν έχει καμία απολύτως σημασία το αν θα είναι έμβρυα 3ης/5ης κτλ.. δεν έχει καμία απολύτως σημασία το τι "βαθμολογία" θα έχουν, το αν θα είναι φρέσκα ή κατεψυγμένα, το αν θα είναι πολλά ή λίγα.. το μοναδικό που έχει σημασία (και απευθύνομαι σε όλες σας) είναι να είναι υγιή και τυχερά να εμφυτευτουν και να δώσουν τελειόμηνη εγκυμοσύνη με υγιή μωράκι@ στην αγκαλιά σας.. το εύχομαι ολόψυχα σε όλες σας!!

Καλημερα κοριτσι μου!!!! 🥰🥰🥰

Ευχαριστω για τη βοηθεια!!! 😊🤗

συμφωνω με οσα γραφεις!!!

αλλα καταλαβαινω και τη Μελιτινη που ρωταει.. τα ιδια ερωτηματικα ειχα κι εγω.. ειναι το αγχος και τι επιλογες θα κανεις... ολα αυτα με ετρωγαν μεσα μου και ρωτουσα το γιατρο.. ευτυχως παντα διατεθειμενος να μου εξηγησει και να με βοηθησει. θελει υπομονη και βημα βημα σε παει η διαδικασια...

φιλια στην ομορφη κοιλιτσα σου!!!😘🤰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Βικυ μου τιποτα... ΤΙΠΟΤΑ... 

αφου εκανα ενα τεστ 2 μερες πριν τη χοριακη και λεω θα βγει αρνητικο.. ετρεμα.. και βγηκε καραθετικο...

κανω χοριακη, επαναλαμβανω και 2η και 3η και τπτ απο συμπτωματα...

καλα γνκ δεν ειχα εμετους και ναυτιες.. ουτε περυσι που ειχα μεινει εγκυος απο φυσικη συλληψη και τλκ ηταν αδειος ο σακος (αλλα μεγαλωνε κανονικα και η χοριακη ειχε αυξηθει πολυ) αλλα ουτε και φετος...

απλα περυσι ενιωθα το στηθος πιο ευαισθητο και καπως πρησμενο (οπως πριν την περιοδο)...

φετος ουτε αυτο... τοσα χαπια, ορμονες και δεν ειχα πονους, δεν ειχα στηθος ευαισθητο.. μονο καποια ελαχιστο πονακια στα γυναικολογικα αλλα ασημαντα και στιγμιαια...

και μετα απορουσα που δεν ειχα.. ελεγα τωρα θα ξεκινησουν και τωρα θα ξεκινησουν και τιποτα..

μπορει να εισαι κι εσυ απο τις τυχερες!!! 😉

μηπως τα κοριτσουδια ειναι πιο βολικα και δεν ενοχλουν τη μαμα;; οσες στον κυκλο μου ειχαν/εχουν κοριτσι ηταν κομπλε και στα αγορια περασαν πολυ δυσκολα.. 😜

γνκ παντως λενε οτι καθε κυηση διαφερει απο την αλλη...

 

Στην 1η εγκυμοσύνη κοριτσακι ειχα και ετρεμα να σηκωθω απο την τουαλετα μην κανω εμετο στη διαδρομή για το κρεβατακι μου. Στην 2η που ειχα τον γιο μου ετρεμα να σηκωθω απο το κρεβατι λογω πολλαπλων αποκολλησεων και εμετων, να φανταστεις οτι νοσηλευτηκα 2 φορες για να μου βαλουνε ορό. Με ανησυχει λιγο μιας και ο οργανισμός μου εχει δειξει οτι δεν αντεχει τις εγκυμοσυνες απο θέμα συμπτωμάτων. Σημερα το απογευμα εχουμε το πρωτο υπερηχο και τρεμω για το τι θα αντικρισω. Φοβαμαι μηπως παει κατι στραβα εξου και τα συμπτώματα που λειπουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα! Φιλιά στα κουτσουνια σου!! ❤️❤️❤️

Τα έμβρυα 2 ή 3 ημερών λέγονται έμβρυα 2 ή 3 ημερών..  κατηγοριοποιούνται με βάση τις διαιρέσεις τους και ανάλογα το βαθμό εκφύλισης τους βαθμολογούνται με grade 1/2/3.. το grade τώρα εξαρτάται από το εκάστοτε εργαστήριο πως τα "βαθμολογεί".. άλλα εργαστήρια έχουν ως "άριστα" το grade 1 άλλα έχουν το grade 3.. Τα έμβρυα 4 ημερών λέγονται μοριδια και κατηγοριοποιούνται πάλι με τις διαιρέσεις τους.. οι βλαστοκυστες είναι τα έμβρυα 5 και 6 ημερών όπου οι διαιρέσεις πλέον των εμβρύων είναι πάνω από 100 και βαθμολογούνται με βάση το μέγεθος τους (τα νούμερα μπροστά πχ 1/2/3/4/5/6)  και την εικόνα των κυττάρων που θα γίνουν ο σάκος και την εικόνα των κυττάρων που θα γίνουν το έμβρυο (τα δύο γράμματα που ακολουθούν, το ένα είναι για το σάκο και το άλλο για το έμβρυο, δεν θυμάμαι όμως τώρα ποίο από τα δύο γράμματα δείχνει τι). 

Κοριτσάκι μου δεν έχει καμία απολύτως σημασία αν θα μεταφέρεις 3ων, 4ων ή 5 ημερών έμβρυα.. το θέμα είναι να είναι υγιή.. αν είναι υγιή και τυχερό τους θα πιάσουν!

Από εκεί και πέρα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες το τι θα μεταφέρεις.. από τον αριθμό των γονιμοποιησεων που θα έχετε πχ όπου αν έχετε με το καλό πολλά εμβρυακια, μπορεί ο γιατρός να το ρισκάρει να τα αφήσει σε βλαστοκυστες (στατιστικά το 50% των γονιμοποιησεων περιμένουμε να φτάσουν στο στάδιο βλαστοκυστης) μέχρι και με τον αριθμό προσπαθειών που έχετε κάνει και να "παίζετε" ουσιαστικά με το να πετύχετε το παράθυρο εμφύτευσης ή ακόμα και τη "σχολή" του κάθε γιατρού που άλλοι πιστεύουν ότι τα έμβρυα 5ης έχουν καλύτερη δυναμική και άλλοι ότι το περιβάλλον της μήτρας βοηθάει περισσότερο να αναπτυχθούν τα έμβρυα που σε συνθήκες εργαστηρίου δεν θα αναπτύσσονταν κτλ κτλ.. εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό που επέλεξες..

Από εκεί και πέρα για την ιστορία να σου πω μόνο.. δύο εγκυμοσύνες είχα όλες και όλες από 2 ετ και πολλές ωοληψιες.. η μία με έμβρυα 3ων ημερών και η άλλη με βλαστοκυστες 5 ημερών.. τα μεν φρέσκα τα δε κατεψυγμένα.. και οι δύο ήταν με πολύ μέτρια εμβρυακια.. ποτέ δεν κατάφερα να κάνω "άριστα" έμβρυα αν κατάφερνα να έκανα και καθόλου.. το αποτέλεσμα όμως ποίο είναι;! 😉😁

Για αυτό σου λέω δεν έχει καμία απολύτως σημασία το αν θα είναι έμβρυα 3ης/5ης κτλ.. δεν έχει καμία απολύτως σημασία το τι "βαθμολογία" θα έχουν, το αν θα είναι φρέσκα ή κατεψυγμένα, το αν θα είναι πολλά ή λίγα.. το μοναδικό που έχει σημασία (και απευθύνομαι σε όλες σας) είναι να είναι υγιή και τυχερά να εμφυτευτουν και να δώσουν τελειόμηνη εγκυμοσύνη με υγιή μωράκι@ στην αγκαλιά σας.. το εύχομαι ολόψυχα σε όλες σας!!

Συμφωνώ σε ό,τι γράφεις και τα εξηγείς πολύ ωραία. ❤️ Κι εγώ μόνο "άριστες" βλαστοκύστες έχω εμφυτεύσει και βάζω το άριστα εντός εισαγωγικών, γιατί τελικά μόνο μία πέτυχε κι έδωσε την κόρη μου.  Η εμπειρία μου δείχνει ότι το πιο σημαντικό είναι να είναι υγιής, τυχερή και να πετύχει ο γιατρός την κατάλληλη στιγμή. Να είναι η στιγμή σου δηλαδή.🙏 Σίγουρα αν είσαι πιο νέα και φτιάχνεις εύκολα καλές βλαστοκύστες, πας με περισσότερες ελπίδες, αλλά δεν ειναι αυτό που εγγυάται την επιτυχία, δυστυχώς. Το αν είναι έμβρυα φρέσκα ή κατεψυγμένα το έχω ρωτήσει κι εγώ πολλές φορές, δεν ε΄χει καμία σημασία.

Για τα συμπτώματα, κι εγώ που είχα κορίτσι, δεν είχα τίποτα απολύτως. Τίποτε ενοχλητικό δηλαδή. Μόνο πρήξιμο στα πόδια από τον 5ο μήνα. Κάτι που είχα μάθει ότι συμβαίνει συχνά όταν έχεις κορίτσι.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vickypucca αρχικά να σε ευχαριστήσω για τις ευχές! Συγχαρητήρια και για τη δική σου εγκυμοσύνη. Όλα να πάνε τέλεια μέχρι το τέλος. Έκανες χθες τον υπέρηχο; Όλα καλά; Εγώ έχω Δευτέρα. Πολύ νωρίς αλλά προφανώς θέλει να δει αν υπάρχει σάκος μέσα στη μήτρα. Ανυπομονώ και φοβάμαι ταυτόχρονα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Ίσως μου ξέφυγε να απαντήσω σε κάποιες που μου ευχηθήκατε γιατί είμαι καινούρια στο φόρουμ και μπερδεύομαι λίγο με την παράθεση / απάντηση. Περιμένω και αρκετά για την έγκριση. 

Οπότε θέλω να ευχηθώ απο  εδώ και στις υπόλοιπες εγκυουλες να κρατήσουν στην αγκαλιά τους γερά μωρά. 

Τη Δευτέρα έχω τον πρώτο μου υπέρηχο. 

Ελπίζω το αγγελούδι που έχουμε εκεί ψηλά να βοηθήσει και εκείνο να έρθει το ουράνιο τόξο στη ζωή μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η synnefaki79 είπε:

@Vickypucca αρχικά να σε ευχαριστήσω για τις ευχές! Συγχαρητήρια και για τη δική σου εγκυμοσύνη. Όλα να πάνε τέλεια μέχρι το τέλος. Έκανες χθες τον υπέρηχο; Όλα καλά; Εγώ έχω Δευτέρα. Πολύ νωρίς αλλά προφανώς θέλει να δει αν υπάρχει σάκος μέσα στη μήτρα. Ανυπομονώ και φοβάμαι ταυτόχρονα! 

Κι εγω αυτο πηγα και ειδα χθες και υπηρχε σακος και ταιριαζε η μετρηση με την χοριακη μου και με εβαλε να ξανακανω άλλες δυο φορες χοριακη, μια Δευτερα και μια Τεταρτη και λογικά μετα θα ακουσουμε και καρδια. Θετικη σκεψη και ολα καλα θα πανε. Το μονο που με χαλασε ειναι που μου ειπε οτι θα κανω μεχρι τελους τις αντιπηκτικες και φοβαμαι και δεν θελω. Της ειπα να κανω εξετασεις θρομβοφιλιας αλλά μου ειπε οτι δεν γινεται και πρεπει να παμε ετσι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Vickypucca είπε:

Κι εγω αυτο πηγα και ειδα χθες και υπηρχε σακος και ταιριαζε η μετρηση με την χοριακη μου και με εβαλε να ξανακανω άλλες δυο φορες χοριακη, μια Δευτερα και μια Τεταρτη και λογικά μετα θα ακουσουμε και καρδια. Θετικη σκεψη και ολα καλα θα πανε. Το μονο που με χαλασε ειναι που μου ειπε οτι θα κανω μεχρι τελους τις αντιπηκτικες και φοβαμαι και δεν θελω. Της ειπα να κανω εξετασεις θρομβοφιλιας αλλά μου ειπε οτι δεν γινεται και πρεπει να παμε ετσι. 

Έχεις κάποιο θέμα κορίτσι μου η προληπτικά???σε ρωτάω γιατί και ο δικός μου γιατρός θέλει να τις πάμε μέχρι τέλος τις αντιπηκτικες..και ναι συνηθιζονται...αλλα όσο φουσκώνει η κοιλίτσα και σκληραίνει είναι λίγο πιο δύσκολο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vickypucca είπε:

Κι εγω αυτο πηγα και ειδα χθες και υπηρχε σακος και ταιριαζε η μετρηση με την χοριακη μου και με εβαλε να ξανακανω άλλες δυο φορες χοριακη, μια Δευτερα και μια Τεταρτη και λογικά μετα θα ακουσουμε και καρδια. Θετικη σκεψη και ολα καλα θα πανε. Το μονο που με χαλασε ειναι που μου ειπε οτι θα κανω μεχρι τελους τις αντιπηκτικες και φοβαμαι και δεν θελω. Της ειπα να κανω εξετασεις θρομβοφιλιας αλλά μου ειπε οτι δεν γινεται και πρεπει να παμε ετσι. 

Κάνω και εγώ αντιπηκτικες λόγω πρωτοκόλλου της εξωσωματικής. Όμως θα πάω σε αιματολογο να δούμε για τη συνέχεια πως θα κινηθούμε. Μου φαίνεται τόσο εξωπραγματικό πως είμαι έγκυος που δεν έχω ασχοληθεί με αυτό καθόλου. 

Οπότε εσύ ξανά χοριακες; 

Εύχομαι να δείτε τους αριθμούς που πρέπει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γράφω κι εδώ σε περίπτωση που δεν έχετε δει την ανάρτηση. 

Μια φίλη μου ακύρωσε για λόγους υγείας την διέγερση της. Χαρίζει ένα κλειστό κουτί cetrotide των 7 φιαλιδιων με λήξη τον Νοέμβριο του 24. 

Το χρειάζεται κάποια κοπέλα; Είναι κρίμα να λήξουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας!!

χθες αδιαθέτησα, παρόλο που έπαιρνα cyclacur για να αλλάξουμε τον κύκλο και να μην πέσει η ωοληψία πάνω στις αργίες, παρόλα αυτά η κυρία εγγλέζα στην ώρα της! Οπότε πάμε ένα μήνα μετά, στον επόμενο κύκλο. Δε με χάλασε, για να μην έχω και το άγχος με τις ημερομηνίες αλλά ρε κορίτσια με έπιασε ένας ανεξήγητος φόβος οτι δε θα τα καταφέρω... Ενώ στην προηγούμενη εξωσωματική ήμουν πολύ αισιόδοξη και όντως πέτυχε η διαδικασία ασχέτως της εξέλιξης, τώρα μου βγαίνει ένα άγχος ότι σιγά μην ξαναγίνει, στην επόμενη δηλαδή να πάει καλά... Δε θέλω να ξεκινήσω έτσι τη μάχη μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Sarina είπε:

Καλημέρα σας!!

χθες αδιαθέτησα, παρόλο που έπαιρνα cyclacur για να αλλάξουμε τον κύκλο και να μην πέσει η ωοληψία πάνω στις αργίες, παρόλα αυτά η κυρία εγγλέζα στην ώρα της! Οπότε πάμε ένα μήνα μετά, στον επόμενο κύκλο. Δε με χάλασε, για να μην έχω και το άγχος με τις ημερομηνίες αλλά ρε κορίτσια με έπιασε ένας ανεξήγητος φόβος οτι δε θα τα καταφέρω... Ενώ στην προηγούμενη εξωσωματική ήμουν πολύ αισιόδοξη και όντως πέτυχε η διαδικασία ασχέτως της εξέλιξης, τώρα μου βγαίνει ένα άγχος ότι σιγά μην ξαναγίνει, στην επόμενη δηλαδή να πάει καλά... Δε θέλω να ξεκινήσω έτσι τη μάχη μου...

@Sarinaκαλησπέρα! Να σκέφτεσαι πως καμια φορά καλύτερα να αργήσει και να έρθει, παρά να βιαστείς να την κάνεις κ να μην πετύχει. Πραγματικά μου το έλεγαν κ νευριαζα κ τώρα το πιστεύω. Όλα για κάποιο λόγο γίνονται! Κι εγώ μετρούσα τα διαστήματα κι έλεγα να μην πέσει στις αργίες κ τελικά η εμβρυομεταφορα μου που ήταν να γίνει πέρυσι τον Νοέμβριο (μου κάνανε υστεροσκοπηση για πολύποδα που φάνηκε σε υπέρηχο κ τελικά δεν υπήρχε τίποτα), έγινε 2 Ιανουαρίου κι έτσι δεν είχα στο μυαλό μου ότι μπορεί να έχω πολύποδα κ να μην πετύχει από αυτό. Έτσι σήμερα κρατάω στην αγκαλιά μου έναν μπέμπη ενός μήνα και τριών ημερών. Να μην αγχώνεσαι για τους χρόνους....θα έρθει στην ώρα που θα είναι η κατάλληλη για να έρθει!!! Εσύ προετοίμασε τον εαυτό σου όσο καλύτερα μπορείς!! Να τρως καλά, να παίρνεις τις βιταμίνες σου κ κυρίως να μην αρρωστήσεις! Το ανοσοποιητικό σου θα πρέπει να είναι ανεβασμένο! Να ξεκουράζεσαι κ να περπατάς όσο περισσότερο μπορείς!!!! Όλα θα πάνε τέλεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/10/2024 at 2:36 ΜΜ, ο/η Vickypucca είπε:

Κι εγω αυτο πηγα και ειδα χθες και υπηρχε σακος και ταιριαζε η μετρηση με την χοριακη μου και με εβαλε να ξανακανω άλλες δυο φορες χοριακη, μια Δευτερα και μια Τεταρτη και λογικά μετα θα ακουσουμε και καρδια. Θετικη σκεψη και ολα καλα θα πανε. Το μονο που με χαλασε ειναι που μου ειπε οτι θα κανω μεχρι τελους τις αντιπηκτικες και φοβαμαι και δεν θελω. Της ειπα να κανω εξετασεις θρομβοφιλιας αλλά μου ειπε οτι δεν γινεται και πρεπει να παμε ετσι. 

Βικυ μου καλησπερα!!! Εκανες σμρ τη χοριακη;;

Ανυπομονουμε για τα νεα σου!!!🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/10/2024 at 9:53 ΠΜ, ο/η synnefaki79 είπε:

@Antonia2σε ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου. Στείλε μας μπεμπεδοσκονη από τα μωράκια σου! 

Στελνω απειρη αστερο-μπεμπεδοσκονη απο τις 2 κολυμβητριες που εχω στην κοιλιτσα μου!!!! ️🫶🫶🫶❤️👶❤️👶❤️👶

Δν σταματανε να κολυμπανε κ να κλωτσανε κ ποσο το χαιρομσι δε λεγεται!!!🥹

Σμρ εχεις τον 1ο υπερηχο;;;; στειλε μας νεαααα!!!!😊🤰🙏🧿🌻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Στελνω απειρη αστερο-μπεμπεδοσκονη απο τις 2 κολυμβητριες που εχω στην κοιλιτσα μου!!!! ️🫶🫶🫶❤️👶❤️👶❤️👶

Δν σταματανε να κολυμπανε κ να κλωτσανε κ ποσο το χαιρομσι δε λεγεται!!!🥹

Σμρ εχεις τον 1ο υπερηχο;;;; στειλε μας νεαααα!!!!😊🤰🙏🧿🌻

Αντωνία μου καλησπέρα. Ήρθε η μπεμπεδόσκονη και έτσι είδαμε σήμερα το σάκο. Κοιτάζω τη φωτογραφία και νιώθω πως ζω ένα όνειρο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/10/2024 at 2:36 ΜΜ, ο/η Vickypucca είπε:

Κι εγω αυτο πηγα και ειδα χθες και υπηρχε σακος και ταιριαζε η μετρηση με την χοριακη μου και με εβαλε να ξανακανω άλλες δυο φορες χοριακη, μια Δευτερα και μια Τεταρτη και λογικά μετα θα ακουσουμε και καρδια. Θετικη σκεψη και ολα καλα θα πανε. Το μονο που με χαλασε ειναι που μου ειπε οτι θα κανω μεχρι τελους τις αντιπηκτικες και φοβαμαι και δεν θελω. Της ειπα να κανω εξετασεις θρομβοφιλιας αλλά μου ειπε οτι δεν γινεται και πρεπει να παμε ετσι. 

Βίκυ μου καλημέρα! Έκανες χθες χοριακη; Εύχομαι όλα καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η elbe είπε:

@Sarinaκαλησπέρα! Να σκέφτεσαι πως καμια φορά καλύτερα να αργήσει και να έρθει, παρά να βιαστείς να την κάνεις κ να μην πετύχει. Πραγματικά μου το έλεγαν κ νευριαζα κ τώρα το πιστεύω. Όλα για κάποιο λόγο γίνονται! Κι εγώ μετρούσα τα διαστήματα κι έλεγα να μην πέσει στις αργίες κ τελικά η εμβρυομεταφορα μου που ήταν να γίνει πέρυσι τον Νοέμβριο (μου κάνανε υστεροσκοπηση για πολύποδα που φάνηκε σε υπέρηχο κ τελικά δεν υπήρχε τίποτα), έγινε 2 Ιανουαρίου κι έτσι δεν είχα στο μυαλό μου ότι μπορεί να έχω πολύποδα κ να μην πετύχει από αυτό. Έτσι σήμερα κρατάω στην αγκαλιά μου έναν μπέμπη ενός μήνα και τριών ημερών. Να μην αγχώνεσαι για τους χρόνους....θα έρθει στην ώρα που θα είναι η κατάλληλη για να έρθει!!! Εσύ προετοίμασε τον εαυτό σου όσο καλύτερα μπορείς!! Να τρως καλά, να παίρνεις τις βιταμίνες σου κ κυρίως να μην αρρωστήσεις! Το ανοσοποιητικό σου θα πρέπει να είναι ανεβασμένο! Να ξεκουράζεσαι κ να περπατάς όσο περισσότερο μπορείς!!!! Όλα θα πάνε τέλεια!!!

Καλημέρα! Όχι, δε με χάλασε αυτό, ίσα ίσα λέω καλύτερα για να δράσουν και οι βιταμίνες και να χάσω και παραπάνω κιλά, είμαι σε διατροφή. Απλά μπαίνω σε σκέψεις επειδή η προηγούμενη πέτυχε απλά το έχασα μετά, και λέω θα είμαι τόσο τυχερή να πετύχει ξανά, στα καπάκια; θα τα καταφέρω; Να, τέτοια σκέφτομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Sarina είπε:

Καλημέρα! Όχι, δε με χάλασε αυτό, ίσα ίσα λέω καλύτερα για να δράσουν και οι βιταμίνες και να χάσω και παραπάνω κιλά, είμαι σε διατροφή. Απλά μπαίνω σε σκέψεις επειδή η προηγούμενη πέτυχε απλά το έχασα μετά, και λέω θα είμαι τόσο τυχερή να πετύχει ξανά, στα καπάκια; θα τα καταφέρω; Να, τέτοια σκέφτομαι...

Καλημέρα κορίτσι μου!

Όλα θα πάνε καλά, να μην ανυσηχείς, χαλαρή να είσαι όσο μπορείς! Κι εγώ εχθές έστειλα το φάκελο στην επιτροπή και θα περιμένω να συνεδριάσουν στις 24 του μήνα, οπότε δεν νομίζω πως θα προλάβω τον κύκλο του Νοεμβρίου οπότε πάω χαλαρά για Δεκέμβριο, με την ησυχία μου. Αλλιώς με τη νέα χρονιά, γιατί η περίοδος είναι αυτή που θα καθορίσει το πότε θα γίνει η αρχή της όλης διαδιασίας... οπότε δεν έχω παρά να περιμένω κι εγώ.

Ο καιρός πάντως αν δεν το έχεις στο μυαλό σου αυτό και την όλη διαδικασία περνάει σαν νερό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sarina είπε:

Καλημέρα! Όχι, δε με χάλασε αυτό, ίσα ίσα λέω καλύτερα για να δράσουν και οι βιταμίνες και να χάσω και παραπάνω κιλά, είμαι σε διατροφή. Απλά μπαίνω σε σκέψεις επειδή η προηγούμενη πέτυχε απλά το έχασα μετά, και λέω θα είμαι τόσο τυχερή να πετύχει ξανά, στα καπάκια; θα τα καταφέρω; Να, τέτοια σκέφτομαι...

Αν και έχω ΠΑΡΑ πολύ καιρό να γράψω, σας διαβάζω όσο προλαβαίνω και το μήνυμα σου μου θύμισε ακριβώς τις σκέψεις που είχα κ γω.. πρώτη εξωσωματική θετικό τεστ αλλά καταλήγει σε αποβολή, έκανα απόξεση Απρίλιο και ήθελα να ξαναπροσπαθήσω όσο πιο γρήγορα γινόταν, Ιούλιο ετοιμάζομαι για νέα ετ, μου ακυρώνει τον κύκλο και κάνουμε Αύγουστο, και ναι πέτυχε, έχω έναν κούκλο 2.5 χρονων τώρα.. οπότε θετική σκέψη και ναι θα πετύχεις στα καπάκια.. εγώ πάλι τώρα σκέφτομαι θα είμαι τόσο τυχερή να πετύχω ενα δεύτερο παιδακι? Και ακόμα δεν έχω ξεκινήσει σκέψου.. δεν φεύγει ποτέ το άγχος και οι σκέψεις σε αυτές τις διαδικασίες.. καλή επιτυχία σου εύχομαι.. όλα θα πάνε καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η melitiniღ είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!

Όλα θα πάνε καλά, να μην ανυσηχείς, χαλαρή να είσαι όσο μπορείς! Κι εγώ εχθές έστειλα το φάκελο στην επιτροπή και θα περιμένω να συνεδριάσουν στις 24 του μήνα, οπότε δεν νομίζω πως θα προλάβω τον κύκλο του Νοεμβρίου οπότε πάω χαλαρά για Δεκέμβριο, με την ησυχία μου. Αλλιώς με τη νέα χρονιά, γιατί η περίοδος είναι αυτή που θα καθορίσει το πότε θα γίνει η αρχή της όλης διαδιασίας... οπότε δεν έχω παρά να περιμένω κι εγώ.

Ο καιρός πάντως αν δεν το έχεις στο μυαλό σου αυτό και την όλη διαδικασία περνάει σαν νερό.

Ναι, ο χρόνος περνάει και κάποιες φορές είναι υπερ μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Αν και έχω ΠΑΡΑ πολύ καιρό να γράψω, σας διαβάζω όσο προλαβαίνω και το μήνυμα σου μου θύμισε ακριβώς τις σκέψεις που είχα κ γω.. πρώτη εξωσωματική θετικό τεστ αλλά καταλήγει σε αποβολή, έκανα απόξεση Απρίλιο και ήθελα να ξαναπροσπαθήσω όσο πιο γρήγορα γινόταν, Ιούλιο ετοιμάζομαι για νέα ετ, μου ακυρώνει τον κύκλο και κάνουμε Αύγουστο, και ναι πέτυχε, έχω έναν κούκλο 2.5 χρονων τώρα.. οπότε θετική σκέψη και ναι θα πετύχεις στα καπάκια.. εγώ πάλι τώρα σκέφτομαι θα είμαι τόσο τυχερή να πετύχω ενα δεύτερο παιδακι? Και ακόμα δεν έχω ξεκινήσει σκέψου.. δεν φεύγει ποτέ το άγχος και οι σκέψεις σε αυτές τις διαδικασίες.. καλή επιτυχία σου εύχομαι.. όλα θα πάνε καλά!!

Να είναι γερό το μικρ΄άκι σου! Μου έδωσες δύναμη και σε ευχαριστώ! Είμαστε στην ίδια περίπτωση, με τη διαφορά ότι εγώ θα κάνω ξανά ωοληψία γιατί έχω ένα παγάκι(!) αλλά είναι μέτριο και είπαμε να αυξήσουμε τις πιθανότητες. Σου εύχομαι να τα καταφέρεις εύκολα και γρήγορα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η melitiniღ είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!

Όλα θα πάνε καλά, να μην ανυσηχείς, χαλαρή να είσαι όσο μπορείς! Κι εγώ εχθές έστειλα το φάκελο στην επιτροπή και θα περιμένω να συνεδριάσουν στις 24 του μήνα, οπότε δεν νομίζω πως θα προλάβω τον κύκλο του Νοεμβρίου οπότε πάω χαλαρά για Δεκέμβριο, με την ησυχία μου. Αλλιώς με τη νέα χρονιά, γιατί η περίοδος είναι αυτή που θα καθορίσει το πότε θα γίνει η αρχή της όλης διαδιασίας... οπότε δεν έχω παρά να περιμένω κι εγώ.

Ο καιρός πάντως αν δεν το έχεις στο μυαλό σου αυτό και την όλη διαδικασία περνάει σαν νερό.

Σου είπαν πότε θα μάθεις αποτέλεσμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Sarina είπε:

Να είναι γερό το μικρ΄άκι σου! Μου έδωσες δύναμη και σε ευχαριστώ! Είμαστε στην ίδια περίπτωση, με τη διαφορά ότι εγώ θα κάνω ξανά ωοληψία γιατί έχω ένα παγάκι(!) αλλά είναι μέτριο και είπαμε να αυξήσουμε τις πιθανότητες. Σου εύχομαι να τα καταφέρεις εύκολα και γρήγορα!

Ναι όντως αυτό είναι πιο αγχωτικό γιατί έχεις όλη τη διαδικασία από την αρχή, λογικό να θέλετε να αυξήσετε τις πιθανότητες εφόσον είναι και για πρώτο παιδάκι από ότι κατάλαβα.. κ μεις δύο δυο βάζαμε, τώρα πλέον δεν ξέρω τι θα κάνω.. να σε ρωτήσω θα κάνεις ξανά διέγερση ή φυσικό κύκλο? Σορυ αν το έχεις πει κ δεν το διάβασα.. σε ρωτάω γιατί κ γω έχω ένα παγωτακι από τότε που κ μένα είναι μέτριο κ το φοβάμαι οποτε σκέφτομαι σιγά σιγά τι θα ήταν καλύτερο να κάνουμε.. μόνη μου βέβαια άρχισα να σκέφτομαι γιατί δεν έχω μιλήσει ακόμα ούτε με τον άντρα μου ουτε με γιατρό.. από την άλλη να σου πω κ την αλήθεια ουσιαστικά έχω βάλει σύνολο 4 "τέλειες" βλαστοκυστες και η μία μονο μου έφερε παιδάκι, με είχαν κ για ευκολακι στο κέντρο τότε φαντάσου όλοι για δίδυμα μου ελεγαν.. οπότε καμιά φορά άδικα τα φοβόμαστε, υπάρχουν πολλές κοπέλες που πέτυχαν με μέτριο εμβρυακι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Ναι όντως αυτό είναι πιο αγχωτικό γιατί έχεις όλη τη διαδικασία από την αρχή, λογικό να θέλετε να αυξήσετε τις πιθανότητες εφόσον είναι και για πρώτο παιδάκι από ότι κατάλαβα.. κ μεις δύο δυο βάζαμε, τώρα πλέον δεν ξέρω τι θα κάνω.. να σε ρωτήσω θα κάνεις ξανά διέγερση ή φυσικό κύκλο? Σορυ αν το έχεις πει κ δεν το διάβασα.. σε ρωτάω γιατί κ γω έχω ένα παγωτακι από τότε που κ μένα είναι μέτριο κ το φοβάμαι οποτε σκέφτομαι σιγά σιγά τι θα ήταν καλύτερο να κάνουμε.. μόνη μου βέβαια άρχισα να σκέφτομαι γιατί δεν έχω μιλήσει ακόμα ούτε με τον άντρα μου ουτε με γιατρό.. από την άλλη να σου πω κ την αλήθεια ουσιαστικά έχω βάλει σύνολο 4 "τέλειες" βλαστοκυστες και η μία μονο μου έφερε παιδάκι, με είχαν κ για ευκολακι στο κέντρο τότε φαντάσου όλοι για δίδυμα μου ελεγαν.. οπότε καμιά φορά άδικα τα φοβόμαστε, υπάρχουν πολλές κοπέλες που πέτυχαν με μέτριο εμβρυακι..

Τι ηλικία έχεις αν επιτρέπεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η melitiniღ είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!

Όλα θα πάνε καλά, να μην ανυσηχείς, χαλαρή να είσαι όσο μπορείς! Κι εγώ εχθές έστειλα το φάκελο στην επιτροπή και θα περιμένω να συνεδριάσουν στις 24 του μήνα, οπότε δεν νομίζω πως θα προλάβω τον κύκλο του Νοεμβρίου οπότε πάω χαλαρά για Δεκέμβριο, με την ησυχία μου. Αλλιώς με τη νέα χρονιά, γιατί η περίοδος είναι αυτή που θα καθορίσει το πότε θα γίνει η αρχή της όλης διαδιασίας... οπότε δεν έχω παρά να περιμένω κι εγώ.

Ο καιρός πάντως αν δεν το έχεις στο μυαλό σου αυτό και την όλη διαδικασία περνάει σαν νερό.

Αν και δεν πέρασα επιτροπή, όταν είχα ρωτήσει μου είχαν πει ότι η απόφαση βγαίνει την ημέρα που συνεδριάζουν, μόλις πάρεις το χαρτί μπορείς να πάρεις κατευθείαν και τα φάρμακα.  Σου είπαν κάτι διαφορετικό? Αργούν να στείλουν την απόφαση μήπως? Αν περιμένεις περίοδο Νοέμβριο μπορεί και να προλάβεις.. ποτε περιμένεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




  • Απαντήσεις

    • Εμένα δεν την παίρνει καθόλου! Κι ούτε και θέλω...  Εγώ κορίτσι μου είμαι στον 7ο ουρανό οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό. Ούτε κουρασμένη νιώθω να πω την αλήθεια. Απλά κάποιες μέρες, αραιά ευτυχώς, νιώθω πως θα ήθελα να κοιμηθώ λίγο ακόμα. Εγώ ευτυχώς εδώ και 10 μέρες είμαι τελείως καθαρή επιτέλους. Σίγουρα θα πρέπει να προσέχετε. Δεν ξέρεις πότε θα ξανά γίνει ωορρηξία. 
    • Εγώ φοβόμουν μην καεί αλλά νομίζω ότι πια δύσκολα καίει ο ήλιος. Για κοιλίτσα μάλλον έχει ψύχρα, αλλά, χεράκια και ποδαράκια θα τ' αφήνω κι εγώ λίγο. 
    • Ελααα η εμπειρία, και εγώ 85 υπολόγισα από την ένταση της γραμμής. Απίστευτο 😂😂. Είπα τέλος, χτες το βράδυ έκλαιγα, έλεγα στον άντρα μου ότι τελείωσε και αυτή η εγκυμοσύνη. Σήμερα εννοείται με εκραξε χαχα Οπότε θα κάνω 1 τεστ έτσι για την τιμή των όπλων κάθε 2-3 μέρες. Σίγουρα όχι κάθε μέρα όμως (και έκανα και εγώ 2-3 τη μέρα, ψύχωση!!)   @ditaki κορίτσι μου γλυκό αν θελήσεις μπορείς να μου στείλεις μήνυμα. Είμαι σίγουρη ότι πέρασα και εγώ επιλοχειο. Τώρα ένα χρόνο μετά το αναγνωρίζω που επιτέλους αρχίζω να βγαίνω από αυτό το σκοτάδι. Με βοήθησε που άλλαξα σπίτι και περιοχή. Πλέον βγαίνω σχεδόν κάθε μέρα βόλτες με το κοριτσακι μου και κυρίως κάθε φορά που νιώθω να πέφτω και να πνιγομαι. Οπότε, σωστά ειπώθηκε παραπάνω να βγαίνεις. Μόνη σου, με φίλες, με άλλες μαμάδες, αλλά μην μένεις μέσα στους 4 τοίχους. Πάρε βοήθεια σε παρακαλώ, είναι πολύ δύσκολο αυτό που περνάς, το έζησα στο πετσί μου. Και ένιωθα και τύψεις που πάλεψα τόσο πολύ για αυτό το μωρό και αντί να το ζω στα άκρα και να πετάω στα σύννεφα, εγώ έκλαιγα συνέχεια. Ένιωθα απέραντη μοναξιά, χαμένη, δεν ήξερα ποια είμαι πλέον... Λάτρευα και λατρεύω το παιδάκι μου, αλλά δυστυχώς δεν ήταν αυτό αρκετό για να είμαι ευτυχισμένη, τουλάχιστον όχι όπως περίμενα να είμαι. Κανείς δεν μας προετοιμάζει για την περίοδο της λοχείας. Είναι μια περίοδος πάρα πολύ δύσκολη για τη νέα μαμά και για αυτό χρειαζόμαστε ένα υποστηρικτικό περιβάλλον γύρω μας. Θα στο ξαναγράψω και το εννοώ.. Μπορείς να μου στείλεις απλά για να τα πεις κάπου μια αν είσαι Αθήνα μετά χαράς να βγαίνουμε μαζί βόλτες ♥️ Δεν είσαι μόνη σου ♥️
    • Τώρα καλά είμαι! Είναι λίγο γκρινιάρης γιατί πεινάει διαρκώς...κ τον κρατάω στο στήθος μιάμιση με δύο ώρες, αλλά δεν έχω γάλα. Τον ακούω που καταπίνει, αλλά αν βγει θα ηρεμήσει για μισή ώρα το πολύ κ μετά ξανά κλάμα κ στήθος απευθείας. Κ με το θηλαστρο που προσπάθησα να βγάλω 10ml με το ζόρι κ από τα δύο. Τώρα θα έρθει τη Δευτέρα να τον δει κ θα συζητήσω μαζί του τι θα κανω με τον θηλασμό.  Εγώ ηρέμησα λίγο μέχρι χθες το πρωί. Ξεκίνησε πάλι να δαγκώνει ενώ είχε ηρεμήσει. Πιστεύω ότι φταίει κ η πεθερά μου σε αυτό. Ήρθε χθες για 3 ώρες για να αρχίσει να την μαθαίνει κ δεν τον άφησε στιγμή από την αγκαλιά της κι αυτός έκλαιγε γιατί πεινούσε κ της το έλεγα κ δεν μου τον έδινε. Μέχρι που αναγκάστηκα να κατεβάσω μπλούζα κ σουτιέν μπροστά της για να αναγκαστεί να μου τον δώσει. Εννοείται πως από τη νευρικότητα που είχε που τον πήγαινε βόλτες μέσα στο σπίτι κ καλά για να τον ηρεμήσει με δάγκωσε κ μου άνοιξε ξανά την πληγή. Την επόμενη φορά που θα έρθει δε θα είμαι ευγενική. 
    • Κι εμένα βάζει το χεράκι του στο στόμα και νόμιζα ότι πεινάει αλλά όταν τον βάζω στο στήθος τρώει τρεις γουλιές και σταματάει.. άρα το κάνει απλώς για να πιπιλάει .. τώρα για την πιπίλα..ένα απόγευμα είχα απελπιστεί, έκλαιγε ασταμάτητα χωρίς να καταλαβαίνω τι θέλει.. συνήθως βράδυ τον πιάνουν οι κολικοί πλέον..και του έβαλα μια πιπίλα.. την άρπαξε αμέσως και ηρέμησε.. μετά από λίγο βέβαια του την έβγαλα γτ δεν ήμουν σγρ ότι θέλω να του δώσω..  Εν τω μεταξύ από χθες έχω καφετί αίμα.. τώρα περίοδος είναι; Δεν ξέρω.. μάλλον..μου φαίνεται έχει περάσει αρκετός καιρός για να είναι από τα λοχια.. εν τω μεταξύ κάναμε και μια βλακεία μια μέρα με τον σύζυγο, οπότε αν είναι περίοδος θα πρέπει να προσέχω..  Από διάθεση πώς είστε; Εγώ ώρες ώρες είμαι λίγο πεσμένη.. σκέφτομαι αν τα κάνω όλα καλά για το μωρό μου.. είμαι και λίγο κουρασμένη σωματικά.. αλλά πιστεύω να συνηθίσει το σώμα μου στους νέους ρυθμούς.. **Δυστυχώς δε θυμάμαι ποια μάρκα ήταν η πιπίλα..γτ πέταξα το κουτάκι..νομίζω στο μαιευτήριο μου τη δώσανε..μια διάφανη με καρδούλες που φαίνεται πώς πιπιλάει είναι..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...