Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η elissavet90 είπε:

Εμάς μας είπε να την κάνουμε καθώς δίνει παραπάνω πληροφορίες και είναι καλό να τις έχουμε. 92 σύνδρομα καλύπτει και κάτι άλλα που δεν κατάλαβα. Σε δέκα μέρες θα τις έχουμε και θα λέει και τα φύλα επίσημα πλέον!!

Ά ντε ρε συ... τις νιώθεις??? Τι τέλειο...ανυπομονώ γι αυτό όσο δε φαντάζεσαι. λογικά τώρα που είναι και δύο θα γίνεται χαμός ! Κι εμάς μαας έκλεισε τη Β επιπέδου για αρχές Δεκέμβρη.. έχουμε πολύ ακόμα! Χαίρομαι πολύ για σένα , μακάρι όλα να συνεχίσουν έτσι όμορφα και για τις δυο μας!!!

Οι ναυτίες με άφησαν την προηγούμενη εβδομάδα και με ξαναέπιασαν αυτή!!! Και νόμιζα ότι ξεμπέρδεψα..Είμαι 13 +3 !! Ανυπομονώ για τα επόμενα.. Τώρα στο γιατρό μου θα πάω στις 23/10. Κάθε μέρα που ξυπνάω νιώθω ευτυχία..ακόμα υπάρχουν στιγμές που δεν το πιστεύω.

Γι αυτό θα πω σε όλα τα κορίτσια εδώ για άλλη μια φορά, νε έχετε επιμονή και πολλή υπομονή. Να ακούτε το γιατρό σας αλλά κυρίως το ένστικτό σας. Αν κάτι δε σας ακούγεται οκ, ερευνήστε το, ρωτήστε , ψαχτείτε..Όλες θα τα καταφέρετε αργά ή γρήγορα!!!!🧡

Αντωνία μου με το καλό η Β επιπέδου, μια βδομαδούλα έμεινε! Όλα τέλεια θα είναι!!!!

Αχ τωρα είδα πως περιμένεις κ εσύ διδυμακια!!!με το καλό!!!γερα και δυνατά να έρθουν στο κόσμο...δε θα ακουστεί ωραίο αυτό που θα πω αλλα χαίρομαι π σε ξανάπιασαν ζαλαδες...γιατί έτσι μου πέρασαν και εμένα και όταν μπήκα στη 14η εβδομάδα ξανάρχισαν πάλι έντονα...και δε φημίζομαι για την ψυχραιμία μου και τρόμαξα μήπως κατι πάει στραβά...απλά συμβαίνει λοιπόν...😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Vickypucca είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου γλυκό! Να δεις τι θα παθετε εσυ και ο συζυγος μολις τα δεις τα κοριτσακια σου  σε 3D υπερηχο 😁🥰 ειναι μαγεία. Εγω οταν ειχα δει το αγορακι μου χαζευα τον υπερηχο μεχρι να γεννησω και του μιλούσα απο τη φωτο 😂

Ειμαι σιγουρη οτι θα λιωσουμε και οι 2 σαν παγωτο!!!! 🥰🥰🥰

μετραμε τς μερες να παμε να τις δουμε παλι!!!!!! 

Να τον χαιρεσαι τον μικρο σου!!!! 💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

 

κοριτσια μου καταλαβαινω την αγωνια σας οσο δε φανταζεστε...20/02 περασα επιτροπη και αρχες μαρτιου περιμενα περιοδο... ανυπομονουσα να ξεκινησω...

και παμε για τον 1ο υπερηχο (2η μερα περιοδου) και βλεπουμε συνολο 7 ωοθυλακια... 4+3... που συνηθως εχω ~14-15...

ο γιατρος μας ειπε να σκεφτουμε τι θελουμε με τον αντρα μου εως το απογευμα (που ηταν να βγουν και τα αποτελεσματα των αιματολογικων)... τεραστιο διλημμα... πολλη στεναχωρια και απογοητευση...

τον ρωτησα αν δεν παει καλα η ωοληψια και οι γονιμοποιησεις ή εχουμε μονο 1 βλαστοκυστη (γτ θελαμε 2 για μεγαλυτερες πιθανοτητες) τι κανουμε;;; και λεει πρεπει να περιμενουμε 3 μηνες για να ξανακανεις διεγερση..

μην τα πολυλεω... τα βαλαμε κατω και αφησαμε το μαρτιο να περασει και στην επομενη περιοδο (Απριλιο μηνα) 19 τα ωοθυλακια απ τα οποια πηραμε 12..

καθε εμποδιο για καλο θα πω εγω.. η ανυπομονησια σας και η προσμονη σας ειναι λογικες αλλα θελει πολλη  υπομονη αυτο το ταξιδι. και φανταστειτε εγω δεν παιδευτηκα πολυ γτ με την 1η ετ εμεινα εγκυος.

Ευχομαι ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΝΕ ΟΟΟΟΟΟΟΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!! ΣΑΣ ΠΟΝΑΩ ΚΑΙ ΣΑΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ!!!❤️❤️❤️❤️

Με το καλο ολα και συντομα με γερα μωρακια στην αγκαλια σας!!!🙏🤰🧿🥰

Κορίτσι μου πολλά συγχαρητήρια αρχικά! Ευχομαι ένα υπέροχο ταξίδι! Έχουμε κάνει μια αποτυχημένη σπερματέγχυση. Αχ μακάρι να βγουν όλα την ίδια μέρα και να προλάβω τη περίοδο του Νοεμβρίου 7/11 βάση ημερολογίου. Σε υπερ ευχαριστώ για την απάντηση και που είσαι διατεθειμένη να σε ζαλίζω ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Συγχαρητηρια κοριτσι μου!!!! ❤️🥰🎉🎉🤰

ολα να σας πανε τελεια μεχρι τελους και να εχεις μια ευκολη και ανεφελη εγκυμοσυνη!!!! 🙏🧿

Σε ευχαριστώ πολύ. Σήμερα η χοριακη 450 . Δευτέρα πάω για υπέρηχο! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

ολα θα γινουν!! 😉

εγω ημουν λιγο διστακτικη με την ivf και ελεγα αφου ειμαστε καλα θα ερθει (ειδικα μετα την παλινδρομη που ειχα με φυσικη συλληψη) και τωρα λεω γτ δεν το πηραμε νωριτερα αποφαση...

με υπομονη, καλο γιατρο που θα σε προσεξει και τις οδηγιες κατα γραμμα, θα ερθει χωρις να το καταλαβεις.. τωρα σου φαινεται τοσο μακρινο αλλα πραγματικα νομιζω οτι εκλεισα τα ματια μου απριλιο που ξεκινησα και τα ανοιξα τωρα... και φαντασου οτι την ετ την καναμε ιουνιο μετα απο συσταση του γιατρου...

ζησε τωρα οσα δεν θα μπορεις να κανεις μετα γτ τωρα ειμαι ξενερωτη, νυσταζω απο νωρις και πρεπει (αλλα και θελω ναπροσεχω τι τρωω κλπ)

καλο ειναι να παρεις βιταμινες πριν την ωοληψια για καλυτερη ποιοτητα ωαριων... εγω δεν ηθελα να αφησω τπτ στην τυχη οποτε ντοπαριστηκαμε φουλ κι εγω και ο συζυγος... 💪

Καλημέρα κορίτσι μου, να σε ρωτήσω, είπες βιταμίνες, ποιες έπαιρνες εσύ; Ο σύζυγος παίρνει ήδη οπότε δεν χρειάζεται να του δώσω κάτι.. 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Vickypucca είπε:

Καλημερα Αντωνια!! Ευχαριστώ που με θυμηθηκες💕3390!! Ειμαι πολυ χαρουμενη και μου εφυγε ενα μεγαλο αγχος. Αυριο το απογευμα εχουμε τον πρωτο μας υπερηχο. Εσυ τι κανεις; Πως πας με τα διδυμάκια στην κοιλιτσα σου; 

Κορίτσι μου τι ωραία νέα είναι αυτά! Δεν ξέρεις πόσο χάρηκα! Άντε με το καλό όλα μέχρι το τέλος! Ένα υγιές μωράκι ακόμη στην αγκαλιά σας..!!!! Σε είχα στο νου μου αυτές τις μέρες, λέω τι να έκανε άραγε το κορίτσι, τελικά έκανε θαύματα..!!! :-bd

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η melitiniღ είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου, να σε ρωτήσω, είπες βιταμίνες, ποιες έπαιρνες εσύ; Ο σύζυγος παίρνει ήδη οπότε δεν χρειάζεται να του δώσω κάτι.. 😜

Καλημερα Μελιτινη!!! 😍

Κατα βαση επαιρνα τις strong start της lamperts αλλα αν δν κανω λαθος της κατηργησαν κ εβγαλε μια αλλη παρομοια βιταμινη. Απλα με τις strong εγω επαιρνα 1 χαπι τη μερα (ειχε 60 μεσα το κουτι) ενω με τη νεα συσκευασια/ονομασια παιρνεις 2 χαπια τη μερα (εχει 90 χαπια η συσκευασια)..

Επισης, κι εγω κ ο αντρας μου παιρναμε καθημερινα coQ10, βασιλικο πολτο κ 2 φορες τη βδομαδα περιπου παιρναμε κ μισο χαπι felicin (ειχαν ηδη οι πολυβιταμινες 400mg)..

Γνκ ντοπαριστηκαμε οσο μπορουσαμε κ οντως βοηθησε στ αποτελεσμα.. τωρα θ μου πεις, δν ξερεις αν κ χωρις τις βιταμινες θα ειχαμε το ιδιο ποιοτικες βλαστοκυστες, μπορει κ ναι... αλλα πιστευω δν πρεπει να αφηνουμε τα πραγματα στην τυχη τους στη φαση της ivf..😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

Καλημερα Μελιτινη!!! 😍

Κατα βαση επαιρνα τις strong start της lamperts αλλα αν δν κανω λαθος της κατηργησαν κ εβγαλε μια αλλη παρομοια βιταμινη. Απλα με τις strong εγω επαιρνα 1 χαπι τη μερα (ειχε 60 μεσα το κουτι) ενω με τη νεα συσκευασια/ονομασια παιρνεις 2 χαπια τη μερα (εχει 90 χαπια η συσκευασια)..

Επισης, κι εγω κ ο αντρας μου παιρναμε καθημερινα coQ10, βασιλικο πολτο κ 2 φορες τη βδομαδα περιπου παιρναμε κ μισο χαπι felicin (ειχαν ηδη οι πολυβιταμινες 400mg)..

Γνκ ντοπαριστηκαμε οσο μπορουσαμε κ οντως βοηθησε στ αποτελεσμα.. τωρα θ μου πεις, δν ξερεις αν κ χωρις τις βιταμινες θα ειχαμε το ιδιο ποιοτικες βλαστοκυστες, μπορει κ ναι... αλλα πιστευω δν πρεπει να αφηνουμε τα πραγματα στην τυχη τους στη φαση της ivf..😉

Αχ αυτές οι βιταμίνες! Με έχει ντοπάρει η αιματολόγος φουλ, β12, d, φυλλικο, σελήνιο, νομίζω είμαι υπεράνθρωπος! Και στον σύζυγο έχουν δώσει βιταμίνες οπότε είμαστε 💪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η LaV είπε:

Αχ τωρα είδα πως περιμένεις κ εσύ διδυμακια!!!με το καλό!!!γερα και δυνατά να έρθουν στο κόσμο...δε θα ακουστεί ωραίο αυτό που θα πω αλλα χαίρομαι π σε ξανάπιασαν ζαλαδες...γιατί έτσι μου πέρασαν και εμένα και όταν μπήκα στη 14η εβδομάδα ξανάρχισαν πάλι έντονα...και δε φημίζομαι για την ψυχραιμία μου και τρόμαξα μήπως κατι πάει στραβά...απλά συμβαίνει λοιπόν...😁

Σ ευχαριστώ πολύ!!!! Εντάξει δεν ανησύχησα εγώ, ίσα ίσα που όταν μου περνάνε είμαι πάρα πολύ χαρούμενη και ανάλφρη. Σε ποια εβδομάδα είσαι εσύ?? Αυτές τις δυο μέρες είμαι καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

Καλημερα Μελιτινη!!! 😍

Κατα βαση επαιρνα τις strong start της lamperts αλλα αν δν κανω λαθος της κατηργησαν κ εβγαλε μια αλλη παρομοια βιταμινη. Απλα με τις strong εγω επαιρνα 1 χαπι τη μερα (ειχε 60 μεσα το κουτι) ενω με τη νεα συσκευασια/ονομασια παιρνεις 2 χαπια τη μερα (εχει 90 χαπια η συσκευασια)..

Επισης, κι εγω κ ο αντρας μου παιρναμε καθημερινα coQ10, βασιλικο πολτο κ 2 φορες τη βδομαδα περιπου παιρναμε κ μισο χαπι felicin (ειχαν ηδη οι πολυβιταμινες 400mg)..

Γνκ ντοπαριστηκαμε οσο μπορουσαμε κ οντως βοηθησε στ αποτελεσμα.. τωρα θ μου πεις, δν ξερεις αν κ χωρις τις βιταμινες θα ειχαμε το ιδιο ποιοτικες βλαστοκυστες, μπορει κ ναι... αλλα πιστευω δν πρεπει να αφηνουμε τα πραγματα στην τυχη τους στη φαση της ivf..😉

χα μόλις έκανα παραγγελία τις βιταμίνες που είπες, βασιλικό πολτό και filicine έχω εδώ και καιρό στο σπίτι.. 😉 απλά τα έπαιρνα όποτε θυμόμουν.. τώρα θα τα κάνω σύστημα.! 😎

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η LaV είπε:

Κορίτσι μου πολλά συγχαρητήρια αρχικά και με το καλό να έρθουν να μπεμπουδακια σου!!Κορίτσια ε??? Πω πωωωωω!!!!🥰

Να σε ρωτήσω που έχεις κ εσύ διδυμακια...από ζαλαδες και τέτοια πως είσαι???εγώ 14η εβδομάδα και ακόμα καλα κρατούν...και άλλη μια απορία...έχω κάποιες φορές κάτι ψιλοενοχλησεις χαμηλά...όχι πόνο αλλα σαν τραβηγματακια...και με αγχώνει που τα νοιώθω ακόμα παρόλο που ο γιατρός λέει πως ειναι φυσιολογικό απο τη στιγμη που ειναι κ δύο καθως θελουν το χώρο τους και μεγαλώνουν..αλλα δεν με αφήνει το άγχος μου είναι η αλήθεια να ηρεμήσω..σε ευχαριστώ!!!

Καλημερα Λαβ!!!! 

Ευχαριστω κοριτσι μου για τις ευχες!!!! 🥰🥰 να εισαι καλα και με το καλο να ερθουν και τα δικα σας κουκουνια γερα στην αγκαλια σας!!!! 🙏🤰🧿

εγω κοριτσι μου ειμαι απο τις τυχερες και δεν εχω ιδιαιτερα συμπτωματα καθ'ολη τη διαρκεια της κυησης...✌️μονο στις 7 εβδ ειχα λιγες σταγονες αιμα οπου αγχωθηκα πολυ αλλα ευτυχως κρατησαν μονο 1 μερα και δεν επηρεασε καπου και 1 εβδομαδα μετα ειχα ενα κολικο εντερου..

ειναι και θεμα αιματοκριτη ισως οι ζαλαδες;; εχεις κανει αιματολογικες;; τρως καλα και βιταμινωνεσαι;; εγω γνκ εχω σιδηροπενικη αναιμια οποτε θα τσεκαρα λιγο μηπως επεσε ο σιδηρος μου...

ψιλοενοχλησεις χαμηλα ειχα κι εγω! αρκετες μπορω να πω.. ξαφνικα μικρα πονακια που κρατουσαν ευτυχως πολυ λιγο.. αλλα ηταν εντονα.. αφου στον υπερηχο ηταν ολα καλα, δεν ανησυχουσα...

ειναι λογικο να αγχωνεσαι... ολες αγχωνομαστε.. ακομα και τωρα δλδ δεν παω ηρεμη και αλαρη στ γιατρο.. νομιζω το αγχος το παντρευτηκαμε για ολη μας τη ζωη!!😅 αλλα θελει και ψυχραιμια... και τωρα και μετα με τα μωρουδελια..🤗🥰

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Sofi990 είπε:

Κορίτσι μου πολλά συγχαρητήρια αρχικά! Ευχομαι ένα υπέροχο ταξίδι! Έχουμε κάνει μια αποτυχημένη σπερματέγχυση. Αχ μακάρι να βγουν όλα την ίδια μέρα και να προλάβω τη περίοδο του Νοεμβρίου 7/11 βάση ημερολογίου. Σε υπερ ευχαριστώ για την απάντηση και που είσαι διατεθειμένη να σε ζαλίζω ❤️

Ευχαριστω κοριτσι μου!!! ❤️

ευχομαι συντομα να εισαι κι εσυ εγκυουλα και πολυ πολυ ευτυχισμενη!!!

ο,τι χρειαστεις στειλε μου!! 😃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η synnefaki79 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ. Σήμερα η χοριακη 450 . Δευτέρα πάω για υπέρηχο! 

 

τελειο νουμερο!!! ✌️✌️🤰🧿🙏

με το καλο ο πρωτος υπερηχος και γραψε μας τα νεα σου!!! ετσι να γεμιζουν αισιοδοξια και τα υπολοιπα κοριτσια!!

η ψυχολογια ειναι το παν!! 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sarina είπε:

Αχ αυτές οι βιταμίνες! Με έχει ντοπάρει η αιματολόγος φουλ, β12, d, φυλλικο, σελήνιο, νομίζω είμαι υπεράνθρωπος! Και στον σύζυγο έχουν δώσει βιταμίνες οπότε είμαστε 💪

χαχαχαχαχ!!!! superwoman!!!! 💪

μονο καλο κανουν!!!! εμενα εφτιαξε και μαλλακι και τα νυχια, τοσα χρονια που τις επαιρνα... αλλα με διακοπες παντα στο ενδιαμεσο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η melitiniღ είπε:

χα μόλις έκανα παραγγελία τις βιταμίνες που είπες, βασιλικό πολτό και filicine έχω εδώ και καιρό στο σπίτι.. 😉 απλά τα έπαιρνα όποτε θυμόμουν.. τώρα θα τα κάνω σύστημα.! 😎

με το καλο να σε βοηθησουν και να ερθει/ουν συντομα τ@ θαυματακι@ σας!!! 🥰🥰

απλα στο βασ. πολτό νομιζω παιρναμε για 20 ή 30 μερες σερι (καθε πρωι νηστικοι και μετα για 30-60' δεν τρωγαμε κατι) και μετα πρεπει για 10 μερες να τον σταματησεις. και παλι απο την αρχη.

αν ψαξεις θα βρεις λεπτομερειες!!😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η melitiniღ είπε:

@Vickypucca @Antonia2 κορίτσια εσείς βάλατε βλαστοκύστες 3 ή 5 ημερών;

εμεις βαλαμε βλαστοκυστες 5 ημερων...

νομιζω τα εμβρυα 3 ημερων λεγονται μοριδια.. αλλα δεν ειμαι σιγουρη...

αλλα το πας βημα βημα.. εγω επειδη φοβηθηκα λιγο μηπως δεν εχουμε βλαστοκυστες (απλα αγχος και φοβος της διαδικασιας) συζητησα μ το γιατρο μηπως βαζαμε 3 ημερων και μου ειπε θα το παμε βημα βημα.. κατσε να δουμε ποσα θα παρουμε και θα σου πω.. αλλα γνκ ηταν υπερ των βλαστοκυστεων γτ θεωρει οτι ειναι πιο "δυνατα" εμβρυα και εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες..

καθε περιπτωση βεβαια ειναι διαφορετικη... σε αλλη κοπελα ο ιδιος γιατρος μπορει να προτεινει τα εμβρυα 3 ημερων...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Καλημερα Λαβ!!!! 

Ευχαριστω κοριτσι μου για τις ευχες!!!! 🥰🥰 να εισαι καλα και με το καλο να ερθουν και τα δικα σας κουκουνια γερα στην αγκαλια σας!!!! 🙏🤰🧿

εγω κοριτσι μου ειμαι απο τις τυχερες και δεν εχω ιδιαιτερα συμπτωματα καθ'ολη τη διαρκεια της κυησης...✌️μονο στις 7 εβδ ειχα λιγες σταγονες αιμα οπου αγχωθηκα πολυ αλλα ευτυχως κρατησαν μονο 1 μερα και δεν επηρεασε καπου και 1 εβδομαδα μετα ειχα ενα κολικο εντερου..

ειναι και θεμα αιματοκριτη ισως οι ζαλαδες;; εχεις κανει αιματολογικες;; τρως καλα και βιταμινωνεσαι;; εγω γνκ εχω σιδηροπενικη αναιμια οποτε θα τσεκαρα λιγο μηπως επεσε ο σιδηρος μου...

ψιλοενοχλησεις χαμηλα ειχα κι εγω! αρκετες μπορω να πω.. ξαφνικα μικρα πονακια που κρατουσαν ευτυχως πολυ λιγο.. αλλα ηταν εντονα.. αφου στον υπερηχο ηταν ολα καλα, δεν ανησυχουσα...

ειναι λογικο να αγχωνεσαι... ολες αγχωνομαστε.. ακομα και τωρα δλδ δεν παω ηρεμη και αλαρη στ γιατρο.. νομιζω το αγχος το παντρευτηκαμε για ολη μας τη ζωη!!😅 αλλα θελει και ψυχραιμια... και τωρα και μετα με τα μωρουδελια..🤗🥰

 

 

Σε ευχαριστώ γαι τις απαντησεις κορίτσι μου!!!ο σίδηρος μου προς το παρόν είναι πολύ καλός...αν και ξενικησαμε και συμπλήρωμα προληπτικά.. αλλά παλεύω πολύ με τη διατροφή να παίρνω ότι χρειάζεται...αλλά γενικά προσέχω και τη διατροφή μου γιατί ξεκίνησα με κάποια παραπάνω κιλά και δε θέλω να ξεφύγω.. 

Όσο για το άγχος πραγματικά έλεγα θα χαλαρώσω μετά την αυχενική αλλά δεν με κόβω για ιδιαίτερα χαλαρή...χαχαχαχχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

εμεις βαλαμε βλαστοκυστες 5 ημερων...

νομιζω τα εμβρυα 3 ημερων λεγονται μοριδια.. αλλα δεν ειμαι σιγουρη...

αλλα το πας βημα βημα.. εγω επειδη φοβηθηκα λιγο μηπως δεν εχουμε βλαστοκυστες (απλα αγχος και φοβος της διαδικασιας) συζητησα μ το γιατρο μηπως βαζαμε 3 ημερων και μου ειπε θα το παμε βημα βημα.. κατσε να δουμε ποσα θα παρουμε και θα σου πω.. αλλα γνκ ηταν υπερ των βλαστοκυστεων γτ θεωρει οτι ειναι πιο "δυνατα" εμβρυα και εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες..

καθε περιπτωση βεβαια ειναι διαφορετικη... σε αλλη κοπελα ο ιδιος γιατρος μπορει να προτεινει τα εμβρυα 3 ημερων...

Μορίδια είναι των τεσσάρων ημερών, μια ενδιάμεση κατάσταση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Sarina είπε:

Μορίδια είναι των τεσσάρων ημερών, μια ενδιάμεση κατάσταση

ναι δεν τα ξερω καλα.. εμας τα ελεγε ο γιατρος εμβρυα 3 ημερων κλπ και απο την 3η μερα μας εδωσε ενημερωση κατ'ευθειαν για βλαστοκυστες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η melitiniღ είπε:

@Antonia2 @Sarina απ' όσο καταλαβαίνω πάντως καλύτερα είναι των 5 ημερών που έχουν αναπτυχθεί και περισσότερο.

αυτο μου εδωσε ο γιατρος ν καταλαβω.. αλλα ξερω κοπελες που εχουν πετυχει με 3 ημερων...

ειναι πολλοι οι παραγοντες που αξιολογουνται καθε φορα..

και καθε περιπτωση ξεχωριστη!

αλλα εμας ξεκαθαρα προτιμουσε τις βλαστοκυστες γτ ειχε ενα δειγμα οτι τα εμβρυα εξελιχθηκαν ομαλα μεχρι 5 ημερων..

ισως παιζει ρολο και η ποιοτητα που εχεις καθε φορα στις διαιρεσεις.. δεν ξερω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η melitiniღ είπε:

@Vickypucca @Antonia2 κορίτσια εσείς βάλατε βλαστοκύστες 3 ή 5 ημερών;

Καλημερααααααα!! Κι εμεις 5 ημερων βαλαμε γτ στη δικη μας περιπτωση κογω προεμφυτευτικου πρεπει να ειναι 5 ημερων για να σταλει δειγμα για εξεταση. @synnefaki79 συγχαρητήρια! Με το καλο κοριτσι μου μια τελειομηνη εγκυμοσύνη. Ρε κοριτσια ειμαι στην 6η εβδομαδα και δεν εχω συμπτωματα ενω στις αλλες δυο εγκυμοσύνες μου δεν μπορουσα να σηκωθω απο υο κρεβατι απο τους εμετοτς.  @Antonia2 εσυ που εχεις και διδυμα πες μας. Ειχες ναυτιες και εμετους στην αρχη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Vickypucca είπε:

Καλημερααααααα!! Κι εμεις 5 ημερων βαλαμε γτ στη δικη μας περιπτωση κογω προεμφυτευτικου πρεπει να ειναι 5 ημερων για να σταλει δειγμα για εξεταση. @synnefaki79 συγχαρητήρια! Με το καλο κοριτσι μου μια τελειομηνη εγκυμοσύνη. Ρε κοριτσια ειμαι στην 6η εβδομαδα και δεν εχω συμπτωματα ενω στις αλλες δυο εγκυμοσύνες μου δεν μπορουσα να σηκωθω απο υο κρεβατι απο τους εμετοτς.  @Antonia2 εσυ που εχεις και διδυμα πες μας. Ειχες ναυτιες και εμετους στην αρχη;

Βικυ μου τιποτα... ΤΙΠΟΤΑ... 

αφου εκανα ενα τεστ 2 μερες πριν τη χοριακη και λεω θα βγει αρνητικο.. ετρεμα.. και βγηκε καραθετικο...

κανω χοριακη, επαναλαμβανω και 2η και 3η και τπτ απο συμπτωματα...

καλα γνκ δεν ειχα εμετους και ναυτιες.. ουτε περυσι που ειχα μεινει εγκυος απο φυσικη συλληψη και τλκ ηταν αδειος ο σακος (αλλα μεγαλωνε κανονικα και η χοριακη ειχε αυξηθει πολυ) αλλα ουτε και φετος...

απλα περυσι ενιωθα το στηθος πιο ευαισθητο και καπως πρησμενο (οπως πριν την περιοδο)...

φετος ουτε αυτο... τοσα χαπια, ορμονες και δεν ειχα πονους, δεν ειχα στηθος ευαισθητο.. μονο καποια ελαχιστο πονακια στα γυναικολογικα αλλα ασημαντα και στιγμιαια...

και μετα απορουσα που δεν ειχα.. ελεγα τωρα θα ξεκινησουν και τωρα θα ξεκινησουν και τιποτα..

μπορει να εισαι κι εσυ απο τις τυχερες!!! 😉

μηπως τα κοριτσουδια ειναι πιο βολικα και δεν ενοχλουν τη μαμα;; οσες στον κυκλο μου ειχαν/εχουν κοριτσι ηταν κομπλε και στα αγορια περασαν πολυ δυσκολα.. 😜

γνκ παντως λενε οτι καθε κυηση διαφερει απο την αλλη...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

εμεις βαλαμε βλαστοκυστες 5 ημερων...

νομιζω τα εμβρυα 3 ημερων λεγονται μοριδια.. αλλα δεν ειμαι σιγουρη...

αλλα το πας βημα βημα.. εγω επειδη φοβηθηκα λιγο μηπως δεν εχουμε βλαστοκυστες (απλα αγχος και φοβος της διαδικασιας) συζητησα μ το γιατρο μηπως βαζαμε 3 ημερων και μου ειπε θα το παμε βημα βημα.. κατσε να δουμε ποσα θα παρουμε και θα σου πω.. αλλα γνκ ηταν υπερ των βλαστοκυστεων γτ θεωρει οτι ειναι πιο "δυνατα" εμβρυα και εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες..

καθε περιπτωση βεβαια ειναι διαφορετικη... σε αλλη κοπελα ο ιδιος γιατρος μπορει να προτεινει τα εμβρυα 3 ημερων...

Καλημέρα! Φιλιά στα κουτσουνια σου!! ❤️❤️❤️

Τα έμβρυα 2 ή 3 ημερών λέγονται έμβρυα 2 ή 3 ημερών..  κατηγοριοποιούνται με βάση τις διαιρέσεις τους και ανάλογα το βαθμό εκφύλισης τους βαθμολογούνται με grade 1/2/3.. το grade τώρα εξαρτάται από το εκάστοτε εργαστήριο πως τα "βαθμολογεί".. άλλα εργαστήρια έχουν ως "άριστα" το grade 1 άλλα έχουν το grade 3.. Τα έμβρυα 4 ημερών λέγονται μοριδια και κατηγοριοποιούνται πάλι με τις διαιρέσεις τους.. οι βλαστοκυστες είναι τα έμβρυα 5 και 6 ημερών όπου οι διαιρέσεις πλέον των εμβρύων είναι πάνω από 100 και βαθμολογούνται με βάση το μέγεθος τους (τα νούμερα μπροστά πχ 1/2/3/4/5/6)  και την εικόνα των κυττάρων που θα γίνουν ο σάκος και την εικόνα των κυττάρων που θα γίνουν το έμβρυο (τα δύο γράμματα που ακολουθούν, το ένα είναι για το σάκο και το άλλο για το έμβρυο, δεν θυμάμαι όμως τώρα ποίο από τα δύο γράμματα δείχνει τι). 

στις πριν 1 ώρα, ο/η melitiniღ είπε:

@Vickypucca @Antonia2 κορίτσια εσείς βάλατε βλαστοκύστες 3 ή 5 ημερών;

Κοριτσάκι μου δεν έχει καμία απολύτως σημασία αν θα μεταφέρεις 3ων, 4ων ή 5 ημερών έμβρυα.. το θέμα είναι να είναι υγιή.. αν είναι υγιή και τυχερό τους θα πιάσουν!

Από εκεί και πέρα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες το τι θα μεταφέρεις.. από τον αριθμό των γονιμοποιησεων που θα έχετε πχ όπου αν έχετε με το καλό πολλά εμβρυακια, μπορεί ο γιατρός να το ρισκάρει να τα αφήσει σε βλαστοκυστες (στατιστικά το 50% των γονιμοποιησεων περιμένουμε να φτάσουν στο στάδιο βλαστοκυστης) μέχρι και με τον αριθμό προσπαθειών που έχετε κάνει και να "παίζετε" ουσιαστικά με το να πετύχετε το παράθυρο εμφύτευσης ή ακόμα και τη "σχολή" του κάθε γιατρού που άλλοι πιστεύουν ότι τα έμβρυα 5ης έχουν καλύτερη δυναμική και άλλοι ότι το περιβάλλον της μήτρας βοηθάει περισσότερο να αναπτυχθούν τα έμβρυα που σε συνθήκες εργαστηρίου δεν θα αναπτύσσονταν κτλ κτλ.. εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό που επέλεξες..

Από εκεί και πέρα για την ιστορία να σου πω μόνο.. δύο εγκυμοσύνες είχα όλες και όλες από 2 ετ και πολλές ωοληψιες.. η μία με έμβρυα 3ων ημερών και η άλλη με βλαστοκυστες 5 ημερών.. τα μεν φρέσκα τα δε κατεψυγμένα.. και οι δύο ήταν με πολύ μέτρια εμβρυακια.. ποτέ δεν κατάφερα να κάνω "άριστα" έμβρυα αν κατάφερνα να έκανα και καθόλου.. το αποτέλεσμα όμως ποίο είναι;! 😉😁

Για αυτό σου λέω δεν έχει καμία απολύτως σημασία το αν θα είναι έμβρυα 3ης/5ης κτλ.. δεν έχει καμία απολύτως σημασία το τι "βαθμολογία" θα έχουν, το αν θα είναι φρέσκα ή κατεψυγμένα, το αν θα είναι πολλά ή λίγα.. το μοναδικό που έχει σημασία (και απευθύνομαι σε όλες σας) είναι να είναι υγιή και τυχερά να εμφυτευτουν και να δώσουν τελειόμηνη εγκυμοσύνη με υγιή μωράκι@ στην αγκαλιά σας.. το εύχομαι ολόψυχα σε όλες σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




  • Απαντήσεις

    • Εμένα δεν την παίρνει καθόλου! Κι ούτε και θέλω...  Εγώ κορίτσι μου είμαι στον 7ο ουρανό οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό. Ούτε κουρασμένη νιώθω να πω την αλήθεια. Απλά κάποιες μέρες, αραιά ευτυχώς, νιώθω πως θα ήθελα να κοιμηθώ λίγο ακόμα. Εγώ ευτυχώς εδώ και 10 μέρες είμαι τελείως καθαρή επιτέλους. Σίγουρα θα πρέπει να προσέχετε. Δεν ξέρεις πότε θα ξανά γίνει ωορρηξία. 
    • Εγώ φοβόμουν μην καεί αλλά νομίζω ότι πια δύσκολα καίει ο ήλιος. Για κοιλίτσα μάλλον έχει ψύχρα, αλλά, χεράκια και ποδαράκια θα τ' αφήνω κι εγώ λίγο. 
    • Ελααα η εμπειρία, και εγώ 85 υπολόγισα από την ένταση της γραμμής. Απίστευτο 😂😂. Είπα τέλος, χτες το βράδυ έκλαιγα, έλεγα στον άντρα μου ότι τελείωσε και αυτή η εγκυμοσύνη. Σήμερα εννοείται με εκραξε χαχα Οπότε θα κάνω 1 τεστ έτσι για την τιμή των όπλων κάθε 2-3 μέρες. Σίγουρα όχι κάθε μέρα όμως (και έκανα και εγώ 2-3 τη μέρα, ψύχωση!!)   @ditaki κορίτσι μου γλυκό αν θελήσεις μπορείς να μου στείλεις μήνυμα. Είμαι σίγουρη ότι πέρασα και εγώ επιλοχειο. Τώρα ένα χρόνο μετά το αναγνωρίζω που επιτέλους αρχίζω να βγαίνω από αυτό το σκοτάδι. Με βοήθησε που άλλαξα σπίτι και περιοχή. Πλέον βγαίνω σχεδόν κάθε μέρα βόλτες με το κοριτσακι μου και κυρίως κάθε φορά που νιώθω να πέφτω και να πνιγομαι. Οπότε, σωστά ειπώθηκε παραπάνω να βγαίνεις. Μόνη σου, με φίλες, με άλλες μαμάδες, αλλά μην μένεις μέσα στους 4 τοίχους. Πάρε βοήθεια σε παρακαλώ, είναι πολύ δύσκολο αυτό που περνάς, το έζησα στο πετσί μου. Και ένιωθα και τύψεις που πάλεψα τόσο πολύ για αυτό το μωρό και αντί να το ζω στα άκρα και να πετάω στα σύννεφα, εγώ έκλαιγα συνέχεια. Ένιωθα απέραντη μοναξιά, χαμένη, δεν ήξερα ποια είμαι πλέον... Λάτρευα και λατρεύω το παιδάκι μου, αλλά δυστυχώς δεν ήταν αυτό αρκετό για να είμαι ευτυχισμένη, τουλάχιστον όχι όπως περίμενα να είμαι. Κανείς δεν μας προετοιμάζει για την περίοδο της λοχείας. Είναι μια περίοδος πάρα πολύ δύσκολη για τη νέα μαμά και για αυτό χρειαζόμαστε ένα υποστηρικτικό περιβάλλον γύρω μας. Θα στο ξαναγράψω και το εννοώ.. Μπορείς να μου στείλεις απλά για να τα πεις κάπου μια αν είσαι Αθήνα μετά χαράς να βγαίνουμε μαζί βόλτες ♥️ Δεν είσαι μόνη σου ♥️
    • Τώρα καλά είμαι! Είναι λίγο γκρινιάρης γιατί πεινάει διαρκώς...κ τον κρατάω στο στήθος μιάμιση με δύο ώρες, αλλά δεν έχω γάλα. Τον ακούω που καταπίνει, αλλά αν βγει θα ηρεμήσει για μισή ώρα το πολύ κ μετά ξανά κλάμα κ στήθος απευθείας. Κ με το θηλαστρο που προσπάθησα να βγάλω 10ml με το ζόρι κ από τα δύο. Τώρα θα έρθει τη Δευτέρα να τον δει κ θα συζητήσω μαζί του τι θα κανω με τον θηλασμό.  Εγώ ηρέμησα λίγο μέχρι χθες το πρωί. Ξεκίνησε πάλι να δαγκώνει ενώ είχε ηρεμήσει. Πιστεύω ότι φταίει κ η πεθερά μου σε αυτό. Ήρθε χθες για 3 ώρες για να αρχίσει να την μαθαίνει κ δεν τον άφησε στιγμή από την αγκαλιά της κι αυτός έκλαιγε γιατί πεινούσε κ της το έλεγα κ δεν μου τον έδινε. Μέχρι που αναγκάστηκα να κατεβάσω μπλούζα κ σουτιέν μπροστά της για να αναγκαστεί να μου τον δώσει. Εννοείται πως από τη νευρικότητα που είχε που τον πήγαινε βόλτες μέσα στο σπίτι κ καλά για να τον ηρεμήσει με δάγκωσε κ μου άνοιξε ξανά την πληγή. Την επόμενη φορά που θα έρθει δε θα είμαι ευγενική. 
    • Κι εμένα βάζει το χεράκι του στο στόμα και νόμιζα ότι πεινάει αλλά όταν τον βάζω στο στήθος τρώει τρεις γουλιές και σταματάει.. άρα το κάνει απλώς για να πιπιλάει .. τώρα για την πιπίλα..ένα απόγευμα είχα απελπιστεί, έκλαιγε ασταμάτητα χωρίς να καταλαβαίνω τι θέλει.. συνήθως βράδυ τον πιάνουν οι κολικοί πλέον..και του έβαλα μια πιπίλα.. την άρπαξε αμέσως και ηρέμησε.. μετά από λίγο βέβαια του την έβγαλα γτ δεν ήμουν σγρ ότι θέλω να του δώσω..  Εν τω μεταξύ από χθες έχω καφετί αίμα.. τώρα περίοδος είναι; Δεν ξέρω.. μάλλον..μου φαίνεται έχει περάσει αρκετός καιρός για να είναι από τα λοχια.. εν τω μεταξύ κάναμε και μια βλακεία μια μέρα με τον σύζυγο, οπότε αν είναι περίοδος θα πρέπει να προσέχω..  Από διάθεση πώς είστε; Εγώ ώρες ώρες είμαι λίγο πεσμένη.. σκέφτομαι αν τα κάνω όλα καλά για το μωρό μου.. είμαι και λίγο κουρασμένη σωματικά.. αλλά πιστεύω να συνηθίσει το σώμα μου στους νέους ρυθμούς.. **Δυστυχώς δε θυμάμαι ποια μάρκα ήταν η πιπίλα..γτ πέταξα το κουτάκι..νομίζω στο μαιευτήριο μου τη δώσανε..μια διάφανη με καρδούλες που φαίνεται πώς πιπιλάει είναι..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...