Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ. Σ' ευχαριστώ!

Διάβασα τα νέα σου... Σε καταλαβαίνω κορίτσι μου, έχεις δίκιο να σκας... μια ετ θέλεις να κάνεις και δεν σε θέλει με τίποτα. Πού θα πάει, θα έρθει η κατάλληλη στιγμή. Δεν ξέρω αν σε παρηγορεί, αλλά οι καθυστερήσεις είναι το πιο συνηθισμένο σε αυτές τις περιπτώσεις. Μου κάνει εντύπωση όμως που παίρνεις αντιβίωση τόσους μήνες... Δεν πρέπει να την σταματήσεις για να προχωρήσεις σε ετ; Επίσης, είναι φυσιολογικό που σου σταμάτησε η περίοδος; Τι είπε ο γιατρός γι' αυτό; 

Σταμάτησε λόγω της υψηλής οιστραδιόλης... Και σχετικά με την αντιβίωση ναι θα παίρνω μέχρι την ετ και μετά με το καλό αν έχουμε θετικό αποτέλεσμα θα παίρνω και πάλι αντιβίωση συμβατή με εγκυμοσύνη λόγω της ενδομητρίτιδας, για να παραμείνει σε ύφεση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η cat12 είπε:

Δύσκολο κάθε πρωί πριν πας δουλειά... Σε καταλαβαίνω μετά από κάποιο σημείο λες τι γίνεται πόση υπομονή να κάνω... Αλλά θα σκέφτεσαι ότι σε λίγο καιρό θα γίνει κ θα είναι όλα τέλεια για την ετ.... Εγώ Παρασκευή κάνω ετ... Λίγο ακόμα έμεινε δεν μπορώ να το πιστέψω... Παίρνω όλα τα χάπια μου κ περιμένω να περάσουν οι μέρες 😊 θέλω να είμαι όσο αισιόδοξη μπορώ κ να πιστέψω ότι θα γίνει αληθινό αυτό το όνειρο κ ότι θα τα καταφέρουμε... 

Ευτυχώς δεν πάω κάθε μέρα, αλλά μάλλον 1-2 φορές την εβδομάδα... απλά είναι τόσο πολύς ο καιρός... τι να κάνουμε, σκέφτομαι ότι θα περάσει κι αυτός το μήνας και μετά θα έρθει ο κατάλληλος κύκλος.

Κι εσύ κορίτσι μου έχει περάσει αναποδιές και τώρα έρχεται η πολυπόθητη μέρα!!!! Χαίρομαι πολύ για σένα, σου στέλνω την πιο θετική μου ενέργεια για την Παρασκευή!🌞🌷🌈

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/3/2024 at 12:40 ΜΜ, ο/η RAM21 είπε:

Καλημέρα Αντωνια μου! Το σπερμοδιαγραμμα το κάνουμε απλώς για να έχουμε ένα πρόσφατο. Γιατί ο καθε γιατρός που δεν μας ξέρει, θέλει να δει ένα. Το τελευταίο που έχουμε είναι απ το 2020, αν θυμαμαι. Αποκει κ πέρα εχουμε και τις περιλήψεις των προσπαθειων, όπου γράφει κπ πληροφ για την ποιότητα του σπέρματος, αλλά δεν αρκούν σε έναν γιατρό που θα σε δει τωρα πρωτη φορα. Αυτός δλδ που είδα τελευταία ζήτησε πρόσφατο.

Τίποτα δεν παίρνει ο άντρας μου...ούτε βιταμίνες... έχει εφησυχασει γιατί έχουμε καλές γονιμοποιησεις ως τωρα και καλό αριθμό σπερ/ριων ( και ένα παιδί, έτσι?😋), αρα και αποδεδειγμενα νιωθει οτι δεν χρειαζεται να ζοριστει. Εγω του λεω να παρει κατι βιταμινες που του ειχε δωσει καποτε ο γιατρος του, γιατι τα χρονια περνουν... αλλα τους ξερεις τους αντρες. Εγω, αντιθετως, ειμαι σε αγωγη μονιμη.

Καταλαβα κοριτσι μου.. ναι οντως χρειαζεται ενα προσφατο σπερμ γ να εχουν ολοκληρωμενη εικονα... 

Αν δν υπαρχει θεμα μωρε γτ ν τις παρει;; ενα boost ποτε δν ειναι κακο αλλα αν δε θελει ειναι χειροτερο ν τους πρηζουμε...

Εσυ τι παιρνεις;; βιταμινες;

Ξεκινησα κι εγω αρχες Δεκεμβρη βιταμινες, βασιλικο πολτο, coQ10 μπας κ βοηθησουν γ την ωοληψια...

στις On 5/3/2024 at 3:34 ΜΜ, ο/η MayiaKa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Νόμιζα κι εγώ  είχα απαντήσει χθες αλλά τελικά τζίφος..

@Antonia2 Μπράβο στο γιατρό σου που δε σε πιέζει! Είναι σημαντικό να σου αναλύει τα δεδομένα, να λέει τη γνώμη του ως γιατρός κ να αποφασίζεις αναλόγως. Τώρα επειδή ήδη έχεις επηρεαστεί ψυχολογικά καλά είναι να το αφήσεις και να το δεις την επόμενη φορά. Αχ δε θυμάμαι καθόλου όταν είχα ξεκινήσει εγώ πόσα είχα.. δεν έδινα σημασία καθόλου, και πάνε μερικοί μήνες μόνο. Απλώς ο,τι μου έλεγε να κάνω το έκανα επειδή έχω εμπιστοσύνη. Όταν σας διαβάζω να τα αναλύεται λέω καλά εγώ πήγαινα σαν τη νταλια στα χαμένα..  🤣 άμα είσαι αγχώδης όπως είμαι εγώ η άγνοια βοηθάει όμως! 
 

@RAM21 Καλά κάνεις κ το ψάχνεις και θα δεις όταν βρεις το γιατρό που ταιριάζετε θα πεις εδώ είμαστε! Μια φίλη μου, η οποία είχε πολύπλοκα θέματα, πήγε σε πολλούς γιατρούς κι ενώ της λέγαμε θα μπερδευτείς, τελικά βρήκε αυτόν που της ενέπνευσε εμπιστοσύνη και ταίριαξε μαζί του, τον εμπιστεύτηκε αμέσως κ μέσα σε λίγο καιρό είχε το μωράκι της αγκαλιά. 
 

Σας εύχομαι σύντομα να κάνετε το πρώτο βήμα και να είναι κ το τυχερό!! 🤰🏻🤰🏻🍀🍀🍀🤞

 

Ευχαριστουμε κοριτσι μου γ τις ευχες!!! ❤️

Ευτυχως ο γιατρος μου ειναι πολυ καλος!! Κ πανω απ ολα ανθρωπος!! Ο ιδιος θεωρουσε σωστο το ν προχωρησουμε τωρα μ τη λογικη οτι δν ξερουμε αν ο επομενος μηνας θα ειναι καλυτερος αλλα μας εξηγησε τα υπερ κ τα κατα κ μας αφησε ολο το χρονο να αποφασισουμε οτι πιστευουμε καλυτερο γ εμας...

Ναι τον αφησαμε αυτο τον κυκλο κι ελπιζουμε ο επομενος ν ειναι καλυτερος...🙏

στις πριν 14 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Αντωνία μου τι αποφάσισες να κάνεις τελικά??? Πάντως κι εγώ ξέρω ότι στον 1ο υπέρηχο η εικόνα δεν είναι η τελική! Έχω κάνει 2 ωοληψίες, πέρυσι είχα 16 και φέτος 18 ωάρια, στην αρχή δεν φαινόταν όλα!

Όμως στηρίζω απόλυτο αυτό που λες για τη διέγερση, καλό είναι να γίνει σε ένα κύκλο που οι συνθήκες είναι ιδανικές. Εσένα σε πιέζει κάτι άλλο, όπως η ηλικία? Όπως και να έχει 1 μήνας δε θα σου κάνει τρελή διαφορά❤️

Λιλη μου τλκ δν προχωρησαμε στη διεγερση. Θα παμε στον αλλο κυκλο να δουμε τι γινεται κι ελπιζουμε να ειναι περισσοτερα τα ωοθυλακια... 🙏

Τωρα τον απριλη θα γινω 35.. βεβαια κ η ηλικια σχετικη ειναι κ γ την ποιοτητα κ γ την ποσοτητα..  η πρωτη διεγερση θα δειξει πως θα παμε...

Ελπιζω το 2024 ν μας αφησει ολες με γεματες κοιλιτσες η γερα μωρα στην αγκαλοα μας!! 🙏❤️🤰👩‍🍼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα 🌞

Τα δικά μου νέα είναι λίγο περίεργα.... Το Σάββατο το βράδυ κι ενώ ήμουν έξω, ξεκίνησε η περίοδος πολύ δειλά αλλά ακριβώς στην ώρα της... Χάρηκα τόσο πολύ γιατί θα ξεκινούσαμε τη διαδικασία για την ετ.... Ξυπνάω την Κυριακή και ε΄ίχα όλη μέρα λίγο ροζ, οπότε δεν την έπιασα για τη μέρα του κύκλου. Τη Δευτέρα το πρωί ήταν λίγο πιο έντονο και λέω εδώ είμαστε, μίλησα με το γιατρό και μου είπε να πάω για τις ορμονολογικές εξετάσεις, αλλά μέχρι αν τις κάνω σταμάτησε τελείως η περίοδος. Βγήκαν και τα αποτελέσματα και η οιστραδιόλη ήταν αυξημένη, οπότε μπου είπε ΄τοι τον αφήνουμε αυτό το μήνα και πάμε στον επόμενο.....

Άλλος ένας μήνας καθυστέρηση, θα συνεχίσω με αντιβιώσεις κλπ.... κάπως νιώθω ότι έχω κουραστεί διότι ξεκίνησα αυτήν την προσπάθεια από το Σεπτέμβρη με την υστεροσκόπηση και δε λέει να τελειώσει....

Θέλω να κάνω την ετ με τις καλύτερες προϋποθέσεις, αλλά πόσο πια υπομονή μπορώ ν ακάνω??? Με έχει πάρει από κάτω...

Αχ κοριτσι μου ποσο σε νιωθω... κι εγω απογοητευτηκα τοσο πολυ π δν προχωρησαμε σε διεγερση... οκτωβρη πηγαμε στο γιατρο κ εφτασε μαρτιος κ δν ξεκινησαμε ακομα... μας καθυστερησε βεβαια η επιτροπη εμας γτ δν ειχαμε τα σπερμ/τα... ποση κουραση... ποση απογοητευση..

Θελει υπομονη κ πιστη στο ονειρο μας!! Θα ερθει η μαγικη στιγμη γ ολες μας!!! 🤰🥰❤️ Απλα ορισμενα κοριτσια πρεπει να δειξουμε πολληηηηη υπομονη...

Παρε μια βαθια ανασα κ αυριο ξεκιναει μια νεα μερα! Θ περασει γρηγορα αυτος ο μηνας κ ολα γινονται γ καλο!! 😊🫶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι, αν ξέρετε. Θα πάει ο συζυγος για το σπερματοδιαγραμμα στο γνωστό κέντρο Λυμπ... στην Αθήνα. Του είπαν για το απλό σπερματοδιαγραμμα που κάνει 80 ευρώ και για το ενισχυμένο που κάνει 120; Καπου εκει. Τον ρώτησαν ποιο θέλει. Επειδή πάμε από μόνοι μας, χωρίς παραπομπή γιατρού, καθαρά προληπτικα, αξίζει να κάνει το ενισχυμένο; Περιλαμβάνει κάτι που αξίζει να το δει ένας νέος γιατρός ή αφορά περιπτώσεις με αδύναμο σπέρμα; 

Στις γραμματείες δεν εξηγούν, να πουλήσουν θέλουν. Ο,τι θέλετε μας λένε...

Ευχαριστωωω!

Κοριτσι μου δν ξερω τη διαφορα τους. Εμεις κ τις 2 φορες το πληρες καναμε αλλα το ζητησαν οι ουρολογοι... 

Θα συμφωνησω μ τα κοριτσια γ το απλο.. δν νομιζω οτι υπαρχει λογος ν δωσετε παραπανω χρηματα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Δύσκολο κάθε πρωί πριν πας δουλειά... Σε καταλαβαίνω μετά από κάποιο σημείο λες τι γίνεται πόση υπομονή να κάνω... Αλλά θα σκέφτεσαι ότι σε λίγο καιρό θα γίνει κ θα είναι όλα τέλεια για την ετ.... Εγώ Παρασκευή κάνω ετ... Λίγο ακόμα έμεινε δεν μπορώ να το πιστέψω... Παίρνω όλα τα χάπια μου κ περιμένω να περάσουν οι μέρες 😊 θέλω να είμαι όσο αισιόδοξη μπορώ κ να πιστέψω ότι θα γίνει αληθινό αυτό το όνειρο κ ότι θα τα καταφέρουμε... 

Η σκεψη μας σ εσενα κοριτσι μου!!!!❤️❤️❤️❤️ ολα θ πανε τελεια!!!!🙏🧿🥰🤰🌷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα 🌞

Τα δικά μου νέα είναι λίγο περίεργα.... Το Σάββατο το βράδυ κι ενώ ήμουν έξω, ξεκίνησε η περίοδος πολύ δειλά αλλά ακριβώς στην ώρα της... Χάρηκα τόσο πολύ γιατί θα ξεκινούσαμε τη διαδικασία για την ετ.... Ξυπνάω την Κυριακή και ε΄ίχα όλη μέρα λίγο ροζ, οπότε δεν την έπιασα για τη μέρα του κύκλου. Τη Δευτέρα το πρωί ήταν λίγο πιο έντονο και λέω εδώ είμαστε, μίλησα με το γιατρό και μου είπε να πάω για τις ορμονολογικές εξετάσεις, αλλά μέχρι αν τις κάνω σταμάτησε τελείως η περίοδος. Βγήκαν και τα αποτελέσματα και η οιστραδιόλη ήταν αυξημένη, οπότε μπου είπε ΄τοι τον αφήνουμε αυτό το μήνα και πάμε στον επόμενο.....

Άλλος ένας μήνας καθυστέρηση, θα συνεχίσω με αντιβιώσεις κλπ.... κάπως νιώθω ότι έχω κουραστεί διότι ξεκίνησα αυτήν την προσπάθεια από το Σεπτέμβρη με την υστεροσκόπηση και δε λέει να τελειώσει....

Θέλω να κάνω την ετ με τις καλύτερες προϋποθέσεις, αλλά πόσο πια υπομονή μπορώ ν ακάνω??? Με έχει πάρει από κάτω...

Κορίτσι μου έκανες υστεροσκοπηση και βρέθηκε ενδομητρητιδα; Είχες συμπτώματα; 
ειναι να κάνω τον άλλον μήνα μάλλον υστεροσκοπηση και μ είπε ο γιατρός και για το μικροβιωμα και φοβάμαι πολύ τι θ δείξει! 😩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Καταλαβα κοριτσι μου.. ναι οντως χρειαζεται ενα προσφατο σπερμ γ να εχουν ολοκληρωμενη εικονα... 

Αν δν υπαρχει θεμα μωρε γτ ν τις παρει;; ενα boost ποτε δν ειναι κακο αλλα αν δε θελει ειναι χειροτερο ν τους πρηζουμε...

Εσυ τι παιρνεις;; βιταμινες;

Ξεκινησα κι εγω αρχες Δεκεμβρη βιταμινες, βασιλικο πολτο, coQ10 μπας κ βοηθησουν γ την ωοληψια...

Αντωνια μου καλημέρα, αν δεν έχεις ήδη ελέγξει την βιτ Δ, κάνε ένα έλεγχο γιατί για την εμφύτευση ειναι καλό να είναι στα σωστά επίπεδα. Πολύς κόσμος έχει χαμηλή βιταμίνη Δ και δεν το γνωρίζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Gif-e είπε:

Αντωνια μου καλημέρα, αν δεν έχεις ήδη ελέγξει την βιτ Δ, κάνε ένα έλεγχο γιατί για την εμφύτευση ειναι καλό να είναι στα σωστά επίπεδα. Πολύς κόσμος έχει χαμηλή βιταμίνη Δ και δεν το γνωρίζει.

καλημερα κοριτσι μου!!!! 🌞

παιρνω μια πολυβιταμινη που εχει και vit d μεσα!!! ντοπαρισμα στο φουλ!!!💪

εκανα και εξετασεις αρχες φεβρουαριου (για το ετησιο check up) και ηταν 35 η βιταμινη D.. 

μακαρι να πανε ολα καλα για ολες μας!!! 🙏🤰🥰

Κοριτσια οτι αλλο τιπ γνωριζετε εννοειται με βοηθατε πολυ!! οτι μπορουμε να ρυθμισουμε και περναει απο το χερι μας να το κανουμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια.Καλο μήνα σ' όλες.Σας διάβαζα κατά καιρούς.Η αλήθεια είναι ότι έχει πέσει η ψυχολογία μου αρκετά και με την απόξεση και με κάτι προβλήματα που έχω γενικότερα σε άλλους τομείς.Προσπαθω παρόλα αυτά...Τα νέα είναι ότι πήγαμε στον εξωσωματικο.Θα αφήσουμε και αυτόν τον μήνα να περάσει και Απρίλιο προχωράμε ξανά σε ετ.Καλως εχόντων των πραγμάτων βέβαια και των εξετάσεων που θα κάνω όταν αδιαθετησω.Ειναι πολύ θετικός και πιστεύει ότι αυτήν τη φορά θα τα καταφέρουμε.Για να δούμε λοιπόν..Εύχομαι σε όλες ο,τι καλύτερο και καλή Τσικνοπέμπτη ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Καταλαβα κοριτσι μου.. ναι οντως χρειαζεται ενα προσφατο σπερμ γ να εχουν ολοκληρωμενη εικονα... 

Αν δν υπαρχει θεμα μωρε γτ ν τις παρει;; ενα boost ποτε δν ειναι κακο αλλα αν δε θελει ειναι χειροτερο ν τους πρηζουμε...

Εσυ τι παιρνεις;; βιταμινες;

Ξεκινησα κι εγω αρχες Δεκεμβρη βιταμινες, βασιλικο πολτο, coQ10 μπας κ βοηθησουν γ την ωοληψια...

Ευχαριστουμε κοριτσι μου γ τις ευχες!!! ❤️

Ευτυχως ο γιατρος μου ειναι πολυ καλος!! Κ πανω απ ολα ανθρωπος!! Ο ιδιος θεωρουσε σωστο το ν προχωρησουμε τωρα μ τη λογικη οτι δν ξερουμε αν ο επομενος μηνας θα ειναι καλυτερος αλλα μας εξηγησε τα υπερ κ τα κατα κ μας αφησε ολο το χρονο να αποφασισουμε οτι πιστευουμε καλυτερο γ εμας...

Ναι τον αφησαμε αυτο τον κυκλο κι ελπιζουμε ο επομενος ν ειναι καλυτερος...🙏

Λιλη μου τλκ δν προχωρησαμε στη διεγερση. Θα παμε στον αλλο κυκλο να δουμε τι γινεται κι ελπιζουμε να ειναι περισσοτερα τα ωοθυλακια... 🙏

Τωρα τον απριλη θα γινω 35.. βεβαια κ η ηλικια σχετικη ειναι κ γ την ποιοτητα κ γ την ποσοτητα..  η πρωτη διεγερση θα δειξει πως θα παμε...

Ελπιζω το 2024 ν μας αφησει ολες με γεματες κοιλιτσες η γερα μωρα στην αγκαλοα μας!! 🙏❤️🤰👩‍🍼

Καλημέρα. Άστο το θέμα με τις βιταμίνες...άλλο πονεμένο. Αυτή την στιγμή παίρνω D, φυλλικο ( όχι κάθε μέρα, γιατί έχω πια επαρκεια), ΒIO DH- ανδρογόνα και ξεκίνησα πρόσφατα και βασιλικό πολτό, από μόνη μου. Σου έχει πει ο γιατρός αν κάνει κάτι ο βασ. πολτος?? Εγώ σε χαπάκια το βρήκα κ πηρα.

Το καλοκαίρι ο γιατρός μου είχε δώσει ένα σχήμα με iQ10, ανδρογόνα, μελατονινη (!) κτλ για βελτίωση της ποιοτητας των ωαριων. Το πήρα μέχρι τον Νοέμβρη, στη διεγερση και είδαμε τα αποτελέσματα...

Και πάω τωρα στην ενδοκρινολογο μου και μου είπε ότι το iq10 μπορεί να ευθύνεται για κατι ταχυπαλμιες που εχω. Και ένας άλλος γιατρός που είδα μου ειπε ότι τα ανδρογόνα είναι τα μόνα που αποδεδειγμενα κάτι κάνουν στην ποιότητα των ωαριων αλλά θέλει μια ποσότητα κάθε μέρα τριπλάσια απ την συνιστώμενη δοση🤪🥴 Τι να πω δεν ξερω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η marilouu είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.Καλο μήνα σ' όλες.Σας διάβαζα κατά καιρούς.Η αλήθεια είναι ότι έχει πέσει η ψυχολογία μου αρκετά και με την απόξεση και με κάτι προβλήματα που έχω γενικότερα σε άλλους τομείς.Προσπαθω παρόλα αυτά...Τα νέα είναι ότι πήγαμε στον εξωσωματικο.Θα αφήσουμε και αυτόν τον μήνα να περάσει και Απρίλιο προχωράμε ξανά σε ετ.Καλως εχόντων των πραγμάτων βέβαια και των εξετάσεων που θα κάνω όταν αδιαθετησω.Ειναι πολύ θετικός και πιστεύει ότι αυτήν τη φορά θα τα καταφέρουμε.Για να δούμε λοιπόν..Εύχομαι σε όλες ο,τι καλύτερο και καλή Τσικνοπέμπτη ♥️

Καλή επιτυχία κορίτσι! ε το καλό όλα. Δεν είναι μακριά ο Απρίλης, θα περάσει γρήγορα, θα δεις.... 

Ελπίζω να ανέβει λίγο η διάθεσή σου και η αισιοδοξία σου. Αντιλαμβάνομαι ότι είναι πολύ δύσκολο!! ❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η RAM21 είπε:

Καλημέρα. Άστο το θέμα με τις βιταμίνες...άλλο πονεμένο. Αυτή την στιγμή παίρνω D, φυλλικο ( όχι κάθε μέρα, γιατί έχω πια επαρκεια), ΒIO DH- ανδρογόνα και ξεκίνησα πρόσφατα και βασιλικό πολτό, από μόνη μου. Σου έχει πει ο γιατρός αν κάνει κάτι ο βασ. πολτος?? Εγώ σε χαπάκια το βρήκα κ πηρα.

Το καλοκαίρι ο γιατρός μου είχε δώσει ένα σχήμα με iQ10, ανδρογόνα, μελατονινη (!) κτλ για βελτίωση της ποιοτητας των ωαριων. Το πήρα μέχρι τον Νοέμβρη, στη διεγερση και είδαμε τα αποτελέσματα...

Και πάω τωρα στην ενδοκρινολογο μου και μου είπε ότι το iq10 μπορεί να ευθύνεται για κατι ταχυπαλμιες που εχω. Και ένας άλλος γιατρός που είδα μου ειπε ότι τα ανδρογόνα είναι τα μόνα που αποδεδειγμενα κάτι κάνουν στην ποιότητα των ωαριων αλλά θέλει μια ποσότητα κάθε μέρα τριπλάσια απ την συνιστώμενη δοση🤪🥴 Τι να πω δεν ξερω...

Γεια σου κορίτσι. Δεν ήξερα ότι υπάρχουν βιταμίνες για την βελτίωση της ποιότητας των ωαρίων. Είδες διαφορά, μετά από το διάστημα που τα πήρες? Είναι ακριβά? Τα γράφει ο γιατρός ή τα παίρνουμε και μόνες μας? 

Αυτό για την τριπλάσια δόση? Τι φάση? Μπορούν να προκαλέσουν παρενέργειες ή πρόβλημα σε κάτι άλλο? Σου είπε μήπως?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/3/2024 at 9:28 ΠΜ, ο/η lilly1984 είπε:

Αχ Ελισσάβετ μου τι ωραία νέα! Θα μαζέψεις αρκετές βλαστοκύστες όπως φαίνεται και θα πάνε όλα τέλεια! Πότε ετοιμάζεσαι για την ωοληψία σου με το καλό???

Γεια σου Λίλη μου! Θα δείξει, καλύτερα να μην έχω τρομερές προσδοκίες και γειωθώ μετά. Υπομονή! Τη Δευτέρα λοιπόν ωοληψία! Θα πάω και άυριο στο Ιασώ να με δει μια τελευταία φορά και να κάνω τις τελευτάιες αιματολογικές και καρδιογράφημα.

Διάβασα και τα δικά σου. Κουράγιο, όπως είπε και η Ram, είναι ολα απρόβλεπα σε αυτές τις διαδικασίες. Έχω χάσει κι εγώ δύο φορές Ετ γιατί τη μία έπεφτε Πάσχα και την άλλη έκανα σε φυσικό κύκλο και δν πήγαν όπως θέλαμε οι τιμές κλπ. Σε νιώθω!!! Είναι τρομερή αυτή η ανυπομονησία που νιώθουμε.. Σου στέλνω αγκαλίτσα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/3/2024 at 2:09 ΠΜ, ο/η Kate1992 είπε:

Κορίτσι μου έκανες υστεροσκοπηση και βρέθηκε ενδομητρητιδα; Είχες συμπτώματα; 
ειναι να κάνω τον άλλον μήνα μάλλον υστεροσκοπηση και μ είπε ο γιατρός και για το μικροβιωμα και φοβάμαι πολύ τι θ δείξει! 😩

Ναι Kate μου έκανα υστεροσκόπηση το Σεπτέμβριο διότι άλλαξα γιατρό και μου είπε ότι με την εξέταση αυτή θα τσεκάραμε για ενδομητρίτιδα ή ενδομητρίωση, που είναι τα βασικά αίτια αποτυχίας εμφύτευσης (είχα κ΄άνει ετ συνολικά 5 άριστες/ πολύ καλές βλαστοκύστες με τον προηγούμενο γιατρό και πάντα είχα αποτυχία). Δεν είχα απολύτως κανένα σύμπτωμα και σε καμία προηγούμενη εξέταση (καλλιλεργειες, υπέρηχος, σαλπιγγογραφία) δεν είχε προκύψει υποψία ότι κάτι μπορεί να μην είναι καλό. Κι όμως είχα φλαγμονή και γι αυτό παίρνω αντιβίωση σε χάπια σε συνδυασμό με κολπικές εγχύσεις. Καταλαβαίνω απόλυτα ότι φοβάσαι, κι εγώ φοβόμουν πολύ, όμως με την υστεροσκόπηση θα έχεις εικόνα τι γίνεται στο ενδομήτριο. Εσένα ο γιατρός σου για ποιο λόγο σου την πρότεινε??

στις On 7/3/2024 at 12:35 ΠΜ, ο/η Antonia2 είπε:

Αχ κοριτσι μου ποσο σε νιωθω... κι εγω απογοητευτηκα τοσο πολυ π δν προχωρησαμε σε διεγερση... οκτωβρη πηγαμε στο γιατρο κ εφτασε μαρτιος κ δν ξεκινησαμε ακομα... μας καθυστερησε βεβαια η επιτροπη εμας γτ δν ειχαμε τα σπερμ/τα... ποση κουραση... ποση απογοητευση..

Θελει υπομονη κ πιστη στο ονειρο μας!! Θα ερθει η μαγικη στιγμη γ ολες μας!!! 🤰🥰❤️ Απλα ορισμενα κοριτσια πρεπει να δειξουμε πολληηηηη υπομονη...

Παρε μια βαθια ανασα κ αυριο ξεκιναει μια νεα μερα! Θ περασει γρηγορα αυτος ο μηνας κ ολα γινονται γ καλο!! 😊🫶

Αντωνία μου σε ευχαριστώ τόοοοοσο πολύ για τη στήριξη..! Εύχομαι όντως όλα να γίνονται για καλό και προσπαθώ να σκέφτομαι ότι με περιμένουν οι βλαστοκύστες μου ❤️❤️❤️❤️

 

στις On 7/3/2024 at 12:04 ΠΜ, ο/η Antonia2 είπε:

Λιλη μου τλκ δν προχωρησαμε στη διεγερση. Θα παμε στον αλλο κυκλο να δουμε τι γινεται κι ελπιζουμε να ειναι περισσοτερα τα ωοθυλακια... 🙏

Τωρα τον απριλη θα γινω 35.. βεβαια κ η ηλικια σχετικη ειναι κ γ την ποιοτητα κ γ την ποσοτητα..  η πρωτη διεγερση θα δειξει πως θα παμε...

Ελπιζω το 2024 ν μας αφησει ολες με γεματες κοιλιτσες η γερα μωρα στην αγκαλοα μας!! 🙏❤️🤰👩‍🍼

Η ηλικία είναι σχετική, αλλά πάντως το 35 είναι μια χαρά! Εύχομαι να πάει τέλεια η διέγερση και να κρατήσουμε όλες τα μωράκια μας στην αγκαλιά μας!🌈🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η elissavet90 είπε:

Γεια σου Λίλη μου! Θα δείξει, καλύτερα να μην έχω τρομερές προσδοκίες και γειωθώ μετά. Υπομονή! Τη Δευτέρα λοιπόν ωοληψία! Θα πάω και άυριο στο Ιασώ να με δει μια τελευταία φορά και να κάνω τις τελευτάιες αιματολογικές και καρδιογράφημα.

Διάβασα και τα δικά σου. Κουράγιο, όπως είπε και η Ram, είναι ολα απρόβλεπα σε αυτές τις διαδικασίες. Έχω χάσει κι εγώ δύο φορές Ετ γιατί τη μία έπεφτε Πάσχα και την άλλη έκανα σε φυσικό κύκλο και δν πήγαν όπως θέλαμε οι τιμές κλπ. Σε νιώθω!!! Είναι τρομερή αυτή η ανυπομονησία που νιώθουμε.. Σου στέλνω αγκαλίτσα!!!!

Σε ευχαριστώ κοριτσάκι μου! Σου στέλνω τις καλύτερες ευχές για τη Δευτέρα, δύναμη- υπομονή και αισιοδοξία!!!!!❤️🌷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η lilly1984 είπε:

Σε ευχαριστώ κοριτσάκι μου! Σου στέλνω τις καλύτερες ευχές για τη Δευτέρα, δύναμη- υπομονή και αισιοδοξία!!!!!❤️🌷

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Καλημέρα. Άστο το θέμα με τις βιταμίνες...άλλο πονεμένο. Αυτή την στιγμή παίρνω D, φυλλικο ( όχι κάθε μέρα, γιατί έχω πια επαρκεια), ΒIO DH- ανδρογόνα και ξεκίνησα πρόσφατα και βασιλικό πολτό, από μόνη μου. Σου έχει πει ο γιατρός αν κάνει κάτι ο βασ. πολτος?? Εγώ σε χαπάκια το βρήκα κ πηρα.

Το καλοκαίρι ο γιατρός μου είχε δώσει ένα σχήμα με iQ10, ανδρογόνα, μελατονινη (!) κτλ για βελτίωση της ποιοτητας των ωαριων. Το πήρα μέχρι τον Νοέμβρη, στη διεγερση και είδαμε τα αποτελέσματα...

Και πάω τωρα στην ενδοκρινολογο μου και μου είπε ότι το iq10 μπορεί να ευθύνεται για κατι ταχυπαλμιες που εχω. Και ένας άλλος γιατρός που είδα μου ειπε ότι τα ανδρογόνα είναι τα μόνα που αποδεδειγμενα κάτι κάνουν στην ποιότητα των ωαριων αλλά θέλει μια ποσότητα κάθε μέρα τριπλάσια απ την συνιστώμενη δοση🤪🥴 Τι να πω δεν ξερω...

Καλημερα Ραμ μου!!!! 

ασε κι εγω μια απο τα ιδια... και χθες παρηγγειλα κι inofert γτ θυμηθηκα οτι πριν παω στον Παρτσι επαιρνα ινοσιτολη.. και σκεφτηκα μηπως αυτο ειχε βοηθησει και ειχα τα 2πλασια ωοθυλακια....

πειραματοζωα εχουμε γινει και δοκιμαζουμε τα παντα...

αυτο με τα ανδρογονα δεν το ξερω... δλδ δεν ξερω ποια ειναι καν.. ισως και να υπαρχουν στην πολυβιταμινη που παιρνω.. 😅

ο βασιλικος πολτος υποτιθεται βοηθαει στη γονιμοτητα αλλα δεν ξερω που ακριβως... εγω παιρνω απο το βιολογικο χωριο ενα βαζακι και παιρνουμε για 20 μερες σερι και μετα σταματαμε για 10 μερες και παλι απο την αρχη... το Δεκεμβρη το ξεκινησαμε μηπως βοηθησει καπου κι αυτο... 

σιγουρα παντως ο αντρας μου εχει περισσοτερη ορεξη λογω βασ.πολτου!! να τα λεμε κι αυτα!!! 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lilly1984 είπε:

Ναι Kate μου έκανα υστεροσκόπηση το Σεπτέμβριο διότι άλλαξα γιατρό και μου είπε ότι με την εξέταση αυτή θα τσεκάραμε για ενδομητρίτιδα ή ενδομητρίωση, που είναι τα βασικά αίτια αποτυχίας εμφύτευσης (είχα κ΄άνει ετ συνολικά 5 άριστες/ πολύ καλές βλαστοκύστες με τον προηγούμενο γιατρό και πάντα είχα αποτυχία). Δεν είχα απολύτως κανένα σύμπτωμα και σε καμία προηγούμενη εξέταση (καλλιλεργειες, υπέρηχος, σαλπιγγογραφία) δεν είχε προκύψει υποψία ότι κάτι μπορεί να μην είναι καλό. Κι όμως είχα φλαγμονή και γι αυτό παίρνω αντιβίωση σε χάπια σε συνδυασμό με κολπικές εγχύσεις. Καταλαβαίνω απόλυτα ότι φοβάσαι, κι εγώ φοβόμουν πολύ, όμως με την υστεροσκόπηση θα έχεις εικόνα τι γίνεται στο ενδομήτριο. Εσένα ο γιατρός σου για ποιο λόγο σου την πρότεινε??

Αντωνία μου σε ευχαριστώ τόοοοοσο πολύ για τη στήριξη..! Εύχομαι όντως όλα να γίνονται για καλό και προσπαθώ να σκέφτομαι ότι με περιμένουν οι βλαστοκύστες μου ❤️❤️❤️❤️

 

Η ηλικία είναι σχετική, αλλά πάντως το 35 είναι μια χαρά! Εύχομαι να πάει τέλεια η διέγερση και να κρατήσουμε όλες τα μωράκια μας στην αγκαλιά μας!🌈🙏

Αλιμονο Λιλη μου!! γι αυτο ειμαστε εδω!!!🥰🤗 ολα θα πανε καλα!!! ενας μηνας ακομη και μετα θα ερθει η καλυτερη μερα!!!

και η @cat12 μας εκανε τοοοοση υπομονη και σμρ ειναι η μερα της!!!! ολη η σκεψη μας ειναι μαζι της!!!😍

@cat12ολα να πανε τελεια σμρ και να φωλιασουν τα εμβρυακια σας στην κοιλια σου για 9 μηνες!!!🙏❤️😍🧿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η elissavet90 είπε:

Γεια σου Λίλη μου! Θα δείξει, καλύτερα να μην έχω τρομερές προσδοκίες και γειωθώ μετά. Υπομονή! Τη Δευτέρα λοιπόν ωοληψία! Θα πάω και άυριο στο Ιασώ να με δει μια τελευταία φορά και να κάνω τις τελευτάιες αιματολογικές και καρδιογράφημα.

Διάβασα και τα δικά σου. Κουράγιο, όπως είπε και η Ram, είναι ολα απρόβλεπα σε αυτές τις διαδικασίες. Έχω χάσει κι εγώ δύο φορές Ετ γιατί τη μία έπεφτε Πάσχα και την άλλη έκανα σε φυσικό κύκλο και δν πήγαν όπως θέλαμε οι τιμές κλπ. Σε νιώθω!!! Είναι τρομερή αυτή η ανυπομονησία που νιώθουμε.. Σου στέλνω αγκαλίτσα!!!!

Με το καλο Ελισσαβετ μου!!!! ολα να πανε τελεια τη Δευτερα!!!! 🙏🥰❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Με το καλο Ελισσαβετ μου!!!! ολα να πανε τελεια τη Δευτερα!!!! 🙏🥰❤️

Να σαι καλά Αντωνία μου!!!🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Καλημερα Ραμ μου!!!! 

ασε κι εγω μια απο τα ιδια... και χθες παρηγγειλα κι inofert γτ θυμηθηκα οτι πριν παω στον Παρτσι επαιρνα ινοσιτολη.. και σκεφτηκα μηπως αυτο ειχε βοηθησει και ειχα τα 2πλασια ωοθυλακια....

πειραματοζωα εχουμε γινει και δοκιμαζουμε τα παντα...

αυτο με τα ανδρογονα δεν το ξερω... δλδ δεν ξερω ποια ειναι καν.. ισως και να υπαρχουν στην πολυβιταμινη που παιρνω.. 😅

ο βασιλικος πολτος υποτιθεται βοηθαει στη γονιμοτητα αλλα δεν ξερω που ακριβως... εγω παιρνω απο το βιολογικο χωριο ενα βαζακι και παιρνουμε για 20 μερες σερι και μετα σταματαμε για 10 μερες και παλι απο την αρχη... το Δεκεμβρη το ξεκινησαμε μηπως βοηθησει καπου κι αυτο... 

σιγουρα παντως ο αντρας μου εχει περισσοτερη ορεξη λογω βασ.πολτου!! να τα λεμε κι αυτα!!! 😉

Χάχα! Κατάλαβα. Μήπως δώσω και στον δικό μου βασιλικό πολτό;; 🤣 Περισσοτερη ορεξη δεν εβλαψε κανεναν!

Τα ανδρογόνα είναι τα DHEA, η λεγόμενη προ-ορμονη που βοηθάει την παραγωγή οιστραδιολης για την καλύτερη κατάσταση του ενδομητριου και βελτίωση της ποιοτητας των ωαριων. Παράγεται και στους άνδρες και βοηθάει στην εκκριση τεστοστερόνης. Συνιστάται για μεγαλύτερες ηλικίες, όπως καταλαβαίνω, με ωοθηκικη ανεπάρκεια. Για σένα δηλαδή δεν νομίζω ότι χρειάζεται.

Κ εμενα μου τα είχε δώσει ο γιατρος μου το καλοκαίρι, σε ένα σχήμα συμπληρωματων μαζι με διάφορα άλλα. Χωρις φυσικα να μου εξηγησει τι κανει το καθενα. Και τώρα που ψάχνω δεύτερη γνώμη, μου ειπε ο άλλος γιατρός ότι απ οοολα όσα μου έδωσε ο πρωτος, μόνο αυτά τα DHEA είναι πιθανόν να βελτιώσουν την ποιοτητα ωαρίων...μετά από μελέτες. Όλα τα υπόλοιπα, iq10, βότανα κτλ, δεν κάνουν απολύτως τίποτα. 

Πραγματικά δεν ξέρεις τι να πιστέψεις. Κι οι γιατροί στα τυφλά μας πάνε μου φαινεται, και ο,τι πιάσει.🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η RAM21 είπε:

Χάχα! Κατάλαβα. Μήπως δώσω και στον δικό μου βασιλικό πολτό;; 🤣 Περισσοτερη ορεξη δεν εβλαψε κανεναν!

Τα ανδρογόνα είναι τα DHEA, η λεγόμενη προ-ορμονη που βοηθάει την παραγωγή οιστραδιολης για την καλύτερη κατάσταση του ενδομητριου και βελτίωση της ποιοτητας των ωαριων. Παράγεται και στους άνδρες και βοηθάει στην εκκριση τεστοστερόνης. Συνιστάται για μεγαλύτερες ηλικίες, όπως καταλαβαίνω, με ωοθηκικη ανεπάρκεια. Για σένα δηλαδή δεν νομίζω ότι χρειάζεται.

Κ εμενα μου τα είχε δώσει ο γιατρος μου το καλοκαίρι, σε ένα σχήμα συμπληρωματων μαζι με διάφορα άλλα. Χωρις φυσικα να μου εξηγησει τι κανει το καθενα. Και τώρα που ψάχνω δεύτερη γνώμη, μου ειπε ο άλλος γιατρός ότι απ οοολα όσα μου έδωσε ο πρωτος, μόνο αυτά τα DHEA είναι πιθανόν να βελτιώσουν την ποιοτητα ωαρίων...μετά από μελέτες. Όλα τα υπόλοιπα, iq10, βότανα κτλ, δεν κάνουν απολύτως τίποτα. 

Πραγματικά δεν ξέρεις τι να πιστέψεις. Κι οι γιατροί στα τυφλά μας πάνε μου φαινεται, και ο,τι πιάσει.🤪

Δωστου και θα με θυμηθεις!!! 😎

καθε γιατρος και μια αποψη... χασιμο χρονου, αντοχης και χρηματων φσκ... ελπιζω ολες αυτες οι δοκιμες να μας βοηθησουν και να φερουν τα κουκουνια μας!!!

επισης ρε κοριτσια, αμα δε ρωτησεις το γιατρο, ισως να μην αναφερθουν σημαντικα πραγματα... και γιατι το λεω... τον ρωτησα σε περιπτωση που καναμε τη διεγερση, ποσες μερες αποχη πρεπει να εχει ο αντρας μου.. και μου ειπε οτι καλο ειναι να εχει ανα 2 μερες εκσπερματηση σε ολο το διαστημα της διεγερσης και οταν κανω την οβιτρελ, καλο ειναι να εχουμε παλι επαφη ωστε το σπερμα να ειναι οσο το δυνατον πιο φρεσκο....

και λεω αν δε ρωτουσα, λογικα δεν θα μου το ελεγε.... ποσα πραγματα πρεπει να ρωταμε πια;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Ναι Kate μου έκανα υστεροσκόπηση το Σεπτέμβριο διότι άλλαξα γιατρό και μου είπε ότι με την εξέταση αυτή θα τσεκάραμε για ενδομητρίτιδα ή ενδομητρίωση, που είναι τα βασικά αίτια αποτυχίας εμφύτευσης (είχα κ΄άνει ετ συνολικά 5 άριστες/ πολύ καλές βλαστοκύστες με τον προηγούμενο γιατρό και πάντα είχα αποτυχία). Δεν είχα απολύτως κανένα σύμπτωμα και σε καμία προηγούμενη εξέταση (καλλιλεργειες, υπέρηχος, σαλπιγγογραφία) δεν είχε προκύψει υποψία ότι κάτι μπορεί να μην είναι καλό. Κι όμως είχα φλαγμονή και γι αυτό παίρνω αντιβίωση σε χάπια σε συνδυασμό με κολπικές εγχύσεις. Καταλαβαίνω απόλυτα ότι φοβάσαι, κι εγώ φοβόμουν πολύ, όμως με την υστεροσκόπηση θα έχεις εικόνα τι γίνεται στο ενδομήτριο. Εσένα ο γιατρός σου για ποιο λόγο σου την πρότεινε??

Αντωνία μου σε ευχαριστώ τόοοοοσο πολύ για τη στήριξη..! Εύχομαι όντως όλα να γίνονται για καλό και προσπαθώ να σκέφτομαι ότι με περιμένουν οι βλαστοκύστες μου ❤️❤️❤️❤️

 

Η ηλικία είναι σχετική, αλλά πάντως το 35 είναι μια χαρά! Εύχομαι να πάει τέλεια η διέγερση και να κρατήσουμε όλες τα μωράκια μας στην αγκαλιά μας!🌈🙏

Εμείς δν έχουμε καμία ένδειξη αγάπη! Μόνο τα καφέ που κ αυτά δν τ έχω κάθε μήνα όποτε μ λέει π γιατρός ούτε αυτό αποτελεί ένδειξη ότι κατι υπάρχει! Έχω κάνει πόσους υπερήχους και στη σαλπιγγογραφια δν φάνηκε τίποτα απολύτως! Εγώ σκέφτομαι ν την κάνω προληπτικά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...