Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η agapi82 είπε:

αν θυμαμαι καλα την Παρασκευη κανατε υπερηχο και αλλο ενα το πρωι της ωοληψιας. Στονδευτερο ποσα mm ηταν? Μήπως ηταν πολυ μεγαλα κ εσπασαν μεχρι να σε κοιμησουν? Μηπως επρεπε να τα παρει μια μερα νωριτερα? Αντε να εκανε κατι λαθος η γιατρος αλλα και στις ωοθηκες μου φαινεται απιθανο. Πιστευω οτι ηταν μεγαλα τα ωαρια κ δεν αντεξαν

Δεν μου ειπε, μου ειπε μονο οτι ηταν εκει. Όταν εκαναν τον υπέρηχο παράλληλα μου έβαζαν το αναισθητικό οποτε με πηρε ο υπνος. Επισης ο υπερηχος δεν ηταν κολπικος ηταν πανω στην κοιλια. Παιζει να μου ελεγε βλακειες? Παντως δε με χρεωσαν για τιποτα μονο για τον αναισθησιολόγο. Παρασκευη θα μιλησω με τη γιατρο και θα τα ρωτησω ολα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 5 ώρες, ο/η nefeli1980 είπε:

Σε καταλαβαίνω όλες έτσι ξεκινάμε πελαγωμένες και χωρίς να ξέρουμε τι συμβαίνει μετά όμως αναγκαζόμαστε να γίνουμε γνώστες ίσως όχι των πάντων αλλά ενός μεγάλου μέρους , με διάβασμα , με επιεκσέψεις και σε άλλου ςιατρούς και μέσα βέβαια από εδώ που μιλάμε και με άλλους ανθρώπους που περνούν τα ίδια με εμάς .

όσο για τις ενέσεις να ξέρεις σιγά σιγά συνηθίζονται , εγώ ήμουν πολύ φοβιτσιάρα μου έπαιρναν αίμα και λιποθυμούσα από το φόβο , όταν πήγαμε να κάνουμε με τη μαία του γιατρού το πως θα γίνετε η ένεση ως δοκιμή δεν το έκανα κάν η ανάγκη μου όμως και η αγάπη μου για το μωράκι που δεν έχει έρθει με έκανε αυτή τη στιγμή να ξεπεράσω κατά ένα τρόπο το φόβο μου και έκανα το πα΄ντα μόνη μου . Μη φοβάσαι λοιπόν θα δείς πιο πολύ είναι ο φόβος και οι σκέψεις παρά η διαδικασία των ενέσεων

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ για την απάντηση σου, το ξέρω ότι και ο αρχικός φόβος είναι μέρος της διαδικασίας. Δυστυχώς το αναβάλλω εδώ και 4 μήνες, έχω και φόβο και απογοήτευση ,μετά από μια παλινδρόμη το καλοκαίρι. Εύχομαι σε όλες να τα καταφέρουμε, μακάρι να ήταν για όλες εύκολο ακόμα μη χρειαζόταν τίποτα από όλα αυτά όμως είμαι ευγνώμων που μας δίνεται η ευκαιρία έστω κ από τον δύσκολο δρόμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η blueocean είπε:

Δεν μπορω να καταλανω ομως γιατι συμβαινει εφοσον βαζουμε τους ανταγωνιστες και μετα την 36ωρη. Εχω αρχισει να αναρωτιεμαι μηπως εκανα εγω κατι λαθος. Βασικά ειναι εξοργιστικό τιποτ'άλλο!!

Οταν ηρθα στην Ελλάδα το ανέφερα στον γιατρό και μου είπε δυστυχώς σε κάποιες κοπέλες συμβαίνει .για αυτό θέλουμε και στενούς συχνούς υπερήχους αλλιώς θα μετρούσαμε με τον πρώτο υπέρηχο και θα ξέραμε με τον δεύτερο ποτέ να πάμε για ωοληψια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Οταν ηρθα στην Ελλάδα το ανέφερα στον γιατρό και μου είπε δυστυχώς σε κάποιες κοπέλες συμβαίνει .για αυτό θέλουμε και στενούς συχνούς υπερήχους αλλιώς θα μετρούσαμε με τον πρώτο υπέρηχο και θα ξέραμε με τον δεύτερο ποτέ να πάμε για ωοληψια 

Δυστυχως πηγα μονο δυο φορες για υπερηχο......οσες μου ειπε δηλαδη. Τι να πω ολα πηγαν στραβα. Πονταρω στην επομενη φορα και ελπιζω να φανω τυχερη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η blueocean είπε:

Δυστυχως πηγα μονο δυο φορες για υπερηχο......οσες μου ειπε δηλαδη. Τι να πω ολα πηγαν στραβα. Πονταρω στην επομενη φορα και ελπιζω να φανω τυχερη.

Δύο μόνο φορές για υπέρηχο, υπέρηχος πάνω στην κοιλιά (αδιανοητο!), τρία ωάρια που υπολογίζει τέσσερις μέρες νωρίτερα ότι θα τα πάρει την Τρίτη ( επειδή μεσολαβεί σαββατοκύριακο?!) και ποιος ξερει τι εγινε την ωρα της ωοληψιας, συγγνώμη κοπέλα μου αλλά εγω δεν μπορω να τα δικαιολογησω ολα αυτα. Δεν είναι θέμα ατυχίας, είναι θέμα αστοχίας!

Δεν έχεις κάνει εσύ κάτι λάθος, ακολούθησες οδηγίες ακριβως. Η γιατρος σου οφείλει να σου δωσει μια πειστικη απαντηση για το τι έκανε και τι έγινε. Πιστεύω ότι ιδιαίτερα εφόσον σου έχει ξανασυμβεί να έχεις ανομοιογενη στην ανάπτυξη ωάρια, έπρεπε να σε προσέξει πιο στενά. Άφησε πολλά στην τύχη κατά τη γνώμη μου.

Λυπάμαι πολύ και συγγνώμη για το επιτακτικό του ύφους, αλλά στην ηλικία μας οι γιατροί πρέπει να σκέφτονται δίπλα τι κάνουν. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η blueocean είπε:

Δυστυχως πηγα μονο δυο φορες για υπερηχο......οσες μου ειπε δηλαδη. Τι να πω ολα πηγαν στραβα. Πονταρω στην επομενη φορα και ελπιζω να φανω τυχερη.

Αδιαθετησα Δευτέρα πρώτος υπέρηχος, Τρίτη ξεκίνησα τις ενέσεις. Σάββατο εξέταση αίματος, Κυριακή υπέρηχο, Τετάρτη υπέρηχο κ εξέταση αίματος κ το βράδυ ovitrelle, Παρασκευή 8.30 με 9.00 έγινε η ωοληψια χωρίς υπέρηχο τουλάχιστον όσο ήμουν ξύπνια.

Δεν ξέρω αν θα άλλαζα γιατρό εσύ θα το κρίνεις.

Πριν 5 χρόνια έκανα την πρώτη προσπάθεια σε δημόσιο νοσοκομείο κ είχα 11 ωοθηλακια, 6 ανώριμα ωάρια κ δεν προχώρησε κανένα από την πρώτη μέρα. Τώρα στην δεύτερη προσπάθεια 5 χρόνια πιο μεγάλη 41 χρ με άλλον γιατρό κ ιδιωτικό εργαστήριο έβγαλα 2 μεγάλα ωοθηλακια κ 5 μικρά, 2 ανώριμα ωάρια που ωρίμασαν στη συνέχεια κ το ένα εγινε βλαστοκυστη κ θα το βάλω αργότερα. Ο γιατρός μου που αν δεν ήταν αυτός δεν θα έκανα δεύτερη προσπάθεια μου είπε ότι αλλάξαμε πρωτόκολλο κ παίζει ρόλο, οπότε μήπως κ εσύ πρέπει να αλλάξεις φάρμακα; 

Συζήτησε με την γιατρό τι μπορεί να φταίει. Το πρωτόκολλο; Οι μονάδες; 

Επίσης δεν μου έχει τύχει να μου κάνουν στην κοιλιά υπέρηχο για να δει τα ωοθηλακια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η marilouu είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.Εχω ερώτηση για όσες ξέρετε να με βοηθήσετε.Σημερα είμαι 26η μέρα από την απόξεση και έχουν αρχίσει τα καφέ όπως πριν την περίοδο.Ειναι φυσιολογικό;Ο γιατρός μου είχε πει να περιμένω περίοδο τέλος του μήνα αρχές του άλλου.Δεν είναι νωρίς ;Δεν έχω ούτε πόνο ούτε πρήξιμο και το στήθος μου επίσης είναι μια χαρά.

Καλησπέρα μαριλου μου!! 😊 Κ εμένα περίπου τότε ξεκίνησε η περίοδος κ με τον ίδιο τρόπο... Ο γιατρός μου είχε πει ότι θα ερχόταν 30 με 40 μέρες μετά αλλά ήρθε νωρίτερα... Στον υπέρηχο που ήθελε να με δει αν είμαι οκ του το είπα αλλά είπε ότι συμβαίνει... Πιστεύω δεν είναι κάτι να σε ανησυχεί αλλά για σίγουρα ρωτά κ τον γιατρό σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η stalitsa stal είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Ξεκίνησα και εγώ το μονοπάτι της εξωσωματικής..

Έκανα ωοληψια τ Γενάρη. Κατέβασα 16 ωοθηλακια αλλά μεγάλα ήταν τα 7 κ από τα 7 έχουμε 2 βλαστοκυστες. Περιμένω να περάσουν οι μέρες για να κάνω εμβρυομεταφορα..

στείλτε θετική ενέργεια!!!

Καλησπέρα κορίτσι μου!! Καλή επιτυχία να έχεις!!! Κ εγώ λογικά αρχές Μαρτίου θα κάνω την έμβρυομεταφορά έτσι όπως υπολογίζω 🥰 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η RAM21 είπε:

Δύο μόνο φορές για υπέρηχο, υπέρηχος πάνω στην κοιλιά (αδιανοητο!), τρία ωάρια που υπολογίζει τέσσερις μέρες νωρίτερα ότι θα τα πάρει την Τρίτη ( επειδή μεσολαβεί σαββατοκύριακο?!) και ποιος ξερει τι εγινε την ωρα της ωοληψιας, συγγνώμη κοπέλα μου αλλά εγω δεν μπορω να τα δικαιολογησω ολα αυτα. Δεν είναι θέμα ατυχίας, είναι θέμα αστοχίας!

Δεν έχεις κάνει εσύ κάτι λάθος, ακολούθησες οδηγίες ακριβως. Η γιατρος σου οφείλει να σου δωσει μια πειστικη απαντηση για το τι έκανε και τι έγινε. Πιστεύω ότι ιδιαίτερα εφόσον σου έχει ξανασυμβεί να έχεις ανομοιογενη στην ανάπτυξη ωάρια, έπρεπε να σε προσέξει πιο στενά. Άφησε πολλά στην τύχη κατά τη γνώμη μου.

Λυπάμαι πολύ και συγγνώμη για το επιτακτικό του ύφους, αλλά στην ηλικία μας οι γιατροί πρέπει να σκέφτονται δίπλα τι κάνουν. 

 

σ'ολα εχεις απολυτο δικιο....ο υπερηχος στην κοιλια πραγματικα δεν ξερω γιατι και γω εξεπλαγην εκεινη την ωρα αλλα ημουν  αγχωμενη και δε ρωτησα περισσοτερα. Θα μιλησω την Παρασκευη μαζι της και θα ζητησω εξηγησεις γιατι πραγματικα ολ'αυτα μου φαινονται προχειρότητες κ οσο τα σκεφτομαι περισσοτερο μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι. Στην προηγουμενη προσπαθεια ημουν σε αλλο κεντρο αλλα αναγκαστικα επρεπε να αλλαξω γιατι ηταν στο εξωτερικο. Εκει μου εκαναν υπερηχους μερα παρα μερα για να μην χαθει κανενα ωαριο και της το ειχα αναφερει αλλα προφανως καμια σημασια δεν εδωσε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η agapi82 είπε:

Αδιαθετησα Δευτέρα πρώτος υπέρηχος, Τρίτη ξεκίνησα τις ενέσεις. Σάββατο εξέταση αίματος, Κυριακή υπέρηχο, Τετάρτη υπέρηχο κ εξέταση αίματος κ το βράδυ ovitrelle, Παρασκευή 8.30 με 9.00 έγινε η ωοληψια χωρίς υπέρηχο τουλάχιστον όσο ήμουν ξύπνια.

Δεν ξέρω αν θα άλλαζα γιατρό εσύ θα το κρίνεις.

Πριν 5 χρόνια έκανα την πρώτη προσπάθεια σε δημόσιο νοσοκομείο κ είχα 11 ωοθηλακια, 6 ανώριμα ωάρια κ δεν προχώρησε κανένα από την πρώτη μέρα. Τώρα στην δεύτερη προσπάθεια 5 χρόνια πιο μεγάλη 41 χρ με άλλον γιατρό κ ιδιωτικό εργαστήριο έβγαλα 2 μεγάλα ωοθηλακια κ 5 μικρά, 2 ανώριμα ωάρια που ωρίμασαν στη συνέχεια κ το ένα εγινε βλαστοκυστη κ θα το βάλω αργότερα. Ο γιατρός μου που αν δεν ήταν αυτός δεν θα έκανα δεύτερη προσπάθεια μου είπε ότι αλλάξαμε πρωτόκολλο κ παίζει ρόλο, οπότε μήπως κ εσύ πρέπει να αλλάξεις φάρμακα; 

Συζήτησε με την γιατρό τι μπορεί να φταίει. Το πρωτόκολλο; Οι μονάδες; 

Επίσης δεν μου έχει τύχει να μου κάνουν στην κοιλιά υπέρηχο για να δει τα ωοθηλακια.

θα τα συζητησω ολα εννοειται. Δεν ξερω αν θα αλλαξω γιατρο γιατι δε μπορω να μεταφερω συνεχως το σπερμα απο κλινικη σε κλινικη. Θα δω τι θα μου πει και αναλογως θα πράξω. Σκεφτομαι να δωσω ακομα μια ευκαιρια σε φυσικο κυκλο πριν κανω την αλλαγη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η blueocean είπε:

Δυστυχως πηγα μονο δυο φορες για υπερηχο......οσες μου ειπε δηλαδη. Τι να πω ολα πηγαν στραβα. Πονταρω στην επομενη φορα και ελπιζω να φανω τυχερη.

Τα ίδια και εγώ.. μόνο 2 φορές :-(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η RAM21 είπε:

Δύο μόνο φορές για υπέρηχο, υπέρηχος πάνω στην κοιλιά (αδιανοητο!), τρία ωάρια που υπολογίζει τέσσερις μέρες νωρίτερα ότι θα τα πάρει την Τρίτη ( επειδή μεσολαβεί σαββατοκύριακο?!) και ποιος ξερει τι εγινε την ωρα της ωοληψιας, συγγνώμη κοπέλα μου αλλά εγω δεν μπορω να τα δικαιολογησω ολα αυτα. Δεν είναι θέμα ατυχίας, είναι θέμα αστοχίας!

Δεν έχεις κάνει εσύ κάτι λάθος, ακολούθησες οδηγίες ακριβως. Η γιατρος σου οφείλει να σου δωσει μια πειστικη απαντηση για το τι έκανε και τι έγινε. Πιστεύω ότι ιδιαίτερα εφόσον σου έχει ξανασυμβεί να έχεις ανομοιογενη στην ανάπτυξη ωάρια, έπρεπε να σε προσέξει πιο στενά. Άφησε πολλά στην τύχη κατά τη γνώμη μου.

Λυπάμαι πολύ και συγγνώμη για το επιτακτικό του ύφους, αλλά στην ηλικία μας οι γιατροί πρέπει να σκέφτονται δίπλα τι κάνουν. 

 

Αχ εγώ τα έφαγα με το κουτάλι 🥄 τέτοιες μπιπ από το γερμανικό κέντρο που πραγματικά απορώ ακόμα υπάρχουν τέτοια κεντεα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η blueocean είπε:

σ'ολα εχεις απολυτο δικιο....ο υπερηχος στην κοιλια πραγματικα δεν ξερω γιατι και γω εξεπλαγην εκεινη την ωρα αλλα ημουν  αγχωμενη και δε ρωτησα περισσοτερα. Θα μιλησω την Παρασκευη μαζι της και θα ζητησω εξηγησεις γιατι πραγματικα ολ'αυτα μου φαινονται προχειρότητες κ οσο τα σκεφτομαι περισσοτερο μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι. Στην προηγουμενη προσπαθεια ημουν σε αλλο κεντρο αλλα αναγκαστικα επρεπε να αλλαξω γιατι ηταν στο εξωτερικο. Εκει μου εκαναν υπερηχους μερα παρα μερα για να μην χαθει κανενα ωαριο και της το ειχα αναφερει αλλα προφανως καμια σημασια δεν εδωσε.

Η μόνη πε΄ριπτωση με υπέρηχο στην κοιλιά, τουλάχιστον από την εμπειρία μου, είναι στην εμβρυομεταφορά, όπου ο γιατρός προσπαθεί να εντοπίσει το κατάλληλο σημείο στη μήτρα ενδοκολπικά και μια νοσηλεύτρια κρατάει τον εξωτερικό υπερηχογράφο και βοηθάει στοχεύοντας στην περιοχή της μήτρας, της κύστεως κτλ. Ναι, οι υπέρηχοι κανονικά γίνονται πιο τακτικά και ο τελευταίος σίγουρα δυο μέρες πριν την ωοληψία, με ταυτόχρονο έλεγχο ορμονών. Πόσο μάλλον σ εσένα με αυτά τα ωάρια!

Εύχομαι να βγάλεις άκρη και άλλη τέτοια εμπειρία να μη ξαναζήσεις!🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Αχ εγώ τα έφαγα με το κουτάλι 🥄 τέτοιες μπιπ από το γερμανικό κέντρο που πραγματικά απορώ ακόμα υπάρχουν τέτοια κεντεα

Είχα διαβάσει την ιστορία σου και είχα συγκλονιστεί! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου και ας μείνουν όλα αυτά τα τραγικά στο παρελθόν, κακιά ανάμνηση! 🙈 Να είσαι καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η RAM21 είπε:

Είχα διαβάσει την ιστορία σου και είχα συγκλονιστεί! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου και ας μείνουν όλα αυτά τα τραγικά στο παρελθόν, κακιά ανάμνηση! 🙈 Να είσαι καλά!

Να τη ζήσει καμία μα καμία κοπέλα. 

Σε ευχαριστώ πολύ. Σύντομα σου εύχομαι με ένα μωρακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Θα ήθελα την γνώμη σας σε κάτι που με απασχολεί και έχει επισκιάσει την χαρά του εμβρύου. 

Ζω 10 χρόνια στην πόλη καταγωγής του άντρα μου κ ολα τα χρόνια ταλαιπωρούμε να βρω δουλειά. Πέρυσι είχα βρει μια με τα στραβά της κ ειπα στον αντρα μου ας κανουμε την προσπαθεια μας κ αν πετυχει θα εχω τα δικαιώματα της εργαζομενης. Εκείνος ήθελε να παραιτηθώ για να είμαι ήρεμη. Παραιτήθηκα κ εχω ταμείο ανεργιας μέχρι τον Μάϊο. Τώρα έχει ανοίξει ένα προγραμμα μεσω ΟΑΕΔ και όλο κ υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις εργασίας με σύμβαση ορισμένου χρόνου. Χρειάζομαι λιγα ενσημα για να συμπληρώσω τα 200 που χρειάζονται για το επιδομα μητρότητας. Θελω να μου πείτε είναι κακό που θέλω να δουλεψω; Να επισημάνω ότι ο λόγος που θέλω να δουλέψω είναι καθαρά οικονομικός. Με τον μισθό του άντρα μου δεν βγάζουμε τον μηνα εμείς οι δυο, αν έρθει κ το μωρο δεν ξερω τι θα γίνει. Του τα λεω κ απλα με ρωταει ποια ειναι η προτεραιότητα μου. Αν όλα πάνε καλά θελώ να ζούμε με αξιοπρέπεια.

Ο γιατρός είπε οτι μπορω να κανω εμφυτευση όποτε θέλω κ οτι εφοσον ειναι δουλεια γραφείου μπορω να δουλέψω.

Θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η agapi82 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Θα ήθελα την γνώμη σας σε κάτι που με απασχολεί και έχει επισκιάσει την χαρά του εμβρύου. 

Ζω 10 χρόνια στην πόλη καταγωγής του άντρα μου κ ολα τα χρόνια ταλαιπωρούμε να βρω δουλειά. Πέρυσι είχα βρει μια με τα στραβά της κ ειπα στον αντρα μου ας κανουμε την προσπαθεια μας κ αν πετυχει θα εχω τα δικαιώματα της εργαζομενης. Εκείνος ήθελε να παραιτηθώ για να είμαι ήρεμη. Παραιτήθηκα κ εχω ταμείο ανεργιας μέχρι τον Μάϊο. Τώρα έχει ανοίξει ένα προγραμμα μεσω ΟΑΕΔ και όλο κ υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις εργασίας με σύμβαση ορισμένου χρόνου. Χρειάζομαι λιγα ενσημα για να συμπληρώσω τα 200 που χρειάζονται για το επιδομα μητρότητας. Θελω να μου πείτε είναι κακό που θέλω να δουλεψω; Να επισημάνω ότι ο λόγος που θέλω να δουλέψω είναι καθαρά οικονομικός. Με τον μισθό του άντρα μου δεν βγάζουμε τον μηνα εμείς οι δυο, αν έρθει κ το μωρο δεν ξερω τι θα γίνει. Του τα λεω κ απλα με ρωταει ποια ειναι η προτεραιότητα μου. Αν όλα πάνε καλά θελώ να ζούμε με αξιοπρέπεια.

Ο γιατρός είπε οτι μπορω να κανω εμφυτευση όποτε θέλω κ οτι εφοσον ειναι δουλεια γραφείου μπορω να δουλέψω.

Θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας.

Καλημέρα και αρχικά καλή επιτυχία σου εύχομαι σε όλα! Θα ξεκινήσω με το ότι το να δουλεύεις δεν είναι μόνο θέμα βιοποριστικό αλλά πάνω από όλα και θέμα ψυχολογίας της γυναίκας, να ασχολείσαι με κάτι ενδιαφέρον, να βγαίνεις από το σπίτι και να νιώθεις ότι προσφέρεις. Εάν το έχετε και ανάγκη οικονομική πόσο μάλλον! Σίγουρα εάν η εργασία είναι σε ακατάλληλο περιβάλλον ή καταπιεστικό δε βοηθάει να είσαι ήρεμη, αλλά μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις. Από κει και πέρα δε βρίσκω λόγο να μην εργάζεται μία γυναίκα όταν η ίδια το επιθυμεί. 

Όπως ανέφερα ξανά έμεινα κι εγώ άνεργη πριν τη διαδικασία της εξωσωματικής και τότε με απασχολούσε κι εμένα έντονα τι θα κάνω.. επέλεξα, γιατί είχα και τα ένσημα κιόλας που αναφέρεις ήδη και +1 χρόνο ασφάλειας, να μην ψάξω για δουλειά, όχι γιατί δε θα μπορούσα να δουλέψω τώρα αφού είμαι έγκυος, αλλά γιατί επειδή πήγα με φυσικό κύκλο και χρειαζόταν να πηγαίνω στο γιατρό μου στο Ιασώ κάθε δεύτερη ημέρα να μου κάνει υπερήχους και ορμονικές εξετάσεις για να παρακολουθεί τον κύκλο μου. Δεν κράτησε πολύ καιρό η όλη διαδικασία, κανένα 20ήμερο τότε στην ωοληψία και άλλο τόσο όταν έκανα την εμβρυομεταφορά. Απλώς σκέψου εάν στο νέο εργασιακό περιβάλλον θα μπορείς να λείπεις τόσο συχνά εάν όντως σε χρειάζεται ο γιατρός σου τακτικά και εάν θα θες από τόσο νωρίς να πεις για ποιό λόγο λείπεις.

Αν γνωρίζεις ότι θα έχεις τελειώσει με όλα αυτά ήδη πριν γίνει η πρόσληψη, πραγματικά νομίζω θα σε βοηθήσει το να ξεφεύγεις λιγάκι από το σπίτι. 

Σου εύχομαι να πάνε όλα όπως τα επιθυμείς!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!! Καλή επιτυχία να έχεις!!! Κ εγώ λογικά αρχές Μαρτίου θα κάνω την έμβρυομεταφορά έτσι όπως υπολογίζω 🥰 

Ποσά εμβρυακια κορίτσι μου; Τα είχες καταψύξει; Εγώ περιμενω να αδιαθετήσω γ να παω για υπέρηχο. Να μου δώσουν το οκ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η MayiaKa είπε:

Καλημέρα και αρχικά καλή επιτυχία σου εύχομαι σε όλα! Θα ξεκινήσω με το ότι το να δουλεύεις δεν είναι μόνο θέμα βιοποριστικό αλλά πάνω από όλα και θέμα ψυχολογίας της γυναίκας, να ασχολείσαι με κάτι ενδιαφέρον, να βγαίνεις από το σπίτι και να νιώθεις ότι προσφέρεις. Εάν το έχετε και ανάγκη οικονομική πόσο μάλλον! Σίγουρα εάν η εργασία είναι σε ακατάλληλο περιβάλλον ή καταπιεστικό δε βοηθάει να είσαι ήρεμη, αλλά μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις. Από κει και πέρα δε βρίσκω λόγο να μην εργάζεται μία γυναίκα όταν η ίδια το επιθυμεί. 

Όπως ανέφερα ξανά έμεινα κι εγώ άνεργη πριν τη διαδικασία της εξωσωματικής και τότε με απασχολούσε κι εμένα έντονα τι θα κάνω.. επέλεξα, γιατί είχα και τα ένσημα κιόλας που αναφέρεις ήδη και +1 χρόνο ασφάλειας, να μην ψάξω για δουλειά, όχι γιατί δε θα μπορούσα να δουλέψω τώρα αφού είμαι έγκυος, αλλά γιατί επειδή πήγα με φυσικό κύκλο και χρειαζόταν να πηγαίνω στο γιατρό μου στο Ιασώ κάθε δεύτερη ημέρα να μου κάνει υπερήχους και ορμονικές εξετάσεις για να παρακολουθεί τον κύκλο μου. Δεν κράτησε πολύ καιρό η όλη διαδικασία, κανένα 20ήμερο τότε στην ωοληψία και άλλο τόσο όταν έκανα την εμβρυομεταφορά. Απλώς σκέψου εάν στο νέο εργασιακό περιβάλλον θα μπορείς να λείπεις τόσο συχνά εάν όντως σε χρειάζεται ο γιατρός σου τακτικά και εάν θα θες από τόσο νωρίς να πεις για ποιό λόγο λείπεις.

Αν γνωρίζεις ότι θα έχεις τελειώσει με όλα αυτά ήδη πριν γίνει η πρόσληψη, πραγματικά νομίζω θα σε βοηθήσει το να ξεφεύγεις λιγάκι από το σπίτι. 

Σου εύχομαι να πάνε όλα όπως τα επιθυμείς!

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Νιώθω οτι έχω ανθρωπους που με καταλαβαίνουν.

Έχω τελείωσει με την διέγερση και την ωοληψία, έχει μείνει να β΄αλω την βλαστοκύστη όταν το αποφασίσω εγώ. Ο γιατρός μου είπε ΄ότι θα χρειαστεί μιση ωρα για την εμβρυομεταφορά κ μετά μπορώ να κάνω ότι θέλω κ εφόσον είναι δουλειά γραφείου δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η stalitsa stal είπε:

Ποσά εμβρυακια κορίτσι μου; Τα είχες καταψύξει; Εγώ περιμενω να αδιαθετήσω γ να παω για υπέρηχο. Να μου δώσουν το οκ.

Είχα κάνει τον Νοέμβριο ωοληψια κ είχα 12 ωάρια τα 10 ώριμα, 6 γονιμοποιηθηκαν κ τελικά έχω 2 βλαστοκυστες 5 ημερών. Το ένα πολύ καλή ποιότητα κ το άλλο καλή.. θα τα βάλουμε κ τα 2 κ θα εύχομαι να πετύχει με την πρώτη 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η cat12 είπε:

Είχα κάνει τον Νοέμβριο ωοληψια κ είχα 12 ωάρια τα 10 ώριμα, 6 γονιμοποιηθηκαν κ τελικά έχω 2 βλαστοκυστες 5 ημερών. Το ένα πολύ καλή ποιότητα κ το άλλο καλή.. θα τα βάλουμε κ τα 2 κ θα εύχομαι να πετύχει με την πρώτη 🙏

Και εγώ 2 έχω!! Μακαρι να πετύχουν με την 1η!! Και τα 2 θα τα βάλετε;; Εσυ τι ηλικία έχεις κορίτσι μ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η stalitsa stal είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Ξεκίνησα και εγώ το μονοπάτι της εξωσωματικής..

Έκανα ωοληψια τ Γενάρη. Κατέβασα 16 ωοθηλακια αλλά μεγάλα ήταν τα 7 κ από τα 7 έχουμε 2 βλαστοκυστες. Περιμένω να περάσουν οι μέρες για να κάνω εμβρυομεταφορα..

στείλτε θετική ενέργεια!!!

Κοριτσάκι μ όλα να σ πάνε καλά. 🥰🙏🤞

οχι άγχος, προσπάθησε ο σκέφτεσαι θετικά🌈👶🏻🐣 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μ πως είστε; 
2 χοριακή σημερα 750 από 259 που ήταν την Τριτη. 
εχω μπερδευτεί λιγο ομως με την tsh. Την Τριτη βγήκε 4,9 κ σημερα 2,7. Μ ανέβασε ο γιατρός το χάπι απο εχθες αλλα πως γίνετε να εχει τόση διαφορα; Θα κανω κ αλλη μέτρηση νομίζω γιατι μ αγχώνει…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Nicol🦩 είπε:

Κοριτσάκι μ όλα να σ πάνε καλά. 🥰🙏🤞

οχι άγχος, προσπάθησε ο σκέφτεσαι θετικά🌈👶🏻🐣 

Σ Ευχαριστω ομορφιά μ! Συγχαρητήρια σε σένα!!

εσυ είχες πολλά εμβρυακια στην κατάψυξη;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η stalitsa stal είπε:

Και εγώ 2 έχω!! Μακαρι να πετύχουν με την 1η!! Και τα 2 θα τα βάλετε;; Εσυ τι ηλικία έχεις κορίτσι μ;

Θα πετύχουν με την πρώτη κορίτσι μου όλα καλά θα πάνε!! 🥰 Σου στέλνω κ εδώ γιατί τώρα το είδα το μήνυμα εδω... Σε λίγο καιρό θα λέμε τα θετικά μας νέα 🙏🤰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...