Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αδεια μητροτητας σε νεοδιοριστη


Recommended Posts

Καλημερα! Ειμαι εγκυος, μπαινω σε λιγο στον 7ο και περιμενω σε 2 μηνες περιπου το διορισμο σε μόνιμη θεση στο δημοσιο. Δικαιούμαι αδεια μητροτητας (κυοφοριας 2 μηνες πριν και λοχειας 4 μηνες μετα) και αν ναι θα ειναι με αποδοχες δεδομενου οτι θα ειμαι νεοδιοριστη; 

Η αιτηση γινεται μεσω ΕΦΚΑ ηλεκτρονικα οπως για τις εργαζομενες στον ιδιωτικο τομεα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Ang87 είπε:

Καλημερα! Ειμαι εγκυος, μπαινω σε λιγο στον 7ο και περιμενω σε 2 μηνες περιπου το διορισμο σε μόνιμη θεση στο δημοσιο. Δικαιούμαι αδεια μητροτητας (κυοφοριας 2 μηνες πριν και λοχειας 4 μηνες μετα) και αν ναι θα ειναι με αποδοχες δεδομενου οτι θα ειμαι νεοδιοριστη; 

Η αιτηση γινεται μεσω ΕΦΚΑ ηλεκτρονικα οπως για τις εργαζομενες στον ιδιωτικο τομεα;

Θα είσαι Ιδιωτικού δικαίου ή με οργανική θέση; Εξαρτάται. Θα πρέπει να μιλήσεις με την υπηρεσία σου για να σου πουν ακριβώς. Περιμένεις δίδυμα; Με το καλό !!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Dimitrapth είπε:

Θα είσαι Ιδιωτικού δικαίου ή με οργανική θέση; Εξαρτάται. Θα πρέπει να μιλήσεις με την υπηρεσία σου για να σου πουν ακριβώς. Περιμένεις δίδυμα; Με το καλό !!!! 

Ευχαριστώ πολυ! Οργανικη θεση θα εχω. Σε μονηρη κυηση ειμαι. Ξερεις τι; Εχω μιλησει με την αρμοδια υπαλληλο αλλα οσο και να σου κανει εντυπωση οτι τη ρωταω μου απανταει με καποια ασαφεια και σαν να μην είναι σίγουρη και μια φορα διαπιστωσα τελικα οτι μου έδινε λαθος πληροφορια. Ιδωμεν! Διαβαζα για τα 200 ένσημα την τελευταια 2ετια προυποθεση στον ιδιωτικο τομεα γι'αυτό με επιασε αμφιβολια μηπως δεν δικαιουμαι τα επιδοματα/ αποδοχες. Μέχρι  τωρα ημουν με μπλοκακι ελ επαγγελματίας, δε δουλευω τους τελευταίους  μηνες λογω αποκολλησης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/6/2023 at 11:32 ΠΜ, ο/η Ang87 είπε:

Καλημερα! Ειμαι εγκυος, μπαινω σε λιγο στον 7ο και περιμενω σε 2 μηνες περιπου το διορισμο σε μόνιμη θεση στο δημοσιο. Δικαιούμαι αδεια μητροτητας (κυοφοριας 2 μηνες πριν και λοχειας 4 μηνες μετα) και αν ναι θα ειναι με αποδοχες δεδομενου οτι θα ειμαι νεοδιοριστη; 

Η αιτηση γινεται μεσω ΕΦΚΑ ηλεκτρονικα οπως για τις εργαζομενες στον ιδιωτικο τομεα;

Δικαιούσαι 3 μήνες μετά, 2 μήνες πριν, άλλους 9 μήνες επιπλέον μετά ως άδεια ανατροφής. Δες νόμο 3528/07 άρθρο 53. Όχι αίτηση κάνεις στη νέα εργασία σου και τη διαβιβαζουν στην αυτοτελή διεύθυνση προσωπικού. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Δικαιούσαι 3 μήνες μετά, 2 μήνες πριν, άλλους 9 μήνες επιπλέον μετά ως άδεια ανατροφής. Δες νόμο 3528/07 άρθρο 53. Όχι αίτηση κάνεις στη νέα εργασία σου και τη διαβιβαζουν στην αυτοτελή διεύθυνση προσωπικού. 

Ακριβώς έτσι είναι. Μπορείς να στείλεις τα απαιτούμενα χαρτιά της αίτησης στη νέα υπηρεσία σου μέσω email κι εκείνοι τα διεκπεραιώνουν όλα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Ang87 είπε:

Ευχαριστώ πολυ! Οργανικη θεση θα εχω. Σε μονηρη κυηση ειμαι. Ξερεις τι; Εχω μιλησει με την αρμοδια υπαλληλο αλλα οσο και να σου κανει εντυπωση οτι τη ρωταω μου απανταει με καποια ασαφεια και σαν να μην είναι σίγουρη και μια φορα διαπιστωσα τελικα οτι μου έδινε λαθος πληροφορια. Ιδωμεν! Διαβαζα για τα 200 ένσημα την τελευταια 2ετια προυποθεση στον ιδιωτικο τομεα γι'αυτό με επιασε αμφιβολια μηπως δεν δικαιουμαι τα επιδοματα/ αποδοχες. Μέχρι  τωρα ημουν με μπλοκακι ελ επαγγελματίας, δε δουλευω τους τελευταίους  μηνες λογω αποκολλησης.

Το σημαντικότερο είναι να πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη σου!! Τι λένε οι γιατροί; είναι αισιόδοξοι ότι δεν θα υπάρχει κανένα θέμα με το μωράκι σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Δικαιούσαι 3 μήνες μετά, 2 μήνες πριν, άλλους 9 μήνες επιπλέον μετά ως άδεια ανατροφής. Δες νόμο 3528/07 άρθρο 53. Όχι αίτηση κάνεις στη νέα εργασία σου και τη διαβιβαζουν στην αυτοτελή διεύθυνση προσωπικού. 

Σε ευχαριστώ πολυ! Και μια ακόμη ερωτηση αν γνωριζεις κι αυτο. Θα ζητησω οταν ερθει η ωρα απο το γιατρο να μου δωσει βεβαιωση για ΠΗΤ μεσω του ηλεκτρονικού συστηματος που βγαινουν και οι αναρρωτικες ή είναι απλή πχ χειρογραφη βεβαιωση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/6/2023 at 6:32 ΜΜ, ο/η Ang87 είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ! Και μια ακόμη ερωτηση αν γνωριζεις κι αυτο. Θα ζητησω οταν ερθει η ωρα απο το γιατρο να μου δωσει βεβαιωση για ΠΗΤ μεσω του ηλεκτρονικού συστηματος που βγαινουν και οι αναρρωτικες ή είναι απλή πχ χειρογραφη βεβαιωση;

Εμένα μου είχε δώσει βεβαίωση ηλεκτρονική και του είχα ζητήσει να την τυπωσει κιόλας και όταν έστειλα αίτηση άδειας για 2 μήνες πριν και 3 μετά την επισυναψα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/6/2023 at 5:51 ΜΜ, ο/η Elleelef είπε:

Το σημαντικότερο είναι να πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη σου!! Τι λένε οι γιατροί; είναι αισιόδοξοι ότι δεν θα υπάρχει κανένα θέμα με το μωράκι σου;

Ευχαριστώ! Η αποκολληση εγινε αρχες 4ου μηνα. Τωρα εχω σταθεροποιηθει και μεχρι στιγμης πανε καλα τα πραγματα. Το θεμα ειναι να μπορεσω εφοσον ειμαι καλα να παω μια μερα να ορκιστω και να βγω κατευθείαν σε αδεια. Αν δεν παω το πολυ σε 3 μηνες να ορκιστω θα τη χασω τη θεση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/7/2023 at 3:02 ΜΜ, ο/η Ang87 είπε:

Ευχαριστώ! Η αποκολληση εγινε αρχες 4ου μηνα. Τωρα εχω σταθεροποιηθει και μεχρι στιγμης πανε καλα τα πραγματα. Το θεμα ειναι να μπορεσω εφοσον ειμαι καλα να παω μια μερα να ορκιστω και να βγω κατευθείαν σε αδεια. Αν δεν παω το πολυ σε 3 μηνες να ορκιστω θα τη χασω τη θεση.

Γεια σου!! Μπράβο, πολύ σημαντικό που είσαι καλά κι εσύ και το μωράκι σου!! Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο το να πας να ορκιστείς και είναι κρίμα να χάσεις τη θέση και να μην πληρώνεσαι όσο θα μεγαλώνεις το μωράκι σου! Θα τους πάρεις τηλέφωνο 3 μέρες πιο πριν και θα τους πεις "την τάδε μέρα και ώρα θα έρθω να ορκιστώ. Επειδή έχω πάθει αποκόλληση και είναι πολύ κρίσιμα τα πράγματα, από την άλλη δεν θέλω να χάσω τη θέση, σας παρακαλώ να έχετε τα έγγραφα έτοιμα για να μην καθυστερήσω και υπάρξει πρόβλημα." Θα εξηγήσεις ότι είναι πολύ σημαντικό για σένα. Νομίζω ότι οποιοσδήποτε είναι στην αρμόδια θέση θα σε καταλάβει! Μη φοβάσαι τίποτα! Να προσέχεις μόνο τον εαυτό σου και το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 30/6/2023 at 5:48 ΜΜ, ο/η Elleelef είπε:

Ακριβώς έτσι είναι. Μπορείς να στείλεις τα απαιτούμενα χαρτιά της αίτησης στη νέα υπηρεσία σου μέσω email κι εκείνοι τα διεκπεραιώνουν όλα 

Μια διευκρινιση παρακαλω!!! Τους 2 μηνες πριν την ΠΗΤ τους μετραμε ως 8 εβδομαδες δηλαδη 56 ημερες;

Ο γιατρος μας βαζει την ημερολογιακη ή την υπερηχογραφικη ΠΗΤ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Ang87 είπε:

Μια διευκρινιση παρακαλω!!! Τους 2 μηνες πριν την ΠΗΤ τους μετραμε ως 8 εβδομαδες δηλαδη 56 ημερες;

Ο γιατρος μας βαζει την ημερολογιακη ή την υπερηχογραφικη ΠΗΤ; 

Όχι, σε καμία περίπτωση δεν είναι 56 μέρες. Νομίζω είναι 60 (το ελάχιστο).

Ο γιατρός λογικά βάζει την υπερηχογραφική. Γιατί σε ανησυχούν όμως τόσο αυτά; Διαδικαστικά είναι και ξεπερνιούνται εύκολα. Πάνε όλα καλά με το μωράκι σου; Ορκίστηκες κιόλας; 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/7/2023 at 12:52 ΜΜ, ο/η Elleelef είπε:

Όχι, σε καμία περίπτωση δεν είναι 56 μέρες. Νομίζω είναι 60 (το ελάχιστο).

Ο γιατρός λογικά βάζει την υπερηχογραφική. Γιατί σε ανησυχούν όμως τόσο αυτά; Διαδικαστικά είναι και ξεπερνιούνται εύκολα. Πάνε όλα καλά με το μωράκι σου; Ορκίστηκες κιόλας; 😀

Σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφοριες. Καλα ειμαστε και οι δυο ευτυχώς! Θελω να ζητησω να παω να ορκιστω 2 μερες πριν ξεκινήσει η αδεια κυοφοριας (ειμαι σε 6μηνη παραταση ορκομωσίας που πηρα λογω αποκολλησης η οποια ληγει πανω στην ΠΗΤ μου). Απλα πρεπει να ορκιστω το πολυ δυο μερες πριν αρχισει η αδεια γιατί ως νεοδιοριστη δεν εχω αλλο δικαιωμα αδειας (επαπειλουμενη δεχονταν μονο απο διευθυντη δημοσιου νοσοκομείου). Αν υπολογισω 56 μερες που ειναι αυτες που λεει πχ. το ΙΚΑ η αδεια ξεκινα 14 Αυγούστου και οπως καταλαβαινεις δυσκολο να το δεχτουν να κανουν τετοιες διαδικασιες λιγο πριν το 15Αυγουστο οταν λειπουν ολοι σε αδειες. Αν δεν δεχτουν θα ζητησω αναγκαστικά ορκομωσια προς τα τέλη Αυγουστου ή Σεπτεμβρη ελπιζοντας να ειναι ολα καλα μεχρι τοτε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...