Μετάβαση σε περιεχόμενο

Νιώθω πως είμαι σε τέλμα


Recommended Posts

Γειά σας! Γράφω εδώ γιατί τελευταία νιώθω πως δεν μπορώ άλλο να διαχειριστω κάποια πράγματα και θέλω μια γνώμη κάποιου που θα είναι έξω από την όλη κατάσταση για να δω πού και τι κάνω λάθος. Θα σας περιγράψω εν τάχει τι εννοώ. Έχω θέματα εδώ και 1,5 χρόνο με τον γάμο μου. Από τότε που ήρθε το δεύτερο παιδί έχει αλλάξει ριζικά η σχέση με τον άντρα μου. Να πω εδώ ότι μεσολάβησαν πολλά προβλήματα υγείας στην οικογένεια, ένας θάνατος πολύ στενού προσώπου και πολλά πολλά άλλα. Έκτοτε έχουμε χάσει πολλά κοινά σημεία επαφής. Και οι δύο μέσα στα νεύρα σνχ., περάσαμε άσχημη φάση μεταξύ μας αλλά και γενικότερα. Εδώ και λίγους μήνες το προσπαθούμε, αλλά με το που γίνει κάτι, έστω μικρό, επανέρχεται η άσχημη κατάσταση και πέφτω σε χειρότερη ψυχολογική κατάσταση, μιας και απογοητευομαι. Ο άντρας μου λέει ότι φταίω εγώ που έχω μούτρα, που δεν είμαι γλυκιά, φωνάζω με τα παιδιά κλπ. Εγώ από την άλλη του λέω ότι αυτά είναι δούναι και λαβείν και όταν δεν εισπραττω αγάπη και θαυμασμό σαν γυναίκα και παίρνω μόνο αρνητική κριτική, δεν μπορώ να είμαι μέσα στην τρελή χαρά και με χαμόγελο. Ξενερώνω. Δεν ξέρω πια τι να κάνω. Αν αξίζει να συνεχίσω, αν πρέπει να το τελειώσω. Αν φταίω εγώ τόσο πολύ. Δεν ξέρω. Τι πάει τόσο στραβά. Εδώ να σας πω ότι είμαστε μαζί συνολικά πολλά χρόνια και αυτα όλα έγιναν το τελευταίο διάστημα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω θα ελεγα να πατε σε ενα ψυχολογο να κανετε συνεδριες ζευγαριού. Το να κατηγορεί εκεινος εσενα, ναι ειναι συνηθες κι ευκολο και βολικο μην σου πω. Μονο που δεν οδηγει πουθενα.... και αποδεκτες ολων αυτων ειναι τα παιδια. Δυστυχως. Μην γεμιζετε τις ψυχες τους πληγές, βρειτε την λυση σαν ενηλικες εκτος σπιτιου. Μην ακουν τα παιδια ολα αυτα τα λογια, την γκρινια, τις φασαριες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαίρετε! Περίγραψες δύσκολες καταστάσεις που θα συντέλεσαν όπως το περιγράφεις να σου ρίξουν τη ψυχολογία! Ο ερχομός ακόμα του 2ου παιδιού πάλι θα έφερε περισσότερη κούραση..Πιστεύω ότι μεγαλώνοντας λίγο τα παιδιά και η συνήθεια στη νέα κατάσταση στην οικογένεια μπορεί να σε κάνει να δεις διαφορετικά τα πράγματα. Πιστεύω πρέπει να κάνεις υπομονή και έτσι θα σου φύγουν τα νεύρα και θα τα βρείτε καλύτερα..Να είσαι πιο θετική προς αυτόν πιστεύω, θα βοηθήσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Kelen36 είπε:

Γειά σας! Γράφω εδώ γιατί τελευταία νιώθω πως δεν μπορώ άλλο να διαχειριστω κάποια πράγματα και θέλω μια γνώμη κάποιου που θα είναι έξω από την όλη κατάσταση για να δω πού και τι κάνω λάθος. Θα σας περιγράψω εν τάχει τι εννοώ. Έχω θέματα εδώ και 1,5 χρόνο με τον γάμο μου. Από τότε που ήρθε το δεύτερο παιδί έχει αλλάξει ριζικά η σχέση με τον άντρα μου. Να πω εδώ ότι μεσολάβησαν πολλά προβλήματα υγείας στην οικογένεια, ένας θάνατος πολύ στενού προσώπου και πολλά πολλά άλλα. Έκτοτε έχουμε χάσει πολλά κοινά σημεία επαφής. Και οι δύο μέσα στα νεύρα σνχ., περάσαμε άσχημη φάση μεταξύ μας αλλά και γενικότερα. Εδώ και λίγους μήνες το προσπαθούμε, αλλά με το που γίνει κάτι, έστω μικρό, επανέρχεται η άσχημη κατάσταση και πέφτω σε χειρότερη ψυχολογική κατάσταση, μιας και απογοητευομαι. Ο άντρας μου λέει ότι φταίω εγώ που έχω μούτρα, που δεν είμαι γλυκιά, φωνάζω με τα παιδιά κλπ. Εγώ από την άλλη του λέω ότι αυτά είναι δούναι και λαβείν και όταν δεν εισπραττω αγάπη και θαυμασμό σαν γυναίκα και παίρνω μόνο αρνητική κριτική, δεν μπορώ να είμαι μέσα στην τρελή χαρά και με χαμόγελο. Ξενερώνω. Δεν ξέρω πια τι να κάνω. Αν αξίζει να συνεχίσω, αν πρέπει να το τελειώσω. Αν φταίω εγώ τόσο πολύ. Δεν ξέρω. Τι πάει τόσο στραβά. Εδώ να σας πω ότι είμαστε μαζί συνολικά πολλά χρόνια και αυτα όλα έγιναν το τελευταίο διάστημα. 

Κορίτσι μου γλυκό εγω παιδιά δεν έχω ακόμα αλλά ξέρω ότι μετά τα παιδιά αλλάζουν πολλά πράγματα σε ένα ζευγάρι! Προς Θεού δεν κατηγορώ σε καμία περίπτωση τα παιδιά απλά αλλάζουν οι προτεραιότητες η κούραση είναι πολύ μεγαλύτερη και τα νεύρα πολύ περισσότερα! Στο λέω αυτό επειδή το έζησε η αδελφή μου .. 2 χρόνια σχεδόν κράτησε η κατάσταση την οποια περιγράφεις.. είμαι παιδί από χωρισμένους γονείς και όταν έμαθα ότι θα χώριζαν οι γονείς μου πέταξα από την χαρά μου! Περίμενα πως και πως να έρθει η στιγμή να φύγει ο πατέρας μου από το σπίτι (και δεν ήταν βίαιος η οτιδήποτε άλλο απλά ασυμφωνία χαρακτήρων) και το λέω αυτό για να σου δώσω να καταλάβεις ότι όταν πρέπει να ζευγάρια να χωρίζουν είναι καλύτερα και για τα παιδιά! Αλλά πάντα πρέπει πρώτα να προσπαθείς πριν κάνεις το βήμα. Να πεις ότι έκανες ότι μπορούσες! Γιατί αυτό που βιώνετε τώρα μπορεί να είναι απλά μια άσχημη περίοδος και ίσως φτιάξουν τα πράγματα αργότερα..Οι ανθρώπινες σχέσεις είναι δύσκολες και χρειάζεται τεράστια προσπάθεια για να πετύχει μια σχέση!! Δεν σταματάς να αγαπάς τον άνθρωπο επειδή έρχονται εμπόδια απλά σε καταβάλουν λίγο παραπάνω τα υπόλοιπα αισθήματα (κούραση νεύρα κτλ) η αγάπη όμως είναι εκεί και δεν φεύγει.. αν όμως φύγει νομίζω ότι δεν υπάρχει κάτι που σας ενώνει εκτός από τα παιδιά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα!

Θα συμφωνήσω με τα δύο προηγούμενα κορίτσια και θα τονίσω και εγώ να απυεθυνθειτε σαν ζευγάρι σε ψυχολόγο/σύμβουλο γάμου. Υπάρχουν αρκετοί εκεί έξω που μπορούν να σας βοηθήσουν. Και η βοήθεια δε θα είναι απλά για να σωθεί ο γάμος, μπορεί να μη σωθεί, θα έχετε κανει ομως την προσπάθειά σας και θα ξεκαθαρίσει η κατάσταση μεσα σας για το εάν πρέπει να συνεχίσετε ή όχι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Bestrong είπε:

Καλησπέρα και από εμένα!

Θα συμφωνήσω με τα δύο προηγούμενα κορίτσια και θα τονίσω και εγώ να απυεθυνθειτε σαν ζευγάρι σε ψυχολόγο/σύμβουλο γάμου. Υπάρχουν αρκετοί εκεί έξω που μπορούν να σας βοηθήσουν. Και η βοήθεια δε θα είναι απλά για να σωθεί ο γάμος, μπορεί να μη σωθεί, θα έχετε κανει ομως την προσπάθειά σας και θα ξεκαθαρίσει η κατάσταση μεσα σας για το εάν πρέπει να συνεχίσετε ή όχι. 

Το να πάμε σε σύμβουλο γάμου ή κάποιον ειδικό δεν το δέχεται. Το έχω συζητήσει. Γιατί αρχικά δε βλέπει κάπου θέμα. Σοβαρό. Θεωρεί ότι απλά είναι μια φάση και θα περάσει. Όμως εγώ βλέπω κάτι βαθύτερο. Δεν μπορώ να εξηγήσω ακριβώς τι συνέβη σε αυτό το διάστημα που δημιούργησε όλο αυτό το χάσμα. Και ενώ μπορεί να είμαστε φαινομενικά εντάξει, υπάρχει μια αμηχανία όταν είμαστε μόνοι. Αρχικά δεν με προσεγγίζει να έρθει να μου πιάσει το χέρι να περπατήσουμε μαζί κλπ. Η δικαιολογία είναι ότι έχουμε τα παιδιά. Μα όταν βγαίνουμε μόνοι πάλι το ίδιο ισχύει. Όταν του πω κάτι γι αυτό λέει γκρινιάζεις και είναι στο μυαλό σου. Ισχύει ως ένα σημείο ότι επειδή αλλάξαμε πόλη και έγιναν πολλά, ως ένα σημείο άρχισα να ασχολούμαι ίσως με πολλά που παλιά μπορεί να μην έδινα σημασία.. Από την άλλη δεν ήταν έτσι παλια. Θέλω ως γυναίκα να ακούσω και τη φιλοφρόνηση μου, την όμορφη κουβέντα, την αγκαλιά κλπ. Θεωρώ πως δεν τα έχω όπως θα ήθελα. Από την άλλη θα πω πως ούτε κι εγώ κάνω το πρώτο βήμα σε πολλά, απλώς του λέω τι με πειράζει. Ισως να είναι λάθος μου που δεν μπαίνω στην πράξη, αλλά περιμένω. Για μένα και οι δύο έχουμε κάνει λάθη. Γι αυτόν όχι. Θεωρεί πως εφταιξα εγώ και οι καταστάσεις. Όμως δεν είναι έτσι. Αν δεν είχα τα παιδιά, ίσως να είχα φύγει. Όχι γιατί δεν τον αγαπώ. Αλλά γιατί δεν μου αρέσει να νιώθω ότι παρακαλάω. Ήθελα να πάω και σε κάποιον ψυχολόγο στον χρόνο που πέρασε να μιλήσω, γιατί πέρασα πολλά και έχω χάσει κι εμένα μέσα σε όλο αυτό. Αλλά οικονομικά είμαστε στενά. Βέβαια το σκέφτομαι σοβαρά πως ίσως το κάνω, να νιώσω εγώ καλύτερα τουλάχιστον. Συγγνώμη για το σεντόνι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συν τα πιο πάνω που ανέφερα, πολλοί άντρες νοιώθουν ίσως "λιγότερο" άντρες με το να παίρνουν χεράκι κλπ., κάτι που θα σε κάνει επιθυμητή (βάση αυτ΄ών που λες),  και σε ρίχνει όμως όπως και τα υπόλοιπα που λες, διότι δεν δείχνει κατ' εσένα το θαυμασμό του κλπ. Πιστεύω πρέπει να σταματήσεις αυτό το παρακάλιο που βγάζει και σε αυτόν μια αντίδραση...Καλύτερα να του έδειχνες εσύ περισσότερο ενδιαφέρον, ακόμα και νάζι σε κάποιες περιπτώσεις αν μπορείς, που αν και θα θέλει κάποιο χρόνο, πιστεύω θα αλλάξει το κλίμα προς το καλύτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Kelen36 είπε:

Το να πάμε σε σύμβουλο γάμου ή κάποιον ειδικό δεν το δέχεται. Το έχω συζητήσει. Γιατί αρχικά δε βλέπει κάπου θέμα. Σοβαρό. Θεωρεί ότι απλά είναι μια φάση και θα περάσει. Όμως εγώ βλέπω κάτι βαθύτερο. Δεν μπορώ να εξηγήσω ακριβώς τι συνέβη σε αυτό το διάστημα που δημιούργησε όλο αυτό το χάσμα. Και ενώ μπορεί να είμαστε φαινομενικά εντάξει, υπάρχει μια αμηχανία όταν είμαστε μόνοι. Αρχικά δεν με προσεγγίζει να έρθει να μου πιάσει το χέρι να περπατήσουμε μαζί κλπ. Η δικαιολογία είναι ότι έχουμε τα παιδιά. Μα όταν βγαίνουμε μόνοι πάλι το ίδιο ισχύει. Όταν του πω κάτι γι αυτό λέει γκρινιάζεις και είναι στο μυαλό σου. Ισχύει ως ένα σημείο ότι επειδή αλλάξαμε πόλη και έγιναν πολλά, ως ένα σημείο άρχισα να ασχολούμαι ίσως με πολλά που παλιά μπορεί να μην έδινα σημασία.. Από την άλλη δεν ήταν έτσι παλια. Θέλω ως γυναίκα να ακούσω και τη φιλοφρόνηση μου, την όμορφη κουβέντα, την αγκαλιά κλπ. Θεωρώ πως δεν τα έχω όπως θα ήθελα. Από την άλλη θα πω πως ούτε κι εγώ κάνω το πρώτο βήμα σε πολλά, απλώς του λέω τι με πειράζει. Ισως να είναι λάθος μου που δεν μπαίνω στην πράξη, αλλά περιμένω. Για μένα και οι δύο έχουμε κάνει λάθη. Γι αυτόν όχι. Θεωρεί πως εφταιξα εγώ και οι καταστάσεις. Όμως δεν είναι έτσι. Αν δεν είχα τα παιδιά, ίσως να είχα φύγει. Όχι γιατί δεν τον αγαπώ. Αλλά γιατί δεν μου αρέσει να νιώθω ότι παρακαλάω. Ήθελα να πάω και σε κάποιον ψυχολόγο στον χρόνο που πέρασε να μιλήσω, γιατί πέρασα πολλά και έχω χάσει κι εμένα μέσα σε όλο αυτό. Αλλά οικονομικά είμαστε στενά. Βέβαια το σκέφτομαι σοβαρά πως ίσως το κάνω, να νιώσω εγώ καλύτερα τουλάχιστον. Συγγνώμη για το σεντόνι. 

Απο τα λεγόμενα σου ούτε εγώ περίμενα να το δεχτει. Κι οσο περιγράφεις ναι, το επιβεβαιώνω σε καθε προταση σου. 

Εγω θα επιμείνω, επειδη ξερω τι δουλειά γινεται σε εναν ψυχολόγο και κατανοώ ότι εδώ δεν μπορεις να βγαλεις την ψυχούλα σου σε εμας και να τη βγαλεις δλδ δεν ειμαστε ειδικοι για να σε βοηθήσουμε να βρεις την λύση σε αυτο που σε βασανίζει, καντο για εσενα. Για τα παιδια, για να εχουν αυτα μια ηρεμη μαμά με όποια απόφαση κι αν πα΄ρει. 

Προσωπικά, χωρίς να εχω 2 παιδιά ομως, το ενα το εχω στην κοιλια μου, δεν μπορώ να σου πω τι ακριβώς θα έκανα στη θέση σου. Οχι για να σε επηρρεάσω προς Θεου, αλλά για σου πω μια γνώμη. Σίγουρα όμως θα τα κουβε΄ντιαζα με τη ψυχολόγο μου πρώτα ώστε να κατανοησω πλήρως εγω απο την δικια μου πλευρα τι ακριβώς θέλω να αλλάξω στη ζωή μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Kelen36 είπε:

Το να πάμε σε σύμβουλο γάμου ή κάποιον ειδικό δεν το δέχεται. Το έχω συζητήσει. Γιατί αρχικά δε βλέπει κάπου θέμα. Σοβαρό. Θεωρεί ότι απλά είναι μια φάση και θα περάσει. Όμως εγώ βλέπω κάτι βαθύτερο. Δεν μπορώ να εξηγήσω ακριβώς τι συνέβη σε αυτό το διάστημα που δημιούργησε όλο αυτό το χάσμα. Και ενώ μπορεί να είμαστε φαινομενικά εντάξει, υπάρχει μια αμηχανία όταν είμαστε μόνοι. Αρχικά δεν με προσεγγίζει να έρθει να μου πιάσει το χέρι να περπατήσουμε μαζί κλπ. Η δικαιολογία είναι ότι έχουμε τα παιδιά. Μα όταν βγαίνουμε μόνοι πάλι το ίδιο ισχύει. Όταν του πω κάτι γι αυτό λέει γκρινιάζεις και είναι στο μυαλό σου. Ισχύει ως ένα σημείο ότι επειδή αλλάξαμε πόλη και έγιναν πολλά, ως ένα σημείο άρχισα να ασχολούμαι ίσως με πολλά που παλιά μπορεί να μην έδινα σημασία.. Από την άλλη δεν ήταν έτσι παλια. Θέλω ως γυναίκα να ακούσω και τη φιλοφρόνηση μου, την όμορφη κουβέντα, την αγκαλιά κλπ. Θεωρώ πως δεν τα έχω όπως θα ήθελα. Από την άλλη θα πω πως ούτε κι εγώ κάνω το πρώτο βήμα σε πολλά, απλώς του λέω τι με πειράζει. Ισως να είναι λάθος μου που δεν μπαίνω στην πράξη, αλλά περιμένω. Για μένα και οι δύο έχουμε κάνει λάθη. Γι αυτόν όχι. Θεωρεί πως εφταιξα εγώ και οι καταστάσεις. Όμως δεν είναι έτσι. Αν δεν είχα τα παιδιά, ίσως να είχα φύγει. Όχι γιατί δεν τον αγαπώ. Αλλά γιατί δεν μου αρέσει να νιώθω ότι παρακαλάω. Ήθελα να πάω και σε κάποιον ψυχολόγο στον χρόνο που πέρασε να μιλήσω, γιατί πέρασα πολλά και έχω χάσει κι εμένα μέσα σε όλο αυτό. Αλλά οικονομικά είμαστε στενά. Βέβαια το σκέφτομαι σοβαρά πως ίσως το κάνω, να νιώσω εγώ καλύτερα τουλάχιστον. Συγγνώμη για το σεντόνι. 

Δεν έχω δύο παιδιά αλλά ένα, οπότε μπορώ να καταλάβω τον προβληματισμό σου. Επιπλεον σε συναισθάνομαι απόλυτα καθώς βρέθηκα και βρίσκομαι κατά κάποιο τρόπο σε παρόμοια κατάσταση. Θα επιμείνω στον ψυχολόγο, έστω να πας μόνη σου. Θα σε «καθοδηγήσει» και θα σε βοηθήσει να ξεκαθαρισεις την κατάσταση μέσα σου, να παρεις αποφάσεις. Προφανώς και κανένας μας δεν θέλει να χωριστεί η οικογένεια ενώ υπάρχουν παιδιά, όμως θα πρέπει πάντα να έχουμε στο μυαλό μας ότι τα παιδακια μας θα είναι ευτυχισμένα όταν βλέπουν τους γονείς τους ευτυχισμένους, ό,τι κ αν σημαίνει αυτό. Γιατί πολύ απλά οι άνθρωποι όταν είναι χαρούμενοι μπορούν να μοιράσουν και να μεταδώσουν τη χαρά. Αν όμως όχι τότε τι μπορούν να δώσουν στους άλλους και κυρίως στα παιδιά τους;

Ξερω ότι ο ψυχολόγος απαιτεί χρήμα και δεν είναι εύκολο. Μπορείς όμως ενδεχομένως να κάνεις την αρχή ίσως με κάποιον οικονομικό, αφήνοντας κάτι άλλο στην άκρη (πχ κομμωτηριο, αισθητική κλπ) και από την πρώτη κιόλας συνέδρια να του εξηγήσεις την οικονομική σου κατάσταση ώστε να «σχεδιάσει», εάν είναι εφικτό, ένα πλάνο συνεδριών, τέτοιο που να μη σε επιβαρύνει τόσο πολύ οικονομικά, αλλά ταυτόχρονα να μπορεί να γίνει και δουλειά.

Επίσης για αρχή προσπάθησε να δώσεις στον άντρα σου να καταλάβει πως έτσι όπως μία δουλειά χρειάζεται να αφιερώσεις χρόνο και ενέργεια για να είναι επιτυχημένη και να αποδώσει (είτε είναι δική σου επιχείρηση είτε είσαι απλά υπάλληλος), έτσι χρειάζονται και οι σχέσεις, ο γάμος, η οικογένεια. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να «εργαζόμαστε» και στις μεταξύ μας σχέσεις για να επιβιώσουν. Και φυσικά πρέπει να «εργάζονται» και κυρίως να συνεργάζονται όλα τα μέρη μιας σχέσης. Ίσως άμα το καταλάβει αυτό να είναι κ πιο δεκτικός σε μια ανοιχτή συζήτηση μαζί σου χωρίς «κατηγορίες», ίσως δεχθεί να πάτε κ σε σύμβουλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα καταλαβαίνω απόλυτα την κατάσταση μιας και περνάω και γω την φάση αυτή !!! Και ο δικός μ σύζυγος επιμένει ότι η υπερβολική είμαι εγώ και ότι δεν του μιλάω , αλλά όταν πάω να μιλήσω είμαι γκρινιάρα και δεν αντέχει άλλο να του γκρινιάζω όλη την ώρα και καταλήγει να Μ φωνάζει ενώ ακόμη μπορεί να μην είχα ολοκληρώσει τον λόγο μ !! Και επίσης  νιώθει ότι χρειάζεται συνέχεια χρόνο μόνος του!! Κάτι  που το καταλαβαινω αλλά επίσης καταλαβαίνω και το ότι έχουμε ένα παιδί και δεν μπορεί να φεύγει έτσι όποτε θέλει και να με αφήνει μόνη μ!! Όταν λέω ότι έχω και γω ανάγκη να βγω λίγο μόνη μου ή έστω να πάω στο μπάνιο μου παραθέτει μια λίστα με πράγματα που ήθελε να κάνει τελικά ( και γω έπρεπε να μπω μέσα στο μυαλό του για το ξέρω)Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι περισσότεροι (δεν λέω όλοι) δεν κάθονται λίγο να σκεφτούν τι χρειάζεται ο άνθρωπος δίπλα μ ή το ξέρουν και δεν τους νοιάζει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kelen36 κορίτσι μου τελικά τι έκανες; Πως είναι η σχέσου σου με το συζυγό σου; Μπορέσατε να βρείτε κοινούς κώδικες επικοινωνίας;

Να σου πω την αλήθεια μου κι εγώ διαβάζοντας το μνμ σου ότι σε καταλαβαίνω απόλυτα, μπορεί να μην έχω παιδιά ακόμη αλλά έχω ζήσει πολλά απο αυτά που έχεις περιγράψει και θα συμφωνήσω με τα άλλα κορίτσια για τον ψυχολόγο, πίστεψε με βοηθάει πάρα πολύ. 

Και μένα ο σύζυγος καταλαβαίνω ότι έχει πολλά ψυχολογικά και υπαρξιακά θέματα που ξέρω ότι προέρχονται απο το σπίτι του και τα παιδικά και εφηβικά του χρόνια και δεν θέλει να πάει σε ψυχολόγο να το κοιτάξει. Αντί για αυτόν πήγα σε ψυχολόγο εγώ.. και ευτυχώς έκανα ένα τέτοιο δώρο στον εαυτό μου. Γιατί πίστεψέ με, δώρο θα το αποκαλέσω όλο αυτό.. όχι μόνο με βοήθησε στο να αλλάξω κάποια πράγματα στον τρόπο που βλέπω και αντιμετοπίζω κάποιες καταστάσεις, μπόρεσε να μου κάνει το προφίλ του άντρα μου και να μου δώσει να καταλάβω γιατί συμπεριφέρεται έτσι. Με βοήθησε πολύ όλο αυτό και κυρίως βοήθησε το γάμο μου.

Δεν λέω ότι δεν εξακολουθώ να περνάω δύσκολες καταστάσεις μαζί του, απλά τώρα τις αντιμετωπίζω και τον χειρίζομαι διαφορετικά.

@Amy95 όλοι λίγο πολύ να ξέρεις τα ίδια σκατά είναι, λίγοι άντρες είναι αυτοί που είναι νορμάλ χωρίς ψυχολογικά και που να βάζουν το πάνω μυαλό τους να σκεφτεί ο άνθρωπος του έχουν δίπλα τους τι πραγματικά θέλει και χρειάζεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/9/2024 at 12:42 ΠΜ, ο/η Amy95 είπε:

Καλησπέρα καταλαβαίνω απόλυτα την κατάσταση μιας και περνάω και γω την φάση αυτή !!! Και ο δικός μ σύζυγος επιμένει ότι η υπερβολική είμαι εγώ και ότι δεν του μιλάω , αλλά όταν πάω να μιλήσω είμαι γκρινιάρα και δεν αντέχει άλλο να του γκρινιάζω όλη την ώρα και καταλήγει να Μ φωνάζει ενώ ακόμη μπορεί να μην είχα ολοκληρώσει τον λόγο μ !! Και επίσης  νιώθει ότι χρειάζεται συνέχεια χρόνο μόνος του!! Κάτι  που το καταλαβαινω αλλά επίσης καταλαβαίνω και το ότι έχουμε ένα παιδί και δεν μπορεί να φεύγει έτσι όποτε θέλει και να με αφήνει μόνη μ!! Όταν λέω ότι έχω και γω ανάγκη να βγω λίγο μόνη μου ή έστω να πάω στο μπάνιο μου παραθέτει μια λίστα με πράγματα που ήθελε να κάνει τελικά ( και γω έπρεπε να μπω μέσα στο μυαλό του για το ξέρω)Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι περισσότεροι (δεν λέω όλοι) δεν κάθονται λίγο να σκεφτούν τι χρειάζεται ο άνθρωπος δίπλα μ ή το ξέρουν και δεν τους νοιάζει?

Εχετε δοκιμασει να πατε σε συμβουλο γαμου για να δειτε αν σωζεται η σχεση σας; Θελει χρονο μονος του το καταλαβαινω αλλα πρεπει μα περνάει χρονο με το παιδι και με εσενα αλλα και η δυο σας σαν ζευγαρι για να υπαρχει ισορροπια. Διαφορετικα δεν λειτουργει η σχεση. Και εσυ πρεπει να περνάς χρονο με τον εαυτο σου για να ανενεωθεις σαν γυναικα. Δηλαδη τι περιμενει να τρέχεις ολη την ωρα πισω απο το παιδι, να εχεις το σπιτι υπευθυνη σου, αυτος να κανει την ζωη του και μετα να εισαι μια χαρα. Οχι ρε φιλε δεν παει ετσι.. με το παιδι και το σπιτι ασχολειται καθολου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια μου ανοίξατε θέμα που πονάει, δεν ξέρω αν διαφέρουν οι άντρες, ο δικός μου είναι στον κόσμο του, βοηθάει με τα παιδιά πχ θαε βοηθήσει να τα κάνουμε μπάνιο και το πρωί επειδή θηλάζω θα φτιάξει πρωινό όσο θηλάζω και αύρα τώρα στο δεύτερο με σχετική γκρίνια. Κατά τα άλλα ασχολείται με τη μαμά του που το παίζει τρελιτσα και μεγαλοκοπελα και κάθε μερα κάτι βρίσκει πχ πονάει η φτέρνα, το δόντι, έβγαλε σπυράκι στο μπουτι, δεν είναι καλά τα νεύρα της, δεν της μιλάνε οι φιλενάδες κλπ... Το Σάββατο στάνταρ βγαίνει για καφέ και τώρα λέει να αρχίσει κολυμβητήριο για τη μεσουλα του 😂😂😂 εγώ πάλι δεν προλαβαίνω να ξυθω με δύο μικρά παιδιά ένα 4 μηνών και ένα 27 μηνών, είμαι υπεύθυνη για το σπίτι, το φαγητό, τα ρούχα, τις βόλτες, το σούπερ μάρκετ, το φαρμακείο και ευτυχώς έχω άδεια από την δουλειά μου!!! Κατά τα άλλα ο σύζυγος αναρωτιέται γιατί γκρινιάζω και εγώ εύχομαι να είχα γεννηθεί άντρας να καλό περνούσα 🤔. Νομίζω ότι πολλοί είναι έτσι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Αχ κορίτσια μου ανοίξατε θέμα που πονάει, δεν ξέρω αν διαφέρουν οι άντρες, ο δικός μου είναι στον κόσμο του, βοηθάει με τα παιδιά πχ θαε βοηθήσει να τα κάνουμε μπάνιο και το πρωί επειδή θηλάζω θα φτιάξει πρωινό όσο θηλάζω και αύρα τώρα στο δεύτερο με σχετική γκρίνια. Κατά τα άλλα ασχολείται με τη μαμά του που το παίζει τρελιτσα και μεγαλοκοπελα και κάθε μερα κάτι βρίσκει πχ πονάει η φτέρνα, το δόντι, έβγαλε σπυράκι στο μπουτι, δεν είναι καλά τα νεύρα της, δεν της μιλάνε οι φιλενάδες κλπ... Το Σάββατο στάνταρ βγαίνει για καφέ και τώρα λέει να αρχίσει κολυμβητήριο για τη μεσουλα του 😂😂😂 εγώ πάλι δεν προλαβαίνω να ξυθω με δύο μικρά παιδιά ένα 4 μηνών και ένα 27 μηνών, είμαι υπεύθυνη για το σπίτι, το φαγητό, τα ρούχα, τις βόλτες, το σούπερ μάρκετ, το φαρμακείο και ευτυχώς έχω άδεια από την δουλειά μου!!! Κατά τα άλλα ο σύζυγος αναρωτιέται γιατί γκρινιάζω και εγώ εύχομαι να είχα γεννηθεί άντρας να καλό περνούσα 🤔. Νομίζω ότι πολλοί είναι έτσι. 

Εχει καταλαβει οτι ειναι ο μπαμπας τον παιδιων και οτι πρεπει να ασχολειται και αυτος η περα βρεχει; Αθανατη κλασικη πεθερα κανει τα παντα για να τραβηξει την προσοχη του γιου απο την οικογενεια του και εννοειται δεν βοηθάει πουθενα και σε τιποτα. Να σου πω την αληθεια ειμαι τυχερη επειδη ο αντρας μου εβαλε νωρις τα ορια του απεναντι στους γονεις του οποτε δεν ξεπερνουν αυτα τα ορια που εχει βαλει, η μαμα μου δυστυχως δεν ζει και ο μπαμπας μου ειναι διακριτικος οποτε υπάρχει ισορροπια. Και απο την αλλη συμμετεχει στο νοικοκυριο μας αλλα και στο μεγαλωμα του παιδιου. Γενικα υπαρχει μια ισορροπια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η eva96 είπε:

Εχει καταλαβει οτι ειναι ο μπαμπας τον παιδιων και οτι πρεπει να ασχολειται και αυτος η περα βρεχει; Αθανατη κλασικη πεθερα κανει τα παντα για να τραβηξει την προσοχη του γιου απο την οικογενεια του και εννοειται δεν βοηθάει πουθενα και σε τιποτα. Να σου πω την αληθεια ειμαι τυχερη επειδη ο αντρας μου εβαλε νωρις τα ορια του απεναντι στους γονεις του οποτε δεν ξεπερνουν αυτα τα ορια που εχει βαλει, η μαμα μου δυστυχως δεν ζει και ο μπαμπας μου ειναι διακριτικος οποτε υπάρχει ισορροπια. Και απο την αλλη συμμετεχει στο νοικοκυριο μας αλλα και στο μεγαλωμα του παιδιου. Γενικα υπαρχει μια ισορροπια.

Η πλάκα είναι ότι μόνο τη μάνα του θεωρεί Αγία και θύμα της ζωής, όλες οι άλλες είμαστε προβληματικες 😂😂😂 τώρα που έκανα τα παιδάκια μου της τα χώνω καμία φορά όταν με πρήζει αλλά δεν ασχολούμαι σοβαρά με το μεγαλοκοριτσι μας. Ο σύζυγος ξέρει να κάνει τα πάντα με τα παιδιά αλλά συνήθως αναλαμβάνει μόνο όταν εγώ τα φτύνω εντελώς... πράγμα σπάνιο διότι τα λατρεύω τα μικρά μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Η πλάκα είναι ότι μόνο τη μάνα του θεωρεί Αγία και θύμα της ζωής, όλες οι άλλες είμαστε προβληματικες 😂😂😂 τώρα που έκανα τα παιδάκια μου της τα χώνω καμία φορά όταν με πρήζει αλλά δεν ασχολούμαι σοβαρά με το μεγαλοκοριτσι μας. Ο σύζυγος ξέρει να κάνει τα πάντα με τα παιδιά αλλά συνήθως αναλαμβάνει μόνο όταν εγώ τα φτύνω εντελώς... πράγμα σπάνιο διότι τα λατρεύω τα μικρά μου. 

Χαχα κατι μου θυμιζει!! Νομιζω μωρε οτι οι περισσοτεροι αντρες ειναι ετσι. Κι εμενα αν δεν του ζητησω να παρει πχ το παιδι να το αλλαξει η να το ταισει δεν το κανει γιατι θεωρει δεδομενο οτι θα το κανει η μανουλα!!!! Το απολαμβανω βεβαια αλλα καπου κι εγω οπως λες τα φτυνω!!οσο για την πεθερα...δεν σχολιαζω 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Η πλάκα είναι ότι μόνο τη μάνα του θεωρεί Αγία και θύμα της ζωής, όλες οι άλλες είμαστε προβληματικες 😂😂😂 τώρα που έκανα τα παιδάκια μου της τα χώνω καμία φορά όταν με πρήζει αλλά δεν ασχολούμαι σοβαρά με το μεγαλοκοριτσι μας. Ο σύζυγος ξέρει να κάνει τα πάντα με τα παιδιά αλλά συνήθως αναλαμβάνει μόνο όταν εγώ τα φτύνω εντελώς... πράγμα σπάνιο διότι τα λατρεύω τα μικρά μου. 

Τι να πω.. χαρα στην υπομονη σου πραγματικα. Ευτυχως σπο θεμα πεθερα ειμαι καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ευχαριστούμε πολύ!!! 🤩 Α ναι κ εγω αυτήν την αλοιφή έβαζα!  Δεν έχω άλλες αντιδράσεις για σήμερα χαχαχα κ εγώ νομίζω πως κάτι έχω νιώσει 2-3 φορές!!! Στην πρώτη εγκυμοσυνη το ένιωσα 20η εβδομάδα σε αυτήν πολύ πιο νωρίς!!! 😍😍😍 Τι όμορφα να μοιραζόμαστε αυτές τις στιγμές αλλά και τις ανησυχίες μας ! 💙💙💙
    • Μπορεί! Πάντως κι αυτό δεν έχει τρελή ελαστικότητα!
    • Ευχαριστούμε πολύ!! Θα τη δοκιμάσω κι αυτή τη συνταγή! Εγώ έβαλα τελικά ένα μιξ από λαδάκια αντιφλεγμονωδη: καστορελαιο, έλαιο καλεντουλας, έλαιο ελιχρυσου έβαζα 3 4 φορές τη μέρα και σε 5 6 μέρες έχει σχεδόν εξαφανιστεί!!! Με έσωσε! Σε διπλανά σημεία απ τη βλάβη που πήγαινε να ξεκινήσει έκζεμα, έβαζα απ την πρώτη στιγμή που έβλεπα ότι ξεκινάει και δεν πρόλαβε να εξελιχθει. 
    • @kokkinoskoufitsa πετάγομαι στη συζήτηση σας απλά για να σου πω ότι εγώ έχω κάνει την κλασική σαλπιγγογραφια και δεν πόνεσε καθόλου (νομίζω μόνο όταν είναι φραγμένες οι σάλπιγγες πονάς)  Αρχικά να σου πω ότι κάποιοι γυναικολόγοι μου είπαν να αποφύγω  με αφρό γιατί δεν είναι τόσο αξιόπιστη όσο η κλασική (ωστόσο αυτό ήταν η άποψη ορισμένων)  και επίσης πως αν πάω για εξωσωματική η επιτροπή ζητά την κλασική, οπότε ας κάνω κατευθείαν αυτή  Επίσης να σου πω ότι εμένα βγήκε πολύ καλή η σαλπιγγογταφια αλλά στον ίδιο κύκλο που έμεινα έγκυος ήταν εξωμητρια η εγκυμοσύνη.. απ ότι φαίνεται αυτή η εξέταση δείχνει αν οι σάλπιγγες είναι ανοιχτές αλλά όχι αν έχουν πχ συμφυσεις ή φλεγμονή(αυτά τα δύο είναι παράγοντες που αυξάνουν την πιθανότητα εξωμητριου)  Ο γιατρός που σου έκανε την επέμβαση μήπως έλεγξε τη διαβατοτητα κατά τη λαπαροσκοπηση; ρωτα τον μήπως δεν χρειάζεται εν τέλει σαλπιγγογραφια αν το έλεγξε  Εύχομαι όλα να πάνε καλά!!
    • Καλησπέρα κορίτσια♥️ δεν τον πήρα γιατί μόνο το πρωί είδα ελάχιστο αίμα μαύρο σχεδόν και μετά όλη μέρα τίποτα. Η αλήθεια είναι πως παίρνω και εγώ Σαλοσπίρ και μου είχε πει πως υπάρχει περίπτωση να έβλεπα αίμα. Ωστόσο το παρακολούθησα και όλη την υπόλοιπη ημέρα δεν είχα καθόλου σημάδια ούτε τις υπόλοιπες μέρες . Η αλήθεια είναι πως ήταν κουραστική πολύ για εμένα η προηγούμενη μέρα.. Πέμπτη έχω ραντεβού και να δούμε πρώτα ο θεός 🙏🙏 ανυπομονώ να πάω..  στο μεταξύ κορίτσια νοιωθω ή τουλάχιστον νομίζω πως νοιωθω τις πεταλούδες στην κοιλιά μου♥️🩷♥️🩷♥️🩷 πόσο μου είχε λείψει αυτό το συναίσθημα….    Σας αγαπώ όλες και σας νοιωθω στο έπακρον!! 🩷
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...