Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια ! Ειμαι σε μία φάση που ψαχνομαι σχετικα με τα επιδόματα κτλ γιατι πλησιάζει ο καιρός που θα σταματήσω απο την εργασία μου και θα ήθελα να εχω μια εικονα μιας και τα έξοδα είναι πολλά. Ξέρει κάποια την γίνεται με το επίδομα λοχείας και κυοφορίας ? Γνωρίζω πως πλεον γινονται ηλεκτρονικά οι αιτήσεις αλλά δεν ξέρω πόσα ειναι τα χρήματα και πότε τα λαμβάνουμε ? Αν καποια εχει σχετική εμπειρια η γνωρίζει τι ακριβως γίνεται θα με βοηθούσε πολύ 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα,

Εγω θα σου πρότεινα να μιλησεις με το HR ή με το λογιστή σου για να σου πουν ακριβώς τι δικαιούσαι. 

Τώρα για το πότε θα μπουν τα χρήματα, πιστευω πως θα θέλει υπομονή. Οπως όλα σε αυτο το άψογο σύστημα που μας ασφαλίζει και μας αποζημιώνει... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλησπερα,

Εγω θα σου πρότεινα να μιλησεις με το HR ή με το λογιστή σου για να σου πουν ακριβώς τι δικαιούσαι. 

Τώρα για το πότε θα μπουν τα χρήματα, πιστευω πως θα θέλει υπομονή. Οπως όλα σε αυτο το άψογο σύστημα που μας ασφαλίζει και μας αποζημιώνει... :(

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση , ρώτησα τον λογιστη΄ και μου είπε πως δεν γνωρίζει ακριβώς τα ποσά παραμόνο οτι γίνεται ηλεκτρονικά η αίτηση πλέον και είναι πολύ απλή διαδικασία ! Σκεφτηκα να ρωτήσω το hr ωστόσο η αίτηση γίνεται στον εφκα αρα το εφκα πληρώνει ? και υποθέτω οτι κ αυτοι δεν θα είναι ακριβής , θα κανω όμως την προσπαθεια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Επίδομα κυοφορίας το κανεις 56 μέρες πριν την ΠΗΤ 

Ζητάς βεβαιωση κύησης από το γιατρό σου και με το barcode κανεις την αίτηση ηλεκτρονικά 

 τα χρήματα μπήκαν μέσα σε 7 μέρες 

και τα χρηματα αντιστοιχουν σε ενα μισθο που θα επαίρνα απο την εργασία μου αναλογικα για αυτες τις 56 ημερες ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η mairamaira είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση , ρώτησα τον λογιστη΄ και μου είπε πως δεν γνωρίζει ακριβώς τα ποσά παραμόνο οτι γίνεται ηλεκτρονικά η αίτηση πλέον και είναι πολύ απλή διαδικασία ! Σκεφτηκα να ρωτήσω το hr ωστόσο η αίτηση γίνεται στον εφκα αρα το εφκα πληρώνει ? και υποθέτω οτι κ αυτοι δεν θα είναι ακριβής , θα κανω όμως την προσπαθεια μου!

Καλημερα!

Πληρωνει ενα μερίδιο ο εργοδότης, ένα ο ΕΦΚΑ κι ενα ο ΟΑΕΔ. Αλλα επειδή όλα εξαρτώνται απο τον αριθμό ενσήμων, απο το χρόνο που είσαι στην εταιρεια κτλ, για αυτο πιστευω οτι το HR θα σου πει ακριβω΄ς. Ισχυει οτι γίνεται ηλεκτρονικά, αλλα χρειάζεσαι κάποια στοιχεια απο τον εργοδότη. ΘΕωρω θα σε καθοδηγήσουν κατάλληλα. Εγώ έχω ένα μήνα ακόμα για την άδεια μου, για αυτο και δεν εχω κανει καποια διαδικασία ακόμα, αλλά μου είπαν απο το HR μας οτι θα μου τα στειλουν όλα κι οτι ειναι απλη διαδικασια ;) 

Επίσης, για τον λογιστή, ξέρω πως έχουν ανθρώπους που ασχολούνται με τα εργασιακά, με τα ένσημα κτλ αυτά τα άτομα ίσως γνωρίζουν. Πάλι δεν εχω μιλήσει όμως μαζί με την κοπέλα που μου είπε ο λογιστής :D  Κάποια στιγμή θα το κάνω και θα επανελθω ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα!

Πληρωνει ενα μερίδιο ο εργοδότης, ένα ο ΕΦΚΑ κι ενα ο ΟΑΕΔ. Αλλα επειδή όλα εξαρτώνται απο τον αριθμό ενσήμων, απο το χρόνο που είσαι στην εταιρεια κτλ, για αυτο πιστευω οτι το HR θα σου πει ακριβω΄ς. Ισχυει οτι γίνεται ηλεκτρονικά, αλλα χρειάζεσαι κάποια στοιχεια απο τον εργοδότη. ΘΕωρω θα σε καθοδηγήσουν κατάλληλα. Εγώ έχω ένα μήνα ακόμα για την άδεια μου, για αυτο και δεν εχω κανει καποια διαδικασία ακόμα, αλλά μου είπαν απο το HR μας οτι θα μου τα στειλουν όλα κι οτι ειναι απλη διαδικασια ;) 

Επίσης, για τον λογιστή, ξέρω πως έχουν ανθρώπους που ασχολούνται με τα εργασιακά, με τα ένσημα κτλ αυτά τα άτομα ίσως γνωρίζουν. Πάλι δεν εχω μιλήσει όμως μαζί με την κοπέλα που μου είπε ο λογιστής :D  Κάποια στιγμή θα το κάνω και θα επανελθω ;) 

Καλημερα , θα μιλήσω σίγουρα με το hr να μου πουν τι να περιμένω γιατι κ εγώ σταματάω στις 8/9 απο την εργασία μου οπότε θέλω να εχω μια εικόνα ! απλα θα ηταν πολυ πιο ευκολα αυτα τα πράγματα να ειναι πιο ξεκαθαρα ετσι ώστε να ξέρουμε κ εμεις εξ αρχής !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας! 

Έχει πάρει καμία σας το επίδομα κύησης; Σε πόσες μέρες μετά την αίτηση μπήκαν τα χρήματα;

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 5/7/2023 at 3:23 ΜΜ, ο/η waiting our butterfly είπε:

Καλησπέρα σας! 

Έχει πάρει καμία σας το επίδομα κύησης; Σε πόσες μέρες μετά την αίτηση μπήκαν τα χρήματα;

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας!

 

Εγώ το έχω πάρει. 8 εργάσιμες μετά την αίτηση μου μπήκαν, αλλά νομίζω έχει να κάνει με το πότε κάνεις την αίτηση. Δηλαδή κάπου έλεγε μια κοπέλα ότι κάνουν πληρωμές κάθε 5 και 19 του μήνα. Δεν ξέρω αν ισχύει. Προσωπικά η πληρωμή μου έγινε 7 του μήνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 20/7/2023 at 3:25 ΠΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Εγώ το έχω πάρει. 8 εργάσιμες μετά την αίτηση μου μπήκαν, αλλά νομίζω έχει να κάνει με το πότε κάνεις την αίτηση. Δηλαδή κάπου έλεγε μια κοπέλα ότι κάνουν πληρωμές κάθε 5 και 19 του μήνα. Δεν ξέρω αν ισχύει. Προσωπικά η πληρωμή μου έγινε 7 του μήνα. 

Kαλημέρα! τα χρήματα μπήκαν και για τις 56  ήμερες δηλαδή ολόκληρο το ποσό ? και επίσης την αίτηση την έκανες την επομενη που σταμάτησες απο την δουλειά? η μπορείς και νωρίτερα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/9/2023 at 11:28 ΠΜ, ο/η mairamaira είπε:

Kαλημέρα! τα χρήματα μπήκαν και για τις 56  ήμερες δηλαδή ολόκληρο το ποσό ? και επίσης την αίτηση την έκανες την επομενη που σταμάτησες απο την δουλειά? η μπορείς και νωρίτερα?

Ναι όλο το ποσό μπήκε και την έκανα την ίδια μέρα που ξεκίνησε η άδεια.

Μερικές μέρες αφού γέννησα έκανα και την αίτηση για τη λοχείας και μου τα έβαλαν 1,5-2 μήνες μετά. Δεν ξέρω αν έχει σχέση που γέννησα νωρίτερα και το πήγαν με την ΠΗΤ. Ουσιαστικά μου τα έβαλαν περίπου ένα μήνα μετά την ΠΗΤ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Ναι όλο το ποσό μπήκε και την έκανα την ίδια μέρα που ξεκίνησε η άδεια.

Μερικές μέρες αφού γέννησα έκανα και την αίτηση για τη λοχείας και μου τα έβαλαν 1,5-2 μήνες μετά. Δεν ξέρω αν έχει σχέση που γέννησα νωρίτερα και το πήγαν με την ΠΗΤ. Ουσιαστικά μου τα έβαλαν περίπου ένα μήνα μετά την ΠΗΤ.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Αυρίο θα κανω την αίτηση ηλεκτρονικά στον ΕΦΚΑ και ελπίζω να παει ετσι καλα και να πληρωσει γρήγορα να δουμε και τι λεφτα δίνουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...
στις On 8/9/2023 at 2:14 ΜΜ, ο/η mairamaira είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Αυρίο θα κανω την αίτηση ηλεκτρονικά στον ΕΦΚΑ και ελπίζω να παει ετσι καλα και να πληρωσει γρήγορα να δουμε και τι λεφτα δίνουν

Αφού σου δώσουν τα λεφτά από το κυοφορίας και λοχείας, μετά να μπεις στον ΟΑΕΔ να κάνεις αίτηση και για το Συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας. Σου βάζουν λέει τη διαφορά των λεφτων που πήρες με τα λεφτά που θα έπαιρνες από την εργασία σου αν δούλευες αυτούς τους μήνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...