Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2024


Recommended Posts

στις πριν 5 ώρες, ο/η Βούλα1991 είπε:

Καλημέρα!!! Μας είπε κατά  περίπου 70 %  κοριτσάκι...Βέβαια δεν είχε πάρει καλή θέση οπότε... επιφυλασσόμαστε για το μέλλον να επιβεβαιώσουμε... πάντως και εγώ στον υ΄πνο μου κοριτσάκι είχα δει ότι έχω ❤️ 

Οι αναγούλες έχουν μειωθεί αν και εμένα προσωπικά με πειράζει το γάλα ειδικά το πρωί.. δεν αντέχω τις μισές φορές το βγάζω... πλέον πρέπει να το σταματήσω τελείως τα πρωινά και να δοκιμάζω τα απογεύματα νομίζω... 

Εσύ πότε είναι να κάνεις την αυχενική διαφάνεια ? 

Καλησπέρα,

Αχ τι καλα❤️Και εμένα γάλα γιαούρτι και τυριά με ενοχλούν πολύ και κάνω απευθείας εμετο..δεν τα τρώω προς το παρόν!!εγώ αργώ πολύ θα κάνω τέλος 13η εβδομάδας στις 29 🫣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!! 

Έχω ευχάριστα να σας πω! Πέρα από το ότι πήγε καλά εν τέλει η αυχενική (εννοώ τα ευρήματα), μου είπαν ότι δεν θα χρειαστεί και αμνιοπαρακέντηση. Το φοβόμουν αυτό δεδομένου ότι δεν είμαι πιτσιρίκα, αλλά μου είπαν ότι δεν θα μπορούσαμε να είχαμε καλύτερα αποτελέσματα και δεν θα χρειαστεί κάτι άλλο. ☺️ Επόμενο ραντεβού έχουμε στις 28 Αυγούστου τώρα. Τότε θα μπω στη 15η εβδομάδα, οπότε λογικά θα το βρούμε το φύλο, ε;

@Βούλα1991 Ξέρεις τι σκεφτόμουν; Για να αποφύγεις το γάλα το πρωί, θα μπορούσες να φας κανένα αυγό (βραστό, στο μάτι σε χαμηλή φωτιά ή ομελέτα). Λένε ότι ειναι το πιο πλήρες γεύμα. 

@Natasha24 Πάντως εμένα που με τάραξαν οι αναγούλες και η συνεχή τάση για εμετό 24/7, ακόμα κι αν τελικά δεν έκανα τις περισσότερες φορές, τώρα που είμαι στη 12η εβδομάδα σχεδόν πέρασαν τελείως!! Σας το εύχομαι να ησυχάσετε λίγο κι εσείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Elleelef είπε:

Γεια σας!! 

Έχω ευχάριστα να σας πω! Πέρα από το ότι πήγε καλά εν τέλει η αυχενική (εννοώ τα ευρήματα), μου είπαν ότι δεν θα χρειαστεί και αμνιοπαρακέντηση. Το φοβόμουν αυτό δεδομένου ότι δεν είμαι πιτσιρίκα, αλλά μου είπαν ότι δεν θα μπορούσαμε να είχαμε καλύτερα αποτελέσματα και δεν θα χρειαστεί κάτι άλλο. ☺️ Επόμενο ραντεβού έχουμε στις 28 Αυγούστου τώρα. Τότε θα μπω στη 15η εβδομάδα, οπότε λογικά θα το βρούμε το φύλο, ε;

@Βούλα1991 Ξέρεις τι σκεφτόμουν; Για να αποφύγεις το γάλα το πρωί, θα μπορούσες να φας κανένα αυγό (βραστό, στο μάτι σε χαμηλή φωτιά ή ομελέτα). Λένε ότι ειναι το πιο πλήρες γεύμα. 

@Natasha24 Πάντως εμένα που με τάραξαν οι αναγούλες και η συνεχή τάση για εμετό 24/7, ακόμα κι αν τελικά δεν έκανα τις περισσότερες φορές, τώρα που είμαι στη 12η εβδομάδα σχεδόν πέρασαν τελείως!! Σας το εύχομαι να ησυχάσετε λίγο κι εσείς!

Καλημέρα κοπέλα μου ,

Μπράβο συγχαρητήρια και πολύ χαίρομαι που είναι όλα καλά ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/8/2023 at 5:20 ΜΜ, ο/η Natasha24 είπε:

Καλησπέρα,

Αχ τι καλα❤️Και εμένα γάλα γιαούρτι και τυριά με ενοχλούν πολύ και κάνω απευθείας εμετο..δεν τα τρώω προς το παρόν!!εγώ αργώ πολύ θα κάνω τέλος 13η εβδομάδας στις 29 🫣

Το περίεργο είναι ότι με το τυρί δεν έχω πρόβλημα.. τρώω τοστάκι μόνο τυρί συνήθως και κάτι φορές λίγη φέτα....Το γάλα με πεθαίνει ειδικά το πρωί... Να σημειωθεί ότι πριν την εγκυμοσύνη ήμουν άνθρωπος που το γάλα το τσάκιζα... ακόμα και στον καφέ μου περισσότερο γάλα είχα παρά καφέ... 

Άντε να περάσει ο καιρός να κάνεις και εσύ την αυχενική να μας πεις !! Εύχομαι όλα καλά να είναι ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Elleelef είπε:

Γεια σας!! 

Έχω ευχάριστα να σας πω! Πέρα από το ότι πήγε καλά εν τέλει η αυχενική (εννοώ τα ευρήματα), μου είπαν ότι δεν θα χρειαστεί και αμνιοπαρακέντηση. Το φοβόμουν αυτό δεδομένου ότι δεν είμαι πιτσιρίκα, αλλά μου είπαν ότι δεν θα μπορούσαμε να είχαμε καλύτερα αποτελέσματα και δεν θα χρειαστεί κάτι άλλο. ☺️ Επόμενο ραντεβού έχουμε στις 28 Αυγούστου τώρα. Τότε θα μπω στη 15η εβδομάδα, οπότε λογικά θα το βρούμε το φύλο, ε;

@Βούλα1991 Ξέρεις τι σκεφτόμουν; Για να αποφύγεις το γάλα το πρωί, θα μπορούσες να φας κανένα αυγό (βραστό, στο μάτι σε χαμηλή φωτιά ή ομελέτα). Λένε ότι ειναι το πιο πλήρες γεύμα. 

@Natasha24 Πάντως εμένα που με τάραξαν οι αναγούλες και η συνεχή τάση για εμετό 24/7, ακόμα κι αν τελικά δεν έκανα τις περισσότερες φορές, τώρα που είμαι στη 12η εβδομάδα σχεδόν πέρασαν τελείως!! Σας το εύχομαι να ησυχάσετε λίγο κι εσείς!

κοριτσάρα μου καλημέρα ευχάριστο ότι σου σταμάτησαν οι εμετοί... το κακό με εμένα είναι ότι ξαναξεκίνησαν κάποιες αναγούλες.. ελπίζω εσένα να μην σου τύχουν... είχα ηρεμήσει τι καλά... και πάλι τώρα ανακατεύομαι αρκετά... καλά έφτιαξα μια μέρα μια ομελέτα φανταστική... έβαλα και ντοματίνια από τον κήπο μας και λίγο τυράκι.. είναι το καλύτερο πρωινό... αλλά τι να το κάνεις που δεν γίνεται κάθε μέρα.... χρειάζεται χρόνο.. πάντως όποτε μπορώ θα το υιοθετώ!!! 

όσον αφορά την αυχενική και εμένα μου είπαν όλα καλά αλλά ακόμα δεν έχω ενημερωθεί για την εξέταση αίματος...πόσο καιρό κάνει να βγει βρε κορίτσια ?? λέω για τότε που έκανα την αυχενική και μου πήραν και  αίμα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/8/2023 at 9:00 ΠΜ, ο/η Δήμητρα Ιωάννα είπε:

Καλημέρα κορίτσια,που να πω κι εγώ τον πόνο μου.... τελικά από χθες είμαι στην κλινική με ορο,δεν σταμάτησα να κάνω εμετό θα κάτσω σίγουρα και σήμερα και βλέπουμε. Άσχημη εγκυμοσύνη αλλά υπομονή. Πείτε εσείς τα νέα σας,πως τα πάτε?

καλημέρα!! λόγω συχνών εμετών νοσηλεύτηκες??? κατά τα άλλα όλα καλά έτσι ? 

πόσων εβδομάδων είσαι ? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Βούλα1991 είπε:

Το περίεργο είναι ότι με το τυρί δεν έχω πρόβλημα.. τρώω τοστάκι μόνο τυρί συνήθως και κάτι φορές λίγη φέτα....Το γάλα με πεθαίνει ειδικά το πρωί... Να σημειωθεί ότι πριν την εγκυμοσύνη ήμουν άνθρωπος που το γάλα το τσάκιζα... ακόμα και στον καφέ μου περισσότερο γάλα είχα παρά καφέ... 

Άντε να περάσει ο καιρός να κάνεις και εσύ την αυχενική να μας πεις !! Εύχομαι όλα καλά να είναι ❤️ 

Και εγώ ειδικά γιαούρτι και γάλα έτρωγα πολύ πριν την εγκυμοσυνη!!Αχ εμένα μόλις με έπιασε η μέση μου και έχω μείνει στο κρεβάτι...δεν μπορώ να καταλάβω από τι..!!Εντωμεταξύ δεν ξέρω αργεί πολύ το ραντεβού μου στον γιατρο και έχω αγχωθει μην δεν πάει κάτι καλά με την παλίνδρομη κάνω πολύ συχνά αρνητικές σκέψεις 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Natasha24 είπε:

Και εγώ ειδικά γιαούρτι και γάλα έτρωγα πολύ πριν την εγκυμοσυνη!!Αχ εμένα μόλις με έπιασε η μέση μου και έχω μείνει στο κρεβάτι...δεν μπορώ να καταλάβω από τι..!!Εντωμεταξύ δεν ξέρω αργεί πολύ το ραντεβού μου στον γιατρο και έχω αγχωθει μην δεν πάει κάτι καλά με την παλίνδρομη κάνω πολύ συχνά αρνητικές σκέψεις 😔

Σε νοιώθω γιατί πέρασα και εγώ μια παλίνδρομη και τώρα με έχει πιάσει φόβος και τρόμος μήπως κάτι δεν πάει καλά... Πρέπει όμως όσο γίνεται να προσπαθήσουμε να είμαστε χαλαρές για τα σποράκια μας ....βλέπεις τα καταλαβαίνουν όλα... όταν πήγα για την αυχενική καλά καλά πριν ξεκιινήσει ο υπέρηχος βρισκόμουν σε μια κατάσταση που θα με έπιανε πανικός από το άγχος... και ο γιατρός όταν ξεκίνησε τον υπέρηχο μου λέει χαλάρωσε γιατί το πιέζεις... και έβλεπα και εγώ να προσπαθεί να τεντωθεί το καημένο και εγώ να μην μπορώ να χαλαρώσω.. μετά σιγά σιγά ηρέμησα και ηρέμησε και αυτό... 

όσον αφορά τον πόνο στην μέση μήπως κουράστηκες με κάτι ? ακόμα και το παραμικρό πλέον μας κουράζει... εγώ δεν μπορώ πχ να κάτσω όρθια.... και ειδικά στάσιμη... στα 5 λεπτά κουράζομαι και θέλω να ξαπλώσω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Βούλα1991 είπε:

Σε νοιώθω γιατί πέρασα και εγώ μια παλίνδρομη και τώρα με έχει πιάσει φόβος και τρόμος μήπως κάτι δεν πάει καλά... Πρέπει όμως όσο γίνεται να προσπαθήσουμε να είμαστε χαλαρές για τα σποράκια μας ....βλέπεις τα καταλαβαίνουν όλα... όταν πήγα για την αυχενική καλά καλά πριν ξεκιινήσει ο υπέρηχος βρισκόμουν σε μια κατάσταση που θα με έπιανε πανικός από το άγχος... και ο γιατρός όταν ξεκίνησε τον υπέρηχο μου λέει χαλάρωσε γιατί το πιέζεις... και έβλεπα και εγώ να προσπαθεί να τεντωθεί το καημένο και εγώ να μην μπορώ να χαλαρώσω.. μετά σιγά σιγά ηρέμησα και ηρέμησε και αυτό... 

όσον αφορά τον πόνο στην μέση μήπως κουράστηκες με κάτι ? ακόμα και το παραμικρό πλέον μας κουράζει... εγώ δεν μπορώ πχ να κάτσω όρθια.... και ειδικά στάσιμη... στα 5 λεπτά κουράζομαι και θέλω να ξαπλώσω... 

Αχ δεν ξέρω ,προσπαθώ πολύ να το παλέψω μέσα μου βασικά έχω αγχωθει γιατί πήγα 2 Αυγούστου για ένα απλό τσεκ και μου έβαλε αργά την αυχενική λόγω Αυγούστου θα έχω κλείσει την 14η εβδομάδα και από εχθές με έχει πιάσει αυτό και δεν μπορώ να το διαχειριστώ 😔

Εντάξει έχω και τον μικρο που τον κυνηγάω όλη μερα η αλήθεια είναι αλλά δεν ξέρω πως με βρήκε τώρα αυτό..μιλάμε για πολύ πόνο δεν μπορώ να περπατήσω και έτσι ξαφνικά πριν 1 ωρα με έπιασε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας!!! 🥰

@Natasha24 Αχ, μην σκέφτεσαι αρνητικά! Κι εγώ είχα παλίνδρομη πριν, αλλά διαβάζω παντού οτι όταν είσαι καλά μέχρι και 12η, το πολύ 13η εβδομάδα, το ποσοστό αποβολής είναι εξαιρετικά μικρό μετά!! Αυτή τη φορά ήρθε για να μείνει το μωράκι σου, οπότε μην το πολυσκέφτεσαι και σκας!

Πάντως είναι νωρίς για να έχεις από τώρα πόνο στη μέση, λογικά θα μας πιάσει αργότερα αυτό. Μήπως είναι παροδικό.

@Celest Σε καταλαβαίνω! Λένε ότι ειδικά το πρώτο τρίμηνο οι ορμόνες και ειδικά αυτές τότε θυρεοειδή τρελαίνονται. Σου εύχομαι πολύ σύντομα να επανέλθουν και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο μ'αυτό!

@Δήμητρα ΙωάνναΥπομονή! Αφού είσαι στην κλινική, σε προσέχουν, σε παρακολουθούν κι όλα θα πάνε καλά, θα δεις! Δες τίποτα σειρές, ταινίες να ξεχαστείς! 

@Βούλα1991 Πολύ σύντομα θα σου στείλουν τα αποτελέσματα, θα δεις! Εμένα μου είπαν ότι θα τα έστελναν σε 10 μέρες με 2 βδομάδες και τελικά σε λιγότερο από 1 βδομάδα μου τα είχαν στείλει. Απλά λένε παραπάνω για να είναι σίγουροι, μην τους παρουσιαστεί τίποτα και δεν προλάβουν να τα στείλουν έγκαιρα. Αλήθεια, εμένα που όποτε έχω πάει να το δω χορεύει σαν τρελό, τι να σκεφτώ; 😄😅 Ότι θα βγει χορεύτρια, ότι θα είναι πολύ ζωηρό και δυναμικό, δεν θα μ'αφήνει σε ησυχία ή μην βγει νευρικό; Πόση αγωνία έχω για τέτοια;!! 😃😄 Να είναι μια χαρά το μικρούλι! Για να δούμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Natasha24 είπε:

Αχ δεν ξέρω ,προσπαθώ πολύ να το παλέψω μέσα μου βασικά έχω αγχωθει γιατί πήγα 2 Αυγούστου για ένα απλό τσεκ και μου έβαλε αργά την αυχενική λόγω Αυγούστου θα έχω κλείσει την 14η εβδομάδα και από εχθές με έχει πιάσει αυτό και δεν μπορώ να το διαχειριστώ 😔

Εντάξει έχω και τον μικρο που τον κυνηγάω όλη μερα η αλήθεια είναι αλλά δεν ξέρω πως με βρήκε τώρα αυτό..μιλάμε για πολύ πόνο δεν μπορώ να περπατήσω και έτσι ξαφνικά πριν 1 ωρα με έπιασε.. 

κορίτσι μου ξεκουράσου όσο μπορείς... αν είναι εύκολο και ΄έχεις κοντά γονείς ή πεθερικά σε περίπτωση που ο άντρας σου δουλεύει να σε βοηθήσουν με τον μικρό να μην τρέχεις εσύ.... υπομονή με την αυχενική θα περάσουν οι μέρες ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Βούλα1991 είπε:

κορίτσι μου ξεκουράσου όσο μπορείς... αν είναι εύκολο και ΄έχεις κοντά γονείς ή πεθερικά σε περίπτωση που ο άντρας σου δουλεύει να σε βοηθήσουν με τον μικρό να μην τρέχεις εσύ.... υπομονή με την αυχενική θα περάσουν οι μέρες ❤️ 

Ευτυχώς είμαστε διακοπές στο εξοχικό όλοι μαζι και έχω πολύ βοηθεια💪❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elleelef είπε:

Καλημέρα σας!!! 🥰

@Natasha24 Αχ, μην σκέφτεσαι αρνητικά! Κι εγώ είχα παλίνδρομη πριν, αλλά διαβάζω παντού οτι όταν είσαι καλά μέχρι και 12η, το πολύ 13η εβδομάδα, το ποσοστό αποβολής είναι εξαιρετικά μικρό μετά!! Αυτή τη φορά ήρθε για να μείνει το μωράκι σου, οπότε μην το πολυσκέφτεσαι και σκας!

Πάντως είναι νωρίς για να έχεις από τώρα πόνο στη μέση, λογικά θα μας πιάσει αργότερα αυτό. Μήπως είναι παροδικό.

@Celest Σε καταλαβαίνω! Λένε ότι ειδικά το πρώτο τρίμηνο οι ορμόνες και ειδικά αυτές τότε θυρεοειδή τρελαίνονται. Σου εύχομαι πολύ σύντομα να επανέλθουν και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο μ'αυτό!

@Δήμητρα ΙωάνναΥπομονή! Αφού είσαι στην κλινική, σε προσέχουν, σε παρακολουθούν κι όλα θα πάνε καλά, θα δεις! Δες τίποτα σειρές, ταινίες να ξεχαστείς! 

@Βούλα1991 Πολύ σύντομα θα σου στείλουν τα αποτελέσματα, θα δεις! Εμένα μου είπαν ότι θα τα έστελναν σε 10 μέρες με 2 βδομάδες και τελικά σε λιγότερο από 1 βδομάδα μου τα είχαν στείλει. Απλά λένε παραπάνω για να είναι σίγουροι, μην τους παρουσιαστεί τίποτα και δεν προλάβουν να τα στείλουν έγκαιρα. Αλήθεια, εμένα που όποτε έχω πάει να το δω χορεύει σαν τρελό, τι να σκεφτώ; 😄😅 Ότι θα βγει χορεύτρια, ότι θα είναι πολύ ζωηρό και δυναμικό, δεν θα μ'αφήνει σε ησυχία ή μην βγει νευρικό; Πόση αγωνία έχω για τέτοια;!! 😃😄 Να είναι μια χαρά το μικρούλι! Για να δούμε 

Σε ευχαριστώ κοπέλα μου ❤️

Εγώ πιστεύω ότι μάλλον έπαθα λουμπαγκο εύχομαι να μην διαρκέσει για πολύ,πήρα και ντεπον μήπως βοηθήσει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

😀Κορίτσια καλησπέρα!! Με το καλό τα νινακια σας! Είμαι στον 5 μήνα εγκυμοσύνης και θα χρειαστεί να κάνω την β’ επιπέδου, παρόλα αυτά παντού τα διαγνωστικά κέντρα λένε ότι γίνεται μόνο ιδιωτικά ενώ έχω παραπεμπτικό και ξέρω πως πριν ούτε δυο μηνες την έκαναν κανονικά. Ξέρετε που θα μπορούσα να την κάνω μέσω ΕΟΠΥ; ( τα δημόσια δυστυχώς είναι εκτός γιατί έχουν ραντεβού δυο μηνες μετά :/)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Omma2b είπε:

😀Κορίτσια καλησπέρα!! Με το καλό τα νινακια σας! Είμαι στον 5 μήνα εγκυμοσύνης και θα χρειαστεί να κάνω την β’ επιπέδου, παρόλα αυτά παντού τα διαγνωστικά κέντρα λένε ότι γίνεται μόνο ιδιωτικά ενώ έχω παραπεμπτικό και ξέρω πως πριν ούτε δυο μηνες την έκαναν κανονικά. Ξέρετε που θα μπορούσα να την κάνω μέσω ΕΟΠΥ; ( τα δημόσια δυστυχώς είναι εκτός γιατί έχουν ραντεβού δυο μηνες μετά :/)

 

Καλησπέρα!!!

Εγώ στο 1ο μου παιδι το έκανα ιδιωτικά γιατί την έκανε ο γυναικολογος μου στο ιατρείο του τώρα στο δεύτερο δεν έχω εικόνα καθώς ακόμα είμαι στον 3ο.. οπότε δεν ξέρω παραπάνω λεπτομέρειες σε αυτό που ρωτάς!!Σίγουρα στο δημόσιο θα είναι δύσκολο να βρεις έτσι όπως τα έχουν κάνει.. εύχομαι να βγάλεις ακρη!!

Με το καλό το μωράκι σου❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!! Τι κάνετε; Πώς περνάει το σαββατοκύριακό σας; 

@Natasha24 Είσαι καλύτερα; Περνάει σιγά σιγά η μέση σου;

Ήθελα να ρωτήσω εσάς που έχετε ήδη μεγαλώσει παιδάκι, όταν ήταν μωράκι σας βόλεψε περισσότερο η καλαθούνα ή το λίκνο ή είχατε και τα δύο; Έχω αρχίσει να ψάχνω γι'αυτά που θα χρειαστούν για το μωράκι και σκέφτομαι ότι ίσως είναι καλύτερα να πάρω τώρα κάποια πράγματα από τώρα που τα έχουν σε προσφορά λόγω τέλους καλοκαιριού 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/8/2023 at 2:55 ΜΜ, ο/η Elleelef είπε:

Γεια σας!! Τι κάνετε; Πώς περνάει το σαββατοκύριακό σας; 

@Natasha24 Είσαι καλύτερα; Περνάει σιγά σιγά η μέση σου;

Ήθελα να ρωτήσω εσάς που έχετε ήδη μεγαλώσει παιδάκι, όταν ήταν μωράκι σας βόλεψε περισσότερο η καλαθούνα ή το λίκνο ή είχατε και τα δύο; Έχω αρχίσει να ψάχνω γι'αυτά που θα χρειαστούν για το μωράκι και σκέφτομαι ότι ίσως είναι καλύτερα να πάρω τώρα κάποια πράγματα από τώρα που τα έχουν σε προσφορά λόγω τέλους καλοκαιριού 

Καλησπέρα!!

Είμαι λίγο καλύτερα αλλά όχι πλήρως καλά.. προσπαθώ όμως!!Εσύ πως είσαι??

Λοιπόν εγώ λικνο δεν πήρα στο πρώτο παιδί είχα την καλαθουνα από το καροτσι όμως δεν την χρησιμοποίησα πολύ εκτός σπιτιού γιατί έπρεπε να έχω ιμάντες για να δένει επειδή στα πεζοδρόμια κλπ έφευγε το μωρο!Για εμένα μην δώσεις πεταμένα λεφτά πάρε ένα λικνακι οικονομικό να το έχεις δίπλα σου τον πρώτο καιρό και ένα καροτσι που να έχει και αυγουλακι.Ελπιζω να σε βοήθησα 💖💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/8/2023 at 2:55 ΜΜ, ο/η Elleelef είπε:

Γεια σας!! Τι κάνετε; Πώς περνάει το σαββατοκύριακό σας; 

@Natasha24 Είσαι καλύτερα; Περνάει σιγά σιγά η μέση σου;

Ήθελα να ρωτήσω εσάς που έχετε ήδη μεγαλώσει παιδάκι, όταν ήταν μωράκι σας βόλεψε περισσότερο η καλαθούνα ή το λίκνο ή είχατε και τα δύο; Έχω αρχίσει να ψάχνω γι'αυτά που θα χρειαστούν για το μωράκι και σκέφτομαι ότι ίσως είναι καλύτερα να πάρω τώρα κάποια πράγματα από τώρα που τα έχουν σε προσφορά λόγω τέλους καλοκαιριού 

Γεια σου @Elleelef  

Προσωπικά προτίμησα το λικνο γιατι είναι κολλητά από το κρεβάτι και βολεύει με το θηλασμό. Δεν ήθελα να σηκώνομαι απο το κρεβάτι το βράδυ. Πήρα επισης το μεγαλύτερο λίκνο της Chicco - next to me forever - που ειναι για μέχρι 4 ετών. Το πρόβλημα μ ομως είναι ότι όταν το χρησιμοποίησα σαν κουνια, μετά τους 6 μηνες απέναντι από το κρεβάτι, το μωρό δεν βλέπει απέξω κ γκρινιάζει, όποτε πλέον το έχω μόνο σαν πάρκο. Στην κουνια του αρέσει πιο πολύ πια 

Το λίκνο βολεύει πολυ αν κάνεις καισαρική ή αν θηλάζεις. Η καλαθουνα  ειναι σαν φωλίτσα και αρέσει πολυ στα μωράκια που έχουν συνηθίσει στη κοιλιτσα της μαμάς τους. Από την άλλη αν το παιδί συνηθίσει να κοιμάται μόνο του στην κούνια από την αρχή θα κοιμάσαι και εσυ καλύτερα μακροπρόθεσμα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας!!

@Natasha24 @Celest Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! Ξέρετε, πρώτη φορά μπορεί να πελαγώσεις μ'αυτά τα ίσως απλά θέματα.

Πόσο χαίρομαι πάντως που είμαστε όλες στην ίδια περίοδο και τα λέμε! Νιώθω ότι καταλαβαίνει και είναι εκεί η μία για την άλλη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/8/2023 at 10:53 ΠΜ, ο/η Elleelef είπε:

Καλημέρα σας!!

@Natasha24 @Celest Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! Ξέρετε, πρώτη φορά μπορεί να πελαγώσεις μ'αυτά τα ίσως απλά θέματα.

Πόσο χαίρομαι πάντως που είμαστε όλες στην ίδια περίοδο και τα λέμε! Νιώθω ότι καταλαβαίνει και είναι εκεί η μία για την

Καλησπερα ❤️

Ναι όντως!!!!Κορίτσια από ποιες περιοχές είστε και σε ποια μαιευτήρια θα γεννησετε??Φαντάζεστε να συμπεσουμε κάποιες μαζί??Τέλειο θα ειναι🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα  κορίτσια!! Λίγο αργά μπήκα εγώ. 

Αλλά να πω πως περιμένω  και εγώ μωράκι το Φεβρουάριο  με πητ 2/2 . Είναι όλα καλά εζω κάνει αυχενική  έχουμε δει και φυλο.  Είναι κορίτσι.  Μέχρι  τώρα  τον 4ο εγώ ταλαιπωρηθηκα  αρκετά με ναυτιες και δεν έτρωγα αρκετές  τροφές.  Έχω ακόμη μια κορούλα  2 ετών.  

Θα γεννήσω  Αθήνα  στο Λητώ.  Τέλος  Σεπτεμβρίου  έχουμε το β επιπέδου.  Είχα λίγο δύσκολη εγκυμοσύνη  από την άποψη  ότι είχα 2 σποκολλησεις  και θέλει προσοχή.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/8/2023 at 9:34 ΠΜ, ο/η vasiliki 16 είπε:

Καλημέρα  κορίτσια!! Λίγο αργά μπήκα εγώ. 

Αλλά να πω πως περιμένω  και εγώ μωράκι το Φεβρουάριο  με πητ 2/2 . Είναι όλα καλά εζω κάνει αυχενική  έχουμε δει και φυλο.  Είναι κορίτσι.  Μέχρι  τώρα  τον 4ο εγώ ταλαιπωρηθηκα  αρκετά με ναυτιες και δεν έτρωγα αρκετές  τροφές.  Έχω ακόμη μια κορούλα  2 ετών.  

Θα γεννήσω  Αθήνα  στο Λητώ.  Τέλος  Σεπτεμβρίου  έχουμε το β επιπέδου.  Είχα λίγο δύσκολη εγκυμοσύνη  από την άποψη  ότι είχα 2 σποκολλησεις  και θέλει προσοχή.  

Καλημέρα και με το καλό το μωράκι σου!!!

Ωχ κατάλαβα έχεις ταλαιπωρηθει αρκετά εύχομαι τώρα από εδω και πέρα να απολαύσεις όσο το δυνατόν γίνεται την υπόλοιπη εγκυμοσυνη σου🩷🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/8/2023 at 9:34 ΠΜ, ο/η vasiliki 16 είπε:

Καλημέρα  κορίτσια!! Λίγο αργά μπήκα εγώ. 

Αλλά να πω πως περιμένω  και εγώ μωράκι το Φεβρουάριο  με πητ 2/2 . Είναι όλα καλά εζω κάνει αυχενική  έχουμε δει και φυλο.  Είναι κορίτσι.  Μέχρι  τώρα  τον 4ο εγώ ταλαιπωρηθηκα  αρκετά με ναυτιες και δεν έτρωγα αρκετές  τροφές.  Έχω ακόμη μια κορούλα  2 ετών.  

Θα γεννήσω  Αθήνα  στο Λητώ.  Τέλος  Σεπτεμβρίου  έχουμε το β επιπέδου.  Είχα λίγο δύσκολη εγκυμοσύνη  από την άποψη  ότι είχα 2 σποκολλησεις  και θέλει προσοχή.  

Καλημέρα!! Καλωσήρθες και με το καλό το μωράκι σου!!! 

Συμβαίνουν και αυτά με τις αποκολλήσεις...Αλλά με προσοχή και ξεκούραση όλα να πηγαίνουν πάντα καλά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ  πολυ!! Εχω οπισθιο κατω πλακούντα και γενικά είναι ακόμα χαμηλά ο πλακουντας  συν ότι έχω ήδη ένα παιδί  2 ετών  οπότε παραπάνω  κούραση   έτσι συντελεσαν  όλα πιστεύω.  Ευτυχώς  μέχρι τώρα όλα καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

Σε ευχαριστώ  πολυ!! Εχω οπισθιο κατω πλακούντα και γενικά είναι ακόμα χαμηλά ο πλακουντας  συν ότι έχω ήδη ένα παιδί  2 ετών  οπότε παραπάνω  κούραση   έτσι συντελεσαν  όλα πιστεύω.  Ευτυχώς  μέχρι τώρα όλα καλά.

Ειλικρινά εύχομαι να πάνε όλα καλά!! Σίγουρα το γεγονός ότι υπάρχει ακόμα ένα παιδί ίσως δυσκολεύει την ξεκούραση... Θα μπορούσε ίσως αν έχεις κοντά γονείς -πεθερικά να αναλάβουν κάπως και το παιδάκι για να μπορείς να ξεκουράζεσαι περισσότερο ?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...