Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αιμμοραγία την 6η εβδομάδα.....


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα....μια πολύ καλή μου φίλη είναι 6 εβδομάδων και προχθές είχε αιμμοραγία, με αποτέλεσμα να τρέχει σε νοσοκομεία κλπ. Το ευχάριστω απο όλη αυτή την ταλαιπωρία είναι ότι το έμβρυο είναι καλά. Ο γιατρός της είπε μάλλον αποκόλληση πλακούντα...πείτε κάτι σχετικό για τέτοια περίπτωση για να χαλαρώσει...Ευχαριστώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Χριστίνα!

Πολύ ευχάριστο που παρόλη την ταλαιπωρία η φίλη σου δεν απέβαλε.Βασικά χρειάζεται πάρα πολύ ξεκούραση απ οτι ξέρω,χωρίς να έχω προσωπική πείρα.Τι της είπε περίπου ο γιατρός;

Πάντως πες της να μην αγχώνεται καθόλου.Να κοιμάται καλά,να ξεκουράζεται και να τρώει σωστά.Και μια αποχή απο τις κουραστικές δουλειές του σπιτιου(πχ σιδέρωμα)δεν κάνει κακό

Αυτά απο εμένα!Φιλακια:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα,εγω δεν ειμαι ακομα μανουλα αλλα παρακολουθω απο τα κοριτσια στο forum.αφου ειναι καλα το μωρακι της δεν χρειαζεται να ανησυχει.θελει ομως ξεκουραση και στο κρεβατι για καποιο χρονικο διαστημα.να της πει να μην ανησυχει,το παθαινουν αρκετες γυναικες!!!καλη αναρρωση και με το καλο να κρατησει το μωρακι της αγκαλια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ego eixa oxi akrivos aimmoragia alla kafe-poz ygra mia fora ston deytero mina kai mia fora sto telos tou tritou...tous dio aytous mines tin evgala sto krevati mono gia toualeta sikonomouna (as einai kala i mama m pou me voi8ise toso)eperna utrogestan.

to 8ema einai oti ola pigan kala o mpempis mou megaloni ygiestatos!!!

na min tin afinete na stenaxoriete k na skeftete arnitika einai oti xeirotero....ola kala 8a pane einai kati pou simvenei sixna k apo oti lene oi palies sini8os sta agoria....

dev158bb___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

cristin καλησπέρα!!και γω στην εβδομάδα που ειναι η φίλη σου έβγαλα καφέ αιμα-όχι αιμοραγία-αλλα δεν ηταν και λιγο..ο γιατρος μου ειπε οτι είχα μερική αποκόλληση και μου έγραψε προγεστερόνη(utrogestan)και φυσικα πολύ ξεκούραση!!!Πες στην φίλη σου να μην ανυσηχει και να κάτσει για λιγο στο κρεβάτι!ολα καλα θα πάνε!!Εγω ειμαι στον μήνα μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΤΟ ΠΕΡΑΣΑ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΗΝ 14Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΛΙΓΗ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΙΕΣΗ ΤΟΣΟ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΟΣΟ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ.ΦΙΛΑΚΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

cristin καλημερα κ απο μενα κ εγω καπου στην 7 εβδομαδα ειχα αιμα οχι ροζ -καφε αιμα μια ερχοταν κ μια σταματουσε κ ειχα τρομοκρατηθει ηταν θυμαμαι κυριακη κ ειχα τρελανει το γιατρο στα τηλ.τελος παντων μου ειπε να ξαπλωσω κ την επομενη το πρωι πηγα κ με ειδε ηταν ολα μια χαρα ακουσαμε μαλιστα κ την καρδουλα του για πρωτη φορα εφυγα απο εκει πιο ηρεμη κ ακουσα τη συμβουλη του που ηταν ξαπλα μεχρι να κλεισω τη 12 εβδομαδα κ αυτο εκανα.πρεπει να σου πω οτι ακουγοντας φιλες νομισα οτι θα με στειλει σε νοσοκομειο κ τετοια.μου ειπε πως δε θα μπορουσαν να προσφερουν τιποτε απολυτως κ πως σιγουρα θα ημουν καλυτερα στο σπιτι.οποτε πες στη φιλη σου να ξαπλωνει κ να μη κουραζετε ολα θα πανε καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι'εγω στην 6η εβδομαδα ειχα μια μικρη αποκολληση... μου ετρεξε λιγο αιμα στιγμιαια και μετα για 3-4 μερες ειχα λιγα καφε... ο γιατρος μου ειπε ξεκουραση για 2-3 εβδομαδες και μετα ολα καλα... οταν πηγα παντως για υπερηχογραφημα ειδαμε οτι το μωρακι ειχε πεσει πιο χαμηλα απο την θεση που βρισκοταν αρχικα... πριν το παθω σιδερωνα 2 μερες σερι... θελει λιγη προσοχη τωρα που ειναι αρχη...:)

:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επαθα ακριβως το ιδιο , μου χορηγηθηκαν ορμονες 6 χαπια την ημερα και ημουν 1 1/2 μηνα στο κρεββατι ( μεχρι χ8ες 12η εβδομαδα)

Θελω να ξεχασω την τρομαρα μου μεχρι να μαθω ποσο συχνο φαινομενο ειναι)

Τωρα σταδιακα κοβω τα χαπια γιατι ειναι ολα μια χαρα !!!

οποτε ψυχραιμια !;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aaaaaax k ego mia apo ta idia.... k ego stin 6 ebdomada eixa aimoragia, proi proi molis eixe figei o sizigos gia douleia k etoimazomoun k ego na pao stin dikia mou me epiase mia apisteuti souvlia sto stomaxi kai moudiasma sta podia.

tora eimai stin 13 kai akoma xekourazomai....exo frikarei!!! pantos kathe periptosei einai diaforetiki, fenete alloste kai apo auta pou apantame oles mas. emena stin arxi mou edose utrogestan alla meta apo 2 bdomades peripou mou ta stamatise, den perno tipota tora, exo sispaseis k katalavenete...xapla.

exoume kanei tin auxeniki diafaneia kai doxa to theo ola venoun kalos sto bebe mas k elpizo sintomai k ego na sineltho...

pes tin fili sou na min agxonete (to leo gia na to akouo k ego) alla pragmatika edo exo diavasei polles periptoseis oi opoies exoun aisio telos... to idio euxomai kai gia emas!!!! :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

FOLYMPIA,Η ΑΔΕΡΦΗ Μ ΕΙΧΕ ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ.

ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΔΙΝΑΝ ΚΑΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ. ΚΙ ΟΜΩΣ,ΕΜΕΙΝΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ 8 ΜΗΝΕΣ ΞΑΠΛΑ-ΜΕΧΡΙ ΠΑΠΙΑ ΤΗΣ ΕΙΧΑΜΕ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ ΜΑΣ- ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΩΡΑ ΜΙΑ ΚΟΡΑΚΛΑ 3 ΧΡΟΝΩΝ.

ΜΟΛΙΣ ΠΔΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ, ΤΑ ΞΕΧΝΑΣ ΟΛΑ.

ΠΑΝΩ ΑΠΌΛΑ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ!ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TEO COOL na sai kala, eilikrina perno kouragio otan akouo paromoies katastaseis oi opoies eixan aisio telos.... etsi kala na nai i aderfi sou kai to anipsi sou kai euxomai stin epomeni egkimosini tis na min perasei pali ta idia... tosoi mines kleismeni mesa einai friki, elpizo na min kathiso tosooooo!!!! pragmatika einai poli psixofthora auti i katastasi, thelo poli na eimai aisiodoxi k to prospatho pragmatika... alla k autes oi ormones exoun varesei kokkino!!!

se euxaristo k pali

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΕΛΛΟΥΣΑ ΜΑΝΟΥΛΑ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ.ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΜΩΡΑΚΙ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ,ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΦΕ ΡΟΖ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΣΧΕΔΟΝ.ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΣΠΙΤΙ ΚΡΕΒΑΤΙ ΚΑΝΑΠΕ ΤΟΥΑΛΕΤΑ.Η ΜΟΝΗ ΕΞΟΔΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΩ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΩΡΙΤΣΑ.ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ.ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ.ΔΥΣΚΟΛΟ ΒΕΒΑΙΑ ΛΟΓΩ ΟΡΜΟΝΩΝ ΑΛΛΑ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ.Α Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΙ ΤΑ UTROGESTAN 6 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΑΥΤΑ.ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ.ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kider k se sena euxomai kalo kouragio kai grigori anarosi.. pou tha paei tha ftiaxoun k oi dikes mas oi meres...!!!!!

utrogestan mexri pote epernes??? 6 tin imera? emena 3 mou edine. kai ego tora pou stamatise to aima bgeno alla prospatho na min to xeftilizo... xereis kamia fora tin evdomada kai gia mia ora peripou!!! sispaseis exeis??? emena ap'oti mou leei autes mas anisixoun, oi opoies oti na nai. eixa paei ston giatro arxes tou mina eixan elatothei, se sxesi me tin proigoumeni metrisi, tin tsiknopempti pou ekana tin auxeniki auxithikan..tora pou tha xanapao 10/3 an einai pali ipsiles tha xekinisoume pre par.

den douleveis na fantasto...??? ase, skeftomai kai tin douleia, leipo 1 1/2 mina sxedon kai sfigkomai an mou pei o giatros na min epistrepso pali... o antras mou opote tou to leo mou vazei tis fones....!!!!

EIPAME OMOS....THETIKI SKEPSI

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

NA SAI KALA KIDER EUXARISTOOOO

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

cristin78 έγραψε:

Κορίτσια καλησπέρα....μια πολύ καλή μου φίλη είναι 6 εβδομάδων και προχθές είχε αιμμοραγία, με αποτέλεσμα να τρέχει σε νοσοκομεία κλπ. Το ευχάριστω απο όλη αυτή την ταλαιπωρία είναι ότι το έμβρυο είναι καλά. Ο γιατρός της είπε μάλλον αποκόλληση πλακούντα...πείτε κάτι σχετικό για τέτοια περίπτωση για να χαλαρώσει...Ευχαριστώ...
Oπως διαβάζεις είναι αρκετά συχνό φαινόμενο.Κ γω μία από τα ίδια πέρασα στην 12 βδομάδα περίπου.Πήρα utrogestan για κανένα μήνα και μετά όλα καλα.Τώρα το γιαβράκι μου είναι 5,5 μηνών.Υπομονή να περάσει το πρώτο αγχωτικό τρίμηνο και ύστερα θα νιώθει καλύτερα.:)
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhmera kai apo emena .....eutixos to moraki einai kala....alla tha prepei na einai poly xalarh kai oxi anxos kai stres ..auto kanei xeiroterh thn katastash xrhazetai hremia kai ksekourash kai ola tha pane mia xara....Oses pio poles ores einai ksaplomenh toso to kalytero kai oxi tentomata kai na shkonei barh....fantazomai ths ta eipe kai o giatros auta....filakia polla kai perimenoume nea!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Christin mou kalimera agapi mou...

Eutixws pou to mwraki tis einai kala...

Pes tis filis sou na ksekourazete oso mporei...

Pes tis na min anxwnetai,,,kai ola tha pane kala...

Panw apo ola na ksekourazete...

Tis euxwme oti kalitero...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...