Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παρενόχληση από άλλο παιδάκι στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Θέλω τη γνώμη σας για ένα θέμα που μου εξομολογηθηκε ο γιος μου, 5 χρονων σήμερα. Μου είπε ότι ένα άλλο παιδάκι στο νηπιαγωγείο του έλεγε ότι φοράει πάνα και τον κοροϊδεύε και πάνω σε αυτή την κουβέντα του κατέβασε το παντελόνι.  Αυτό το παιδάκι τον ενοχλεί σχεδόν από την αρχή της χρονιάς. Είναι νήπιο και ο γιος μου προνηπια. Οσες φορές έχω πάει στις δασκάλες μου αρνούνται ότι συμβαίνει κάτι και μου το περνάνε σε φάση ότι είναι πειράγματα μεταξύ των παιδιών. Αυτό όμως που μου είπε σήμερα μου ανέβασε το αίμα στο κεφάλι! Καθώς είμαι κι εγώ εκπαιδευτικος, ξέρω πως μπορούν να συμβούν όλα μετάξυ των παιδιών, αλλά το θεωρώ άσχημο να γίνεται ένα τέτοιο περιστατικο και να μην ενημερώνομαι. Εμείς σε κάθε τέτοια περίπτωση καλούμε άμεσα τους γονείς. Σκέφτομαι την Πέμπτη που θα ξαναπάει ολοήμερο να πάω να της μιλήσω. Αν συνεχίσουν να μου αρνούνται, δεν ξέρω πως θα αντιδράσω πια, γιατι αυτό ήταν και το τελευταίο. Εσείς τι θα κάνατε; Πώς θα χειριζοσασταν μια τέτοια κατάσταση; Ο άντρας μου μου λέει κάτσε να δούμε τι ισχύει κλπ. Εγώ πιστεύω ότι μου λέει την αλήθεια, γιατί γενικά δεν μου λέει ψέματα και επίσης μου το είπε σε ανύποπτο χρόνο, χωρίς να τον ρωτήσω κάτι για το σχολείο κλπ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Mamaofbill είπε:

Καλησπέρα σας! Θέλω τη γνώμη σας για ένα θέμα που μου εξομολογηθηκε ο γιος μου, 5 χρονων σήμερα. Μου είπε ότι ένα άλλο παιδάκι στο νηπιαγωγείο του έλεγε ότι φοράει πάνα και τον κοροϊδεύε και πάνω σε αυτή την κουβέντα του κατέβασε το παντελόνι.  Αυτό το παιδάκι τον ενοχλεί σχεδόν από την αρχή της χρονιάς. Είναι νήπιο και ο γιος μου προνηπια. Οσες φορές έχω πάει στις δασκάλες μου αρνούνται ότι συμβαίνει κάτι και μου το περνάνε σε φάση ότι είναι πειράγματα μεταξύ των παιδιών. Αυτό όμως που μου είπε σήμερα μου ανέβασε το αίμα στο κεφάλι! Καθώς είμαι κι εγώ εκπαιδευτικος, ξέρω πως μπορούν να συμβούν όλα μετάξυ των παιδιών, αλλά το θεωρώ άσχημο να γίνεται ένα τέτοιο περιστατικο και να μην ενημερώνομαι. Εμείς σε κάθε τέτοια περίπτωση καλούμε άμεσα τους γονείς. Σκέφτομαι την Πέμπτη που θα ξαναπάει ολοήμερο να πάω να της μιλήσω. Αν συνεχίσουν να μου αρνούνται, δεν ξέρω πως θα αντιδράσω πια, γιατι αυτό ήταν και το τελευταίο. Εσείς τι θα κάνατε; Πώς θα χειριζοσασταν μια τέτοια κατάσταση; Ο άντρας μου μου λέει κάτσε να δούμε τι ισχύει κλπ. Εγώ πιστεύω ότι μου λέει την αλήθεια, γιατί γενικά δεν μου λέει ψέματα και επίσης μου το είπε σε ανύποπτο χρόνο, χωρίς να τον ρωτήσω κάτι για το σχολείο κλπ. 

Καλημέρα! Μαμά ενός παιδιού εδώ στο προνηπια επίσης! Θα σου πω να εμπιστευτείς το παιδί σου γιατί δεν βρίσκω λόγο να σου έλεγε κάτι τέτοιο με αποτερο σκοπό...αν ήθελε την προσοχή σου δεν πιστεύω ότι θα έλεγε ένα τόσο περίπλοκο ψέμα. Για μένα σου λέει την αλήθεια και πρέπει να το ακούσεις και να το προστατεύσεις. Κατ αρχήν γιατί έτσι χτίζεις την εμπιστοσύνη του σε σένα και κατά δεύτερον γιατί εφόσον δέχεται οποιασδήποτε μορφής ενόχληση ,είναι καλό να ξέρει ότι εσύ μπορείς να το διαχειριστείς. Οι εκπαιδευτικοί πολλές φορές όντως δεν αντιλαμβάνονται κάποια περιστατικά και άλλες απλά δεν μπορούν να ελέγξουν ένα παιδί με μεγάλα συναισθήματα ,με αποτέλεσμα να παραιτούνται...το έχω δει να συμβαίνει. Η απάντηση που άκουσα ήταν πως δεν χαλιναγωγειται το τάδε παιδάκι ,κάνουμε ότι μπορούμε αλλά δυστυχώς δε μπορούμε να κάνουμε περισσότερα...δλδ ας χτυπάει,ας φτύνει ας ταλαιπωρεί λεκτικά και ψυχολογικά τα υπόλοιπα παιδιά,δε μπορούμε να κάνουμε κάτι! 

Εφόσον όμως μιλάμε για άλλο επίπεδο πια, που έχει ξεφύγει από το λεκτικό κομμάτι και έχει περάσει στην "πράξη" ,εγώ προσωπικά θα πήγαινα σήμερα κιόλας στο σχολείο και θα ζητούσα επιπρόσθετη παρατήρηση του εκπαιδευτικού προς τα συγκεκριμένα παιδιά. Το δικό σου και το άλλο. Πρέπει να προφυλάξουμε τα παιδιά με όποιον τρόπο μπορούμε ώστε να μην δέχονται τέτοιες συμπεριφορές και πράξεις άσχετα με το αν δεν είναι ακόμη παρενοχλητικες με την άλλη έννοια. Δεν μπορεί δλδ το παιδί εκείνο να είναι τόσο πονηρεμενο και να το έκανε με σκοπό να δει κάτι ,θα αποδώσω την συμπεριφορά του στο ότι προσπάθησε να σκεφτεί έναν τρόπο να τον κάνει να νιώσει άσχημα και γιναυτο του κατέβασε το παντελόνι. Για το παιδί σου όμως θα επήλθε σίγουρα μια ντροπή. Ίσως όχι τόσο γιατί έμεινε γυμνό (ακόμη η γύμνια σε τόσο μικρή ηλικία δε φαίνεται τόσο απαγορευμένη στα παιδιά) αλλά για την ίδια την πράξη ως πράξη "εξευτελισμου" αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή την έννοια. 

Γνώμη μου είναι να μη το αφήσεις καθόλου,ούτε μια μέρα . Ας προσπαθήσουν οι εκπαιδευτικοί να έχουν σε απόσταση τα δύο παιδιά απασχολούντας τα ,σε ξεχωριστές ομάδες . Σε περίπτωση άλλης μια άρνησης τους σήμερα μπορείς να απευθυνθείς στο τμήμα πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης του Δήμου σου πρώτα τηλεφωνικά και μετά το πέρας του τηλεφωνήματος ασχέτως αποτελέσματος ,γραπτά με μέιλ ώστε να υπάρχει καταγεγραμμένο σαν περιστατικό και ζητώντας τη συνδρομή τους ,εφόσον όπως θα τους εξηγήσεις η επαναλαμβανόμενη προσπάθεια σου να το διαχειριστείς πρώτα με το σχολείο, απέτυχε.

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά. Και να συνεχίσεις ότι κανείς με το παιδί σου ,γιατί φαίνεται πως το κάνεις καλά. Σε εμπιστεύεται και σου μιλάει. Και αυτό είναι το πιο σημαντικό από όλα! Ξέρει ότι θα το ακούσεις , γιναυτο το κάνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Mamaofbill είπε:

Καλησπέρα σας! Θέλω τη γνώμη σας για ένα θέμα που μου εξομολογηθηκε ο γιος μου, 5 χρονων σήμερα. Μου είπε ότι ένα άλλο παιδάκι στο νηπιαγωγείο του έλεγε ότι φοράει πάνα και τον κοροϊδεύε και πάνω σε αυτή την κουβέντα του κατέβασε το παντελόνι.  Αυτό το παιδάκι τον ενοχλεί σχεδόν από την αρχή της χρονιάς. Είναι νήπιο και ο γιος μου προνηπια. Οσες φορές έχω πάει στις δασκάλες μου αρνούνται ότι συμβαίνει κάτι και μου το περνάνε σε φάση ότι είναι πειράγματα μεταξύ των παιδιών. Αυτό όμως που μου είπε σήμερα μου ανέβασε το αίμα στο κεφάλι! Καθώς είμαι κι εγώ εκπαιδευτικος, ξέρω πως μπορούν να συμβούν όλα μετάξυ των παιδιών, αλλά το θεωρώ άσχημο να γίνεται ένα τέτοιο περιστατικο και να μην ενημερώνομαι. Εμείς σε κάθε τέτοια περίπτωση καλούμε άμεσα τους γονείς. Σκέφτομαι την Πέμπτη που θα ξαναπάει ολοήμερο να πάω να της μιλήσω. Αν συνεχίσουν να μου αρνούνται, δεν ξέρω πως θα αντιδράσω πια, γιατι αυτό ήταν και το τελευταίο. Εσείς τι θα κάνατε; Πώς θα χειριζοσασταν μια τέτοια κατάσταση; Ο άντρας μου μου λέει κάτσε να δούμε τι ισχύει κλπ. Εγώ πιστεύω ότι μου λέει την αλήθεια, γιατί γενικά δεν μου λέει ψέματα και επίσης μου το είπε σε ανύποπτο χρόνο, χωρίς να τον ρωτήσω κάτι για το σχολείο κλπ. 

Γινομαι εξαλλη οταν συμβαινουν τετοια πραγματα..

Απο τετοια ηλικια να γινονται αυτα..? Και να μην αντιδραει κανενας ,ετσι ωστε να φτανουν 12 και να ακουμε τα νεα στις ειδησεις..

Εννοειται οτι το παιδακι λεει αληθεια..Ειναι κατι πολυ περιπλοκο για να πει ψεματα ενα 5χρονο και γιατι να το κανει αλλωστε?

Και για να μην παμε μακρια στις ηλικιες,ο δικοςμου ειναι 3 και στον παιδικο μου λεει οταν γυρναει οτι ενας φιλος του χτυπαει και βριζει αλλα παιδακια και οι δασκαλες τον μαλωνουν..Οταν ομως αποφασισα να μιλησω,να δω τι γινεται,οι απαντησεις που πηρα ηταν αοριστες..

Αλλα οντως ηταν αληθεια οτι μου ελεγε διοτι το διασταυρωσα και με καποιες αλλες μαμαδες..

Αυτα τα παιδακια λοιπον που παρουσιαζουν μια "παραβατικη" συμπεριφορα και εδω ο μονος παραγοντας που επηρεαζει ειναι το σπιτι,διοτι ουτε ιντερνετ ουτε παρεες υπαρχουν ακομα,γιατι λοιπον πρεπει αυτοι οι γονεις να μην κοψουν το λαιμο τους να το διορθωσουν? Το παιδι αυτο θα μεγαλωσει και θα μεγαλωσει κι η κακη συμπεριφορα μαζι του..

Κι εννοειται οτι δεν μιλαω για παιδακια που μπορει να σηκωσουν χερι/δαγκωσουν/φτυσουν ,αλλα ειναι μια φαση του παιδιου που με καθοδηγηση θα περασει,αλλα γι αυτα τα παιδακια που οι γονεις ενδεχομενως να επικροτουν και συμπεριφορες τετοιες ως ενδειξη "δυναμης" του παιδιου..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δεν εχω να προτείνω λύση, αλλά θέλω να σου πω μπράβο για την δουλειά που έχεις κάνει με το μωρό σου κι αυτός σου είπε το σκηνικό που έγινε.

Δεν φοβήθηκε, δεν ντράπηκε, που σημαινει πως του έχεις περασει το μήνυμα πως εισαι εκεί για εκεινον, δεν θα τον μαλώσεις αν σου πει κάτι που στο μυαλουδάκι του μοιάζει κακό, πονηρό ή οτιδήποτε άλλο.

Μπράβο και παλι.

Ευχομαι να βρεθει γρήγορα λύση ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Mamaofbill είπε:

Καλησπέρα σας! Θέλω τη γνώμη σας για ένα θέμα που μου εξομολογηθηκε ο γιος μου, 5 χρονων σήμερα. Μου είπε ότι ένα άλλο παιδάκι στο νηπιαγωγείο του έλεγε ότι φοράει πάνα και τον κοροϊδεύε και πάνω σε αυτή την κουβέντα του κατέβασε το παντελόνι.  Αυτό το παιδάκι τον ενοχλεί σχεδόν από την αρχή της χρονιάς. Είναι νήπιο και ο γιος μου προνηπια. Οσες φορές έχω πάει στις δασκάλες μου αρνούνται ότι συμβαίνει κάτι και μου το περνάνε σε φάση ότι είναι πειράγματα μεταξύ των παιδιών. Αυτό όμως που μου είπε σήμερα μου ανέβασε το αίμα στο κεφάλι! Καθώς είμαι κι εγώ εκπαιδευτικος, ξέρω πως μπορούν να συμβούν όλα μετάξυ των παιδιών, αλλά το θεωρώ άσχημο να γίνεται ένα τέτοιο περιστατικο και να μην ενημερώνομαι. Εμείς σε κάθε τέτοια περίπτωση καλούμε άμεσα τους γονείς. Σκέφτομαι την Πέμπτη που θα ξαναπάει ολοήμερο να πάω να της μιλήσω. Αν συνεχίσουν να μου αρνούνται, δεν ξέρω πως θα αντιδράσω πια, γιατι αυτό ήταν και το τελευταίο. Εσείς τι θα κάνατε; Πώς θα χειριζοσασταν μια τέτοια κατάσταση; Ο άντρας μου μου λέει κάτσε να δούμε τι ισχύει κλπ. Εγώ πιστεύω ότι μου λέει την αλήθεια, γιατί γενικά δεν μου λέει ψέματα και επίσης μου το είπε σε ανύποπτο χρόνο, χωρίς να τον ρωτήσω κάτι για το σχολείο κλπ. 

Να πιάσεις τους γονείς του παιδιού και να τους το πεις.. Το έχεις κάνει;;;; εγώ δεν περίμενα από δασκάλους.. Συνήθως δεν κάνουν τίποτα.. Πήγαινα εγώ.. Τους έβρισκα ή τους έπαιρνα τηλέφωνο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρχικά σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας. Με κάνατε να συγκινηθω, μιας κια από χθες είμαι σε μεγάλη αναστάτωση με αυτό το περιστατικό. Δυστυχώς η δουλειά μου δεν μου επέτρεψε να βρίσκομαι σήμερα κιόλας στο σχολείο του γιου μου. Αύριο όμως θα πάω να βρω τις δασκάλες. Θα τους αναφέρω το περιστατικο και ανάλογα από το τι θα μου πούνε θα πράξω. Το σίγουρο είναι πάντως πως δεν πρόκειται να αφήσω το παιδί μου έτσι, ακούγοντας για άλλη μια φορά μια καθησυχαστικη απάντηση του τύπου '' Είναι παιδιά. Είναι πειράγματα. '' Μιας και η ίδια μου είμαι εκπαιδευτικός ξέρω πως είναι παιδιά και πως σε αυτές τις ηλικίες ειδικά μπορεί να μην πηγαίνει παραπέρα ο νους τους, όμως γι αυτό είμαστε εμείς εδώ για να θέτουμε τα όρια και να τα προστατευουμε. Και το παιδάκι αυτό θέλει προφανώς κάποια οριοθέτηση, γιατί δεν είναι η πρώτη φορά που ακούω ότι ενοχλεί. Επίσης έχω κάνει κουβέντα με το παιδί από χθες, λέγοντας του πως να φερθεί την επόμενη φορά που θα τον παρενοχλησει. Γιατί καλώς ή κακώς η αλήθεια είναι πως αυτά τα παιδιά έλκονται από συμπεριφορες παιδιών που βλέπουν ότι είναι πιο ευαισθητα και δεν αντεπιτιθενται. Κι ο γιος μου είναι έτσι. Πολύ κοινωνικός, ομιλητικος, αλλά ευαίσθητος. Προσπαθω λοιπόν να τον κάνω ισχυρό ως προσωπικότητα, για να μπορεί να αντεπεξέλθει σε παρόμοιες καταστάσεις μιας και αυτό το παιδάκι που τώρα τον ενοχλεί, κάποια στιγμή μπορεί να μην είναι το μόνο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Να πιάσεις τους γονείς του παιδιού και να τους το πεις.. Το έχεις κάνει;;;; εγώ δεν περίμενα από δασκάλους.. Συνήθως δεν κάνουν τίποτα.. Πήγαινα εγώ.. Τους έβρισκα ή τους έπαιρνα τηλέφωνο... 

Αν χρειαστεί θα το κάνω κι αυτό. Πρώτα όμως θέλω να ενημερώσω το σχολείο, μιας και ότι γινεται συμβαίνει στον χώρο τους. Οφείλουν να το γνωρίζουν ή τουλάχιστον να γνωρίζουν ότι κι εγώ είμαι ενήμερη. Γιατί το θέμα αρχίζει και γίνεται σοβαρό. Αν έφτασε σε σημείο να του κάνει κάτι τέτοιο, δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να σκεφτεί την επόμενη φορά. Και δε θέλω να ρισκάρω την ψυχολογία και την ψυχική υγεία του παιδιού μου για κανέναν και για τίποτα. Αυτό δνε το διαπραγμάτευομαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/4/2023 at 9:17 ΠΜ, ο/η Girly είπε:

Καλημέρα! Μαμά ενός παιδιού εδώ στο προνηπια επίσης! Θα σου πω να εμπιστευτείς το παιδί σου γιατί δεν βρίσκω λόγο να σου έλεγε κάτι τέτοιο με αποτερο σκοπό...αν ήθελε την προσοχή σου δεν πιστεύω ότι θα έλεγε ένα τόσο περίπλοκο ψέμα. Για μένα σου λέει την αλήθεια και πρέπει να το ακούσεις και να το προστατεύσεις. Κατ αρχήν γιατί έτσι χτίζεις την εμπιστοσύνη του σε σένα και κατά δεύτερον γιατί εφόσον δέχεται οποιασδήποτε μορφής ενόχληση ,είναι καλό να ξέρει ότι εσύ μπορείς να το διαχειριστείς. Οι εκπαιδευτικοί πολλές φορές όντως δεν αντιλαμβάνονται κάποια περιστατικά και άλλες απλά δεν μπορούν να ελέγξουν ένα παιδί με μεγάλα συναισθήματα ,με αποτέλεσμα να παραιτούνται...το έχω δει να συμβαίνει. Η απάντηση που άκουσα ήταν πως δεν χαλιναγωγειται το τάδε παιδάκι ,κάνουμε ότι μπορούμε αλλά δυστυχώς δε μπορούμε να κάνουμε περισσότερα...δλδ ας χτυπάει,ας φτύνει ας ταλαιπωρεί λεκτικά και ψυχολογικά τα υπόλοιπα παιδιά,δε μπορούμε να κάνουμε κάτι! 

Εφόσον όμως μιλάμε για άλλο επίπεδο πια, που έχει ξεφύγει από το λεκτικό κομμάτι και έχει περάσει στην "πράξη" ,εγώ προσωπικά θα πήγαινα σήμερα κιόλας στο σχολείο και θα ζητούσα επιπρόσθετη παρατήρηση του εκπαιδευτικού προς τα συγκεκριμένα παιδιά. Το δικό σου και το άλλο. Πρέπει να προφυλάξουμε τα παιδιά με όποιον τρόπο μπορούμε ώστε να μην δέχονται τέτοιες συμπεριφορές και πράξεις άσχετα με το αν δεν είναι ακόμη παρενοχλητικες με την άλλη έννοια. Δεν μπορεί δλδ το παιδί εκείνο να είναι τόσο πονηρεμενο και να το έκανε με σκοπό να δει κάτι ,θα αποδώσω την συμπεριφορά του στο ότι προσπάθησε να σκεφτεί έναν τρόπο να τον κάνει να νιώσει άσχημα και γιναυτο του κατέβασε το παντελόνι. Για το παιδί σου όμως θα επήλθε σίγουρα μια ντροπή. Ίσως όχι τόσο γιατί έμεινε γυμνό (ακόμη η γύμνια σε τόσο μικρή ηλικία δε φαίνεται τόσο απαγορευμένη στα παιδιά) αλλά για την ίδια την πράξη ως πράξη "εξευτελισμου" αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή την έννοια. 

Γνώμη μου είναι να μη το αφήσεις καθόλου,ούτε μια μέρα . Ας προσπαθήσουν οι εκπαιδευτικοί να έχουν σε απόσταση τα δύο παιδιά απασχολούντας τα ,σε ξεχωριστές ομάδες . Σε περίπτωση άλλης μια άρνησης τους σήμερα μπορείς να απευθυνθείς στο τμήμα πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης του Δήμου σου πρώτα τηλεφωνικά και μετά το πέρας του τηλεφωνήματος ασχέτως αποτελέσματος ,γραπτά με μέιλ ώστε να υπάρχει καταγεγραμμένο σαν περιστατικό και ζητώντας τη συνδρομή τους ,εφόσον όπως θα τους εξηγήσεις η επαναλαμβανόμενη προσπάθεια σου να το διαχειριστείς πρώτα με το σχολείο, απέτυχε.

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά. Και να συνεχίσεις ότι κανείς με το παιδί σου ,γιατί φαίνεται πως το κάνεις καλά. Σε εμπιστεύεται και σου μιλάει. Και αυτό είναι το πιο σημαντικό από όλα! Ξέρει ότι θα το ακούσεις , γιναυτο το κάνει!

Ποσοο συμφωνώ με την φιλενάδα μου

Το είχαμε και εμείς συζήτηση πριν κάνα χρόνο με την φίλη μου , και σε εμένα πείραξαν το παιδί μου ενα 8 παιδί κιόλας του έδωσε σφαλιάρα.  Δεν το άφησα έτσι έδειξα κατευθείαν στο παιδί μου ότι είμαι για αυτόν δίπλα! Και ότι τον πιστεύω, πήγα στη μητέρα του 8 χρόνου (καθώς έγινε στις κούνιες της γειτονιάς) και της μίλησα συνήθως αυτοί οι γονείς αρνούνται την κατάσταση και προσπαθούν να ριξουν  ότι κάτι άλλο θα συνέβαινε όμως όταν είδε ότι εγώ δεν καταλαβαίνω από τέτοια κα ότι την επόμενη φορά θα έστελνα από δικηγόρο γράμμα συν υπηρεσίες (ζω στη Γερμανία και ευτυχώς σε αυτά είμαστε σε καλό δρόμο) τότε και μόνο μαζεύτηκε στα λόγια και είπε θα μιλήσει στο γιο της . 

Στο σχολείο το περιστατικό δεν ήταν τόσο χοντρό αλλά η ψυχολογία του παιδιού μου :-( μου λέει μαμά ο τάδε μου έβαψε τη μπλούζα.. μου την δείχνει κιόλας, τον ενημέρωσα ότι θα μιλήσω με τις κυρίες και δεν θα το ξανά επιτρέψω.  Και όμως το βράδυ έκλαιγε το παιδάκι μου, έλεγε ότι η μπλούζα του τώρα είναι χαλασμένη παρόλο που του ειπα θα πάρουμε άλλη ή θα προσπαθήσω να την καθαρίσω (βλέπετε η παιδική ψυχολογία) τελικά κατευθείαν μίλησα στις δασκάλες και με μαιλ και προσωπικά, δεν θα ξαναδεχομουν να έχει γίνει περιστατικό χωρίς να ενημερωθώ (να σημειώσω ότι ο μικρος μου τις ενημέρωσε αρα το ξερανε) όταν γνωρίζει μια μαμά το περιστατικό προετοιμαζεται και η ίδια ψυχολογικά και ξέρει πως να το αντιμετωπίσει πρώτου το παιδάκι της να φτάσει να κλαίει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...