Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κατά πόσο είναι ασφαλές για βρεφάκια 9+ μηνών να ξεκινούν στν βρεφονηπιακό σταθμό


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Είμαι νέα στο φόρουμ και νέα μαμά επίσης. Τον οκτώβρη ο γιος μου θα κλείσει 1 έτος και εγώ πρέπει να επιστρέψω στη δουλειά μου. Το περιβάλλον μου είναι αρνητικό στο να στείλω τον μικρό μου σε βρεφονηπιακό σταθμό. Περιμένω την Δευτέρα τη συμβουλή του παιδιάτρου ασφαλώς.

Θα εκτιμούσα πολύ εαν παραθέτατε τις απόψεις σας όσοι έχετε εμπειρία απο βρεφονηπιακό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sia K είπε:

Καλησπέρα σας,

Είμαι νέα στο φόρουμ και νέα μαμά επίσης. Τον οκτώβρη ο γιος μου θα κλείσει 1 έτος και εγώ πρέπει να επιστρέψω στη δουλειά μου. Το περιβάλλον μου είναι αρνητικό στο να στείλω τον μικρό μου σε βρεφονηπιακό σταθμό. Περιμένω την Δευτέρα τη συμβουλή του παιδιάτρου ασφαλώς.

Θα εκτιμούσα πολύ εαν παραθέτατε τις απόψεις σας όσοι έχετε εμπειρία απο βρεφονηπιακό.

Καλησπερα και καλωσηρθες στην ομαδα!!! Προσωπικα εστειλα τον μικρο μου 19 μηνων  στον βρεφικο,παροτι δεν δουλευα κιολας και ηταν οτι καλυτερο εχω κανει γι'αυτον απο πολλες αποψεις..Βεβαια ημουν απο τις "τυχερες" που αρρωσταινε αραια και που με κανεναν πυρετουλη που κρατουσε μια μερα,γιατι αυτο ειναι το μεγαλυτερο βασανο πολλων μαμαδων.. Κατα τ'αλλα ηταν ενθουσιασμενος με το "σχολειο"του,περνουσε ωραια,μαθαινε πραγματακια,εκανε "φιλους",εμαθε να μοιραζεται και μπηκε πιο ευκολα στην κοινωνικη ζωη..

Θεωρω την ηλικια των 1,5 ιδανικη να ξεκινησει ενα μπεμπακι,χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν υπαρχουν και μικροτερα που δεν εχουν οι μαμαδες βοηθεια και πηγαινουν..

Ολα εχουν να κανουν με τις συνθηκες του σταθμου και το παιδι..Στη θεση σου θα το ξεκινουσα και θα παρατηρουσα τι γινεται,αν το βοηθαει ή βασανιζεται και κατα ποσο συχνα αρρωσταινει ή κολλαει οτιδηποτε,ιατι αν το εχεις κι αρρωστο 20 μερες το μηνα,εε δεν αξιζει να βασανιζεται κι αυτο κι εσεις μαζι..Ομως πιστευω οτι αν ειναι ολα οπως πρεπει,πιο πολυ καλο κανει,παρα κακο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλό μας μήνα! 

Η εναλλακτική εάν ο μικρός δεν ξεκινήσει βρεφικό σταθμό είναι να μείνω εκτός δουλειάς και να μετακομίσω στους γονείς μου διότι δε θα μπορώ να καλύπτω το ενοίκιο, αλλά παράλληλα να αναζητώ εργασία από το σπίτι.

Η οικογένειά μας είναι μονογονεική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
στις On 3/4/2023 at 9:24 ΠΜ, ο/η Sia K είπε:

Καλημέρα και καλό μας μήνα! 

Η εναλλακτική εάν ο μικρός δεν ξεκινήσει βρεφικό σταθμό είναι να μείνω εκτός δουλειάς και να μετακομίσω στους γονείς μου διότι δε θα μπορώ να καλύπτω το ενοίκιο, αλλά παράλληλα να αναζητώ εργασία από το σπίτι.

Η οικογένειά μας είναι μονογονεική.

Καλημέρα Σία, το πιθανότερο είναι ότι έχεις ήδη πάρει την απόφασή σου, αλλά τώρα είδα το μήνυμά σου! Με την εναλλακτική που μου περιγράφεις, στείλτο στο σταθμό, χωρίς δεύτερη σκέψη! Το έκανα (9μιση μηνών) και δεν το μετάνιωσα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...