Μετάβαση σε περιεχόμενο

​☘️​💖​ Μωράκια Σεπτεμβρίου 2023 ​💖​☘️ ​


Recommended Posts

στις πριν 21 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Καλημέρα! Ευχαριστώ για την απάντηση!

Βεβαίωση κύησης εννοείς το χαρτί με την ΠΗΤ; Που έχει έναν σειριακό αριθμό; Επίσης για να κάνω την αίτηση πρέπει να την κάνω την ημέρα που ξεκινάει; Δηλαδή εμένα που ξεκινάει 27 πρέπει να την κάνω από αυριο; Η δεν έχει σημασία;

Ναι μπράβο αυτόν,που είναι κάτω από το barcode. Η αίτηση μπορεί να γίνει από την έναρξη της άδειας κ μετά. Δεν μπορεί να γίνει πιο πρίν. Εμένα ξεκίνησε στις 24 κ την υπέβαλα χτες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η marinaki23 είπε:

Ναι μπράβο αυτόν,που είναι κάτω από το barcode. Η αίτηση μπορεί να γίνει από την έναρξη της άδειας κ μετά. Δεν μπορεί να γίνει πιο πρίν. Εμένα ξεκίνησε στις 24 κ την υπέβαλα χτες. 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! 🤗🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η silvy22 είπε:

Η whatever που μας εστειλε ενα λινκ με την κουβερτουλα... ολα τα λευκα τα πηρα κ συνεχιζω απο spiti shop, απο το app της vodafone σου δινει κωδικο για επιπλεον εκπτωση -15% για αγορες ανω των 75€, μια χαρα ειναι τα nef nef, εγω επιπελον πηρα θερμομετρο για το νερο... θερμομετρο για τυπου πυρετο πηρα αυτιου.. ενα καλαθακι για τα απλυτα του , αυτά...
εγω ειχα υπερυχο χθες και εμεινε πισω στην αναπτυξη 30+4 μονο 1410 γρ ηταν , κανω κ αντιπηκτικες κ σαλοσπιρ προληπτικη θεραπεία... έχουμε το ντοπλερ την αλλη εβδομάδα θα δείξει περισσότερα, με εβαλε κ στη ζωνη χθες καρδιοτοκογράφο όλα καλά ήταν αλλα στεναχωρήθηκα πολύ...
ειδα που έγραψαν δυο κορίτσια για την άδεια, ως ελεύθερος επαγγελματίας δες παίρνω κάτι ε? ειδα μονο ενα επίδομα νομίζω 150€ x3 δόσεις

Ως ελεύθερος επαγγελματίας δικαιουσαι εφάπαξ 600€ (150/μήνα για 4 μήνες) και το επίδομα γέννας 2000€ (που το δικαιούνται όλες οι γυναίκες που γεννούν. Αλλά το τελευταίο συνήθως στο κάνουν στο νοσοκομείο. 

Θα δείτε και στην ντομπλερ καλύτερα τα κιλά. Ας μην ξεχνάμε ότι είναι θέμα "χεριού" που κάνει την μέτρηση αλλά και την ενδεχομένως κακή στάση του μωρού που δεν επιτρέπει την σωστή μέτρηση. Με το καλό όλα!

Εμένα πάντως 30+1 ήταν 1582. Δεν έχουν πολύ μεγάλη απόκλιση :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η silvy22 είπε:

ε μας άγχωσε, απο οτι κατάλαβα είναι 10 μέρες πίσω... μακάρι να πάρει τα πάνω του, με νοιάζει να παίρνει κάθε βδομάδα, να μη μείνει στάσιμος

Και εμένα όταν πήγα στη γιατρό πριν την ντοπλερ με έβγαζε 1 βδομάδα παραπανω. Και μετά από λίγο καιρό πήγα για ντοπλερ και με έβγαζε ακριβώς όσο ήμουν. Πιστεύω στο ντοπλερ όλα καλά θα είναι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γύρισα από τον γιατρό. Με έβαλε στον καρδιοτοκογραφο για πρώτη φορά. Μου είπε ότι είναι φυσιολογικό. Η μπέμπα είναι περίπου 2200γρ κ είμαι 32+3. Μου φάνηκε πολύ αλλά μου είπε ότι είναι εντάξει.. μου είπε απαραίτητα περπάτημα η μπάλα πιλάτες η διάδρομο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η marinaki23 είπε:

Κορίτσια γύρισα από τον γιατρό. Με έβαλε στον καρδιοτοκογραφο για πρώτη φορά. Μου είπε ότι είναι φυσιολογικό. Η μπέμπα είναι περίπου 2200γρ κ είμαι 32+3. Μου φάνηκε πολύ αλλά μου είπε ότι είναι εντάξει.. μου είπε απαραίτητα περπάτημα η μπάλα πιλάτες η διάδρομο. 

Μεγαλώνει η μπεμπουλα!! Πολύ ωραία νέα! 🌹❤️

Γιατί σου είπε περπάτημα η μπάλα η διάδρομο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Μεγαλώνει η μπεμπουλα!! Πολύ ωραία νέα! 🌹❤️

Γιατί σου είπε περπάτημα η μπάλα η διάδρομο; 

Παραμεγαλώνει νομίζω!

Γιατί βοηθάει να κατέβει το μωρό κ επίσης μου είπε ότι βοηθάει με την καλή λειτουργία του εντέρου και λέει είναι σημαντικό να λειτουργεί σωστά σε αυτό το στάδιο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η marinaki23 είπε:

Παραμεγαλώνει νομίζω!

Γιατί βοηθάει να κατέβει το μωρό κ επίσης μου είπε ότι βοηθάει με την καλή λειτουργία του εντέρου και λέει είναι σημαντικό να λειτουργεί σωστά σε αυτό το στάδιο. 

Και εμένα επειδή της είπα ότι θέλω πολύ να γεννήσω φυσιολογικά μου είπε πολύ περπάτημα κολύμπι και μπάλα πιλάτες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marinaki23 είπε:

Κορίτσια γύρισα από τον γιατρό. Με έβαλε στον καρδιοτοκογραφο για πρώτη φορά. Μου είπε ότι είναι φυσιολογικό. Η μπέμπα είναι περίπου 2200γρ κ είμαι 32+3. Μου φάνηκε πολύ αλλά μου είπε ότι είναι εντάξει.. μου είπε απαραίτητα περπάτημα η μπάλα πιλάτες η διάδρομο. 

Όντως μεγάλο μωράκι αλλά μας νοιάζει να είναι ένα υγιές μωρό και όλα πήγαν τέλεια απ'οτι καταλαβαίνω στην εξέταση σου. :) οπότε τα νέα είναι υπέροχα!!!!

σου έγραφε στο χαρτί που πήρες σε ποιο εκατοστημοριο είσαι? Λογικά πρέπει να είσαι πάνω από το 80. 

τράχηλο μέτρησε? 

ποτέ ξανά πας γιατρό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Ως ελεύθερος επαγγελματίας δικαιουσαι εφάπαξ 600€ (150/μήνα για 4 μήνες) και το επίδομα γέννας 2000€ (που το δικαιούνται όλες οι γυναίκες που γεννούν. Αλλά το τελευταίο συνήθως στο κάνουν στο νοσοκομείο. 

Θα δείτε και στην ντομπλερ καλύτερα τα κιλά. Ας μην ξεχνάμε ότι είναι θέμα "χεριού" που κάνει την μέτρηση αλλά και την ενδεχομένως κακή στάση του μωρού που δεν επιτρέπει την σωστή μέτρηση. Με το καλό όλα!

Εμένα πάντως 30+1 ήταν 1582. Δεν έχουν πολύ μεγάλη απόκλιση :)

Στον ΕΦΚΑ μπαίνω και γω? απλά είναι το ίδιο χέρι και το ίδιο μηχάνημα... θα τα δουμε στο ντόπλερ ναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η marinaki23 είπε:

Κορίτσια γύρισα από τον γιατρό. Με έβαλε στον καρδιοτοκογραφο για πρώτη φορά. Μου είπε ότι είναι φυσιολογικό. Η μπέμπα είναι περίπου 2200γρ κ είμαι 32+3. Μου φάνηκε πολύ αλλά μου είπε ότι είναι εντάξει.. μου είπε απαραίτητα περπάτημα η μπάλα πιλάτες η διάδρομο. 

Μπράβο όλα καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Όντως μεγάλο μωράκι αλλά μας νοιάζει να είναι ένα υγιές μωρό και όλα πήγαν τέλεια απ'οτι καταλαβαίνω στην εξέταση σου. :) οπότε τα νέα είναι υπέροχα!!!!

σου έγραφε στο χαρτί που πήρες σε ποιο εκατοστημοριο είσαι? Λογικά πρέπει να είσαι πάνω από το 80. 

τράχηλο μέτρησε? 

ποτέ ξανά πας γιατρό?

Αυτό που λες για εκατοστημοριο τι ακριβώς είναι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Όντως μεγάλο μωράκι αλλά μας νοιάζει να είναι ένα υγιές μωρό και όλα πήγαν τέλεια απ'οτι καταλαβαίνω στην εξέταση σου. :) οπότε τα νέα είναι υπέροχα!!!!

σου έγραφε στο χαρτί που πήρες σε ποιο εκατοστημοριο είσαι? Λογικά πρέπει να είσαι πάνω από το 80. 

τράχηλο μέτρησε? 

ποτέ ξανά πας γιατρό?

Ναι έχεις δίκιο αφού λέει ο γιατρός ότι όλα είναι καλά δεν ανησυχώ. 

Ο τράχηλος την προηγούμενη εβδομάδα που έκανα το ντοπλερ ήταν 4.1. Δεν γράφει κάτι για εκατοστημοριο. Μου εκτυπώνει τις μετρήσεις από τον υπέρηχο. 

Μου είπε την επόμενη εβδομάδα θα πάω για καρδιοτοκογραφο κ την μεθεπόμενη υπέρηχο κ καρδιοτοκογραφο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια 31+1 σήμερα 1670 γραμμάρια..στην 41η εκατοστιαία θέση…ο τράχηλος όμως από 3,2 πηγε  2,5 σε λίγες μέρες..βασικά ο εμβρυολόγος τον μέτρησε 2κ ο γιατρός μ από 2,5 έως 3…ό,τι να ναι…πιέζει το κεφάλι της κάτω μάλλον..μ έδωσε μια κρέμα vasclor να βάζω κάθε πρωί και όχι περπάτημα…κατά τ άλλα όλα καλά…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η silvy22 είπε:

Στον ΕΦΚΑ μπαίνω και γω? απλά είναι το ίδιο χέρι και το ίδιο μηχάνημα... θα τα δουμε στο ντόπλερ ναι...

Ναι εδώ μπαίνεις. 

https://www.gov.gr/ipiresies/oikogeneia/gennese/epidoma-metrotetas

Και αφού συνδεθείς πατάς κάποια στιγμή που σε ρωτάει '" το μη μισθωτή "

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Αυτό που λες για εκατοστημοριο τι ακριβώς είναι; 

Από το google

Τα εκατοστημόρια είναι καμπύλες ανάπτυξης ή πίνακες με μέτρα που επιτρέπουν την αξιολόγηση και τη σύγκριση της ανάπτυξης των παιδιών σε σχέση με γενικά και τυπικά δεδομένα.

Ουσιαστικά όπως λέει και η επεξήγηση είναι μια κλίμακα που σου λέει σε ποια θέση βρίσκεται το παιδί σου με τις μετρήσεις που έχουν γίνει, σε σύγκριση με άλλα παιδιά της ίδιας ηλικίας. 

Το φυσιολογικό είναι να είναι μεταξύ 5ης και 95ης θέσης. 

Κάτω από την 5η θέση και πάνω από την 95η θέση θεωρούνται "μη φυσιολογικά" όρια. 

Αυτό εμένα μου το έγραφε στο ντομπλερ στον επίσημο χαρτί που μου έδωσε ο εμβρυολογος. Αυτό το δίνουν όλοι οι εμβρυολογοι που είναι πιστοποιημένοι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinaki23 είπε:

Να σας ρωτήσω άλλα είναι τα εσώρουχα λοχείας κ άλλο οι πάνες ακράτειας? Πρέπει να έχουμε κ από τα δύο? 

Οι πάνες ακράτειας πρέπει να είναι κάτι σαν pampers. Το εσώρουχο λοχείας είναι ένα εσώρουχο σαν δυχτακι είναι το υλικό και λογικά θα έχει κάποιο "σύστημα"  που θα κρατάει το αίμα από κάτω χωρίς να βαζεις εξτρα σερβιετα. (Αυτό έχω καταλάβει)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια 31+1 σήμερα 1670 γραμμάρια..στην 41η εκατοστιαία θέση…ο τράχηλος όμως από 3,2 πηγε  2,5 σε λίγες μέρες..βασικά ο εμβρυολόγος τον μέτρησε 2κ ο γιατρός μ από 2,5 έως 3…ό,τι να ναι…πιέζει το κεφάλι της κάτω μάλλον..μ έδωσε μια κρέμα vasclor να βάζω κάθε πρωί και όχι περπάτημα…κατά τ άλλα όλα καλά…

Σε μέτρησε κάποιος από τους 2 κολπικά?

Να ξέρεις πέσει ρόλο και η θέση του μωρού στην μέτρηση αλλά και γενικά η μέτρηση είναι στιγμιαία. Μπορεί μετά από λίγο ξεκούραση 'η αν είχες ούρα, μετά λοιπόν την ούρηση, ο τράχηλος να είχε άλλο μέγεθος.γενικα να ξέρεις μεταβάλλεται. Αυτό μου έχει εξηγήσει ο γιατρός μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Οι πάνες ακράτειας πρέπει να είναι κάτι σαν pampers. Το εσώρουχο λοχείας είναι ένα εσώρουχο σαν δυχτακι είναι το υλικό και λογικά θα έχει κάποιο "σύστημα"  που θα κρατάει το αίμα από κάτω χωρίς να βαζεις εξτρα σερβιετα. (Αυτό έχω καταλάβει)

Άρα τα χρειαζόμαστε κ τα δύο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Από το google

Τα εκατοστημόρια είναι καμπύλες ανάπτυξης ή πίνακες με μέτρα που επιτρέπουν την αξιολόγηση και τη σύγκριση της ανάπτυξης των παιδιών σε σχέση με γενικά και τυπικά δεδομένα.

Ουσιαστικά όπως λέει και η επεξήγηση είναι μια κλίμακα που σου λέει σε ποια θέση βρίσκεται το παιδί σου με τις μετρήσεις που έχουν γίνει, σε σύγκριση με άλλα παιδιά της ίδιας ηλικίας. 

Το φυσιολογικό είναι να είναι μεταξύ 5ης και 95ης θέσης. 

Κάτω από την 5η θέση και πάνω από την 95η θέση θεωρούνται "μη φυσιολογικά" όρια. 

Αυτό εμένα μου το έγραφε στο ντομπλερ στον επίσημο χαρτί που μου έδωσε ο εμβρυολογος. Αυτό το δίνουν όλοι οι εμβρυολογοι που είναι πιστοποιημένοι. 

Τώρα είδα στο ντοπλερ σε μια σελίδα έχει τις καμπύλες κ που βρίσκεται το μωρό με βάση την κάθε μέτρηση αλλά δεν έχει που βρίσκεται συνολικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Σε μέτρησε κάποιος από τους 2 κολπικά?

Να ξέρεις πέσει ρόλο και η θέση του μωρού στην μέτρηση αλλά και γενικά η μέτρηση είναι στιγμιαία. Μπορεί μετά από λίγο ξεκούραση 'η αν είχες ούρα, μετά λοιπόν την ούρηση, ο τράχηλος να είχε άλλο μέγεθος.γενικα να ξέρεις μεταβάλλεται. Αυτό μου έχει εξηγήσει ο γιατρός μου. 

Χα χαμέ μέτρησαν και οι δυο κολπικά με διαφορά μισής ώρας…καταλαβαίνεις…απλά θα κόψω το περπάτημα π έκανα κ θα βάζω την κρέμα…ούτως ή άλλως με τη ζέστη όλο σπίτι κάθομαι..μόνο τα βράδια βγαίνω καμία βόλτα με τον άντρα μου με το αυτοκίνητο…πάμε για φαγητό κλπ…κ ούτε βαριές δουλειές κάνω καθώς έχω κοπέλα μια φορά την εβδομάδα…ευτυχώς τα έχω κι όλα έτοιμα άρα για τέσσερις εβδομάδες θέλω να είμαι προσεκτική μέχρι την 36η…μόνο τη βαλίτσα μου θέλω να φτιάξω…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η marinaki23 είπε:

Άρα τα χρειαζόμαστε κ τα δύο?

Εγώ δεν έχω πάρει τίποτα από τα δύο και ούτε πρόκειται :P

Σου έχουν πει ότι στο νοσοκομείο που θα πας τα θέλουν?

εγώ έχω πάρει πολύ χοντρές σερβιετες (τις οποίες ξέρω ότι στις δίνουν και στο νοσοκομείο, αλλά για σιγουριά και για το σπίτι, πήρα και εγώ ένα πακέτο). Σαν μια πολυ βαριά περίοδος θα είναι. Θα αλλάζεις συχνά σερβιετα και μια χαρά. 

στις πριν 3 ώρες, ο/η marinaki23 είπε:

Τώρα είδα στο ντοπλερ σε μια σελίδα έχει τις καμπύλες κ που βρίσκεται το μωρό με βάση την κάθε μέτρηση αλλά δεν έχει που βρίσκεται συνολικά.

Δεν πειράζει. Εσένα σε νοιάζει να είσαι ανάμεσα στις 2 κόκκινες γραμμές (τα δύο άκρα). Η πράσινη γραμμή είναι το μέσο φυσιολογικό. 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Χα χαμέ μέτρησαν και οι δυο κολπικά με διαφορά μισής ώρας…καταλαβαίνεις…απλά θα κόψω το περπάτημα π έκανα κ θα βάζω την κρέμα…ούτως ή άλλως με τη ζέστη όλο σπίτι κάθομαι..μόνο τα βράδια βγαίνω καμία βόλτα με τον άντρα μου με το αυτοκίνητο…πάμε για φαγητό κλπ…κ ούτε βαριές δουλειές κάνω καθώς έχω κοπέλα μια φορά την εβδομάδα…ευτυχώς τα έχω κι όλα έτοιμα άρα για τέσσερις εβδομάδες θέλω να είμαι προσεκτική μέχρι την 36η…μόνο τη βαλίτσα μου θέλω να φτιάξω…

Λίγες εβδομάδες έμειναν. Υπομονή. Κάτσε ξεκουράσου, με μέτρο το περπάτημα και όλα καλά θα πάνε. :)

αχ και εγώ είμαι περίεργη να δω πόσο θα έχει πάει. Από 2,7 τώρα πόσο άραγε? Την άλλη βδομάδα που θα πάω θα είμαι 35+1

  

ρε κορίτσια όλες έχετε κάνει καρδιοτογραφημα? Εγώ όχι. Μου είχε πει την 36 εβδομάδα θα πάω στο νοσοκομείο να κάνω. Με αγχώνει λίγο 😕

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Από το google

Τα εκατοστημόρια είναι καμπύλες ανάπτυξης ή πίνακες με μέτρα που επιτρέπουν την αξιολόγηση και τη σύγκριση της ανάπτυξης των παιδιών σε σχέση με γενικά και τυπικά δεδομένα.

Ουσιαστικά όπως λέει και η επεξήγηση είναι μια κλίμακα που σου λέει σε ποια θέση βρίσκεται το παιδί σου με τις μετρήσεις που έχουν γίνει, σε σύγκριση με άλλα παιδιά της ίδιας ηλικίας. 

Το φυσιολογικό είναι να είναι μεταξύ 5ης και 95ης θέσης. 

Κάτω από την 5η θέση και πάνω από την 95η θέση θεωρούνται "μη φυσιολογικά" όρια. 

Αυτό εμένα μου το έγραφε στο ντομπλερ στον επίσημο χαρτί που μου έδωσε ο εμβρυολογος. Αυτό το δίνουν όλοι οι εμβρυολογοι που είναι πιστοποιημένοι. 

Τώρα είδα τη ντοπλερ , λέει κάπου εκτοστιαια θέση αυτό είναι ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ δεν έχω πάρει τίποτα από τα δύο και ούτε πρόκειται :P

Σου έχουν πει ότι στο νοσοκομείο που θα πας τα θέλουν?

εγώ έχω πάρει πολύ χοντρές σερβιετες (τις οποίες ξέρω ότι στις δίνουν και στο νοσοκομείο, αλλά για σιγουριά και για το σπίτι, πήρα και εγώ ένα πακέτο). Σαν μια πολυ βαριά περίοδος θα είναι. Θα αλλάζεις συχνά σερβιετα και μια χαρά. 

Δεν πειράζει. Εσένα σε νοιάζει να είσαι ανάμεσα στις 2 κόκκινες γραμμές (τα δύο άκρα). Η πράσινη γραμμή είναι το μέσο φυσιολογικό. 

Λίγες εβδομάδες έμειναν. Υπομονή. Κάτσε ξεκουράσου, με μέτρο το περπάτημα και όλα καλά θα πάνε. :)

αχ και εγώ είμαι περίεργη να δω πόσο θα έχει πάει. Από 2,7 τώρα πόσο άραγε? Την άλλη βδομάδα που θα πάω θα είμαι 35+1

  

ρε κορίτσια όλες έχετε κάνει καρδιοτογραφημα? Εγώ όχι. Μου είχε πει την 36 εβδομάδα θα πάω στο νοσοκομείο να κάνω. Με αγχώνει λίγο 😕

 

Νομίζω στον 9ο δεν κάνεις καρδιοτοκογραφημα; 

Αν όλα είναι καλά γιατί να κάνεις νωρίτερα ; Και εγώ που κάνω από την 24η εβδομάδα καλά είναι νομίζεις ;;;😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
    • Να χαίρεσαι!! Μια χαρά είναι ο τράχηλος! Άλλες έχουν μικρό τράχηλο και κάνουν περίδεση, εσύ δεν έχεις να το σκέφτεσαι αυτό!!  Σε κάποια φάση λογικά ξεκινά και μειώνεται το πάχος για τον τοκετό! Τα κορίτσια που είναι μαμάδες θα ξέρουν καλύτερα κιόλας!
    • Καλά εσενα θα θέλει σίγουρα να σου το αυξήσει όταν μιλήσεις μαζί του πες μας 
    • Είχε ζοριστεί που με έβλεπε τότε με τους εμετούς συνέχεια ξαπλωμένη γιατί ερχόταν και με πείραζε  για να σηκωθώ μετά από ένα σημείο άρχισε να μου τραβάει και τα μαλλιά για να με σηκώσει 😅 τωρα όχι γιατί την παίρνω αγκαλιά αλλά επειδή περπατάει κιολας Εεε δεν την ζητάει συνέχεια την αγκαλιά αλλα οποτε απλώσει χερι να την παρω την παίρνω απλά δεν θα την κρατήσω πολύ ώρα μετά από λίγο την αφήνω 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...