Μετάβαση σε περιεχόμενο

​☘️​💖​ Μωράκια Σεπτεμβρίου 2023 ​💖​☘️ ​


Recommended Posts

@marinaki23 Κάνατε την εξέταση?? Στείλε να μας πεις πως πήγε!!! 

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά αυτή την φορά! Είχα και εγώ μία αποβολή πριν περίπου 1,5 χρόνο.. χαρά στο κουράγιο σου!! Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι γιατί το καταλαβαίνει κ το μπεμπάκι σου και μόνο κακό μπορεί να κάνει το άγχος και το στρες! Φύλο έχετε μάθει?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Nassi είπε:

@marinaki23 Κάνατε την εξέταση?? Στείλε να μας πεις πως πήγε!!! 

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά αυτή την φορά! Είχα και εγώ μία αποβολή πριν περίπου 1,5 χρόνο.. χαρά στο κουράγιο σου!! Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι γιατί το καταλαβαίνει κ το μπεμπάκι σου και μόνο κακό μπορεί να κάνει το άγχος και το στρες! Φύλο έχετε μάθει?? 

@Nassi Καλημέρα! Την κάναμε την εξέταση, ο γιατρός είπε ότι ανατομικά η καρδιά είναι εντάξει, το μόνο που είδε είναι ένα μικρό έλλειμμα στο κάτω μέρος λιγότερο από 1 χιλιοστό.

Είπε ότι δεν είναι ανησυχητικό κ συνήθως αυτό κλείνει μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης κ μετά τον τοκετό. Είπε θα δει το μωρό δύο μέρες μετά τη γέννα. Είπε είναι όλα εντάξει.. έμαθα ότι κ το βαφτιστηρι μου έχει έλλειμμα κ ότι είναι συχνό. Τώρα περιμένουμε πότε θα κάνουμε τη β επιπέδου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γεια σας…σήμερα 17+3..είχα άγχος χωρίς λόγο και πήγα γιατρό…μου είπε μεγαλώνει μια χαρά και να πηγαίνω όποτε νιώθω ότι το χρειάζομαι..κανονικά έχω την Πέμπτη ραντεβού που θα κλείσουμε και τη β επιπέδου…κοριτσάκι μ είπε 90%…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η marinaki23 είπε:

@Nassi Καλημέρα! Την κάναμε την εξέταση, ο γιατρός είπε ότι ανατομικά η καρδιά είναι εντάξει, το μόνο που είδε είναι ένα μικρό έλλειμμα στο κάτω μέρος λιγότερο από 1 χιλιοστό.

Είπε ότι δεν είναι ανησυχητικό κ συνήθως αυτό κλείνει μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης κ μετά τον τοκετό. Είπε θα δει το μωρό δύο μέρες μετά τη γέννα. Είπε είναι όλα εντάξει.. έμαθα ότι κ το βαφτιστηρι μου έχει έλλειμμα κ ότι είναι συχνό. Τώρα περιμένουμε πότε θα κάνουμε τη β επιπέδου..

Καλημέρα!! 

Εμένα ο παππούς μου ( φαντάσου για ποσά χρόνια πίσω μιλάμε) γεννήθηκε με μια τρύπα στην καρδιά. Πέθανε ώντας πολύ μεγάλος .  Σκέψου όμως ότι θα μπορούσε να είχε χειρουργηθεί σε πολύ μικρότερη ηλικία αλλά φοβόταν συν ότι όταν ήταν νέος η τεχνολογία δεν το επέτρεπε. Θέλω να πω ότι όλα θα πάνε καλά!!!! Πόσο μάλλον αφού ξέρεις κι άλλη περίπτωση τέτοια ! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και μια όμορφη Τρίτη σε όλες! Ελπίζω να είστε καλά και εσείς και τα όμορφα μπεμπάκια σας! 🥰

  @marinaki23 Μπράβο!!!! Όντως, δεν ακούγεται ανησυχητικό. Και ο αδερφός μου όταν γεννήθηκε είχε επίσης θέμα με την καρδιά του και η μητέρα μου - σαν κλασσική ελληνίδα μάνα - τον ε΄΄τρεχε από γιατρό σε γιατρό για να βεβαιωθούμε πως δεν ήταν τίποτα μόνιμο.. αλλά πράγματι μεγαλώνοντας εξαφανίστηκε από μόνο του τελείως και ο αδερφός μου χρόνια ολο΄΄κληρα αθλητής δεν είχε ποτε κάποιο πρόβλημα.

@Tinasardin8689 TΈΛΕΙΑ!!!! Με το καλό η μικρή μπουμπού!!! 💗 Αλλά εσύ βρε γιατί τέτοιο άγχος στα καλά καθούμενα??? Ελπίζω να μην κάνεις και αρνητικές σκέψεις, ειδικά τώρα που πάνε όλα καλά και είστε γερές και οι δυο!! Σχεδόν μαζί ξεκινήσαμε, μαζί θα φτάσουμε και μέχρι τέλους!!! Κανόνισε!!!! 😁 Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια την Πέμπτη!!! Περιμένω νέααα!!!!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης έχετε ξεκινήσει να ψωνίζετε για τα μπεμπάκια? Εγώ στην 22 εβδομάδα πλέον και δειλά δειλά αγόρασα το Σάββατο τα πρώτα μας φορμάκια... 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Nassi είπε:

Επίσης έχετε ξεκινήσει να ψωνίζετε για τα μπεμπάκια? Εγώ στην 22 εβδομάδα πλέον και δειλά δειλά αγόρασα το Σάββατο τα πρώτα μας φορμάκια... 🥰

Εμείς πρώτα ο Θεός έχουμε πει να ξεκινήσουμε να αγοράζουμε γενικά πράγματα από τον 7ο μήνα και μετά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Nassi είπε:

Επίσης έχετε ξεκινήσει να ψωνίζετε για τα μπεμπάκια? Εγώ στην 22 εβδομάδα πλέον και δειλά δειλά αγόρασα το Σάββατο τα πρώτα μας φορμάκια... 🥰

Με γειααα 🥰🥰🥹🥹 

Εγώ θα συμφωνήσω με τη @Watermelon από τον έβδομο κ μετά !! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nassi γλυκούλα…..🥰…δεν ξέρω τι με έπιασε..ενώ γενικά είμαι μια χαρά…μόνο τρώω τις τελευταίες δυο εβδομάδες κ με έχει επηρεάσει ενώ μέχρι πριν τα πήγαινα καλά..Να αγοράσω ούτε το έχω σκεφτεί..η μαμά μου πήγε κ αγόρασε μια φοβερή κούνια λίκνο για το σπίτι της κ της λέω καλά είσαι καλά;από τώρα;αλλά αφού θέλει να το ζήσει…κι εγώ εκεί λέω τον Ιούνιο..μόλις μπω στον έβδομο με το καλό…έχω έτοιμες τις λίστες της κουμπάρας μου που γέννησε τον Αύγουστο…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέρει μήπως κάποια από πότε τα πρόωρα μπεμπάκια θεωρούνται βιώσιμα?? Διαβάζω διάφορα για 22η και 23η εβδομάδα, αλλά δυσκολεύομαι να το πιστέψω.. μου φαίνονται πάρα πολύ τσούτσικα!!  

@Tinasardin8689 Καλά, μην μου λες για φαΐ... Να το πιάσω απτις ποσότητες... ή από τα κιλά, που πήρα ήδη 10 και ανεβαίνω συνεχώς? 😂 Χαλάλι όμως!! Χαχαχα!! Φοβερή η μαμά, ανυπομονεί η γλυκούλα!  

Κορίτσια μπράβο σας πάντως που κρατιέστε! Με το καλό λοιπόν σε ΄ολες σας, σε κάνα μήνα... 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Emily2 είπε:

Κορίτσια ερώτηση....εκτός από λευκά υγρά μήπως έχετε και κίτρινα ; Εδώ και 3 μέρες νομίζω είναι πιο κιτρινωπά. 

Πολύ κίτρινα?? Εγω΄ βγάζω που και που και είναι έντονα σε λευκό βρακί!! Αλλά μου είχε πει η γιατρός μου πως δεν είναι ανησυχιτικό. Νομίζω το αν μυρίζουν είναι θεματάκι, αλλά καλού κακού πάρε ένα τηλ στον γιατρό σου.. η ερώτηση δεν κοστίζει!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Nassi είπε:

Πολύ κίτρινα?? Εγω΄ βγάζω που και που και είναι έντονα σε λευκό βρακί!! Αλλά μου είχε πει η γιατρός μου πως δεν είναι ανησυχιτικό. Νομίζω το αν μυρίζουν είναι θεματάκι, αλλά καλού κακού πάρε ένα τηλ στον γιατρό σου.. η ερώτηση δεν κοστίζει!  

Όπως λες στο λευκό εσώρουχο ή στα σερβιατακια φαίνονται πιο έντονα. 

Δεν μυρίζουν κάπως.

Ναι πήρα και περιμένω να με πάρει πίσω.  

Επίσης έχω κι άλλη ερώτηση.. Γενικά νιώθετε λίγο πρησμένες εκεί κάτω; Εννοώ τα χείλη και προς τον κόλπο (εξωτερικά) 

Εν τω μεταξύ την έχω τρελάνει τη γιατρό, πριν 5 μέρες λιποθύμησα πάλι την πήρα, Μ. Σάββατο πάλι την πήρα.. τι να κάνω ρε κορίτσια είναι πρωτόγνωρο όλο αυτό... Εσείς είστε πιο χαλαρές ;🫤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Όπως λες στο λευκό εσώρουχο ή στα σερβιατακια φαίνονται πιο έντονα. 

Δεν μυρίζουν κάπως.

Ναι πήρα και περιμένω να με πάρει πίσω.  

Επίσης έχω κι άλλη ερώτηση.. Γενικά νιώθετε λίγο πρησμένες εκεί κάτω; Εννοώ τα χείλη και προς τον κόλπο (εξωτερικά) 

Εν τω μεταξύ την έχω τρελάνει τη γιατρό, πριν 5 μέρες λιποθύμησα πάλι την πήρα, Μ. Σάββατο πάλι την πήρα.. τι να κάνω ρε κορίτσια είναι πρωτόγνωρο όλο αυτό... Εσείς είστε πιο χαλαρές ;🫤

Πρησμένη δε λες τίποτα!! Εγώ είχα και λίγο δυσκοιλιότητα και έκανα το λάθος να πάω στην τουαλέτα και να ζοριστώ και όχι απλά πρήστικα..νόμιζα πως έκανα κάποια ζημιά!! 

Γενικά όμως είναι φυσιολογικό το πρήξιμο καθώς και το ότι ως επί το πλείστον αλλάζει το χρώμα και σκουραίνει εκεί κα΄΄τω. 

Μην νιω΄΄θεις α΄΄σχημα που παίρνεις κάθε τρεις και λίγο τη γιατρό σου τηλ!! Δεν είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία!!! Εγώ όσο είχα τις αιμμοραγίες ε΄΄παιρνα κάθε δεύτερη μέρα σχεδόν μέχρι να μου σταματήσουν! Είναι φυσιολογικό στην πρώτη μας εγκυμοσύνη να είμαστε παραπάνω αγχωμένες, γτ ακριβώς δεν ξέρουμε και είναι όλα καινούργια! 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ μετά την β επιπέδου κάπως χαλάρωσα είναι η αλήθεια.. το τελευταιο δια΄΄στημα τα νιώθω κι ολας όλο και πιο έντονα.. 

Στείλε να μας πεις τι σου είπε η γιατρός σου όταν μιλήσετε.. αλλά θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι γιατί γενικά τα υγρά είναι τελείως φυσιολογικα΄΄! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Nassi είπε:

Πρησμένη δε λες τίποτα!! Εγώ είχα και λίγο δυσκοιλιότητα και έκανα το λάθος να πάω στην τουαλέτα και να ζοριστώ και όχι απλά πρήστικα..νόμιζα πως έκανα κάποια ζημιά!! 

Γενικά όμως είναι φυσιολογικό το πρήξιμο καθώς και το ότι ως επί το πλείστον αλλάζει το χρώμα και σκουραίνει εκεί κα΄΄τω. 

Μην νιω΄΄θεις α΄΄σχημα που παίρνεις κάθε τρεις και λίγο τη γιατρό σου τηλ!! Δεν είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία!!! Εγώ όσο είχα τις αιμμοραγίες ε΄΄παιρνα κάθε δεύτερη μέρα σχεδόν μέχρι να μου σταματήσουν! Είναι φυσιολογικό στην πρώτη μας εγκυμοσύνη να είμαστε παραπάνω αγχωμένες, γτ ακριβώς δεν ξέρουμε και είναι όλα καινούργια! 😉

Αλήθεια ; Είσαι εκεί κάτω δηλαδή στα χείλη πρησμένη ;;; Αχ ηρέμησα λίγο τώρα γιατί λέω και υγρά και πρήξιμο κάτι πάλι λάθος σίγουρα !! 

Ναι πραγματικά είναι όλα τόσο καινούρια. Και εκεί που ηρεμώ και όλα πάνε καλά τσουπ έρχεται κάτι και άντε πάλι τηλ .. και έχω και τον άντρα μου που μου λέει και κάθε μέρα να χρειαστεί να παίρνεις τη γιατρό, θα τη παίρνεις. Αλλά εγώ δε νιώθω και τόσο καλα με αυτό 😝

Πως είσαι εσύ ;;; Έχω να σου πω ότι έχει αρχίσει και κλωτσαει και εμένα από την προηγούμενη βδομάδα. Τώρα μπήκα στη 19η και νιώθω το μωράκι μου αρκετά , νιώθω να κινείται και ώρες ώρες μάλλον δίνει καμία ξεμπαρκη και πετάγομαι 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Emily2 είπε:

Αλήθεια ; Είσαι εκεί κάτω δηλαδή στα χείλη πρησμένη ;;; Αχ ηρέμησα λίγο τώρα γιατί λέω και υγρά και πρήξιμο κάτι πάλι λάθος σίγουρα !! 

Ναι πραγματικά είναι όλα τόσο καινούρια. Και εκεί που ηρεμώ και όλα πάνε καλά τσουπ έρχεται κάτι και άντε πάλι τηλ .. και έχω και τον άντρα μου που μου λέει και κάθε μέρα να χρειαστεί να παίρνεις τη γιατρό, θα τη παίρνεις. Αλλά εγώ δε νιώθω και τόσο καλα με αυτό 😝

Πως είσαι εσύ ;;; Έχω να σου πω ότι έχει αρχίσει και κλωτσαει και εμένα από την προηγούμενη βδομάδα. Τώρα μπήκα στη 19η και νιώθω το μωράκι μου αρκετά , νιώθω να κινείται και ώρες ώρες μάλλον δίνει καμία ξεμπαρκη και πετάγομαι 😀

Ναι βρε. Εξωτερικά στα χείλη είμαι πρησμένη κ η γιατρός μού είχε πει πως έτσι θα πάει μέχρι και το τέλος της εγκυμοσύνης.. και μπορει να πρηστεί κ άλλο κ άλλο μ είπε, φαντάσου.. 

Ο άντρας σου πολύ καλά σου λεει!! Γι αυτό τους έχουμε τους γιατρούς.. και στην δική μας περίπτωση κάθε φόβος και ανησυχία είναι πλήρως δικαιολογημενα!! Εγώ την δικιά μου γιατρό την έχω πρήξει νομίζω λιγάκι 🤣🤭

Τέλεια!!! Κ όσο παει πιο έντονα θα γίνουν τα χτυπήματα! 🥰  Εμείς μια χαρά, αύριο έχουμε γιατρό, να πάω να τα δω τα γλυκουλακια μου και μάλλον θα μου δώσει και χαρτί για απαγόρευση εργασίας μου είχε πει η γιατρός, γτ μεγάλωσε αρκετά η κοιλιά κ απτό βάρος πονάει η μέση κ η πλάτη μου όταν κάθομαι πολλές ώρες.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Emily2 είπε:

@Nassi πως πήγε η β επιπέδου;;; Όλα σούπερ ; Σε ποια εβδομαδα την εκανες;

 

Εγώ την έκανα αρχές 20ης εβδομάδας. Γενικά όλα ήταν περίφημα, μας επιβεβαίωσαν κ πως περιμένουμε ζευγαράκι. Το μόνο θεματακι ήταν πως ο πλακουντας από το αγοράκι είναι λίγο πιο κάτω από ότι θα έπρεπε κ ίσως να μην τρέφεται σωστά αν μεγαλώσουν και άλλο.. αλλά μέχρι στιγμής δεν έχουν διαφορά ούτε στο βάρος ούτε στο ύψος, δόξα τον καλό Θεούλη!! Κ τέλος Μαΐου θα πάμε ξανά, για να το τσεκάρουμε.. αλλά παράλληλα το παρακολουθεί και η γιατρός μου και μ είπε πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. 

Εσύ πότε με το καλό πας??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Nassi είπε:

Ναι βρε. Εξωτερικά στα χείλη είμαι πρησμένη κ η γιατρός μού είχε πει πως έτσι θα πάει μέχρι και το τέλος της εγκυμοσύνης.. και μπορει να πρηστεί κ άλλο κ άλλο μ είπε, φαντάσου.. 

Ο άντρας σου πολύ καλά σου λεει!! Γι αυτό τους έχουμε τους γιατρούς.. και στην δική μας περίπτωση κάθε φόβος και ανησυχία είναι πλήρως δικαιολογημενα!! Εγώ την δικιά μου γιατρό την έχω πρήξει νομίζω λιγάκι 🤣🤭

Τέλεια!!! Κ όσο παει πιο έντονα θα γίνουν τα χτυπήματα! 🥰  Εμείς μια χαρά, αύριο έχουμε γιατρό, να πάω να τα δω τα γλυκουλακια μου και μάλλον θα μου δώσει και χαρτί για απαγόρευση εργασίας μου είχε πει η γιατρός, γτ μεγάλωσε αρκετά η κοιλιά κ απτό βάρος πονάει η μέση κ η πλάτη μου όταν κάθομαι πολλές ώρες.. 

Άντε με το καλό να τα δεις 😍

Έχεις φουσκώσει αρκετά ;;; Έχεις και δίδυμα , είναι λογικό!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Nassi είπε:

Εγώ την έκανα αρχές 20ης εβδομάδας. Γενικά όλα ήταν περίφημα, μας επιβεβαίωσαν κ πως περιμένουμε ζευγαράκι. Το μόνο θεματακι ήταν πως ο πλακουντας από το αγοράκι είναι λίγο πιο κάτω από ότι θα έπρεπε κ ίσως να μην τρέφεται σωστά αν μεγαλώσουν και άλλο.. αλλά μέχρι στιγμής δεν έχουν διαφορά ούτε στο βάρος ούτε στο ύψος, δόξα τον καλό Θεούλη!! Κ τέλος Μαΐου θα πάμε ξανά, για να το τσεκάρουμε.. αλλά παράλληλα το παρακολουθεί και η γιατρός μου και μ είπε πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. 

Εσύ πότε με το καλό πας??

Εύχομαι να συνεχίσουν έτσι!!! Αφού σου το επιβεβαίωσε και ο γιατρός ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, όλα πάνε καλά !!

Δε ξέρω ακομα, την άλλη εβδομάδα έχω ραντεβού με την γιατρό και λογικά μετά θα μου πει να κλείσω και β επιπέδου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ σήμερα έκλεισα την δέκατη όγδοη εβδομάδα και δεν την έχω νιώσει καθόλου…μια αίσθηση σαν ψαράκι εχθές και προχθές το βράδυ αλλά ίσως….🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια εγώ σήμερα έκλεισα την δέκατη όγδοη εβδομάδα και δεν την έχω νιώσει καθόλου…μια αίσθηση σαν ψαράκι εχθές και προχθές το βράδυ αλλά ίσως….🤔

Σιγά σιγά θα την νιώσεις !! Και σε μένα έτσι ξεκίνησε, σαν φτερούγισμα πολύ απαλό που μόνο όταν καθόμουν κάπου μόνη ήσυχα το ένιωθα. 

Μέσα στις επόμενες 2 εβδομάδες θα τη  νιώσεις παραπάνω 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...