Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόνοι και τράβηγμα


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις υποψήφιες μανουλες! Βρίσκομαι σχεδόν στην 17 εβδομάδα κυησης και από το πρωί αισθάνομαι ένα βάρος κάτω χαμηλά στην μήτρα και νιώθω τραβηγματα και πονους σαν περιουδου. Αίμα δεν έχω δει καθόλου ευτυχως. Είχε καμια παρομοια εμπειρία; εχω φρικαρει καθώς είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη που έχει φτάσει μέχρι αυτην την εβδομάδα. Κάλεσα και τον γιατρό μου αλλά βρίσκεται εκτός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η maraki1989 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις υποψήφιες μανουλες! Βρίσκομαι σχεδόν στην 17 εβδομάδα κυησης και από το πρωί αισθάνομαι ένα βάρος κάτω χαμηλά στην μήτρα και νιώθω τραβηγματα και πονους σαν περιουδου. Αίμα δεν έχω δει καθόλου ευτυχως. Είχε καμια παρομοια εμπειρία; εχω φρικαρει καθώς είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη που έχει φτάσει μέχρι αυτην την εβδομάδα. Κάλεσα και τον γιατρό μου αλλά βρίσκεται εκτός. 

Καλησπέρα κορίτσι μου με το καλό το μωρακι σου 😊

δεν νομίζω ότι είναι κάτι ανησυχητικό λίγο πολύ μερικά πονακια έχουμε εσυ πονάς πολύ ; Μήπως εκανες κάτι και κουραστικές ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου με το καλό το μωρακι σου 😊

δεν νομίζω ότι είναι κάτι ανησυχητικό λίγο πολύ μερικά πονακια έχουμε εσυ πονάς πολύ ; Μήπως εκανες κάτι και κουραστικές ;

Καλησπέρα κοριτσι μου! Σ ευχαριστώ πολυ! Το ίδιο ευχομαι και για εσένα! 😁

Δεν θα έλεγα ότι είναι τόσο πονοι όσο έντονα τραβηγματα. Η αλήθεια είναι ότι είχα ενοχλήσεις από το πρωί και αντί να χαλαρώσω βγήκα και έκανα δουλειες και με έχει πιασει περισσότερο από το μεσημέρι. Σε συνδιασμο με τις αρνητικές σκέψεις που κάνω χειροτερευουν τα πραγματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου και με το καλό το μωράκι σου !

Γενικά είναι συνηθισμένο στις εγκυμοσύνες, ποσο μάλλον στη πρώτη , πονακια και τραβήγματα. Σκέψου ότι διαμορφώνεται εκεί μέσα για να κάνει χώρο για το μωράκι! Κι εγώ στην πρώτη είχα αρκετά , στη δεύτερη όχι και τόσο . 

Γενικά όταν νιώθεις πόνους κλπ να κάθεσαι ξαπλωμένη και να ξεκουράζεσαι. Να μην σηκώνεις βάρη εννοείται και όσο μπορείς να είσαι χαλαρή και από σκέψεις. 

Με το καλό και πάλι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η maraki1989 είπε:

Καλησπέρα κοριτσι μου! Σ ευχαριστώ πολυ! Το ίδιο ευχομαι και για εσένα! 😁

Δεν θα έλεγα ότι είναι τόσο πονοι όσο έντονα τραβηγματα. Η αλήθεια είναι ότι είχα ενοχλήσεις από το πρωί και αντί να χαλαρώσω βγήκα και έκανα δουλειες και με έχει πιασει περισσότερο από το μεσημέρι. Σε συνδιασμο με τις αρνητικές σκέψεις που κάνω χειροτερευουν τα πραγματα. 

Να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς δεν πειράζει να μείνουν και λίγο πίσω οι δουλειές σου.. μόλις νιώθεις ενοχλήσει μην το ζορίζεις μπορεί να κουράζεσαι και να μην την το καταλαβαίνεις 

θα μιλήσεις και με τον γιατρό σου 

και εγω είχα πονακια κάπου κάπου 

Όλα καλά θα είναι θα δεις θα κοιμηθείς και αύριο το πρωί θα είσαι μια χαρά 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christine_ είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου και με το καλό το μωράκι σου !

Γενικά είναι συνηθισμένο στις εγκυμοσύνες, ποσο μάλλον στη πρώτη , πονακια και τραβήγματα. Σκέψου ότι διαμορφώνεται εκεί μέσα για να κάνει χώρο για το μωράκι! Κι εγώ στην πρώτη είχα αρκετά , στη δεύτερη όχι και τόσο . 

Γενικά όταν νιώθεις πόνους κλπ να κάθεσαι ξαπλωμένη και να ξεκουράζεσαι. Να μην σηκώνεις βάρη εννοείται και όσο μπορείς να είσαι χαλαρή και από σκέψεις. 

Με το καλό και πάλι!!

Σ ' ευχαριστώ κορίτσι μου για τα καθησυχαστικα σου λογια! Προσπαθώ να είμαι ήρεμη και χαλαρή όσο γίνεται. Απλά νιώθω πως δεν περναει σήμερα. Ευχομαι να ηρεμησω μέσα στο βράδυ. Ίσως κουράστηκα αυτές τις μέρες παραπανω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς δεν πειράζει να μείνουν και λίγο πίσω οι δουλειές σου.. μόλις νιώθεις ενοχλήσει μην το ζορίζεις μπορεί να κουράζεσαι και να μην την το καταλαβαίνεις 

θα μιλήσεις και με τον γιατρό σου 

και εγω είχα πονακια κάπου κάπου 

Όλα καλά θα είναι θα δεις θα κοιμηθείς και αύριο το πρωί θα είσαι μια χαρά 😊

Ναι μάλλον κουράστηκα τις προηγούμενες μέρες και μου βγήκε ίσως τώρα. Ευχομαι να ηρεμήσω μέσα στο βράδυ. Σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η maraki1989 είπε:

Σ ' ευχαριστώ κορίτσι μου για τα καθησυχαστικα σου λογια! Προσπαθώ να είμαι ήρεμη και χαλαρή όσο γίνεται. Απλά νιώθω πως δεν περναει σήμερα. Ευχομαι να ηρεμησω μέσα στο βράδυ. Ίσως κουράστηκα αυτές τις μέρες παραπανω! 

Αν νιώθεις πολύ μεγάλη δυσφορία και ενόχληση, πόνο , να καλέσεις άμεσα τον γιατρό σου ότι ώρα και να είναι . Είναι συνηθισμένοι. 

Έξτρα τιπ:

Το μαγνήσιο βοηθάει πολύ , στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου έπαιρνα με τη χούφτα και ήμουν πολύ καλύτερα σε σχέση με τη πρώτη, ρώτησε το γιατρό σου σχετικά ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η maraki1989 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις υποψήφιες μανουλες! Βρίσκομαι σχεδόν στην 17 εβδομάδα κυησης και από το πρωί αισθάνομαι ένα βάρος κάτω χαμηλά στην μήτρα και νιώθω τραβηγματα και πονους σαν περιουδου. Αίμα δεν έχω δει καθόλου ευτυχως. Είχε καμια παρομοια εμπειρία; εχω φρικαρει καθώς είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη που έχει φτάσει μέχρι αυτην την εβδομάδα. Κάλεσα και τον γιατρό μου αλλά βρίσκεται εκτός. 

Ειχα κ εγω κάτι παρομοιο ομως στην 12η βδομαδα κυησης.  αισθανόμουν αυτο βαρος χαμηλα που λες σαν να νιωθω οτι γεμισε η ουροδοχος κυστη κ  με πιεζει για να σου δωσω  να καταλαβεις. Κ ενιωθα τσιμπήματα χαμηλα. 

Δυστυχως δεν το σκεφτηκα να ξαπλωσω κ εγινε αποκολληση. Ομως ολα καλα. Στις περισσοτερες εγκυμοσυνες συμβαινει μου είπαν. Εκατσα 7 με 8 μερες πληρως ξαπλωμενη και μια χαρα. Το μωρακι ηταν μια χαρα γιατι προστατευεται στο σακο του.

Κατσε ξαπλωμενη για να αποφυγεις το οτιδήποτε.  Ειναι σίγουρο οτι απο κουραση το επαθες. Κ εγω θεωρουσα οτι μπορω να κανω τα παντα αρκει να μην σηκωνω βαρος. Εμ ελα που θελουν προσοχη οι κινησεις μας ? Τωρα το πήρα το μαθημα μου!

Ξεκουρασου 2 μερες μην κανεις τιποτα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η maraki1989 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις υποψήφιες μανουλες! Βρίσκομαι σχεδόν στην 17 εβδομάδα κυησης και από το πρωί αισθάνομαι ένα βάρος κάτω χαμηλά στην μήτρα και νιώθω τραβηγματα και πονους σαν περιουδου. Αίμα δεν έχω δει καθόλου ευτυχως. Είχε καμια παρομοια εμπειρία; εχω φρικαρει καθώς είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη που έχει φτάσει μέχρι αυτην την εβδομάδα. Κάλεσα και τον γιατρό μου αλλά βρίσκεται εκτός. 

Καλησπέρα! Σίγουρα ξεκουράσου αυτές τις μέρες και έλα σε επικοινωνία με το γιατρό σου μόλις μπορέσεις. Σε μένα είχε συμβεί κάτι αντίστοιχο, μου έδωσε μαγνήσιο και μου είπε να μη κουράζομαι - ψιλοξάπλα δηλαδή, σε περίπτωση που ήταν συσπάσεις, κάτι το οποίο δε θέλουμε σε αυτή τη φάση. Μην ανησυχείς όμως, όλα αυτά είναι διαχειρίσιμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η maraki1989 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις υποψήφιες μανουλες! Βρίσκομαι σχεδόν στην 17 εβδομάδα κυησης και από το πρωί αισθάνομαι ένα βάρος κάτω χαμηλά στην μήτρα και νιώθω τραβηγματα και πονους σαν περιουδου. Αίμα δεν έχω δει καθόλου ευτυχως. Είχε καμια παρομοια εμπειρία; εχω φρικαρει καθώς είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη που έχει φτάσει μέχρι αυτην την εβδομάδα. Κάλεσα και τον γιατρό μου αλλά βρίσκεται εκτός. 

Καλησπέρα! Είμαστε στα ίδια πάνω κάτω χρονικά και έχω το ίδιο μέσα από την αρχή μέχρι και τώρα. Ο γιατρός μου έδωσε μαγνήσιο για να βοηθήσει και είπε ότι γενικά πόνοι και τραβήγματα είναι φυσιολογικά. Βέβαια επειδή είναι συνήθεις και οι αποκολλήσεις, η πιο σημαντική γνωμάτευση είναι του γιατρού σου… προτείνω μέχρι να μπορεί να σε δει να μην σηκώνεις βάρος και να ελαττώσεις τη σωματική δραστηριότητα καλού κακού 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/2/2023 at 11:54 ΜΜ, ο/η Christine_ είπε:

Αν νιώθεις πολύ μεγάλη δυσφορία και ενόχληση, πόνο , να καλέσεις άμεσα τον γιατρό σου ότι ώρα και να είναι . Είναι συνηθισμένοι. 

Έξτρα τιπ:

Το μαγνήσιο βοηθάει πολύ , στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου έπαιρνα με τη χούφτα και ήμουν πολύ καλύτερα σε σχέση με τη πρώτη, ρώτησε το γιατρό σου σχετικά ! 

Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου. Τελικά περασε λίγο περίεργα εκείνο το βραδυ. Ξεκουράστηκα αυτές τις μέρες και αισθανομουν καλυτερα αλλά σήμερα που πήγα να μαγειρέψω παλι αρχισα να ποναω και να νιώθω λίγη πιεση. Μου έγραψε μαγνήσιο και προγεστερονη ο γιατρός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/2/2023 at 10:14 ΠΜ, ο/η Elenii είπε:

Καλησπέρα! Σίγουρα ξεκουράσου αυτές τις μέρες και έλα σε επικοινωνία με το γιατρό σου μόλις μπορέσεις. Σε μένα είχε συμβεί κάτι αντίστοιχο, μου έδωσε μαγνήσιο και μου είπε να μη κουράζομαι - ψιλοξάπλα δηλαδή, σε περίπτωση που ήταν συσπάσεις, κάτι το οποίο δε θέλουμε σε αυτή τη φάση. Μην ανησυχείς όμως, όλα αυτά είναι διαχειρίσιμα!

Καλησπερα! Ξεκουράστηκα όντως και είδα βελτίωση. Σήμερα όμως που είπα να μαγειρέψω με έπιασαν τράβηγματα και πονακια. Ξαπλωσα παλι. Εχω ραντεβου με τον γιατρό. Ελπίζω να μην είναι κάτι ανησυχητικό. Φοβάμαι λίγο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η maraki1989 είπε:

Καλησπερα! Ξεκουράστηκα όντως και είδα βελτίωση. Σήμερα όμως που είπα να μαγειρέψω με έπιασαν τράβηγματα και πονακια. Ξαπλωσα παλι. Εχω ραντεβου με τον γιατρό. Ελπίζω να μην είναι κάτι ανησυχητικό. Φοβάμαι λίγο. 

 

στις πριν 5 ώρες, ο/η maraki1989 είπε:

Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου. Τελικά περασε λίγο περίεργα εκείνο το βραδυ. Ξεκουράστηκα αυτές τις μέρες και αισθανομουν καλυτερα αλλά σήμερα που πήγα να μαγειρέψω παλι αρχισα να ποναω και να νιώθω λίγη πιεση. Μου έγραψε μαγνήσιο και προγεστερονη ο γιατρός. 

Μη φοβάσαι καθόλου όλα καλά θα πάνε! τα πονάκια είναι πολύ συχνά και όταν σε δει κι ο γιατρός θα ηρεμήσεις κι άλλο. Η συνταγή είναι αυτή που σου έδωσε ξεκούραση, μαγνήσιο, utrogestan και όλα καλά :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/2/2023 at 3:10 ΜΜ, ο/η maraki1989 είπε:

Καλησπερα! Ξεκουράστηκα όντως και είδα βελτίωση. Σήμερα όμως που είπα να μαγειρέψω με έπιασαν τράβηγματα και πονακια. Ξαπλωσα παλι. Εχω ραντεβου με τον γιατρό. Ελπίζω να μην είναι κάτι ανησυχητικό. Φοβάμαι λίγο. 

Γεια σου @maraki1989 :) Αν θυμάμαι καλά, βρισκόμαστε στην ίδια εβδομάδα κύησης (17η εγώ τώρα). Αν θες αναζήτησε εδώ στο φόρουμ την ομάδα "Μωράκια Ιουλίου 2023" (είναι οι κοπέλες που έχουν Π.Η.Τ. τον Ιούλιο) γιατί εκεί περιγράφω αναλυτικά την περιπέτειά μου με τα πονάκια χαμηλά που ξεκίνησαν την 15η εβδομάδα και που τελικά ήταν συσπάσεις.. Εδώ και 3 εβδομάδες λαμβάνω προγεστερόνη (τρεις την ημέρα, κολπικά) και μαγνήσιο (πρωι-βραδυ) και κατόπιν οδηγίας γιατρού έχω ελαχιστοποιήσει το περπάτημα που έκανα. Με παρακολουθούν με τοκογραφήματα στο ιατρείο ανά εβδομάδα και έχουν μειωθεί οι συσπάσεις. Μην φοβάσαι, θέλει απλά σωστή-ψύχραιμη διαχείριση και αγωγή (αν όντως ήταν συσπάσεις αυτό που είχες). Ο,τι θέλεις σχετικά, το συζητάμε. 

Ναι, στεναχωρήθηκα που τόσο νωρίς εμφάνισα συσπάσεις, αλλά θα κάνω ο,τι μου πουν για να πάει καλά η κύηση. Θυμάσαι το άγχος και παράλληλα τον ενθουσιασμό μας στην 6η-7η εβδομάδα που ήμασταν εγκυούλες? Είμαι αισιόδοξη ότι θα συνεχίσουν να πηγαίνουν καλά τα πράγματα, παρά τις όποιες μικρές δυσκολίες! Που να σου λέω δλδ που βγήκα στην Α αυχενική μου και υψηλού κινδύνου για προεκλαμψία (1/97).. έκλαιγα για μέρες, είχα πάθει σοκ. Είμαι από τότε με αγωγή ασπιρίνης καθημερινά κ πάλι λέω θα πάνε όλα καλά! Ακόμα αναρωτιέμαι γιατί, αφού και γυμναζόμουν και έχω φυσιολογικό βάρος. Ελπίδα κ προχωράμε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...