Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κακό σπερμοδιαγραμμα - υπάρχουν ελπίδες για φυσική σύλληψη;


CreM

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να μοιραστώ την περίπτωση μας και θα χαρώ πολύ αν κάποιες κοπέλες με παρόμοια περίπτωση μπορούν να βοηθήσουν... Είμαι 30 και ο άντρας μου 36 και προσπαθούμε σχεδόν 9 μήνες. Στο 6μηνο αποφάσισα να αρχίσω να ψαχνομαι, έκανα τις δικές μου εξετάσεις (ορμονικές και υπέρηχο όλα καλά, κοντά στα άνω όρια η προλακτίνη αλλά εντός) και έτσι είπαμε να δούμε και το σπέρμα για να μας φύγει το άγχος.. δυστυχώς, το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό..8.000.000/ml, μέτρια προς κακή κινητικότητα, 1% φυσιολογική μορφολογία..ο βιοχημικός που μας έβγαλε τα αποτελέσματα μας είπε ότι οι πιθανότητες φυσικής σύλληψης είναι πολύ χαμηλές και η γυναικολόγος μου μου σύστησε ουρολόγο, που θα δούμε την Τρίτη...είχε κάποια από εσάς παρόμοια περίπτωση; Πώς το χειριστηκατε; Έχουμε αγχωθει πολύ, και οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν καλοδεχούμενη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσι μου. Ειμαστε παρομοιες περιπτωσεις..εμεις εχουμε κανει εδω και καιρο τις εξετασεις και εχουμε επισκεφτει δυο ουρολογους εκ των οποιων ο ενας ειναι εξειδικευμενος στην ανδρικη υπογονιμοτητα. Ο πρωτος μας συστησε να κανει ο συζυγος μια τριμηνη αγωγη με πολυβιταμινες που ενισχυουν το σπερμα και να επαναλαβουμε μετα απο αυτο το διαστημα το σπερμοδιαγραμμα. Δυστυχως δεν ειδαμε καμια διαφορα στο αποτελεσμα!! Ο δευτερος μας εβαλε να κανουμε  καποιες επιπλεον αιματολογικες εξετασεις οι οποιες ηταν καλες κι ετσι μας εδωσε καποια συμπληρωματα διατροφης που υποτιθεται οτι αυξανουν τον αριθμο και γενικα βοηθανε και μας ειπε τι να προσεξουμε στη διατροφη μας. Ακομα δεν εχουμε κανει εξεταση για να δουμε αν εχει αποτελεσμα αλλα θα σου πω οτι μας εχουν πει κι εμας οτι οι πιθανοτητες φυσικης συλληψης ειναι ελαχιστες και το εχω δει στην πραξη καθως πανω απο ενα χρονο προσπαθουμε εντατικα χωρις αποτελεσμα. Ετσι ο γυναικολογος μας προτεινε για αρχη τη σπερματεγχυση και αν δεν πετυχει μετα εξωσωματικη. Εχω ηδη κλεισει ραντεβου στην επιτροπη σε 2 μηνες απο τωρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο που θα σε συμβουλευα ειναι να δειτε τι θα σας πει ο ουρολογος να ακολουθησετε μια καλη διατροφη η και απωλεια βαρους αν υπαρχουν περιττα κιλα και παραλληλα οσο δυσκολο και αν ειναι να αρχισετε μα δουλευετε μεσα σας την πιθανοτητα εξωσωματικης ωστε να μη χασετε χρονο. Εγω ετσι το σκεφτηκα οποτε παραλληλα με τις προσπαθειες μας εχω αρχισει να οργανωνομαι για το αλλο ενδεχομενο ωστε αν μεχρι το καλοκαιρι δεν εχει ερθει το επιθυμητο αποτελεσμα να προχωρησω σε εξωσωματικη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η CreM είπε:

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να μοιραστώ την περίπτωση μας και θα χαρώ πολύ αν κάποιες κοπέλες με παρόμοια περίπτωση μπορούν να βοηθήσουν... Είμαι 30 και ο άντρας μου 36 και προσπαθούμε σχεδόν 9 μήνες. Στο 6μηνο αποφάσισα να αρχίσω να ψαχνομαι, έκανα τις δικές μου εξετάσεις (ορμονικές και υπέρηχο όλα καλά, κοντά στα άνω όρια η προλακτίνη αλλά εντός) και έτσι είπαμε να δούμε και το σπέρμα για να μας φύγει το άγχος.. δυστυχώς, το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό..8.000.000/ml, μέτρια προς κακή κινητικότητα, 1% φυσιολογική μορφολογία..ο βιοχημικός που μας έβγαλε τα αποτελέσματα μας είπε ότι οι πιθανότητες φυσικής σύλληψης είναι πολύ χαμηλές και η γυναικολόγος μου μου σύστησε ουρολόγο, που θα δούμε την Τρίτη...είχε κάποια από εσάς παρόμοια περίπτωση; Πώς το χειριστηκατε; Έχουμε αγχωθει πολύ, και οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν καλοδεχούμενη!

Καλημέρα! Αρχικά η εξέταση έγινε σε εξειδικευμένο κέντρο, ή το δείγμα πέρασε από το μηχάνημα; Σε ρωτάω γιατί εμάς ο ουρολόγος μας είχε συστήσει να μην γίνει σε απλό εργαστήριο, καθώς υπάρχουν αποκλίσεις. Εμάς με διαφορετικά, αλλά όχι καλά αποτελέσματα, ο ουρολόγος του έγραψε τριπλεξ οσχέου και καλλιέργεια σπέρματος για τυχόν μικρόβια που επηρεάζουν τις τιμές. Επειδή στην δίκη μας περίπτωση ούτε κήλη αλλά ούτε μικρόβιο υπήρχε, ο ουρολόγος πρότεινε κάποιες βιταμίνες (πανάκριβες μεν αλλά καλές) για τρίμηνη θεραπεία και μετά επανέλεγχο. Τέλος, κάτι που επίσης επηρεάζει πολύ είναι το αν έχει ανεβάσει πυρετό το τελευταίο τρίμηνο (ειδικά κοβιντ).  Σε κάθε περίπτωση εφόσον αρχίσατε να το ψάχνετε, αποτέλεσμα θα υπάρξει! 
Εύχομαι τα καλύτερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!Εμπειρία από κακό σπέρμα δεν έχουμε καθως εμεις ανηκαμε στην ανεξηγητη υπογονιμοτητα,μετα απο 3-4 χρονια προσπαθειων προχωρησαμε σε εξωσωματικη τελικα,άλλα αυτό με τον covid όντως ισχύει,όλα τα σπερμοδιαγραμματα ήταν άψογα τα προηγούμενα χρόνια και κάποια στιγμή περάσαμε covid ,εκείνο το διάστημα έπρεπε να γίνει ένα για την επιτροπή,το αποτέλεσμα ήταν σοκαριστικο,περιμέναμε κανένα τρίμηνο μέχρι να επανέλθει στα φυσιολογικά επίπεδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Rena92 είπε:

Καλημέρα! Αρχικά η εξέταση έγινε σε εξειδικευμένο κέντρο, ή το δείγμα πέρασε από το μηχάνημα; Σε ρωτάω γιατί εμάς ο ουρολόγος μας είχε συστήσει να μην γίνει σε απλό εργαστήριο, καθώς υπάρχουν αποκλίσεις. Εμάς με διαφορετικά, αλλά όχι καλά αποτελέσματα, ο ουρολόγος του έγραψε τριπλεξ οσχέου και καλλιέργεια σπέρματος για τυχόν μικρόβια που επηρεάζουν τις τιμές. Επειδή στην δίκη μας περίπτωση ούτε κήλη αλλά ούτε μικρόβιο υπήρχε, ο ουρολόγος πρότεινε κάποιες βιταμίνες (πανάκριβες μεν αλλά καλές) για τρίμηνη θεραπεία και μετά επανέλεγχο. Τέλος, κάτι που επίσης επηρεάζει πολύ είναι το αν έχει ανεβάσει πυρετό το τελευταίο τρίμηνο (ειδικά κοβιντ).  Σε κάθε περίπτωση εφόσον αρχίσατε να το ψάχνετε, αποτέλεσμα θα υπάρξει! 
Εύχομαι τα καλύτερα! 

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση! Σε εξειδικευμένο κέντρο σπερματολογιας το κάναμε..είχαμε περάσει το Νοέμβριο covid, 2 μισή μήνες πριν..αλλά προσπαθούμε από τον περασμένο Απρίλη...ένα εξάμηνο δλδ πριν κολλήσουμε ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η CreM είπε:

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση! Σε εξειδικευμένο κέντρο σπερματολογιας το κάναμε..είχαμε περάσει το Νοέμβριο covid, 2 μισή μήνες πριν..αλλά προσπαθούμε από τον περασμένο Απρίλη...ένα εξάμηνο δλδ πριν κολλήσουμε ..

Οι 6 μήνες δεν είναι μεγάλο διάστημα, αλλά καταλαβαίνω πως αρχίζει το άγχος, το ίδιο πάθαμε κ εμείς. Τώρα είμαστε στους 8 μήνες και θα πάμε για σπερμοδιαγραμμα αρχές του μήνα! Θα σου πω αν βοήθησαν οι βιταμίνες!  Πάντως μην απογοητεύεστε, γιατί υπάρχουν αρκετά ενδεχόμενα που μπορείτε να ελέγξετε και να διορθωθούν μέσα σε 3 μήνες που ανανεώνεται το σπερμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα !! 

Παρόμοιο σπερμοδιαγραμμα είχαμε και εμείς. Ο σύζυγος πήρε βιταμίνες για 3 μήνες με ελάχιστη βελτίωση στην κινητικότητα. Όταν πήγαμε σε εξειδικευμένο κέντρο για εξετάσεις μας έβγαλε και εμας 1% φυσιολογικη μορφολογία. Εκεί ήταν που η γιατρός μου , μου είπε πως καλύτερα να περάσουμε σε εξωσωματική. 

Μας είχαν πει οι γιατροί πως υπάρχουν πιθανότητες φυσιολογικής  σύλληψης όμως πολύ λίγες και είναι στο χέρι μας αν θέλουμε να περιμένουμε και να προσπαθούμε ή αν θέλουμε να προχωρήσουμε. 

Εύχομαι ότι καλύτερο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/1/2023 at 8:30 ΠΜ, ο/η Zaxaroulamak είπε:

Αυτο που θα σε συμβουλευα ειναι να δειτε τι θα σας πει ο ουρολογος να ακολουθησετε μια καλη διατροφη η και απωλεια βαρους αν υπαρχουν περιττα κιλα και παραλληλα οσο δυσκολο και αν ειναι να αρχισετε μα δουλευετε μεσα σας την πιθανοτητα εξωσωματικης ωστε να μη χασετε χρονο. Εγω ετσι το σκεφτηκα οποτε παραλληλα με τις προσπαθειες μας εχω αρχισει να οργανωνομαι για το αλλο ενδεχομενο ωστε αν μεχρι το καλοκαιρι δεν εχει ερθει το επιθυμητο αποτελεσμα να προχωρησω σε εξωσωματικη..

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Έτσι το σκέφτομαι και εγώ.. έχω μια απορία όμως, αν είναι έτσι το σπέρμα, έχει νόημα η σπερματεγχυση; Ρωτάω γιατί είμαι πολύ διστακτική στην ιδέα των φαρμάκων που θα πρέπει να πάρω σε περίπτωση εξωσωματικής...και το μόνο που εύχομαι τις τελευταίες μέρες είναι να βελτιωθεί τόσο το σπέρμα όσο χρειάζεται για να πετύχει μια σπερματεγχυση..καλή επιτυχία σας εύχομαι από καρδιάς! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η CreM είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Έτσι το σκέφτομαι και εγώ.. έχω μια απορία όμως, αν είναι έτσι το σπέρμα, έχει νόημα η σπερματεγχυση; Ρωτάω γιατί είμαι πολύ διστακτική στην ιδέα των φαρμάκων που θα πρέπει να πάρω σε περίπτωση εξωσωματικής...και το μόνο που εύχομαι τις τελευταίες μέρες είναι να βελτιωθεί τόσο το σπέρμα όσο χρειάζεται για να πετύχει μια σπερματεγχυση..καλή επιτυχία σας εύχομαι από καρδιάς! ❤️

Λοιπον εμεις ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τις βιταμινες coQ10 . Τις παιρνει μικρο διαστημα και προχθες που πηραμε τα αποτελεσματα ειδαμε μια μικρη βελτιωση και στον αριθμο και στην κινητικοτητα. Ελπιζω να μην ηταν κατι τυχαιο και οντως να κανουν δουλεια ωστε να βελτιωθουμε κι αλλο!! Αυτο που λες για την σπερματεγχυση το εχω σκεφτει κι εγω. Συγκεκριμενα οταν μας το προτεινε ο ουρολογος απορησα!! Δυστυχως σε αυτο δεν μπορω να σου απαντησω γιατι ακομα δεν το εχω επιχειρησει κι εγω για να ξερω αν εχει αποτελεσμα. Αλλα γενικα λενε οτι η σπερματεγχυση εχει πολυ μικρα ποσοστα επιτυχιας. Σ ευχαριστω πολυ για τις ευχες και ευχομαι να πανε ολα καλα και για σας. Στο τελος θα τα καταφερουμε το πιστευω απλως θελει υπομονη και δυναμη. Καθως μοιαζουν οι περιπτωσεις μας αν εχω καποια αλλη εξελιξη θα σε ενημερωσω. Μη χανεις το κουραγιο σου ολα καλα θα πανε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπερα κ από μένα!!! Τέλη Αυγούστου είχαμε κάνει ένα σπερμοδοαγραμμα (σε μικροβιολογικό) και μας έδειξε

31.000.000 ολικό αριθμό

8.000.000 συγκέντρωση

3% φυσιολογικά

0% ζωηρή προωθητική

62% νωθρή

πηγαμε σε ουρολόγο όπου μετά από τριπλές και υπέρηχο είδε μια σπερματοδόχο κύστη ελαφρώς διογκωμένη ( τ έδωσε αντιβίωση χωρίς καλλιεργεία σπέρματος ) και μια α βαθμού μικρη κιρσοκιλη ! Κάναμε και ορμονικές και είχε αυξημένη οιστραδιολη!! Έχει παραπανίσια κιλά π σύζυγος όποτε όποτε οι γιατροί μας είπαν πωε είναι από περιττά κιλά η οιστραδιολη!! Πήρε για 3 μήνες τις brudy fertil και q10 και έκανε διατροφή και έχασε κ κάποια κιλά!!!
 

καναμε επαναληπτικό σπερμοδοαγραμμα όπου έδειξε 37,900.000 ολικό αριθμό

14.000.000 συγκέντρωση

5% ζωηρή προωθητική

35% νωθρή

1 % μορφολογία

μας είπε λοιπόν να κάνουμε καλλιέργεια σπέρματος ( η πρώτη η οποία ήταν αερόβια καλλιέργεια ήταν καθαρή) τώρα αυτή π έκανε είναι αναερόβια για μυκοπλασμα ουρεοπλασμα χλαμύδια! 
Καναμε και οξειδωτικό στρες όπου περιμένουμε τα αποτελέσματα 

το δεύτερο σπερμοδιαγραμμα τ καναμε στη ζεγκινιαδου στη θεσνικη όπου αυτή μας συνέστησε ν κάνουμε την αναερόβια καλλιέργεια πριν καν βγει ακόμα το σπερμοδιαγραμμα ! 

Φαινεται πωε όσον αφορά ποσότητα και κινητικότητα η θεραπεία που έκανε βοήθησε !!! Ωστόσο η μορφολογία παραμένει χαμηλή !!! Όποτε μένει ν δούμε τι ακριβώς φταίει 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

Καλησπέρα κορίτσια!!! Έχετε κάνει εξέταση οξειδωτικού στρες στο σπερμα του άντρα;; Μας ζητήθηκε να γίνει και έχουμε 12,10% ! Οι φυσιολογικές τιμές λέει ότι είναι μέχρι 9%!
 

Αναλογες εμπειριες;;

 
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 7/2/2023 at 1:49 ΠΜ, ο/η Kate1992 είπε:

 

 

Καλησπέρα κορίτσια!!! Έχετε κάνει εξέταση οξειδωτικού στρες στο σπερμα του άντρα;; Μας ζητήθηκε να γίνει και έχουμε 12,10% ! Οι φυσιολογικές τιμές λέει ότι είναι μέχρι 9%!
 

Αναλογες εμπειριες;;

 

Γεια σας κορίτσια! Εμείς πήραμε τα ακόλουθα αποτελέσματα..

αριθμός σπερματοζωαρίων: 15 εκατομμύρια/ml

αριθμός σπερματοζωαρίων ολικός: 39 εκατομμύρια

ζωτικότητα 40%

μορφολογία 6%

ταχεία κίνηση 5% την πρώτη ώρα και μετά 0%

νωθρή κίνηση εμπρός 10% την πρώτη ώρα και μετά 0%

 

Εχω στενοχωρεθεί πάρα πολύ από εχθές.. Είμαστε λίγο κάτω από το φυσιολογικό σε όλα, πλην στη μορφολογία, και στην κινητικότητα καθόλου καλά.

Την επόμενη εβδομάδα θα επισκεφτούμε τον γιατρό μου να τα δει και να μας κατευθύνει.

Τι λέτε?? :-( :-( :-(

Η ηλικία μου 37 και του συντρόφου μου 42.

Εμένα οι εξετάσεις μου είναι καλές.

Αραγε ξεκινάμε να ανεβαίνουμε γολγοθά? Είμαι πάρα πολύ στενοχωρημένη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

Γεια σας κορίτσια! Εμείς πήραμε τα ακόλουθα αποτελέσματα..

αριθμός σπερματοζωαρίων: 15 εκατομμύρια/ml

αριθμός σπερματοζωαρίων ολικός: 39 εκατομμύρια

ζωτικότητα 40%

μορφολογία 6%

ταχεία κίνηση 5% την πρώτη ώρα και μετά 0%

νωθρή κίνηση εμπρός 10% την πρώτη ώρα και μετά 0%

 

Εχω στενοχωρεθεί πάρα πολύ από εχθές.. Είμαστε λίγο κάτω από το φυσιολογικό σε όλα, πλην στη μορφολογία, και στην κινητικότητα καθόλου καλά.

Την επόμενη εβδομάδα θα επισκεφτούμε τον γιατρό μου να τα δει και να μας κατευθύνει.

Τι λέτε?? :-( :-( :-(

Η ηλικία μου 37 και του συντρόφου μου 42.

Εμένα οι εξετάσεις μου είναι καλές.

Αραγε ξεκινάμε να ανεβαίνουμε γολγοθά? Είμαι πάρα πολύ στενοχωρημένη....

Καλε δεν ειναι τοσο κακες οι τιμες σας. Εγω θα επρεπε να παω κατευθειαν για φουντο χαχαχα περα απο την πλακα  θεωρω οτι με μια θεραπεια που θα βελτιωσει καποια θεματακια θα εχετε πολλες πιθανοτητες για φυσικη συλληψη. Εμεις για παραδειγμα με βιταμινες σχεδον διπλασιασαμε την κινητικοτητα. Συμβουλευτειτε και εναν εξειδικευμενο γιατρο και ευχομαι να πανε ολα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Zaxaroulamak είπε:

Καλε δεν ειναι τοσο κακες οι τιμες σας. Εγω θα επρεπε να παω κατευθειαν για φουντο χαχαχα περα απο την πλακα  θεωρω οτι με μια θεραπεια που θα βελτιωσει καποια θεματακια θα εχετε πολλες πιθανοτητες για φυσικη συλληψη. Εμεις για παραδειγμα με βιταμινες σχεδον διπλασιασαμε την κινητικοτητα. Συμβουλευτειτε και εναν εξειδικευμενο γιατρο και ευχομαι να πανε ολα καλα!

Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση! σίγουρα δε θα το αφήσουμε έτσι! Ελπίζω κι εσείς να δείτε διαφορά στα αποτελέσματα! Πάντως μετα΄ από τα αποτελέσματα χθες και προχθές δεν καταφέραμε να έχουμε επαφή με τον σύντροφό μου παρότι είμαι στις γόνιμες.. στενοχωρέθηκε πολύ.. φαντάζομαι είναι παρωδικό.. δε θα το πιέσω για σήμερα.. ίσως θέλει λίγο χρόνο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση! σίγουρα δε θα το αφήσουμε έτσι! Ελπίζω κι εσείς να δείτε διαφορά στα αποτελέσματα! Πάντως μετα΄ από τα αποτελέσματα χθες και προχθές δεν καταφέραμε να έχουμε επαφή με τον σύντροφό μου παρότι είμαι στις γόνιμες.. στενοχωρέθηκε πολύ.. φαντάζομαι είναι παρωδικό.. δε θα το πιέσω για σήμερα.. ίσως θέλει λίγο χρόνο.. 

Ναι ειναι λογικο. Δωσε του λιγο χρονο. Θα βρεις τον τροπο να τον βοηθησεις να καταλαβει οτι για σενα δεν αλλαζει κατι και οτι μαζι θα ξεπερασετε αυτον τον σκοπελο. Ειναι παντως κατι αντιμετωπισιμο, μην απογοητευεστε. Καλη δυναμη και καθε καλο ευχομαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/3/2023 at 5:46 ΜΜ, ο/η Zaxaroulamak είπε:

Καλε δεν ειναι τοσο κακες οι τιμες σας. Εγω θα επρεπε να παω κατευθειαν για φουντο χαχαχα περα απο την πλακα  θεωρω οτι με μια θεραπεια που θα βελτιωσει καποια θεματακια θα εχετε πολλες πιθανοτητες για φυσικη συλληψη. Εμεις για παραδειγμα με βιταμινες σχεδον διπλασιασαμε την κινητικοτητα. Συμβουλευτειτε και εναν εξειδικευμενο γιατρο και ευχομαι να πανε ολα καλα!

Aυτό θα κάνω ακριβώς! Θα δώσω λίγο χρόνο! καλή δύναμη και σε σας!  :-) :-)❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/3/2023 at 11:20 ΠΜ, ο/η singing in the rain είπε:

Γεια σας κορίτσια! Εμείς πήραμε τα ακόλουθα αποτελέσματα..

αριθμός σπερματοζωαρίων: 15 εκατομμύρια/ml

αριθμός σπερματοζωαρίων ολικός: 39 εκατομμύρια

ζωτικότητα 40%

μορφολογία 6%

ταχεία κίνηση 5% την πρώτη ώρα και μετά 0%

νωθρή κίνηση εμπρός 10% την πρώτη ώρα και μετά 0%

 

Εχω στενοχωρεθεί πάρα πολύ από εχθές.. Είμαστε λίγο κάτω από το φυσιολογικό σε όλα, πλην στη μορφολογία, και στην κινητικότητα καθόλου καλά.

Την επόμενη εβδομάδα θα επισκεφτούμε τον γιατρό μου να τα δει και να μας κατευθύνει.

Τι λέτε?? :-( :-( :-(

Η ηλικία μου 37 και του συντρόφου μου 42.

Εμένα οι εξετάσεις μου είναι καλές.

Αραγε ξεκινάμε να ανεβαίνουμε γολγοθά? Είμαι πάρα πολύ στενοχωρημένη....

Καλημέρα κορίτσι μου! Έκανε ο σύντροφός σου εξέταση για κατακερματισμό DNA και οξειδωτικό στρες? είναι πολύ σημαντικές εξετάσεις. Εμένα ο σύζυγός μου είχε μορφολογία μόλις 2% και κάτι άλλο που δεν ήταν φυσιολογική τιμή (δε θυμάμαι τώρα) και στον κατακερματισμό DNA βγήκε 12% (αυξημένη γονιμότητα). Αυτή τη στιγμή είμαι 8 εβδομάδων και η ηλικία μου...41! Μην αποθαρρύνεσαι τα πράγματα μπορεί να μην είναι έτσι όπως φαίνονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Ποντικάκι12 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Έκανε ο σύντροφός σου εξέταση για κατακερματισμό DNA και οξειδωτικό στρες? είναι πολύ σημαντικές εξετάσεις. Εμένα ο σύζυγός μου είχε μορφολογία μόλις 2% και κάτι άλλο που δεν ήταν φυσιολογική τιμή (δε θυμάμαι τώρα) και στον κατακερματισμό DNA βγήκε 12% (αυξημένη γονιμότητα). Αυτή τη στιγμή είμαι 8 εβδομάδων και η ηλικία μου...41! Μην αποθαρρύνεσαι τα πράγματα μπορεί να μην είναι έτσι όπως φαίνονται.

Καλησπέρα, εμένα έχει κάνει ο σύζυγος οξειδωτικό όπου τ βγήκε 12 με ανώτερο το 9% παίρνει αντιοξειδωτική αγωγή sermatrop! Έπισης q10 και κάνει και διατροφή ! Αυτό το μήνα πήγε πολύ καλά ! Μένει ν δούμε τα αποτελέσματα καθώς είμαι στην 2η μέρα καθυστέρησης! 🙏🤞🙏🤞🙏🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποντικάκι συγχαρητήρια!!! Εύχομαι να έχεις μια πολύ όμορφη εγκυμοσύνη! Κate μακάρι κι εσύ να έχεις ευχάριστα νέα αυτόν τον μήνα!!

Η αλήθεια είναι ότι το σπερμοδιάγραμμα το κάναμε μόνοι μας, χωρίς οδηγία γιατρού και ίσως αυτό να ήτανε μεγα΄λο λάθος γιατί αγχωθήκαμε πολύ και ίσως και η εξέταση δεν έγινε σωστά.

Σήμερα το απόγευμα θα πάμε στον γυναικολόγο μου για να δει κι εμένα και γενικά για να μας κατευθύνει.

Ίσως μας συστήσει και κάποιον ουρολόγο, δεν ξέρω αν μπορεί να γράψει αυτός εξετάσεις σε άνδρα, με την ιδιότητα του συμβούλου αναπαραγωγής.?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πήγαμε στον γυναικολόγο..Για το σπερμοδιάγραμμα μας είπε ότι παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο. Και ότι θα το ξαναδούμε..Σε μένα είπε ότι η  FSH μου είναι μεν φυσιολογική αλλά είναι στο ανώτατο όριο. (7,8 δεύτερη μέρα περιόδου) Για αυτό πριν λίγους μήνες που είχα ξαναπάει πριν μου είχε πει κάνε παιδιά, ξεκινά! Κοινώς δεν απομένει και πολύς χρόνος απ' ότι κατάλαβα..  Θα κάνουμε 4 μήνες προσπάθεια και μετά θα ξαναπάμε..Είμαι πάρα πολύ στενοχωρημένη.. Φοβάμαι πολύ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/3/2023 at 12:34 ΜΜ, ο/η singing in the rain είπε:

Ποντικάκι συγχαρητήρια!!! Εύχομαι να έχεις μια πολύ όμορφη εγκυμοσύνη! Κate μακάρι κι εσύ να έχεις ευχάριστα νέα αυτόν τον μήνα!!

Η αλήθεια είναι ότι το σπερμοδιάγραμμα το κάναμε μόνοι μας, χωρίς οδηγία γιατρού και ίσως αυτό να ήτανε μεγα΄λο λάθος γιατί αγχωθήκαμε πολύ και ίσως και η εξέταση δεν έγινε σωστά.

Σήμερα το απόγευμα θα πάμε στον γυναικολόγο μου για να δει κι εμένα και γενικά για να μας κατευθύνει.

Ίσως μας συστήσει και κάποιον ουρολόγο, δεν ξέρω αν μπορεί να γράψει αυτός εξετάσεις σε άνδρα, με την ιδιότητα του συμβούλου αναπαραγωγής.?

Σε ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου! εύχομαι ολόψυχα και εσύ σύντομα να έχεις καλά νέα (οι φίλοι μου με λένε γουρλού να ξέρεις γιατί ό,τι εύχομαι βγαίνει χεχε) εγώ θα έλεγα να πάτε και σε ουρολόγο γιατί ο γυναικολόγος δεν είναι ο ειδικός στα θέματα της ανδρικής γονιμότητας. Ο γυναικολόγος μου μας είχε πει ότι ίσως ο σύντροφός μου να έχει υπογονιμότητα με βάση το σπερμοδιάγραμμα και τελικά αποδείχθηκε ότι είναι μέσα στα όρια της άριστης γονιμότητας! Εμείς πήγαμε στον Μακαρούνη τον ουρολόγο τον συστήνω ανεπιφύλακτα είναι πολύ καλός γιατρός και πολύ καλός άνθρωπος με χιούμορ σε κάνει να νιώθεις πολύ άνετα. Όταν τον επισκεφτήκαμε με το σύντροφό μου γελάγαμε όλη την ώρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ποντικάκι12Ποντικάκι μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!! Εν τω μεταξύ ο σύντροφός μου με πειράζει μερικές φορές και με λέει έτσι, ποντίκι! 😁😁

Πιστεύεις ότι πρέπει να πάμε από τώρα στον ουρολόγο? Τρεις μήνες περίπου έχουμε προσπαθήσει..

Σκέφτομαι μήπως έχω αγχωθεί πάρα πολύ χωρίς να έχω ακόμη προσπαθήσει και επειδή ο σύντροφός μου έπαθε λίγο ένα σοκ και δεν μπορούσε να λειτουργήσει μετά το μέτριο σπερμοδιάγραμμα 😬 (τώρα όλα καλά, επανήλθε δριμύτερος χεχε)

Αλλά με αγχώνει λίγο και η FSH μου (7,8)..  είναι όντως οριακή η τιμή, πρέπει δηλαδή να βιαστώ πολύ?

Δηλαδή οι άλλες κοπέλες στα 37 τους μπορεί να έχουν νούμερα κοντά στο 5 πχ.???

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@singing in the rain άσε ομοιοπαθούσα. Ο άντρας μου μου πειράζει συνέχεια τη μύτη γι αυτό με λέει ποντίκι χεχεχε :)

Αχ ξέρω αυτό που παθαίνουν οι άντρες κι ο δικός μου είχε αγχωθεί αλλά πραγματικά μπορεί να μην είναι τίποτα. Εμάς φαντάσου μας έβαλε ο γυναικολόγος μου με το που ξεκινήσαμε προσπάθειες να κάνουμε εξετάσεις λόγω της ηλικίας μου για να μη χάνουμε χρόνο. 3 μήνες προσπάθειας δεν είναι τίποτα αλήθεια στο λέω ακομα και για τα 37. Τα περισσότερα ζευγάρια πιάνουν στο 6μηνο-8μηνο. Εμένα να σου είμαι ειλικρινής με βοήθησε πολύ η υστεροσκόπηση που έκανα για να αφαιρέσω έναν πολύποδα και με καθάρισε κιόλας και αυτό μου έδωσε μεγάλο boost στη γονιμότητα. Όσο για την FSH δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια ακολουθείς τις οδηγίες του γυναικολόγου. Για τον ουρολόγο ο μόνος λόγος που θα σου έλεγα να τον επισκεφτείς είναι για να μην έχετε το άγχος. Αλλά και πάλι έχετε περιθώριο χρόνου. Πάντως από τη μικρή μου εμπειρία αυτό που κατάλαβα είναι ότι οι αριθμοί πολλές φορές είναι αριθμοί, οι γιατροί πέφτουν έξω κι εμείς εκπλησσόμαστε ευχάριστα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...